BEEKMAN Zoon ïenj. 3(lap- MET PENSION- EN WONINGGIDS eekblad". GRAFIE- camera '.41, Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten icht 1793. VI., bijgenaamd «de >r den kantonrechter 3 zijn ouwe kwaal loemt. Dronken wil itkeien zoo onregel- Hen moet of-ie wil enenopstijging". De elshij was in de ge van... «asthma eischdrie weken aan dezelfde kwalen 3n een patroon gaf 'ktnan, die evenwel ran den drank af?" iet is niet moeilijker i dat?' «Welzeker, i knecht zijn hand. sterken drank aan d, en gij zijt geen an". Kecvf.IAAK. VGENT 2® jaargang ZATERDAG, 2 MEI 1908 No. 18 UUUIlIUUUUllL Artikelen. 9X 12 f 16.50. HAARLEM ..EEST eemstede, bijsmaak. n. EC TIE. N DAAL. E R IJ. Land- en enz. leer ge Uwen t. EVERANCIERS, elefoon 1543. Het Bloemendoolseh (Oeekblod Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 ES Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- O II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig «Ie wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. De heer A. .1. de Waal Malefijt. in den Raad. De heer De Waal Malefijt, die in 1901 en in 1907, zij het ook met een klein stemmenverschil, tegenover den heer Tideman in de minderheid bleef, is Donderdag nu toch door de kiezers in den gemeenteraad gebracht. Hoewei de anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Bloe mendaal het eerst hare candidatuur stelde en de R. K. kiesvereeniging te Overveen haar zonder overleg te plegen met de vrijzinnigen of gematigden overnam, is zoo al in de candidatuur toch in deze verkiezing geene politiek te zien. Van beide kanten althans heeft men zich zorgvuldig ont zien de politieke hartstochten op te wekken. In een laatste strooibiljet werd de heer De Waal Malefijt door den be kenden anonymus «vele kiezers" nog aanbevolen als een bezadigd man van wien dus geen partijpolitiek in den ge meenteraad te verwachten is. Zooals uit de uitgebrachte stemmen valt op te maken, hebben wel de beide kiesvereenigingen die den heer De Waal Malefijt candidadeerden, al hunne mannetjes in het vuur gebracht, doch hebben verschillende personen, die in poli tieke verkiezingen «links" plegen te stemmen, nu op den heer De Waal Malefijt gestemd en zijn vele vrijzinnige kie zers thuis gebleven. Wat hen daartoe bewoog is moeilijk na te gaan een klein klompje zal ook in deze verkiezing iets politieks hebben willen zien, en den heer Hogenbirk niet vrijzinnig genoeg hebben gevondeneen ander groepje zal wellicht een eigen eandidaat hebben gehad en uit beleefd heid voor dezen voor oen gedeelte van de stemming zijn weggebleven. Wij kennen verschillenden die den heer De Waal Malefijt in verband met zijn leeftijd en ervaring ge schikter achten. Dat deze verkiezing voor een groot deel eene persoonsverkiezing was, blijkt nog hieruit, dat elk der candidaten in het stemdistrict zijner inwoning verre in de meerderheid was. Te Overveen werd de candidatuur De Waal Malefijt krachtig gesteund door den heer C. J. van der Vliet. Reeds maanden geleden was men van de zijde der anti- revolutionnaire kiesvereeniging en was de heer P. N. Bijvoet van Overveen, aldaar en te Vogelenzang werkzaam geweest om handteekeningen te verzamelen op het adres aan den Raad tot niet-plaatsing van het nieuwe Raadhuis in Kweek- duin en was bekend gemaakt, dat de heer De Waal Malefijt ook b.hoorde tot de tegenstanders van die plaatsing. In al die omstandigheden kan het den heer Hogenbirk persoonlijk voldoening geven nog een zoo groot aantal stemmen op zich vereenigd te zien. De gemeente was ditmaal verdeeld in drie stemdistricten, terwijl gestemd werd volgens