hard over denkt om de Castro met geweld tot zijn plicht te brengen. Concessies worden eigenmachtig ingetrokken, schadevergoedingen niet uitbetaald, in één woord het oude spelletje van de Castro begint weer, die steeds onhebbelijk wordt tegen andere mogendheden als hij merkt dat zijn populariteit aan het dalen is bij zijn landgenooten. De amerikaansche vloot heeft op haren langen tocht nog geen ongelukken gehad, de geest onder het scheeps volk is uitstekend, geregeld hebben oefeningen plaats zoodat admiraal Evans niets dan goeds heeft te melden van zijne armada. Na Californië bezocht te hebben wordt overgestoken naar Australië, verder gaat de reis naar de Philippijnen, misschien wordt Japan nog even bezocht en gaat het door het Suezkanaal naar huis toe. Roosevelt beleeft tot nu toe veel genoegen van zijn denkbeeld om de vloot die wereld reis te doen maken. Er is nog niets van te zeggen wie de opvolger van Roosevelt zal zijn. Taft, Bryan of misschien iemand die thans nog niet aangewezen wordt. De amerikanen halen hun hart op aan weddenschappen wie de gelukkige zal zijn. Japan is het met China eens geworden over de kwestie der Tjatsoe Maroebehalve verontschuldigingen heeft Japan van China volledige schadeloosstelling ontvangen. China begint zich anders sterk te gevoelen, en laat zich niet meer ringelooren, het is evenwel nog niet gereed, doch is met ijver bezig een goed gewapend onderlegd leger te vormen, hetwelk behoorlijk betaald wordt. In Formosa gaat het echter voor Japan nog niet naar wenschde Formosaan is van den regen in den drup ge komen, en probeert, ofschoon te vergeefs, zich aan den ijzeren greep der Japanners te ontworstelen. Formosa is het groote kamfer voortbrengende land; deze stof is thans onmisbaar voor het vervaardigen van rookeloos kruit. Aan den kamfer heeft dit eiland het te danken dat Japan zoo gesteld is op Formosade geschiedenis herhaalt zich, want onze O.-I. Compagnie nestelde zich eveneens in dit eiland, alleen omdat van daar kamfer was te halen, en zij de geheele wereld tegen loonende prijzen er van kon voorzien. Kamfer was een tijd lang het universeele bederf werend middel. Dat het met de vrijheid van denken en spreken in Duitschland nog niet best gesteld is blijkt uit een bericht in de Pcidagogisohe Zeitung omtrent eene waarschuwing onlangs toegediend aan een predikant der Pfannkirche. Deze had in een vereeniging van leeraren te Osnabrück eenige stellingen verdedigd omtrent het godsdienstonderwijs op de scholen. De regeering vroeg of een courantenverslag over die lezing juist wasde voorzitter der vereeniging antwoordde, dat hij geen vrijheid vond over die particuliere vereenigings- aangelegenheid met de regeering van gedachten te wisselen. De regeering beklaagde zich bij het kerkelijk consistorium, niet eens bij den superintendant van het onderwijs, en het consistorium verzocht zonder behoorlijk onderzoek omtrent de juistheid van het courantenbericht den leeraar in het vervolg ijae meeningen omtrent het godsdienstonderwijs vóór zich te houden. Van de botsing der meeningen, waaruit volgens het spreekwoord de waarheid geboren wordt, wil men in Hannover blijkbaar nog niet weten. Van Donderdag 12 Maart tot burgerlijke Stand-Donderdag 19 Maart. Bevallen: D. M. KorffRiehl, d. Overleden: G. Kuene 71 j.J. Barnhoorn 76 j. Overleden te Meerenberg: H. Franke 64 j.M. C. Bos 59 j. Dinsdag j.l. gaven mej. Johanna van Muziek. Linden van den Heuvell en de heer Hendrik van Oort een liederen- en duettenavond in de Kroonzaal te Haarlem. Naar aanleiding van de goede reputatie, welke mejuffr. Linden v. d. Heuvell in Haarlem bezit, hadden wij zeker een stampvolle zaal verwacht, evenwel, dit heeft niet zoo mogen zijn, de zaal was slechts gedeeltelijk bezet. De op stelling van 't programma, wat betreft 't