MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OYERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 2* jaargang ZATERDAG, 13 JUNI 1908 No. 24 Het Bloemendoidseh Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. M Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Ieder het zijne. Donderdagmiddag was de Dorpstraat even in roer door een geschil, dat zich voordeed ten huize van een der vele kamerverhuurders-pensionhouders in onzen gastvrijen kring. Eene dame meenende, dat de huur van hare vertrekken om was, maakte zich gereed met eenige meubeltjes en hare overigens in kisten gepakte goederen naar een ander pension te begeven, toen de kamerverhuurder-pensionhouder zich daartegen verzette en zelfs den kruier der dame belette het goed weg te halen, bewerende dat juist een nieuwe maand huur was ingegaan en de huurster dus verplicht was te blijven, althans hare goederen daar zoolang te laten als waarborg voor den nieuwen te betalen huur- en pension- prijs. Over en weer opgewondenheid. De politie getelefoneerd, gaf aan de dame als hare meening te kennen, dat de verhuurder-pensionhouder geen recht had het goed eigenmachtig vast te houden, doch dat voor feitelijke inmenging harerzijds geen plaats was zoolang geen strafbare feiten waren gepleegd of stonden gepleegd te worden. De verhuurder raadpleegde zijnerzijds een deurwaarder, die toe vallig voorbijkwam. Deze gaf den raad het goed niet af te geven en wei op grond van de feitelijke overweging dat de verhuurder anders zijn waarborg voor de nog te betalen huurpenningen kwijt was. Ziedaar een groote fout. Een goed deurwaarder geeft, evenmin als honderden die mr. voor hun naam schrijven zoader praktiseerend advocaat te zijn dit doen, in questieuse re htszaken geen adviezen; hij is daartoe niet opgeleid, de priktijk leidt hem op, maar de rechtsstof waarmede hij in d< praktijk voldoende aantal malen in aanraking komt om ze te beheerschen, is beperkt. zaak naar aanleiding waarvan wij schreven werd den- i.- i" a dag geregeld, doordat de verhuurder begreep, dat bi jn eigen rechter niet mocht zijn. Maar stel u eens voor, de politie (en op verschillende dorpen grijpt deze zonder g recht in burgerlijke zaken feitelijk in) zulks ook hier i' gedaan! Van recht" ware in de geheele zaak geen )or meer te bekennen geweest en de verschillende partijen idden even goed met knuppels tegen elkander te keer unnen gaan, om te zien wie als appelmoes, wie als ïachthebber overbleef. Laat ieder bet zijne hebben, maar laat ook ieder zich bepalen tot het doen van het zijne, alleen dan heeft de ver doorgevoerde arbeidsverdeeling in onze maatschappij eenig nut, alleen dan ook is eene geordende maatschappij mogelijk. Er is altijd nog tijd om aan het gesprokene een woord toe te voe gen, nooit om er een terug te nemen. Woestduin. Agenda. Zondag 14 Juni l'/3 uur. vCourses Woestduin" Haarlem. Brongebouw. Zondag 14 Juni, 21/3 uur. Matinée door de Muziekvereeniging van Post- en Telegraafbeambten De Postharmonie", Directeur W. J. van Tienen, voor leden van het Brongebouw en »De Postharmonie», benevens geïntroduceerden. Uit het geduld vloeit de onschatbare vrede voort, die het geluk dezer wereld is Burgemeester en Wethouders van Bloe- llllhteliilte mendaal maken bekend, dat de herijk van M maten en gewichten voor deze Gemeente JlPUedeellllgeil. zai plaats hebbenin het politiebureau te Overveen Voor Overveen: op 25 Juni 1908 van 8i ure—12 ure v. m. Voor Bloemendaal: Op 25 Juni 1908 van 1 ure4 ure n. m. Voor Vogelenzang: op 8 Juli 1908 van 2 ure—3 ure n. m. te Bennebroek. Voorts wordt het navolgende onder de aandacht der belanghebben den gebracht: 1°. dat, ingevolge circulaire No. 328 van 10 Januari 1870 van zijne excellentie den minister van binnenlandsche zaken, en in verband met het koninklijk besluit van 14 Juli 1894 Staatsblad No. 132), de te zwakke oude blikken maten moeten worden afgekeurd dat, ingevolge art. 12 eerste alinea en art. 14 tweede alinea der y&wet, de maten en gewichten alleen dan kunnen worden geijkt als ze zijn voorzien van hun wettelijken naam of waarde dat in dit jaar de herijk zich weder uitstrekt tot alle maten en gewichten zonder onderscheid; dat van de onjuist bevonden gewichten, die op hun verzoek, voor zooverre dezelve daarvoor vatbaar zijn, door den ijker tegen een vastgesteld tarief ten bate van 's Rijks kas wor den gejusteerd, het justeergeld onmiddellijk aan hem moet worden voldaandat de koperen gewichten, voor het geval zij te licht zijn geworden en het grondvlak geene gelegenheid aanbiedt tot verzwaring, moeten worden afgekeurd, ingevolge ministeriëele beschikking dd. 5 December 1882, No. 27, afd. handel en nijverheid, uit hoofde de verzwaring op het zijvlak niet meer behoort te geschiedendat het ten opzichte der aan te bieden maten en gewichten, in de eerste plaats wat de vochtmaten betreft, dringend noodig is, dat de herijkplichtigen die voorwerpen niet dan goed gereinigd aanbieden, daar bij ge breke daarvan geene voldoende verificatie daarop kan worden toegepast. 