rAAL MET PENSION- EN WONINGGIDS lietbank. 210 A. Nieuwsblad voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2e jaargang ZATERDAG. 9 MEI 1908 No. 19 straat 2 2. Telefoon 1543. ericht 1793. oon 1519. izijn: Schoollaaii. en Gulden. 1 en D. BREMER Wzn.. D. .1 BOOM, Arnhem, l, Groningen, n. IR Wzn. en P. OZINGA. Bloemendaal. n langen termijn, onder ibriever. uit in stukken (Coupons per 1 Januari nde rentevergoeding: 4 pCt. 4l/4 pCt. 4'/4 pCt. toffeerder Tel. 481. LEVERANCIERS g, behalve de koffie- Nelle en Alex Meijer. l alle soorten Het Bloemendaolseh Ueekblod Trijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal -:- -:- bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: -:- -:- Bloemendaalsche weg 227. -:- -:- -:- M Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: -:- -:- Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Eerste Blad. De Bloemendaalsche s ehe 11 er klie k. Het schijnt, dat, vooral in den laatsten tijd in het bijzon der Bloemendaal door straatmuzikanten van verschillende kleur en lengte en instrumentatie als terrein van werk zaamheid wordt gekozen aan hun gezamenlijk beschouwd geven wij bovenstaande benaming. Wat een onverpoosd, welk een hoofdafmattend, welk een zenuwspannend getier van geluid is het in de dorpstraat en omgeving zoodra het voorjaar in het land komt. Zooals geheele zwitzersche en italiaansche dorpen doen met onze schoorsteenen, zoo doen Joost weet welke nesten en gehuchten in Wurtemberg en Beieren met onze ooren. Al wat daar jong en werkeloos is en geen vak ver staat schijnt naar Nederland te trekken, nu niet om te keeren en te vegen, maar om te schrapen en te blazen en om met een zakduitje terug te keeren, waarop dan weder andere Joelioesen of Hansen hunne patagonische wan gen hier komen staan opblazen en ontledigen. Eigenlijk hebben wij innerlijk eerbied en genegenheid voor die kleine kereltjes, die op goed geluk van huis gaan, en op goed geluk een instrument ter hand nemen om er met de alleruiterste inspanning hunner longen een broodwinning uit te voor schijn te werken. Maar het gaat zoo niet langer. Men ont gint ons, men beschouwt onze ooren en hoofden eenvoudig als een te verdeelen buit, men vernielt ons; aan de eene zijde een troep in het grijs, aan de andere een in het licht groen, ongeacht nog de donkergroene en de échte Beijersche kapel daar opzij. Het verzoek van den heer Koolhoven in den raad van gisteren aan den burgemeester om met de vergunningen voor het spelen niet te kwistig te zijn, was ons uit het hart gegrepen. De burgemeester beloofde gemoedeiijk-ironisch ze alle op het plein" voor het raadhuis proeven van bekwaamheid te zullen afnemen, maar daarmede is de zaak nog niet in het reine. Wat nog veel hinderlijker is dan de duitsche straatmuzikanten zijn de stadsorgels". Deze jammerende grootheden, waarvoor de vogels verschrikt terugwijken naar de boschjes in de duinen, ontnemen ons de laatste illusie van buiten te wonen. Hoezeer het waar is, dat er tegenwoordig beschaafde orgels zijn, het herhaald hooren (niet van piano-orgels, maar) van de meest in gebruik zijnde pijporgels op wielen, wordt voor het gehoor allengs een ziekmakend dreinen, bijna even afschuwelijk ais het spel van de harmonicaspelers die gere geld met eenige treinen der H. IJ. S. M. reizen. Laat de gemeente te Overveen en te Bloemendaal geregeld twee malen per week eenvoudige, doch goede avond-muziekuitvoeringen doen geven, om, doortrekkende, beslist