Daal,; II MET PENSION- EN WONINGGIDS ing daal. KOOP: ikbanden. EMANS, Nieuwsblad voor AERDENHOUT BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten 13sn eersten rang. iage 2e jaargang ZATERDAG, 25 JULI 1908 No. 30 li, ch elpen. afscheSpen. KïppenscheSperr Duinzand ïileiri, elp'aattcn, Rivierzand. Pieter SCiesstraat 33, ftagariinen wet-svaarf 1 OS. ilephoon 74S. uitzicht vanaf ssen. Juni, Juli en Aug. ïatinée musicale, aalsch „Crescendo". edisch advies. BLOEMENDAAL. t i-Corsetten, Kousen. Buste-dragers. Tel. 516. ijke theesoort® ■p. FLEVERANCIER - T elefoon 15' esemann JrBloemenda: Kleverlaan, Bloemendal weg, Bloemendaal richting (handwerk kist, Frans Halsstraat 4 •lem it. v. d. Weiden, voorhe ef. 700 Haarlem, aal. rden, Kachels enFc lat 22, Haarlem, Telef. 41 Haarlem's sporthand ras sc her ij: C. Hoeii Kampen, Bloemendaal Zijlstraat 47, Haarle 34, Haarlem, aa Wed J. Swnanswi dhorst J r Bloemend; nvoordestraat 12. Bloemendaal. Tel. 1106 i Zoon, Bloemendaal enz.M. L. van Ho 3 i 1 g v m n a s t i e kOs ng, Noorder Statiousw Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Bloemendoolsth tJeekblad Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. T 111 HM AN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: -:- -:- -:- Bloemendaalsche weg 227. -:- -:- -:- m li Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 121) tot regeling van het auteursrecht Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Bloemendaal. Agenda. Hotel Duin en Daal: Zondag 26 Juli sMatinée." Haarlem. Brongebouw: Maandag, van 10—2 uur. Beurs der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur. Toegang alleen voor leden der vereeniging Maandag 27 en Dinsdag 28 Juli, »Het vroolijke weeuwtje" (Die lustige wittwe.) Woensdag 29 en Donderdag 30 Juli, Walsdroomen" (Ein Walzertraum.) Gr o o te Kerk Woensdag 29 Juli, 8 uur. Uitvoering van gewijde muziek door het Zalsman-kwartet Elke wangestalte van den geest is hatelijker dan die van het lichaam, want ze is in stryd met de hoogere soort van schoonheid. In de Telegraaf van 18 Juli 11. levert Binnenlandscll de heer Wijbrands eenige scherpe maar Overzicht. welverdiende woorden aan het adres der sociaal democratische partij, vooral waar de woordvoerders, getuige eene vergadering in Amsterdam, spreken over onze koloniën. Fortuin, Wijnbeek en anderen nebben volgens den schrijver doorslaande bewijzen gegeven dat zij niet de minste notie hebben, van wat er in onze koloniën gebeurt, de schrijver betwijfelt zelfs of het de woord voerders wel erg duidelijk is, waar die koloniën gelegen zijn Koelies, dwangarbeiders, javanen, maleiers, alles wordt ovei één kam geschoren, onder daverende toejuichingen van een slecht onderlegd publiek, waarbij de dames-socialisten het meeste leven maken. Woorden als, „groot uitbuiten, slaafsheid, oost-indiscbe companie, wreedheid onzer troepen verwekken ontzaggelijken geestdrift; ieder die iets wil in het midden brengen, en er op wijzen dat er eigenlijk onzin wordt verkocht, k:ijgt tot bescheid, houdt je Een derge lijke partij is niet gevaarlijk voor de orde in den staat en moet men maar gemoedelijk laten bazelen. Gevaarlijk wordt zij alleen als zij door reactionaire maatregelen, tot martelaren worden gepromoveerd Het ware woord van wijlen Gambetta, alleen »le clericalisme c'est l'ennemie," kan niet genoeg her haald worden. De feesten van den A. N. W. B. zijn tot aller tevreden heid afgeloopen. De optocht die haarlemsch straten 1.1. Zaterdag doortrok, gaf allerinteressantste zaken te zien. Zij die deze feesten op een zoo praktische wijze op touw hebben gezet, verdienen den dank van vele duizenden in den lande, die uit alle windstreken in Haarlem waren saamgestroomd. De geheele historische ontwikkeling van het vervoer werd duidelijk en bevattelijk weergegeven. De toekomst werd ook niet vergeten, een bestuurbare