Electr Pension^ en Woningnieuws Se luxc-1 leveren thi I nil is dat zijn broer eveneens aan geldgebrek lijdt, en dus ook werkeloos is. Berichtgevers uit Portugal melden dat de republiekeinen aldaar vorderingen maken en de poppen aan het dansen zullen gaan als de Cortes bijeenkomt. De jonge koning houdt zich goed maar is te beklagen, want hij kan onmoge lijk opgewassen zijn tegen de moeilijke tijden die komende zijn. Van een land waar 80°/0 der bevolking lezen noch schrijven kan is niet veel te maken, dit scheen Franco ook in te zien, die begonnen was overal stappen te doen om on derwijs in te voeren. Franco heeft Portugal voor goed verlaten en zal niet spoedig weder op het tooneel ver schijnen, nu hij den koninklijken steun mist Engelsche oorlogsschepen liggen nog steeds aan den mond der Taag, dicht bij het koninklijk paleis. r. i"i cii Van Donderdag 18 Febr. tot Burgerliike stand. A 5, J Donderdag 20 Februari. Bevallen: A. Verdegaalvan der Hulst, z.A. J. Met- zelaarvan der Horst, z. S. M. Beekhuizenvan Keulen, d.C. Weijersde Vries, d. Overleden te Meerenberg: J. de Boer, 58 j.; N. Klerk, 64 j.; P. Buis, 57 j. Vergadering van den Raad van Gemeentebestuur. Donderdag 20 Februari 1908. Punt 1. Onder de ingekomen stuk ken trok allereerst de aandacht een adres den 18 Febt. '08 bij den Raad ingekomen van den volgenden inhoudGeven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden allen inwoners der gemeente, dat zij ten zeerste zouden be treuren indien de Raad besloot tot verplaatsing van het gemeentehuis naar Kweekduin, dat zij vooral uit overwe gingen van hygienischen aard zeer zouden toejuichen indien de Raad kon besluiten de begraafplaats naar een meer afge zonderd gedeelte der gemeente over te brengen dat in dit geval bij Gedeputeerde Staten zeker geenerlei bezwaren zullen bestaan tegen een besluit om het gemeente huis op hetzelfde of aangelegen terrein in statiger vorm te doen herrijzen dat zij in het onverhoopt geval dat Ged. Staten bij bouw ter plaatse mochten weigeren crediet toe te staan vertrou wen dat de Raad zich dan een geschikt terrein voor een huis der gemeente zal verzekeren redenen waarom zij dan ook met vorigen eerbied te ver zoeken geen besluit te nemen tot het bouwen van een raad huis te Kweekduin. Overveen. 't Welk doende enz. volgen 394 handteekeningen. Wij vermelden dit stuk in de eerste plaats, omdat hier over nog al wat rumoer is gemaakt, hetgeen nog niet zeggen wil, dat het request veel inhoud heeft of tegen den tand des tijds en de inwerking van gezonde denkbeelden bestand zal blijkenhet verzoek werd tot eene volgende vergadering aangehouden. Wij willen er dus voorloopig het zwijgen toe doen, ons voorbehoudende op inhoud en op de oeteekenis der onderteekeningen terug te komen. Alle raadsleden waren aanwezig. De notulen der vergade- i: g van 6 Februari 1.1. werden ongewijzigd vastgesteld. Daaruit noteerden wij nog eens dat de Raad toen met alge mene stemmen tot het bouwen van een nieuw raadhuis be- ioot. Daarover later meer. Als door hen goedgekeurd kwamen van Gedeputeerde Staten in de raadsbesluiten, houdende af- en overschrijving van verschillende posten op de begrooting van het vorige jaar en goedkeuring van den aankoop van het terrein in Kweekduin voor het bouwen van een nieuw raadhuis. Namens mevrouw de weduwe P. J. van Eldik Thieme te Bloemendaal, aangezocht om een gedeelte koetshuis hoek Kleverlaan en Korte Kleverlaan aan de gemeente te ver- koopen in het belang van het openbaar verkeer, kwam be richt in, dat zij niet een gedeelte