3e £uxe-j)rooDl)akkerij HepaU!earKaise?rh'lmr,: Smakelijk brooD van iiitsliiitenö prima kwaliteit Leest „Het Bloemendaalsch Weekblad". Het punt: aankoop van een terrein voor een politiepost, had niets te maken met het niet gestand doen van een aanbod der Kennemer bouwmaatschappij, doch behelsde een voudig het voorstel van B. en W. om van den bekenden oud-Bloemendaler den heer Koen (niet Kuhn, zooals Han delsblad, Stads-editie en Haarlemsch dagblad schreven) aan de Busken Huetlaan 190 MJ a J 11 de M2 te koopen van de snip, hoek Busken Huetlaan en Korte Kleverlaan, aldaar kan een post met cachotten en wachtkamer met uitzicht naar alle zijden een zeer geschikte plaats vinden. Aldus werd besloten. Dit punt: aankoop van beambten woningen (de huizen van den heer Stoel achter hotel Welgelegen) werd van de .genda afgevoerd, die huizen waren voor veel te hoogen [,rijs verkocht (zie plaatselijk nieuws). De benoeming van drie stembureaux had daarna plaats n wel met gevolg dat de volgende heeren gekozen werden Bloemendaal: Voorzitters de wethoudersRouwens en Van Hooff; leden: de heeren Bispinck, Koolhoven, Tideman Maatsvervangende leden: de heeren J. van Delden, G. S. de Clercq, Mr. Jacometti en De Petit. Overveen: Voorzitters: de burgemeester, A. F. Bijvoet; leden: de heeren A. Roozen, C. Roozen, mr. Kranenburg, J. Bos Azn.plaatsvervangende leden: de heeren A. Bijvoet, Mr. Donker, Van Son en L G. Prins. Vogelenzang: Voorzitters: Jhr. Boreel en de heer van der Hulst; leden en plaatsvervangende leden, dooreen: ihr. Mr. P. Teding van Berkhout, Jhr. dr. M. F van Lennep, Baron van Tuyll van Serooskerken en de heeren de Wild, S. J. Snippenberg, F. Eldering, R. Verdegaal en D. B. L. van den Arend. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad is bepaald op Dinsdag 21 April, de stemming op Donderdag 30 April, de herstemming op 12 Mei as. I)e burgemeester deelde nu mede, dat B en W. het voorstel om over te gaan tot den bouw van het nieuwe raadhuis introkken. -.'LuhMTgI Bij de rondvraag (het verdere gedeelte van het verslag ontleenen wij om bijzondere redenen bij hooge uitzondering en na het aanbrengen van eenige kleine verbeteringen aan het Haarl. Dagbl.) vroeg mr. Tideman, hoe het mogelijk is geweest, dat de buizen der waterleiding in den Duin- iustweg eerst over 100 meter aan den eenen kant zijn gelegd, en later weer naar den anderen kant zijn overge bracht. Er is een kabel der Kennemer Electriciteit-Maat schappij gevonden, maar wist de ambtenaaar der gemeente, die daar toezicht had uit te oefenen, niet, dat die kabel daar lag? De voorzitter deelde mede, dat men eerst de boomen voor «Wildhoef' heeft willen sparen, maar toen men bezig was, vond men een hoogstroomkabel van 5000 volts, die naar IJmuiden leidt. Uit technisch oogpunt is het zeer ongewenscht, dat de buizen der waterleiding daar naast worden gelegd, zoodat toen maar besloten werd, den anderen kant van den weg te kiezen. Mr. Tideman repliceerde, dat het gewenscht zou zijn, dat alle ondergrondsche werken (voor licht,waterleiding,telefoon en rioleering) in deze gemeente in teekening gebracht werden dan zullen zulke feiten niet meer kunnen gebeuren. De voorzitter constateerde, dat dit een zaak was van voor zijn tijd. Wil de Raad echter zulke kaarten, dan zal dat arbeid en geld kosten. Wil men ons daar een crediet voor geven De raad keurde het voorstel van den heer Tideman goed, om B. en W. uit te noodigen, omtrent deze zaak met een voorstel en begrooting te komen. Ook gaf mr. Tideman in overweging, om van gemeente wege toezicht te laten houden bij het leggen der water leidingbuizen in den Kennemerweg en Duinlustpark. In 't algemeen is het noodzakelijk, dat bij alle voor rekening der gemeente al of niet aanbesteedde werken geregeld toe zicht gehouden wordt. De opzichtei De Jong kan niet alles doen, daarom kan het noodig zijn hem een ambtenaar ter adsistentie te geven. