MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad 0 voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten jaargang ZATERDAG, 18 JULI 1908 No. 29 Het Bloemendoolsch (deekblnd Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II M Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 .Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht, Bloemendaal. Agenda. Hotel Duin en Daal: Zondag 19 Juli f Matinée." Woestduin. Zondag 19 Juli: 11/3 uur. ^Courses Woestduin. Haarlem. Brongebouw. Dagelijks v.m. 10 tot n.ui. 2 uur. Beurs der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem. Toegang alleen voor leden der vereeniging. Welwillendheid vergemakkelijkt allea, vult alles aan. De Burgemeester van Bloemendaal maakt t mbtftliikft bekend, dat de in deze gemeente geves- tigde verlofgangers, wier namen hieronder mcuedeelingen. zjjn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst worden opgeroepen: 10 Augustus, Jacob Bregman lichting 1901, 10e reg. inf. 2e bat 3e comp., Helder; 24 Augustus, Johannes Nicolaas Heddes, lichting 1905, 10e reg. inf. 3e bat. Ie. comp. Haarlem; 24 Augustus, Nicolaas Willem van Son, lichting 1903, Reg. Gre nadiers en Jagers 's-Gravenhage; 3 Augustus Johannes Tobias Rutte, lichting 1901, Pantserfort art. 2e comp. IJmuiden; 3 Augustus, Johannes, Dalman, lichting 1901, 10e reg. inf. 3e bat le comp. Haarlem; 3 Aug. Jacob de Wilde, lichting 1901 Pantserfort art. 2e comp. IJmuiden. 3 Augustus, Eduard Ofl'enberg. lichting 1901 Pantserfort art. 2e comp. IJmuiden; 24 Augustus, Johannes Petrus Eichhorn, lichting 1905, 10e reg. inf. 3e bat. Haarlem; 24 Augustus, Bernardus Lansdorp lichting 1905, 10e reg. int 3e bat. 3e comp. Haarlem; 24 Augustus, mag reeds, 3 Augustus opkomen, Paulus Antonius Maria Roozen, lichting 1905, 10e reg inf. 4e bat. le comp. Haarlem24 Augus tus, Herman Ferdinand Roosdorp, lichting 1905, 10e reg inf. 4e bat. 3e comp. Haarlem24 Augustus. Willem Otfenberg, lichting 1905, le comp hospitaalsoldaten Leiden. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van klee ding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, en wel des namid- dag's vóór vier uur (de miliciens-telegrafisten vóór een uur), of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zij, die binnen het Rijk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter gemeentesecretarie aan melden, voorzien van hun zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte vervoerbewijzen en passagebiljetten en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers echter, voor de laatste maal met groot verlof vertrokken nel 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en met rooden inkt ingevuld vervoerbewijs, behoe ven zich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar huD zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt terug gegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de gemeentesecretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte vervoer bewijzen en passagebiljetten. Het is noodig zich tenminste een half uur vóór het vertrek van den trein of van de tram aan het station te bevinden. Behalve op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ont vangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige ver klaring ter Gemeentesecretarie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is af gegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlof gangers, aan wie, in verband met eene vorige oproeping in werkelijken dienst, door denzelfden geneeskundige reeds eene ver klaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hun korps. Hijdie zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niat-onhangen cmer bijzondere oproeping ontheft een ver lofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken daai de openbare kennisgeving e,enig en alléfin als bewijs at hij behoorlijk is opgeroepen l"n verlofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeener. in <f. ter'run 'e v er l.eer en tot het erlangen van ontheffing van boven bedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den minister van oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de, afzonderlijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners" en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden ge vraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. t Bloemendaal, den 10 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Zoo mogelijk were men een min opstuiven door verstandig over leg, en dit zal een wijs man niet zwaar vallen. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van Artsen en 0 1 2 uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. r dagen. H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12 1 uur Welwillendheid is altyd vreedzaam, en naam en aanzien welwillend Rotterdam's Kamer van Koophandel heeft Bilineillaildsch het gelukkig denkbeeld gehad, zijn overzicllt. handelsvrienden der geheele wereld uit te noodigen om Rotterdam's havenwerken te 'komen bezichtigen. Bngelschen, Zwitsers, Duitschers, enz. werden door het gemeentebestuur op de meest royale wijze ontvangende grootheid van Rotterdam's haven wordt op een duidelijke wijze gemanifesteerd. Drie dagen duurden de feesten, die volkomen geslaagd mogen heeten en den Rotter- damscben handel geen windeieren zullen leggen. De burge meester Zimmerman heeft aller hart veroverd, door de be minnelijke, zaakrijke wijze waarop hij de buitenlanders toesprakde gasten zijn in één verbazing dat de hollandsche kooplui zoo uitnemend verschillende talen spreken, en blijk baar zoo geheel met hun tijd medegaan. De ministers van binnenlandsche zaken, nijverheid en waterstaat waren overgekomen om aan den maaltijd in de Diergaarde aange boden, meer luister bij te zetten en van hunne belangstelling te doen blijkennog nimmer zag Rotterdam tegelijkertijd zoo vele vertegenwoordigers van den groothandel in Europa binnen hare muren. Minister Heemskerk sprak ieder der nationaliteiten in hun eigen taal aan, en herinnerde er aan, dat Nederland meer voor de onderhoudswerken van den Rijn uitgaf dan een zijner naburen. De voorzitter der Kamer van Koophandel, E P. de Monchy, zeide er trotseh op te wezen, binnen Rotterdam de toonaangevende mannen van koophandel, nijverheid en scheep vaart te mogen ontvangen. De Engelschen en Duitschers brachten in warme bewoor dingen hulde aan de betoonde energie der rotterdamsche kooplui. Een ernstig ongeluk heeft deze week plaats gehad bij Sassenheim. De stoomtram LeidenHaarlem werd door een trein der Hollandsche Spoor gegrepen, en verschillende personen ernstig gekwetst. Het niet sluiten der boomen schijnt aan dit ongeluk niet vreemd te zijn. Bij ons rijst de vraag waarom wordt bij overwegen niet een automatische inrich ting aangebracht, zoodat het sluiten van de overwegen dooi den trein zelve geschiedt Deze zaak automatisch te regelen is toch geen heksentoer. Het mond- en klauwzeer schijnt geheel geweken te zijn, terwijl, nu de regens zijn gekomen, de vele veldvruchten weder kunnen gaan groeien en zich zetten. Met de erge droogte zag het er vooral op de hoog gelegen gronden droevig uit. De gioote droogte verleden jaar in Indië, speciaal in Deli-Langhout voorkomende, heeft gemaakt dat er dit jaar veel minwaardige tabak op de markt komt, terwijl de produktie volgens sommige handelaars te groot was. Belang- langrijke sommen worden dit jaar door de tabaksmaatschappijen verloren. Slechts enkele maken op dezen algemeenen regel een uitzondering. Door de handelaren wordt er over geklaagd, dat met sorteeren van xabak door sommige maatschappijen erg de hand is gelicht. Een onzer groote stapelprodukten- maakt thans een ernstige crisis door. Meer en meer begint menin onze j O.-l. koloniën zich toe te leggen op den aanplant van j caoutchouc boomen, de Hevea Braziliënsis, ingevoerd uit I Brazilië (Para), en de Ficus Elastica (inheernsche plant in O.