van renden prijs ±±±±±±irifcy TRêpjcpjnjc** 77 Telefoon 934. OEMENDAAL. komt geregeld Maan- jrdags om goederen te ezorgeu. Prima werk, e aflevering. e Raaks. Tel. 382-873. s te Bloemendaal Rusthoek" Kleverlaan. ZUTPHEN. DVOORT, Tel. 59. Levering van ctro-IWotoren. KSEMAFLEIDERS. van Zaterdag 18 April 1908. Aannemer, metselaar, stucadoor: Aanbevolen Jb. Bregman, Bloemendaal. adressen. Ameublementen en tapijten: J. Pander en Zoon, Kruisstraat 2233, Haarlem. Aanleg en instandhouding van tuinen en Parken: Gebr. Koebrugge, Bloemendaal. Automobielen: A. E Beekman, Bloemendaal. Behanger en stoffeerder. J. C. Caderius van Veen, Haarlem. Joh. J. v. Kempen, Bloemendaal. Bewaarplaats van Inboedels: J. J. C. Sarlet, Haarlem. Boekhandel: P. Stins Pzn., Bloemendaal. Boerderij: Bronsteê, Heemstede. Bouwkundige en makelaar: A Poth, Tetterodestraat 30, Haarlem. Brandstoffen: G. Honing en Zoon, Bloemendaal en Haar lem. Firma J. H. Krul Jr., Overveen. J. van Wijk, Pieterkiesstraat 33, Haarlem. Perquin, Haarlem. Confiserie Cuisine: Van Willigenburg, Bloemendaal. Costumes: Gez. van Santé, Haarlem. Dames-, Heeren- en Kinderkleeding: C. D. F. van den Berg, Groote Houtstraat 143, Haarlem. Electrisch licht: Gratio en Ross, Bloemendaal. Familie-Hotel: Boschlust, Zeist- Fotografen: A. J. Boverhoff, firma Cordes, Groote Houtstr.. Haarlem. F. R Bakker, Groote Houtstraat 92, Haarlem. Fotografie toestellen: Ivens Co., Amsterdam. Gordijn-Inrichting: D. de Wilde, Haarlem. Haarden, kachels, fornuizen: D. Hogenbirk en Zoon, Bloemendaal. H aar le m sche Crediet bank, Lange Begijnestraat 22, Haarlem. Haarlemsche Incasso-Bank: Duym en Spruyt, Haarlem, Horlogemaker: Engelgeer, Haarlem Huisschilder en Decorateur: F. W. Moolenaar, Bloemen daal. A. Ruiter, voorheen Schmidt en Ruiter, Bloemendaal B. J, van Herwerden, Kampervest l1, Haarlem. Hotel-Pension „Zomerzorg", Bloemendaal. Kleedermakerij (heeren en dames): A. H v. d. Steur Jr., Barteljorisstraat 23, Haarlem. Tel. 303. Kleedingmagazijn: Peek Cloppenburg, Haarlem. A. Kreymborg Co., Amsterdam. Koek- en Banketbakker. M. R. Hilbrands, Bloemendaal, Telefoon 1250. Kruidenierswaren, koffie, thee, enz.: J. P. Staal. Bloemendaal. Laarzen magazij n: Francken, Anegang 5, Haarlem. Luxe Broodbakkerij: L. A. van den Berg, Bloemendaal. Henri J. Carels, v h. Paul C. Kaiser, Zijlstraat, Haarlem. H. Francken Jr Haarlem. G. H. Japikse, Schagcheletraat 11, Haarlem. Machinale stofreiniging: J. W. Koopman, Haarlem. Melkinrichting! De Sierkan, Zijlweg, Haarlem. Kranen burg, Ged. Raamgracht 27, Haarlem. Melk, boter, kaas, eieren: P. F. Bulters, Bloemendaal. Telef. 1660. Meubelen en tapijten: Joh. J. van Kempen, Bloemendaal. Op t ic i en - MecanicienJ. A. J. Schokking, Spui 32, Am sterdam. Overhemdenmakers. Volledige uitr us tingen: Gebr. Vermeulen. Groote Houtstraat la, Haarlem. Rijtuig - en wagenmaker: J. II. Wesemann Jr., Bloemendaal. Rijwielen: M. Poldermans, Korte Kleverlaan, Bloemendaal. K. Radder, Schoterweg 49, Haarlem. Schoenen magazij n-reparatieinrichting (handwerk) A. van Velthoven. Bloemendaal. Schoenenmagazijn: Gerard Steenkist, Frans Halsstraat 49. Haarlem. Piscaer, Anegang, Haarlem. Schoen- en laarzen magazijn: Ant. v. d. Weiden, voorheen A. J. Hommerich, Zijlstraat 79. Telef. 700. Haarlem. Schoorsteenveger: PatrizioOttolini,Cornelissteeg, Haarlem. Smederij: Joh. Krenning. Bloemendaal. Sportartikelen en Rijwielen: Haarlem's sporthandel, Kruisweg 55, Haarlem Stoom ververij en chemische wasscherij: C. Hoeing, Oude gracht 11, Haarlem. Stucadoor en metselaar: D. van Kampen, Bloemendaal. Tapijten en karpetten: Joh. J. van Kempen, Bloemendaal. Thee en koffie: Ritsema Co., Zijlstraat 47, Haarlem, Telefoon 156. Thee: Van Veen Co., Kruisstraat 34, Haarlem. Tuin- en Serremeubelen: Firma Wed. J. Swaanswijk, Haarlem. Verfwaren, Drogerijen: J Windhorst Jr., Bloemendaal. Vischhandel en rookerij: J. Balm Hzn., Spaarndam. Vleeschhouwerij: A v. d. Ham, Bloemendaal. Tel. 1106. Waschinrichting: Firma ,T. Smits Zoon, Bloemendaal. Wijnen, Bieren, Limonades, enz.: M. L. van Holst, Bloemendaal. Zweedsche gezondheid- en heilgymnastiek: S. Sval- ling en M. Karrberg, Bloemendaal. Bloemendaal. Agenda. 