MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor a AERDENHOUT - BLOENIENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende b gemeenten Jijvoegsd van „JCetJloemenöaalschWeekblaö" a 2*' jaargang ZATERDAG, 11 JULI 1908 No. 28 Het Bloemendaclscti Weekblad Prijs per liaii'jaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- ii n Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het autenrsreclit van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkoinsti;; de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De Bloemendaalsche brandweer. De al of niet noodzakelijkheid van brandbluschiniddelen voor eene gemeente maakte vroeger nog een punt van over weging uit. Gemeentestem 1323). Dien tijd zijn we voorbij. De gemeente moet behoorlijk brandblusckmateriaal hebben, zij mag niet aan de inwoners opleggen elk daarvoor zelf te zorgen (K. B. 29 Sept. 1853, Staatsblad 108, Gemeentestem 106;, zij mag dit ook niet aan hen overlaten Gemeentestem 2110). Artikel 205 n der gemeentewet zegt uitdrukkelijk op de begrooting der uitgaven worden gebracht de kosten der brandweer, dus niet 1.maar de werkelijke kosten, noodig opdat levens en goederen der inwoners ten allen tijde tegen brand kunnen worden beschermd. Het toezicht op de brandbluschiniddelen is opgedragen aan B. en W. (Gemeentewet 179 n), welk college ook de brand meesters benoemt en ontslaat. Het, eigenmachtig aanschaffen van brandbluschmateriaal is dus aan B. en W. verboden, wel heeft de burgemeester bij brand het opperbevel (artikel 189 van Zaterdag 4 Juli 1908. Plaatselijk Het gesticht Meerenberg. Nieuws. (Vervolg). Vervolg). pe gezonflheidstoestand was in het al gemeen bevredigend. De opleiding van het personeel geschiedde op denzelfden voet als vorige jaren. In verschillende reglementen werden veranderingen aan gebracht, evenals in de regeling der diensturen voor een groot deel van het technische personeel (smeden, timmer lieden, schilders, metselaars, loodgieter, blikslager, witters, opperlieden), terwijl voor eene gelijkmatige en regelmatige verstrekking van koffie en thee aan alle werklieden een regeling werd getroffen. In een voorgekomen geval werd het volle loon gedurende de afwezigheid voor militaire her halingsoefeningen uitbetaald aan een der stokers en werd besloten die gedragslijn in soortgelijkige gevallen ook in de toekomst te volgen. In het verslag wordt ook melding gemaakt, dat in den 'loop van het vorige jaar rêeds begonnen werd en in dit jaar krachtig doorgevoerd, het direct contracteeren met de werklieden, wanneer dezen voor den technischen dienst noodig zijn. Bij eventueel noodige extra tuinlieden geschiedde dit reeds. Door eene doelmatige regeling van den noodigen extra-arbeid kan men de arbeiders voor langeren tijd engagee- ren. Om een indruk te geven van het financieele gewicht hiervan voor het gesticht is eene berekening gemaakt over het jaar 1905, waaruit volgt, dat bij de directe cont'-ac- teering en gelijke verdienste van den werkman 794.76 zoude bespaard geworden zijn. Dat ook het gezellige vereenigingsleven krachtig bloeit, blijkt uit het aantal vereenigingen die door het personeel gevormd zijn, als een paar zangkooren, de broederstooneel- vereeniging, een naaikrans en de afdeeling Meerenberg van de Nederlandsche verplegers-vakvereeniging, gevestigd te Amsterdam. Aan al deze vereenigingen werden, voor zoo verre dit met de belangen van den dienst vereenigbaar was, alle faciliteiten verschaft voor hunne werking. Ook in het reglement op de begraafplaatsen en het be graven van lijken werden bij besluit van 8 April 1907 een aantal veranderingen gebracht, en artikel 15 geheel onge- werkt, welke omwerking beoogde mogelijk te maken, dat ook aan de nabestaanden der overledenen, begraven in de 4e en 5e klasse, vergunning verleend kan worden om op het graf een gedenkteeken te plaatsen, iets wat vroeger alleen voor de overledenen, begraven in de le 2e of 3e klase, mogelijk was. Met het oog op het behoorlijk uiterlijk der begraafplaatsen en den onderhoudsplicht van de gedenk teekenen, welke op het gesticht rust, was het wensehelijk omtrent den aard dier gedenkteekenen aanwijzing te geven. De bevolking bedroeg op 1 Januari 19071675 en op 31 December 1672 personen, waaronder 1372 verpleegden, 20 beambten en 280 leden van het personeel. Van de patiënten stierven 44 mannen en 46 vrouwen. Het