luchtballon en een aéreoplane werden gevolgd door een nieuw soort loopschoenen, zeven mijlslaarzen genoemd door den heer D. de Clercq, die met zijn zoon de laarzen in het gebruik deed aanschouwen. Het fraaiste weder begunstigde deze feesten. Dit fraaie weer komt goed van pas aan onze landbouwproducten, die warmte, regen en zonneschijn behoeven. Nu tal van landgenooten verpoozing in het buitenland of binnenland zoeken, meenen wij nog eens te moeten wijzen op de instelling der vacantie-kolonies voor onbemiddelde kindoren. Iedere penning daarvoor afgezonderd doet een onberekenbaar nut voor de vele kinderen in den lande, die nimmer frissche lucht inademen. Waar sommige jonge dames hun tijd en inspanning ten beste geven voor het heil van de kinderen, die misdeelden in onze maatschappij, laten anderen die het maar eenigzins doen kunnen, een deel afzonderen van de uitgaven die een binnen- of buitenlandsch verblijf noodwendig na zich sleept. De amsterdamsche gemeenteraad heeft in een harer jongste zittingen, al is bet dan ook maar met een kleine meerder heid, besloten de zaak der vacantiekolonies te steunen. Laat de politiek of de godsdienstige gezindheid der gevers en geefsters steeds verre blijven, waar het geldt armen schepsel tjes levensvreugde en gezondheid te schenken. Thans nu de komkommertijd in de politiek ook hier te lande is ingetreden, zorgen de christelijk-historischen er voor, dat niet alle leven uit de brouwerij weg gaat. De fusie der friesch-christelijk-historische en de gewone of huis-christelijk-historischen, levert aan allerlei bladen stof te over om hunne kolommen te vullen. Erg opgewekt is de lectuur niet, want het komt er steeds op neer wat de heer de Savornin Lohman eigenlijk bedoeld heeft toen hij over de fusie sprak. Wanneer men over industrie- commerciëele- of landbouw zaken spreekt, hoort men veelal spreken over tabak, suiker, koffie, caoutchouc en last not least over petroleum. Het bevreemt ons, zoo weinig te vernemen over eene zeer bloeiende mijnbouw-industrie die op Sumatra's westkust wordt uitgeoefend, namelijk de goud-industrie, te Redjang Lebny, Kretahoen, Simon. Vooral de mijnen te Redjang Lebny zijn wat goudopbrengst betreft, veel meer belovende dan de beste mijnen in Transvaal. Interessant is het te vernemen op welke wetenschappelijke degelijke wijze het goud in zuiveren toestand ontwoekerd wordt aan den grond. Gelukkig dat de Engelschen indertijd aan ons .Java, Sumatra en Borneo hebben laten behouden en deze eilanden even als Ceylon niet hebben vergeten weder te geven. Men bevroedde toen na den fransehen tijd nog niet, welke on metelijke schatten Sumatra in 1 aren schoot verborg. Wan neer bet nederlandsche kapitaal zich meer ging interesseeren in Nederlandsch Indië zouden èn de koloniën èn het moe derland er wel bij varen. Thans gaat nog te veel het neder landsch kapitaal naar Amerika, Rusland, enz. Wat zouden de duitsckers hun handen toeknijpen als zij eilanden bezaten zooals Sumatra: Java en Borneo. Het Koloniaal Gesellscbaft zoude alsdan dankbaarder onderwerpen te behandelen heb ben dan thans bet geval is. Er is geen beter makker in groots gevaren dan een moedig hart. i ii i ij. Bij net nummer van 14 Juli 11. van het Bloembollenteelt. u Weelcblad voor bloembollen-cultuur was gevoegd een afdeelingsgewijze opgemaakte alphabetische naam lijst van de eere leden, donateurs, donatrices, leden en lid-leer lingen der algemeene, vereeniging voor bloembollen-cultuur, bijgewerkt tot 1 Juli jl. Daaruit blijkt, dat de vereeniging op dien datum telde: 7 eere-leden, 44 donateurs en donatrices, 2640 leden en 79 lid-leerlingen, verdeeld over 37 afdeelingen. Op 1 Juli van het vorige jaar telde de vereeniging 44 donateurs en donatrices, 2453 leden en 72 lid-leerlingen of te zamen 2569 eontribueerenden. Sedert 1 Juli jl. is het ledental nog met 27 