eerste deel, kon ons niet bekoren. Wel moet gezegd worden, dat mejuifr. Linden v. d. Heuvell ons vooral in »Willst du dein Herz mir schenken" van Bach en in de «Miidchen lieder" van v. Brucken Fock veel van hare heerlijke stem en voordracht deed genieten, maar wij hadden een mooiere samenstelling van programma gewen6cht. De heer v. Oort zong in t eerste deel van 't programma geene solonummers, maar reeds in de duetten toonde hij zich een meesterzanger. Na de pauze ving de heer v. Oort aan met Dichterliebe van Schumann, een liedercyclus van 16 liederen. Hier gaf de heer van Oort ruimschoots gelegenheid om van zijne buiten gewone gaven te doen genieten; met meesterlijke voor dracht heeft hij deze liederen gezongen. Tot slot van den avond zongen mej. Linden v. d. Heuvell en de heer van Oort duetten van Cornells, C. van Rennes en Hilbach. Een hartelijk tot weerziens roepen wij hen toe. Mej. Janette Walen een woord van lof voor hare zeer verdienstelijke begeleiding. De heer G. S. de Clercq, alhier, is in Plaatselijk de buitengewone algemeene vergadering nieuws. van aandeelhouders der Electrische Spoorweg-Maatschappij, gehouden Vrij dag 17 Januari j.l., met algemeene stemmen tot lid van het bestuur gekozen. Tevens werd de heer De Clercq in de vergadering van den raad van beheer der genoemde maat schappij benoemd tot secretaris. Beide functies werden door den benoemde aanvaard. Op initiatief van de heeren E. G. Taylor, R. Tepe en Mr. C. P. Donker alhier wordt eene vereeniging van ama teurfotografen, woonachtig in de gemeenten Haarlem, Bloe- mendaal en Velsen opgericht, voor welke vereeniging werkende leden zich kunnen aanmelden vóór 5 April a. s. aan het adres van eerstgenoemde. Kunstlievende leden worden aangenomen tegen eene jaarlijksche contributie van f2.50, en ontvangen het recht van toegang tot tentoon stellingen, en, met hunne introducés, tot de projectieavonden. Het aan schoonheden zoo rijke landschap dezer omgeving brengt ongetwijfeld menigeen tot beoefening der fotokunst. Eene vereeniging, die zich ten doel stelt die beoefening te bevo. deren en te veredelen, onder andere door samen werking haren leden, zal voorzeker een bestaande behoefte vervullen. Als plaats voor bijeenkomsten is voorloopig het hotel Hartelust aangewezen. Volgens het jaarverslag over 1907 der Electrische Spoor weg-Maatschappij te Amsterdam heeft de lijn Haarlem— Bloemendaal een batig saldo van niet minder dan f23.907 opgeleverd. Hoewel deze lijn, eveneens volgens het jaarver slag, belangrijke herstellingen onderging, schijnt men er nog maar niet toe te kunnen overgaan de ouderwetsche rammel kasten, waarmede de maatschappij deze zoete winst behaalde, te vervangen door beter ingerichte moderne wagens, terwijl daarentegen aan het rollend materieel gebruikt voor de eeintuurbaanlijn, die wederom een groot verlies opleverde, dit maal n. 1. f15.951, ingrijpende verbeteringen worden aangebracht. Hoe belangrijk en steeds stijgend het verkeer op de lijn HaarlemBloemendaal is, blijkt bovendien uit het feit dat de ontvangsten in 1907 per dag en per kilometer f45.769 bedroegen tegen f 44.874 in het voorafgaande jaar en dit niettegenstaande een buitengewoon guren zomer. Gedurende de maand Februari bedroeg het aantal ver voerde passagiers op genoemde lijn 28.679. De ontvangsten over dit tijdvak bedroegen per dag-kilometer f33.40r'. Maandagavond werd in hotel «Van ouds het Raadhuis" te Overveen een vergadering gehouden van de plaatselijke afdeeling der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur. Na de lezing der notulen en de aanneming van eenige nieuwe leden en verkiezing van afgevaardigden werd de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering der vereeniging van a. s. Maandag behandeld; punt 6 van den beschrijvings brief lokte eenige