Anthraciet J. van Wijk. Adverteert D. Hogenbirk Zoon (kerij. VI0(IL«S0S fiixe-flrooObakkerij H eprj UJi ccfr kI'i se°rr h-l8V8rt: Smakelijk lirooö van uitsluiten!) prima kwaliteit. li A. POTH Advertentiën Opgericht 1793. GEZONDHEIDS COMMISSIE JOH. STEENMAN. in Haarden, Kachels, Fornuizen, enz. Haarlemsche-lncassobank DUIJM SPRUIJT. Bij uitstek geschikt voor buitenplaats. Groot 40.000 M2., in massa f 2.per M2. 6. Een bouwterrein aan den Driehuizerweg, Duin en Kruidbergerweg en Kerkpad. Bij uitstek geschikt voor villa park. Groot 50.000 M2. Geheel ot in perceelen. 7. Een bouwterrein aan de Jan Gijzenvaart, tussehen het Duinlustpark en Bloemendaalscheweg, bijzonder gunstig gelegen en vlak bij 't station. Groot 9280 M2. 8. Verschillende perceelen bouwterrein. Gunstig gelegen midden in het dorp bij den molen. 2 min. van de tram. Geheel groot 3000 H2. Prijs f 4.50 per M2. Verschillende geheime opdrachten, welke niet in den gids vermeld worden. De heer W. Klooster, van Pretoria, Pers. was een der transvaalsche afgevaardig den naar het hollandsch-afrikaansche onderwijzers-congres, in December aan den Paarl in de Kaap gehouden. Hij schrijft daarover aan het kristelik schoolblad" van Pretoria als volgt Ik werd, met m'n vrienden van hier, ontvangen, niet als vreemdeling, maar als vriend en broeder. Ik ontmoette daar een liefde voor de hollandse taal en voor de rijke hollandse literatuur als maar zelden in de Transvaal. Voor mij zijn plekken als de Paarl en Stellenboseh in een gans ander licht verschenen. Ik vind het jammer, zeer jammer, dat wij transvaals? onderwijzers dikwels zo vreemd tegenover de koloniese kollegaas hebben gestaan. Maar die ijd is nu gelukkig voorbij. Aan de leden van «Bloemendaal Gom- Plaatselijk mandois bericht, dat hedenavond een Nieuws. velddienst wordt gehouden in de rich ting Vogelenzang. Het aantreden heeft plaats des avonds te half 9 nabij 't station Overveen, met geweer. De oefening is te 12 uur afgeloopen. Daar bij deze oefeningen veel te leeren is, hoopt het bestuur, dat allen die in het bezit zijn van een geweer, aanwezig zullen zijn en niet, zooals dit wel eens gebeurt een klein gedeelte. Dit laatste getuigt niet van een goed inzicht in de belan gen der volksweerbaarheid. De bloemendaalsche muziekvereeniging «Crescendo geeft op Dinsdag 3 Maart 1908, des avonds te 8 uur, eene uit voering in het hotel Zomerzorg van den heer Hupkers. Opening der zaal te 71/, uur. De uitvoering heeft plaats onder leiding van den directeur den heer D. Couwenhoven. In het geheel worden een 14-tal muziek- en voordracht nummers (de laatste door don vruchtbaren heer Vrugt uit Haarlem) uitgevoerd. Deze nuttige vereeniging, welke aan vele Bloemendaalsche jongelingen eene fatsoenlijke gelegen heid tot ontspanning na hun arbeid verschaft, verdient aller steun. Men kan zich als donateur 2.50 p.j.) opgeven bij den secretaris den heer P. N. Bersee alhier. Gisteravond had de jaarvergadering plaats van Bloemen- daal's Bloei onder leiding van mr. Jacomette. De notulen der vorige jaarvergadering werden goedgekeurdtot be stuursleden werden gekozen de heeren F. Eldering en P. J. Voet, van Overveen, terwijl herkozen werden dè heeren F. Heckman en P. N. Bijvoet. Het jaarverslag, dat gepu- pliceerd zal worden, werd voorgelezen en de begrooting voor 1908 goedgekeurd met een eindcijfer van ongeveer 1600. Geanimeerde discussiën ontstonden over uitbreiding van het werk van den bode, het uitbreiden van het leden tal ook over hotelgasten, die volgens het reglement alleen in aanmerking komen als lid-donateur, het plaatsen