PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad b voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2' jaargang ZATERDAG, 7 MAART 1908 No. 10 Het BloemenMch Weekblad Prijs per fjaar f 125 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f' 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. -:- M Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Jje rubrieken: „aanbevolen adressen", Aan de lezers «artsen en spreekuren", «Bloemendaal als woonplaats" en pension- en woning- :.ieuws" verschijnen in een afzonderlijk deel van ons blad, /oodat het hoofd blad meer beschikbaar blijft voor het redac tioneel gedeelte; van het bijblad willen wij meer en meer maken een uitsluitend praktische gids voor Bloemendaal. Bloemendaal. Agenda. Zondag n.m. 2 uurB.V.V. Bloemen daal tegen Volhai-ding" uit Hoorn, voetbalwedstrijd op het terrein bij Zomerzorg. Haarlem. Chré- Schouwburg Jansweg. Zondag 8 Maart tienné en Louisette", specialiteiten, aanvang 8 uur. Donderdag 12 Maart. Jubileum-voorstelling Mevr. Ellenberger «Zwarte Griet" aanvang 8 uur. «de Kroon." Zaterdag 7 Maart, Saddo Yacco. Japanséhe voorstelling, aanvang 8 uur. Vereeniging. Zaterdag 7 Maart, concert Muziekvereeniging «Harmonie", aanvang 8 uur. Dins dag 10 Maart, Bachconcert, aanvang 8 uur. Vrijdag 13 Maart, Concert «Onder Ons", aanvang 8 uur. In Ned. O.-Indië begint het Hilinenlandsch met de decentralisatie ernst te Overzicht. worden, een kieswet is uitge vaardigd voor de kiezers der ge meenteraden in de verschillende hoofdplaatsen. In het kort luidt zij aldus: «kiezers zullen zijn zij, die meerderjarig zijn, gedurende minstens drie maanden binnen 's lands ressort hebben gewoond, wanneer zij zijn Nederlanders of behooren tot in Ned. Indië geborenen uit aldaar gevestigde ouders of anders ten minste vijf jaar binnen Ned. Indië zijn geves tigd geweest, over het laatst verloopen dienstjaar in de personeele belasting of het patentrecht zijn aangeslagen geweest en het daarvoor verschuldigde vóór of op den lsten Maart waarop, de kiezerslijsten worden opgemaakt, hebben voldaan." Zooals men ziet, voert deze kieswet nog niet naar algemeen kiesrecht, hetgeen door sommigen hier te lande gewenscht wordt. De pretendent-sultan van Atjeh is met zijn gevolg, vrouwen nu inbegrepen, naar Ambon verbannen, na in Batavia verhoord te zijn geworden. De vijanden van gou verneur van Daalen, en die zijn er niet weinigen, 'beschul digen den laatste dit verhoor niet in Atjeh te hebben doen plaats grijpeneen treurig einde voorwaar voor de afstam meling van het eens zoo machtige sultan's ras, dat in vorige eeuwen in de mahomedaansche wereld een eerste viool speelde. In Indië worden thans groote manoeuvres gehouden, waarbij de veronderstelling wordt gemaakt, dat Java door een buitenlandschen vijand wordt aangevallen. In den raad van Ned.-Indië staan eerdaags groote ver anderingen te wachten, 2 leden gaan 's lands dienst spoedig met pensioen verlatener schijnt geen verder gevolg te zijn gegeven aan het denkbeeld om den raad van Indië door een ander adviseerend lichaam te doen vervangen, terwijl het saamvoegen van eenige residenties eveneens nog in de doos blijft. Van zeer bevoegde zijde vernamen wij dat het werkelijk jammer is, dat in Nederland dikwerf propaganda wordt gemaakt voor zaken die vele uitgaven vorderen en voor de indische maatschappij niet noodig zijn, terwijl toestanden, die ernstig verbetering vorderen, niet worden veranderd. Indertijd is er op aandringen van eenige sprekers in de kamer der staten-generaal eene regeling gemaakt voor de opleiding van vroedvrouwen ten dienste der indische bevolkingdeze regeling kost veel geld en was lang niet zoo noodig volgens onzen zegsman, (iemand bekend door zijn arbeid in Indië) als het organiseeren van den hospitaal- dienst voor inlanders. Daarmede moet het meer dan treurig gesteld zijn, en voor dat doel is van de regeering hier noch in Indië geen centime meer te verkrijgen, en worden de ambtenaren die op dien misstand wijzen doodgezwegen of betaald met het argument, dit hospitaal-systeem is steeds zoo geweest, vroeger hoorde men er niet over klagen, en gij mijnheer overdrijft. Het eenige wat volgens dien deskundige in indische zaken goed geregeld is zonder veel kosten na zich te sleepen, is de inenting tegen de pokken, en de opium-regie. De vac cinatie