laten. De compagnie mag aldaar wel spoedig eens hare tanden laten zien, om te beletten dat de ontevredenen verdere onheilen aanrichten. Beslist de beste vrienden zijn zij, die ons de waarheid durven zeggen, al komen we er soms niet zonder kleerscheuren af. De koning van Zweden, Gustaaf moet Buiteillandscll heel wat hooren over zijn uitlatingen overzicht. in Berlijn tegenover den duitschen keizer. In Frankrijk en Rusland vindt men den toon dien hij heeft aangeslagen wat al te waardeerend. Koning Edward van Engeland is thans in Reval op bezoek bij den czaar en heeft allerlei waardig- heidsbekleeders medegenomen, zoodat de bewering niet overdreven is te noemen, dat beide vorsten wel iets anders zullen uitvoeren dan elkaar omarmen en complimenten maken. Engeland heeft Rusland's steun thans noodig in Perzië, in Afghanistan, en in Macedonië. Het heeft de aan dacht getrokken, dat de engelscbe koning niet naar Berlijn is gegaan op zijn doorreis naar Rusland. Edward heeft in het parlement heel wat onaangename woorden moeten hooren over het feit dat hij den czaar, den verdrukker van zijn volk, beleefdheden gaat bewijzen. De socialisten in de engelsche kamer hebben zich niet ontzien, den czaar allerlei lieflijke namen naar het hoofd te slingeren. De toestand in Rusland blijft treurig en thans is het ongelooflijke geschiedde Doema-meerderheid heeft absoluut geweigerd eenige gelden voor den aanbouw van nieuwe schepen toe te staan, zelfs de woordvoerder der ultra-monarchistische partij vond geen vrijheid, zoo lang niet de geheele administratie van het marine-departement hervormd was, een kopeke voor de vloot te voteeren. In Warschauw zijn de terecLtstellingen in vollen gang, de openbare aanklager vraagt voor de gemakkelijkheid voor alle beweerde overtredingen, »de strop". De krijgsraad houdt zich meestal aan dat advies. In Finland gaat de reactie hoogtij vieren, en de Finnen kunnen zich op bange dagen voorbereiden, De sociaal-revolutionnaire partij in Rusland heeft de leiding van het volk van de sociaal-democraten overgenomen en werkt gestadig op de boerenbevolkingdeze boerenbe volking moet jaarlijks 250.000 rekruten leveren voor het leger, en gelukt het die partij de rekruten tot hunne denk beelden over te halen, zoo zal de bureaucratie spoedig machteloos staan en zal het spel eerst recht in Rusland beginnen. In de Ural- en de Wolga-districten schrijven de boeren thans reeds de wet voor, en heeft de regeering geen vertrouwbare troepen om haar wil wet te doen worden. In de Albany Review van Mei 11. komt een zeer lezens waardig artikel voor over den meer dan wanhopigen toestand die in Rusland heerscht. De raadgevers van den czaar schijnen met blindheid geslagen te zijn, en werken zoo bard mogelijk mede aan de ontbinding van dit zoo onge lukkige land. In Macedonië trekken steeds meer bulgaarsche benden bet land binnen, met de grieksche en Servische benden zal het dus wel weder spoedig tot vechten komen, onder lijdend toezien van den Turk. De shah van P e r z i is uit Teheran gevlucht, maar heeft het toch noodig geacht zijn aanhankelijkheid aan de grondwet te betuigen. De regeeringloosheid moet aldaar haar toppunt bereikt hebben. Moulah Hafid, de pretendent in M a r o c c o, is met grooten praal Fez binnengetrokken. Er zullen dus nu spoedig wel onverwachte dingen in Marocco geschieden. Frankrijk moet nu wel partij kiezen en zijn beschermeling Abdul Azis in den steek laten, wil het zich niet nog meer moei lijkheden op den hals halen. Spanje denkt er hard over om bij de minste oneenig- heden met de fransche troepen in Marocco het bijltje er bij neer te leggen en zijne troepen