MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad 9 B voor H AARDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN 9 VOGELENZANG en omliggende 9 gemeenten 9 ZATERDAG, 25 APRIL 1908 No. 17 2" jaargang Het BloeitiendaolsGli Mblad i-<h, per fjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel; bij herbaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsehe weg 227. II m Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. Eerste Blad. Ziet toch naar uw eigen omgeving, naar ons eigen volk. Wat is het verdeeld, wat is het verlamd. Alles staat stil in het bestuur van ons volk. Politieke en sociale belangen worden verwaarloosd, omdat er zooveel partyen bestaan, die ieder voor zich willen zegevieren en er zyn zooveel partyen, omdat er zooveel godsdiensten zyn. Niet alleen in den geest van ons volk, maar ook in het hart is verdeeldheid. die moeilijk rendabel zouden zijn. Alle systemen, welke slijtage aan banden veroorzaken, of accumulatoren benutten, zijn mijns inziens te verwerpen om de navolgende redenen Bewegelijke accumulatoren-batterijen hebben een zeer korten levensduur en vereischeu zeer veel technisch bekwaam onder houd. In groote centra wordt 't wèl toegepast in zulke stadsgedeelten waar om schoonheids of andere redenen geen bovengrondsche leiding veroorloofd is. De slijtage aan banden is zeer moeilijk te boven te komen. Men bedenke slechts dat een Saurer-bus dienst f 20.000 per jaar aan banden zou kosten, als er dus 5 personen in de bus zitten, en dat wel bij voortduring, zijn deze nog maar juist in staat de kosten aan banden te dekken. In meer of mindere mate is dit voor alle soortgelijke systemen 't geval. Stoomtractie is niet aanbevelingswaard door den geringen afstand, de geringheid van het vervoer en de technisciie reparatie-inrichtingen, die er mee samengaan. Dan blijft er dus al niet veel over dan paarden-tractie met of zonder rails, gewone electrische tractie of systeem- Schieman en tractie door middel van een motorwagen met benzine-dynamo agregaat en électromotoren. Piarden-tractie zonder rails is reeds beproefd en dat nog wel met een vrij hoog tarief, en wilde niet gaan. Om eene dienstregeling als door mij voorgesteld gaande te houden, zoudeL niet minder dan 36 paarden noodig zijn; benevens een vri uitgebreid personeel. Een desbetreffende rendabiliteits-rekening komt heel wat voordeelger uit wat betreft de post onderhoud en repara tie" doei wijst 15000 aan voor voer en onderhoud paarden. 'Jet aanleg-kapitaal wordt minder; namelijk ongeveer 40 duizeii gulden doch 't geheel blijft eveneens zeer moeilijk rendabel, hoewel mijns inziens eerder dan de Baureromnibus. Paarden-tractie met rails verhoogt de capaciteit van vervoer en komt beslist voordeeliger in directe bedrijfs kosten doch de aanlegkosten en daarmede de indirecte bedrijfskosten worden hooger. Dit geval verdient nadere beschouwing, evenals de elec trische tractie door middel van een motorwagen met benzine- dynamo-agregaat en électro-motoren. aangeboden door het nibus mijns inziens minder gewenscht. De capaciteit valt hierbij niet te vergrootenvoor die Zon- en feestdagen met de paarden-tractie op rails is dit ook eenigermate 't geval, doch men zal dan Zondags de noodzakelijke reserve- paarden voor ziekte als anderzins laten dienst doen. De motorwagen op rails kan, evenals een électrische tram, bij dergelijke gelegenheden een aanhangwagen trekken. De snel heid van den motorwagen kan natuurlijk grooter zijn dan de snelheid van de paardentram en de capaciteit kan des- gewenscht veel hooger worden opgevoerd. In beide gevallen kunnen weg en wagens bij overname geschikt verkocht worden. Bij de paarden-tractie kunnen de wagens evenals te Amsterdam later dienst doen als «aanhangwagens". Bij de motorwagen kan deze bij den aanvang reeds zoo gebouwd worden, dat de électromotoren voor de aandrijving dei- assen gevoed kunnen worden met den électrisehen stroom afkomstig van de trolley draad, men behoeft daarvoor slechts een beugel op den wagen te bouwen en 't benzine-dynamo- agregaat op te ruimen. Over de paarde-tram behoeven we hier natuurlijk niet uit te wijden, ze is u allen bekend. De 4,5 K.M. railweg kost hierbij ongeveer f 70.000, waarbij dan de wagens, paarden en stallen komen, hetgeen maakt dat hierbij globaal op ongeveer J 105.000 aanleg- kapitaal moet gerekend