de oude kiezerslijst (die van 1907 1908), de nieuwe (19081909) treedt 15 dezer in werking. Het aantal gemeenteraadskiezers, over de drie stemdistricten verdeeld, was Bloemendaal352 Overveen327 Vogelenzang118 Hiervan kwamen op: te Bloemendaal248, dus 70 °/0 Overveen253, 80 °/0 jp Vogelenzang92, 90 °/0, djl terwijl het aantal stemmen van onwaarde op die drie plaat sen was: te Bloemendaal 5, Overveen 3, Vogelenzang geene. Het stemmenaantal op de beide candidaten uitgebracht was Hogenbirk De Waal Malefijt Bloemendaal175 65 Overveen42 208 Vogelenzang. 24 68 Wij zullen met belangstelling het optreden van het nieuwe raadslid afwachten. De rechtschapenheid heeft weinig aanhangers. De bladen der verschillende rechtsche Binnenlamlsch partijeD, voornamelijk die der antire- OVCl'zicht. volutionairen en christelijk-historischen, brijgen nog maar niet genoeg er van om elkaar in ellenlange, scherpe artikelen te bestrijden, en luisteien niet naar den raad hun door de katholieke bond- genooten gegeven om den strijdbijl te begraven tot na de algemeene verkiezingen in het volgend jaar. De tweede kamer heeft na het paaschreces weder een zitting gehad, veel belangrijks is er evenwel niet behandeld geworden. Zooals men weet, is de wet op de arbeidsover eenkomst door de beide kamers der staten-generaal aange nomen, maar nog niet afgekondigd, omdat er nog aan vullingsartikelen ontbraken, thans waagt de heer mr. S. van Houten, lid der eerste kamer der staten-generaal, een poging, om de wet in werking te doen treden. Eenige aanvullingsartikelen moeten no$ door de kamer behandeld worden, (zegt in het Handelsblad een zekere X,) wanneer nu de eerste kamer de artikelen verwerpt, komt er van het arbeidscontract niets, de tegenstanders dier wet krijgen hun zin. Wanneer nu reeds van vele zijden wordt gewezen op de langzame werking der wetgevende machine, en men zelfs spreekt van een faillissement van het parlementaire stelsel, zoo zoude de niet-invoering der wet zooals door den heer Van Houten wordt aangeraden, zeer zeker ont stemming in vele kringen te weeg brengen, en er niet toe bijdragen om het stelsel waaronder wij leven stabiliteit te verschaffen. In de zitting der tweede kamer van 1.1. Dinsdag werd door den voorzitter medegedeeld dat de centrale commissie heeft besloten in de afdeelingen eenige suppletoire begroo tingen en andere wetsontwerpen te doen onderzoeken. Onder deze wetsontwerpen zullen de eerste plaats wel be- kleeden de verzekeringswetten betreffende ongevallen in landbouw en visscherij, en verder eenige wijzigingen in het regeeringsreglement in Ned Oost-Indië. Het bezoek onzer koningin en gemaal aan de hoofdstad en aan Zaandam is uitstekend geslaagd nergens werd een wanklank vernomen en overal werd het vorstelijk paar met de meeste geestdrift ontvangen, zoodat onze ge liefde koningin en prins Hendrik zich hebben kunnen overtuigen dat hun beider populariteit steeds stijgende is. Op 28 Maart vertrok het eerste vruchtenschip Suriname, naar New-York, helaas met eene zeer kleine lading Baccoven, (pisangs) dit resultaat was te voorzien, waar men de cul tuur begon met te geringe arbeidskrachten en gebrek aan kapitaal. Het gouvernement hielp de planters, maar zooals het meer gaat in onze koloniën, was die hulp onvoldoende, en dacht men het op een zuinigje ook wel te kunnen doen. De naweeën komen thans en het gouvernement zal, wil de geheele zaak niet ineenstorten, wel zoodanige maat regelen moeten nemen dat alles flink kan worden aange pakt. Arbeidskrachten komen er nu genoeg, den planters moeten evenwel de noodige gelden verschaft