■ubelen. aarlem MET PENSION- EN WONINGGIDS ;r iüi Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERYEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten d RN DAAL. aargang ZATERDAG. 4 JULI 1908 No. 27 I ooooooo derHam FOON 1106 - ooooooo "0000 -0000 )N No. 575. lann JrBloememlaal verbum, Bloemendaal Bloemendaal liting (handwerk): Frans Halsstraat 49 d. Weiden, voorheen 00 Haarlem. Ivac hel s en Fo r- 2, Haarlem, Telef. 408. rarlem's sporthandel, icherij: C. Hoeing, npen, Bloeinendaal. lstraat 47, Haarlem. Haarlem. Wed. J. Swaanswijk, rst Jr, Bloemendaal. ordestraat 12. mendaal. Tel. 1106. loon, Bloemendaal. M. L. van Holst, ymnastiek: Cajsa Noorder Stationsweg, Het Bloemendaalsch Weekblad Prijs per halfjaar f 125 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. II IR Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. ;0~ t auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, lit nummer behoort een Bijvoegsel. plaatsen hier een vers van een jong dichter, maar t. ;h in zekeren zin oud is, omdat hij te leer ging bij sta, en uit wiens ons ter hand gestelde verzameling er weder eens iets hopen openbaar te maken. Wat is ;enaardige van deze soort poëzie Dat zij, mits wel en onkritisch gelezen, bijna alleen door den breeden van het rythme en zwaarte van klank de beoogde ng weet te wekken. Op de dijken van Zeeland. Jaren en eeuwen Streden de Zeeuwen, Met hun krachten en hun geld, Tegen 't woên van 't zeegeweld. Overal dijken Ziet men er prijken, Langs de zoomen van het land, Dat zich strekt tot aan het strand. Dat door 't water- Met golfgeklater, Altijd door wordt omgewoeld, Hier weer aan, daar weggespoeld. Metamorphozen, Zonder verpozen, Ondergaat dit arme land, Op wiens kust de zee steeds brandt. Die door 't woeden, Bij storm en vloeden, 't Land als 't waar heeft doorgeploegd En 't tot eilandstreek gevoegd Die allang reeds door de golven Onder 't zeevlak was bedolven, Was de zee niet met beleid, Door een dijkmacht afgeleid. Die, als d' echte steenen rotsen, 't Buld'rend branden van het klotsen En het beuken van het zout, Rustig, veilig tegenhoudt. Door welwillendheid verkrfigt men de gunst van anderen. Bloemendaal. Agenda. Hotel Duin en DaalZondag 5 Juli, Matin ée." Woestduin. Zondag 5 Juli: l1/» uur. «Courses Woestduin" Verachting i3 verder dan de slimste wraak. Ambtelijke De Burgemeester van Bloemendaal maakt bekend, dat de in deze gemeente geves- tigde verlofgangers, wier namen hieronder JJleüeueelingen. z;jn vermeld, bij deze, ieder tegen het vóór zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, in werlcelijlcen dienst worden opgeroepen: 13 Juli 1908, Jan van Batenburg, lichting 1903, 3e Eegt. Vesting Art. Gorinchem. 24 Augustus 1908, Wilhelmus van der Zon, lichting 1903, Eegt. Grenadiers en Jagers 's Gravenüage. 24 Augustus 1908, Adrianus van Eiessen, lichting 1903, 4e Eegt. Infanterie Leiden. 24 Augustus 1908, Egbert van Zoest, lichting 1903, 4e Eegt. Infanterie Leiden. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namid dags vóór vier uur (de miliciens-telegrafisten vóór een uur), of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereisehte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zjj die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers echter, voor de laatste maai met groot-verlof vertrokken na 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoerbewijs, behoeven zich niet ter gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uit gifte van plaatsbewijzen belast. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de gemeentsecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereisehte vervoer bewijzen en passagebiljetten. Het is noodig zich ten minste een half uur vóór het vertrek van den trein of van de tram aan hel. station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Eijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter gemeentesecretarie te vragen; aan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ont vangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeentesecretarie blijken. Geldt bet verlofgan gers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien be hoort, ter gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij bun korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den minister van oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig Het niet-on'vangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlof ganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, ver- meenen in de termen te verkeeren tot erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den Mini ster van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kost winners," en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter gemeentesecretarie, eiken werkdag tus schen 10 en 12 uur voormiddags. Bloemendaal, den 30 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Er zfin weinig Seneca's geweest, en de wereld boogt slechts op één Apelles. Door de aanneming van het amendement liinneillailtlNCll Van Citters zullen de gemeentebesturen Overzicht. bepalen, als de wet wordt aangenomen door de eerste kamer en wordt afgekon digd, dat in den kom der gemeente met automobielen niet sneller mag gereden worden dan 10 kilometer in het uur. Wij juichen dit amendement zeer toe, maar bij ons rijst de vraag, hoe zal de verbaliseeren e ambtenaar uitmaken, met welke snelheid gereden wordt. Zoo lang niet een toestel is gevonden, hetwelk onafhankelijk van den bestuurder de snelheid zichtbaar aangeeft voor iedereen, zal o. i. deze be paling eene doode letter blijven en alleen aanleiding geven tot eindelooze processen en plagerijen. Verder had de heer Van Doorn o. i. volkomen gelijk met zijn beweren, dat het zeer moeilijk zal zijn uit te maken wat de kom eener gemeente is. Neem bijv. eens de Zaanstreek waar de eene gemeente door huizenrijen geheel aansluit bij de andere gemeente, en de geheele lengte aan den Zaan dus als kom moet beschouwd worden. Het verbaast ons zeer, dat bij de behandeling der automobielen-wet niet door een der leden de aandacht is gevestigd geworden op het on praktische, dat er in gelegen is, een verbod uit te vaardigen als er toch geen zekerheid bestaat of er werkelijk te snel wordt gereden. De begrooting van oorlog is thans aan de orde minister Sabron krijgt harde woorden te hooren, vooral omdat men hem verwijt, zijn toenmaligen chef, minister Staal niet goed ingelicht te hebben, en zoo hij zulks wel gedaan heeft, als dan niet in zoo'n korte spanne tijds niet een ander denk beeld kan gekregen hebben over de waarde van het blijvend gedeelte. De hollandsche electrische spoorwegmaatschappij, die zooals men weet, een tram of liever een electrische spoor gaat maken in de Haarlemmermeer en omstreken, is thans bij de gemeente Leiden met een andpr plan aangekomen, waar door het station aan de Zijlbrug zoude vervallen Hiertegen is bij het dagelijksch bestuur der gemeente groot bezwaar, ten minste bij de minderheid, die even als de meerderheid hare opvatting in een gemotiveerd schrijven verdedigt. De minderheid van het dagelijksch bestuur wil zelfs zoo ver gaan om het jaarlijksch subsidie van f 1000.in te trekken zoo niet het oorspronkelijke plan wordt gehandhaafd. De meerder heid van het dagelijksch bestuur vreest dat bij intrekking van het subsidie van de geheele zaak niets zal komen, en de hollandsche electrische spoorwegmaatschappij haar plan zal opgeven Deze belangrijke kwestie voor de Haarlemmermeer en omliggende gemeenten brengt heel wat pennen in bewe ging, en de raad van Leiden zal voor een zeer moeilijk geval komen te staan. Leiden heeft vroeger, toen de lijn LeidenWoerden werd aangelegd, eveneens een dergelijke kwestie op te lossen gehad en moest bemerken