worden. Berekent men op dien grondslag de bedrijfskosten per jaar dan worden deze, alles inbegrepen, ongeveer f 42.000 en deze waren bij de Saurer-omnibus /"37.000, zoodat ook hier met een tarief van 10 cent weinig kans van slagen is. Kiezen we de motor-benzine-wagens op rails, dan wordt 't aanleg-kapitaal ongeveer f 130.000. En de bedrijfskosten ongeveer J 38.000 per jaar. De laatste wijze van tractie heeft voor dat, de wagens 40 binueuzitplaatseu bebuen en dat dus 's zomers met een trein bestaande uit motor en aanhangwagens gemakkelijk 120 personen tegelijk kunnen vervoerd wordenwaarbij bij eventueele omzetting in elec- trisch bedrijf de railweg kan worden overgedaan alsmede de aanhangwagens, terwijl de motorwagens gemakkelijk te veranderen zijn in gewone bovengrondsch electrisch aange- dieven motorwagens. revue passeerend, zien we dat auto- ng nog vrijwel 't goedkoopst zijn, ■stendat ze 't nadeel hebben op jrvoer geenszins te kunnen bemach- te reden voor die dure bedrijfskosten 3n-slijtage, dat voorts andere tractie- t aanlegkapitaal noodig maken en ig rendabel zijn in dit geval. Alles ikening in de dichtheid van 't ver- jld genomen klein zijn. De mogelijk- igesloten dat er auto-bussen bestaan en en minder band-slijtage, en dat veranderen. jlossing, zoo die bestaat, te kunnen een speciaal tractie-ingenieur mijns ooropgesteld natuurlijk dat er werke- tan 't een of ander com municatie- jde van de Bloemendaalsehe burgerij. F. A. Smit Kleine. i voor een gedeelte ter perse lag ont- eur van het Auto-Palaee een aanvul- ikel van den heer SmitKleine. (Zie deze week is er op politiek gebied den aard der zaak niet veei gebeurd, verschillende partijen hebben de antiedagen gebruikt om onderling md te voelen, en hieraan levert de groote bijdrage. De socialisten in riepen elkaar tot verantwoording te in het buitenland herhaalt de ge- a is een socialist in en buiten de Ier schepsel. Tusscben antirevolu- ïistorischen is bet ook nog geen pais ian, Kuiper striemen elkaar om bet itenstaanders door deze schermutse- bijster worden. acles spiegelen zich thans in ons land irengst van e verschillende middelen. emendaalsch weekblad. onzen plicht op Buslands finantiën te wijzen, en hopen dat onze mededeelingen omtrent de finantiën velen de oogen zal geopend hebben, en zij niet maar blindelings dat rijk met zijne vele hulpbronnen zullen blijven vertrouwenmet de amerikaanscbe fondsen hebben de hollanders reeds genoeg tol betaald aan hun zucht om spoedig en gemakkeliik rijk te worden, zoodat wij hun zoo gaarne grootere verliezen met het koopen van russische fondsen zouden besparendat de verliezen zullen komen achten wij zeker. Het beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, zouden wij al onze lezers willen toeroepen. De geheele finantieele wereldpers wordt in actie gezet om de bezitters van russische fondsen gerust te stellen. Amsterdam herbergt weder voor eenige dagen onze geliefde koningin met prins Hendrik, en de koningin weduwe Emma. Wij wensehen hunnen majesteiten wat milder weer toe dan in de verloopen dagen. Veel wordt in die dagen van de hooge gasten gevergd, want weer en wind zijn voor hen nooit een beletsel oin zich aan het publiek te vertoonen en zij geven aan velen een goed voorbaeld wat plichts gevoel vermag uit te werken. Het gure weer werkt zeer nadeelig op den landbouw en meer speciaal op den tuinbouw. Van de vruchteucultuur zal als er niet spoedig verandering komt, niet veel terecht komen. Prins Hendrik heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door zijne oproeping van alle landbouw comités om gezamen lijk op te treden ten einde het tentoonstellingswezen in ons land een vasten vorm te geven. Het mag een gelukkig ver schijnsel geacht worden dat de prins voor een der hoofdbe drijven in ons land zoo veel voelt, en zich de moeite geeft, dien tak van nationalen welvaart ter hulpe te zijn met alle middelen die hem door zijne hooge positie ten dienste staan. Wij hebben helaas weder treuiige staaltjes te melden over de baldadigheid onzer jeugd en jongelingschap. Die hoop van Nederland heeft in Amsterdam weder schandelijk huis gehouden op de bank ter eere van Justus van Maurik gesticht. Hoe lang zoude het nog duren dat lijfstraffen weder worden ingevoerd, want die schijnen, getuige andere landen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1