maar het geheele koets huis met gedeelte vóórtuin verkoopen wilde voor 7000. onder nader vast te stellen voorwaarden, of haar geheele perceel voor 30.000.als boven. De Raad beantwoordde de voorlezing van dit schrijven met gelach. De heer Tideman stelde voor aan B. en W. te vragen, onteigening ten alge- meenen nutte van het koetshuis te overwegen. De voorzitter zeide overweging toe. Aangehouden tot eene volgende vergadering werd ook een brief der erven Van Kessel, die hun grond eerst voor 6.de M2 hadden aangeboden en nu waren afgezakt tot 3.50. Die grond maakt uit de bleekerij Vreugdeberg". Tot leden van het stembureau voor den kamer van arbeid voor den bloembollenteelt werden benoemd de heeren Bijvoet, A. Roozen en Tideman. Dit ging niet dan onder luid pro test der heeren raadsleden-bloemisten, die ook hiermede weder blijk gaven, niet veel voor die instelling te gevoelen (met reden wellicht). De heer Koolhoven goochelde even met den naam van den heer Tideman. De heer Bijvoet vroeg de leden van de commissie voor den legger tot stembureau te benoemen. Deze commissie bestaat nog maar uit twee leden, zulks zou dus niet gaan. De raad was een half uur voor de openbare vergadering bijeengekomen en toen blijkbaar eenstemmig geworden ten aanzien van punt 2 der agendahet overnemen van wegen in Aerdenhout, Duin en Daal en Kweekduin. Althans de heer Koolhoven vond geen tegenspraak toen hij dit besluit een stap in de goede richting noemde. De heer Tide. ian maakte eene opmerking omtrent onnauwkeurige omschrijving van het te koopen terrein, 't panorama Wilhelminaduin, waar aan door inlassching der woorden: Zooals het van wege B. en W. door piketten zal worden aangeduid" werd te gemoet gekomendezelfde spreker vroeg inlichting omtrent de bedoeling eener bepaling dat een villa en koetshuis als één gebouw werden beschouwd, 't geen verband hield met het verbod om gebouwen op het terrein over het hooge duin (aan de westzijde daarvan) dichter dan 50 meter bij elkaar te plaatsen. Na verkregen inlichting werden achter koetshuis, ingelascht de woorden »of ander bijgebouw". De heer Rouwens wilde uit het besluit de bepaling doen ver vallen dat de gemeente om niet in eigendom zou overnemen de strook van 4 meter aan de overzijde van (nieuw) Lindenheuvel westelijk van het wester-voetpad van den Duin en Daalschen weg; mevrouw Van der Vliet had op die straat het servituut gelegd, «dat die nimmer tot iets «anders zou mogen worden gebruikt dan oc. den aanleg «van een trambaan", waarom zou men -ie straat nu over nemen 1 men moest kosten maken voor eer: hel on er kon door den eigenaar toch niets mede gedaan worden. I heer Tid -man cte op, dat de noodzakelijkheid der overname eerst 32 recht uit de woorden van den heer Rouwens bleek, het servituut kon, indien mevrouw van der Vliet niet meer van het nut eener tram aldaar overtuigd was krachtens overeenkomst van haar en de Binnenlandsche vervallen en dan zou de gemeente het te laat bejammeren niet de hand op de strook te hebben gelegd. Het besluit werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. De gemeente komt hierdoor voor een prijs van 1 de M2 in het bezit van het Koninginneduin tot een oppervlakte van 1 x/4 H. A. Zooals wij Donderdagavond reeds per bulletin vermeldden, voorts van het grootste gedeelte van den vijver van Duin en Daal, terwijl bouwverbod komt te liggen op de wei aldaar, en langs het hooge gedeelte van den Duin en Daal schen weg een strook van 4 meter voor een trambaan aan den weg kan worden toegelegd. Terecht riep de heer