En dus: Indirecte bedrijfskosten7140 Directe 28256 Totale 35396 Tarief-quaestie. Het zal mijns inziens niet mogelijk zijn meer dan ƒ0,10 te vragen voor 't totale traject, om in concurrentie te kunnen treden met de eleetrische tram. Wordt nu aangehouden geen retours en ƒ0,10 voor ieder traject, klein of groot, dan zouden de 1.121.280 zitplaats enkele reizen maximaal kunnen opbrengen, indien steeds door alle omnibussen prop vol zaten: 1.121.280 X ƒ0110 ƒ112.128.hetgeen natuurlijk geenszins te verwachten valt. Om de totale bedrijfskosten te dekken zou gemiddeld 35396 il2128 van 'le zitplaatsen bezet moeten zijn. Om 5 */0 dividend te kunnen uitkeeren moet gemiddeld 35396 2550 33 °/0 van de zitplaatsen bezet zijn. 112128 De groote vraag is nu: »Zal dit 't geval zijn V" .M. i zeer zeker neen. Immers dit is zelfs bij de eleetrische tram geenszins 't geval en 't feit dat 2 vervoermiddelen beschik baar zijn van Haarlem naar Bloemendaal, zij 't dan ook langs andere wegen, zal ook invloed oefenen. Bedenken we voorts dat Overveen vroeg of laat toch zeker eleetrische gemeenschap zal verkrijgendan geloof ik dat 't particulier kapitaal zich niet in eene dergelijke onderneming zal wagen. Een andere vraag is evenwel of 't voor de gemeente Bloemendaal van belang is een dergelijk verkeersmiddel reeds nu te bezitten. Die vraag moet mijns inziens beves tigend beantwoord worden en zou de gemeente, die wegen aan legt welke per M2 4 kosten, ook best een Y2 f°n kunnen steken in een ondernemingwelke zóó bij uitstek geschikt is die wegen te bevolken en indirect een groot voordeel af kan werpen voor de ingezetenen dier gemeente. Wèl is waar zijn 't hoofdzakelijk enkele klassen der bevolking, die hierbij wèl zouden varen doch dat verouderde stand punt kan toch niet gehandhaafd. Een kinderloos ouderpaar betaalt evengoed een evenredig deel belasting voor onder wijs dan een gezin met 12 kinderen. Ten laatste merk ik nog op, dat voorzichtigheidshalve door mij geen rekening werd gehouden met de meerdere inkomsten, voortvloeiende uit 't feit dat meerdere personen slechts tot Overveen rijden en zoodoende weer een zitplaats beschikbaar komt van Overveen naar Bloemendaal, als ook niet het gebruik van 3 bussen geduiende Zon-en feestdagen. Een volgenden keer een enkel woord over de vergelijking van dit systeem-Saurer met andere tractie-systemen. N.B. In afwachting van hetgeen de heer F. A. Smit Kleine ons nog aan andere lezenswaardige gegevens zal aan bieden, past het ons reeds nu hem een woord van dank te brengen voor zijne uitvoerige en zakelijke mededeelingen. Wij zouden aan zijn woorden alleen willen toevoegendat de omnibus desgewenseht op 28 plaatsen binnen en 12 bovenop vervaardigd kan worden, de proefritbus gaf slechts plaats voor hoogstens 18 personen, en dat bij de kosten sub e o.a. zal moeten gerekend worden op de kosten van administratie en die voor minstens 2 kleine conducteurtjes. Voorts is het nog niet zeker, wanneer Overveen eleetrische tractie verkrijgt, de H.S.M. wil blijkbaar een eleetrische tram laten loopen van Beverwijk naar Leiden en terug, in Haarlem door Houtstraat en Gierstraat enz. aan Overveen schijnt zij nog niet ernstig te denken (zie onder »Pers«); wat het particuliere kapitaal aangaat, dit zal zich alleen onthouden wanneer het beoogtdirecte winst te maken, de tram-omnibus-geschiedenis heeft geleerd, dat dit beginsel in onze gemeente niet altijd vóórzit. Bij de inkomsten is ten slotte nog niet gerekend op de op brengt van bussen, die bij feestelijke gelegenheden rijden of ter bezichtiging der bloembollenvelden enz. Het aanschaf fen van een auto-garage met werkbank zou zeker niet noodig zijn. De heer Beekman is er immers ook