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. deze zaak zullen overwegen, en wellicht later met een voorstel in dien geest zullen komen. Mr. TidemanIn de volgende vergadering, en over dit werk De voorzitter: Dan zit de waterleidingsbuis allang onder den grond. De heer Bispinck stelde voor, deze zaak verder over te laten aan B. en W. Aan het door den heer Tideman ge sprokene heeft het college voldoende richtsnoer. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging de raad over in een zitting met gesloten deuren. De uitslag der aanbesteding van de Plaatselijk verbouwing der vroegere woning van nieuws. den inspecteur van politie en van den heer IJzerman, geraamd op f4973.84, heeft als laagste inschrijver doen kennen: H. Schornagel met f 3680 (N.B. wij achtten destijds de raming 1500 te hoog. Red.), als borgen zijn genoemd twee heeren D Schor nagel, waarvan één woont bij Nijmegen. De andere cijfers waren: G. Meerman te Schoten 41601; Th. M. van Deursen te Haarlem 4660; A. N. Mulder aldaar ƒ5100; J. Teitsma 4194; J. H. van Wageningen te Spaarndam 4760; W. Hoek te Haarlem 4352; A. J. Tit 6847; J. Bregman Szn. f 4404; W. Mellema te Haarlem f 4960 H. Visser te Haarlem 4288; Haarl. Coöp. Bouwersbond f 4250; Schrikkema Zwaan te Zandvoort 4789; J. de Vos te Haarlem 4893.70; J. Turkenburg te Haarlem 4833 H. Schiphorst Jr. f 3883. Omtrent eenige gunning is ons nog niets bekendhad zij plaats gehad, dan zou zij, zooals in ons gemeentebestuur gebruikelijk is, ongetwijfeld aan den Raad zijn medegedeeld. Naar men ons meldt zijn de buisjes van den heer L. Stoel achter hotel Van Baars voor meer dan 10.000 verkocht ten behoeve van den bouw eener katholieke kerk, waarvoor boerderij en werkmanswoningen van den heer Maas reeds jaren geleden in handen waren genomen. Oud-Bloemendaal gaat langzaam aan verdwijnen. L. D i K aly '!1ais reeds eenigen tijd geleden van ons heengegaan. Steeds was hij ijverig bezig allerlei te bestellen en te be disselen in de zaak van zijn broeder en zuster, het Panne- koekenhuisje aan het einde der Koepellaan. Het Bosch is zonder hem niet meer compleetnu is den 3en dezer maand op 75 jarigen leeftijd G. T. G. Houtgraaf overleden, de herbergier van «de Knip" (oude benaming voor tol) aan het einde der Kleverlaan, ook een echt Bloemendaalsch type. Bij goed weder kon men den zwaargebouwden man in zijn tuin op een bankje zien zitten, met goedige verbazing starend naar het verkeer van electrische trams en auto's langs zijn huis. Welke veranderingen heeft hij al niet ge zien; zijn het ook alle verbeteringen? Woensdagavond 8 uur zal door den heer Jac. P. Thijsse, in eene bijeenkomst van leden der Nederl. Natuurhistorische Vereeniging, afdeeling Bloemendaal, een causerie worden ge houden over »de vogels", met lichtbeelden. Belangstellende met-leden kunnen zich door een lid der afdeeling laten in- troduceeren. Met ingang van 14 April e.k. zullen de uren van open stelling van het post- en telegraafkantoor te Bloemendaal worden gewijzigd in: Op werkdagen Zon- en feestdagen. 