MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad AERDENHOU?9 BLOENIENDAAL 9 OVERVEEN 9 VOGELENZANG en omliggende s gemeenten 2° jaargang ZATERDAG, 23 MEI 1908 No. 21 Het Bloemendaclsch (üeekblad Prijs per halfjaar t' 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 s VOOP 9 e Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiëu 10 cents per regel bij herbaalde plaatsing korting. Modedeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. I Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van .- 1 stil en g uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. dageQ H. L. van Beusekoin, Zomerzoi'gerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bom water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1—2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. 0. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12—1 uur. Leed vermijden en zich verdrietelijkheden besparen is een loonende wijsheid. De visseherij wet-behandeling in de Tweede Binneillandsch Kamer is afgeloopen, de eindstemming Overzicht. moet nog plaats hebben. De regeering en wel speciaal minister Talma heeft haar toch met goed succes volbracht Ben oordeel over de wet, zooals deze thans na al de tallooze amendementen is aangenomen, behouden wij ons voor als wij de wet in haar geheel voor ons hebben De algemeene indruk is niet anders dan gunstig te noemen. De jachtwet zal nu ook wel spoedig aan de orde komen, en eveneens gelegenheid bieden tot veel geredekavel, want deze materie is nog lastiger te regelen dan de visseherij wet, omdat met oude verkregen rechten rekening zal moeten gehouden worden en het ontnemen van rechten noodzakelijke schadeloosstellingen na zich zullen sleepen- Het groote verlies hetwelk onze fondsenhouders in het afgeloopen jaar hebben geleden, wordt thans merkbaar in de mindere opbrengst der middelen, met welken toestand de regeering rekening zal dienen te houden. De raad van defensie is door den minister van binnen- landsche zaken in tegenwoordigheid van de ministers van oorlog en marine in de Trèves-zaal te 's Gravenhage ge ïnstalleerd. De raad van defensie, zeide de minister, is onaf hankelijk in zijn oordeel en de regeering blijft verantwoor- lijk. De ministers van oorlog en marine kunnen de afdee- lingsvergaderlngen bijwonen en die presideeren, waardoor zij steeds voeling kunnen houden met de denkbeelden dei- ervaren mannen die in den defensieraad zitting hebben. Wij hopen en vertrouwen, dat door de instelling van den defensie raad meer stabiliteit in de zaken der landsverdediging zal komen, als tot nu toe het geval is geweest. Minister Idenburg is als minister van koloniën opgetre den, na in de handen van H. M. de Koningin den gebruike- lijken eed te hebben afgelegd. De voortdurende stijging der cacao-prijzen in de laatste tijden is oorzaak geweest, dat, zelfs groote cacaofabrikanten in Sr.antieele moeilijkheden verkeeren en dit eens zoo bloeiende bedrijf een ernstige crisis doormaakt. De kunstboter-industrie hier te lande beleeft eveneens door de stijging der grondstoffen moeilijke tijden. Deze laatste industrie is overigens in ons land tot eene groote mate van bloei gekomen en voert jaarlijks voor millioenen uit. In de nabijheid van Texel heeft men uitgebreide grint- hanken outdekt, de kwaliteit moet dezelfde, zoo niet beter zijn dan het riviergrint. Een deel der leden der Eerste Kamer hebben dit voorjaar weder een begin gemaakt met hun jaarlijksche uitstapjes in ons land en bezochten o a. Zeeland. Deze bezoeken kunnen niet anders dan dienstig zijn om den blik onzer, regeerders te verruimen en wij zouden het toejuichen, zoo de leden der Tweede Kamer eveneens de verschillende deelen van ons land geregeld gingen bezoeken, om zoodoende beter bekend te worden met de eigenaardige behoeften van de verschil lende deelen van ons vaderland. In Frankrijk en Duilschland zijn dergelijke uitstapjes reeds lang gewoonte geworden. De spoorwegmaatschappijen zullen zeer zeker gaarne vrij ver voer toestaan. Het mond- en klauwzeer komt nog hier en daar sporadisch voor. De strengste voorschriften zijn door de bevoegde autoriteiten uitgevaardigd oin die ziekte te bestrij den. o.a. door afzondering van het besmette vee. Een af doend geneesmiddel schijnt nog niet tegen deze lastige kwaal gevonden te zijn. Het geeft niet veel geljjk te hebben als men er kwaadaardig uitziet. BloembollenveiLingen. Bloembollenteelt. Uitgeest, 26 Mei; Vogelenzang, 25 Mei. Dd hartstochten zyn de poorten der ziel. Admiraal Evans die de noord-ameri- Bllitenlandscll kaanscbe wereldvloot in