nog. (Red. „Bloem. Weekblad Wij wenschen onze lezers opmerkzaam te maken dat de heer Van Gasteren, die zich in den loop van dezen winter, niet altijd tot zijn voordeel, geregeld veel moeite heeft ge troost te Haarlem datgene te geven, wat op de hoogte was van den tijd in dit seizoen nog eenige voorstellingen in den Schouwburg Jansweg doet geven, die, alware het alleen om van den tijdgeest op de hoogte te blijven, de be langstelling van alle kunstvrienden waard zijnDe Meid en Feest van Heyermans en Ysbrand van Frederik van Eeden behoeft men niet in Amsterdam te gaan zien. Hoe meer Bloemendaal den heer van Gasteren steunt des te meer zeker heid hebben wij, dat in onze nabijheid steeds meer werke lijke kunst zal worden gegeven. Allen die den schouwburg wenschen te bezoeken op naar Haarlem, niet naar Amsterdam Dit overzicht zoude eigenlijk moeten Binueulandsch luiden: Nederland en zijne koloniën, overzicht. dit in antwoord aan sommige lezers die het onjuist vinden dat onder „Binnenland" ook onze koloniën worden besproken. De misplaatste zuinigheid in onze koloniën, speciaal in Atjeh, dat te veel van troepen is ontbloot geworden, heeft het treurig gevolg gehad dat wij helaas moeten boekstaven in Atjeh en aanliggende gewesten steken de ontevredenen weder meer en meer den kop op, die onze geringe activiteit toeschrijven aan machteloosheid. De positie van gouverneur van Daalen schijnt wel degelijk geschokt te zijn geworden en men zoekt naar een opvolger die den moed zal hebben ons zijne condities te stellen, hieruit bestaande dat hem meer troepen worden gegeven. Te lang reeds heeft de toestand van verzet in Atjeh geduurd, zoodat iedere poging om voorgoed in dat gewest eens af te rekenen, met vreugde door ieder weldenkende zal begroet worden, en niet het minst door de inlandsche hoofden die onze zijde, in ver trouwen op onze macht, hebben gekozen maar thans in eene scheeve positie komen als de Companie niet flinker op treedt. Meer en meer begint men er in Indië op aan te dringen de verloven der employés bij de diverse culturen na vijf en zes jaar niet alleen toe te staan, maar zelfs voor te schrijven. Groote scheepvaartmaatschappijen, o.a. de pakket vaart, gaven hierin het 0. i. navolgenswaardige voorbeeld en bevinden er zich goed bij. Zooals men weet, heeft de Engelsch-Indische regeering reeds lang het bovengenoemd systeem ingevoerd, en moeten hun ambtenaren hetzij militair of burgerlijk na een verblijf van vijf jaar naar Europa gaan. Onze spoorwegen op Java slaan tegenover de Britsch Indische spoorwegen een goed figuur. De tarieven voor inlanders in de 3de klasse zijn veel lager dan in Britsch Indië en in het moederland is het goederenvervoer, de bevolking in aanmerking genomen, vijfmaal meer. In Britisch Indië wordt gemiddeld per bouw (3/4 Hectare) 23 pikol suiker gemaakt, op Java 115 a 120 pikol. Be langwekkend zijn deze cijfers en bemoedigend omdat wij nederlauders nogal eens geneigd zijn op Engeland te wijzen, als over het beheeren van koloniën wordt gesproken. Wat ons nederlanders vooral treft is, dat, waar in de engel- sche koloniës centra's van europeanen worden gevonden, de overheid er zeer spoedig voor zorgt, dat goede wegen, verlichting, watervoorziening enz. gevonden worden, terwijl bij ons een en ander nogal eens te wenschen overlaat, met name in onze West, alwaar Paramaribo, vergeleken met bijv. Georgetown in Demerary, een erbarmelijk figuur slaat. Uit hetgeen wat ieder dus kan zien en ondervinden, wordt dan veelal aanleiding gevonden voor de bewering, dat de engelschen weten te koloniseeren, terwijl wij neder landers achteraan komen. Gaat men evenwel wat dieper op de zaak in, dan is het niet alles goud wat in engelands koloniën