7-|124. spoortijd 143. Onveranderd. 5-J7. Voor de behandeling van postwissels en quitantiën is het kantoor open van 84124. spoortijd ii— 24. Op 22 April a.s maken fransche en engelsche tuin bouwers een tocht door de bloembollenstreek. Gelijk wij per bulletin vermeldden is bij K. B. van 8 April no. 37 tot notaris in het arrondissement ter standplaats de gemeente Bloemendaal benoemd de heer J. H. Wildervanck de Blécourt vóór dezen notaris te Almelo. Men deelt ons mede, dat de nieuwbenoemde in zijn oude standplaats als onkreukbaar en hoogstaand man zeer in aanzieD stond. De afdeeling Bloemendaal e.o. der Ned. Natuurhistorische vereeniging, voorzitter de heer Jac. P. Thijsse en le secre taris de heer M. Vrij, stelt zich voor in den loop van de maand Juni a.s. een tentoonstelling te houden van duinplanten en van wetenswaardigheden, de duinllora betreffende. Het doel van deze tentoonstelling zal voornamelijk zijn een zoo juist mogelijk denkbeeld te geven van den tegenwoordigen staat van den plantengroei der duinen. Voor inzending komen in aanmerking zoowel levende planten als geconserveerd materiaal, benevens teekeningen, graphische voorstellingen, kaarten, profielen en documenten Het bestuur stelt zich voor dat de tentoonstelling zou kunnen bestaan uit de volgende afdeelingen le. De indigene planten, benevens die, welke sinds eeuwen zijn aangeplant en daardoor burgerrecht hebben verkregen. a. De flora der zandhellingen en duintoppen, (de Xerophile floraHelm, Kruipwilg, Duindoorn. Zandhaver, Tarwebies, gras. Duinroosje, dt Mossen enz. (zooveel mogelijk in volledige biografische reeksen), b. De flora der natte duinpannen (de helophile flora): Anacamptes, Gymnadenia, Gentiana, Parnassusgras, Sturmia, Malaxis, Cypergrassen, de boschjes c. De flora der lage hellingen en hooge pannenZwenkgras, Dravik, Viooltjes, Geel Walstroo en Bremraap, Wikken enz. 2e. De culturen en beplantingen, a. De aardappelteelt en haar gevolgen, b. De beplanting ter wille van de jacht. c. De duinbebossching. Bij deze afdeeling kan worden inge- lascht de schade, die aan de plantenwereld wordt toege bracht door de dieren van 't duin met name het konijn. 3e. De planten, die zich in den laatsten tijd in de duinen hebben gevestigdSint Teunisbloem, Am=inckia, Hongaarsche Zandraket enz. Zooveel mogelijk met historische bijzonder heden. 4e. Authentieke teekeningen, voorstellende begroeide landschappen uit de duinstreek tusschen Velzen en Vogelen zang. Hierbij ook text-citaten uit oude plaatsbeschrijvingen. Duinafgravingen 5e. Kaarten, aangevende de uitgestrektheid der bebossching van nu en vroeger. 6e. Gegevens omtrent regenval en grondwaterstand. Natuurlijk zijn ook inzendingen, die niet bepaald onder één dezer rubrieken kunnen worden ingedeeld, zeer welkom. Als een bewijs dat de schietbanen te Sport. Overveen tot de beste behooren uit den omtrek diene dat ook dit jaar het 7e regiment infanterie per electrische tram uit Amsterdam van de banen gebruik zal komen maken. Naar wij vernemen, onderzocht onze nieuwe plaatsgenoot, de oud-kapitein der mariniers, de heer van der Kop, als be stuurslid van Bloemendaal Commando de mogelijkheid om dezelfde schietbanen dienstig te maken aan eene stelselmatige oefening van onze landgenooten voor het schijfschieten