Des namiddags zal aan de deelnemers een maaltijd worden aangeboden in de Kroon te Haarlem. Leden der A. V. v. Bloembollencultuur kunnen daaraan deelnemen a f 5 per couvert, wijn inbegrepen. Zich verwonderen over :t nieuwe is reeds een waardeering van 't welslagen. De groote mogendheden kunnen het Buitenlandsch blijkbaar in Macedonië niet eens Overzicht. worden over de gedragslijn door hen te houden tegenover den met stil verzet werkenden sultan. Dan weder heet het dat Engeland's voor stellen, om een gouverneur over Macedonië aan te stellen, kans van slagen hebben, om den volgenden dag weder door berichten gevolgd te worden, dat Rusland en Oostenrijk, gesteund door Duitschland en Italië, eene andere regeling voorstaan. Turkije's sultan heeft nu hetgeen hij wenscht en laat de christenen van allerlei pluimage elkaar doodschieten en brandschatten. Serviërs, Bulgaren, Grieken halen onder de hand hun hart op met elkaar's krachten te probeeren, ter wijl ieder der bovengenoemde volken annexatie-plannen heeft. In het goed geregeerd Bosnië heeft Oostenrijk thans moeite met enkele drijvers, die gaarne ook aldaar een ongeregelden toestand zouden willen scheppen ten einde in troebel water te visschen. Oostenrijk maakt evenwel korte metten met de ontevredenen, en gaat rustig zijn gang met het land te ontwikkelen. De czaar van Rusland heeft zijn eenigen vriend, (zooals hij hem noemt) den vorst van Montenegro, met veel luister aan het station te Sjarko Selo afgehaald, en den vorst zeer hartelijk toegesproken aan een feestmaal. Dit feit verdient daarom vermelding, omdat er uit blijkt dat de angst van den czaar om zich buiten zijn goed be waakt Sjarko Selo te begeven, een weinig aan het vermin deren is, want eenige maanden geleden zoude een komen aan een station door den czaar niet denkbaar geweest zijn. Wanneer de politie in Petersburg nog weder eens alle zeilen bijzet om de personen die eenigszins haar ongevallig zijn achter slot en grendel te zetten, zullen wij misschien het schouwspel beleven dat de czaar Petersburg komt bezoeken, alwaar hij zich sinds ettelijke jaren niet heeft durven ver- toonen. Het veiligst voelt de czaar zich in Sjarko Selo, dat geheel door troepen omringd en bewaakt wordt. De decoratie regen die de czaar op alle mogelijke leden der vredes conferentie heeft doen neerdalen, heeft opgehouden. De voor Rusland zoo ongelukkige oorlog met Japan levert voor vele leveranciers nog wrange vruchten op. Dat men in Rusland' met allerlei leveringen knoeit is genoeg bekend. Bij de approviandeering van Port Arthur schijnen evenwel de knoeiergen een ongekende hoogte bereikt te hebben en zijn vele hooggeplaatste ambtenaren ter verantwoording ge roepen, o. a. Parolof, een cunsul-generaal in het verre oostenAlexejief, de gewezen opperbevelhebber van Rusland in Azië brengt eveneens kwade uren doorde partij van Stössel, Fock c. s. zit natuurlijk niet stil, en doet het onmogelijke om te bewijzen dat niet zij, maar anderen de schuld zijn van Rusland's nederlagen. De ongelukkige moeijik wordt ondertusschen uitgeperst, en zoo hij zich verzet, dooi den hardhandigen kozak met den knoet tot zwijgen gebracht. In Odessa voert de beruchte Kaulbars zonder mededoogen den scepter, en is geen Jood zijn leven en eigendom zeker. In Frankrijk zijn de ergerlijkste knoeierijen aan het licht gekomen, gepleegd door leveranciers van het leger, vooral in de afdeeling vleeschwaren. De prijzen door het legerbestuur als maximum besteedt voor vleesch en worst zijn zoo laag dat geen goed voedsel daarvoor kan geleverd wordende soldaten-menage ontvangt dan ook de meest weerzinwekkende vleesch-combinaties. De regeering heeft bij monde van Piquard, den minister van oorlog, verklaard, dat door haar het strengste onderzoek is ingesteld en de schuldigen voorbeeldig zullen gestraft worden. Zij zal dan tevens voor de voeding van den troep hoogere cijfers moe ten besteden. Vooral in de worst schijnt het geknoei baai- toppunt bereikt te hebben. Bedorven meel, verrot vleescb, ranzig vet maakten van de militaire worst het hoofd bestanddeel uit. Clemenceau en Briand hebben het voorstel van senator Berger met beide handen aangegrepen om de