MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten a 2e jaargang ZATERDAG, 13 JUNI 1908 No. 24 Het Bloemendatdsch Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. II 3 Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Ieder het zijne. Donderdagmiddag was de Dorpstraat even in roer door een geschil, dat zich voordeed ten huize van een der vele kamerverhuurders-pensionhouders in onzen gastvrijen kring. Eene dame meenende, dat de huur van hare vertrekken om was, maakte zich gereed met eenige meubeltjes en hare overigens in kisten gepakte goederen naar een ander pension te begeven, toen de kamerverhuurder-pensionhouder zich daartegen verzette en zelfs den kruier der dame belette het goed weg te halen, bewerende dat juist een nieuwe maand huur was ingegaan en de huurster dus verplicht was te blijven, althans hare goederen daar zoolang te laten als waarborg voor den nieuwen te betalen huur- en pension- prijs. Over en weer opgewondenheid. De politie getelefoneerd, gaf aan de dame als hare meening te kennen, dat de verhuurder-pensionhouder geen recht had het goed eigenmachtig vast te houden, doch dat voor feitelijke ...mnnmn» UAHA-O^J. AAAn m.O .ArtloMrt ctmf hjlffl voor zooverre dezelve daarvoor vatbaar zijn, door den ijker tegen een vastgesteld tarief ten bate van 's Rijks kas wor den gejusteerd, het justeergeld onmiddellijk aan hem moet worden voldaandat de koperen gewichten, voor het geval zij te licht zijn geworden en het grondvlak geene gelegenheid aanbiedt tot verzwaring, moeten worden afgekeurd, ingevolge ministeriëele beschikking dd, 5 December 1882, No. 27, afd. handel en nijverheid, uit hoofde de verzwaring op het zijvlak niet meer behoort te geschiedendat het ten opzichte der aan te bieden maten en gewichten, in de eerste plaats wat de vochtmaten betreft, dringend noodig is, dat de herijkplichtigen die voorwerpen niet dan goed gereinigd aanbieden, daar bij ge breke daarvan geene voldoende verificatie daarop kan worden toegepast. 2°. dat zij, die verzuimen hunne maten en gewichten ter herijking aan te bieden, of daarin verhinderd worden, die maten en gewichten voor den lsten September 1909 nog kunnen doen herijken op het ijkkantoor te Leiden-, 3°. dat, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad No 57), verboden en strafbaar is; 4°. dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 18 October 1907, het goed- keuringsmerk gedurende dit jaar, te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten, zal zijn r Nog worden de belanghebbenden er bijzonder on gewezen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een ver lofganger geenszins ran zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van boven bedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefranlceerd verzoekschrift aan den minister van oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners" en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden ge vraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag lusschen 10 en 12 uur voormiddags. Bloemendaal, den 9 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, N. Bouwens 1. B. Een groot verstand is moeilijk te bevredigen. 117 BIJVOEGSEL van „Het Bloemendaalscli Weekblad" p, Door de politie te Overveen is proces- aa 'SC IJ verbaal opgemaakt tegen v. d E. uit meuws. Q r ischoten, wegens het wegnomen van een fuik, ten nadeele van den visscher Jarigze uit Haarlem. Vreemdelingen in Bloemendaal. Aangekomen Huize »Lena", pension mej. W. Slot, fam. H. J. Provo Kluit en echtgenoote, Den Haag. Pension Bosch en Heuvel," fam. D. J. A. van dei- Koppel, Amsterdamde heer en mevrouw Honkes-Driels- man, arts, Den Haag. Vertrokken: Pension Pomona", mej. Fnnke, Heerengracht Amsterdam. Iedere onderneming, die met den ernst in strijd is, gren3t reeds aan d waasheid. Haarlem. Het museum van kunst- Uit andere ge- nijverheid