worden om woningen, schuren enz. te bouwen, en in den eersten tijd het arbeidsloon te betalen. Is eenmaal de zaak in gang dan komen de gelden voor de produkten binnen, en is Suriname, zooals men beweert, gered, daar de grond uiter mate geschikt is voor de zoo loonende cultuur. Met de goudindustrie in het groot gaat het in Suriname voortdu rend slecht, goud is er genoeg maar het is te zeer ver spreid. Waar groote ondernemingen geen resultaat konden bereiken, behalen kleine gouddelvers soms verrassende resul taten; aan de Saiakreek bijv. werd door 400 gouddelvers een gewicht van 40 kilogram in den tijd van vijf weken gevonden, d. i. voor een waarde van 56 duizend gulden; dit gelukkige resultaat bewijst nu in het geheel niet dat de opbrengst in de volgende weken niet weder zeer schraal zal zijn. De koloniale staten in Suriname zijn thans druk bezig met de behandeling der verordening tot vaststelling van de formaliteiten bij in- en uitvoer. De regelingen van 1822 waren nog geldende, zoodat men niet kan zeggen dat deze zaak te spoedig in behandeling is genomen. In 1894 werd de/.e zaak het eerst door het gouvernement ter sprake gebracht, 18 jaar heeft men dus deze aangelegenheid be studeerd. Het venezuelaanscbe gouvernement zal zich hebben te ver antwoorden tegenover Nederland, omtrent de wederrechte lijke aanhouding door kustwachters der Penelope, varende van Aruba naar Cura9ao, de bemanning werd gevangen genomen, en van het schip zijn verschillende zaken vermist. Onze koningin heeft met veel belangstelling tijdens haar bezoek in Amsterdam kennis genomen van de Ethnografische en Zoölogische verzameling door Mr. Lorenz bijeengebracht tijdens zijn onderzoeking'tocht in dit zoo uitgestrekte maar aan ons Nederlanders zoo weinig bekende deel van Z. Nieuw Guinea. Zooals men weet rekent Duitschland een ander deel van N. Guinea tot zijne koloniën. Bloembollenveilingen Bloembollenteelt. Akersloot, 8 Mei; Anaijk-Wervershoof, 11 Mei; Andijk, 5 MeiBovenkarspel, 7 Mei; Castricum en Egmond binnen, 8 Mei; Enkhuizen, 6 Mei; Honselersdijk, 4 Mei; H llegom, 5, 6,8, 11, 19 Mei; Heemskerk, 7 Mei Heemskerk-Noordorp, 13 Mei; Heemstede, 7 Mei; Honselersdijk 4 Mei; Jan Gijzenvaart, 6 MeiKatwijk a.d. Rijn, 14 MeiKatwijk a. Zee, 4 MeiLimmen 4, 5 Mei Lisserbroek, 6, 11 Mei; Lisse 7, 8 Mei; Noordwijk, 5,16, 18 Mei; Noordwijkerhout, 6, 9 Mei; Oegstgeest, 7 Mei; Roelof Arendsveen, 8 Mei; Rjjnsburg, 4, 5, 6, 12, 15, 19 Mei; Sassenbeiai, 7, 16 Mei; Voorhout, 7 Mei; Voge lenzang, 12 18, 21, 22, 25 Mei; Warmond, 4 Mei; Wijk aan Zee, 18 Mei; War.uonderhek, 25 MeiWassenaar 9 Mei. Zich met iets onnoodigs bezighouden is erger dan niets doen. Buitenlandscli overzicht. Voor Engeland's gewezen eerste minister is 1.1. Maandag met veel praal in de West-Minster Abbey een dienst gehouden. In Campbell Bannermau ver liest Engeland een zijner beste zonen. De bladen van de meest uiteenloopende richtingen wijden kolommen ter zijner waardeering. Clemenceau, de minister-president van Prankr rijk, heeft aan zijn vriend de laatste eer bewezen. De tusschentijdsche verkiezingen in Engeland, vooral de laatste in Manchester, zijn voor het tegenwoordige ministerie niet opwekkend. Geestelijkheid, bierbrouwers, drankver- koopers en voorstanders-sters van vrouwenkiesrecht hebben saamgespannen om de regeering, die beter onderwijs, be teugeling van drankmisbruik wil invoeren, deze nederlaag te bezorgen de oppositie doet het voorkomen, alsof met de verkiezing in Manchester de vrijhandel is veroordeeld, maar dit moet meer als een politieke phrase beschouwd worden men zegt in de