a. pen De £uxe-ffn Te huur gevra LA COMÈTE HAARLEN Duijm Spr Kinderhuissingel Deposito Obliga Abonneert U Het Bloemende Weekblad 114 dacht van hollandsche nijveren en kooplieden op het belang rijk Smyrna te vestigen. Uit Nederlandsch-Indië bericht men dat kapitein Chris- toffel weder in Atjeh is gearriveerd Deze onvermoeide krijgsman zal met een 500 man eenige onvindbare weerspannige hoofden gaan opzoeken. Van verdere verande ringen in Atjeh hoort men niets. Alleen schijnt het plan te zijn, door versterking der troepenmacht, den Atjehers duidelijk te maken dat door de vervanging van generaal van Daalen niet weder in tegenovergestelden koers zal ge stuurd worden, een gedachte die volgens ingewonnen berichten bij de Atjehers had post gevat. In West-Indië werd de benoeming van Mr. D. Fock met ingenomenheid ontvangen, en verwacht men veel heil van de samenwerking van den oud-gouverneur Idenburg met Mr. Fock. Met de bananen-cultuur gaat het thans naar wensch, de zendingen naar N.-York worden grooter. De productie van cacao gaat vooruit, ofschoon de ge vreesde kralnoten-ziekte nog niet geweken is. Het koelie- vraagstuk blijft nog steeds een zaak van groote zorg voor het gouvernement; er zal van gouvernementswege een onder zoek worden ingesteld om de eventueele grieven der javanen- koelies te onderzoeken, en daaraan zien tegemoet te komen. Het mond- en klauwzeer schijnt in ons land gelukkig uit gewoed te hebben. In de laatste weken werden geen gevallen meer vermeld. Dank zij het prachtige weer staan de veld vruchten er over het algemeen zeer goed voor, en is de verwachting gunstig. De finantiëele verliezen, in vele kringen der maatschappij geleden, doen zich thans sterk gevoelen in de vele zeebad plaatsen waaraan ons land zoo rijk is. Nog staan er vele kamers en pensions te huur, die in andere jaren reeds be sproken waren. Een vriend moet de vrijheid hebben, onbevangen raad te geven en zelfs te berispen. In Duitschland heeft de keizer den Buitenlaildsch koning en de koningin van Zweden overzicht. met veel praal ontvangen en natuurlijk bij die gelegenheid de noodige toasten uitgebracht op de twee landen die zoo innig verbonden zijn, en door betere verkeersmiddelen, stoomveeren, enz. hun handel zullen zien toenemen. Wanneer men vergelijkt de enthousiaste ontvangst waasmede Fallières in Londen door het volk werd begroet en de allerofficieelste ontvangst van het Zweedsche ko ningspaar, zoo komt de ontvangst in Londen ons minder opge schroefd en stijf voor als die in Berlijn. In vele kringen wekt het misnoegen, dat de keizer, niettegenstaande de finantiën in allesbehalve fleurigen toestand verkeeren, weder door zijn ministers om hooger inkomen laat vragen. De civiele lijst van den keizer neemt onrustbarende afmetingen aan De vele reizen die de keizer onderneemt en de vele getrouwde en ongetrouwde kinderen die Z.M. te onder houden heeft, kosten steeds meer geld. De vroegere bekende eenvoud aan het pruissische hof is thans verre te zoeken. In de bekende zaak van graaf Eulenburg worden steeds nieuwe getuigen opgeroepen, wier verklaringen voor den graaf verpletterend moeten zijn. De keizer van Oostenrijk wordt nog op allerlei wijze door zijn onderdanen gelukgewenscht met zijn 60ste regeeringsjaar. Eenigen tijd geleden brachten de school kinderen van Weenen in Schönbrunn Z.M. een ovatie, thans heeft het gansche leger der monarchie hem door deputaties gehuldigd, waarbij de kroonprins de honneurs heeft waar genomen. In de Balkan Staten blijft het onrustig; nu weder heeft Servië allerlei onaangenaamheden met Monte negro, terwijl in Macedonië de oude strijd voortduurt tusschen Bulgaren en Grieken. De mogendheden kunnen het maar niet eens worden, hoe dat ongelukkige land tot rust moet gebracht worden. De sultan van T u r k ij e is het thans zoo het heet eens geworden met Frankrijk over