aantal patiënten der 5e klasse uit Amsterdam was 590. Er kwamen in 1907 zeven ontvluchtingen voor. Wat de opneming en verpleging van patiënten betreft, kon aan alle aanvragen tot opneming dit jaar evenmin als dienst tot blussching van brand verplicht zijn alle mannelijke ingezetenen van 18 tot 60 jaar oud, behalve bekleeders van eenige beroepen en hen die door lichaamsgebreken ter be oordeeling van BMen W. voor dien dienst ongeschikt zijn. Geen onderscheid dus naar rang of stand zooals het behoort, (zie het K.B. van 26 Juli 1852 S. 134) maar alleen onder scheid naar lichamelijke geschiktheid of ongeschiktheid. Het is geen verboden delegatie van macht dat B. en W. die ongeschiktheid beoordeelenmaar wat doet nu, smokkelen derwijs het aanhangsel", genoemde besluit van B. en W. van 25 Juli 1891? Dit schrijft 2 registers voor: een voor alle in de gemeente wonende dienstplichtigen, en een van al de tot den dienst aangewezen dienstplichtigen, welke registers ter secretarie worden bijgewerkteen en ander beteekent dat B. en W. een willekeurige keus kunnen doen uit hen die met het verrichten der persoonlijke diensten belast worden en even willekeurig vrijstelling kunnen verleenen aan alle anderen, en zoo moet het feitelijk toegaan, want wij hebben nooit de villabewoners, om maar eens een cate gorie te noemen, tot blusschen en oefenen opgeroepen i i_.ll Hl vroeger voldaan worden, voor de niet-betalenden evenmin als voor de hoogere klassen In de le klasse kon aan de aanvragen eenigermate bevredigend voldaan worden. Ook in de 4e klasse werd eenigzins, echter in zeer onvoldoende mate, tegemoet gekomen Zeer slecht echter staat het in de 2e en 3e klasse. Van de 55 aanvragen kon slechts in 1 geval geholpen worden. De grootste moeite tot plaatsing hunner patiënten hebben dus do middenstand en de kleinere burgerstand. Wat, de overplaatsingen naar en van andere gestichten betreft, valt het volgende te vermelden. Naar het St. Ser vatius-gesticht te Venray (voor mannelijke Roomsch-Katho- lieke lijders) werden 50 lijders overgebracht in twee trans porten, telkens van 25 personen. Telkens was een geheele waggon 3e klasse afgehuuid. Deze was op het gestichts terrein gebracht. Aldaar werden door de patiënten en het personeel (telkens geschiedde het transport onder hoofdleiding van een geneesheer) de plaatsen ingenomen, waarna de waggon naar her, station Santpoort-Meerenberg gebracht werd om daar aan den gewonen trein aangehaakt te worden. Zonder overstappen geschiedde de reis tot aan het station Vernay. Telkenmale is dit zónder de geringste storing ge schied. Na de eerste overbrenging naar Venray (22 Mei) werden de opengekomen plaatsen ingenomen door patiënten uit het rijks-krankzinnigengesticht te Medenblik, van het tweede transport (26 Juni) door patiënten nit Amsterdam. Begrijpelijk verzwaren dergel'jke mutatiën den dienst niet onaanzienlijk, i. e voorbereiding (het uitzoeken van geschikte patiënten, raadplegen van gemeentebesturen en van familie leden, de regeling van het transport) en de uitvoering geven buitengewone drukten. Dat bij de overplaatsing niet steeds met de meestal ingebrachte bezwaren der familiebetrekkin gen kon gerekend worden, behoeft nauwelijks vermelding. Aan het bezwaar, voortvloeiende uit de kosten van een eventueel bezoek, wordt door de provincie door het ver leenen van ondersteuning bij het doen van de reis eeniger mate tegemoet gekomen. De uit Medemblik overgebrachte 25 patiënten waren allen justitiëele patiënten, die ontoe rekenbaar verklaard werden. Dat aan het verplegen van dergelijke patiënten bijzondere moeilijkheden verbonden zijn, is duidelijk. Voor de meer duidelijke gevallen van krank zinnigheid is deze moeilijkheid niet groot, wel echter voor de groote meerdeiheid, die uit zwakzinnigen bestaat. Vermeld moge nog worden de inrichting van een schaft lokaal voor de buitenwerkende patiënten. Het inconveniënt, dat deze patiënten ook voor het koffiedrinken des morgens en voor het theedrinken des middags steeds naar de afdee- lingen moesten teruggebracht worden, is duidelijk. Het orde lijk en net houden der afdeeling wordt er buitengewoon door verzwaard. Ten einde voorloopig het bestaande bezwaar op te heffen, werd een gedeelte van de barak voor be smettelijke ziekten daarvoor ingericht. Deze barak, gebouwd in 1892, is gelukkig nog nooit gebruikt behoeven