Automobielen PANH ARD LEV A550R a. ejXian Iets over Tilly Koenen. Haarlem. We mogen aannemen, dat het in muzikale kringen alhier van genoegzame bekendheid is, dat Tilly Koenen Donderdagavond a. s. een concert zal geven in de „Vereeniging" met medewerking van Coenraad V. Bos. Het is ongetwijfeld een groot voorrecht, deze begaafde vrouw binnen onze muren te zullen zien en naar aanleiding van het feit dat zij Haarlem de eer aandoet bier op te tre'en, gelooven wij velen onzer lezeressen en lezers een dienst te bewijzen door iets van deze groote en algemeen beminde kunstenares in dit blad mede te deelen, welke gegevens wij ontleenen aan een in klein formaat als druk verschenen interview van G. H. Tilly Koenen werd te Salatiga op Java geboren, waar haar vader of6eier was. Beide ouders zijn hollanders. Hare moeder, Albertine van Thielen, dochter van den generaal van Thielen, is eene hoogbegaafde vrouw en, met haren prekenden blik en innemend uiterlijk, nog steeds de trots harer kinderen. Toen de familie Koenen naar Holland kwam, tierf de vader eenige jaren later aan een indiscbe ziekte en bleef zijne vrouw met twee dochtertjes, Albertine en Tilly achter. De oudste dochter werd voor onderwijzeres en Tilly voor piano opgeleid, beiden verwierven op achitien- iarigen leeftijd hunne diploma's. Thans moest de stem ontwikkeld worden en nam het Amsterdamsche conserva- orium deze veelbelovende kracht als leerling op, alwaar de beroemde, thans te Bei-lijn wonende zangleerares Cornelie van Zanten, haar in deze heerlijke kunst onderrichten zou. 'ornelie van Zanten zag in deze leerling iets buitengewoons liaar uitsprak was steeds, wanneer men naar Tilly Koenen vroeg: »Dat is eene stem, die slechts eens in de honderd aar geboren wordten hare verwachting over stem en persoon zijn dan ook niet teleurgesteld. Hun beider grootste voldoening is, dat geen derde zich met deze opleiding be moeid heeft. In het begin harer carrière heeft men dikwijls getracht Tilly Koenen het vertrouwen in hare leermeesteres te ontnemenbekende paedagogen wilden de zoo snel stij gende HollSnderin met mooie beloften tot zich lokken, doch Tilly was doof voor al die stemmen. Zij werkte met taaie volharding op den eenmaal ingeslagen weg verder en plukt thans de gouden vruchten van dit vaste geloof in haar leermeesteres. Natuurlijk is men nooit volleerd*, zei de zangeres, «iederen dag valt er wat nieuws te studeeren, men stelt steeds hoogere eischen aan zich zelve, en ook het publiek verwacht en verlangt steeds meerwee degene, die stilstaat in de kunst*. Reeds eenigen tijd woont Tilly Koenen bij vrienden harer ouders te Berlijn. Hieruit ziet men, dat zij niet getrouwd is. Zij gaat geheel en alleen in hare kunst op. De verschillende talen beheerscht zij volkomen, hare programma's zijn daar voor de beste bewijzen. Dat zij aan de eerste hoven van Europa gezongen heeft, is algemeen bekend. Een onver getelijk oogenblik was het voor de zangeres, toen zij, na eene muzikale soiree, gegeven door H. M. Koningin Wilhel- mina op het slot Dobbin, Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins haar de eerste orde, namelijk de Huisorde van Oranje voor Kunst en Weten schap, eigenhandig aangeboden. Eene decoratie, waarop Tilly Koenen bijzonder trotscb is, daar zij de eerste vrouw was, die deze orde verwierf. Over een paar jaar hoopt zij het haar aangeboden schitterend engagement naar Amerika te kunnen aannemen. Nu de tijd is aangebroken tot het aankoopen van tuin en serremeubelen, verwijzen wij onze lezers naar de annonce van de Haarlemsche Rotting Industrie, Ged Oude Gracht 46 te Haarlem, welker artikelen tot verminderde prijzen worden uitverkocht in de bekende zaak van de firma Wed. J. Swaans- wijk, Zijlstraat 49, Haarlem. In den winkel is een zeer uitgebreide collectie riet- en bamboeartikelen voorradig; wij kunnen een bezoek ten zeerste aanbevelen. Turksche baden in huis. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hen opmerkzaam te maken op het Century Bath Cabinet zooals dit in den handel wordt gebracht door de heeren Vellema en Slingervoet Ramondt, Kleverparkweg 14, Haarlem. Zooals een ieder bekend is, kost het nemen van een turksch bad, d.w.z. het zich plaatsen in warme lucht van 100 tot 200 graden, zoo veel als men dat in een badinrichting wil be werkstelligen, dat maar zeer weinig personen er toe over gaan om geregeld een turksch bad te nemen, altijd nog wanneer de gelegenheid daarvoor geboden wordt. Het Century Bath Cabinet heft het kostenbezwaar geheel op. Een turksch bad kan men door het Century Bath in iedere slaapkamer nemen en kost niet meer dan 7x/2 cent. Op onzen weg ligt het niet hier de groote voordeelen van het nemen van een turksch bad uit te bazuinen. Genoeg zij bet te weten dat bet Century Bad bestaat uit een geraamte van gegalvaniseerd staal, bekleed met een zeer sterk, zwart, ondoordringbaar, reukloos soort zeildoek. Dit geraamte vormt een soort vierkant kamertje, waar alleen het hoofd uitsteekt. Onder den stoel waarop de bader zit brandt een zeer ingenieus uitgevonden spirituslamp, die bij omvallen geen brand kan veroorzaken. Is de lamp uitgebrand, dan is de temperatuur tot 200 graden gestegen, en zijn alle poriën van het lichaam geopend. Dan opent men langzaam van boven het kamertje, Van den Hak op den Tak. wrijft zich goed af, en het bad is genomen het gebeele geraamte wordt opgevouwen en neemt verder niet meer plaats in dan een dikke porte feuille. De hierbij gevoegde af beelding geeft een dui delijk beeld hoe de in richting er uitziet. Voor automobilisten, reizigers in spoorwagens, wandelaars, in één woord voor alle personen, die bloot staan aan kouvat ten, kunnen wij niet ge noeg het Century Bad aanbevelen, waarvan de aanschaffingsprijs onder haast ieders bereik ligt. Aan de Engelschen die er steeds zoo op uit zijn, het lichaam gezond te houden en te harden, hebben wij deze eenvoudige inrichting te danken. O tempora, o mores! o tijden, o zeden! Wat hoort men toch tegen woordig van vreemde dingen, niet alleen uit de menschen-, maar ook uit de dieren wereld Daar lezen we zoowaar een geval van kippen- emancipatieTe Vechten (Oost-Friesland) is een hen, die er van buiten net uitziet als haar zusterszij picnict met andere haremdames, kakelt even druk als deze, legt op tijd haar eitje en flirt ook niet minder dan de andere dames met meneer den haan. Maar wanneer ze 's morgens de hanen hoort kraaien, roept ze guitig terug, tot haar heer gemaal uit jaloezie daar een einde aan maakt. Ja, 't wordt een rare wereldLazen we vroeger, in onze kinderjaren, het sprookje van de hen met de gouden eieren, thans hooren we uit Dinxperlo van een haan met goudstukken in den krop. Toen het dier naar het oordeel van den eigenaar ge noeg van het vette der aarde had genoten en werd geslacht, kwam er uit zijn krop te voorschijn, behalve een paar knoopen, een geel muntstuk, dat, schoongemaakt, een gouden tienmarkstukje 6. bleek te zijn. Zoo'n beestje is het vetmesten nog eens waard Een ander geval uit de dierenwereld is niet minder vreemd. Johannes Mom te Gent heeft een geit. Niets bizonders, zegt ge. Dat is zoo. Die geit was laatst erg onrustig. Dat kan ook gebeuren. Maar de oorzaak kon men niet vinden, totdat dezer dagen een der buisgenooten eenige jonge muisjes krijgertje zag spelen op den rug van de geit en ze tusschen de lange haren zag verdwijnen. Men zocht, en vond tusschen de haren een mooi nestje met snoezige, jonge muisjes, die echter ijlings de vlucht namen. Nu, die huisvesting was nog zoo verkeerd niet en zeker heel wat warmer dan die van een Engelsch paartje, dat hun wittebroodsweken gaat doorbrengen in een licht, klein, linnen tentje. Zij zijn beiden hartstochtelijke fietsers en hebben een groote voorliefde voor het vrije kampleven. Op een grooten rijtoer leerden ze elkaar kennen en daarom willen ze hun echtelijk leven ook aanvangen onder het lichte, luchtige tentdak, dat saamgerold op de fiets wordt vastgebonden. Het «gebouw" weegt slechts 5 pond, het huisraad nog geen 25, zoodat bun bagage slechts een 30 pond bedraagt. Wij wenschen bet paar een goeie reis". Erg aanlokkelijk schijnt mij echter zulk een huwlijksreisje thans nog niet; 'tis nog Maart, en «Maart wordt wel Lentemaand geheeten, Doch heeft van Lente alleen den naam Hij toont zich zelden aangenaam. Vandaar het oude rijm, dat Maart Zich duchtig roert soms met den staart." Evenwel: de lente komt en nieuw leven openbaart zich reeds allerwegen. Ook de oude heer Joseph Hufker te Alton (N.