-Indië) wordt reeds èn Sumatra èn Java op groote schaal geplant, en schijnt er goed te gedijen. Nu zoo langzaam een onzer stapelprodukten, de koffie, op Java verdwijnt, is het een geluk te noemen dat een ander product op de wereldmarkt hare plaats gaat innemen. In de Padangsche Bovenlanden is bet verzet tegen het opbrengen van belasting geheel gebroken, en vertrouwt men dat de maleische bevolking zal begrijpen dat betalen het slot van de rekening is; en de companie nog krachtig genoeg is, om, waar goede woorden geen indruk maken, baar gezag met de wapenen in de hand te handhaven. Uit Atjeb komen geen bizondere berichten Majoor Coblijn moet nu voorloopig bij afwezigheid van den gouverneur Swart de zaken gaande houden en zal, vertrouwen wij, zich daartoe bepalen, ten einde den nieuwen gouverneur niet in moeilijkheden te brengen. In de iudische bladen wordt er druk polemiek gevoerd over den gouverneur- generaal van Heutz in zake den gewezen gouverneur Van Daalen Uit West-Indië bericht men dat de baccoven-cultuur meer en meer succes heeft. Van de bijenplaag verneemt men niets meer. De nieuwe gouverneur kan nu spoedig in West-Indië verwacht worden. Zijne Excellentie geeft nog deze maand gelegenheid aan belanghebbenden om hem over hunne belangen te spreken - In West-Indië waait een zuinigheids- wind, als men maar oppast dat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegt. Gebrek aan de noodige werkkrachten is nog steeds een chronische kwaal. Waar werkkrachten ontbreken, blijft het kapitaal zich onthouden, boe vruchtbaar de bodem ook moge zijn. Reeds is weder een nieuwe expeditie onder weg, om het werk van den beer de Goeje c. s. voort te zetten; meer en meer blijkt dat Suriname niet het veel belovend goudland is wat sommigen hebben gemeend, goud wordt er wel gevonden, maar het is te verspreid aanwezig om met goed succes er een groot-industrie van te maken. Men heeft in de bladen kunnen lezen dat 2 neder- landsche schepen in neutrale wateren aangehouden zijn door den venezolaanschen kustwachter Antonia, die hen door schieten tot bijliggen dwong. Te La Vela opgebracht, werden hun nationaliteit en onze vlag bespot en maakte men zich meester van de brievenzakken die aan booid waren. Nu zijn wij werkelijk nieuwsgierig wat we verder van deze ergerlijke zaak zullen hooren. De laatste jaren doen wij ons best onzen naam in dep vreemde weder in eere te krijgental van congressen, conferenties en vergaderingen van buitenland rs worden hier gehouden. Onze groot-indus- triëelen ontzien geen kosten en wenden al hun energie aan om een gedeelte van de wereldmarkt voor hun pro ducten te veroveren. Het particulier initiatief in ons land heeft vaak overwinningen behaald, waar de regeering door lakschheid op den achtergrond bleef. Hebben we nog mannen van oud-kollandsche kracht en durf in ons landsbestuur Is de bezem die Tromp aan den mast had niet al te zeer vergaan, en zit er nog veegkracht in Of zijn de armzalige krachten die Nederland in den vreemde moeten vertegenwoordigen, een getrouwe weerspiegeling van wat onze natie feitelijk is? De ervarenen voelen de ziel de pols aan den tong Daarom zeide de wijze Socrates: „Spreek, opdat ik u kenne Phylloxera- Certificaten. Bloembollenteelt. Het wkiL y Bloemb.cult. bevat het volgende over de dezer dagen gehouden bijeenkomst van den Bond van Duitsche Boomkweekers, waartoe ook ver tegenwoordigers van andere landen waren uitgenoodigd. Uit Nederland namen aan de besprekingen deel de heeren J. J. Jurrissen uit Naarden en R. P. Bonthuis, daartoe afgevaardigd door bet Centraal Bestuur van den Neder- landschen Tuinbouwraad Uit een bericht in het Handelsblatt für den Deutschen Gartenbau blijkt, dat ook afgevaardigden uit Frankrijk, Oostenrijk, Denemarken, Zwitserland en Zweden aanwezig waren. Er werd eene motie aangenomen, waarin op afschaf fing van de tot dusver vereischte certificaten werd aange drongen. De redactie van het genoemde blad acht wel is waar den wensch om dezen lastigen doelloozen omslag te doen ophouden, volkomen gerechtvaardigd, maar meent toch, dat de staten die tot de internationale Druifluisconventie zijn toegetreden, dezen wensch wel zullen afwijzen. Ook meent het blad, dat het te betwijfelen is of de afgevaardig den der genoemde staten genoeg invloed op hunne regee ringen hebben om deze te overtuigen, dat de certificaten van oorsprong nooit iets hebben bijgedragen om de ver spreiding van de phylloxera te voorkomen of te bemoei lijken, vermits bet in de kringen van den tuinbouw vast staat, dat de druifluis niet kan leven op andere gewassen dan den wijnstok en verwanten. De redactie schijnt bet echter nog noodig te vinden, dat voor deze meening be-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1