de Herakleamijnen en havenwerken. Nu het evenwel op de uitvoering aan komt worden zoo als te doen gebruikelijk is door Turkije allerlei excepties opgeworpen, zoodat het eind van de ge schiedenis w 1 zal zijn, dat Frankrijk met een paar oorlogs schepen Turkije tot handelen dwingt. In Samos, 't eilandje in de Aegeische zee, dat onder protectoraat staat der mogendheden, maar nog door een Turkschen gouver neur bestuurd wordt, zijn ernstige onlusten uitgebroken, gericht tegen den gouverneur. De sultan heeft er wat troepen heen gezonden, die door geweervuur de oproerlingen tot rede trachten te brengen, tot nu toe evenwel zonder veel succes. Aan nota's van de mogendheden, die op het terugtrekken der troepen aandringen natuurlijk geen gebrek. In Perzië blijft de toestand hetzelfde, steeds verande ring van ministers, terwijl de Shah de kool en de geit tracht te sparen, wat hem tot nu toe niet gelukt. Voor de diplomaten der groote mogendheden blijft Perzië een heerlijk veld om elkaar vliegen af te vangen, terwijl in dien tusschentrjd handel en inlandsche nijverheid met lam heid worden geslagen, en het land meer en meer verarmt. Afghanistan, Perzië's buurman, beleeft ook niet veel genoegen van zijn bondgenootschap met Engeland, velen zijner onderdanen voegen zich aan de zijde der Mohrands, die de «Engelschen harde noten te kraken geven.Ook hier maakt de priesterpartij, even als in Perzië, het haar vorst erg lastig. Moulah Hafid schijnt het in Marocco van zijn broer te zullen winnen, de Franschen beginnen zich reeds uit te laten, dat zij eerst als de pretendent Fez is binnen getrokken, zullen bepalen of Abdul Azis zal worden losge laten. Als dat door den drang der omstandigheden ge schiedt, zoo zal de akte van Algeciras moeten herzien worden, daar in die akte Abdul Azis wordt erkend als de wettige sultan. Men vreest dat zoodra Moulah Hafid blijken geeft niet in woord alleen maar ook in daden, dat hi; de Euro peanen wil beschermen en hunne verkregen rechten wil eerbiedigen, de stammen die thans Hozanr.a roepen hem weder even spoedig zullen verlaten. Het is daarom begrijpelijk dat Frankrijks houding een zeer moeilijke is. Keizer Wilhelm heeft met de akte van Algeciras, Frankrijk een dure kool gestoofd. In Engeland volgen de officieele bezoeken elkaar op, nadat Fallières vertrokken was, zijn thans duitsche geestelijken de gasten van koning Eduard, die de heeren luisterijk op Buckingham-palace heeft ontvangen. De koning sprak zijne gasten in hun landstaal aan, hetwelk natuurlijk in goede aarde viel. Keizer Wilhelm zal, zoo het heet, weder in Engeland komen, niet officieel maar om uit te rusten. Zijne doktoren schijnen het engelsche klimaat voor Z.M. zeer gezond te vinden, zoo wordt namelijk in de officieuse bladen in Duitschland verteld. In Noord Amerika wordt thans over bijna niets anders gesproken dan over de aanstaande presidents-keuze. De Republikeinen schijnen terrein te verliezenRoozeveld heeft het bij zijne eigen partij verbruid, zoodat zijn candi- daat Taft weinig kans schijnt te hebben, die in eene rede voering over Grant zich zeer onvoorzichtig uitliet. De kleurlingen-bevolking kiest de zijde der democraten, omdat kleurling-soldaten volgens hun meening door Rooze veld onrechtvaardig behandeld zijn geworden, terwijl Rooze veld, nog wel de winner van den Nobel-vredeprijs, het oorlogsbudget te veel heeft opgedreven. Bryan's kansen, eerst dalende, schijnen thans weder beter te worden. Wat van pas is te zeggen is van meer belang dan het mooi te zeggen- d i-i csa j van Donderdag 28 Mei Burgerlijke Stand. J Donderdag 4 Juni. tot dag 4 Ondertrouwd: S. B. W. Graaf van Limburg Stirum en C. F. Bijleveld. Getrouwd: M. J. M. Zuur en G. H. O. van Delden; A. H. van Deursen en G. Bouman. Overleden: W. A. Ramaer 67 jJ. Berkhout 46 j. Overleden te Meerenberg: A. M. P. van Ommen 79 jC. van Beest 66 j Niemand is zoo volmaakt dat hy niet nu en dan vermaning noodig heeft. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 7 Juni voorm. 10 uur ds. J. A. van Leeuwen. Maandag 8 Juni voorm. 10 uur ds. Roos, pred. te Meerenberg. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 7 Juni voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 8 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 7 Juni Kerkelijke dienst te 7J en 10 uur. Het bedrog is iets zeer oppervlakkigs. Het zal zeker door velen met genoegen Plaatselijk opgemerkt zijn, dat een echte steen des Nieuws. aanstoots, nl het deksel van een ver- deelput van den electrischen kabel, ge legen aan het looppad aan den Bloemendaalschen weg nabij het hotel „Welgelegen", verdwenen is. De put zelve is ook opgeruimd en vervangen door eene controleklok en verdeelkast, aangebracht op eene plaats niet hinderlijk voor wandelaars. De ring waarmede bedoeld deksel moest worden opgelicht was niet in het deksel ingelaten maar lag er bovenop of stond, wat ook meer dan eens gebeurde, recht overeind, zoodat menig wandelaar zich en vooral bij avond ernstig tegen dien ring stootte of er met den voet inliep. Wederom is een gedeelte sloot aan den Zijlweg door de betrokken eigenaren gedempt, waardoor men opnieuw een stapje in de goede richting is gekomen, aangezien het voor aanwonenden hoogst onaangenaam is een dergelijk ongemak in de nabijheid te hebben. Eene rioleering zou dan ook hier niet overbodig zijn, en in een lang gevoelde behoefte voorzien. Waar door de bewoners van den Haarlemmerstraatweg te Zandvoort een adres aan den raad der gemeente is gericht, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tegen het snel rijden van automobielen en motorrijwielen, verdient het wellicht overweging, dat vanwege ons gemeente bestuur eveneens maatregelen werden getroffen om het snelle rijden voor zoover het betreft den Zandvoorderstraatweg bij den Viersprong tegen te gaan. Daar is een gevaarlijk punt en er wordt dikwijls te snel gereden Woensdagavond werd op de buitenplaats «Wildhoef" alhier aangetroffen een 12-jarig meisje, dat verdwaald scheen. Bij de politie gebracht, vertelde zij Marie Dinkeler te heeten en tot heden in Schiedam te hebben gewoond. Haar vader was anderhalf jaar geleden verongelukt en j.l. Maandag was haar moeder begraven. Den dag hierop volgende kwam een dame die haar mede- nam, zeggende dat haar familie in Duitschland woonde waar zij nu heengebracht moest worden. Zij vertrokken en bleven 's nachts te Rotterdam, waar zich den volgenden morgen, Woensdagsochtends dus, een heer bij hen voegde. Met hun drieën werd de reis thans voorgezet tot Haarlem, waar zij uitstapten en de stad ingingen. Bij een der viaducten ge komen, zeide de dame plotseling tot het meisje: «Nu moet je maar zoeken, dat je terecht komt" en lieten haar, door zich snel te verwijderen, in den steek. Het meisje begon natuurlijk te huilen en sloeg ten slotte op goed geluk af een richting in, kwam op «Wildhoef" terecht en werd hier gevonden Door de goede zorgen der politie werd zij daarna op genomen bij de weduwe P., die het meisje liefderijk ver zorgde en van het noodige voorzag, waaraan zij groote behoefte had, daar zij sedert 's morgens nog niets had ge nuttigd. Den volgenden dag stelde de politie zich in ver binding met die te Schiedam, vanwaar bericht werd, dat de familienaam niet juist was opgegeven en dat de moeder van het meisje in Amsterdam moest wonen. Onder politiegeleide werd zij toen naar Amsterdam gebracht, alwaar naar de moeder een onderzoek werd ingesteld, dat echter tot niets leidde, zoodat het tweetal onverrichter zake weder terugkwam en men nog even wijs was als te voren. Het kind werd nu bij den inspecteur van politie in huis opgenomen, en den volgenden dag naar Schiedam gebracht, waar de politie tot de ontdekking