goede blaastroepjes zich gedurende een paar uren te doen hooren indien geen der bewoners in de buurt daartegen bezwaar maaktmaar laat het uit zijn, dat uit een muzikaal oogpunt niet te qualificeeren duitsche troepjes zich hier vastnestelen en dat haarlemsche jammerorgels onze gemeente bij de hunne annexeeren wat iosloopende muzikanten betreft, niets is poëtischer dan een enkele goede dolende zanger en een zuiver spelend onder do boomen gezeten fluitspeler. Maar hoe zelden komen die voor. De wij ze heeft een voordeel, dat hy onsterflijk isis nu deze eeuw de zyne niet, dan zullen veel andere eeuwen voor hem zijn. Bloemendaal. Agenda. Bloemendaal commando. Zaterdag 9 Mei, 's avonds 7^2 uur> Velddienstoefening. Aantreden station Overveen. Woestduin Zondag 10 Mei, l1^ uur- Courses Woestduin. Haarlem. Schouwburg Jansweg: Vanaf Zondag 10 Mei, iederen avond 8 uur, bioscope-voorstelling van het variété theater Flora van Amsterdam. Woensdag 13 Mei en Zaterdag 16 Mei, 's namiddag 2 uur matinee. Alles heeft zijn tijd en zelfs de hoogste eigenschappen zijn aan mode onderworpen. Artsen en spreekuren. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 2 uur behalve Zon- en Feest dagen. H. L, van Beusekom, ZomerzorgerlaaD. Dagelijks Jvan 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. 0. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12 1 uur. Een middelmatige aanleg brengt het verder door vlijt, dan een uitstekende daarzonder. De aanvoer van baccoven in Suriname Hinnenlandsch wordt grooter, terwijl over de kwaliteit overzicht. met lof door den vertegenwoordiger der American Fruit Company wordt ge sproken. Deze oordeelde dat de grond in Suriname bij uit stek geschikt is voor den cultuur van deze nuttige en voedzame vrucht. Zoude eindelijk de lijdensgeschiedenis van Suriname tot het verleden gaan behooren 1 De chineezen in Ned. Oost Indië volgen het voorbeeld der andere chineezen en boycotten zooveel zij kunnen de japanscbe goederen. De veepest in Banjoewangi is nog niet tot staan ge bracht. De haven van Tandjong Priok (haven van Batavia) heeft 25 jaar bestaan en legt een schitterend getuigenis af van de kennis en volharding van de waterbouwkundige ingenieurs. De oud-ingenieur de Gelder kan met trots op zijn werk terug zien, een werk dat de uitbarsting en den vloedgolf (die het gevolg was van de uitbarsting van Krakatou) het hoofd heeft geboden. Gouverneur van Daalen gaat Atjeh verlaten en wordt opgevolgd door luit.-kolonel de Zwart, civiel en militair gouverneur van Celebes. Tusschen Edi en Telok in Atjeh hebben kwaadwilligen 400 meter spoorlijnen opgebroken. Kapitein Christoffel wordt weder in Atjeh verwacht. Deze korte telegrafische berichten spreken boekdeelen vol. In IJmuiden is een zonderlinge crisis uitgebroken. De staat heeft, zooals men weet, zelve het bedrijf van visch- afslager in de hand genomen, en in IJmuiden kostbare in richtingen gebouwd om het afslagbedrijf uit te oefenen. Een en ander brengt groote onkosten met zich. Dit bedrag wil de regeering terug hebben en heeft eerst bij de reederij aangeklopt om retributie te erlangen, en toen haar bleek dat van de reederijen niets te halen viel, (die met hunne boeken trouwens konden aantoonen dat het bedrijf niet schitterend was), heeft zij besloten om de vischopkoopers de kosten te laten betalen, door de korting (handelskorting genaamd) te verminderen. Van den kant der koopers natuur lijk hevige