alwaar de franschen groote belangen hebben, welke belangen de sultan wil afkoopen, maar waarvoor hij geen geld kan leenen, daar alles zoo wat verpand is. Door het dreigement van het zenden van een vloot zal Turkije evenwel wel mak worden, te meer daar het aan de perzische grenzen de han den vol heeft en in Arabië eveneens niet op rozen zit. Wat men moet bewonderen is de taaie vasthoudendheid en geslepenheid van den sultan, die hoe ook in het nauw gebracht, steeds weder den dans weet te ontspringen en onuitputtelijk blijkt in het opsporen van nieuwe bronnen van inkomst. Hoe aangenaam zijne onderdanen die finantiëele operaties vinden, blijkt ons hier in Europa niet, wel bemerken wij, dat er wat gist in Turkije, uit de verhalen der Jong Turken, in Parijs en Londen gevestigd. Uit Turkije hoort men direct bijna nooit iets. De russische censuur kan in dit opzicht gerust in den leer gaan bij Turkije. In Perzië blijft het, wat wij noemen een janboel, de perzen verbeelden zich met het parlementaire stelsel tevens europeanen geworden te zijn, en willen nu allerlei zaken invoeren, waarvan het volk geen begrip en die het niet noodig heeft. De grondwet die de vorige sjah ter onzaliger ure afkondigde, heeft aan zijn zoon nog niets dan kommer en ellende bezorgd, op het leger valt niet te rekenen, terwijl de broers en ooms van den sjah in het geheim tegen hem samenspannen, en de goede gemeente wijs maken dat de erbarmelijke toestand van het land de schuld is van den Sjah. Uit Rusland zijn deze week geen progroms, geen moor den te melden, alleen maar executies in de Oostzee-provinciën. Er zal nu een binnenlandsche leening worden uitgeschreven, daar geld in Europa niet te krijgen is, en er dringend geld moet wezen. De naijver van chineezen en japanners wordt in Mandsjoerije steeds erger, van beide zijden neemt men maat regelen om op bet ergste voorbereid te zijn. Vele menschen verliezen het verstand niet, omdat ze het niet hebben. Rnrirpirliike StandVan Donderdag 23 APril tot Burgerlijke »tana-Donaerdag 3 0 April. Bevallen: M. J. DoemenKievit, z. E. J. M. Bijvoet Eldering, z. Getrouwd: C. Verdegaal en V. Meier. N. Gerrits en J. J. de Haan. Overleden: D. Gezelle 17 j. J. J. Tak 74 j. A. Wil helmus 53 j. M. Langeveld 79 j. Een reuzenwerk. Galveston, een stad Diversen. van ongeveer 40.000 inwoners in Texas, aan den golf van Mexico, werd in 1900 geteisterd door een vreeselijken storm en vloedgolf. De halve stad werd verwoest. Duizenden menschen verloren het leven. Na de ramp besloot het stadsbestuur met voortvarende beslistheid onmiddellijk maatregelen te nemen, om een her haling te voorkomen, er werd besloten ongeveer drie kwart van de stad, 2300 huizen op te vjjzelen. Er werd aan de zeezijde een betonmuur gebouwd van zes kilometer lengte en 17 voet hoogte. De daarachter gelegen grond zou even eens 17 voet omhoog worden gewerkt, om af te loopen met een helling van 1500 op 1. Die ophooging durfden de grootsch denkende amerikanen echter niet aan voor de uit getrokken som. Maar de kleine hollanders wel. De amerikanen meenden dat dit ophoogen niet anders kon geschieden als door aanvoer van zand per schuit of spoor. Maar zoo ouder- wetsch zijn wij echter niet meerwij spuiten het zand er op, eenvoudig met de bekende zandzuigers. En een bollandsche firma, gebroeders Goethart van Dordrecht, ondernam het reuzenwerk, waaraan zij nu reeds sedert 1904 bezig is. De amerikanen zijn vol bewondering voor het werk onzer land- genooten, maar tegelijk zijn zij bang geworden voor de mededinging van het kleine Nederland. Zij hebben er nu