oppositie-bladen reeds dat de doodsklok van het vrijhandel-stelsel in Engeland begint te luiden. Zoo verre is het echter nog niet. Aan de Clijde in Schot land is de uitsluiting afgekondigd door de werkgevers, het gaat daar hard tegen hard, en weldra zullen 80.000 man zonder werk zijn. De werkgevers zijn het ten leste moede geworden om naar de pijpen van eenige raddraaiers onder de werklui te moeten dansenzij hebben door den nood gedwongen, tot dezen barren maatregel hun toevlucht genomen. In het noorden van Afghanistan hebben de engelschen weder erg te strijden tegen de half wilde bergstammen Afridis Zakkha Khells en consorten. In Frankrijk komen bij de legerleveranties steeds meer ergerlijke zaken aan het lichtniet alleen met vleesch, maar ook met het brood wordt schandelijk geknoeid, er wordt zonder genade tegenover de knoeiers opgetreden. Het tarief wordt evenwel tevens herzien, zoodat soliede leveranciers nu ook mede kunnen inschrijven. Fransche studenten brengen thans een bezoek aan Berlijn, alwaar zij door de Duitschers met veel hartelijkheid werden ontvangen. Delourède c.s., de natio nalisten pur sang, keuren dit bezoek zeer af, en willen van eene toenadering niets weten tusschen de twee volken, die elkaar toch zoo zeer noodig hebben. Reeds is het een gelukkig teeken des tijd dat een dergelijk bezoek mogelijk is. De keizer zal nu wel spijt hebben dat hij niet in Berlijn is om de fransche jeugd te betoosten, hetgeen juist een kolfje naar zijn hand zou zijn geweest. Du i t s c h I a n d's keizer is nog op het Achilleion, en ontvangt aldaar gezanten van zijn vriend den sultan van Turkije en van den koning van Griekenland en diens familie enz. Een Oostenrijksck eskader is op Corfu aange komen om den keizer te begroeten. De keizer maakt wel reclame voor zijn volk, en zorgt er voor dat hij in het Oosten niet vergeten wordt. De finantkele uitkomsten der belastingen zijn weder erg tegengevallen in het duitsche rijk, vooral van de belas tingen die door den vorigen minister verhoogd of veranderd waren, o. a. de spoorweg belasting. De zaak van Harden contra Eulenburg Hohenau, c s. wordt thans weder in Münehen behandeld, en neemt voor de laatsten en ernstigen keer. Door den nood gedwongen speelt Harden thans zijne laatste doch beste troeven uit. Het bezoek dat koning Eduard in Denemarken gaat afleggen, en diens plan om van den zomer zijn neef Nikolaas van Rusland te bezoeken, is maar half naar den smaak der Duitschers die wel weten dat Eduard thans met recht de beste diplomaat van Europa genoemd wordt. Koning Manuel van Portugal heeft voor het eerst, omgeven door een sterke troepenmacht, vergezeld van zijne moeder een bezoek gebracht aan de kathedraal om een dienst bij ie wonen die gecelebreerd werd ter nagedachtenis van zijn vader en broeder. De jeugdige koning is vol goede voor nemens, of hij ze tot werkelijkheid zal kunnen brengen moet de tijd leeren erg rooskleurig ziet het er in Portugal niet uit, en geslachten zullen er èn in Portugal èn in Spanje moeten voorbijgaan, voordat die landen weder zullen kunnen herleven, en zich hersteilen van eeuwenlang wanbeheer. Landen waar de groote 'meerderheid lezen noch schrijven kan, zijn, zoolang dit kwaad niet ernstig wordt bestreden, ten verderve gedoemd, en heeft het geen zin, om alsdan het volk zelve te willen doen regeeren zooals de republi keinen in de twee rijken op het Eberische schiereiland dit eischen. De sultan van T u r k ij e heeft het nu weder te kwaad met de fransche regeering over de havenwerken van Heraclea;

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1