van summiere toiletten en het aanbrengen van wandelteekenen langs de wegen, het aandringen op een laten trein uit Haarlem en meer soortgelijke onderwerpen, die aan de voorbereiding en zorg van het bestuur werden aanbevolen, Tot secretaris der gezondheids-commissie te Bloemendaal c. a. is door den commissaris der koningin voor 5 jaren her-benoemd mr. P. Tideman. De vereeniging «Hulp voor on- Uit andere ge- be huisden" te Amsterdam. ,nee,,ten- (Vervolg) Wij helpen het kind der ongehuwde moeder, den ver- stooteling der samenlevingwij nemen dit kind echter niet alléén, maar altijd met de moeder, opdat de moeder voor haren zuigeling kunne werken. Verdienen deze arme ver schoppelingen onzen steun en liefde? Ons antwoord is: ja, zij verdienen die ten volle - in elk geval de zuigeling, het zich van niets bewuste levendit kind kan een zegen voor de moeder zijn, als het blijft leven, zal haar behoeden voor een tweeden misstap Tevens leert de moeder voor haar kind werken en zorgen. Moeder en kind nemen wij alleen din op, als in de voor dit doel bestemde huizen geen plaats is, of om verschillende redenen de plaatsing wordt geweigerd. Zoo werd eens eene moeder vóór de geboorte van haat- tweede kind dakloos met een knaapje van twee jaarver laten door haren man, die wegens een daad tegen de wet gevangen werd genomen, bevond zij zich in een allertreurig- sten toestand Door medelijdende buren in huis genomen, wachtte zij met schrik en angst het üur af, waarop de kleine, over wie ik thans schrijf, geboren zou worden. Ten laatste zond ook de buurvrouw haar heen, en op weg naar het Wilhelmina-Gasthuis werd de vrouw moeder op de openbare straat, en ingebracht bij een geneesheer, die haar vriendelijk hielp, werd zij per brancard naar het gasthuis gebracht. Het tweejarig jongetje ging naar de politie en vandaar naar het stads-bestedelingenhuis. Toen het kindje 16 dagen oud was, werd de moeder met het kind ontslagen. Zij moest wachten totdat het andere kind uit het bestede- lingenhuis gebracht werd; en zoo schreed de daklooze moeder met ha>e twee kleinen opnieuw de maatschappij in. Haar toestand was nog treuriger dan eenige maanden geleden. Waar moest die arme vrouw heen? Naar het oude Buiten gasthuis: niemand anders kon of wilde haar helpen; en zoo komt het, dat haar zuigeling ons jongste kindje is. In de afdeeling der oudste kinderen gaat elk voor zoover dit mogelijk is naar school en het is een verblijdend teeken. dat de schoolrapporten meestal bevredigend zijn. Ik vermeld u thans de geschiedenis van een 9-jarig meisje, niet geheel toerekenbaar op eene achterlijke school geplaatst, en door het hoofd der school tot ons gebracht. Zij werd door iedereen in hare omgeving gebruikt om te stelendoor mannen en vrouwen werd zij uitgestuurd naar de winkels, om weg te nemen wat zij haar gelastten weg te kapen. Altijd op straat zwervende, kwam zij bij ons. Nog geen twee uur was zij in huis, of hare oogeu gingen overal ronden zij nam alles weg en verborg het onder hare kleertjes. Wij lieten haar stil haren gang gaan, totdat zij naar school ging. De hoofdzuster van de afdeeling zeide haar toen alles weer op dezelfde plaats terug te brengen, vanwaar zij het had weggenomen. Zij was ten zeerste teleur gesteld, dat haar diefstal ontdekt was, maar beloofde het nooit weer te zullen doen. Door haar aldus geheel uit hare oude omgeving te verwijderen en met liefde te behandelen, deed de lust tot eerlijkheid in haar ontwaken en niet tegenstaande er goed op haar gelet wordt, maakt zij zich nu niet meer aan dit feit schuldig. Wij hopen dat zij voor de toekomst behouden zal zijn. Wat zou er van dat meisje terecht zijn gekomen, indien niemand zich over haar ont fermd bad!" Nu, lezer, wat zegt gij van dit alles Is niet in Amsterdam, zooals dr. Barnardo dat geweest is in Londen, de heêr Jonker een «father for nobody's children?" Ik eindig met een verhaal van den hoofdbezoeker van het burgerlijk armbestuur te Amsterdam, den heer S. Slooten «Als u eens een kijkje wilt nemen? 