als onderdeel der te Londen te houden Olympische spelen. Dagelijks kunnen wij in onze gemeente militaire wandelin gen en oefeningen der miliciens van de nieuwe lichting gade slaan treffend is dan het verschil tusschen den veerkrachtigen stap en stijl der leden van het kader en het sjobberige in den gang van het meerendeel van den gewonen man: Buitenge woon nuttig, de dienstplicht. Het Rotterdamsch tooneelgezelschap had Tooneel. Zaterdag wederom succes van zijn werk. Het fransche blijspel »de Waaiervan de Fiers en de Caillavet, werd heel goed en correct opge voerd. Mevrouw van Eysden-Vink, de dame met »de Waaier», die zij verliest en waarom alles gaat liet zich in hare volle glorie zien, zij was de bekoorlijke, rijke en aantrekkelijke vrouw. Ook mevrouw Tartaud-Klein en mej. Duymaer van Twist mogen genoemd worden. Van de heeren komt aan Tartaud als de altijd blijvende mopperaar- en aan Henri Poolman, het type van een professor, alle lof toe. Mijnheer de Redacteur. Zonder veraut- Steeds heb ik met genoegen uw week- woordelijkheid blad gelezen, natuurlijk niet altijd met der Redactie, instemming, maar dat behoeft ook niet, ik lees een courant niet om maar steeds te beamen wat daarin te lezen iswanneer datgeen wat er in staat in goeden toon geschreven is, komt het mij voor al zeer veel te zijn, wanneer het tot nadenken noopt. Het zal ook uwe bedoeling niet zijn het steeds aan het rechte einde te hebben; maar daarom, neen juist daarom is het noodig, dat u gewezen wordt op mededeelingen in uw blad welke de gedachten zijner lezers in de verkeerde richting zouden kunnen leiden. Dit is m. i. in tweeërlei opzicht het geval met den inhoud van uw tweede hoofdartikel in het vorige nummer. Ten eerste wat betreft ons politiecorps. Heeft het Bloemen- daalsche politiecorps zijn roem overleefd, omdat een drietal leden van dit uitgebreide corps voor de Haarlemsche recht bank een minder gunstig figuur hebben gemaakt? Ik heb de zitting der Rechtbank niet bijgewoond, maar stel eens dat het figuur dier drie treurig was, wordt dan het geheele corps beoordeeld naar de drie slechtsten Mag, om eens een voorbeeld te noemen, uw blad beoordeeld worden naar het minst-waardige gedeelte van hetgeen daar te lezen staat Moeten, om een tweede voorbeeld te noemen, uwe hoofd artikelen beoordeeld worden naarEen enkel woordje over onze politie en nog iets algemeens"? U zou wanneer wij dit deden terecht verontwaardigd zijn. Zoo geloof ik stellig dat het politiecorps als geheel diep gegriefd is door uw artikel, omdat aan uw afkeurend oordeel over dit geval eene even over dreven gevolgtrekking wordt verbonden, als wellicht uwe illusie om van het Bloemendaalsche politiecorps een model corps te maken overdreven was. Alle overdrijving schaadt mijnheer de redacteur, alle overdrijving immers is, de naam duidt het reeds aan, in strijd metde waarheid. Na tuurlijk, er kunnen omstandigheden zijn dat eene zaak hard moet worden aangepakt, dat het mes diep in de wonde moet worden gezet, maar daartoe was hier toch geen motief. In ons politiecorps wordt de toon aangegeven door zijne beste leden, naar hun model vormen de anderen zich, en naar hen moet het geheel worden beoordeeld. En aan het hoofd der politie staat de burgemeester. Zoo kom ik vanzelf op mijn tweede grief tegen uw artikel. Het is volstrekt niet juist dat onze burgemeester Jhr. Bas Backer niet is een kort en krachtig