-Amerika), die reeds ton doode scheen opgeschreven, is weer tot nieuw leven gekomen. De oude heer versufte en kende vaak zijn naaste omgeving niet meer. Hij koesterde den innigen wensch zijn zoon, die farmer is in Australië, vóór zijn dood nog eens te spreken. Zóólang hoopte hij nog te leven. Met alle energie, waarover hij nog kon beschikken, zocht bij naar een middel om zijne gedachten bijeen te houden, en bij vond dit in bet kaartspel. Hij speelde met zijn vrienden, wel zes uur achtereen, en na een paar uur van rust, her vatte hij het spel. Zóó ging het veertien dagen achtereen. Toen kwam de zoon en deze vond zijn vader niet alleen goed bij zijn positieven, maar in den besten welstand De oude heer Hufker had door zijn spel een verjongingskuur ondergaan. Het geheim of de kunst om het leven te verlengen be staat hierin, dat men zijn hart jong houdt, en steeds blij moedig zijn levensweg bewandelt: «Poog de bloeiende jeugd van uw hart te verlengen, Rek haar van Mei tot October, tot meer De natuur op haar' tijd moog' de lente herbrengen, 's Harten jeugd, ging ze eens heen, keert nooit weer." Wij kunnen niet altoos in 't zonnetje wandelen en niet overal geuren de bloemen ons tegen. Toch «Bloemen zijn op ieder pad te vinden, Maar niet ieder kan een ruiker er van binden." Sommige menschen tobben altoos over 's levens verdriete lijkheden anderen zijn zoo luchthartig en lichtzinnig mogelijk. Voor die beiden is bet Arabisch spreekwoord een waarschuwing »Loop uw noodlot niet na, uw noodlot zal u wel opzoeken". Waarom bet noodlot uit te tarten? Elke uittarting is ver keerd. Maar 't komt ook voor, dat men zich verbeeldt uit getart te worden, terwijl daarvan toch geen sprake is. Zoo zagen eenige studenten nabij de stad Utrecht een 4-tal borden, waarop te lezen stond: Kom Vechten. Zij zagen daarin een uitdaging tot een gevecht, maar niemand ziende met wien te vechten viel, vonden ze de uitnoodiging overbodig, trokken de borden uit en namen ze mee. Zoo was het echter niet bedoeld. De borden wezen eenvoudig de plaats aan, waar de kom van het gehucht Vechten" was gelegen, en de burgemeester van Bunnik liet dan ook den snooden diefstal niet ongestraft. Het viertal zonen van Minerva werd opgespoord, de borden werden in beslag genomen, en tegen de heeren werd proces verbaal opgemaakt. Het ontstaan van de couranthaar ont- Wetenschap en wikkeling, technische samenstelling en teclllliek. haar nut voor de samenlering. [Vervolg.) De reeks van wijzigingen welke de bestaande couranten ondergingen begint met het jaar 1795. Al dadelijk na de vestiging van de Bataafsche Republiek in Januari 1795 werden de couranten aan het hoofd voorzien van de woordenVrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Spoedig zag men daaraan toegevoegd Het eerste jaar der Bataaf sche Vrijheid. Als gevolg van het vonnis door vrijheids mannen tegen al wat wapens was, uitgesproken, werden verschillende couranten zonder het tot nu toe gevoerde stedelijk of provinciaal wapen uitgegeven. Dat van de Am sterdamsche Courant bteef tot 1800 onveranderd aan het hoofd van het blad staan, doch het eerste nummer van dat jaar gaf een wapen te zien zonder leeuwen, terwijl een vrijheids hoed en eenige andere zinnebeelden, boven en naast het schild geplaatst werden. Zulks gaf den dichter Pieter Bod- daert aanleiding tot de vervaardiging van het volgende rijm Zegt mij eens mannen van verstand Waarom op de Amsterdamsche Courant, Zoodra wij achttien honderd schreven, Het leeuwenpaar is weggebleven Het is omdat wij niet in schijn Slechts fransche kale schapen zijn, Die macht'loos om hun naaktheid schreeuwen, Dus voegt ons wapenschild geen leeuwen. Maar waarom rust dan 't wapenschild Op