2°. dat zij, die verzuimen hunne maten en gewichten ter herijking aan te bieden, of daarin verhinderd worden, die maten en gewichten voor den Isten September 1909 nog kunnen doen herijken op het ijkkanloor te Leiden-, 3°. dat, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der Wet van den 7den April 1869 (Staatsblad No 57), verboden en strafbaar is; 4". dat, volgens beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 18 October 1907, het goed- keuringsmerk gedurende dit jaar, te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten, zal zijn r Nog worden de belanghebbenden er bijzonder on gewezen, dat de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempelmerken, en dat dus het laatst-geplaatste goedkeuringsmerk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Bloemendaal, den 9 Juni 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. N. Rolwens 1. B. De Burgemeester van Bloemendaal maakt bekend, dat de in deze gemeente gevestigde verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aan gegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet l 901, in wer- kelijken dienst worden opgeroepen: 24 Augustus Wijbe Jaasma, lichting 1905, 9e regiment infan terie Leeuwarden; 29 Juni Cornells Johannes Cassee, lichting 1903, pantserfort art. IJmuiden; 29 Juni Johannes van Roode, lichting 1905, pantserfort art. IJmuiden; 29 Juni Frederik Cassee, lichting 1905, pantserfort art. IJmuiden; 29 Juni Gerard Adolf Poortermans, (mag reeds 1 Juni opkomen), lichting 1905, 2e regiment vesting-artillerie Amsterdam; 29 Juni Gerardus Wilhelmus Spoor, lichting 1905, pantserfort art. IJmuiden; 1 September Dingenus Adriaan Lindhout, lichting 1903, 3e regt. infanterie Middelburg. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur (de miliciens-telegrafisten vóór een uur), of indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het rijk woonplaats hebben, be hoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. liet is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voor middags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewenscüt in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te be komen aangaande de reis. De verlofgangers echter, voor de laatste maal met groot verlof vertrokken nd 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedi-ukt en met rooden inkt ingevuld vervoerbewijs, behoeven zich niet ter gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat bun het zakboekje wordt terug gegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die. hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoer bewijzen en passagebiljetten. Het 'is noodig zich tenminste een half uur vóór het vertrek van den trein of van de tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragen; aan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ont vangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige ver klaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is af gegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlof gangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een ver lofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van boven bedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den minister van oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners" en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden ge vraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Bloemendaal, den 9 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, N. Rouwbns 1. B. Een groot verstand is moeilijk te bevredigen. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 sen en behalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaau. Dagelijks van 89 uur eu 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 121 uur. Vrienden te houden is moeilijker dan ze te krijgen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal Billlien land sell heeft weder hare zittingen hervat. Er is overzicht. wat geredekaveld over den toestand der rijkswerklieden, en het laat zich aanzien dat hun toestand aanmerkelijk verbeterd zal worden. Verder werden eenige onderwerpen van minder belang behandeld, o.a. naturalisatie van den bekenden indiscben doctor Isma- hoen, die, zooals men zich zal herinneren, de eerste javaan is, die den doctorstitel baalde en als officier van gezond heid naar Indië zal terugkeeren. In Leiden is thans een andere javaan met lof bevorderd tot candidaat in de letteren,. Deze opleving van den javaanscben geest kan niet anders dan toegejuicht worden, en wij drukken den weusch uit, dat dit voorbeeld spoedig navolging zal vinden. In Engeland was het reeds lang de gewoonte van velen zijner Britsch- Indische onderdanen om een graad te verwerven aan een der universiteiten in Engeland. Door de afdeeling IJmuiden van de Vereeniging ter Bevordering van de Ned. Visscherij is een beredeneerd adres gezonden aan de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin bij de regeering wordt aangedrongen om den ouden toestand in IJmuiden te herstellen en de wensch wordt uitgedrukt, dat als de wetgevende macht weder gelden mocht voteeren voor de uitbreiding van IJmuiden's vischhaven en verkooplokalen, eerst de deskundigen en belanghebbenden er over zullen worden gehoord Vooral dringt zij er op aan dat in IJmuiden van rijkswege een zuinig en voorzichtig beheer zal worden ingevoerd. De crisis in de Diamantnijverheid te Amsterdam is nog niet tot een eind gekomen. Op den bondsraad van den Algemeenen Diamantbewerkersbond werd besloten een refe rendum onder de leden uit te schrijven, hetwelk te be slissen krijgt in welken zin het werkloozenvraagstuk in den bond zal worden opgelost. Alom wordt thans in deze dagen in ons land eene collecte gehouden voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Het mag hier niet onvermeld blijven dat dit fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de staat verplicht is, maar dat het dient om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die hun leven en lijf voor het vaderland hebben veil gehad. Menigmaal hoorden wij de bewering uiten, dat de staat voor bare dienaren moet zorgen en de particuliere milddadigheid zich niet had te bemoeien om oude krijgers te ondersteunen. Kapitein Christoffel krijgt in Atjeb dadelijk werk. Zich van Sho Seumawe naar Panton Laboe begevende per stoomtram, vond Christofiel de trambaan op een afstand van elf honderd meter opgebroken, terwijl den daarop volgenden nacht drieduizend meter spoor werden opgebroken door de vijandige bevolking, die wijselijk hare kampongs beeft ver-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3