70 Een groot aantal belangstellenden had aan de uitnood iging van den heer en mevrouw Dahmen door hunne tegenwoor digheid gevolg gegeven, en luisterde met aandacht naar de verschillende viool- en pianonummers, telkens door een krachtig applaus goedkeuring te kennen gevende, en daar voor was ook reden te over Zoowel de jongeren als de meer gevordenden kweten zich op zeer muzikale, ver dienstelijke wijze van de hun opgedragen taak, waaruit tevens bleek onder welke degelijke, muzikale en ernstige leiding zij bij den heer en mevrouw Dahmen staan. Er waren zelfs verschillende voordrachten waarbij men vergat een leerling voor zich te hebbenik behoef slechts in herinnering te brengen het concert van Mendelssohn (le deel), concert van Mozart (2e deel) en het concert van Tartini (le deel) alle drie voor viool met pianobegeleiding zeer schoon, met warmte en groote zuiverheid werden deze nummers voorgedragen, en de heer Dahmen, de hoogst bekwame meester, zal over zijne leerlingen wel tevreden zijn geweest. En zoo zal niemand die daar Zondagmiddag aanwezig was zich beklaagd hebben, een paar uurt;es van het heerlijke lenteweder te hebben moeten missenook daar binnen die vier muren was eene jonge, veel belovende lente. T. B. M. S. Onder den titel: Geen gevaar, maar Pers. een zegen" verdedigt J. F. in de Stads editie van 7 April het oogmerk der H. S. M. om een electrische tram Velzen Leiden dwars door Haarlem langs Kruisweg KruisstraatMarkt Groote Houtstraat (en KoningstraatGierstraat) te doen rijden, waarvoor concessie aan Haarlem is gevraagd. Het schijnt, dat de doorloopende zijlijn Haar'emOverveen door de H. S. M. in haar vergeetboek is geplaatst. (Red. Bloemend. Weekbl.) Het Weekblad voor Bloembollencidtuur van 7 April bevat o. a. het schrijven van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging aan den directeur-generaal van den landbouw, waarin wordt medegedeeld, dat 'ook de algemeene vergadering der vereeniging Haarlem de aangewezen plaats acht voor de vestiging eener rijkstuinbouw-winterschool voor de bloem bollenstreek. Een nieuw verkeerbord? Uit de N. Ct. van 9 April blijkt dat de heer M. van Leeuwen te Rijswijk in het Haagsche se li aakgezelschap Discendo (Docendo?) discimus een nieuw door hem ontworpen bordspel heeft getoond. Het bord beeft 77 velden, waarvan 54 donkere, 23 lichte, Het spel veraanschouwelijkt den strijd der geleerden om in verbinding te komen met den planeet Mars. Hoofdfiguren zijn: de Aarde en Mars. Het doel van het spel is, dat deze beide figuren elkaar treffen elk hunner wordt bijgestaan dooi de volgende figuren zon, maan, 2 sterrekundigen, 2 sterre- wachten, een marconi-toestel en zes sterrekijkers. Zij die genoeg belang stellen in het nieuwe spel om het te zien spelen, worden uitgenoodigd, zich tot ons te wenden. (Red. Bloemend. Weekbl.) Gelijk uit de Hollandsche Iievuehet Handelsblad en de Stads-editie blijkt, wil Mr. J. N. van Hall, secretaris van de redactie van de Gids, het nu doen voorkomen, alsof hij destijds bijdragen der oprichters van de Nieuwe Gids, meestal kortweg »de tachtigers" genoemd, wellicht niet zou heb ben geweigerd, en alsof het plaatsinruimen aan nieuwe auteurs voor de Gids niet gelijk heeft gestaan met, het nemen van een draai door iemand, die zich overwonnene gevoelt. In de Kunstkroniek van de N. Ct. van 5 April wordt de aandacht gevestigd op een ernstig boek van twee fran- sche psychiaters: Antheanne en Dromard, die, Max Nordau en zijne napraters ten spijt, op