MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad a voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN VOGELENZANG en omliggende gemeenten E P®# .v 2V jaargang ZATERDAG, 28 MAART 1908 No. 13 gagüEMaitfiniiiiinw 1 Het Bloemendaolsch Ueekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz- betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. iS .J. A. Boom, Uitg. G. S. de Cercq, rhr. .Ba»-Backer, -Secr. Mij. v.NöVé?;!l". Hulp-chauff. Agsteribbe. Tideman. Ant. Roozen, C.J. burg.v. V.d.FJier A.F.Bijvoet, Direct.Stork. Adam. Chauff. Höllerl Jhr. v. Lennep, 1. y/d Raad. Roozen, Bloemendaal. 1. v/d Raad. burg. van Heemstede. 1. v/d Raad. Genomen door de welwillende medewerking van den lieer M. ZWARTSER te Haarlem. Tideman. Dr.Hiensch. Portier Brinkman. Agsteribbe. Hulp-chauff. Adam. ki. Kalme. Moj. v/d Veido. Mej. van Son. lö, luit. Do Kaan. Kapt. Wagtendonk. Mevr. Tideman. Kol. Steenh. Carré. Mej. Onze auto-dag schitterend geslaagd. Het denkbeeld om een dag te wijden aan het toonen der uiivoei baaarheid van een geregelden auto-omnibusdienst tusschen HaarlemOverveen en Bloemendaal is bij onzen redacteur opgekomen door de lezing van een bericht in de Nieuwe Courant. Een Sauver-bus met de autoriteiten had een goedgeslaagden proefrit gemaakt naar Wassenaar, een berichtje in een onzer vorige nummers kwam door de zorg van onzen uitgever in handen van den directeur van Auto- Palace te 's Gravenhage (die de systemen SaurerMèr- cédèsItala in den handel brengt) en deze, de heer Stork, trof weldra met de redactie de regeling waarvan onze lezers bet resultaat gedeeltelijk hierboven zien afgedrukt. Wij mogen gerust zeggen, dat onze auto-dag schitterend is geslaagd, anderen hebben het reeds verzekerd. De Saurer- bus, in Zwitserland vervaardigd, (niet een Mèrcédès, zooals aan een enkele onzer abonnées is medegedeeld) bestuurd door den chauffeur Höllerl, een oostenrijker, en begeleid dooi den jongen scheveningschen chauffeur Adam, was Dinsdag avond te half negen te Haarlem aangekomen en had daarna den eersten rit gemaakt tot inspectie van de negen halten, die kenbaar waren aan groote aanplakbiljettenhet waren de volgende, welke aan de keerzijde van de uitnoodigings- kaarten waren afgedrukt Halte 1. Café Brinkmann, Groote Markt, Haarlem. 2. Roozen't Haantje. 3. Schippersvaartje. 4. Raadhuis. 5. RoomhuisPostkantoor. 6. Rusthoek. 7. lleekmanVan Baars. 8. StaalKerk. 9. Kennemerland. Tusschen de inspectie door reden wij met de 2 stellen dubbele lichten voorop, hetgeen in het donker op onze nauwe wegen een fantastisch effect maakte, de Mollaan in door het bosch en langs den vijver van Duin en Daal en Groot-Zomerzorg naar hotel Kennemerland, waarvan de stal welwillend door den heer Zwart ten gebruike was afge staan hem komt hiervoor dubbel lof toe, want de bus zou hem ongetwijfeld in zijn bloeiend bedrijf schaden. De dames Wafelbakker zorgden voor een stevig maal voor de chauffeurs en inmiddels ging de heer Akkerman van de drukkerij van den heer Boom aan het werk om de keurig gedrukte linnen reclame-borden: Abonneert U op het Bloemendaalsch Weekblad" en i> Adverteert in het Bloemen- daalsch Weekblad" te bevestigen; dat ging evenwel zoo gemakkelijk niet, want de maten waren verkeerd opge geven en zonder de hulp van den heer Joh. van Kempen waren wij er niet gekomen. Te ongeveer half tien kon onze ijverige medewerker voor een der meest belangrijke rubrieken, (de advertentiën) een die onvermoeid bezig was geweest tot het welslagen onzer onderneming, de heer Agsteribbe, melden dat den volgenden morgen te half Gen alles in orde zou zijn, de laatste uitnoodigingskaarten voor medewerkers aan en adverteerders in het Bloemendaalsch Weekblad, waarop was aangegeven het uur en de halte waarop men zou worden afgehaald, werden ruim half tien door hem in de postbus gedaan, en werkelijk, Woensdagmor gen ruim half 10, kwam de wagen bij onzen redacteur voor, de heer Agsteribbe deed dienst als conducteur, allereerst om den wethouder, den heer Rouwens, af te halen (de wet houder de heer Van Hooff was op reis); het was dezen nog wat vroeg, zoodat de wagen opsnorde naar Overveen, waar zij werd bestegen door den burgemeester Jhr. Bas Backer, den gemeentesecretaris den heer Van der Flier en de raadsleden A. Roozen Sr., C. J. Roozen en A. F. Bijvoet op de Groote Markt te Haarlem vermeerderde het gezelschap met onzen uitgever den heer J. A. Boom, den heer G. S. de Clercq, secretaris van de maatschappij van nijverheid, Jhr. van Lennep, burgemeester van Heemstede en den heer Stork. Nu begonnen wij op tijd te rijden, aan verschillende halten werd even gestopt, nu niet om passagiers op