San-Fran- overzicllt. cisco bracht, heeft, om gezondheidsredenen zijn betrekking neergelegd, en is ver vangen door admiraal Spérry, aan wien nu de taak is opgedragen den Grooten en liidischen Oceaan over te steken en de vloot weder naar Amerika terug te brengen. In Amerika gaat het met de industrie nog lang niet naar wensch. De New York Herald deelt mede dat 413.000 spoorwegwaggons buiten dienst en 12000 locomotieven buiten gebruik gesteld zijn. Deze buiten werk zijnde wagens en locomotieven vertegenwoordigen een kapitaal van 360 millioen dollars, en een dagelijksche winstderving van 4 millioen dollars. De N. Y. II. betoogt dat meer stoom en minder wind noodig is, meer werk en minder gepraat, meer ver trouwen en minder agitatie. Deze nuchtere cijfers zeggen meer dan ellenlange finantieele beschouwingen. De partij-organisatie in Amerika schijnt geheel verbroken te zijn, en niemand kun zeggen welke partij en welke per soon de zege zal behalen bij de aanstaande presidentskeuze. De groote uitbreiding die New York ondergaat, zal het noodig maken, uitgestrekte rietlanden en moerassen in de nabijheid in te polderen, voor hollandsche ingenieurs een dankbaar arbeidsveld, terwijl hollandsche aannemersfirma's hunne krachten kunnen gaan beproeven op dit zoo eigen aardige, typische hollandsche werk. Japan heeft in Korea nog erg te kampen met den onwil der Koreaneu om zich onder het zware japansche juk te krommen. Korea wordt het Ierland van Japan, de beschrijving die engelsche reizigers over Korea geven doen de haren ten berge rijzen geheele landstreken zijn ver woest en de bevolking aan den hongerdood ten prooi. De oude keizer van Korea zal wel spoedig door de Japanners verbannen worden, want aan hem wordt ue tegenstand geweten die de inboorlingen ten toon spreiden. In Mandsjoerije gaat het eveneens den Japanners nog niet naar den vleesehe; de Chineezen zijn aldaar in dage- iijkseh conflict met hun gele broeders. Engeland kan het in zijn engelsch-indische bezittingen al evenmin met de bergstammen klaar spelen, die thans geholpen worden door Engelands' bondgenoot Afghanistan. De Emir van dit uitgestrekte land vaardigt de wreedste straffen uit tegen de onderdanen die Engeland den voet dwars zetten; tong uitrukken, afkappen van beenen, enz. zijn de middelen, die de Emir aanwendt om zijn goeden wil te toonen, echter tot nu toe niet met veel succes. In Perzië is het nog een wave janboel. Russen en Turken profiteeren van den anarchistischen toestand, en bezetten in het noorden en noordwesten geheele landstreken en branden en moorden aldaar naar hartelust. In Egypte begint de nationalistische partij zich weder te roeren, en adressen worden in opgewonden vergaderingen der inboorlingen aangenomen om de Engelschen te ver zoeken, Egypte te ontruimen en zoodoende hun belofte na te komen. Uit Marocco zijn de berichten nog steeds zeer tegen strijdig, het eenige wat duidelijk blijkt is, dat Frankrijk mocht willen zich nooit in dat wespennest gestoken te hebben. Tusschen spaansche en fransche troepen barsten ieder oogenblik oneenigheden uit, die door de diplomatie wel worden bijgelegd, maar steeds eeu gevaar opleveren voor de pacificatie van dit zoo rijke land, bewoond door onverschrokken stammen, die, waren zij beter bewapend, al reeds lang Franschen en Spanjaarden hadden weggejaagd. De gezanten van den pretendent sultan Moulah Hafid zijn thans aan het rondreizen in Europa, om aan de ver schillende hoven erkenning te verkrijgen van hun lastgever. Overal krjjgen zij nul op het request en worden nergens officieel ontvangen. In Frankrijk heeft de regeering bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen een groot succes behaald, een succes des te beteekenisvoller, omdat aan de gemeenteraden is opgedragen, de scheidingswetten van kerk en staat vor der toe te passen. Er wordt druk geconfereerd om een handelsverdrag van Frankrijk met. Engeland tot stand te brengen. De fransche protectionisten zullen er wel een veer bij laten, maar de groote massa van het volk zal er in beide landen wel bij varen. De staatsuitgaven vermeer deren in dit land op onrustbarende wijze, gelukkig dat dooi de spaarzaamheid en werkkracht der fransche natie dit rijk er niet onder gebukt gaat zooals dit wel het geval is met Duitschland, alwaar zoo wat alle nieuw inge voerde belastingen fiasco maken en de minister van finan- tiën voor steeds grooter moeilijkheden komt te staan, daal de duimschroeven niet meer aangezet kunnen worden. Keizer Wilhelm heeft thans Wiesbaden begiftigd met het standbeeld van onzen Willem den