eur Jr. .hbrooo - Jtaarlcm. ijzen Billijk. >LST. dietbank. N BERG. ceg. RNIAKERIJ TEL. 303. Continental Comp. ES, enz. estraat 2 2. Tweede Blad. veren van 2) 2'' jaargang ZATERDAG, 11 APRIL 1908 No. 15 Bloemendaalscn Weekblad ERDERU.BROMSTEE I dat de melk men onze bro- Heemstede. achte publiek van zaak van den lieer oor de levering van van ïoen Gulden. GA en D. BREMER Wzn., 'e; D. J. BOOM, Arnhem, HA, Groningen Jzn. (IER Wzn. en P. OZINGA. te Bloemendaal. en langen termijn, onder uldbriever. uit in stukken (Coupons per 1 Januari gende rentevergoeding: 4 pCt. 41/, pCt. 4pCt. Aannemer, metselaar, stucadoor: Aanbevolen Jb. Bregman, Bloemendaal. adressen. Ameublementen en tapijten: J. Pander en Zoon, Kruisstraat 2233, Haarlem. Aanleg en instandhouding van tuinen en Parken: Gebr. Koebrugge, Bloemendaal, Automobielen: A. E. Beekman, Bloemendaal. Behanger en stolfeerder. J. C. Caderius van Veen, Haarlem. Joh. J. v. Kempen, Bloemendaal. Bewaarplaats van Inboedels: J. J. C. Sarlet, Haarlem. Boekhandel: P. Stins Pzn., Bloemendaal. Boerderij: Bronsteé, Heemstede. Bouwkundige en makelaar: A Poth, Tetterodestraat 30, Haarlem. Brandstoffen: G. Honing en Zoon, Bloemendaal en Haar lem.Firma J. H. Krul Jr., Overveen. J. van Wijk, Pieterkiesstraat 33, Haarlem. Perquin, Haarlem. Confiserie Cuisiue: Van Willigenburg, Bloemendaal. Costumes: Gez van Santé, Haarlem Electrisch licht: Gratio en Ross, Bloemendaal. Familie-Hotel: Boschlust, Zeist Fotografen: A. J. Boverhoff, firma Cordes, Groote Houtstr.. Haarlem Fotografie toestellen: Ivens A Co., Amsterdam. Gordijn-Inrichting: D. de Wilde, Haarlem. Haarden, kachels, fornuizen: D. Hogenbirk en Zoon, Bloemendaal. HaarlemscheC re dietbank. Lange Begijnestraat 22, Haarlem. Kaarlemsche Incasso-Bank: Duyrn en Spruyt, Haarlem, Horlogemaker: Engelgeer, Haarlem Huisschilder en Decorateur: F. W. Moolenaar, Bloemen daal. A. Ruiter, voorheen Schmidt en Ruiter, Bloemendaal Hotel-Pension „Zomerzorg", Bloemendaal. Kleedermakerij (heeren en dames): A. H. v. d. Steur Jr.. Barte jorisstraat 21, Haarlem. Tel. 303. Kleedingmagazijn: Peek Cloppenburg, Haarlem A. Kreymborg Co., Amsterdam. Koek- en Banketbakker. M. R. Hilbrands, Bloemendaal, Telefoon 1250. Kruidenierswaren, koffie, thee, enz.: J. P. Staal Bloemendaal. Laarzenmagazijn: Francken, Anegang 5, Haarlem. Luxe BroodbakkerijL. A. van den Berg, Bloemendaal. Henri J. Carels, v h. Paul C. Kaiser, Zijlstraat, Haarlem. H. Francken Jr., Haarlem. G. H. Japikse, Sehagchelstraat 11, Haarlem. Machinale stofreiniging: J. W. Koopman, Haarlem. Melkinrichting: De Sierkan, Zijl weg, Haarlem Kranen burg, Ged. Raamgracht 27, Haarlem. Melk, boter, kaas, eieren: P. F. Bulters, Bloemendaal. Telef. 1660. Meubelen en tapijten: Joh. J. van Kempen, Bloemendaal. Opticien-Mecanicien: J. A. J. Schokking, Spui 32, Am sterdam. Overhemdenmakers. Volledige uitrustingen: Gebr. Vermeulen. Groote Houtstraat la, Haarlem. Rijtuig-en wagenmaker:J H. Wesemann Jr., Bloemendaal. Rijwielen: M. Poldermans, Korte Kleverlaan, Bloemendaal Schoenenmagazijn-reparatieinrichting (handwerk) A. van Velthoven. Bloemendaal. Schoenenmagazijn: Gerard Steenkist, Frans Halsstraat 49 Haarlem. Piscaer, Anegang, Haarlem. Schoen- en laarzen magazijn: Ant. v. d. Weiden, voorheen A. J. Hommerich, Zijlstraat 79. Telef. 