doorgekregen dat er een wet is bekrachtigd, waarbij het verboden is in Amerika in het buitenland vervaardigde baggermachines te gebruiken. Het groote Amerika met zijn reusachtige nijverheid bang voor het kleine Nederland. Nederlandsche scheepbouw. Dat de nederlandsche scheepsbouw zich in toenemenden bloei verheugt en zich een eervolle plaats onder zijn mededingers heeft verzekerd, blijkt welsprekend uit een staatje ontleend aan engelsche tijd schriften, waarin vermeld wordt dat Nederland het vierde scheepsbouwende land der wereld is, te rekenen naar het aantal tonnen. No. 1 is Groot-Brittaniën met zijn koloniën 2 de Vereenigde Staten, 3 Duitschland en dan Nederland. Japan, Frankrijk, Italië enz. komen verre achteraan. Onze taal. Een dordtsch kapper, de heer H. J. Tijssen, kondigt in de bladen aan, dat hij heeft een inrichting voor scheren en haarsnijden" en hij te koop biedt: reukwerken en kapbenoodigdheden." Daar is geen woord fransch bij. De burgemeester van een zeeuwsch dorp heeft naamkaartjes met dit opschriftMembre des Etats Provinciaux de Zélande et bourgmestreZei de dichter Klein voor honderd jaar al nietHij die zijn taal verschopt, verschopt zijn vaderland Een lintworm in 't nauw. Onder de aanwinsten van 's rijks ethnografisch museum vindt men in het officieele verslag, uitgegeven door het. ministerie van binnenlandscho zaken, o.a. vermeldeen munt met de voorstelling van den strijd van ridder St. Georg tegen den lintworm. Bedoeld wordt de draak (duitschLintwurm). De verklaring van dit malle germanisme ligt voor de hand. De bekwame directeur, de heer Schmeltz, is duitscher van geboorte. In den geest van onzen minister Talma. Na 89 jaar. Mededeelingen van luitenant Werner: Wanneer ik mij niet vergis is 20 Febr. j.l. bij de her denking van den verjaardag van het 4e regiment huzaren door officieren van dat regiment aan gemeensebappe- lijken disch daartoe vereenigd voor het eerst de volgorde der spijzen voor dezen regiments-maaltijd in het nederlandseh gesteld. Een der aanzittenden vestigde in een dronk in het bijzonder de aandacht op dit heuglijk feit. Moge het na volging vinden. Een belgisch blad over de Zuid er zee-dem ping: Ja we zien de Hollanders geern. Ze 'n hebben niet alleenlijk hun geboorteland altijd goed verdedigd, maar ze hebben 't zelf gemaakt, 't Was immers al zompe en moeras en ze hebben dat drooge getrokken om er op te zaaien en te bouwenbeetje voor beetje hebben ze de tanden der zee afgevijld en nu gaan ze wat meer doendien grooten water plas, die daar van al boven tot vóór de deur van Amsterdam gespreid ligt gaan ze wegnemen, op die maniere nogtans dat er vaarten blijven voor het uitvloeien der wateringen en het brengen van hun schepen naar den wijden plas, den Oceaan. En daarmede wordt Nederlands grondgebied met een zestiende, een heele provincie, vergroot. En geen enkel» mogendheid die termen kan vinden om er tegen te prote steeren, want 't is een vermeerdering van grond, zonder dat iemands goed ermee verminderd wordt. Als een bewijs dat de gematigden langzamerhand weder veld winnen, kan de uitslag der verkiezing van een lid voor het hoofdbestuur van den Bond van Ned. ond. (vacature- Bakker) opnieuw dienen. Er werden 3002 stemmen uitgebracht. Van onwaarde of blanco waren 110 stemmen. Op den heer H. v. Lingen voorz. der afd. Utrecht, werden 1689, op den heer A. Nagtzaam voorz. der afd. Haarlem, werden 1203 stemmen uitgebracht, zoodat" eerstgenoemde gekozen is. Bij deze verkiezing ging het om de neutrale of de S. D. A. P.