kwam, dat het meisje tot haar 9de jaar verpleegd was door de echtelieden Dinkelman, doch toen de vrouw kwam te overlijden en de man bij een zijner kinderen ging inwonen, moest het meisje naar haar 'moeder, in Amsterdam, die intusschen gehuwd was. Thans bleek uit de verklaringen van het meisje dat zij door haar moeder, die zij juffrouw moest noemen, mishandeld werd en vertelde zij dat haar moeder de juffrouw was die haar naar Haarlem had gebracht en dat zij het verhaal van de reis van Rotterdam enz. op haar aanraden had gelogen. Het kind is nu te Schiedam door een dochter van Dinkel man in huis genomen, terwijl de stiefvader met het voor gevallene in kennis zal worden gesteld. V an morgen bij het ter perse gaan van dit blad verne men we nader, dat het geheele door het meisje medege deelde verhaal verzonnen was. Haar ouders leven nog en zijn wonende te Amsterdam. Het meisje, Johanna Marie van Moonderen geheeten, was de ouderlijke woning ont vlucht en naar Haarlem geloopen. De politie zal nu de zaak wel tot een goed einde brengen. Kennemer Eleclriciteit-Maatschappij In de algemeene vergadering van bovengenoemde maat schappij, gehouden op 21 Mei j 1., i s door de directie verslag uitgebracht, hetwelk wij in zijn geheel laten volgen: Mijne Heeren! «Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden het verslag omtrent den stand van onze Vennootschap over het vierde boekjaar, sluitende 31 December 1907. Waar wij in ons verslag over 1905 te kennen gaven dat de uitbreiding van onze Concessie in Bloemendaal binnen kort te verwachten was, moesten wij in dat over 1906 ver melden, dat door een samenloop van omstandigheden, die concessie nog niet was verleend. Nu evenwel kunnen wij mededeelen dat aan onze Maatschappij bij Raadsbesluit van 3 October 1907 concessie is verleend tot het leggen en heb ben van electrische geleidingen in de geheele gemeente Bloemendaal en zulks voor den tijd van 30 jaren. De voorwaarden aan deze concessie verbonden, waarborgen naar onze meening afdoende de rechten en verplichtingen zoowel van de Gemeente als van onze Maatschappij. De inkomsten in 1906 bedroegen103,411.06 1907 122,064.80 Zijnde eene vermeerdering vanf 18,653,74 De uitgaven in 1906 bedroegen67,548.96 1907 74,474.697, Zijnde eene vermeerdering van6,925.73ys Beide Centrales waren het geheele jaar ongestoord in be drijf. De machines voldeden goed. Eene belangrijke verbetering werd uitgevoerd aan de voe- dingpompen te IJmuiden en te Bloemendaal, terwijl door het slaan van een northonput te Bloemendaal beter voeding water werd verkregen. Ook werd voortgegaan met het aanbrengen van diverse netverbeteringen en beveiligingen. Een electro-motor-conden- satiepomp-agregaat der Centrale Bloemendaal werd vervangen door een geheel nieuw agregaat. Aangesloten lampen uitgedrukt in een equivalent van 16 N.K. en afgeleverde K W.U. komen voor in onderstaanden staat. Jaren. Aangesloten Verbruikte K. W. u. Lampen. Motoren. 1904 14079 71 P.K. 314215 1905 15982 81 P.K. 371297 1906 17585 92 P.K. 414596 1907 20259 145 P.K. 486870 Het verschil dezer opgaven met die in het vorige verslag vindt haar oorzaak in het afzonderlijk vermelden der motoren. Het blijkt dat het aantal lampen procentueel met 15,2 pCt. dat der afgeleverde Eenheden met 17,43 pCt. is voor uitgegaandat der motoren ging met 56 pCt. vooruit. In het afgeloopen jaar werd den Huize «Duinlust" aan ons net aangesloten en ons daardoor de gelegenheid geopend om vanaf onze duinleiding gemeenschap met Bentveld en den Aerdenhout te verkrijgen. Wij moeten niet onvermeld laten dat wij hierbij de meest mogelijke medewerking ondervonden van de eigenaars dei- terreinen waarover wij onze geleidingen mochten aanbrengeu. Een groot gedeelte bovengrondsche hoogspanningsgeleiding vanaf de duinleiding lot aan het transformatorhuisje Bent veld werd aangelegd; van