handhaver van het gezag. Het tegendeel is waar. Ik zou van het tegendeel kunnen aanhalen tal van voor beelden die ongetwijfeld hier en daar tot ontevredenheid zouden hebben gestemd, wanneer de burgemeester nietle. bij de uitoefening van zijn gezag allereerst de volkomen wettig heid daarvan in het oog hield2e. daarbij voor zoover het gezag dit toelaat, tevens een hoogst wellevend man bleef van onkreukbare, goede trouw. Het prikkeldraad-voorbeeld komt mij voor ook niet juist gekozen te zijn. De bepaling in de politie-verordering, die het op zekere wijze «houden" van prikkeldraad verbiedt, is gloednieuw en als ik mij goed herinner, eerst in den zomer van het vorige jaar in werking getreden. Kan, neen mag men nu verwachten, dat, waar blijkbaar groote achterstand heerscht in het werk, de burgemeester veel gelegenheid zou hebben gevonden om de algemeene politie-verordering met een ver grootglas te bekijken om te zien of er wellicht overtredin gen te vervolgen waren Het ware zeker een slechte introductie van den nieuwen burgemeester geweest, en wie dit van hem verwachtte, heeft een onjuisten indruk van zijn persoon, en weet niet dat het talent eens burgemeesters zich het liefst op een andere wijze uit Spaar ons dus, mijnheer de redacteur, uwe mededeelingen omtrent gebreken in het bouwtoezicht. Wij begrijpen uwe bedoeling om ook met uw blad Bloemendaal groot te maken, dus ga ons dan voor in het waardeeren, niet in het af keuren. De wereld is van afkeuring reeds zoo vol. Trouwens, in een gemeente als Bloemendaal snijdt men met scherpe wapens slechts lucht. U dankzeggend voor de plaatsruimte, Hoogachtend A. v. S. Op bovenstaand ingezonden stuk hebben wij het volgende te antwoordenInderdaad is ons doelmet ons blad te werken aan de grootheid van Bloemendaal, dat allen aanleg heeft om te worden het model van eene in veelzijdige ont wikkeling gelukkige, welvarende, Nederlandsche gemeente. Daar wij ons niet stellen op het standpunt van sommige bladen, dat hunne redactie steeds gelijk moet hebben het is voor hem die het laatste woord heeft, gemakkelijk zich zelf steeds gelijk te geven willen wij wel bekennen, dat wij te hard van stapel zijn geloopen. Wij bekennen dit te meer omdat wij, wat onzen burgemeester betreft, van oordeel zijn, dat de regeering moeilijk eene betere keuze bad kun nen doen wat de politie betreft, omdat het den schijn heeft alsof eene onverstandige daad van den politiedienaar P. die onzen redacteur in andere qualiteit persoonlijk aanging, de aanleiding was tot diens schrijven. Laten wij dien indruk wegnemen door thans te wenschen, dat dien politiedienaar de gelegenheid gegeven worde door nauwgezetten dienstijver den blaam dien de grammafoonplaten-geschiedenis ook op hem heeft geworpen, geheel uit te wisschen hij zal daarmede zichzelven en het corps een grooten dienst bewijzen. Natuur lijk blijven wij ons het recht voorbehouden om plaats te verleenen aan alle opmerkingen die hout snijden, al wordt, daarbij een scherp mes gebezigd. De zekerheid dat daartoe de gelegenheid bestaat, is vaak voldoende om die handeling zelve overbodig te doen zijn. Wat de prikkeldraadhistorie betreft, de aanleiding daartoe was het feit, dat op Zondag 29 Maart. 1.1. in den tijd van 10 minuten 3 dames hun rok of mantel, één heer zijn overjas, een ander zijn hoed aan het prikkeldraad scheurden. Red.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3