toen het subsidie was toegestaan, dat dit gracieuselijk werd aanvaard door de concessionarissen, maar dat de lijn er toch zou gekomen zijn zonder de groote opoffering die Leiden zich in dien tijd getroost heeft. Men mag aldaar dus wel goed uit zijn oogen kijken. In Zuid-Limburg klaagt men erg over het gebruik, dat aldaar, vooral des Zondags, gemaakt wordt van gestolen dynamiet patronen (uit de mijnen te Heerlen), om visch te bemachtigen. Door het springen dier cartouchen wordt de Maas op verschillende plaatsen geheel van visch ontbloot, en de binnenlandsche visscherij in die provincie sterk bedreigd. De bevolking van Curasao is alles behalve gesticht over het landen van eenige inwoners van la Guyara (Vene zuela), omdat deze laatste havenplaats door de pest bezocht is. Over de oneenigheid met Venezuela werd in de kamer geïnterpelleerd, de minister van binnenlandsche zaken gaf bevredigende verwachtingen te kennen. President de Castro zal zich wel even weinig storen aan de betoogingen van Nederland als aan die van bijv. Engeland of Amerika. Cura sao zoude door een openlijke breuk met Venezuela zeer veel nadeel ondervinden, de handel met Venezuela is aldaar zeer beduidend. Uit Ned. Oost-lndië komen geruchten in verband met eene terugroeping van den tegenwoordigen gouverneur- generaal, eenen ander tengevolge van het Atjeh rapport, en het gif dat daaruit wordt gezogen door de niet bevriende mogendheden. De delftsehe studenten-feesten worden begunstigd door schitterend weer, de stad Delft is niet te herkennen, her schapen als zij is in een italiaansche stad der middeneeuwen. Vooral de decoratie der grachten en der verschillende hui zen is indrukwekkend schoon terwijl de stoet van de Medieis in rijkdom van kleederdracht eenig in zijn soort is. Daden zfin de vrucht der gedachten. In Frankrijk heeft Olemenceau bij de Bllitenlaildsch behandeling van het wetsontwerp tot overzicht. overname der Westerspoor op het punt gestaan een nederlaag te lijden. Door het stellen der kabinetskwestie heeft Cailloux den senaat er toe gebracht, met 3 en later met 37 stemmen de regeering haar zin te geven. Wanneer er in Marocco nu niet onverwachte verwikkelingen voorkomen, zit het ministerie-Clemenceau weder voor eenige maanden vast op haren zetel Itouvier de oud-minister van financiën, viel de spoorwet met kracht aan. Jaurez, Combes en andere hoofden zullen dus nog geduld moeten oefenen voor en aleer Clemenceau is omgekegeld, en zij zelve zijn plaats zullen innemen. De uitlatingen van keizer Wilhelm te Döberitz en Hamburg raken bij de fransche pers in vergetelheid Zij is thans vervuld van de geheim zinnige moorden, die bijna daaglijks Parijs en omstreken in opschudding brengen. De commissie in de fransche kamer, belast met de herziening van het strafwetboek, helt er steik toe over, om de doodstraf, die door haar eerst werd geschrapt, in het nieuwe ontwerp te doen blijven. De jury's uit alle deelen van Frankrijk dringen er bij president Faillières op aan, om niet zoo ruim van zijn gratie-recht gebruik te maken. Faillières heeft nog geen enkel doodvonnis onder teekend, maar zelfs de grootste misdadigers kwijtschelding der doodstraf gegeven. Immer een vijand der doodstraf, brengt hij zijne overtuiging in praktijk. Zijn populariteit lijdt er zeer onder. De shah van Perzië heeft met ruwe hand, gesteund door russische troepen, een eind gemaakt aan het parlemen taire stelsel, en de grondwet die hij herhaaldelijk bezworen had, geschonden. Talrijke nationalisten zijn op de meest barbaarscbe wijze ter dood gebracht, het parlementsgebouw is bijna geheel platgeschoten en door de ruwe horden zijn tallooze winkels, huizen en zelfs paleizen van de oppositie leiders verwoest. Over drie maanden zullen nieuwe verkie zingen plaats hebben. Het russische voorbeeld heeft op

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1