terug te trekken, waarbij dan tevens aan de onderteekenaars der akte van Algeciras zal worden medegedeeld, dat het geen kans ziet de politie in de havenplaatsen te organiseeren zooals zulks aan haar en aan Frankrijk in Algeciras werd opgedragen. Het gevoel voor kunst en voorwerpen uit den ouden tijd is bij de Spanjaarden verre te zoeken. Naar men verneemt, laat men thans de ruïnen der stad Italica, indertijd door Scipio gesticht en alwaar men nog acht jaren geleden een Diana beeld, gouden sieraden en kostbare mozaïken vond, thans door dynamiet springen, om het materiaal te gebruiken ter verharding der wegen. Een droevig bewijs van het verval eener natie, die vóór ruim drie eeuwen in Europa den toon aangaf. In Frankrijk heeft eene droevige gebeurtenis plaats gehad Ter gelegenheid van Zola's bijzetting in het Pantheon hebben velen zich niet ontzien diens nagedachtenis te be kladden een der nationalisten, zooals die verdwaasde partij zich noemt, heeft zelfs de onbeschaamdheid of liever laag heid gehad op majoor Dreyfus te schieten, met het kenne lijk doel dezen martelaar te dooden. De gevolgen van dezen mislukten aanslag zullen niet uitblijven en de nationalistische partij nog meer impopulair doen worden dan zij reeds was. President Fallières is goed en wel uit Londen teruggekeerd en heeft zijn voornemen te kennen gegeven in September of October nogmaals, maar dan incognito, de fransch-engelsehe tentoonstelling te be zoeken. Voor de entuite cordiale is het te betreuren, dat de Engelschen en Franscben maar niet elkanders taal kunnen leeren sprekenhet bezoek dat Fallières in Dover bracht, levert een aardig staaltje hoe mal het moet zijn als gastheer en gast elkaar niet verstaan en toch elkaar liefelijk heden willen zeggen. De onder-minister van oorlog in Frankrijk heeft de ver schillende hoofden van scholen op het nut gewezen de jeugd reeds op school in den wapenhandel te oefenen, en aan dat oefenen voordeelen verbonden bij de indiensttreding in het leger. In Portugal is thans eene parlementaire commissie bezig om vast te stellen, hoeveel wijlen Don Carlos te veel uit de staatskas heeft genoten. Bij dit onderzoek is tevens gebleken dat de koningin Maria Pia eveneens naar welge vallen uit de staatskas putte. Een treurige zaak voor de monarchisten, daar van deze fouten behendig partij wordt getrokken door de republikeinen, die langzamerhand den grcnd onder hunne voeten voelden wegzinken. Men vergete niet dat Portugal evenals Spanje het dorado is van onbe schrijfelijke onwetendheid op ieder gebied, dat dus de volks geest spoedig is om te praten, als maar snorkende praatjes worden verkocht. In het land van Uncle Sam, Noord-Amerika, vliegen de partijen elkaar bijna in het haar. Taft, de eandi- daat van Roosevelt, kan niet algemeen genade vinden in de oogen der republikeinsche partij, terwijl de democraten Bryan naar voren zullen brengen. Niettegenstaande Roose velt herhaaldelijk voor een candidatuur heeft bedankt, is de kans niet uitgesloten, dat als Taft op den partijdag der republikeinen niet de meerderheid kan verkrijgen, Roosevelt toch zal worden gecandideerd. Men kan er zeker van zijn dat met de weddingschappen, die thans in Amerika loopen over de verkrijging van een president groote sommen ge moeid zijn en de zaken onder al dat gewed er niet weinig onder lijden. Een verkiezingsjaar is voor Amerika steeds een slecht jaar. Over den pan-amerikaanschen spoorweg, die New-York met Byenos Ayres zal verbinden en 16.750 kilometer lang zal worden, is een lijvig rapport verschenen. Van deze lijn zijn reeds vele deelen gereed, het zal er maar op aan komen de verschillende thans bestaande spoorwegen te verbinden, maar juist dat verbinden zal ettelijke jaren duren en schatten gelds kosten. De rapporteur, Charles Popper, twijfelt evenwel niet aan de totstandkoming der lijn, die er toe zal medewerken, de volken van het geheele vaste land van Amerika meer en meer te verbroederen en den welvaart te bevorderen zoowel van Noord als Zuid Amerika. De vriend moet alles in alles zijn. van Donderdag 4 Juni tot Burgen like stand. 