bespreking uit, ten slotte werd aan de afgevaardigden opgedragen zich in zake de plaats van ves tiging eener tuinbouwwinterschool in de bloembollenstreek voor Haarlem uit te spreken. De vergadering bleek van oordeel te zijn, dat, indien Haarlem niet werd aangewezen, het beter ware twee scholen te hebben één benoorden en één bezuiden het N.Z. kanaal, dan één in den N.W. hoek van Zuidholland. Met algemeene stemmen werd besloten om het denkbeeld van het hoofdbestuur om de groote 5-jaarlijksche tentoonstelling, in 1910 te houden, in den bloeitijd, dus van ongeveer half April tot ongeveer half Mei, in plaats van in de maand Maart te doen plaats hebben, te steunen. Bij aanneming van dit voorstel ligt het in de bedoeling van het hoofdbestuur te trachten de beschikking te verkrijgen over den hertenkamp en omgeving te Haarlem. De geschikt heid dier plek ondervond in de afdeeling aanvankelijk eenige bedenking, doch de overhand behield het denkbeeld, dat de bedoeling is voorbeelden te geven van fraaie park- en perk- beplanting, hetgeen tusschen het paviljoen en het einde van den hertenkamp op grootsche wijze zou kunnen geschieden. De afdeeling Lisse stelt aan de algemeene vergadering van Woensdag voor aan de afdeeling Sassenheim (Sassem zeggen de vakmannen) een bedrag van hoogstens f 700 te geven tot dekking van het tekort op haar volle gronds- tentoonstelling in 1907. Na een principiëel juridisch debat verklaarde de vergadering zich eerst met nagenoeg algemeene stemmen tegen het denkbeeld van Lisse, evenzoo tegen het denkbeeld van het hoofdbestuur om ƒ500.te geven, ter wijl met 10 tegen 8 stemmen verworpen werd een voorstel om, indien het hoofdbestuur er in mocht slagen uit de wordingsgeschiedenis van het reglement aan te toonen, dat met «de afdeelingstentoonstellingen" genoemd in alinea 2 van artikel 16 niet zijn bedoeld (zooals de woorden duide lijk aangeven) alle afdeelingstentoonstellingen, maar uitslui tend die bedoeld in alinea 1 van artikel 16, tot een subsidie, doch eene zoo gering mogelijke, mede te werken. De voor stellen van Lisse en 'net hoofdbestuur vonden ook daarom zoo levendige bestrijding, omdat het voor die tentoonstelling gevormde waarborgfonds nog niet eens was aangesproken. De afdeeling kon zich niet vereenigen met het voorstel van Oegstgeest en omstreken om de bezoekers der Gentsche ten toonstelling in den bloeitijd hierheen te lokken. In de vragenbus was één vraag, die tot geene bijzondere opmerkingen aanleiding gaf. Ten slotte deelde de voorzitter mede dat het bestuur in overleg was getreden met den heer burgemeester omtrent de gebrekkige of liever omtrent het gebrek aan eene laadge- legenheid aan het spoorwegstation Overveen de burgemeester zou zich persoonlijk voor deze zaak spannen en zien wat hij in den Haag gedaan kon krijgen. Veelvuldig waren de klachten die over dit onderwerp en over de hoogst gebrekkige post- bediening voor Overveen ter vergadering rezen de vergadering was algemeen van oordeel dat de verbouwing en vergrooting van het postkantoor en de verhooging van de jaarwedde van den directeur, wiens kantoor immers niet zeer lang geleden in eene hoogere klasse is geplaatst, het publiek, in het bijzonder den zoo belangrijken bloembollenhandel, nagenoeg in het geheel niet ten goede is gekomen. Algemeen was ook de geest der vergadering, dat men niet zou rusten aleer de oorzaken van dezen averechtschen toestand opgespoord en desnoods door ingrijpen van hooger hand verbeterd zou den zijn. Men deelt ons mede, dat wordt overwogen de stal be- hoorende tot het hoekhuis KleverlaanKorte Kleverlaan in te richten voor eerste hulp bij ongelukken en de buiten muur te voorzien van loketten om alle verongelukten daar door aan te geven. Spoedig zal onze gemeente eene nuttige instelling rijker zijn, nl. een