blinkt. In het nederlandsch parlement heett het lid Drucker eene interpellatie gehouden over het langzame berechten der aanhangige zaken voor rechtbanken en boven Het is te hopen dat door het oprichten bijv. van een rechtbank te Leiden, op een onzalig oogenblik afgeschaft, en door het versterken van andere rechtbanken aan dit euvel zal worden tegemoet gekomen. De tegenwoordige minister van Justitie zal, naar men beweert, de gegeven wenken ter harte nemen, en met voorstellen voor den dag komen die aan den onhoudbaren toestand een einde maken. Tevens mag dan verwacht worden dat eens de traktementen herzien worden van onze rechtelijke ambtenaren, want deze dateeren nog zouden wij haast zeggen uit den tijd van Olim. Waar men veel en goed werk eischt, moet dit werk ook behoorlijk gesalarieerd worden. De staat loopt bij ons te lande, als wij het eens plat mogen uitdrukken, steeds klap bij zijne ambtenaren, dit zoowel in het burgerlijke als in het militaire. Engeland is in dit opzicht ons verre vooruit, en onze wetgevers mochten daar wel eens een voorbeeld aan nemen. In onze aanstaande nieuwe grondwet zoude een artikel, luidendeom de tien jaren zullen de traktementen van burgerlijke en militaire ambtenaren herzien worden, zeer zeker op zijn plaats zijn. Van vele ambtenaren vergt men dat zij hun stand zullen ophouden en men geeft hun veelal een tractement, juist genoeg om niet van honger om te komen, daarbij rekenende op het soms betwistbare feit, dat zij nog een eigen inkomen hebben. In Limburg is eene krachtige beweging gaande om de Maas beter bevaarbaar te maken, vooral noodig nu wij aan den vooravond staan van de ontginning der rijke kolenvelden in dat gewest. In alle gemeenten van Limburg vormen zich comités die zich deze zaak aantrekken. De vrees voor besmettelijke oesters zit er bij onze bel- gische naburen nog sterk in, de oesterleveranciers onder vinden van die vrees zeer nadeelige gevolgen, vooral nu de prijs zeer gedaald is en de vraag maar altijd door achteruitgaat. De tabaksinschrijvingen in Amsterdam leveren voor de Deliplanters over het algemeen teleurstellende resultaten op, de Javaplanters kunnen zich verheugen in hooge prijzen. Zouden er na de vette jaren in Deli thans magere jaren volgen Of zal met een beteren economischen toestand van de afnemende landen ook deze zaak weder terecht komen Campbell Bannerman, de eerste minis- Buitenlandscll ter van Engeland, heeft weeens overzicht. zijne wankelende gezondheid aan koning Edward zijn ontslag gevraagd en met betuigingen van leedwezen van den kant van zijn souverein dit op de meest eervolle wijze verkregen. Asquith, die reeds geruimen tijd de betrekking van Bannerman waar nam, is tot zijn opvolger benoemd. Een woord van lof komt aan alle bladen in Engeland van de meest ver schillende richtingen toe, omdat zij Bannerman's loopbaan met waardeering bespreken, en den nieuwen premier met symphatieke woorden te gemoet treden. In Engeland is dit eene usance geworden, maar doet ons vreemdelingen, die dikwerf zoo geheel anders gewend zijn, weldadig aan Koning Edward is nog voor zijne gezondheid met de koningin te Biarritz. Engeland doorleeft thans een groote crisis in zijn scheepsbouw-industrie. De werkgevers hebben tot eene uitsluiting besloten, omdat zij moede zijn steeds met partiëele werkstakingen te kampen te hebben. Groote plannen hangen in de lucht om Londen's havenwerken en dokken meer naar de moderne eischen van den tijd in te richten. Rusland. Onze lezers zullen zeker hebben op gemerkt, dat waar de vorige week sprake was van een millioen wat Rusland zoude noodig hebben, moest gelezen worden een milliard roebels De russische regeering heeft den landdag in Finland