f M. POLDERMAN5 Bloemendaal. 8 Aui j. if. jt. Straa Brandst Jregn DE HAAF Ie axe- FIRMA J. tl. K iiken=tder Sordon Sc 3adinrich piano- en Vleugeli 3loemen Fotogi £ange tjegij dhuisstraat - Tetterodestra A. J. BOVI 138 den shah gewerkt. De gezantschappen zijn vol met ge vluchte perzen. Engeland houdt in deze dagen oefeningen met de reservevloot in de Noordzee. De schepen der Kanaalvloot, een gedeelte der atlantische vloot, en de vloot in de engelsche wateren nemen deel aan deze manoeuvres. 261 vaartuigen van oorlog in het geheel. De oefeningen zullen drie weken duren. De suffragettes in Engeland gaan van plannen zwanger om het Lagerhuis met een gordel van ongeveer 100 000 personen, mannen en vrouwen, te omringen, en zoodoende kracht bij te zetten aan hun eisch tot vrouwenkiesrecht. Voor de bobbies (politieagenten) zijn er dus onaangename dagen in het verschiet, en zal van hen veel zelf beheersching gevor derd worden om het schoone geslacht niet al te hardhandig aan te pakken. In Mexico schijnen ontevredenen in het noorden aan het vechten en plunderen te zijn, de krachtige regeering van Porfirio Diaz zal wel spoedig een eind aan deze ongeregeldheden maken, die bedreven worden door 7000 personen, gedeel telijk georganiseerd in Texas. De regeering van de Vereenigde Staten heeft beloofd alles wat in haar vermogen is te zullen doen, om het aanwerven en uitrusten dier rebellen op amerikaansch grondgebied tegen te gaan. Mexico is onder- de zuid-amerikaansche staten het eenige land, alwaar de geestelijkheid met de staatkunde zich niet mag bemoeien en alwaar de geestelijken zich noch in ambtsgewaad op straat mogen vertoonen, noch processies houden. Van regeerings- verwisseling verneemt men aldaar nooit iets, terwijl het land onder de regeering van den eerlijken Hinken Porfirio Diaz steeds in bloei toeneemt. In Portugal beginnen de republikeinen zich weder op den voorgrond te plaatsen, en vinden schijnbaar steun bij de bevolking, die onaangenaam gestemd wordt, ten gevolge van de onthullingen die plaats hebben gehad door de com missie benoemd om de financiële verhouding van het konink lijk huis met de schatkist te onderzoeken. De koningin moeder Amdia lijdt aan diphteritis. Lord Cremer, de oud-gouverneur van Egypte, heeft in Londen aan een feestbanket zeer interessante mededeelingen gedaan over de vraag, waar blijft het goud dat jaarlijks wordt geproduceerd. Hij deelde in het kort het volgende mede: De wereldproductie aan goud bedraagt 800 mil- lioen gulden. Een klein gedeelte wordt gebruikt voor gouden voorwerpen en sieraden, wat overschiet blijft in gouden baren of wordt gemunt, dat gouden geld wordt ge deeltelijk in het verkeer opgenomen, en ten deele in de kelders der banken bewaaid. De voorraad in de banken op de gebeele wereld is wel zeer groot, maar toch niet in verhouding van het goud wat geproduceerd wordt en het goud wat gemunt wordt. Waar blijft nu al dat gemunte goud? is de vraag die menigeen zich wel zal gesteld hebben, maar waarvoor de oplossing niet voor de hand ligt. Lord Cremer beweert en staafde zulks met bewijzen, dat het meeste gemunte goud verdwijnt in Voor-Indië, Egypte en China, alwaar de inboorlingen, hoog en laag, de gewoonte hebben het verdiende goud in den grond te bewaren en weg te stoppen. Lord Cremer deelde mede dat zoodoende jaarlijks in Egypte 350 millioen gulden goud aan de circulatie wordt onttrokken, terwijl in Voor-IndiG nog onlangs 750 millioen aan zilver door de inlandsche bevolking verzameld, voor goud werd ingewisseld om begraven te worden. Verder haalde hij