700 Haarlem. Schoorsteenveger: PatrizioOttolini.Cornelissteeg, Haarlem. Smederij: Joh. Krenning. Bloemendaal. Sportartikelen en Rijwielen: Haarlem's sporthandel, Kruisweg 55, Haarlem. Stucadoor en metselaar: D. van Kampen, Bloemendaal. Tapijten en karpetten: Joh. J. van Kempen, Bloemendaal. Thee en koffie: Ritsema Co., Zijlstraat 47, Haarlem, Telefoon 156. Thee: Van Veen Co., Kruisstraat 34, Haarlem. Tuin- en Serremeubelen: Firma Wed. J. Swaanswijk, Haarlem. Verfwaren, Drogerijen: J Windhorst Jr. Bloemendaal Vischhandel en rookerij: J. Balm Hzn., Spaarndam. Vleeschhouwerij: A v. d. Ham, Hloemendaal. Tel. 1106. Waschinrichting: Firma J. Smits Zoon, Bloemendaal. Wijnen, Bieren, Limonades, enz.: M. L. van Holst, Bloemendaal. Zweedsche gezondheid- en heilgymnastiek: S. Sval- ling en M. Karrberg, Bloemendaal. Bloemendaal Agenda. School der Bloemendaalsche schoolver- eeniging, Woensdag 15 April, 8 uur. Bijeenkomst van leden der Nederl. Natuurhistorische Ver- eeniging, afdeeling Bloemendaal. Woestduin. Zondag 12 April. 11 2 uur. Courses Woestduin. Haarlem. Schouwburg Jansweg. Zondag 12 April. 8 uur. De Roode Brug. Woensdag 15 April. 8 uur. Nederl. Tooneelvereeniging. »De Meid en Feest", door Herm. Heyermans Jr. Brongebouw. Zondag 12 April. 8 uur. Optreden van «Mevr. R. de le MarKley." Sociëteit «de Vereen igi ng«. Donderdag 16 Maart. 8 uur. «Concert Tilly Koenen». Dr. Bakker, Bloemendaalschewee, van Artsen en 1-2 uur beha)ve Zon_ en ëPeest_ spreekuren. dagen H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bom water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12 1 uur. Burgerlijke Stand. Van Donderdag 2 April tot Donderdag 9 April. Bevallen: L. Hofstede de Groot—Schmidt z., te Amster dam; C VogelVan Opzeeland d; H. HuizingaFeenstra z. Getrouwd: W. Th. van den Berg en C J. Braakenburg. Overleden: G. F. G. Houtgraaf 74 j; N. A. Kramers 90 j., te Meerenberg. Daar zijn er, zeiden we, die het groote Bijenteelt. nut der bijen voor de bestuiving be twijfelen en aanvoeren, dat ook andere insecten voor een belangrijk deel er toe meewerken. Nu kau niet worden ontkend, dat dit zou kunnen zijn, dat ook wespen, hommels, hoorntjes, vlinders en vliegen een be- teekenisvollen invloed op de bestuiving zouden kunnen hebben, indien zij sterk genoeg in aantal waren en alsdan daartoe konden worden gecommandeerd. Noch het eene noch het andere is echter waar. In den tijd, wanneer onze ooftboomen en cultuurgewassen bloeien, hebben die insecten zich nog zoo weinig vermenigvuldigd, komen dan in nog zoo geringen getale voor, dat hun bestaan op de bestuiving geen invloed heeft. Zoo is het b.v. met de hommels, waarvan slechts enkele wijfjes overwinterenin het voorjaar moet eerst een nest worden gebouwd, eer aan de voorteling, die toch lang niet zoo krachtig is als bij de bijen, kan worden gedacht. Zoo passeert de bloeitijd onzer meeste gewassen, vóór de hommels zoo talrijk zijn geworden, dat ze de bestuiving mede zouden kunnen bevorderen. Geheel onnut zijn ze echter te dezen opzichte niet. De roode klaver, met haar voor den bijentong te diepe bloemkelken, geeft in eerste snede geen zaad, omdat er dan nog geen hommels genoeg zijn; de tweede snede wordt evenwel door deze alsdan vrij talrijke insecten bevlogen en bestoven, zoodat er zaad van gewonnen kan worden. Maar de bijen spannen de kroon Zij zijn, zoo niet de eenige bestuifsters, dan toch w--. re weg de eerste, de voor