-richting in den Bond, waarbij de eerste zegevierde. Een mooie terugtocht is evenveel waard als een stoute aanval. Vruchten en delicatessenhan- Haildel eil del. In de Smedestraat, van de Markt Nijverheid. komende rechts, bevindt zich een win keltje, klein en schijnbaar onaanzienlijk. Hier is de bekende vruchtenhandel van den heer B. J. de Vries gevestigd. Het propvolle, bijna overladen winkeltje, waarin de altijd vriendelijke en zoo welgedaan uitziende juffrouw de Vries zich niet veel kromme sprongen veroor- looven kan, ziet er opvallend proper en netjes uit, iets wat men van Israëlieten trouwens gewend is, wanneer ze niet de oostersche gewoonte hebben van lui en vuil te zijn, hetgeen men echter hoofdzakelijk in achterbuurten van groote steden aantreft. Zooals dus gezegd, alles glimt en pronkt den bezoeker hier tegen. Daar ziet ge, in rijen geschaard, geduldig wachtend op de dingen die komen zullen, de flesschen staan gevuld met ananas, betrokken uit Engelsch-Indië met hongaarsche vruch ten, edel in hun aanzien, als perziken, peren, frambozen; met abrikozen uit 't zuiden van Frankrijkmet aardbeien, kersen, cantoloups uit de ons bekende fabriek van Sipkes; daar staan de verleidelijke potten, met hun typisch uiterlijk, gevuld met salon- en stemgember, rechtstreeks uit China aangevoerd; daar dingen als om strijd naar den voorrang de zoo bekende blikken met die heerlijke kreeft, sardines en salm, de flesschen met. het, voor de liefhebbers, zoo appetijtelijke tafelzuur van de fijnste soorten; de diverse merken groenten in gift vrije bussen, de jams, de matten en kistjes met prachtige vijgen van zuiveren bodem hier vindt ge, kort weg gezegd, de heerlijkste producten van den halven aard bodem in allerlei soort en nuance vertegenwoordigd, alles van zuivere en echte qualiteit, gewaarmerkt en gecontroleerd door gezaghebbenden, en wij mogen gerust zeggen dat het nijvere bedrijf van den heer De Vries als een hechte schakel beschouwd kan worden van den keten die het handeldrijvend gedeelte van ons volk zoo krachtig te zamen houdt. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 3 Mei Kerknieuws. voorm. 10 uur ds. Van Paassen, pred. te Haarlem. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 3 Mei voorm. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 3 Mei Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. Onder de dingen der kunst z\jn er maar weinige die zoover komen, dat ze niet meer te verbeteren zyn. Concert van gewijde muziek in de Groote Kerk. Muziek. Haarlem. Woensdagmiddag j.l. had het nog al druk besproken concert van ge wijde muziek plaats, waarvan de opbrengst bestemd is voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van het Centraal Ge nootschap voor kinderen-herstellings- en vacantie-kolonies. De groote, enorme ruimte was, wat banken en stoelen betreft, geheel gevuld met een gedistingeerd publiek, waarvan het meerendeel dames. Onder het orgel, dit Haarlemsche pronk stuk, was een podium, over de bankleuningen heen, aange bracht en hierop had het Amsterdamsch Vrouwenkoor", uit pl.m. 16 leden bestaande, plaats genomen. Met praelu- dium en fuga G. kl. t. van J. S. Bach opende de fransche organist Touinemire het concert en toen hij aan het fuga gekomen was, had hij zijn auditorium reeds onder den in vloed van zijn machtige kunst gekregen. Hij heeft zich laten kennen als een der eerste organisten der wereld. Het fuga van D. Buxtehude, een werk uit de 17e eeuw, eischt buiten gewoon veel techniek en de uitvoering van dit ingewikkelde toonwerk liet op het voor den heer Tournemire vreemde instrument niets te wenschen. Zijn slotnummer, een impro