3 Donderdag 11 Juni. Bevallen: E. G. Zuijdam-Freijer levenl. Getrouwd: W. F. van Dijk en A. G. Tavenier. Overleden te Meerenberg: J. Schuitemaker 54 j.; J. de Jong 65 j.M. Nieuwenhuis 76 j.W. van Onnel 68 j.I. Cohen 55 j.; C. Brouwer 40 j.; A. Ruigrok 49 j. Sommige vrienden zjjn goed in de verte, anderen nabij De tijd van zwermen is daar. De imker, Bijenteelt. die geregeld de ontwikkeling zijner volken volgt, zag het al sinds eenigen tijd aankomen. Hij weet, in 't laatst van Mei of anders in de eerste helft van Juni, jnag hij een zwerm verwachten. Dit voorjaar niet vroeg, daar de meeste volken tengevolge van de ongunstige campagne in 1907 in minder goede conditie verkeerden dan anders. Maar hij heeft extra gevoerd, eerst om ze voor gebrek te vrijwaren, en in de laatste weken om ze tot een krachtigen broedaanzet te prikkelen en spoedig zwermen te krijgen. De eerste voorteekenen ver toonden zich: er werd darrenbroed aangezet en darrencellen, zoo noodig, werden bijgebouwd, waarin de koningin haar eitjes neerlegde. De darren kwamen uit en vlogen bij mooi weer, ongeveer 2 uur na den middag, het veld in. I'e imker onderzocht nu den korf of kast opnieuw en ziedaar zijn de bijen bezig éen of meer koninginne-cellen (moer doppen) te bouwen, meestal onder aan de randen der raten, maar soms ook hooger. Later zag hij de uiterst kleine eitjes, voor den beginner eerst niet waar te nemen, op den bodem der cel, uit de eitjes kwamen de larfjes, welke rijkelijk door de voedsters van voederbrij werden voorzien, en de imker, die dit ontdekte, vertelde zijn huisgenooten, dat de i>welk'' reeds in de doppen stond. Hij weet nu, dat het zwermen niet lang mèer uitblijft, vooral niet als de moerdoppen verzegeld zijn efl dus weldra een nieuwe koningin zal geboren wordeD. Vóór de jeugdige prinses de moeder- wieg verlaat, moet de oude koningin met, baar volgelingen een goed heenkomen zoeken;. Het wordt in de woning ook te volhonderden bijen komen er dagelijks bij en opent men de kast of beurt men den korf om, dan ziet men de bijen bij duizenden onder aah de tafels hangen. Geen wonder, dat de diertjes op een warmen dag het binnen te benauwd krijgen en naar buiten komen om een luchtje te scheppen, waar zij dan op den voorwand van de woning zich neer zetten. Voor ventilatie wordt overigens wel gezorgd: tal van bijen', de z.g. waaiers, slaan met heur vleugeltjes ge stadig op en neer om alzoo versche lucht en koelte aan te brengen. De imker heeft in dezen tijd alles gereed gemaakt om den zwerm te scheppen en naar eisch te ontvangen. De zwerm- of vangkorfjes, zoowel als de ledige woningen waarin de zwermen moeten worden gehuisvest, zijn terdege gereinigdi? dit. niet het geval, dan heeft men groote kans dat de bijen weer gaan vliegen. De groote dag is daar. 