naamste, van wie het werk in hoofdzaak komen moet Door den imker in diens stal in de gelegenheid gesteld, zich tot koloniën van vele duizenden te ontwikkelen, bevliegen zij in grooten getale, bij gunstig weer den ganschen langen dag, de bloemen, de eene na de andere, en brengen alzoo onbewust aan heur behaarde lichaampjes het stuifmeel over van de meeldraden of de mannelijke deelen der eene plaDt op den stamper het vrouwelijke deel der andere plant. Aldus ontstaat de kruisbestuiving, zoo noodig, zoo noodzake lijk in de plantenwereld voor de ontwikkeling van schoone, gave vruchten, van kiemkrachtig zaad. Gewoonlijk heeft er kruisbestuiiing en geen zelf bestuiving plaats, bij welke laatste het aantal kiembare zaden die zich, na zelf bevruchting, ont wikkelen veel geringer isde zaden zelf zijn minder zwaar, de kiem planten ontwikkelen zich zwakker en uit deze kiem- planten ontstaan zwakke individuen. Deze, gering in aantal, geven weer minder en lichter zaden en weer zwakker afstammelingen. Zoo gaat het voort, totdat door voortdu rende zelf bestuiving en zelf bevruchting de plant ten slotte uitsterft. Kruisbestuiving en kruisbevruchting zijn derhalve nood zakelijk voor de instandhouding der plant voor een krachtige nakomelingschap. Dat inderdaad de bijen het bevruchtingswerk in de planten wereld verrichten, tot zegen van het menschdom, kunnen de volgende voorbeelden bewijzen. Darwin, de beroemde engelsche natuuronderzoeker, bedekte in het voorjaar een 100-tal roode klaverplanten met gaas, met het doel de bijen te weren zon en regen hadden echter wel toegang. Een 100-tal andere, eveneens roode klaverplanten, plaatste hij daarnaast, doch onbegaasd. In den groei der twee groepen zag hij geen verschil, maar in de zaadvorming des te meerde niet-overdekte planten gaven 2290 kiemkrachtige zaden, de begaasde zelfs geen enkelen kiemkraehtigen korrel. Duitsche kolonisten in Australië wilden zich daar op de ooftcultuur toeleggen. De geplante boomen groeiden flink, bloeiden rijk, maar gaven geen vrucht. Er werd een onderzoek ingesteld naar de mogelijke oor zaken daarvan. De een gaf de schuld aan het klimaat, de andere aan de armoede van den bodem. Men kwam niet verder en sommigen hieuwen de boomen om. Eén der kolonisten, vroeger imker, wilde ook op het eiland gaan imkerenhij liet een 6-tal korven komen, waarvan er vier verongelukten. Met de overige twee koloniën ging het goed, doch nog mooier dan dit resultaat was dat de vruchtboomen van dien imker en zijn buren weldra met vruchten waren beladen. Elke kolonist werd nu imker en oogstte voortaan mèt zijn honig eon' overvloed van fruit. Het is bekend, dat sinds de uitbreiding der bijenteelt Australië voor de Euro- peesche fruitmarkt een groot concurrent is geworden. Een dokter op een Noordbrabantsch dorp had tegen den muur van zijn huis perziken geplant, van een goede soort, die jaar op jaar rijk droegen Jammer, dat alle vruchten in één maal rijp waren, en men er daardoor slechts zoo'n korten tijd van genieten kon. De dokter was er op bedacht hierin verandering te brengen. Hij vond iets: voor één boom werd een serre geplaatst, de perziken zouden dan vroeger rijp zijn, 't Begin was goedde boom ontwikkelde zich vroeger, ook de bloesems vertoonden zich eerder dan anders, maar vruchtzetting had niet plaats. «Het ont breekt 'den boom aan het noodige voedsel", constateerde