21 April. Candidaatstelling voor den gemeenteraad. Woestduin. Zondag 19 April, l'/j uur. Courses Woestduin. Haarlem. Schouwburg Jansweg. Maandag 20 April. 8 uur. »'t Was maar een Loods". Woensdag 23 April. 8 uur. Kon. Vereeniging Het Ned. Tooneel, «IJsbrand". Van Dr. Frederik van Eeden. Vrijdag 24 April. 8 uur. «Bond van Staatspensioneering". Zaterdag 25 April. 8 uur. «2X2 5". Zondag 26 April. 8 uur. Louis Bouwmeester, «Voerman Henschel. De Kroon, kleine zaal, 23 April, half 9, algemeene vergadering van leden der afd. Haarlem e. o van de ver eeniging tot opvoeding van halfverweesde, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het huisgezin. 22 April, tocht van fransche en engelsche kweekers doof de bloembollenstreek. Bron gebouw. Maandag 20 April. 8 uur. »Concert Haarlem's Muziekkorps". Dir. Chr. Kriens. De Burgemeester der Gemeente Bloemen- Ambtelijke daal brengt biermede ter openbare ken- mededeelingeil. nis, dat op Dinsdag, den 21 en April aanstaande, zal plaats hebben de ver kiezing van één lid" van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer Johs. ter Hoffsteede, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDATEN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door. ten minste 17 kiezersbevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candi daatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Se cretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 14en April 1908 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Bloemendaal, den 13 April 1908. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal brengen hiermede ter openbare kennisdat van heden af tot en met den 21sten April a. s., voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn gesteld 2 ver zoeken om verbetering van de vastgestelde kiezerslijst, met de bijgevoegde bewijsstukken, op 15 dezer ingediend door Th. Verdegaal en P. Verdegaal, beiden alhier woonachtig te Vogelenzang, wijk C. no 55a. Een ieder is tot tegenspraak van die verzoeken bevoegd. De tegenspraak moet schriftelijk (op ongezegeld papier) en uiterlijk den 23sten April a. s. aan het Gemeentebestuur worden ingediend. Bloemendaal, den 15 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Fjjer. A. Bas Backer. Artsen en spreekuren. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 2 uur behalve Zon- en Feest dagen. H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zoo- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12 1 uur. 0, .Van Donderdag 9 April tot Bursrerliike Stand. n 1C Donderdag 16 April. Bevallen: H. Huizinga Feenstra, z.C. L. Levenkamp Planten, z.P. Loerakkerde Graaf, z. Overleden: A. H. A. Eymer 66 j. Overleden te Meerenberg: J. A. Goedings 73 j.A. Th. C. B. Schumann 21 j.H. Dronkers 60 j.E. Dek ker 50 j.H. G. B. Akkermans 33 j.W. Caro 41 j.; W. J. Geerlings 41 j H. Bruin 54 j.; K. A. van Wel- sen 68 j. Nog een paar voorbeelden ter illustreering Bijenteelt van ons betoog, dat de bijen voor de bestuiving en bevruchting van bijzon der belang zijn. Een landbouwer in Brabant had op zijn drie bunder groote akkers jaar op jaar een uitstekend kool- zaadverbouw; geen wonder: een bijenhouder van elders plaatst daar telken jaren zijn volken, doch de boer wilde niet erkennen, dat hij zijn goede oogsten aan de bijen te danken had. Hij stierf, en de bouwplaats ging in andere handen over en de imker, aan den nieuwen eigenaar of be woner vreemd, bleef uit: Doch met hem en zijn bijtjes bleven in 't vervolg ook de koolzaadoogsten uit: de verbouw was nog niet één vijfde van vroeger. Ook uit proeven, vermeld in een werkje van Dr. Giltay te Wageningen, blijkt zonneklaar de samenhang tusschen bijen en koolzaadteelt. Ten slotte: in het noorden van ons land vindt men verbazend lange, smalle akkers. Een zoodanigen akker had een boer bezaaid met witte klaveraan het eene eind er van werden