personen vermeerderd, zoodat het aan tal eontribueerenden bedraagt 2790, of 221 meer dan met ultimo Juni van het vorige jaar. Woorden moeten het onderpand van werken zijn, dan eerst heb ben ze waarde. In Perzië is de shah den opstand in Buitenlaudscll de provinciën nog niet meester. In overzicht. Tabriz wordt met afwisselend geluk gestreden tusscben de nationale partij en het leger van den shah, dat, aangevoerd door russsische officieren, veel gerecruteerd is geworden uit de gevangenissen. Frankrijk mag zijn bondgenoot Rusland wel eens op de vingers tikken. F rank rijks vriend: Engeland, is evenmin gesticht over den loop dien de zaken in Perzië nemen, daar de be volking met dat alles nog armer wordt en de handel bijna geheel stilstaat. Vele beschaafde perzen verlaten het land, en zien hun eigendommen verbeurd verklaard. President Fallières is den grooten tocht begonnen naar het noorden en beeft bij zijn afscheid er op gewezen, dat hij hoopte de commercieele belangen van Frankrijk te zullen dienen, dit zeker in antwoord op de bezwaren die vooral van socialis tische zijde tegen de reis van Fallières naar Rusland zijn ingebracht. De Kamers zijn nu gelukkig in Frankrijk naar huis. De afgevaardigden houden zich thans onledig met. hunne kiezers in verschillende redevoeringen rekening en verantwoording te doen van hun bedrijf in de Kamers. De meeste ontwerpen zijn nog niet afgedaan, de ministers werpen de schuld op de te spraakzame kamerleden, deze verwijten zoo als zulks te doen gebruikelijk is den ministers, dat zij de wetten niet genoeg hebben voorbereid. Voor Frankrijk is het een heele rust, dat ten minste voor eenige maanden de regeering stabiel blijft en de regeering die maatregelen in Marocco kan nemen die zij dienstig oordeelt. In dit land blijft het nog steeds kikeboe spelen tusschen de twee sultans. Een europeaan in Europa kan zich moeilijk den vreemden toestand indenken die aldaar heerscht. Abdul Azis en Moulah Hafid laten zich ieder op bun beurt door de groote fransche en engelsche bladen interviewen en beweren ieder voor zich, dat de zegepraal bun is. Fallières kan op zijn reis zijn voelhorens uitsteken, boe een veran dering der besluiten van Algeciras het beste kan verkregen worden. Vrij wel schijnt men bet eens te zijn, dat het bepaalde op de conferentie bijna onuitvoerbaar is. De chef der internationale politie in Marocco, overste Muller, beeft nog niet veel te besturen, daar de troepen die daar voor aangewezen moeten worden, voor het meerendeel nog maar op papier bestaan. In Senigambië heeft Frankrijk ook nog steeds onlusten te bedwingen terwijl in Cochin China, door zoogenaamde chineesche rooverbenden, geregeld gevech ten worden geleverd met de fransche koloniale troepen. Menelik, keizer van Abessynië, is voornemens zijn kleinzoon en vermoedelijke troonopvolger, een reis door Europa te laten maken. Abessynië is het eenige land wat in Afrika door zijn eigen vorsten wordt geregeerd en dat met zoo veel succes, dat de groote mogendheden respect hebben voor dit zoo krijgshaftige volk, waar ieder man gedrild en bewapend is naar europeesch model Zooals men weet zijn de Abessiniërs een soort christenen, hun geloof is evenwel vermengd met veel heidensche begrippen en gewoontenvele straffen doen nog denken aan de duistere middeneeuwen. In Egypte wordt meer en meer de geest van het volk vaardig. Sir John Gorst, de agent van Engeland, zal zijne groote kennis van het egyptiscbe volk noodig blijken te hebben, om te zorgen dat de nationale beweging niet tot uitersten overslaat. De sultan van T u r k ij e beleeft thans weder weinig ge noegen van zijn onderdanen. De jong-turkscbe partij schijnt in het leger vele aanhangers te tellen, wanneer men ten min=te rekening houdt met het feit, dat geheele regimenten in Macedonië de gelederen verlaten met officieren incluis, de soldaten