ontbonden en tegen Augustus de nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Een veeg teeken voor Finland, dat meer en meer den ijzeren vuist en knoet gaat gevoelen van den gehaten Rus. De groote finantiëele Europeesche bladen zwijgen als moffen over het feit dat de bewering van den oud-minister With geen tegenspraak vindt, zelfs niet bij den minister van finantiën. Waar blijven nu toch de snurkende verhalen van Rusland's rijkdom en onuit puttelijke hulpbronnen? In Portugal hebben de verkiezingen voor de Cortes plaats gehad, natuurlijk naar den zin der bestaande regeeringspartij, zooals de vele republikeinen beweren, die zeggen, dat er erg geknoeid is met de stemmencijfers. Dit is zeker dat de jonge koning niet op rozen zit, en de eerste zitting der Cortes weder een toonbeeld van ver warring zal opleveren. Er wordt reeds naar een vrouw ge zocht voor den ongelukkigen erfgenaam van den portu- geeschen troon. De vereenigde liberale en conservatieve partijen in Duitschland, die een regeeringsblok vormen, hebben op de oppositie partijen, bestaande uit het centrum, polen en socialen, eene overwinning behaald. De door de Polen, Denen en Franschen zoo zeer gevreesde taalwetten zijn aan genomen, zoodat v. Bulow zijn zin heeft gekregen. Of de kracht van het rijk er door vooruit is gegaan zal de ondervinding moeten leeren. De finantieele kracht van het rijk is zeer zeker niet groot, en de nieuwe minister van finantiën is nog steeds aan het peinzen, waar hij toch de millioenen vandaan moet halen, om de aan genomen wetten tot uitvoering te brengen. In een geheel anderen toestand verkeert Frankrijk, men berekent dat in dit door de natuur zoo rijk gezegend land met zijne nijvere, zuinige bevolking, ieder jaar 2 milliard francs ter belegging kan worden besteed. De zoo zeer gevreesde inkomstenbelasting-wetten zijn nog in behande ling en de aanneming er van is vrij zeker. Het geval Rochette, de volgens sommigen ontrouwe bankier en volgens anderen de dupe van allerlei politieke knoeierijen, is nog niet opgehelderd, en heeft het geval van den diamantmaker, die de directeuren der Beers-Compagnie zoo heeft doen bloeden, geheel op den achtergrond gedrongen. De diamantmaker is op vrije voeten gesteld, en heeft nu een actie tegen Werther c. s. ingesteld, wegens laster en vrijheidbeneming. Natuurlijk zijn er in Frankrijk dan hier en dan daar de gebruikelijke werkstakingen, deze evenwel zijn niet lang van duur, en moeten meer beschouwd worden als oen gedwon gen vacantie voor vele arbeiders, en een poging van eenige raddraaiers om op kosten van ongelijk te leven. Clemenceau wordt het kwalijk genomen dat hij aan de macht der syn- dikaten van arbeiders wil tornen. Een onrustbarend ver schijnsel is de toenemende tuchteloosheid onder de soldaten, die zich nu zelfs tot het koloniale leger in Azië uitbreidt. Minister Picquard laat niet met zich sollen, zoodat wij vertrouwen dat hij spoedig aan dezen onmogelijken toe stand een eind zal maken. De politiek speelt in deze tuch teloosheid een groote rol, en de oude royalisten, nationalisten beproeven alles om den republikeinschen regeeringsvorm ver dacht te maken bij de bezittende arbeidende klassen, die niets anders verlangen dan rustig voort te werken, en niet wenschen gestoord te worden door allerlei buitensporigheden. Uit Marocco komen weinig berichten, en die Bi komen zijn meestal tegenstrijdig. Frankrijk wordt den toe stand meester, als ten minste de groote mogendheden onder aanvoering van Duitschland zich er maar niet te veel mede gaan bemoeien, want opmerkelijk is het hoe spoedig de Maroccaansche pretendent en de Sultan op de hoogte zijn van wal er in Europa wordt gesproken en geschreven. Engelsche, Spaansche, Fransche