't Asyl is in werking", zoo klonk de uitnoodiging van den directeur van de ver eeniging «Hulp voor Onbehuisden". 'k Was nieuwsgierig naar dit snuifje, dat op 't gebied van armenzorg was waar te nemen. Zeker, 't was bekend, dat een zwerver aan 't politiebureau meestal wel onderdak kan bekomen, maar ook, dat er nog velen zonder dak boven hun hoofd buiten sliepen of. langs de straat zwierven, en daardoor maar al te vaak nog dieper wegzinken. 't Was ruim 10 uur, toen wij onze ronde gingen maken door het Oude Buiten-Gasthuis. 't Nachtasyl was in werking, 40 mannen lagen, na'eerst in het bad gereinigd te zijn, reeds op hunne zeildoeken matrassen, gerold in hun wollen deken, te slapen. «En. hoe staat het er mee?" «Nog 16 staan te wachten op een bad mijnheer, en twee zijn juist gereinigd". TingelingelingNo. 59 kwam juist met een kaart van de politie binnen, werd ingeschreven en moest in de wachtkamer wachten, totdat ook hij zijn badkuur had ondergaan en hij op zijn nummer, gehuld in een lang nachthemd, zijn slaapplaats kon betrekken. Twee badknechts een barbier en een broeder-verpleger hebben druk werk, soms tot 1 uur om alles beaoorlijk te laten marcheeren. Alles gaat volgens regel en orde. Het individu krijgt een nummer; dat nummer werkt door in 't register, op de slaapplaats, het schoeisel, op de uitgetrokken plunje, die in een linnen zak wordt gestopt en daarna in den ontsmet tingsoven bevrijd wordt van ongedierte en ziektekiemen. Vóór het naar bed gaan ontvangt iedere gast twee sneden geboterd brood met een kop koffie en ook den volgenden morgen vóór hij weer vertrekt. „Het asyl met 60 bedden pas geopend en kort geleden reeds 59 ledikanten bezet", dit is een winstgevend zaakje voor 't oog. Want heel die reinigings- en knipkuur, het verbinden der wonden, de logies is alles gratis, het kost geen cent. Jammer. deksels jammer, dat deze paria's des morgens weer moeten vertrekken en er dan uitzien, niet als moderne roofridders, maar als opgemonterde kerels, alleen hun pakje, gevolg van de desinfectiekuur, ziet wat verfrommeld, de boord is wat gekreukeld, de pantalon wat kort, maar anders prachtig om aan te zien. We deden ook de ronde over lange, lange slaapzalen, waar meer dan 200, meest verlaten kinderen, sliepen wat lagen ze daar rustig en warm, hoe heel anders was hun lot en leven als vader dronken thuiskwam of als moeder haar hoogsten plicht schandelijk verzaakte. Hier behoeven ze geen vrees te hebben, dat een dronken tiran moeder zal kastijden of hen ten bloedens toe zal slaan. Verder ging onze tocht over de andere slaapzalen, ook over een kamer, waar ruim 90 interne mannen sliepen, die vroeger zwervers waren, nu behooren tot de flinke arbeiders van de „Vereeniging voor Onbehuisden", de veilige haven van hen, die zonder beschutting en voedsel zijn, en die behoefte hebben aan een bemoedigend woord, aan eene hand, die vriendelijk op den schouder wordt gelegd." Ik behoef U niet te zeggen, dat het Tehuis, met welks werkzaamheden wij nu hebben kennis gemaakt, en dat gij naar ik hoop spoedig eens in persoon zult gaan bezichtigen, veel geld jaarlijks noodig heeft (alleen