Bijvoet na de stemming uit: dat is nu eens een goed besluit, dat is nu eens goed; deze spreker doelde blijkbaar op een soort tegenstelling met het besluit tot aankoop van het Kweek- duinterrein voor het nieuwe raadhuis, alsof niet juist uit het feit, door den heer Rouwens opgehaald, dat zelfs een zoo weinig vooruitstrevende dame als mevrouw van der Vliet Borski (een der onderteekenaars van het befaamde request) reeds jaren geleden had gedacht de tram verder dan Kweekduin te doen aanleggen Jiem te denken had moeten geven. Aangenomen werd, eveneens met algemeene stemmen, het voorstel van B. en W. om het park Duinlust te voorzien van duinwaterde leiding met 7 brandkranen in den Ken- nemerweg en 15 in het park zal f5326 kosten, waaarvan de helft door de maatschappij die exploiteert, de helft door de gemeente te betalen. Alweder met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van den heer Tideman om het door B. en W. aan geboden plan tot verbouwen van de wagenloods en de inspecteurswoning te Bloemendaal, door den heer Robbers ontworpen en door dezen begroot op niet minder dan f 4000, (naar onze leekenmeening minstens f 500 te hoog) aan te houden en B. en W. om een nieuw plan te verzoeken, waaibij rekening werd gehouden met den bouwvalligen toestand van De vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" te Amsterdam. Kinderen beneden de drie jaar aan den maaltijd. de woning van het hoofd der O. L. S. te Bloemendaal, voor wiens nieuwe woning destijds reeds een terrein is aangekocht naast de school. De heer Rouwens ondersteunde het voorstel, omdat hij een eigen plan had, (waarnaar wij met belang stelling uitzien). Het eenige wat wij in de.gevallen beslissing zouden betreuren, is, dat de inspecteur van politie die eerst des morgens vroeg zijn rust neemt, en door het uithalen der wagens uit de loods zeer wordt gehinderd, niet spoedig eene andere woning zou krijgen. Welk bezwaar is er evenwel in de eerstkomende ver gadering te besluiten, dat de inspecteur alvast verhuizen kan De heer Tideman vroeg hoe het stond met de plannen tot uitbreiding van het aantal schoollokalen van de O. L. S. te Bloemendaal (welke plannen, als wij goed zijn ingelicht, slechts afstuiten op zekere stijfhoofdigheid bij het rijks school toezicht, waartegen de raad zich zoonoodig bij H. M. de Koningin zal hebben te voorzien). De voorzitter deelde alle mede dat hij bij de installatie der commissie van toe zicht op het L. O. aan deze bestudeering der plannen en advies had gevraagd, welk advies naar wij hopen met spoed binnenkomt, omdat aan de school te Bloemendaal, van de door ons genoemde zijde gevaar dreigt voor den geiegelden gang van het onderwijs, zooals de raad steeds heeft verlangd dat het wezen zou. De heer Koolhoven liet zich ontvallen: «we zijn roerend eenstemmig", de heer Bijvoet daarop: «dat mag ik wel", eene guitige opmerking, gelijk deze spreker wel meer ten beste geeft, waarop de heer Boreel met hollandsche nuchter heid zeide: «zoolang het duurt." Het onbewoonbaar verklaren van Luikman's woning in het Schapenduin (behoorende aan de erven Jhr. W. P. J. Teding van Berkhout) werd aangehouden, omdat B. en W. nog wat scherper de puntjes' op de i wilden zetten. B. en W. antwoordden dit op een vraag van den heer C. J. Roozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Tideman of de burge meester onverplicht bereid was te antwoorden op de vraag of Z.E.A. de voor diefstal in vereeniging gepleegd in staat van beschuldiging gestelden en door hem geschortsten dienaar 'van politie, wilde