MET PENSION- EN WONINGGIDS ■hl Nieuwsblad voor AËRDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten B Jijvoegsel van „jfetBloemenöaalsch'Weekblad" 2ATERDAG, 1 AUGUSTUS 1908 147 ;ané Ltl &A No. 31 Ueekblod Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 I Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: -> Bloemendaalsche weg 227. -:- II m Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- nsatenrsrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. nummer behoort een Bijvoegsel. ,eada. Bloemendaal. Hotel Duin en Daal: Zondag 2 Augustus Matinee Haarlem. oc'j ou wbur g Jansweg. Ned: Tooneelvereeniging. :':;i;-(dm 3 Augustus Advocaten Zaken". nsdaj 4 Augustus «Hofgunst", ooensdag 5 Augustus «Kleine Dora". L dig 6 Augustus «De Meid" en «Peest", riidag 7 Augustus «Oud Heidelberg". 'ate-d-g 8 Augustus «Huzaren Koorts". S-u teitVereeniging. Maandag 3 Augustus 8 uur i irée. Uitsluitend voor leden en huisgenooten. V.'eensdag 5 Augustus 2 uur Matiné. Uitsluitend voorleden ■li bv iger.ooten. fc''7.v u Rondheid is het zegel der bekwaamheid De toestand der gemeente-financiën in nanonlandsch de hoofdstad des rijks kon heel wat overzicht. beter zijn. 't Is er thans zóó mee ge steld, dat B. en W. aan den gemeen- -i-j-ad illen voorstellen een belangrijke vermeerdering i gemeentelijke opcenten van inkomsten en personeele tegenover hem heeft gemeend te moeten aannemen. Men mag daaruit gereedelpk de gevolgtrekking maken, dat het in de bedoeling der regeering licht voorloopig eiken stap tegenover de Venezolaansche regeering op te schorten tot dat de persoonlijke inlichtingen van den heer de Reus de ge gevens aangevuld hebben, waarnaar de regeering den toestand in onze West-Indische wateren zal hebben te beoordeelen. Aan de maritieme etablissementen te Den Helder wordt het pantserschip Jacob van Heemskerck in gereedheid ge bracht, om den llen Augustus a.s. naar Willemstad te ver trekken onder bevel van kolonel Snethlage. De volgende maand zullen in gebruik worden gesteld frankeerzegels, aanvankelijk van 1 en van 5 cent, voorzien van een gomsoort die volgens de genomen proeven, na be vochtiging beter moet hechten dan de thans gebruikte. De gevreesde en verschrikkelijke plaag der nonvlindeis trekt thans allerwege de aandacht. Te Raamsdonkveer zijn tot vrees der eigenaren van dennenboscben ook reeds vele dezer dieren aanwezig. Ook werden vele rupsen en poppen dier vlinders gevangen en vernietigd. Zooals te voorzien was, nemen de vlinders in de bosschen te Luiksgeste] sterk in aantal toe. Toch zijn ze op 't oogenblik nog slechts over een betrekkelijk kleine oppervlakte verspreid. Daarom kunnen zij thans nog zonder veel moeite verdelgd worden. telijkheid worden gebruikt, ziet hef er voor de meerder heid dier bedienaren niet rooskleurig uitZ. H. de paus heeft besloten om de vatikaansche juweelen, die geen historische waarde hebben, te gelde te maken, ten einde in den nood van frankrpk's episcopaat te voorzien. In Barcelona, Spanje's eerste handelsstad, begint het bommen deponeeren weder. De oppositie beweert dat dit een truc der reactionairen is, die daardoor wil aantoonen dat er krachtiger tegen de anarchisten moet worden opgetreden. Portugals jonge koning doet zijn uiterste best de par tijen met elkaar te verzoenen, en staat voor een zeer moeilijke taak, nu blijkt dat zijn ouders ergelijk misbruik hebben gemaakt van hun positie ten einde zich 's lands gelden toe te eigenen. In de Kamers worden de ministers, die daartoe hebben medegewerkt openlijk van diefstal beschuldigd. De Amerikaansche vloot heeft thans de Sandwich eilanden verlaten en koers gezet naar Australië, alwaar uitgebreide maatregelen worden genomen om die vloot fees telijk te ontvangen. In het gebrek aan zeevolk, ontstaan door het wegloopen van zeer velen in San Francisco, schijnt dus weder voorzien te zijn geworden. Doordat de vloot met vreemd volk is bemand, ontstaat weder de kans dat in Australië velen ook daar weder hun fortuin zullen gaan zoeken, te meer als de ontvangst van den kant der bevolking zoo hartelijk is, als tot nu toe overal het geval is geweest. Roosevelt van Zaterdag II Juli 