zielkundige gronden aan- toonen, dat er een principieel onderscheid is tusschen genie en krankzinnigheid. Wel is volgens hen de geniale mensch, die geheel beheerscht wordt door zijn idee, welke hem tot overmatige inspanning dwingt, niet normaal of gezond in den gewonen zin, hij vergt steeds te veel van zijn lichaam, en schept zich aldus telkens het gevaar ziek te worden, maar zijn lichaam en ziel zijn niet ziekelijk uit hunnen aard zooals bij krankzinnigen. Het boek heet Poésie et Jolie, en verscheen bij Octave Doin, Parijs 1908 (6 frs.) Hoogst belangrijk is eene academische les door prof. Jelgersma te Leiden [gegeven over Van Eeden's IJsbrand in het licht van de leer der zielsziekten. De N. Ct. van 4 April bevat van die les een uitvoerig verslag. Voor ieder die wel eens heeft nagedacht over het verschil tusschen gevoel en verstand, is het merkwaardig na te gaan hoe de hoogleeraar verklaart dat: hartstochtelijke uitingen meestal zeer hevig zijn, doch zeer eenvoudig, naar buiten eene harde verwarring brengende doch kortblijvende nawerking hebben en slecht worden herinnerd waar tegenover de verstande lijke processen van den geest grootere uitgebreidheid en samengesteldheid hebben, zich kenmerken door zuiver-aaneen- geschakeld zijn en regelmatigheid, waardoor zij herinnerd kunnen worden. Tegenover het asssociatie-proces van de vei standelijke werkzaamheden van den geest stelt prof Jel gersma het, uitstralings- of irradiatie-proces der emotie waar door de normale verbinding der geesteselementen wordt opgeheven. Er wordt u het bewijs geleverd dat alleen het verstand en niet het gevoel in staat is de wereld te regeeren De overzichtschrijver der N. Ct. geeft de volgende teeke- ning van eenige deelen onzer wetgevende machine, en wel naar aanleiding van de behandeling der visscberijwet. Na eenige staaltjes van in de Tweede Kamer gangbare beeldspraak te hebben aangehaald heet het: Die slordigheid van spreken een algemeene fout in de Kamer vindt een pendant in de onnauwkeurigheid in schrijven en redigeerenDe spraakverwarring werd ten slotte zoo groot, dat het geheele artikel 12 is aangehouden. Met veel moeite heeft de heer Van Styrum gedaan gekregen, dat thans iets duidelijker blijkt, dat enz Niet echter dan na heel wat geharrewar Alles te zamen genomen een morgen die het gemis aan wetgevingskunst bij het departement en de volslagen on macht der Kamer om dit gemis te verhelpen, treffend illustreert. PENSION- EN WONINGGIDS van Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang en Sandpoort van het Kantoor van Vaste Goederen, Assurantiën, Hypotheken Bloemendaal's Pension- en Woningbureau i> Rusthoek", kan toor eindpunt electr. tram boven de lunchroom en bodega Rusthoek". Telefoonnummer 229. Beleefd verzoek. Reflectanten, voor tijdelijke of voor vaste woonplaats alhier, worden beleefd uitgenoodigd, ten einde teleurstelling of vergeefsehe overkomst te voorkomen, hunne komst vooraf te melden. Het kantoor is voorloopig geopend van 9 tot 5 uur. Te Koop of te Huur zijnde perceelen. BLOEMENDAAL. I. Villa, bevattende: 9 kamers, serre en balkons, keuken, kelder, schuur in den tuin, closets, waterleiding, electrisch licht en electrische schellen, voor- en achtertuin. Aanvaar ding 1 Mei of eerder. Huurprijs f 600.'sjaais. 3. Villa, bevattende: 12 kamers, serre, balkons, badin richting, acetyleengasverlichting, schuur, priëel, en verder alle gemakken. Het geheel is grootl850 Ms. Koopsom f 21000.Huurprijs f 1200.- 'sjaars. 4. Een groote villa bevattende. 