tegenstand, die beweren dat zonder die korting hun bestaan onmogelijk is. De koopers van visch besloten niet meer in de rijksvischhal te koopen, zoolang de regee ring niet toegeeft. Aan dit besluit is door het meerendeel reeds gevolg gegeven. Het geheele visscherijbedrijf in IJmui den staat daardoor stil, de reederijen leggen hun vaartuigen aan den steiger (thans reeds een vierde der visschersvloot), terwijl anderen hun vangst naar Oostende, Rotterdam en Engeland zenden. Daar maken zij mindere prijzen doordat de markt aldaar nu overvoerd wordt, schade ook dus voor de feeders. Wat het eind der geschiedenis zal zijn kan nie mand zeggen, daar noch de regeering, noch de kooplieden willen wijken. De visscherijwet is in de 2e kamer nog steeds aan de orde. Het ontwerp visschen met den hengel geeft aanleiding tot het indienen van vele amendementen. De politiek wordt bij deze discussie gelukkig verre verbannen, zoodat de par tijen broederlijk samengaan. Buiten de kamer laat de goede verstandhouding, vooral onder de rechtsche partijen, nog zeer veel te wenschen over. In het Binnenlandsch Overzicht" in ons vorig nummer is een woordje uitgevallen, dat den volzin van geheel tegen overgestelde beteekenis maakte dan bedoeld was. Er staat n.l. dat Mr. van Houten een poging waagde om de wet op de arbeidsovereenkomst in werking te doen treden. Men gelieve hier »niet" in te voegen. De heer van Houten toch is sterk tegen deze wet gekant, o. i. terecht, en hij raadt de niet- invoering zeer aan. Klachten over bandeloosheid der straatjeugd worden steeds lnider, uit alle gemeente van ons land komen daaglijks de ergerlijkste verhalen van straatschenderij en baldadigheid. De vreemdelingen die ons land bezoeken, begrijpen niet dat de overheid in ons land niet strenger optreedt ora dit euvel uit te roeien. H. M. de koningin, prins Hendrik en de koningin-moeder zullen de lustrum-feesten in Delft dit jaar te houden, met hunne tegenwoordigheid vereeren. De bloeitijd van Florence onder de Medicis zal het onderwerp der maskerade zijn. Ben goed speler speelt nooit de kaarten uit, die de tegenspeler verwacht, en nog minder die deze wenscht. Bloembollenveilingen. Bloembollenteelt. Andijk-Wervershoof, 11 Mei; Benne- broek, 11, 12 Mei; Castricum en Eg- mond binnen, 11 Mei; 's-Gravenzande 14, 19 Mei; Heem stede, 12, 13 Mei; Hillegom, 11, 15, 19 MeiHeemskerk- Noordorp, 13 Mei; Haarlemmermeer nabij Hillegom, 12 Mei; Katwijk a. d. Rijn, 14 Mei; Lisserbroek, 11 Mei; Lisse, 13 Mei; Noordwijk, 16, 18MeiNoordwijkerhout, 15 Mei; Oegstgeest, 12, 13 Mei; Poeldijk, 11, 15 Mei; Rijns burg, 19 Mei; Sassenheim, 16 Mei; Valkenburg, 11 Mei; Voorhout, 13, 14 Mei; Vogelenzang, 12, 18, 21, 22, en 25 Mei; Warmonderhek, 25 Mei; Wijk aan Zee, 18 Mei; Warmerhuizen, 15 Mei. Het Is een geluk voor de machtigen, mannen van geest en talent om zich te hebben. In Duitschland is sinds eenigen tijd Buitenlandsch voor drukwerk enz. eene porto-verhoo- Overzicht. ging ingevoerd; voor het internatio naal verkeer moet Duitschland zich aan de gemaakte overeenkomsten houden, van deze laatste verdragen maken thans de uitgevers in Duitschland gebruik om hun cliënteele aldaar te bedienen. Over Oostenrijk en Luxemburg wordt thans het drukwerk verzonden, en dit geeft volgens de Vossische Zeiting voor Oostenrijksche ver zendingen een verschil van 4 Mark 50 pf., en voor Luxem- burgsche eene van 5 Mark. Van deze verhooging zal dus de duitsche schatkist niet veel