en Duitsche corresponde nten van de groote bladen kunnen niet te voorzichtig zijn met hun berichten over Marocco, want gedurig ondervinden de Franschen van die berichten den terugslag. De Congo-comedie in België zal nu wel spoedig hare eerste voorstelling beleven. Onder de acteurs die de regeering en koning Leopold leveren, zijn er velen die hun rol maar niet kunnen leeren. Het instudeeren kost veel hoofdbrekens aan den regisseur Woeste. Koning Leopold ziet met leede oogen aan dat men zijn geliefd Ostende, waar hij zoo vele eigendommen heeft, moeilijk heden in den weg gaat leggen, in zake het roulette- en baccarat-spel. Het openbaar ministerie in België vindt dat de wet op kansspel ook op Ostende en Spa van toepassing is; dit streven ontmoet bij vele Belgen grooten tegenstand. De firma Seheltema en Holkema zendt Boek- ons ter beoordeeling No. 14 van haar beoordeelingen. geillusteerd weekblad Buiten dat reeds in zijn tweeden jaargang is. Het is voor al door zijn voortreffelijke foto's een groote aanwinst, op het zware kunstdrukpapier komen de cliché's volkomen tot hun recht; trouwens wat de heer Groesbeek en Nijhoft on dernemen is in den regel wan den eersten snit." Tegen het zware papier en de foto's kan een niet intensieve pakkende stijl niet opwij zouden aan den stijl van enkele artikelen meer zorg besteed willen zien, wij hebben daarbij de bedoeling in het bijzonder te wijzen op het artikel van den heer R op de bladzijden 160, 161; zoo schrijft men niet over een zoo machtig onderwerp. Een voortreffelijke rubriek vormen de varia, waarin staat het voornaamste wat omtrent de zoogdieren, vogels, amphibieën, visschen, insekten, middelen tegen scha delijk gedierte en planten buiten in April te zeggen valt. Het meest trof onze aandactt een geestige schets van Ber nard Canter: »Reint.je« getiteld, waarin heel natuurlijk en schilderachtig een avontuur van een hongerige vos wordt beschreven, zooals die vos dat zelf zou doen als hij behalve gevoel ook verstand had en schrijven kon. Wij vragen alleen aan de uitgevers: geeft gij niet cursief te veel? Ontvangen boekenShakespeare's uitbeelding van het zedelijk leven, door F. C. Sharp, (verteld door J. Wuste) te Amsterdam bij F. N. van Kampen en zoon. Rapport dei- commissie omtrent het onderzoek naar de billijke wenschen van de politie in Nederland, ten opzichte van bezoldiging, pensioenregeling en alles wat daarmede verband houdt, door G. W, Stroink, E. H. Grefe, A. Maassen, A. J. Roos en K. Frugte. Wij komen op deze boeken terug. Raadsvergadering van Donder- Gemeente bestuur, d ag, 9 April. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burge meester. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Allereerst kwamen in behandeling twee ingekomen stuk ken. Een brief van Ged. Staten voorstellende twee wijzi gingen vast te stellen in het reglement van orde, zoo dat daaruit evenals uit de gemeentewet blijktdat een lid zijn stem moet uitbrengen over elk punt, ten aanzien waarvan hem dit niet uitdrukkelijk is verbodende tweede wijziging hield verband met het recht van den raad om steeds over niet op eenige wijze voorbereide punten besluiten te nemen. Met beide wijzigingen werd het reglement opnieuw vast gesteld. Voorts werd aangekondigd als door de commissie voor den ligger ingezonden, haar rapport. Over de onjuistheid dier betiteling zullen wij het nog wel eens hebben De voorzitter stelde voor den gemeentesecretaris (niet de secretaris dei- commissie) dank te zeggen voor het werk, dat deze daaraan verricht heeft, terwijl hij voorstelde den ligger te behande len in afzonderlijk daartoe te beleggen vergaderingen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2