12 kamers en van alle ge makken voorzien, vlak bij het station. Koopsom f 17000 Huurprijs f 1200.'s jaars. Aanvaarding 1 Juni. 5. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aanvaarding 1 Mei. Huurprijs f 650.'s jaars. Koopsom f 10,000. 6. Een villa, bevattende: 8 kamers, serre, balkons, en van alle gemakken voorzien, vlak bij het station. Aan vaarding 1 Mei. Huurprijs f 650.'sjaars. Koopsom f 10,000 7. Een buitenplaats met groot, deftig heerenhuis, comfor table ingericht, met stallen en koetshuis. Dit perceel is bij zonder geschikt voor exploitatie van hotel-pension, restau rant of andere veel ruimte behoevende zaak. Groot 17500 M2. Koopsom f90000. 8. Drie heerenhuizen met voor- en achtertuin bij de halte electr. tram, van alle gemakken voorzien Bevattende: beneden salon, eetkamer, serre, kelder, keuken, op het bordes badkamer en W.C. le etage: studeerkamer. 2 slaapkamers balcon en loggia. 2e etage: 2 slaapkamers en dienstboden kamer, groote zolder. Electr. licht en waterleiding. Aan vaarding terstond. Huurprijs f 550 'sjaars. 9. Villa Aanvaarding Mei. Huurprijs f 500.'s jaars. II. 2 villa's, bevattende: 10 kamers, balcon, closets, electrisch licht. Een en ander zeer modern en van alle gemakken voorzien. Voor- en achtertuin Koopsom f 25.000. 13. Villa, bevattende beneden: suite, keuken, vestibule, gangboven2 groote en 3 kleinere kamers, zolder. Aan vaarding 1 Mei, huurprijs f500 'sjaais. 14. Bovenhuis. Suite, keuken, closet, 3 slaapkamers, balkon en plat, aparte opgang, waterleiding Huurprijs f 300 'sjaars. 15. Villa te koop. Koopsom f 10.000. 16. Villa te koop. Koopsom f 6600.- 17. Winkelhuis, midden in het dorp, drukste gedeelte, zeer goede winkelstand, geschikt voor alle bedrijven. Beneden: winkel en tuin, onder 't geheele huis groote kelder; boven: 3 kamers, keuken, zolder. Solied pand. Koopsom f 10500. 18. Villa: 10 kamers, badkamer, serre, balkons, enz. enz. Huurprijs f 1300.'s jaars. 19. Vrij bovenhuis aparte opgang: 6 kamers, keuken, zolder, balkons, waterleiding, closet. Huurprijs f 400. 's jaars, met tuin f 425. 20. Een winkelhuis, op goede stand, bevattende: ruime winkel, 5 kamers enz. en van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 425.'s jaars. 21. Een dubbele villa: 13 kamers, badkamers, serres, hal enz., electr. licht, waterleiding, closets en verder voorzien van alle gemakken. Koopsom f 25000. 22. Villa, 12 kamers, keuken, kelder, serre, waranda, badkamer, provisiekamer, garderobe, electr licht, water leiding, closets, enz van alle gemakken voorzien. Aanvaar ding terstond. Koopsom f37000. Huurprijs f2200. 23. Villa, 12 kamers, keuken, kelker, dessertkamer, kastenkamer, serre, waranda, badkamer, provisiekamer, spreekkamer, stal en koetshuis, electrisch licht, waterleiding, w.c.'s, aanvaarding Mei. Koopsom f42500.Huurprijs f2600. 24. Heerenhuis, 6 kamers, keuken, kelder, tuin, waranda, electr. licht, waterleiding, w.c., aanvaarding terstond. Huur prijs f550.'sjaars. 25. Een huis, 6 kamers, erker, keuken enz. aanvaarding Mei. Huurprijs f450.'sjaars. 26. Villa, voor en achtertuin bevattende beneden, suite, keuken, kelder, boven 6 kamers, enz. aanvaarding Mei. Huurprijs f 750.'sjaars. 27. Een heerenhuis, voor- en achtertuin, 6 kamers, keu ken, kelder, schuurtje, waterleiding, w.c. Aanvaarding Mei of Juni. Huurprijs f480.'s jaars. 28. Een winkelhuis (benedenhuis), H. Huurprijs f 1200. 's jaars. 29 Een benedenhuis (aparte opgang), H. Huurprijs f 450.'sjaars. 