een deskundige: «Geef patentkali!" Aldus geschiedde, doch zonder resultaat. «Verf de wortels!" adviseerde een ander; men deed het, maar de boom bleef onvruchtbaar «Doe een raam der serre open, opdat de bijen de bloesems kunnen bestuiven", was de raad van een derde. Ook dit werd gedaan en het succes bleef niet uitde perzik droeg weer als te voren. Wordt vervolgd). Met 20 werkende en 11 kunstlievende Fotografie. leden is Dinsdag de Bloemendaalsche amateur-fotografen-vereeniging opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren mr. C. P. Donker, voor zitter, P. G. Taylor, secretaris-penningmeester, en de heeren Ign. Bispinck Tepe en Lefèbvre, leden. Kunstlievende leden hebben in den regel toegang tot de vergaderingen, zij be talen als jaarlijksche bijdrage 2.50. Elke vergadering zal zoo mogelijk tevens een projectie-avond zijn; de werkende leden zullen tochten maken naar verschillende deelen van ons land. De eerste tocht gaat naar de Zaan. Op groote projectieavonden, geregeld eenmaal per jaar te houden, heb ben kunstlievende leden het recht een telkens te bepalen aantal gasten mede te brengen. Deze nieuwe rubriek zal door de goede zorgen van het bestuur der nieuwe vereeniging voortaan fotografisch nieuws uit onze gemeente en het een en ander uit Haarlem en Velsen bevatten. Laten wij deze beleefdheid reeds dadelijk beantwoorden met de opwekking tot alle lezers die photografeeren of in de fotografeerkunst belang stellengeeft u dezer dagen bij den heer Taylor, Zuiderstationsweg te Bloemendaal, als wer kend of kunstlievend lid op Ned. Herv. Gemeente, Zondag 12 April Kerknieuws. voorm. 10 uur ds. J. A. van Leeuwen. Goede Vrijdag voorm. 10 uur ds. J. A. van Leeuwen, bevestiging van lidmaten, 's avonds 7 uur ds J. A. van Leeuwen, H. Avondmaal. Er zullen Goer Vrijdag 25 jonge mannen en meisjes worden bevestigd a lidmaten der Ned. Herv. Gemeente. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 12 April voorm. 7 e 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis8 uur Vesper R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 12 April Kerkelijk dienst te 7J en 10 uur. LI. Zondag 29 Maart des namiddag Muziek. ten 2 ure, had in een der lokalen va: de Bloemendaalsche schoolvereeniging t. Bloemendaal eene openbare uitvoering plaats der leerlinge; van den heer en mevrouw Dahmen. FEUILLETON. Florentijusche zeden. Alexandra schreef dat uit hoofde van de politiek, de feesten zeer in stilte werden gevierd, niet overeenkomstig den stand harer dochter. Harpspelers, trompetters en pijpers kwamen er, niettegenstaande de stilte, toch ook nog bij te pas. Verder vernemen wij dat het bruidskleed bestond uit boven- en ondergewaad van karmozijn rood-fluweel waarvoor 12 barecia aan stof noodig was, kostend 170 florijnen. Beide gewaden werden opgesierd met gouden pailletten en vervaardigd door Andrea di Giovanni, die voor zijn moeite 14 lire en 10 soldi ontving. Haar hoofd was gedekt met een mutsje van pauwenveertjes, daartusschen parels en trillende vergulde pailletten. Als men zich daarnaast nu denkt den bruidegom op zijne wijze even zonderling maar rijk gekleed, en dit bruidspaar omstuwd met vroolijke vrienden en verwanten, dan krijgt nen een denkbeeld van den kleurrijken bruilofstoet, zooals een Cassoni ze ons heeft geschilderd. Na een zeer gelukkig huwelijk van 34 jaar overleed