Zwijger, een reproductie van het standbeeld in Berlijn. De tijd zal wel spoedig aan breken dat Wilhelm zijn eigen beeld gaat cadeau maken. Onze koning-stadhouder Willem III had zeer zeker in Duitschland niet zoo lang op een standbeeld behoeven te wachten ais in Nederland het geval is. Eulenburg en consorten worden thans zonder eenige consideratie berecht en het zal voor de Duitschers eene opluchting zijn als deze vuile zaak voor goed is geëindigd. In het Czarenrijk gaat alles zijn gewonen gang, moord, doodslag, hongersnood, knoeierijen op groote schaal, wisselen elkaar gestadig af. Door een binnenlandsche ieening zal de leege schatkist moeten worden geholpen. De haute finance van Europa heeft er vooreerst genoeg van om dit Danaïden- vat te vullen. De Russen zuilen het nu zelve maar moeten opknappen. Het opdrijven der russische koersen gaat niet zoo goed, als wel in sommige kringen gewenscht wordt. Het groot aantal admiralen in Rusland moet zich vooreerst maar in theorie oefenen, want schepen heeft Rusland bijna niet meer en nog minder goede zeesoldaten en matrozen. De sultan van Turkse is slecht te spreken over het terugtrekken der europeesche bezettingstroepen op Kreta, en vreest dat Muzelmannen in massa zullen gaan verhuizen als de Kretensers zelve baas worden onder het gouverneur schap van Zaimis. Des sultans protest zal evenwel even weinig uitwerking hebben als de aanspraken die hij maakt op de havenwerken van Heraklea. Frankrijk zal, als ver- toogen niet baten, tot het gewone middel, een vlootdemon- stratie, wel zijn toevlucht nemen. Een ervaren valkenier laat niet meer vogels op dan de jacht vereiseht. r» i-i ai ,Van Donderdag 14 MeitotDon- Burgerh,ke Stand.derdag 21 Mel* Ondertrouwd: M. J. M. Zuur en G. H. O. van Delden. Overleden te M e er e n b e r gD. van den Heuvel, 41 j. F. van Raalte, 59 j.H. de Vink, 49 j. Gezond verstand is de troon der rede, de grondslag der voorzich tigheid, want daarmee slaagt men met alles zonder veel moeite. De twee vloten. De doorgaans wel- Diyersen. ingelichte Beriijnsche correspondent van de Westm. Gaz. haalt eenige zinsneden aan uit het verslag van de Flottenverein, waaruit blijkt de toenemende activiteit dier vereeniging en de stijgende belang stelling van het duitsche volk voor zijn vloot. Dan vergelijkt hij beide programma's, die van Gr. Brit.annië en Duitschland, met het oog op het tijdstip (Maart 1912) waarop Engeland opnieuw een overweldigende meerderheid ter zee zal moeten hebben. Zonder nu rekening te houden met het vlootprogram van het volgend jaar, 1909, zullen Groot-Brittannië in 1909 gereed hebben 7 Dreadnoughts; 3 kruisers van het D-type. 10 groote schepen van het D-type. Duitschland 1 Dreadnought. Groot-Brittannië in 1910; 10 groote schepen van het D-type Duitschland1 Dreadnought -j- 3 Dreadnoughts -f" 1 kruiser type D 5 groote schepen D-type. Groot-Brittannië in 1911: 1 Dreadnought meer =11 schepen type D. Duitschland1 -j- 3 3 D's -|- 1 kruiser type D 8 schepen type D. Groot-Brittannië in 1912 (eind Februari of Maart): 8 Dreadnoughts; 3 kruisers type D; 11 schepen type I) bovendien de «Agamemnon" en de »Lord Nelson". Duitschlandf D -f 3 D 3D 3 D-f l D. kr. -f 1 D. kr. -j- 1 D kr. 10 Dreadnoughts-j--3 kruisers type D 13 schepen type D. Hieruit kunnen de Britsche belastingbetalers zien dat ze er niet buiten kunnen in 1909 minstens 6 Dreadnought's op stapel te zetten en. te betalen. Dreadful indeed! N.C. Onder het opschrift «Onze arme taal" bevat De Transvaler, een in Zuid-Afrika verschijnend hollandsch blad in Kolle- wijnsche spelling, het volgende sterke stukje van onze taal- verknoeiing in het land van Paul-Kruger Dezer dagen k.<am ons een kleine kennisgeving in de handen. Boven aan staat: «Zuid Afrieaansche Foorwaard Party". Wat is dit voor 'n ding? Lees verder: Het vyfde van een serie van een Publiek Vergadering zullen gehoudt wordennaby het Hollandsche KerkMaar hoe verder men leest hoe doller het wordt. Eindelijk onder aan, verschijnt dit gemors: «Het boven, tusschen andere onderwerpen, insluiten het Coolie kwestie gedaantie dei- onderwerp zaak zullen met gehandeleu worden door de Heers Tainton, Buckiand, Showers, en Stallard.'' Hoe men deze kwestie gedaantie der onderwerp zaak moet verstaan en ver zoenen met de «Foorward" Party moeten wij aan anderen overlaten. Wellicht zullen de «Heers" die de gedaantie zul len behandelen wel een uitleg geven van deze raadselachtige kennisgeving." Nog iets uit De Transvaler, wat ook velen van ons zich kunnen aantrekken

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1