30. Een winkelhuis, met bovenhuis, H. Huurprijs f 1600. 's jaars. 31. Villa, 9 kamers, hal, keuken, kelder, serre, balkons, zolder voor en achtertuin electr. licht, waterleiding, closet enz. Aanvaarding Mei. Huurprijs f850 'sjaars. 33. Villa, in het hooge gedeelte beneden3 kamers, ruime hal en vestibule, boven 3 kamers, balkon, badkamer, zolder met 2 kamers. Electr. licht en waterleiding. Het geheel is groot 1800 Q] M. Koopsom f23000. 34. Villa, 8 kamers enz., van alle gemakken voorzien. Huurprijs f 750 'sjaars. 35. Villa, 10 kamers enz., modern en veel geriefelijk heden. Huurprijs f 900.'sjaars. 36. Villa, nabij 't station, ruim en geriefelijk ingericht en vele gemakken Koopsom f 13000.huurprijs f800. 's jaars. SANTPOORT. 1. Villa met 7200 M2. tuin en bosch, en stal. Zeer modern en van alle gemakken voorzien. Aanvaarding terstond. Koop som f 19500 Huurprijs f 1000'sjaars. 2. Een groot zoo goed als nieuw deftig heerenhuis met tuin. Het huis is voorzien van alle gemakken en bevat: 9 kamers, groote serre, balkons, badkamer, closets, eigen gas- en waterleiding enz. Aanvaarding direct. 3. Een groot deftig heerenhuis met grooten tuin aan den hoofdweg te Sandpoort aan de halte tram. Dit huis is bijzon der geschikt voor hotel-pension, restaurant of inrichting van onderwijs. Koopsom f 16000.Huurprijs f 900. 'sjaars. Aanvaarding terstond. 6. Villa, bevafter.de 6 g-oot.e en kleinere kamers, suite, kelder, wel en regenwater tuin. Koopsom f5000. 7. Een burger woonhuis 'Oio gemakken voorzien. Koop som f3000. 8. Twee aaneen gebouwde burgerwoonhuizen. Koopsom f3000.—. 9. Villa, bijzonder schoon gelegen, met fraai aangelegden tuin. Het geheel is groot 1700 M2. De villa bevat beneden ruime suite en groote serre, kleinere kamer, keuken, bijkeuken, schuur en prieel in den tuin, boven 5 kamers en zolder. Koopsom f 10000. Huurprijs f800.'s jaars. 10. Een huis waarin café, gunstig gelegen. Koopsom f 1750. 12. Villa bij de bosschen en tramhalte, bevattende 6 kamers, keuken, bijkeuken, kelder, closets, zolder, voor- en achtertuin, aanvaarding 1 Mei. Huurprijs f400.'sjaars. 13. Een burgerwoonhuis, voor- en achtertuin. Koopsom f 2000 14. Drie aaneen gebouwde huizen, voor- en achtertuin. Koopsom f4000. 15. Een ruim burgerwoonhuis met grooten tuin. Koop som f7000. 16. Villa aan de Jan Gijzenvaart. 7 kamers, serre, keuken, enz., van alle gemakken voorzien, voor- en achtertuin. Aanvaarding terstond. Huurprijs f425.'sjaars. 17. Villa's, bijzonder aangenaam en gunstig gelegen, vlak bij tram en bosschen. Koopsom f 5000. 18. Villa, voor- en achtertuin, zeer gunstig gelegen bij bosschen. 6 kamers, keuken, bijkeuken, kelder, bijzondere aanbieding. Aanvr. terstond. Huurprijs f300 'sjaars; ook gemeubileerd te Huur 19. Een villa op het hooge gedeelte, comf. en van allen gemakken voorzien. Aanvaarding terstond. Koopsom f 13000. Huurprijs f800.'sjaars. 20. Een huis, vlak bij het station, bevattende 5 kamers, waarvan 2 en suite, veranda, zolder en vele gemakken voor en achtertuin. Aanv. Mei; huurprijs f380 'sjaars. 21. Een halve villa met afzonderlijke zijingang, gelegen aan de bosschenbeneden hal, kamer, keuken, boven 3 kamers, zolder enz. Aanv. Mei; huurprijs f250.'sjaars. 22. Een villatje met voor- en achtertuin, bevattende 6 kamers, keuken, bijkeuken, kelder, zolder, closet. Koop som f5500.huurprijs f300'sjaars. Aanvaarding September. AERDENHOUT. 1. Villa, comfortabel ingericht en van alle gemakken voorzien, fraai gelegen en met grooten tuin. Het geheel is groot 50000 M2. Koopsom f 40000.Huurprijs f 1800. 