gelden die door erflaters bestemd waren voor kerkelijke doeleinden (zielmissen lezen enz.) af te dragen aan de onderlinge hulp kassen der geestelijken. Wanneer de paus deze regeling thans goedkeurt, zullen de gemoederen in Frankrijk aan merkelijk gekalmeerd worden. Een der hooge geestelijken is naar Rome geweest om deze zaak toe te lichten, en kwam met bemoedigende berichten terug, die evenwel dooi de vatikaansche bladen worden tegengesproken. Uit Marocco is geen nieuws te melden. De com missie, door Clemenceau er heen gezonden, is met haar rap port nog niet gereed. De keizer van Duitschland is eindelijk in Korfu aangekomen en verpoost op het Achilleionwij vernamen nog niet, dat het standbeeld van Heine, aldaar door wijlen keizerin Elisabeth opgericht, door den keizer is verwijderd geworden. Die Heino is den keizer niet sympathiek, evenmin als Schiller, die eveneens naar zijn smaak te veel vrije ideeën hadmen zal zich herinneren dat de Schillerfeesten door den keizer gewoon zijn genegeerd geworden, en hij zich steeds heeft verzet dat ergens in Duitschland een Heine-standbeeld zoude komen, en dat in een land dat vol staat met allerlei standbeelden. De keizer gaat naar den zeilwedstrijd in Corves Aan Bismark's buste is op last van de beiersche regeering in de Ruhmes-halle te Regensburg, het Walhalla der duit- schers, een plaats ingeruimd. Door Lodewijk van Beieren werd deze halle gebouwd om de groote mannen van Duitschland te vereeuwigen. Tien jaar na hetjafsterven mag er eerst een buste worden geplaatst van de beroemdheden die de beiersche regeering moet aanwijzen. Asquit is definitief tot eerste minister van Engeland benoemd. Den 7en Mei zal keizer Frans Joseph van Oostenrijk den duitschen keizer, vergezeld van vele andere duitsehe vorsten, ontvangen, die hem hun hulde komen brengen. Frans Joseph had gaarne voor de eer bedankt, maar Wilhelm heeft zich een beetje opgedrongen. Naar wij vernemen zal op Woensdag- Mliziek. middag 29 April a. s. een uitvoering van gewijde muziek plaats vinden in de Groote Kerk, ten bate van de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Centraalgenootschap voor kinderen-herstellings- en vacantiekolonies. Medewerkenden zijn de heeren Charles Toernemire, organist te Parijs, Heinrich Fiedles, solo violist v/h concertgebouw te Amsterdam, en het Amsterdamsche Vrouwenkoor, onder leiding van mevrouw W. de Veerde Lange. De entrée wordt bepaald op 50 cent. Julia Culp. Woensdag 22 April a. s. zal deze groote kunstenares zich in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging op den 4den Liede- ronavond van Ger. Zalsman doen hooren. Waar alle critici zoo vol lof zijn over haar optreden in binnen- en buitenland, mag men verwachten, dat de Haarlemsche muziekliefhebbers blijk zullen geven van hunne waardeering door in grooten getale op te komen.'Het programma bevat liederen van Schubert, Brahms en Strauss. Concert Tilly Coenen. Bovengenoemde zangeres gaf j.l. Donderdag een concert in de concertzaal van de Sociëteit Vereeniging te Haarlem met medewerking van Coenraad Bos, pianist. De zaal was zeer goed bezet, maar hoe kon dit ook anders, Tilly Coenen behoort toch zeer zeker tot een onzer grootste zangeressen. Veel van haar te vertellen zou overbodig zijn, wij kennen haar toch reeds lang genoeg. Zij zong liederen van Schubert, Wolf, C. v. Rennes en Strauss. Zij wist ons rteds in de eerste vier liederen van Schubert door haar glanzende stem en diep gevoelde voordracht veel te doen genieten. Hot anders zoo koude haarlemsche concertpubliek riep haar reeds na deze vier liederen herhaaldelijk terug. Vooral „Erlkönig" werd prachtig voorgedragen. Van de liederen van Wolf noemen wij vooral »Lied von Winde" en »Er ist", 't laatste moest zelfs gebis seerd worden. Ook met de kinderliederen van C. v. Rennes mocht zij veel bijval verwerven. Tot slot van den avond zong zij vier liederen van Strauss, waarvan vooral «Frillings- feier" met die smartelijke klacht, Adonis"' schitterend en met zeer veel gevoel voorgedragen werd. Zonder toegift kwam zij er dan ook niet af, zij gaf ons toe »Cücilie" van Strauss. Zeer zeker is 't publiek hoogst voldaan naar huis gegaan. Een hartelijk »Tot weerziens" roepen wij haar toe. De begeleiding was in banden van den heer Coenraad Bos, ook voor ons geen onbekendezulke eene artistieke en fijne begeleiding is zeldzaam, hij heeft hiermede toch een wereld naam verworven, hem danken wij dus niet minder voor dezen onvergeetelijken avond. Ook hem hopen wij spoedig terug te zien. Ieder is zooveel als hij weet en de wijze vermag alles. De vrijzinnige kiesvereeniging vergadert Plaatselijk heden avond te 8 uur omtrent het stel- N ieuws. len van een candidaat voor de door het overlijden van den heer Johs. ter Hoff- steede opengevallen plaats in den raad. De nieuwe notaris, de beer J. H. Wildervanck de Blécourt, zal van af deze week iederen Vrijdag en Zaterdag aan het vroeger kantooi' van notaris Ter Hoffsteede te spreken zijn. Op Vrijdag 24 April a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze plaatsgenoot de heer Hein Bakker in dienst trad bij de firma Hogenbirk, alhier. Er bestaat alle kans dat een tweede proefrittendag, nu met een Brunswijksch model auto-bus, zal worden gehouden. Einde Maart waren aan de kabelnetten der K. E. M. aan gesloten in 1907: 19.119 lampen, in 1908 22.846 lampen. Hotel Hartenlust: Aangekomen logé's de heer en mevrouw W. H. de Greve, Heerenveen. Gisteren-avond had de opening plaats van de nieuwe melk zaak van den heer P. F. Bulters. De winkel en melkkelder zien er keurig uit en voldoen aan alle eischen der hygiëne. Wij komen nader op deze zaak terug. Met genoegen zullen vele liefhebbers van paaschvleesch (geen vegetariërs) de reusachtige paaschkoe van den heer Abr. van der Ham hebben gezien. Naar men ons mededeelt, is zij reeds voor de helft verorberd. Een ingezonden stuk van heer J. W. L. moest blijven liggen. Seriewedstrijden te Alkmaar, uitgeschreven Sport. door den Noord.„Holl. Voetbal-Bond. Blauw-Wit Bloemendaal. Zondag 11. had volgens de Alkmaarsche Courant de clou van den dag, de wedstijd tusschen Blauw-Wit, kampioen van de le klasse A'damsche Voetbalbond en Bloemendaal, kam pioen van de le klasse Noord. Holl. dito, plaats op het terrein van Alcmaria Victrix. Scheidsrechter Bergmeijer blies om twee uur het aanvangs- signaal. Blauw Wit heeft den uittrap en houdt, geholpen door den wind, aanvankelijk het spel op de Bloemendaalsche helft. Vooral haar linkerwing is zeer gevaarlijk en breekt herhaalde malen mooi door. Door onoordeelkundig schieten van den buitenspeler benut zij echter geen der kansen daar alle schoten naast of over het doel gaan. De Bloemendaal doelman heeft dus rust. De Bloemendaalsche voorhoede zit echter ook niet stil en heeft méér succes. Bij een algemeenen aanval gaat de bal corner. De rechtsbuiten zet mooi voor, de linksbuiten vangt in eens op en schiet den bal hard, onhoudbaar in 't net. 0-1. Blauw-Wit trapt weer uit en gaat nu hardnekkig het Bloemendaalsche doel bestoken. De Bloemendaal keeper stopt verscheidene schoten keurig, maar kan niet verhinderen, dat Blauw-Wit gelijk maakt, eveneens uit een hoekschop. Spoedig hierna maken de Amstordammers hun 2e punt, waarna rust gefloten wordt. Stand 21. Na de rust wegen beide partijen vrijwel tegen elkaar op en we denken reeds Blauw-Wit als overwinnaar uit het strijdperk te zien treden, als de Bloemendaalsche rechtsbuiten een van z'n bekende rushes gaat ondernemen, bij 't doel gekomen naar 't midden drijft, aan den linksbuiten overgeeft, die den bal weer terugspeelt, waardoor de rechtsbuiten ge legenheid krijgt met een keurig schot te doelpunten, onder groot gejuich van een talrijk opgekomen publiek, waaronder vele Bloemendalers. Direct hierna wordt het einde aange kondigd. Daar het niet tot een beslissing gekomen is, moet de wedstrijd met een kwartier verlengd worden. Blauw-Wit trapt uit, maar stuit op den rechts half back, van Bloemendaal, die fraai aan den rechtsbuiten overgeeft, welke speler alles passeerend, van af de grenslijn mooi voorzet, de middenvoor is op z'n plaats en plaatst den bal onhoudbaar in 't doel. Dan zijn nog 7'/2 minuut te spelen. Bloemendaal verandert haar opstelling en gaat met vier halfs spelen. BlauwWit valt onstuimig aan maar alle aanvallen stuiten op het hechte backstel terwijl zoo noodig de doelman