te nemen, maar om te toonen hoe Saurer's systeem absoluut geleidelijk stil zetten en op gang brengen zonder de minste schokken toelaat. De chauffeur, de heer Höllerl, die den ganschen dag het trillende stuurstel bewoog, deed bet systeem ten volle tot zijn recht komende wegen waren met groentekarren, ver huiswagens, steenkarren e. d. overvol, slechts eenmaal op den geheelen dag hebben wij een oogenblik stilgestaan achter twee karren met steenen, waarvan de voerlieden het niet noodig vonden spoedig te wijken, want»'t was toch immers maar een proefrit"de bewondering der genoodigden voor bet chauffeeren en het snel en handig zwenken van den wagen was dan ook algemeen. Halverwege den eersten proef rit werd eenmaal uitgestapt te Overveen, waar bovenstaand kiekje ('t eerste) genomen werd en, eenmaal in hotel Ken nemerland, heette onze redacteur de gasten welkom en gaf het woord aan den heer Stork, die de voordeelen van hot stelsel Saurer uitvoerig uiteenzette eenigen der heeren stelden vragen, waarna de terugtocht werd aanvaard. Te 11 uur op de Groote Markt teruggekomen, begon de half- urendienst te loopen; de volgende rit werd heen en weer naar de Bloemendaalsche kerk in 23 minuten gemaakt, daaraan werd deelgenomen door den heer commissaris van politie te Haarlem, door wiens goede zorgen onze wagen, die veel bekijks had, zich steeds vrij over de Groote Markt kon bewegen. Vóór den heer Brinkmann werd het steeds levendiger. De persrit, te klokslag half een begonnen, beviel, naar luid der verslagen, uitmuntend; iets voorbij het hotel van ouds het Raadhuis werd een modderproef genomen, waartoe de burgemeester van Bloemendaal zeer bereidwillig zijn medewerking had verleend, een dikke laag glibberig ge maakte aarde was over de bestrating verspreid, doch alsof er niets bijzonders was gebeurd, stopte de wagen zonder slippen en kwam op gang terwijl de wielen zonder loos te draaien zich aan de bestrating bleven vastklampen. De zwaarte van het voertuig en het massief zijn der banden is hierbij van grooten invloed, doch niet het minst het feit, dat elk achterwiel van een dubbel stel banden, naast elkan der aangebracht, is voorzien. Met een kleine pauze tusschen 1 uur en half 2 ging het nu maar zoo door. Het glans punt van den dag was de rit van 2 uur, die officieren van alle wapens te Haarlem in garnizoen met eenige dames ons de eer aandeden mede te makenmet hen reden wij door het Bloemendaalsche Bosch en Duin en Daal, doch waren niettemin op tijd terug. Bij de aankomst werd (zij het ook door een louter misverstand door een ander dan eigenlijk bedoeld was) .een leuke foto genomen, waarop het opgewekte gezicht van den populairen kapitein, den heer Wagtendonk, de stemming aangaf van den dag. Hoe verder in den namiddag, hoe grooter de toeloop van genoodigden en belangstellenden werd, en nu overal vroolijke gezichten. Overveeners verheugden zich in het denkbeeld van een opwekking van hun wijk uit haar stille rust, de bewoners aan den weg herinnerden zich de vroolijke dagen van de omnibus van Maas" met nare dekpassagiers," in ieder was merkbaar hoe beweging te zien eene behoefte is van den menschelijken geest, zooals beweeglijkheid eene behoefte is van het lichaam. Tegen 6 uur waren de school kinderen aan de beurt en toen er ten slotte, behalve de dames, een-en-dertig in hadden plaats genomen, met wie onder luid hoera de Meerenbergsehe weg, het Duinlustpark en de Jan Gijzenvaart werd genomen, begon ook het koele hart van den, den ganscben dag onbewogen, chauffeur sneller te kloppen en lachte hij genoeglijk. Donderdagmorgen verliet de omnibus Bloemendaal om in Amsterdam een proefrit te maken. Wat hebben wij nu bereikt? Voor ons blad, dit spreekt van zelf, heel veel, het is duizenden bekend gemaakt die zijn bestaan te voren zelfs niet vermoedden, en dat op eene naar wij vertrouwen, even geoorloofde als doelmatige wijze. Doch daarom alleen is het niet begonnen. Wij moeten zien eene blijvende ver binding tusschen Haarlem en Bloemendaal via Overveen tot stand te brengen. Het is daartoe dat wij al onze lezers, voor- en tegenstanders, personen of vereenigingen uitnoodigen hunne berekeningen en opmerkingen en er zijn er al wat gemaakt! aan ons toe te zenden, vele handen maken het werk licht en vele oogen zien meer dan tweewij zullen dan in ons volgend nummer onze cijfers en beschouwingen daaraan vastknoopen. Allen dus uit Haarlem, Overveen en Bloemendaal, die deze goede zaak wilt. steunen, steunt ons De redactie zal liet zeer op i»r(js stellen indien amateur-fotografen, die eene opname maakten, kaar een afdruk willen toezenden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1