voegen zich bij de elkaar bestrijdende natio naliteiten of bandelen voor eigen rekening om de bevolking te plunderen en te brandschatten. Een en ander gaat ge paard met proclamaties, waarin op bet afzetten van den sultan wordt aangedrongen. De sultan heeft zooals altijd geldgebrek en betaalt alleen zijn soldaten in het uiterste geval. De Ottomaansche bank schiet dan het geld voor en zorgt natuurlijk wel het noodige onderpand te ontvangen. Dit onderpand bestaat thans niet meer in douane-opbreng sten, want die zijn reeds allen verpand; als de nood het hoogste gestegen is, spreekt de sultan zijn particuliere schatkamer aan, waarin tallooze diamanten en andere edel gesteenten zich bevinden. Sinds het begin zijner regeering heeft de sultan diamanten enz. verzameld, die in soliede reuzenbrandkasten worden bewaard Het verzamelen van edelgesteenten is bij de rijke muzelmannen algemeen in zwang, de haremdames kunnen er dan ook een groot aan tal gebruiken. Daar de sultan wel begrijpt dat zijn klein zoon dien hij tot opvolger bestemt, niet de gelden zal bezitten om een groote harem te onderhouden, gaat hij van plannen zwanger om voor zijn opvolger een decreet uit te vaardigen, waarbij hel hebben van een harem verboden wordt en het bezit van eene wettige vrouw wordt voorgeschreven. Daarbij zoude dan bet mes ook nog aan een andere zijde snijden, als een europeesche vrouw uit d3 een of andere rijke vorstenfamilie kan gevonden worden. Wanneer er nu in de russische vorstenfamilie eene groot vorstin te vinden was, die haar lot met dat van den sultan zoude willen deelen, zoo was daarmede tevens de steun van Rusland verzekerd en zonde Rusland niet meer zoo lastig aandringen op de nog achterstallige oorlogsschatting. Nu Duitschland genoeg consessies voor zijne onder danen in Turkije heeft gekregen, schijnt de liefde van den keizer voor den sultan vrij wel te bekoelen en zoude Turkije meer en meer van Oostenrijk af hankelijk worden, welk laatste land zijn invloed gaarne in het Baltan Schiereiland uitbreidt en voor dien taak berekend is, getuige Bosnië en de Herze- gowina. De duitschers zijn er, en met reden, recht trotsch op, dat graaf Zeppelin zijne tochten door het luchtruim, niettegen staande allerlei tegenslag, onverpoosd voortzet. Op het Templerhof bij Berlijn is men gestadig bezig met vliegproeven. Alle koppigheid is rottigheid, een product van de hartstocht, dat nooit iets goeds heeft uitgericht. Burgerlijke Stand. Jan, Do"dPTr^ 16 tot Don- J derdag 23 Juli. Bevallen: H. Roosenvan den Aardweg z.M. W. LieblLeers d. Overleden: P. S. Gruppelaar 53 j te Amsterdam N. A. Faase 46 j. Overleden te Meerenberg: H. Samson 62 j.G. Blokdijk 46 j. C. E. Noors 78 j.S. Vijevano 81 j. Heldere toppen vinden bijval; warhoofden worden soms vereerd, omdat men ze niet verstaat. Het nut van den oorlog. 'tls Diversen. herhaalde malen gebleken, boe para doxaal het ook moge schijnen, dat een lard, na een in een oorlog behaalde overwinning, achteruit ging en zijn het onderspit delvende vijand zich niet alleen van de geslagen wonden schitterend herstelde, maar zijn overwinnaar in alles overvleugelde. Zie Frankrijk na 1870. 't Is op dit oogenblik zoo goed als het rijkste land, terwijl Luitschland financieel veel zwakker staat. China gaat vooruit, Japan's welvaart taant. Ruim een eeuw geleden, toen onder Napoleon bet onweerstaanbare Frankrijk zege na zege be haalde en voor de meeste europeesche staten het einde hunner zelfstandigheid scheen te zijn aangebroken, geschiedde bet, dat bet trotsche Frankrijk den tol dezer vele over winningen betalen moest en verarmde, terwijl de andere landen, die onder des Cesars ijzeren vuist het stof hadden geproefd, als met nieuw leven bezield werden. Zijn de meeste overwinningen misschien Phyrrus-overwinningen Ook on-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1