bijenkorven geplaatst voor honiggewin. Maar de bijen konden niet overal komenzij verwijderen zieh in den regel niet verder dan een half uur van hun woningen. Dit was in den oogst ook duidelijk waarneem baar deze gelukte slechts voorzoover het gewas door de bijen was bevlogen. Ook de zuiverheid der vruchten wordt door het bezoek der bijen aan de bloemen bevorderd. De appelbloesenhever, waarvan de larven vele knoppen onzer appel- en pereboomen doet op drogen en te loor gaan, neemt ijlings de vlucht als een bij in de bloemkelk komt: eerst houdt hij zich dood, maar wordt hij door de tong der bij aangeraakt, dan trekt hij de pootjes aan het lijf en laat zich uit het bloempje, dat door de zwaarte der bij naar omlaag hangt, op den grond vallen. Ook de frambozenhever, die de oorzaak is der vuile" frambozen met het bekende «wormpje" in 't midden der vrucht, en de koolzaadhever, die onze koolzaadvelden teistert en waartegen verschillende middelen hebben gefaald, nemen bij de komst der bij de wijk. De Duitschers hebben dus alle recht te bewerenDe bijen zijn de kaboutertjes van den landbouw. En Chateaubriand de groote Fransche schrijver had evenzeer gelijk, toen hij zeiDe bij is de voorbode van den landbouw. En dat men dit meer en meer gaat inzien, de belangrijkheid der bijenteelt voor de volkswelvaart meer en meer wordt erkend, bewijst de bescherming, welke haar in onderscheidene landen van overheidswege wordt geschonken. Zoo ook in ons land, waar door de Regeeripg subsidie is verleend aan de vereeniging voor Bijenteelt, aan welke sub sidie het mede is te danken, dat een wandelleeraar in de bijenteelt (de heer L. v. Giersbergen te Wageningen) door genoemde vereeniging kon worden aangesteld. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 19 April Kerknieuws. (Ie Paaschdag) voorm. lOuurds. J. A. van Leeuwen. Maandag 20 April (2e Paaschdag) voorm. 10 uur ds. Baljon, pred. te Houtrijk en Polanen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 19 April voorm. 7 en 8l uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 19 April Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. Te Berlijn is een afschuwelijke moord Politie. gepleegd, de telegrammen meldden daarna het volgende: Onder den nieu- »wen president der politie werkt deze met de pers samen". Zoo hoort het. Eene inhraakverzekering-maatschappij zendt brieven aan alle lieden, wier brandkasten met inhoud zij tegen inbraak wil verzekeren. Zij zegt onder meer: «Geen enkele brand- «kast is tegen den modernen inbreker bestand. Alleen in- braakverzekering geeft rust". Voorwaar, bemoedigend voor het gilde inbrekers, ver ontrustend voor de verzekering-maatschappijen. De Meiden Feest." Tooneel. Het ned. tooneel gaf Woensdag «de Meid" en «Feest," twee nieuwe stukkeu van H. Heyermans. Zij kan over succes tevreden zijn, daar er tot vier, vijf maal gehaald moest worden. Een woord van hulde aan mevr. de Boer van Rijk als Annemie voor haar prachtig spel is hier zeker wel op zijn plaats. Het nastuk «Feest" viel zeer in den smaak van het publiek en was op enkele momenten zelfs roerend. Het is toch treurig dat bij zulke stukken de zaal niet tot den nok gevuld is. A. A. Er is geen volk. zelfs niet het beschaafdste, dat niet hier of daar een eigenaardig kwaad of gebrek heeft, dat de naburige volkeren hekelen, öf om zich daarvoor te hoeden öf om zich ermee te troosten. Tan den Hak op den Tak. Hebt ge weieens een gevoel van schaamte gehad, waarde lezer of lezeres, wanneer ge, hongerig van den arbeid of een flinke wandeling thuis gekomen, u aan tafel zette en deze, d. w. z. de verschillende gerechten, alle eer aandeed, tot groote voldoening uwer huisvriendin Schaamte vraagt ge, verwonderd, en hiermee acht ik mijn vraag reeds ontkennend beantwoord. Maar dan is tegelijk ook uw vonnis geveld, en wel bij monde van den heer Edward Blix, den «ijzerkoning" te Chicago. Deze groote mijnheer gaf onlangs een uitermate weelderigen feestmaaltijd. Toen de gasten waren gezeten, kwam de soep op zilveren borden