melkslijterij met verkoop van boter, eieren en kaas onder deskundige controle. Do heer P. F. Bulters, een broeder van den aan al onze lezers bekenden eigenaar- der melkboerderij Bleek en Berg (aan den Meerenbergschen weg voorbij den Bergweg) heeft aan den Bloemendaalschen weg in de nabijheid van het postkantoor het vroeger perceel van den kunsthandel Molster Boeda geheel laten uitbreken, opfrisschen en schoonmaken; een behoorlijke melkkelder doen aanleggen en een winkel in den geest als de heer van Kampen maakte voor de slagerij Van den heer van der Ham. Zindelijkheid en friscbheid en uitstekende hoedanigheid der melkwaren zul len op den voorgrond worden gesteldals eene bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de klanten der zaak steeds in de gelegenheid zullen zjjn aan de boerderij te zien hoe het vee, waarvan zij de melk betrekken gestald is en behandeld wordt. Wij zullen ook in verband met een door de gezondheids commissie bij B. en W. ingediend ontwerp melkverordening weldra gelegenheid hebben nader op deze zaak, welke steeds in verband met gezegde boerderij moet worden beschouwd, terug te komen. De afdeeling Bloemendaal der Noord-Hollandsche Ver eeniging «Het Witte Kruis" houdt in het hotel «Vanouds het Raadhuis" op aanstaanden Donderdag 's avond ten 8 ure eene vergadering met de volgende agenda: 1°. Notulen en ingekomen stukken. 2H. Verslag van den Secretaris over 1907. 3°. Rekening en verantwoording van den Penningmeester over 1907. 4°. Verslag van de Com missie voor Wijkverpleging over 1907. 5°. Verslag van den Afgevaardigde ter laatste Algemeene Vergadering. 6°. Ver kiezing van twee leden der Commissie voor Wijkverpleging. Tweetallen zijn: Mevrouw StoopVan Deventer en Mej. Joh. Bispinck en de H. H. H. L. van Beusbkom, Arts, en S. P. Rijnierse. 7°. Subsidieaanvrage. 8°. Credietaanvrage voor het aanschaffen van verplaatsbare ligtentjes voor lijders aan tuberculose. 9°. Stellen van candidaten voor het Hoofd bestuur. 10°. Wat verder zal worden ter tafel gebracht. Aan de te Bloemendaal wonende leden zal gelegen heid gegeven worden te 78/4 uur van af de kerk naar Overveen te rijden. Terug na afloop der vergadering. De heer Simon P. Rynierse Jr. welke in het St. Elisabeth gasthuis te Leiden is opgenomen, gaat langzaam vooruit. In het begin van deze week had de patient nog al met koorts te kampen, welke echter nu weer geweken is. Tot ons leedwezen zijn wij door omstandigheden verhinderd een verslag te geven van de dezer dagen gehouden vergadering der bloemendaalsche afdeeling van de cbrist. geheel-onth. vereeniging. Niet geheel juist is het bericht van het V. v. d. D., dat de tusschenkomst van den minister is ingeroepen nu de Bell Telefoonmaatschappij bezwaar heeft gemaakt tegen kruising van hare draden in den Aerdenhout door die van de K. E. M. De K. E. M. moet op grond van den geldenden algemeenen maatregel van bestuur aan den minister vergunning hebben gevraagd de draden der Bell met de hare te kruisen, aan welke vergunning, indien zij wordt verleend, de minsten voorwaarden verbinden kan. Door den heer Uhlenbroek, alhier, zal aanstaanden Dins dagavond 8 uur voor de leden der Nederlandsche Natuur historische vereeniging in de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging een voordracht met demonstraties worden gehouden over: «het voorkomen en ontstaan van mineralen, ertsen en kristallen." In hotel Welgelegen" zullen enkele leden der Amateur- Fotografen-vereeniging te Amsterdam aan genooligden door middel van de projectielantaarn foto's laten zien. De avond belooft zeer interessant te zullen zijn. Wegens plaatsgebrek kunnen we in dit nummer geen verslag opnemen van de jl. Zondag gehouden uitvoering van het klein koor a cappella, welk concert we in het vorig nummer bespraken. Uit