ontslaan voor dat deze zaak ter openbare terechtzitting voorkwam. De burgemeester, legde, als alle burgemeesters er zeer den nadruk op, dat dit zijne zaak was, maar deelde ZEA. mede niet tot ontslag te zullen overgaan zoolang de uitslag der terechtstelling niet bekend is. De heer Tideman legde er den nadruk op, dat terecht de burgemeesters in het algemeen inmenging van den Raad in politiezaken tegenhouden om de tucht in hun corps te handhaven, doch dat het hier juist andersom was en het handhaven van dezen politiedienaar tucht en prestige zouden ondermijnen. Wij ontvingen den indruk, dat de heeren Koolhoven en Bispinck over deze uitlating misnoegd waren, wellicht omdat zij het prestige van den burgemeester als alleenheerscher over het politiecorps niet gaarne aangevochten zagen. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 23 Febr. Kerknieuws. voorm. 10 uur en 's avonds half7,ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 23 Febr. voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 23 Febr. Kerkelijke dienst te 7J en 10 uur. Het morgenmiddag te 2 uur in «de Muziek. Kroon" te Haarlem te geven concert PabloCasals Flesch Julius Röntgen beloofd aan liefhebbers van kamermuziek een groot genot. De firma A. Vernout heeft de leiding. De heer E. A. Cats, die met de opvoering van >Eén dag Khalif" onlangs een groot succes behaalde, geeft op 29 dezer, des avonds te half acht in »de Kroon" een uitvoering van leerlingen. Het tweede gedeelte is gewijd aan soli en koren met orchest uit Goudsprookje's Tooverlied. Burgemeester en Wethouders der ge- Nagekomeu meente Bloemendaal maken bekend, dat Ambtelijke de op heden door hen vastgestelde medetleelingen. kiezerslijsten voor de Kamer van Arbeid voor bloembollenteelt te Haarlem, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegd, en dat tegen betaling van J 0.25 (patroons) en j 0.50 (werklieden) afschriften daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der Provincie. De bezwaren kunnen zijn ontleend aan het feit, dat de j naam van den verzoeker of van een ander, in strijd met de bepalingen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het kiesreglement voor die Kamers, daarop voorkomt, niet voor komt of niet behoorlijk voorkomt. De bezwaren kunnen op ongezegeld papier worden gesteld. Bloemendaal, den 15 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal Gezien de beschikking van Zijne Excellentie den heer Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel dd. 10 Februari j.l. No. 544, afdeeling Ar-beid; Brengen ter algemeene kennis, dat de verkiezing van vijf leden-patroons en vijf leden-werklieden voor de Kamer van Arbeid voor bloembollenteelt te Haarlem, zal plaats hebben op Maandag 2 Maart a.s. dat de herstemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Vrijdag 13 Maart d.a.v. dat het stembureau zitting zal houden in de vergader zaal van het bijgebouw van het Raadhuis te Overveen van des voormiddags 8 uren tot des namiddags 3 uren dat aan eiken kiezer ten minste acht dagen voor de verkiezing eene oproeping benevens een stembriefje zal worden gezonden en dat aan den kiezer, die zijne oproeping heeft verloren ot wien geene oproeping is toegezonden, op zijne aanvraag eenmaal door of vanwege den Burgemeester eene oproeping zal worden uitgereikt. Bloemendaal, 18 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. van BLOEMENDAAL, OVERVEEN, AERDENHOUT, VOGELENZANG en SANDPOORT van het Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloemendaal's Pension- en Woningbureau „Rusthoek" Kantoor Eindpunt Electr. tram boven de lunchroom en bodega ..RUSTHOEK". Telefoon nummer 229. Beleefd verzoek. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsche overkomst te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Het kantoor is voorloopig geopend van 9 tot 5 uur. Te Koop of te Huur zijnde perceeleu. BLOEMENDAAL. 1. Villa, bevattende: 9 kamers, serre en balkons, keuken, kelder, schuur in den tuin, closets, waterleiding, electrisch licht en electrische schellen, voor- en achtertuin. Aanvaar ding 1 Mei of eerder. Huurprijs f 700.'s jaars. 2. Een heerenhuis, bevattende 4 kamers en suite, 2 kleinere kamers, serre, zolder met 4 slaapkamers, voor- en achtertuin. Aanvaarding 1 Mei of eerder. Huurprijs f 350. 'sjaars. 3. Villa, bevattende: 12 kamers, serre, balkons, badin richting, acetyleengasverlichting, schuur, priëel, en verder alle gemakken. Het 'geheel is grootl850 M2. Koopsom f 21000.Huurprijs f1200.'sjaars. 4. Een groote villa bevattende: 12 kamers en van alle ge makken voorzien, vlak bij het station. Koopsom f 17000. Huurprijs f 1200.'s jaars. Aanvaarding 1 Juni. 5. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aanvaarding 1 Mei. Huurprijs f 750.'s jaars. Koopsom f 10,500. 6. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aan vaarding 1 Mei. Huurprijs f 750.'g jaars. Koopsom f 10,500. 7. Een buitenplaats met groot, deftig heerenhuis, comfor table ingericht, met stallen en koetshuis. Dit perceel i Li.- zonder geschikt voor exploitatie van hotel-pension, restau rant of andere veel ruimt Koopsom f90000. 8. Vier heerenhuizen halte electr. tram, van al beneden salon, eetkamer, badkamer en W.C. Ie et: balcon en loggia. 2e eta kamer, groote zolder. EL vaarding 1 Maart. Huuiq 9. Villa Aanvaarding 10. Een huis met tu kelder, twee flinke closet lampen en kachels, kunnei Maart of April. Huurprij 11. 2 villa's, bevatte: electrisch licht. Een en gemakken voorzien. Voor- Sl 1. Villa met 7200 M2 en van alle gemakken vc som f19500 Huurpr 2. Een groot zoo goec grooten tuin 3366 M ken. Het huis is voorzie kamers, groote serre, bal en waterleiding enz. Aan Huurprijs f 1000. 3. Een groot deftig he hoofdweg te Saudpoort a der geschikt voor hote van onderwijs. Koopsoi 'sjaars. Aanvaarding ter 4. Een huis met grc 5 kamers, keuken, zol f 5000.Huurprijs f25 5. Een huis met tuin Koopsom f 1500. 6. Villa, bevattende kelder, wel en regenwat 7. Een burgerwoonhu som f3000. 8. Twee aaneen gel f3000.—. 9. Villa, bijzonder scl tuin. Het geheel is g beneden ruime suite en bijkeuken, schuur en en zolder. Koopsom f 11 10. Een huis waarii f 1750.— 11. Een villa, guns Spaarnberg en aan de ken, bijkeuken, kelder, ding terstond. Huurprij: 12. Villa bij de bi kamers, keuken, bijkeul achtertuin, aanvaarding 13. Een burgerwoor f 2000.—. 14. Drie aaneen gel Koopsom f4000. 15. Een ruim burge som f7000. 16. Villa aan de Jar enz., van alle gemak Aanvaarding terstond. 1 A 1Villa, comfortabi voorzien, fraai gelegen groot 50000 M3. Koop 'sjaars. Aanvaarding te 2. Villa. Beneden t meter, bal, ruime kei met zuig- en perspomp, Boven, 3 kamers, 5 b 2 kamers, 3 bij 2x/a i meter. Waterleiding. is groot 1100 M2. Gemeubileerd 1. Villa, 10 kamers 2. Villa. Bijzonder kamers en suite, serri gebruik van tuin met Bovenafdeeling, met kamer, keuken, balkon Degelijk pension, pe 3. 3 kamers met Bloemendaal. 4 3 of meer kamer 5. Een gemeubile< October. 6. Een gemeubilei de beste stand in B Bo 1 l. Een prachtig vil in het schoonste gedei 4 A

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2