van het plafond aan koorden naar beneden glijden. Maar ziet, tegelijk met de soep kwam een dun schot naar beneden, dat overlangs op de tafel kwam te staan' en deze in twee deelen sneed. Daarop volgden de dwarsschotten, zoo dat iedere gast in een hokje kwam te zitten en niemancfde anderen meer kon zien, Wat beduidde dat? Luistert naar hetgeen de gastheer sprak: «Mijne dames en heeren, een dier schaamt zich niet, dat het eten moet, maar de mensch moet meer schaamtegevoel hebben hij moet het bewustzijn heb ben, dat het eten iets onwaardigs is, en dat daarom niet doen, terwijl anderen hem zien." Toen mochten de gasten gaan eten, gescheiden van elkaar, om hun schaamteblos te kunnen verbergen. En, lezer? Niet waar: gij zingt, met mij, nog het oude liedje: «Wij geneeren ons nog niet!" En waarom zouden we dat ook doen? Gebruikten ook de goden niet hun ainhvozijn en nektar? En wat deed Neptunus, de god der zee? De zeeman van Van Lennep vertelt het ons «Eens zag ik Neptunus in een schulp met zijn vrouw En een zestal kleinere goodjes Hij had zijn pijjekker aan tegen de kou Zij gebruikten koffie met broodjes. Al dé anderen waren naar kooi gegaan En ik alleen was wakker, Ik vroeg hemWaar haal je die broodjes vandaan Hij antwoorddeVan den bakker Dus ook de groote Neptuun kwam bij den bakker terecht, en bij den kruidenier, en zeker ook bij den slager, als hij ten minste geen vegetariër was. Met wat die mijnheer Blix van de dieren zei, mag hij wel voorzichtig zijn, want het schijnt, dat er ook onder deze reeds individuen worden aangetroffen, die even modern en fijn gevoelen als hij, ja, hem zelfs beschaamd maken. Wat geeft ons toch de Sehönbrunner menagerie te Weenen te zien De orangoetang Peter" aldaar weigert sedert drie weken hardnekkig alle voedsel, zonder dat zich verschijnse len van eenige ziekte vertoonen. De lekkerste lekkernijen versmaadt hij met voorname minachting. Alleen neemt hij nu en dan heimelijk een slok thee. Toen men hem eens hierbij betrapte, keek hij woedend en spoog den drank weer uit. Deze aap staat dus nog heel wat hooger dan de millionnair Edward Blix; bij «Peter", vergeleken is de «ijzerkoning" een volbloed epicurist. De zucht om buitengewone dingen te doen, brengt vele menschen tot dwaasheden. Buitengewoon mag ook het boekgeschenk heeten van keizer Wilhelm aan president Roosevelt't is twee en een halven meter hoog, anderhalven meter breed en bijna een meter dikde inhoud wordt gevormd door prenten met afbeeldingen van Dui'tschland. Dat reuzenboek het grootste der wereld is zeker bizonder, maar wellicht toch niet zulk een kunstwerk als het kleinste complete boekje, dat men kent, en dat in 1674 in ons land verscheen bij B. Smidt. 'tHeet: «Bloemhofje" telt 49 bladzijden, is gebonden in kalfsleer, met goudsnede en vergulden rug en dekstukken, en een gouden slootje. Het bedrukt gedeelte van iedere pagina is 10 millimeter hoog en 6 breed, met de randen 17 en 18 m.M. Op een postzegel gelegd, beslaat het daarvan een klein hoekje. Als iets bizonders verdient ook vermelding de veelzijdig heid van zekeren barbier-koffiehuishouder in een Fransche plaats aan de Sambre. Deze deelde per circulaire aan zijn medeburgers de opening van zijn café en salon mee, en voegde er bij: «Bederfwerende en onverbeterlijke bediening; lessen in viool-, mandoline en guitaarspel en notenleergenezing van zieke duiven dranken van eerste hoedanigheidbinnen kort opening van een nieuwe danszaal. Me dunkt, die man moet een niet minder grooten toe loop krijgen als een confrater van hem te Amsterdam den lsten April had; ik bedoel den coiffeur Carel Oly, Nic. Berghemstraat, bij wien zich dien dag (tengevolge eener advertentie in "de Amsterdamsche bladen, waarin werden ge vraagd 50 personen tegen f 1.50per dag, ter verspreiding van reclamebiljetten), meer dan 600 personen vervoegden, 't Was een z. g. April-grap, uitgehaald door een vriend van hem. 't Was misschien niet kwaad bedoeld, maar toch zulk Tï*. i

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5