zich ook kranig weert. Eindelijk kondigt een lang gerekt gefluit het einde aan en heeft Bloemendaal met 32 den wedstrijd gewonnen. Een woord van hulde voor haar kranig spel zij der Bloemen daalsche achterhoede hier gegeven. Zondag aanstaande speelt Bloemendaal te Alkmaar tegen Sport, 't Beste beentje dus ook hier voorgezet. Woestduin. Een zeer schoone dag was het zeker wel j. 1. Zondag op Woestduin. De favoriets beantwoordden meestal in het door hen gesteld vertrouwen en wonnen den prijs met zeer mooien strijd. Alleen over het rijden van Rassier valt wel iets aan te merken. De uitslag is als volgt Damar prijs. Prijzendraverij voor ned. paarden van 3 en 4 jaar. Minimum afstand 1600 M. I. Sierra fils (1675 M.), rijder J. de Boer. II, Borinus (1775 M.), rijder J. Ensing. Gedisqualificeerd Rapide Boy tweede en Gijsberta vierde aankomende. O Cassia prijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1700 M. I. Lucky Boy (50 K.G.), Allan. II. The Dasher (63 K.G.), Trelfell. Copal prijs. Draverij voor ned. paarden. Minimum afstand 2000 M. I. Sierra fils (2000 M.), rijder J. C. de Boer. II. Berta Emil (2225 M.), rijder J. Ensing. Copra prijs. Verkoopsren voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2000 M. I. Francalin (64 K.G.), Ellis. II. Cruquices (621/2 KG), Knight. De winner te koop gesteld voor 1000 werd voor 1525 verkocht aan Jhr. E. van Loon. Benzoe prijs. Handicapdraverij. Minimum afstand 2700 M. I. Carmen (2750 M.), rijder Schönrock. II. Pikant (2725 M.), rijder Commijs. Ramehprijs. Hordenren voor inlandsche paarden van 4 jaar en ouder. I. Adelheid (Threlfell). II. Sabor (Andrew). Men wordt niet kant-en-klaar geboren: eiken dag ontwikkelt men zich in zyn wegen en beroep, tot men het einddoel bereikt. Steunt het werk der afdeeling Haailem, Uit andere ge- e. O. van het centraal genootschap voor- meenten. kinderherstellings- en vacantiekolonies. In de propaganda-commissie zitten o. a. mej. R. de Kanttr, Verlengde Kleverlaan, alhier en mevr. RoordaBeekmeester, Aerdenhout Door tot de afdeeling toe te treden, verbindt men zich geldelijk tot een jaarbijdrage van minstens 0.50. Uitstoomen en verven. Wanneer men Haarle n verlaat en langs het Spaarne den weg volgt die naar Spaarndam voert, wordt het oog getroffen door tallooze fabrieksschoorsteenende haarlemsche industrie heeft in deze streken haren zetel opgeslagen. Onzen lezers zal het zeker wel belang inboezemen het een en ander van deze verschillende industrieën te vernemen, overtuigd als wjj zijn, dat het meerendeel onzer lezeressen en lezers volkomen onbekend zijn met het vele wat door haarlemsch nijveren hier wordt tot stand gebracht. De fabriek die het verste, van Haarlem gaande, verwijderd is, is die van den heer C. Hoeing, firma Schenkin deze inrichting, voorzien van de nieuwste werktuigen, wordt uitgeoefend het vak van uitstoomen en verven van alle mogelijke stoffen en kleedingstukken. De meest bezoedelde handschoenen, kanten, veeren, japonnen, blouses, jassen, pantalons, karpetten, gordijnen enz. worden zoodanig aan een vernieuwingskuur onderworpen, dat zij als verjongd het etablissement na hun operatie verlaten. Uitstoomen is eigenljjk een onjuiste uitdrukking, wij zouden het liever noemen chemisch reinigen, of zooals de franschen zeggen nettoyage a sec, (droog schoonmaken) door welke bewerking de kostbaarste toiletten, de teerste kleuren, in 't geheel niets te ljjden hebben. Het wasch- of liever reinigingsmiddel is benzine, welke stof behalve als reiniger tevens optreedt als ontsmetter. Het reinigen geschiedt in een waschtrommel, waarin benzine de rol van water ver vult. Een centrifugaal-machine verwijdert de meeste benzine, in de droogkamer worden er tevens nog benzinedeelen uit gedreven, waarna de goederen worden nagekeken in een sterk verlichte kamer, alwaar door allerlei andere chemische middelen de nog in de goederen gebleven vlekken worden verwijderd. De goederen zijn thans zoover dat zij op de stoomstrjjkplank kunnen worden gebracht,, een koperen geperforeerd lichaam, waarin stoom wordt gebracht, die gedwongen wordt door de gaatjes de goederen geheel te

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2