Catherine; Marko Parenti schrijft in zijn dagboek dat zijne vrouw in de Florentino Duomo werd begraven, moge God haar ziel ontvangen, hij voegt er bij, ik twijfel er niet aan -nf »al wp] z00 zjjn< ;n aanmerking genomen haar edel hl en aanminnig karakter. Lassandra de 2de dochter kwam nu aan de beurt om te trouwen, en ook hier was weder de geldkwestie alles- overheerschend. De pest van 1450 maakte dat de meeste families Florence hadden verlaten, waardoor Alexandra zoo als zij schrijft in de onmogelijkheid was haar dochter te plaatsen. Eerst in December kon zij de zaak in handen geven van Giovanni della Lima en Antonio Strossi, terwijl Alexandra om de zaak te bespoedigen zich bereid verklaart uit eigen middelen nog 200 florijnen bij de huwelijksgift te voegen als de verdiensten van den candidaat eene derge lijke opoffering harerzijds rechtvaardigde. Alexandra's agenten deden bun best zoodat reeds in April aan Filippo te Napels kon bericht worden, dat Giovanni Bonsi de uitverkorene was, een jongmenseh van goede familie en zeer bekwaam. De huwelijksgift van 1000 florijnen was voldoende. Een tegenvaller was het dat Bonsi nog 6 broers had, en Alexandra bekend met het patriarchale leven in Italië vreesde dat Lassandra al de broers in huis zoude te logeeren krijgen. Zij drukte Bonsi dus goed op het hart, dat Lassandra een eigen huis moest hebben en niet mocht gaan inwonen bij de andere familie. Doordat de inkomstenbelas ting, die met het pestjaar was ingetrokken, weder werd ingevoerd, vernemen wij eenige bizonderheden, omtrent de familie Bonsi o.a. dat Giovanni 37 jaar oud dus 20 jaar ouder dan zjjn vrouw was, en dat hij een onechten zoon had, wiens moeder tot de laagste klasse behoorde. Met het oog op aardscbe goederen was dus Bonsi geen begeerlijke partij. Toen nu dan ook 15 jaar later de gebroeders Strossi in Napels, Bonsi als hun agent in wol wilden aanstellen, gevoelde Alexandra zich verplicht aan Filippo te melden dat de waarborgsom van ƒ200 die Bonsi zoude moeten storten zoo wat gelijk was aan het bedrag zijner schulden, en dat Lassandra met hare 8 kinderen, dikwijls uit gebrek aan de noodige bovenkleeren genoodzaakt was haar ondergoed half aangekleed te verstellen. Gaf Strossi dus Bonsi over veel geld te beschikken, dan zou dit wel eens tot fraude aanleiding kunnen geven. Ofschoon Bonsi dus arm was, liet hij het geld zijner- vrouw op de staatsbank; of dit uit eigen wil geschiedde, kunnen wij n et nagaan, wel vernemen wij dat over die deposito's vele brieven zijn gewisseld tusschen Bonsi, Alexandra, Filippo en Parenti. Zoodra nu hare dochters geplaatst waren, zooals Alexandra het noemt, beijvert zij zich hare zoons uit te huwelijken. Weldra stuurde zij hare agenten er op uit, om Voor Filippo een vrouw te zoeken. De keuze was zeer moeilijk, allerlei meisjes van fortuin en goede families passeerden de revue, geen enkele vader was er evenwel toe te bewegen om zijne dochter in ballingschap naar Napels te laten gaan. Eerst in Juli mocht het aan de agenten gelukken, een zekere Francesco Tanagli te vinden wiens dochter bereid was, naar Napels te gaan. Deze was de oudste dochter uit een huisgezin van 6 kinderen, en vervulde geheel de rol harer moeder, daar deze steeds in gezegende omstandigheden verkeerde en niet voor haar huishouden kon zorg dragen. Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5