aan brood wordt per maand 600 gulden uitgegeven). Zij moet bestaan van de liefdegaven der welgestelden, want de ge meente Amsterdam, hoewel deze, zonder de „Vereeniging voor Onbehuisden", nog duizenden guldens per jaar meer aan politie zou moeten besteden, geeft geene subsidie. Daarom, gij allen, die geen armoede kent, tast in uwe beurs, zend eene bijdrage en verheugt u er in uw geld goed besteed te hebben. J. ter Meulen. Bloemendaal, Febr. 1908. Haarlem. De tentoonstelling van japansche metaalwerken en afbeeldingen, die thans in de rotonde van het museum van Kunstnijverheid geopend is, zal op veler verlangen aanstaande Zondag nog geopend blijven. Zondag is de toegang kosteloos. De heer G. Steenkist geeft aan alle belangstellenden ge legenheid zijne machinale schoenmakerij, aan de Krocht (hoek Zoetestraat en Ursulastraat) in werking te zien. Het is zeer interessant. In het volgend nummer komen wij op het bezoek dat wij brachten terug. Men zie verder de adver tentie in ons blad. Zie zoo, nu hebben we toch weer een Van den hak nieuw stelletje ministers met Mr. op den tak. Heemskerk als premier of minister president. Dat dit laatste zoo moest worden, is uit onderstaand woordenspel duidelijk te zien: Went H olt Neliss E n Id E nburg Tal M a S abron Heems K erk Van Swind Eren Beve R s Kol K man Mr. Heemskerk's naam loopt dwars door bet ministerie, hij is er de ziel van. Minister Wentholt is van het 9-tal de eenige, die ook in het kabinet De Meester zitting had. En dat zonder hem dit ministerie niet regeeren kon, ja „afgedaan" had, wie durft er aan twijfelen als hij het vol gende ziet Van R A alte F ock Vee G ens Van T E ts D e Meester Kr A us Van RA ppard Ri N k Of het nieuwe ministerie het met onze Tweede Kamer zal kunnen vinden Lieve lezer, vraag het mij niet Keuvelaar beweegt zich niet op politiek terrein. Volgens sommigen heefi onze huidige Tweede Kamer weldra „afgedaan". Van „afgedaan" gesprokente Arnhem woont op een bovenhuis een oud-ijzervreter, destijds „de beste tacticus van ons leger", zooals een oud militair hem mij beschreef. Deze gepensionneerde generaal nam eens aan het begin eener manoeuvre den aanvoerder zijner tegenpartij gevangen, zoodat de manoeuvre moest worden gestaaktopnieuw begonnen, eindigde zij met een totale nederlaag der tegen partij; geforceerde omtrekkende bewegingen waren zijn kracht, wie onder hem diende leerde iets begrijpen van de kunst van oorlogvoeren; de man was wat ruw in dienst en heeft het daarom ten slotte tegenover de officieren-salon helden moeten afleggen. Keuvulaar. I. A. J. SCHOKKING, Optieien-Mécanicien, Hof-, Rijks- en Gemeentenleverancier, Spui 32, Amsterdam. Bouwkundige ea Makelaar Taxateur in Vaste Goederen, -Assurantiën enz.- Tetterodestraat 30 HAARLEM. te Bloemendaal c. a. tot vaststelling van het jaar verslag over 1907, in de Ver gaderzaal der Haarl. Hypotheek bank, Ged. Oude Gracht 65, op WOENSDAG i MAAKT 1908, des n.m. te 8 uur. VAN Opneming van LEERLINGEN 1 Maart a s. De Lessen worden volgens het systeem GOBY EBERHARDT gegeven. Spreekuur des Vrijdags van 21/..—S3/, uur, Duvenvoordestraat 12. per wagon en per H. L. Vraag prijsopgaaf aan den Brandstoffenhaiidel Kantoor: Pieterkiesstraat 33. Telephoon 748. Magazijnen Brouwersvaart 106-108. BLOEMENDAAL. ELECTRISCHE SMEDER IJ. Ruime voorraad Kinderhuis singel «8 (o/d. Zijl brug). Interc. Tel. 1342. Geeft uit: 4°/0 Deposito-Obligatiën in stukken van 100.500.— en 1000voorzien van Coupons per 2 Jan. en 1 Juli. Aflosbaar tegen de volle waarde 100%- 8

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3