het in druk verschenen en den leden thuis bezorgd verslag over het jaar 1907 van de vereeniging «Bloemen- daal's Bloeibemerken wij dat de vereeniging niet stil gezeten heeft. Met genoegen kan op het afgeloopen jaar worden terugge zien en veel is in 't belang der inwoners gedaan. Zoo maakt het verslag o. m. melding van verschillende door het bestuur aan gebrachte verbeteringen alshet trachten te verkrijgen van naambordjes der wegen en straten op de hoeken er van, aan welk gedaan verzoek het gemeentebestuur waarschijnlijk wel zal voldoende model wegwijzer die reeds te Overveen nabij den tol geplaatst is; de gelukte poging ter verkrijging van een aparten uitgang aan het station te Bloemendaal het in onderhoud nemen van een stuk grond tegenover het stationhet plaatsen der rustieke banken overal waar zulks gewenscht scheen en waar reeds menigeen van de sehoone omgeving heeft kunnen genietenhet aanstellen van een opzichter in het Bloemendaalseh bosch (Saxenburg) ten einde de baldadigheid tegen te gaan de met gunstigen uitslag bekroonde pogingen om voor enkele bewoners van Aerdenhout aansluiting aan de gemeentewaterleiding te krijgen het verbreeden van den weg van Aerdenhout naar Vogelenzang; het indienen van een verzoekschrift aan de E. S. M. om den tram van 7 30 v. m. van Bloemendaal om 7.25 te laten vertrekken, aangezien er dan in Haarlem aan 't station een betere aansluiting werd verkregen en welk verzoekschrift direct werd ingewilligd, enz. Betreurd werd het zware verlies door de vereeniging geleden door het overlijden van een der ijverigste bestuurs leden, wijlen den heer Ter Hoffsteede. Besluiten wij dit resumé met de mededeeling, dat de ver eeniging thans 13 donateurs en 204 leden teil. Donderdagavond is bij mej. Dane op de bovenverdieping een begin van brand uitgebroken, dat met behulp van eenige voorbijgangers spoedig werd gebluscht. De schrik was erger dan de schade. Aangekomen vreemdelingen Villa >Uthem« Aerdenhout: Mevr. v. d. Vies Heytink, Haarlem. Een wijze les, die de meester zelj niet Polemiek. opvolgt. Wij staken in het vorig nummer den draak met J, C. P.(eereboom)'s vreugde omdat mr. Miedema zou hebben getracht voorbij (wij onderstreepten) de woorden van eene verordening haar geest op te sporen. Het aanhalen van die erbarmelijke woordkeus kwam zoo in ons betoog over de begripsverwar ring op dit gebied te pas en wij dachten er niet aan eenige waarde te hechten aan de woorden die P. daarop liet vol gen: «zoodanige breedheid is bij onze doctoren in de rechtswetenschap niet alledaagseh«. Nu insinueert (ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is) de goede man: «waarom liet mr. Tideman dezen volzin niet afdrukken? Rook hij misschien lont?« en maakt dan eene aanmerking op wat hij noemt ons «onvolledig citeeren«. M'n goede vriend, wij kunnen daarop alleen antwoorden: zooals de waaid is, vertrouwt hij zijn gastenwij dachten er niet aan of gij bij ons wellicht smalheid veronderstelde, om de eenvoudige reden dat u o. i. op dit gebied zelfs tot onderstellen niet bevoegd is. En dit niet omdat u geene opleiding heeft genoten (men leert het levend recht niet op de akademie maar in het leven, en voor wie rechtvaardig is in zijn hart blijft het rechtsleven geen gesloten boek), maar omdat gij de alfa en de omega van het recht niet begrijpt waar gij veronderstelt dat de geest eener duidelijke verordening zou kunnen worden nagespeurd voorbijd. i. buiten of naast den vorm. Hebt gij u met, het woordje «voorbij" alleen maar ver schreven was dan flinker geweest en had het bekend Nu gelijkt ge iem&nd die zijn laars wil aantrekken voorbij zijn voet, zijn krentenbroodje wil eten voorbij zijn mond, die denken wil voorbij zijn brein, en schrijven voorbij't papier.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2