verschillende andere voorbeelden aan van goud bij handelaars verstopt. Hij deelde mede dat deze manier om geld te besparen van zeer oude dagteekening was. De overleden Maharajah van Scind, had bijvoorb. een schaf van 750 millioen ropijen in een fort weggemetseld, welk fort jarenlang door de engelschen bezet werd gehouden, en eerst in latere jaren terug gegeven. De indische kooplieden hebben evenals de chi- neezen als regel aangenomen al hetgeen zij oversparen in goud om te wisselen, en 't op een veilige plaats in den grond te brengen. In een enkele provincie schatte de engelsche munt-commissie de hoeveelheid goud die op deze wijze bui ten omloop werd gebracht op 600 millioen gulden. Dit goud is voor de menschbeid verloren, evengoed zegt Lord Cremer, als het goud wat de zee heeft verzwolgen. De staats lieden van alle landen mogen weieens op middelen peinzen om aan deze manie een eind te maken. In Rusland komen thans weder een nieuw aantal giuwelen de aandacht vragen van het beschaafde Europa. In verschillende gevangenissen hebben georganiseerde moord partijen plaats, en worden zonder aanzien van ouderdom of sexe de overvolle gevangenissen op deze wijze geledigd. Het is waarlijk den socialisten in Frankrijk niet kwalijk te nemen dat zij weinig ingenomen zijn met de a s. reis van president Faillières naar dit verschrikkelijke land, en dat zij het een schande noemen voor de fransche natie, dat den beheerscher van Rusland niet de rug wordt toegekeerd. De politiek evenwel smoort alle gevoelens van recht en bil lijkheidFrankrijk, werd door Fichon, den minister van buitenlandscbe zaken, beweerd, had zich niet te bemoeien met den binnenlandschen toestand van Frankrijks bondgenoot. Geld aan dien bondgenoot leenen wil evenwel het fransche publiek niet meer; en daarom is het Rusland immers te doen geweest. De Doema heeft de uitgifte van een binnen- landsche leening van 200 millioen roebel goedgekeurdeven wel niet zonder protest der linkerzijde, die gaarne zouden willen controleeren, waar dat geld blijft. De jodenmoorde naars hebben van den Czar of geheele gratie of vermindering van straf gekregen. Het verbond van russische patriotten exploiteert dit feit om jodenvervolging aan te moedigen. In het land van Carmen Sylva, Rumenië, zijn deze ver volgingen aan de orde van den dag. Beter toegejuicht dan zelf toe te juichen. i«i j van Donderdag 25 Juni tot Burgerlijke Stand. Donderdag 2 jDuU. Bevallen: H. J. Gronert Zeggelt. d. Onde rtrouwd: B. P. Moolekamp en C. C. A. van Leeuwen. W. M. Pijzei en C. S. W. Plate.A. de Graaf en C. J. Prins. Getrouwd: J. J. de Jong en G. Meeuwenoord. Overleden: P. H Smits, 51 j. te Zaandam S. Hupkes, 6 m. Overleden te Meerenberg: M. E. Feenstra, 47 j. Om wijs te zijn» is het niet genoeg het te schijnen. Den len Pinksterdag 's morgens scheen Bijenteelt. het, dat ik mijn eersten zwerm in het voorjaar zou scheppende bijen ken nen geen rustdag en storen zich evenmin aan feestdagen. Maar 't weer was wispelturig, nu eens scheen de zon koeste rend op het vlieggat, dan weer verdween zij achter de wolken, en even veranderlijk toonden zich de bijen. Tegen eenen, toen het stil van wind en vrij zonnig was, dacht ik stellig, dat hij komen zou, maar hij kwam niet. En ook de volgende vier, vijf, zes dagen kwam hij niet, terug gehouden door het buiïge of regenachtige weer. Doch den volgenden zondag, juist een week later dus, daar gebeurde het. 