visatie over een der door het vrouwenkoor gezongen oud- hollandsche liederen, was kort maar welsprekend en een groot gedeelte van het publiek, (al even beleefd als het publiek overal, om nl. vóór het einde reeds op te staan en een goed heenkomen te zoeken, waardoor de slotindruk natuurlijk totaal vernietigd wordt) dat reeds vertrekkende was, toefde nog in doorgang en ruim om de laatste aceoorden op te vangen De heer Heinrich Fiedler heeft met zijn meeslepend viool spel, bescheiden door den heer Tournemire begeleid, een diepen indruk teweeggebracht. Hij bespeelde een heerlijk instrument en handhaafde zijn roem als solo-violist van het Concertgebouw te Amsterdam. Vooral het »Air" van Mozart bekooi'de in hooge mate. Lest best. Het koor was de eigentlijke attractie en de zuiver gezongen liederen, allen van oud hollandschen bodem, wekten eigenaardige gewaarwordingen op in de groote, historische ruimte dezer klassieke kerk, waarvan elke steen en ornament spreekt van ons grootsch verleden. Toe te juichen is het dan ook dat men ditmaal eens een pro gramma uitvoerde van enkel hollandsche liederen, iets wat te weinig gebeurt bij onzen grooten voorraad van prach tige zangstukken van eigen componisten. Mevrouw W. de Veerde Lange, hoofdleerares-solozang aan de Muziekschool der M. t. b. d. T. te Haarlem, leidde haar kleine koor met vaste hand en een gemakkelijkheid van routine die tot heer lijk en rustig luisteren stemde; er was niets wat op gemaaktheid of effectbejag geleek en het gesmaakte reine kunstgenot is voor een groot gedeelte aan haar ernstige voorbereiding en strenge opvatting der eenvoudige en toch hoogst muzikale liederen te danken. Uitspraak en toonvorming waren bij het dames-ensemble te loven. Beschaafd en wel luidend was de zang; zonder tekstboekje was duidelijk verstaanbaar wat gezongen werd, iets wat in deze ruimte nog al iets zeggen wil. Had de gewijde plaats het publiek niet weerhouden, de toejuichingen zouden ongetwijfeld storm achtig geweest zijn. Summa summarum, de uitvoering is mooi geslaagd en de uitvoerenden zij allen een welgemeend tot weerziens toegeroepen. Wij merkten verschillende muziek-autoriteiten op, zoo wel van hier als van elders. Het finantiëele gedeelte is bevredigend te noemen. De directeur van het post- en telegraaf- Plaatselijk kantoor te Bloemendaal brengt ter kennis Nieuws. van het publiek, dat met ingang van 1 Mei e. k. het locaalport voor brieven van toepassing zal zijn binnen de bestelkringen van Haarlem en Bloemendaal. In het onderling verkeer tusschen genoemde plaatsen kost een brief van 15 gram derhalve 3 cent, van 15200 gram 5 cent. Aangekomen Pension Bosch en Heuvel: de heer en mevrouw G. Vogelvanger-van der Schroeff, met twee kinderen en dienst bode, te Hulst. (Zeeland). Wij maken met genoegen melding van een tegemoetkoming van de directie der Electrische Spoorweg-Mij. aan de houders van abonnementskaarten. Met 1 Mei n.l. is een wijziging der abonnementstarieven in werking getreden en hun, die nog volgens het oude tarief een abonnement afgesloten had den, is restitutie verleend. a.s. Vrijdag, 's avonds 8 uur, heeft in hotel Duin en Daal een muziekavond plaats, waarop wij in het bijzonder de aandacht vestigen. Het concert wordt gegeven door den heer Henri Baumans, violist, met welwillende medewerking van mej. Jeanne Molsbergen, zang, en den heer Georg Enderlé, pianist. De algemeene bewondering te verkrijgen, is veel, maar de liefde van bet algemeen is meer. Plaatsgebrek verhinderde ons in het Sport. vorige nummer den uitslag der te Woestduin gehouden ritten op te