werd gedurende de maand meenten. Mei bezocht door 614 belangstellenden. In de aan bet museum verbonden school voor kunstnijverheid werden de lesSfen bijgewoond door 158 leerlingen. De aan het museum verbonden boekerij is gedurende eenigen tijd gesloten wegens het inventariseeren der boek en plaatwerken en het maken van een nieuwen catalogus. Zoodra de boekerij weer voor het publiek geopend wordt, zal dit nader bekend worden gemaakt. Gedurende de Pinksterdagen zal in het museum de prach tige verzameling oud-japansche kunstwerken, bestaande uit lakwerk, ceramiek, weefsels, boduurwerken enz. tentoon gesteld blijven. Bovendien is eene keurige verzameling werk stukken in zilver, koper en tin geëxposeerd, uitgevoerd door de leerlingen der metaalklasse van de, aan het museum verbonden school. Deze verzameling zal weldra verzonden worden naai de internationale tentoonstelling, betrekking hebbende op het onderwijs en het teekenen der kunst ambachten, die in Kensington zal gehouden worden Gedurende de beide feestdagen is het museum geopend van 104 uur. Heemstede. Het oude raadhuis te Heemstede, overgegaan aan den heer W. A. van Amstel, aannemer aldaar, is met veel zorg veranderd. Is uitwendig alles zoo goed als bet zelfde gebleven, inwendig beeft het eene groote verandering ondeigaan. Dit was lang niet gemakkelijk, daar men niet de beperkte hoogte van verdieping moest werken, wilde de oude gevel behouden blijven. Het huis zal zijn naam van vroeger weder terug krijgen n.l. Overlaan en over eenigen tijd worden betrokken dooi den heer dr. M. Colenbrander. Zandvoort. Het prachtige weer van deze week heeft er veel toe bijgedragen dat reeds de eerste week na de opening van bet badseizoen een groot aantal baden zijn genomen. Er is dan ook al reeds een drukke bedrijvigheid op het. strand waar te nemen, ofschoon het nog in den zoogenaamden voortijd is. Tijdens de beide Pinksterdagen zal het er bij goed weer stellig zeer druk zijn. Het bekende Germania begint dan ook weder met zijne concerten. De waarheid komt steeds achteraan, hinkend met den tijd. Een ieder kent dat schoone boek van Yan den liak Hector Malot: Alleen op de Wereld", Op den tak. waar zoo meesterlijk in uitgebeeld wordt, wat iemand ondervindt, die aan zijn lot overgelaten, alleen op de wijde wereldzee ronddoolt. Alleen op de wereld! Bestaat er iets verschrikkelijkers voor een mensch, die behoefte heeft aan steun, aan vriende lijkheid, aan een meeleven in de wereld van licht en schaduw Voor ons oog verschijnt zulk een ongelukkige: Jacob Kelder te Purmerend, in de wandeling Jaapie" gebeeten. 't Is een gebrekkig mannetje, die lezen noch schrijven heeft geleerd en sinds den dood zijner moeder zijn vader heeft hij nooit gekend met haruionika-spelen de kost trachtte te verdienen. Met zijn instrument, dat expres voor hem gemaakt is, daar Jaapie met de linkerhand en nog alleen maar met den duim kan spelen, kon hij echter tot vóór kort ternauwernood zooveel bijeenscharrelen, dat hij het leven hield. Toch was Jaapie zich bewust, dat hij vrij goed har- monika spelen kon, maar watbaatte hem dat: ook anderen moesten dat weten en waardeeren. Daar vernam de arme zwerver, dat te Amsterdam een wedstrijd op de harmonika zou worden gehouden. Hij zou wel eens mee willen doen Men hielp hem: Jaapie toog naar de hoofdstad en kwam met den len en den eereprijs 1 HuisWat een geluk voor den stakkerd. Zijn stadgenooten huldigden hem, toon den waardeering voor Jaapie's kunst en deze voer er wel bij. Op de overwinning te Amsterdam volgde een gelijke te Rotterdam en de vorige week heeft Jaapie gespeeld voor de Gramophone-Maatschappij in Den Haag. Die heeft platen gemaakt, welke binnenkort in den handel zullen worden gebracht, zoodat men weldra in alle café's Jaapie zal kun nen hooren spelen in afdruk. Maar velen zullen nu waar schijnlijk persoonlijk met den