's jaars. Aanvaarding terstond. 2. Villa. Beneden 3 ineenloopende kamers van 5 bij 6 meter, hal, ruime keuken, kelder, provisiekamer, poetskok met zuig- en perspomp, ruime bergplaats voor brandstoffen. Boven, 3 kamers, 5 bij 6 meter, 3 kamers, 4 bij 4 meter, 2 kamers, 3 bij meter en dienstbodenkamer, 5 bij 5 meter. Waterleiding. W. op C.'s elke verdieping. Het ge heel is groot 1100 M2. Koopsom f20.000. Gemeubileerde villa's en apartementen, met en zonder pension. 1. Villa, 10 kamers. Huurprijs f 900. 2. Villa. Bijzonder gunstig gelegen. Benedenafdeeling, 2 kamers en suite, serre, slaapkamer, keuken, kelder, closets, gebruik van tuin met priëel en schuur. Bovenafdeeling, met aparte opgang, 2 zitkamers, 1 slaapkamer, keuken, balkon, gebruik van tuin met priëel en schuur. Degelijk pension. 4. 3 of meer kamers met of zonder pension te Bloemendaal. 6. i Een gemeubileerde zitkamer en een slaapkamer, op de beste stand in Bloemendaal, vlak bij de electr. tram. 9. Gem. bovenhuis. 3 kamers, keuken, zolder en aparte opgang. 10. Gem. bovenhuis. 4 kamers, keuken, dienstbodekamer electr. licht, waterleiding. 11. Gem. bovenhuis, 3 kamers, dienstbodekam»r of wel 2 kamers en keuken 12. Gem. kamers. Suite en 2 gewone kamers, balkons op het zuiden. El. licht, waterl., badkamer. Met ot zonder pension. 13. Kinderpension. Opname kinderen van iederen leeftijd, herstellende en rustbehoevende. Familieleven, vrije speel- en slaapkamer. 14. Gem. kamers met pension. 1 zitkamer, 2 slaapkamers. 15. Gem. huis. 8 kamers, keuken, kelder, tuin met schuur. Electr. licht, waterleiding. 16. Gem. kamers zonder pension. 4 kamers, dienstb kamer. Keuken, schuur, tuin met, tuinhuis. Electrisch licht, waterleiding, W. C. 17. Het van ouds bekende hotel-pension „Kenneraerland". Billijke prijzen. 18. 10 Kamers, voor- en achtertuin, electr. lich en waterleiding, bij bosch en duin, met pension. 19. Gem. villa: 8 kamers, serre enz., electr. licht, waterleiding, bijzonder schoon gelegen. 20. Gem. villa: 5 kamers, hal, serres enz., electr. licht, waterleiding, badkamer, enz. 21. 8 kamers, met gebruik gemeenschappelijke eetkamer, badkamer, w.c., balkons. Electr: licht hal, serre grootentuin met pension. 22. Gem: bovenhuis, apparte opgang, 5 kamers, balkon, plat, keuken, waterleiding aangenaam gelegen. 23. 4 kamers keuken, tuin, enz., nabij station. 24. Eerste rang pension. 25. Een gem. huis. 7 kamers met of zonder pension. 26. Het grootste gedeelte eener aangenaam vlak bij 't station gelegen Villa, zonder pension. 27. Gemeubileerd villatje, f100.per maand. Yillaterreinen en Bouwgrond in BLOEMENDAAL en SANTPOORT vanaf f 1.— per Meter. De lijst van bouwterreinen legt voor belanghebbenden ter inzage op het kantoor van het woningbureau, waar alle gewenschte inlichtingen gaarne verstrekt worden. Verschillende geheime opdrachten, welke niet in den gids vermeld worden. Haarlem. In het museum van Kunst- Uit andere ge- nijverheid zullen de beide, thans ge meenten. opende tentoonstellingen Zondag a s. nog te bezichtigen zijn. In de rotonde zijn verschillende werken van den beken den dierenschilder van Hoytema geexp. terwijl in het trap portaal eene uitgezochte verzameling afbeeldingen van de inwendige en uitwendige decoratieve architectuur der By- zantijnsche monumenten te Konstantinopel de bijzondere aandacht van bouwkundigen en leeken trekt. Zondag is het museum geopend van 10 4 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 6