't Is mooi weer en de zwerm mag dus verwacht worden. Er heerscht onrust onder de bijen, zij vliegen niet zoo regel matig als gewoonlijk en nu en dan stijgen enkele omhoog, draaien in groote kringen rond om daarna weer naar binnen te gaan. De imker geeft acht: tusschen 8 uur, soms nog vroeger, en 3 uur zal hij komen. Daar is hij 1 Ze komen naar buiten, ze stormen het vlieggat uit, honderden bij honderden 1 De koningin komt ook, maar niet het eerstze is kalm en bedaard, loopt bij het vlieggat heen en weer om haar luchthuizen vol te pompen, strijkt haar tasters wat op en dan vliegt ze heen gonzend, met zware vlucht, gevolgd en omringd door de uit den korf bruisende bijen, darren zoowel als werkbijen. De beginner die zoo'n uitvlucht voor het eerst bijwoont, maakt zich bevreesd, dat de zwerm er »van door" gaat. Man.r neen, niet ver van huis daalt de massa neer, méést in een boom of heg. Zijn ze rustig ge zeten, dan nadert de imker, stort met een' krachtigen ruk aan den tak, soms zoo noodig nog één of tweemaal, maar dan heel schielijk achter elkaar, en de beele tros valt in den korf, welke onder de bijen wordt gehouden. Men hangt den korf boven de plaats, waar de tros hing, of zet hem in de nabijheid daarvan, opdat alle bijen zich kunnen vereenigen daarna sluit men hem met een doek welke de lucht niet te veel mag afsluiten. Tot den avend laat men den korf staan in de schaduw. Vóór het donker wordt, gait men er mee naar den stal, zet dan het korfje, na den doek ver wijderd te hebben, op de toekomstige woning, slaat krachtig met de hand op den bodem, daarna op de zijwanden van het vangkorfje en de bijen zijn binnen. Men bindt den doek om den korf en plaatst dezen schuin omhoog op de plek, waar hij komen moet: zijn na een half uurtje de bijen naar boven gekropen, dan verwijdert men den doek en zet den korf recht. De imker is een volk rijker geworden. Ztele^i'ootheid loutert den smaak., verruimt hot hart, verhoogt het denkvermogen, veredelt het gemoed eD versterkt hetgevoelvan eigenwaarde In de Italiaansche reisindruk Diversen. ken van Mr. S. Mu 11 er Fz. (Haarlem 1907), leest men in het opstel over Florence »A1 acht ik het opmerkelijk, dat het Italiaansche volk, terwijl het zich in zijn bedehuize zeer ongegeneerd gedraagt, toch de daar opgestelde monumenten met eerbied bejegend en ontziet, met grooter waardeering, met zekere verbazing constateert de vreemdeling, dat zelfs op den publieken weg de monumenten volkomen veilig zijn. In de Loggia dei Lanzi, de elegante opene hal naast het Palazzo Vecchio, prijken tal van artistieke beeldgroepen van wit marmer naast Cellini's bevalligen bronzen Perceo en Donatello's Giuditta. Sinds eeuwen staan zij daar aan den openbaren weg in een open ruimte, waar het straatpubliek in- en uitloopt, onbeschermd en uit lokkend, zóó laag dat men ze kan aanraken met de hand. Wat, meent gij, zou hier te lande het lot van deze meester werken geweest zjjn Twijfelt gij 1 Doe dan eens een pel grimstocht naar de schoone kerk Breda en bezie de fraaie koorstoelen, ontwricht en bedekt met stof en vuil, de graf monumenten der Nassau's en der Polanen's, geschonden en gehavend, zonder armen en beenen 1 Al van ouds zat de bal dadigheid en de vernielzucht ons volk in het bloedhet staat geboekt, hoe in 1549 de Utrechtsche Kanunniken kosten moesten maken, om »die sepulture der byscoppen" op het Domkoor door het aanbrengen van »nye noesen ende anders" voegzaam te herstellen. En de Florentijnsche beelden? Zij zijn volmaakt ongeschonden; geen der tallooze bedelaars, geen der bewegelijke straatjongens van Florence heeft er ooit aan gedacht, een sehennende hand naar de beelden uit te steken. Geen enkel beeld, hoe oud ook, heb ik in Italië gezien, dat den neus miste of waarvan één vinger was stukgeslagen Tot zoover, zegt het maandblad Neerlandia, Mr Muller. Toen in December de Van Maurik-bank in het Oosterpark te Amsterdam onthuld werd, was ze den volgenden dag reed^ bezoedeld en bekrast. Nu is ze ontoonbaar. Beter in den prijs dan in de waar bedrogen. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 14 Juni Kerknieuws. T T voorm. 10 uur ds. J. A. van Leeuwen. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 14 Juni voorm. 7 en 8£ uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 14 Juni Kerkelijke dienst te en 10 uur. Evenals boeken moet men ook menschen bestudeerd hebben. Wij vernemen, dat de pianist Henri Plaatselijk Wilhelmus gedurende de zomermaanden Nieuws. den meestercursus voor klavier, onder leiding van den grooten pianist Wilhelm Baekhaus in Bondershausen (Duitschland) zal bijwonen. Het 6-jarig zoontje van den heer S., bakker alhier, viel Dinsdagmiddag van het kippenhok, met het ongelukkig gevolg dat het ventje een zijner armen brak. Onze plaats kreeg Dinsdagmorgen bezoek van een 600-t,al kinderen van de Waalsche gemeente uit Amsterdam, die in optocht in een lange rij van het station naar het bosch trokken en hier op versnaperingen werden onthaald. Het verdere gedeelte van den dag werd in een hoogst genoeglijke stemming doorgebracht en aan de schoono om geving alhier alle aandacht gewijd die haar toekomt. In Aerdenhout konden verscheidene villa's geen aanslui ting aan het telefoonnet verkrijgen, omdat hun aantal tf gering was om te voldoen aan de bepaling in art. 17 b dei voorwaarden waaronder de gemeente Bloemendaal vergun ning verleent aan de nederlandsche bell-telefoon-maatschappij te Amsterdam voor den aanleg en de exploitatie van telefoon geleidingen in de gemeente, hetwelk luidt >De concessionaris is verplicht de in artt. 14 en 15 bedoelde werken uit te voeren en op de in art. 21 genoemde voorwaarden aansluitingen tot stand te brengen: »Wat betreft het rayon Aerdenhout en omgeving: Zoodra voor 15 perceelen aldaar aansluiting op de gestelde voorwaarden is gevraagd. Hij is gehouden aan nieuwe aanvragen tot aansluiting overeenkomstig art. 18 te voldoen totdat het cijfer van 25 aangesloten perceelen is bereikt. Aansluitingen boven dat cijfer behoeft de concessionaris eerst tot stand te brengen, wanneer zij tot een cijfer van 15 zijn opgegeven, waarna de concessionaris overeenkomstig art. 18 gelegenheid moet geven tot nieuwe aansluiting voor 25 per ceelen, enz." Om echter nu toch de aanvragers tegemoet te komen, zal de telefoon-maatschappij in de woning van den agent van politie A. M. Smits een schakelbord laten aanbrengen, zoodat met behulp van een nog beschikbare lijn de aan vragers kunnen worden aangesloten, in afwachting dat een v ldoend getal perceelen het leggen van een nieuwen kabel vordert. De bediening van het schakelbord zal worden opgedragen aan de dochter van den heer Smits. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen M. K. te Vogelenzang. H. M. en R. M. te Haarlem; T. R. V.; L B. en G. B., allen te Overveen, wegens het rijden met een rijwiel zonder licht. Tegen de bekende koopvrouw Clara Arnolda Rademaker uit Haarlem wegens openbare dronken schap en tegen den beruchten wildstrooper J. de Kuster uit Haarlem wegens het loopen over verboden gronden. Inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van politie omtrent de navolgende gevonden voorwerpen Een beursje met vreemde muntendrie witte zakdoeken en een wandel stok met zilveren knop. Woensdagavond omstreeks half 10 ure, sloeg het paard, gespannen voor een wagen van den boterhandelaar J. P. Piët, op den Zijlweg te Overveen op hol. Door den schok brak het lemoen, waarop het paard zich verder losrukte en in de "richting van Haarlem holde, waar het voorbij het viaduct werd gegrepen. De wagen vloog echter van den weg tegen een boom, tegenover het huis van dr. Bom-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4