koopmanschap, verspreid in het wild Het is omdat in deze staten De koopvaardij ons heeft verlaten Is dus geen koopmanschap in 't land Zij is in 't printje van de Krant Waarom is het wapen scheef gelegen? Wel man, 't gaat steeds langs scheeve wegen Al siert een kroon de wapenkruin, 't Gaat met de landzaak bijster schuin Dus is met grond het oude wapen In een toepasselijk nieuw herschapen. In 1798 werd om zoo te zeggen openlijk de vrijheid van drukpers afgekondigd. Bij staatsregeling werd het volgende bepaald Ieder burger mag zijne gevoelens uiten en verspreiden op zoodanige wijze als hij goedvindt. De vrijheid van druk pers is heilig, mits de geschriften met den naam van den uitgever, drukker of schrijver zijn voorzien. Deze zijn echter ten allen tijde aansprakelijk voor alle zoodanige handelingen door middel der drukpers ten aanzien van afzonderlijke personen of der gansche maatschappij begaan, die voor de wet als misdadig erkend zijn." Deze vrijheid van drukpers was zooveel mogelijk beperkt om te voorkomen, dat de rechten der maatschappij en van particulieren daardoor verkort zouden worden. Na de aanneming der staatsregeling van 1798 gevoelde het Uitvoerend Bewind der Bataafsche Republiek zich genood zaakt om bij proclamatie van 22 Mei luide klachten aan te heften over het misbruik dat van de geschonken vrijheid van drukpers werd gemaakt en tevens te bedreigen, dat wanneer men zich niet onthield van lasterlijk over de be staande orde van zaken te spreken en te schrijven, daar tegen op een strenge wijze zou worden gewaakt. Deze bedreigingen hadden echter niet het gevolg, dat de regeering er zich van voorgesteld had en daarom werd den 19 Juli van hetzelfde jaar, door het Intermediair Uitvoerend Bewind een publicatie uitgevaardigd, waarbij de straf van strenge geeseling, daarop volgende gevangenisstraf van 5 jaren en bannissement uit het geheele gemeenebest, werd bedreigd tegen allen, die openbare gesprekken zouden voeren of eenig deel hebben aan het maken, uitgeven of verspreiden van geschriften, ingericht om de tegenwoordige orde van zaken en bestuur, eeniglijk gegrond op de ware erkentenis van 's volks onvervreemdbare oppermacht en de weering van alle indrang op en overweldiging van dezelve, in een hate lijk daglicht te stellen. Bij besluit van het staatsbewind der Bataafsche Repubiek van 8 April 1802 No. 71 werdei redacteurs en uitgevers, drukkers en schrijvers van alle publieke nieuwspapieren aangeschreven, om zich zorgvuldi te wachten om daden of besluiten van het Bataafsche gor vernement als nieuwstijdingen in hun geschriften op te neme van welker waarheid zij niet ten volle onderricht mochte: zijn. Daar evenwel sommige schrijvers zich niet ontzagen, om met verwaarloozing van den eerbied en ontzag voor ieder individueel lid der maatschappij aan het gouvernement ver schuldigd, de handelingen van dat gouvernement op een allezins ergerlijke wijze voor te stellen, waardoor aan dezelver handelingen en besluiten tegen den goeden wil en meening van het gouvernement een geheele verkeerde en met- dezelfs oogmerk strijdende zin gegeven werd, zoo werd bij besluit van 17 Juni 1802 No. 66 de agent van inwendige politie aangeschreven om de persen, waarop de nieuwspapieren, vallende onder de termen van bet, besluit van 8 April No. 71 werden gedrukt, bij provisie te doen verzegelen. Vervolgens werd dienzelfden agent bij besluit van 28 Juni No. 65 ten strengste gelast zich van de zegeling der drukpersen welke tot het opleggen van zulke schandbladen werden misbruikt, niet te laten afschrikken door de achterhouding van den naa n des drukkers en het voorgeven der uitgevers, dat zij daarvan onkundig zouden zijn, vermits in zoodanig geval de winkel van den uitgever moest worden gesloten en verzegeld, tot zoolang des drukkers naam en plaats dei- perse zou zijn aangewezen, alles onder reserve van zoodanige andere maatregelen als waartoe de hardnekkigheid der auteurs van zoodanige twist en tweedracht stokende geschriften het staatsbewind mochten noodzaken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 7