inuzikalen Jaapie willen kennis maken en genieten van zijn fijne voordracht, zijn zuiver spel, zijn onberispelijke overgangen, zijn harmonische accoor- den, zijn staccato's, zijn syncopen, zijn crescendo's en decrescendo's. Welnu, daartoe is gelegenheid: Jacob Kelder stelt zich tegen een matig honorarium disponibel voor voor drachten. Zijn adies weet men. De arme Jaapie van voorheen staat niet meer eenzaam en verlaten op wereld. Hij heeft weer moed gekregen om op den levensweg voort te gaan, want thans omgeeft hem de hoop, die bloemenstrooiende godin, die geluk-ster voor armen en bedroefden. De hoop herleefde ook in hef hart yah,tnenigen land bouwer, die vóór eenige weken zuchtend de n'kaste toekomst tegenging wat was het voorjaar ongunstig, hoe leeg was de voorraadschuur, hoe schraal waren nog de weiden en akkers Wat de brave dichter Poot zong: »Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen Die zijn zalig lot, hoe kleen Voor geen koningskroon zou geven: Lage rust braveert den lof Van het hoogste koningshof," is, belaas, zoo menigmaal in flagranten strijd met de werkelijk heid. Zoo eenvoudig, zoo rustig en kalm is het leven van den boer veelal niet. Ook deze kent zijn verdrietelijkheden, zijn drukkende zorgen en nijpende nooden. Maar op 't oogenblik is de bange zorg van eenige weken geleden geweken. De Meimaand tooverde gras in de weide en graan op de akkers en de boer ziet met welgevallen naar het met, wellust grazende vee. terwijl zijn hart weer jubelt: iNeen, gij zult ons niet begeven, Poolstar, aan den hemelboog, En, waar gij ons vóór zult zweven, Volgen wij, met vroolijk oog!" Hoop doet leven, zegt het spreekwoord, en hoewel we dit allen uit ondervinding zullen beamen, zal toch wel niemand hieruit concludeeren, dat we slechts behoeven te hopen om ons leven immer verlengd te zien: het memento mori" gedenk te sterven wordt ons toch iederen dag gepredikt. Nu komt ons daar echter een professor met hoog ernstig, gewichtig gezicht vertellen, dat bij het levens-elixir het lang gezochte elixir tot verlenging des levens, heeft gevonden. Een jeugdigen ouderdom van 150 jaren verzekert prof. Franijois Bonnet van de politechnische school te Parijs aan een ieder, die van zijn tegengift tegen den ouderdom gebruik wil maken. De dood wordt volgens dezen geleerde veroorzaakt door een »fermentum" of giststof, in het lichaam aanwezig welke giststof evenwel onschadelijk kan worden gemaakt door toe diening der melkzuren op doeltreffende wijze. Dit weten schappelijk product, door den hooggeleerde uitgevonden, werd door hem in een talrijke vergadering te San Francisco getoond een flesch, gevuld met een vocht, dat millioenen goede microben bevatte, welke in staat, zouden zijn de kwade of schadelijke microben te dooden. Lieve lezer en lezeres, begint ook uw hart niet te jubelen Wat zijn we toch in een gelukkigen tijd geboren, dat we deze triomf der wetenschap mogen beleven en met haar mogen voortleven. Hoe heerlijk lacht ons de toekomst tegen Ja, ik begrijp, dat u de vraag op de tong brandt, waar- dat microben-artikel verkrijgbaar is. Maar dat kan ik u nog niet zeggen; zoodra ik echter het adres weet, meld ik het u Als er nu nog giststoffen worden gevonden ter verdrijving van sociale nooden, van zieleleed en geesteskwalen, dan hebben' wij den hemel op aarde. Keuvelaar. Met kwaad zal men nooit goed kunnen vechten. Vrachtrijder Alders v/lr Duineveld Sant- Yraclltrijder. poort, Jan Gijzenvaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal 101/2 uur v. m. Overveen ll1^ uur v- m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan 10l/2 uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Huijsser 101/2 uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet. Zijlweg' 12 uur. Een bron wordt troebel door een kleine stoornis.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1