nemen. Wij deelen nu nog mede dat het renpaard van barones van Brienen is gevallen en zich zoo bezeerd heeft dat het dood geschoten moet worden. Tansersy, die Zondag ook viel doch oogenschijnlijk geen letsel bekomen had, lag 's avonds echter dood in de box. Woestduin. Het zeer dreigende weer heeft geen invloed gehad op de opkomst van het publiek. Integendeel er was tamelijk veel publiek, dat te genieten kreeg van prachtige sport. Er waren nogal verrassingen, vooral in de Convallaria- prijs, gewonnen door Berdina, 8 tegen een genoteerd en in den Hyacintenprijs door Mrs. Rusch, 6 tegen een. De ge detailleerde uitslag luidt als volgt: Crocusprijs. Prijzendraverij voor Ned. paarden van 3 jaar en ouder, minimum afstand 2000 meter. 1. Baudina (2060) J. Witteveen. 2. Tailliens Charm (2000) J. Koster. 3. Prima Donna (2000) Doeleman. Tulpenprijs. Ren op de vlakke baan voor inlandsche paar den van 3 jaar en ouder, afstand 1700 meter. 1. Fronkel (58 K.G.) Knight. 2. Zeeland (56y2 K.G.) Perny. Convallariaprijs. Handicap-draverij voor Ned. paarden, minimum afstand 2000 meter. 1. Berdina (2000) J. Koster. 2. Borinus (2025) J. Ensing. 3. Bertha Emil (2150) Ockhorst Jr. Hyacintenprijs. Verkoopsren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, afstand 1700 meter 1. Mrs. Rusch (541/2 K.G.) Allen. 2. Tochlysistrata (591/2 K.G. Killick. De winner werd voor f950 verkocht aan den heer W. Jochems. Vergeet-mij-niet prijs. Recorddraverij, minimum afstand 2500 meter. 1. Condilet (2580) Schönrock. 2. Carantan (2580) Pronk. 3. Ulpia (2540) 0. Ensing. Nareillenprijs. Steeplechase voor paarden van 4 jaar en ouder, afstand 4200 meter. 1. Adelheid (72 K.G.) Threlfell. 2. Sweet Nothings (72 K.G H. v. Kattendyke. Zaterdag gaf het Rotterdamsch Tooneel- Tooneel. gezelschap 2X2=5 van Gustav Wied. De zaal was vrij goed bezet en er is hartelijk gelachen. Het spel van allen was zeer goed, hetgeen dan ook tot het welslagen dezer voorstelling natuurlijk voel bijdroeg. De Rotterdammers komen 6 Mei a.s. met het bekende geestige stuk Miss Hobbs. De verstandige vermijdt evenzeer tegengesproken te worden als tegen te spreken. De 6e conferentie van de Nederl. Ver- Uit andere ge- eeniging voor Volks- en Schoolbaden meenten. heeft op Zaterdag 9 Mei 1908, des voormiddags 101/3 uur, in de kleine zaal van het Brongebouw, te Haarlem plaats met de volgende agenda Voormiddags 10'/3 uur: Openingsrede van den voor zitter. Jaarverslag van de secretaresse, a. algemeene zaken, b. propagandaverslag. Jaarverslag van de penningmeesteresse. Benoeming van drie leden van het bestuur, wegens perio dieke aftreding van de heeren J. H. F. Ritter, A R Jolles en J. G. v. Rossem. Mededeelingen betreffende de exploitatie van de volksbaden 's-Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Arnhem, Dordrecht, Schiedam, enz. Namiddags 11 /2 uur: Voordrachtendoel en strekking der vereeniging, door den heer dr. W. P. Ruysch. 2 uur: Russische volksbaden, door den heer B. J. Paarde- kooper, civiel ingenieur. 2x/2 uur: Mededeelingen over het nieuwe haagsche volks- en schoolbad, door den heer W. v. Boven, inspecteur der volksgezondheid. 3 uur: Een tijdelijk zwembad te Bisley (Engeland) door den heer G. Polvliet, kapt. infanterie. Vrije mededeelingen en rondvraag. 3V2 uur: Wandeltocht onder leiding van den heer Joh. de Breuk. Bezichtiging van het Raadhuis, de St. Bavo kerk en vermoedelijk het museum Frans Hals. 5 u u rSamenkomst in »de Kroon", Groote Markt, Haarlem. bl/2 uur: Diner in »de Kroon", (by voldoende deelneming).

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2