voor geheel Java, dus voor 30.000.000 menschen, kost slechts f300.000 (3 ton), waaruit men ziet wat een goede organisatie vermag. Laten wij nederlanders toch niet vergeten, dat onze kracht in Indië moet zitten in het invoeren van zoo danige maatregelen, dat de inland er meer en meer het besef krijgt dat hij onder nederlandsch bestuur beter leven en genieten kan dan onder het bestuur zijner eigen vorsten, of onder het bestuur van een andere europeesche mogendheid. Ons geheele leger van 30.000 man, misschien 40.000, is volkomen onmachtig tegen iederen binnenlandschen of buitenlandschen vijand als de bevolking zelve ons niet steunt. Hier in Nederland beginnen de verschillende kiesvereenigin- gen zich weder te roeren om de open plaatsen in de kamer ont staan, door het minister worden van eenige harer leden, aan te vullen. Tusschen Standaard en Nederlander en Rotterdammer is de vrede nog niet geteekend. Deze drie bladen doen elkaar harde waarheden hooren en ontblooten wel een weinig te veel hunne batterijen, waardoor het voor velen der volge lingen later pijnlijk zal wezen saam op te trekken zooals in den verkiezingsstrijd de leuze is. De katholieke bladen nemen een gereserveerde houding aan en spreken in hoopvollen zin over het ministerie. De liberale bladen van allerlei nuances spreken hun vertrouwen uit in de groote bekwaamheid van den kabinetsformeerder, en beschouwen dit kabinet meer als een zakenkabinet dan als een kabinet met militante bedoelingen. De gemeenteraad van 's Gravenhage gaf nu juist niet veel blijken van een ver vooruitzienden geest, want ten tweede male liet zij de gelegenheid voorbijgaan om door aankoop van een groot complex gronden, (Zorgvliet) de gemeente, aan de zijde van Scheveningen, naar een vast plan te kunnen uitbreiden en verfraaien. Hoe zeer het dagelijksch bestuur zich ook beijverde om hare o. i goede plannen ingang te doen vinden, het mocht niet baten, de gemeenteraad zag op tegen de uitgaven en wilde niet begrijpen dat het voorbeeld van gemeenten als Nijmegen en Arnhem in deze moest gevolgd worden. De eerste stad in ons land, Amsterdam, verliest in haren wethouder Heemskerk zeer veel, en om diens plaats te vervullen zal heel wat voeten in de aarde hebben, te meer daar de personen die er voor in aanmerking zouden komen en geschikt zijn, tot nu toe voor die ondankbare taak hebben bedankt. Amsterdam staat aan den vooravond van de oplossing van vele vraagstukken, o. a. watervoor ziening, een kwestie waarover de groote deskundigen in ons land het alles behalve eens zijn. De eene partij wil het water dieper weg halen in de duinen, terwijl de andere beweert dat zoodoende op den duur zout water zal worden verkregen. Deze laatste partij (wier adviezen reeds bijna aangenomen waren in den amsterdamschen raad) wil water uit rivieren eerst grof zuiveren, en dan door zand filtreeren, door het op te pompen, om het vervolgens naar Amsterdam te vervoeren. De eerste methode kost weinig, de tweede methode zeer veel geld. Een bekwaam wethouder van publieke werken is wat Amsterdam thans broodnoodig heeft, en het is maar te hopen dat de politiek er buiten zal gelaten worden. De gemoederen in Amsterdam worden erg wat m gemaakt over de eventueele slooping der N.-Z.-Kapel tus schen Rokin en Kalverstraat. De gemeente Amsterdam verloor haar proces over het eigendomsrecht tegen de ned. herv. kerkde kapeleen beroemd bouwwerk, wordt met slooping bedreigd. Hiertegen komt verzet van alle zijden, en het zoude van ruimen zin getuigen als de kerkeraad der her vormden kon besluiten, de van oudsher aan de katholieken geliefde plek weder aan hen af te staan, al was het dan ook tegen schadeloosstelling, voor de winst die door slooping door de ned. hervormds kerk anders zoude verkregen wor den. Maar het gebouw zal waarschijnlijk wel tegen den grond gaan. Nauwkeurige onderzoekingen hebben den kerke raad er toe geleid, het zoozeer gewraakte besluit tot slooping te nemen. De oude kerk is ook werkelijk in bouwvalligen toestand en kan moeilijk meer gerestaureerd worden. De bondgenooten in politiek behandelen elkaar niet erg kameraadschappelijk. Van uit het hoofdkwartier der antire volutionairen moest o.i. daarover nu eens een hartig woordje gezegd worden, om die weerbarstige, onverdraagzame broe ders tot hun plicht te brengen. Waardevolle schilderijen