te worden. Zij bestaat uit twee afzonderlijke gedeelten. Een der ge deelten is voor het genoemde doel in gebruik genomen, het andere is in noodgeval direkt voor gebruik gereed, het eerste kan in hetzelfde geval binnen enkele uren in gereedheid ge bracht worden. De school werd des morgens door de vrouwelijke, des middags door de mannelijke patiëntjes bezocht. Van deze omdat de afkoopgelden in de gemeentekas moeten worden opgenomen om daaruit aan de dienstplichtigen uitkeeringen te doen. (K.B. 25 Jan. 1854 Gemeentestem 123). Heeft de commandant in het begin van elk kwartaal in spectie gehouden over het materiaal en daarvan schriftelijk verslag uitgebracht aan B. en W. Heeft hij gezorgd dat de spuiten steeds gesmeerd, de spuithuizen gelucht, de slangen gedroogd, en dat al de brandbluschmiddelen steeds in den best mogelij ken staat gehouden worden Heeft hij, toen 1.1. Maandag en Woensdag bleek, dat een en ander niet in orde was, een vergadering met de brand meesters en opzichters belegd, al te maal zaken die uitdruk kelijk zijn voorgeschreven De droevige vertooningen van 1.1. Maandag en Woensdag hebben geleerd, dat aan de meeste dezer voorschriften niet de hand wordt gehouden. Men meldt ons omtrent de oefening (die, let wel, niet bedoelt de inspectie van het materiaal, maar het oefenen der manschappen) te Overveener werkten twee spuiten, de slangen waren gedeeltelijk oud en lek, eenige nieuw, uit AA-~, /-. r\r\yn Mn Ir rtnUAlYlOU nTAV^DTl Vlpf.OTpllr CTpVl ppl laatsten zijn er vier groote jongens en 7 kleinere Van de groote jongens is er een bijzonder gesteld op nederlandsche geschiedenis, waarvan hij de voornaamste gebeurtenissen en jaartallen kent. Ook aardrijkskunde trekt hem aan, terwijl een ander meer op schrijven en lezen gesteld is en de derde zich toelegt op het Engelsch met grooten ijver en reeds in staat was een klein verhaal te lezen en te vertalen, toen hij door ziekte verhinderd werd zijn werk voort te zetten. De minst ontwikkelden houden zich bezig met plankjes met plaatjes beplakt (wat zij houten boeken noemen en wat, voor hen woord en beeld is) Het vrij geregeld bezoek det direc teursvrouw aan de vrouwelijke patiëntjes wordt altijd met groot genoegen door hen tegemoet gezien. De bibliotheek werd dit jaar vermeerderd met 83 boeken, terwijl er 45 werden afgekeurd. Br werd geregeld en ruim gebruik van gemaakt. Wordt vervolgd.) Heden kwam het geheele personeel van de goud- en zilver- fabriek der firma J. M. van Kempen Zoon te Voorschoten, uit 180 personen bestaande, te Overveen aan om van hier uit per spoor een uitstapje naar Zandvoort te maken. Verder wordt in den loop van den dag o. m. nog een be zoek gebracht aan het Brongebouw te Haarlem. Dat de stoet, met het fanfarekorps der fabriek, heel wat bekijks had, laat zich denken. Ieder droomt van zyn geluk Haarlem. Men bericht onsOnze stad- Uit andere ge- genoot, de heer Joh. Steenman, is van meenten. half .Juli tot eind Augustus benoemd tot leeraar in het ensemblespel aan de Meisterschule van Goby Eberhardt te Braunlage, Oberharz. Het museum van kunstnijverheid werd gedurende de maand Juni bezocht door 745 belangstellenden. De aan het museum verbonden schooi voor kunstnijverheid door 130 vrouwelijke en mannelijke leerlingen Met 1 Juli is de groote vacantie begonnende lessen worden 1 September hervat. De aan het museum verbonden boekerij is wegens de uitbreiding, die zij ondergaat, het rangschikken en catalogi- seeren der boeken gedurende eenigen tijd gesloten. De tentoonstelling van inlegwerken, die op het oogenblik in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid gehou den wordt, zal Zondag voor het laatst te bezichtigen zijn. In de Rotonde en het trapportaal wordt eene tentoon stelling van het werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden school voor Kunstnijverheid voorbereid. Zondag is de toegang kosteloos. Br zijn menschen, die, om van beteekenis te worden, zich moeten verplaatsen, vooral met betrekking tot hoogere plaatsen. »Er brandt een vuurtje helderrood; Van (leu hak Ik zeg niet waar, ik zeg niet hoe Op (len tak. Vier oogen zien er stil naar toe. Twee harten maakt het sterk en groot. En altijd vlamt het warm en blij, 't Brandt op, uit half verdoofde asch Want kinderhanden naad'ren ras En leggen nieuwe blokken bij".

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1