't Was een kolossale zwerm, of juister: twee zwermen. Zij gingen vlak bij elkaar aan twee verschillende takken zitten, echter zóó, dat ik beide niet tegelijk kon scheppen. Maar dat was ook niet mijn bedoeling. Vanwaar die twee zwermen? vraagt ge. Ja, dat was iets bijzonders. Dat kwam doordat de voorzwerm door het minder gunstige weer was teruggehouden en inmiddels jonge koninginnen waren ge boren, die nu mee uittrokken. Ik vond dan ook, nadat ik beide zwermen had geschept, twee jonge koninginnen, welke ik verwijderde, waarna ik alle overige bijen te zamen in een kast deed en aldus een flink afgezwermd volk kreeg. Een geval, als ik hier beschreef, was het eerste van dien aard, dat mij overkwam, 't Gebeurt natuurlijk vaker, dat een zwermrijp volk door het gure weer verhinderd wordt te zwermen en alsdan jonge koninginnen rijp worden om uit te komen. De heerschende koningin tracht dan de prin- cessen in de moederwieg te smoren, d. w. z. met haar angel van kant te maken. Dit beproeft zij dan door de moerdop van boven te vernielen en haar angel door de opening te steken. Dit gelukt haar echter niet gemakkelijk, daar de toegang haar door bij die cellen de wacht houdende bijen belet wordt. Bereikt zij haar doel en gebeurt het, dat zelfs alle moederwiegen worden gestoord, dan wordt het zwermen opgegeven, maar soms later bij wild weer weder opgevat. Weet de oude koningin niet te zegevieren, dan komt dus spoedig een nieuwe heerscheres ter wereld en de eerste wordt gedood. De zwerm, welke dan, als mooi weer intreedt, uitkomt, heeft dus reeds een jonge koningin en wordt zingende voorzwerm genoemd. Vroege voorzwermen, in Mei uitgevlogen, zullen er thans niet veel geweest zijn. Half Juni hadden verscheidene imkers nog geen zwerm gezien. Wie wel zoo gelukkig was, ziet reeds uit naar de nazwermen. Wanneer deze zullen komen, hangt van 't weer, 't honiggewin en andere omstandigheden af; meestal komt een nazwerm 313 dagen later. De imker wordt dit den avond te voren gewaar; hij hoort dan uit den korf of kast zeer duidelijk op vrij grooten afstand van den bijenstal een roepen of fluiten tu-tu-turoept de koningin, welke sinds eenige dagen als zoodanig de plaats heeft ingenomen, met helder geluid, en kvva-kwa-kwais het doffe, zware antwoord van de prinses, die op het punt staat uit t,e Komen. De geboorte heeft reeds plaats gehad, het deksel van haar cel is door haar kaken verbroken, maar zij durft niet uit te komenzij houdt zich schuil, bewaakt door trouwe wachters. Heeft de imker dit fluiten vernomen, dan kan hij vrij zeker den volgenden dag den nazwerm verwachten, als het weer niet èl te on gunstig iseen voorzwerm is ten opzichte van het weer kieskeuriger. Zijn meerdere prinsessen op het punt uit te komen, dan vliegen zij mede uit en zoo komt het, dat in een nazwerm niet zelden verscheidene »moers" worden aan getroffen. Hierover behoeft men zich niet bekommerd te maken, 't Bemoeilijkt wellicht het scheppen, daar de bijen zich dan gaarne verdeelen, maar heeft men eenmaal den zwerm binnen, dan maken de bijen de zaak zelf in orde. Er ontstaat een strijd op leven en dood, welke niet eer eindigt vóór één der koninginnen als overwinster uit het strijdperk komt. Na den eersten volgt dikwijls een tweede, soms nog een derde nazwerm. D:e vele zwermen zijn echter geen aanwinst men verkrjjgt vele zwakke volken in plaats van een paar sterkeis de tijd van de hoofddracht daar, dan wordt er door de eerste heel wat honig minder gewonnen. Het is goed by het beloonen nooit geheel te bevredigen. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 5 Juli Kerknieuws. yoorm 10 uur ds j A. van £eeuwen, R.K. Kerk te Overveen. Zondag 5 Juli voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 5 Juli Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. Hoop moedigt aan. Een flink idee Plaatselijk Stof-Zniger der Kennemer Etectriciteit- NieuWS. Maatschappij. De K. E. M. heeft besloten over te gaan tot het beschikbaar stellen van een electrische stof- reiniger. Zooals bekend, is de reiniging door middel van stofzuigers zeer gezond, daar deze reiniging 't doel bereikt zonder stof te verwekken, terwijl bij de gewone reiniging door kloppen en keeren de gezondheid van den mensch in gevaar wordt gebracht. Wie het ongeluk heeft 's morgens tegen elf uur door Haarlem's straten te wandelen, zuigt, eet en drinkt het vieze stof in. Bij het uitkloppen en keeren toch wordt de stof opgejaagd, om weldra weer over de omgeving neer te strijken en het beoogde doel wordt dan ook niet dan zeer onvolledig bereikt. Het opnemen van tapijten om deze buiten uit te kloppen is zeer lastig en tijdroovend, in vele gevallen ook niet doenlijk, daar ze vast zijn gespijkerd en alle daarop staande meubels eerst verwijderd moeten worden. De K. E. M. nu staat den electrischen stroom voor dit doel gratis aan hare verbruikers af en kan zoodoende, op zeer afdoende en goedkoope wijze, 't reinigingsbedrijf ter hand nemen. Ze stelt zich voor haar electrische stofzuiger met één man voor de bediening van den electromotor eenvoud: te verhuren voor een dag of een gedeelte van een dag. Het huis wordt dan gereinigd door het eigen persone dat slechts de verschillende mondstukken op de zuigslang: behoeft te schroeven en deze op de bekende wijze langs li- te reinigen voorwerp te bewegen. Ook kan desgewenscht de reiniging door ondergeschikt! van de K. E. M. geschieden. De directie der K. E. M. heeft besloten de kosten het gebruik van het apperaat verbonden als volgt vast te steile a. ƒ25,per dag van 10 werkuren; (Met inbegrip v de kosten van vervoer,) b bij een willekeurig aantal urenvoor 't eerste u 5,per uur (met inbegrip van vervoerkosten i voor 2e en 3e uur ƒ3,per uur; voor alle volg inde ui. 2,50 per uur. c. Voor degenen, welke zich voor een verbruik van minst* f 50,per jaar wenschen te abonneeren, wordt 10'/,, kortt: op de kosten toegestaan en voor een abonnement voor m stens 100,per jaar 20°/0 korting. d. Voor groote verbruikers kunnen bijzondere overeonkomsi worden getroffen. De tijd wordt berekend van af het oogenblik dat 't tos stel werkvaardig ter plaatse is, tot het oogenblik dat lie toestel vertrekt. Voorbeeld. Iemand kan zijn huis in 4 uur tijd rein j en betaalt dan: le uur f5,2e en 3e uur f 6,4e v 2,50. Totaal f 13,50. Het door de K. E. M. in exploitatie te brengen appar zuigt 140.000 liter lucht per uur aan en men kan reken- dat tusschen de 15 en 50 M2 tapijt per uur gereinigd kan worden, hetwelk afhankelijk is van de dikte van het tapijt en van den tijd waarin het niet grondig gereinigd is geworden. Wanneer deze nieuwigheid inslaat, en wij vertrouwen dat dit het geval zal wezen, is eene omkeer in de kamerreiniging in onze gemeente te verwachten, vooral wanneer ten gevolge van veelvuldig gebruik de kosten allengs nog wat kunnen dalen. Daar moet het heen, dat soortgelijk reinigingswerk werktuigelijk gedaan wordt. Hulde aan de K E. M. voor haar ondernemingsgeest. Tegen 15 Juli a.s. is benoemd tot agent van politie de heer Fogtema, thans veldwachter te Beverwijk. Door den buitengewoon-gemeente veldwachter Tweehuijsen is tegen H. F. S. en C. J. S. proses verbaal opgemaakt wegens het loopen over verboden grond. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlander, heeft in deze gemeente de som van f 83.45 opgebracht. Aanstaanden Maandagavond, om 7 uur, zal te Overveen een exercitie met de brandspuit plaats hebben. Vreemdelingen in Bloemendaal. Aangekomen: Pension Bijbosch van mej. J. Mus R. Willemze met kind, procuratiehouder, Amsterdam; W. Uriot met kind, makelaar, Amsterdam. Hotel Kennemerland: Mevrouw van Wagtendonk von Schmidt auf Alttenstadt, Haarlem Mej. Rekom, Haarlem. Pension J. J. Cator: Ph. J. Hamers en mevr. Hamers- Van Rinsen, architect, Watergraafsmeer; D. Dol, Water graafsmeer. Pension Bosch en Heuvelfamilie W. van Tusschenbroek, Amsterdam; Mevrouw de wed. A. C. Dornis Provo Kluit, Amsterdam. Vertrokken: Pension Bijbosch van mej. J. Mus: H. A. Vrijdag met kind, dokter, den Helder. (Zie vervolg Plaatselijk Nieuws op het bijblad.) Die zelf geen aanzien heeft, kan kwalyk anderen daaraan helpen De Bloeraendaalsche berichtgever van de Polemiek. Stads-editie heeft na de laatste raads vergadering partij gekozen tegen het raadslid Tideman, omdat deze aanmerking zou hebben gemaakt op de 3e suppletoirs begrooting over 1908 en een werkplan of overzicht van B. en W. wenschte voor een komend tijdvak van b.v. 4 jaar, om de te verwachten uitgaven geleidelijk te kunnen verdeelen. Begrijpen wij den berichtgever goed, dan is hij van oordeel, dat het steeds aan den raad staat uitgaven al of niet goed te keuren en dat de Raad zich daartoe moet bepalen. Een dergelijke gemeenplaats brengt de zaak niet verder en is, wat het laatste gedeelte betreft, ook onjuist. De gemeente is eene republikeinsch gevormde gemeenschap (prof. Buys. Be Grondwet 2e deel, le stuk), en aan het hoofd der gemeente staat de Raad (Grondwet art 134), die de volheid der macht in zijne handen heeft (Oppenheim), en die alleen tot regelen en besturen in de huishoudelijke zaken der gemeente bevoegd is, tenzij de burgemeester of burgemeester en wethouders uitdrukkelijk tot regelen geroepen worden door de wet (Oppenheim). Wanneer dus de Raad, om hem daar toe moveerende redenen, zou wenschen een werkplan vast te stellen om dit in een bepaald aantal jaren af te werken, dan is de Raad daartoe volkomen bevoegd en de wensche- ljjkheid daarvan te betoogen is niet het treden op het terrein der secundaire macht van B. en W. Het uitnoodigen van B. en W. om zulk een werkplan op te maken zou v den Raad uitgaande eene beleefdheid zijn, de Raad zou dit evengoed eene commissie kunnen opdragen, waarvoor hg de benoeming aan zich hield. ADVERTEN TIËN Voor de bewijzen v neming, ontvangen overlijden van onzen vader en grootvader c Dr. D- J- MUNTEND! betuigen wij onzen dar r J. L. TEN KATE, J. L. TEN KATE J j TEN KATE, Amste TEN KATE—Barnj Ai I TEN KATE, llaarh GEVRAAGD voor t Augustus een nett w (ii. klein gezin, tegen Brieven fr. Wilhelmina N' ij mi-gen. te koop, teefje, oud 2'/2 Aardee's Donovan uit N beid ouders zijn bekroo: behaalde eereprijs voor p de laatste tentoonst. sterdam, alsmede len c 'ounpioenschapsprijs). 15. Stamboek aanv vragen: Kruisweg 15 5 I sehen 123 en 7—9 Ju tehting van den e. Dagelijks gec KUIPBADE gi neeskrachtig: Ook bij abonn is Uwe bek war Ontwerpt nieuwe ombou soorten en levert volge Atel.Santpoortei b/h. Kleverp TE KOOP een i ire Occasie Piai zoo goed als nieuw, wa Steinweg en 2 orgels 125. Cursus opl Phiirost examen Toon OVERVE Telef. II Het OUDSTE en voor het witten vs het sausen en s gevels is Firma ST Straatweg 225 1 Aan hetzelfde ad Tuinschelpen en K steeds in voorraad firma COl Groote Hout* H A A R L Voor gelden Met 1 'dbeleggir Schuldb ieven tegei Dn 1000. Coupons

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2