daaruit werd een H.S. kabel ge legd naar een transformatorhuisje in den Aerdenhout. Verder werd een ongeveer 1ys K.M. L S. geleidingsnet gebouwd. Verschillende aanvragen voor aansluiting aan ons net in den Aerdenhout kwamen in, doch het leveren van stroom aldaar wordt tijdelijk nog belet, doordat zonder Ministerieele vergunning geen kruisingen van ons net met dat van de «Ned. Bell-Telefoon" Maatschappij mogen worden gemaakt. De aanvrage daartoe werd ingezonden en bedoelde ver gunning werd dezer dagen verkregen. De nieuvve concessie van Bloemendaal legde ons verplich tingen op tot uitbreiding der straatverlichting. Bereids ontvingen wij van B. W. opdracht om pl. m. 90 lampen in den loop van 1908 aan te brengen. Voor het gratis vernieuwen der lampen werd in het afge loopen jaar f 1596.54y2 uitgegeven; ofschoon wij tot die uitgave niet verplicht zijn, meenen wrj toch hiermede te moeten voortgaan. Het is U bekend dat de Raad van de Gemeente Velsen in beginsel heeft besloten tot het bouwen van een Gasfabriek en Waterleiding. De begrooting dier werken bedraagt res pectievelijk: ƒ295,600.en f 27*2,000. Wat betreft de Waterleiding, zijn wij van meening dat ook waar die uitgaaf zeer hoog is, zij in het belang van de inwoners zeker alleszins aanbeveling verdient. Wat de Gasfabriek aangaat is dit zeker in veel mindere mate het geval en wagen wij het voor Velsen de rendabiliteit van die inrichting te betwijfelen. (Zie het eerste artikel in dit nummer. Red, BI. W.) De Metaaldraadlamp wordt met den dag goedkooper en beterop onze tarieven kunnen wij, bij ruim verbruik, nog belangrijke rabatten toepassen, zoodat de tijd vermoedelijk niet ver meer af licht, dat electrisch licht goedkooper zal zijn dan gaslicht. Voor de straatverlichting zijn de uitgaven voor de Gemeente belangrijk minder bij de bestaande electrische verlichting dan zij zouden zijn indien de geheele straatverlichting door gas gloeilicht zou worden vervangen, en daar de concessie ons waarborgt dat na 1910 alleen de geheele straatverlichting kan worden opgezegd, zoo zijn wij van oordeel dat men zich nog wel tweemaal bedenken zal voor men daartoe overgaat. Wij zien alzoo de concurrentie van de eventueel te bouwen Gasfabriek met gerustheid tegemoet. Gedurende het afgeloopen jaar werd in de maanden Mei, Juni en Juli in de Gemeente Velsen een proef genomen met het verleenen van gratis slaagd mogen beschouwen Onze Centrales, met inbi bij den aanvang van het Door uitbreiding en nie drag in den loop van ƒ574,553.83. Wij stellen voor hierop op het einde van dat jaar de De concessies staan eve te boek. Het uitgegeven aandeeler op een bedrag van 460 De bruto inkomsten 1907 122,064.80. De exploitatiekosten b( /74,474.69Vg. Zoodat de bruto winst /47,590.10ys. Voor onderhoud en rep boekt ƒ12,000.—. Besteed in dit jaar 1 Op het Onderhoud- en gereserveerd, ad 455.58 voorgaande jaar ad j 3,70 van ƒ4,160 92. Het onverdeeld winsts 2,821.897s vormt mi ƒ47,590.1072 een totaa 37,575.7 l'/j.) Wij stellen voor dit bec Extra te reserveeren op Af te schrijven Het restant ad over te brengen op nieuw In het afgeloopen jaar te boeken. Ofschoon ons productiev nog voldoende is voor den Beslist krimpvrij ONDERGOEDEREN. Te Overveen of Bloemen een gezonde en rustige omgev DAME, midd leeftijd, GEVR liefst beneden, met doorl. pen liefst bij een paar Dames inwonende. Br. onder lett. O 209, J. Boekh. Haarlem. van 15 Juni15 Augustus villa, 5 kamers met keu gelegen in de nabijheid v mend. Bosch. Brieven onder letter 12 Bu dit blad. Bouwkundige en Mak Taxateur in Vaste G< Assurantiën enz Tetterodestraat 30 - Te (o.d. Zijlbrug). Met 1 dag opzegging Met 10 dagen Voor 1 maand vast Voor 6 maanden vast Voor 1 jaar vast voor 1 jaar vast, in b< van 100.—, 500 1000.tegen een re 4 °/0, daarna aflosba 6 maanden.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2