dreigen bij een bestendiging van den tegenwoordigen toestand eveneens onherroepeljjk te gronde te zullen gaan. Zoude het als al het andere niet meer helpt, niet op den weg van den Staat liggen, de kapel aan te koopen en te restaureeren, zoo doende zorgdragende dat Nederland niet weder een zijner freai monumenten ziet verdwijnen onder sloopers handen. In Engeland hebben de ministers Buiteillandscll Lord Fitzmaurice en Grey, de eerste overzicht. in het Hooger, de tweede in het Lagev- Huis zich zeer pertinent uitgelaten over de Congo-kwestie. Lord Fitzmaurice verklaarde niet alleen uit naam van Engeland maar tevens ook uit die van de Vereenigde Staten van N.-Amerika te spreken. Hij zeide in het kort, als het verdrag tusschen koning Leopold en België, dat aan de belgische kamer ter overweging wordt gegeven niet beant woordt aan den eerbied voor de rechten van het menschdom en aan de verplichtingen der traetaten, zijner majesteits gouvernement zoodanig een verdrag alsdan niet als voldoende zal kunnen beschouwen België is dus gewaarschuwd, want men kan er zeke van zijn dat Frankrijk met Engeland één lijn z trekken, en het verdrag der Congo aan een scher; en nauwkeurige kritiek zal onderworpen worde De belgen zijn over die uitlatingen niets gesticl vooral omdat alle partijen in Engeland, van social tot ultra conservatief, in deze kwestie eendracb v samengaan. Koning Leopold zien wij zijne millioenen nog vriet incasseeren. Engeland laat het voorkomen of het alleen bezorgheid is voor een mensehwaardige behandeling der Congo-negers, terwijl de grond van hare op positie is gelegen in het feit dat de belgische Congo een groote hinderpaal .is in het doen slagen van hare imperialistische politiek, en de Congo van Leopold het voleindigen van haar spoorweg van Kaapstad naar Kaïro in den weg staat. Daarbij komt dat de Congo- staat, in den loop der jaren willekeurig allerlei rechten is gaan heffen, niet alleen om de huishouding der Congo te bestrijden maar om een bron van inkomsten te leveren aan de particuliere kas van Leopold, die deze inkomsten thans wil kapitaliseeren, en door België in baar geld uitbetaald hebben. Dit zien de belgen zeer goed in en daarom zijn zij allesbehalve gesticht over Leopold's manier van zaken doen, waardoor België wel eens het kind van de rekening kon worden, en voor den koning de kastanjes uit het vuur zoude moeten halen. In het Lagerhuis is in tweede lezing het nieuwe kies recht aangenomen. De suffragettes (de strijdsters voor vrouwenkiesrecht) hebben dus wel een zedelijke overwinning behaald. Zedelijk nog maar alleen, want de regeering bleef in deze kwestie neutraal, en zal, zoo de wet bij het Hooger- huis mocht komen, zich niet erg warm over deze kwestie maken. In P r u i s s e n is tegen alle verwachting de Polenwet aangenomenbijna alle sprekers waren er in het Heeren huis tegen. De verslagenheid onder de Polen en katholieken is groot, en de organen van de centrum's-partij bestem pelen de polenwet, als de eerste stap gedaan op den weg naar het staatssocialisme. Zelfs in Rusland, zeggen zij, zoude een dergelijke wet niet ingevoerd kunnen worden. In N. - Amerika stijgen de kansen van Bryan, den democraat voor het presidentschap, zeer, te meer nog daar Roosevelt min of meer blijk geeft het democratische pi-o- gramma te omhelzen, en Taft in zijn eigen republikeinsche partij te veel concurrentie krijgt. De lezing der bladen in Amerika werpt een eigenaardig licht op de verhoudingen der partijen, en de middelen die gebruikt worden om tegenstanders af te breken. In Europa kan men zich van die meer dan ongepaste middelen geen begrip vormen, en zouden dergelijke uitlatingen en beschouwingen ieder blad bij ons te lande onherroepelijk compromiteeren. De groote amerikaansche journalist Hearst, die The New- York Journal en acht andere bladen uitgeeft, benevens ver schillende week- en maandschriften, kan wel als het type beschouwd worden van den niets en niemand ontzienden journalist. In de Wetenschappelijke Bladen van Maart 1. 1. kan men zeer merkwaardige zaken lezen omtrent het stre ven en werken van Hearst Sr. en Jr. In Rusland krijgt de reactie meer en meer voetde Czaar heeft een gedeelte der Doema bij zich in Sjarko Selo ontvangen en een lofrede gehouden over het verbond der

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1