genoegen beleven, maar wel achteruitgang in de ontvangsten kunnen boeken. De duitsche bureaucraten schijnen slechte rekenmeesters te zijn. Toen wij indertijd melding maakten van het aankoopen van het Archilleion op Korfu door keizer Wilhelm, spraken wij de vrees uit dat Heine's standbeeld zoude worden opge ruimd. Die vrees is werkelijkheid geworden. Heine's monu ment wordt vervangen door een voor wijlen keizerin Elisa beth. Een kleinzielig besluit van den man die zoo gaarne op den voorgrond wil komen. Tegen graaf Eulenburg is eene instructie wegens meineed geopend, een en ander naar aanleiding van het Munchensche proces tegen Harden, De 1ste Meidag is overal kalm voorbijgegaan en men heeft zich alleen tot veel redeneeren bepaald. De Engelsche vloot is met hare oorlogsschepen niet gelukkig. In de laatste weken hebben er ernstige ongelukken plaats gehad door aanvaring en ontploffing. Engelands bond genoot Japan heeft het verlies te betreuren van 56 officieren en 200 manschappen, verongelukt door de ontploffing in de munitiekamer van de Matsjoesima". Zelfontbranding van het (rookelooze) kruit schijnt de oorzaak er van te zijn. De drankwet is in het Lagerhuis aangenomen met 397 tegen 147 stemmen. De eerste minister Asquith heeft verklaard dat de nieuwe regeering besloten heeft al de door het vorige kabinet ingediende en in bewerking zijnde wetten over te nemen. Over Home Rule van Ierland liet Asquith zich niet uit, minister Churchell heeft dit voor hem gedaan te Manchester in een verkiezingsspeech tegenover zijne kiezers. De Iersche kwestie kan voor dit kabinet even noodlottig worden als voor het kabinet Gladstone. Zooals het Hoogerhuis thans is samengesteld, stemt het nimmer toe Ierland zijn zin te geven, zelfs al mocht het Lagerhuis de H. R. wet aannemen. In het Noorden van Afghanistan broeit iets. 20.000 Afghanen zijn de Khyberpas doorgetrokken. In de Oosten rij ksche monarchie is het nog alles be halve rooskleurig gesteld. Eerst deed de salarisverhooging voor officieren een hevigen strijd tusschen Oostenrijk en Hongarije ontbranden en nauwelijks is deze kwestie bijgelegd of wij vernemen dat in Bohemen de oude taalstrijd opnieuw is uitgebroken. Czechen beweren geen duitsch, en duitschers geen czechische adressen te kunnen lezen op brieven en poststukken, groote vertraging in het vervoer, ook naar het buitenland, is daar een gevolg van. De oude keizer Frans Joseph zal wel weer als vredesapostel tusschen zijne lieve onderdanen moeten optreden, die nog maar alleen luisteren naar zijn persoon, maar niets voelen voor de monarchie, voor den oostenrrjkschen staat, een lappendeken" van allerlei tegenstrijdige elementen, die door aanhuweiijking en tractaten saamgevoegd zijn. De sultan van Turkije zit met een fijn lachje zich te verheugen over de oneenigheid tusschen Frankrijk en Italië, welke beide mogendheden ieder voor zich het protectoraat over de christenen in het oosten op zich willen nemen. Die kwestie laat den sultan natuurlijk volkomen koud, hij stookt evenwel met beleid het zoo gewenschte vuurtje aan en zint nu op middelen om Rusland tegen Oostenrijk uit te spelen, om zoodoende Engeland in Macedonië geheel te isoleeren, waDt van de Engelsche Macedonische plannen moet de sultan niets hebben. Duitschland bepaalt zich er bij erg voorkomend tegenover den sultan te zijn, om zoodoende concessies in Klein Azië machtig te worden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1