1908. Plaatselijk Het gesticht Meerenberg. NieUWS. (Vervolg.) Vervolg). Op de algemeene begraafplaats werden 44 overledenen teraarde besteld, op die der roomsch-katho- lieken 16 en op die der israëlieten 3, terwijl buiten de inrichting 17 patiënten werden begraven. Onder deze laat- sten is niet begrepen eene patiënte, die tijdens hare inbe waringstelling overleed. De dienst in de broodkamer werd zoodanig gewijzigd, dat deze alleen verricht wordt door 2 bioodsnijders met behulp van eenige patiënten, terwijl de hulp, welke een der huis knechten bp het snpden verleende verviel Door het aan brengen van verwarming werd des winters het verblpf aaDgenaam en het smeren der boterhammen minder moeiiyk. De centrale corridor, welke vroeger reeds door een 123-tal groote foto's, alle op Meerenberg betrekking hebbende, «aangekleed" was, werd verder versierd door het ophangen der wapens van alle gemeenten in Noordholland. Deze zpn ten getale van 135 naar officiëele gegevens vervaardigd dooi de kunstvaardige en bereidwillige hand van een onzer huis genooten en in massief eikenhouten lpsten gevat, metende buitenmaats 41 X 48 c.M. Het geheel wordt gekroond door het in grootere afmetingen nieuwe wapen der provincie Noordholland. In het middageten der laagste klasse werden een aantal verbeteringen aangebracht. In de eerste plaats werd het spek gebraden (niet gekookt). Dit wordt dan gebruikt des Maan dags, daar op dien dag afwisselend capucpners of bruine boonen het verdere menu vormen. Waar het gekookte spek bp het gewone middageten terecht weinig in den smaak viel, is hierdoor dit bezwaar vervallen en de bekende com binatie is ook hier bewezen smakelpk te zpn. De minder gelukkige verbinding met haché kwam hierdoor te vervallen. Is er te veel spek voor den Maandag, dan komt dit met vleesch bp erwtensoep van den Woensdag. In de tweede plaats werd het gebruik van aardappelpuré ingevoerd. Dit was mogelgk door de steeds voortreffelpke functionneering der in het vorige jaar aangeschafte machine. Daardoor was het meer mogelgk aardappelen en groenten af zonderlek te geven. Als vaste dag op de weekmenu's kwam dit des Dinsdags in combinatie met haché. In den zomerdag werd meermalen de puré in verbinding met sla en eieren gegeven. In de derde plaats vermeldt het verslag de opheffing van den dag, waarop gort gegeten werd Zooals reeds in een vorig jaarverslag vermeld, was het aantal vastendagen toen van twee op één gereduceerd geworden en uitsluitend tot den Vrpdag bepaald. Op den Vrpdag werd afgewisseld gort en rijst gegeten. De gort stond echter in kwaad gerucht. Het was verreweg de goedkoopste, maar ook de minst ge liefde dag. Daarom werd ingevoerd, dat op dien dag zou worden gegeten puré met groenten afzonderlek, bereid op eene wpze, dat er geen conflict met het vasten was. In bovengenoemde lichting werd nu ook voortgegaan door verbetering van het middageten der vierde klasse. Ten opzichte van deze voeding schryven de „Voorwaarden van opneming en verpleging van lpders" het volgende voor «gelpk die der vgfde klasse, doch dagelpks vleesch en bier en bovendien 1 maal per week toespy's." De in December 1896 vastgestelde voedingslpst voor de vierde klasse is meer gedetailleerd en wpkt in ondergeschikte punten hiervan af. De bestaande usantie was weer een andere en wel deze, dat de patiënten bp het eten der vpfde klasse ontvingen aardappelen met jus. Voor den Maandag had dit raison maar niet voor den Zondag (groentensoep), dtn Dinsdag (haché met puré), den Woensdag (erwtensoep), den Donderdag en Zaterdag (slamppot) en den Vrpdag (puré met groenten). Om voor de voeding der vierde klasse een compromis te vinden tusschen den noodzakelpkerwpze te betrachten een voud en de aansluiting aan het menu der vpfde klasse eenerzpds en de wenschelpkheid van het volgen van redelijke culinaire regels, terwijl verder de omlpning, gegeven door de «Voorwaarden", de voedingsregeling en de bestaande usantie in het oog moest gehouden worden, werd bij wpze van proef het volgende menu vastgesteld: Zondag: groen tensoep, aardappelen, vleesch, groenten Maandagcapu cpners (bruine boonen) met gebraden spek en aardappelen; Dinsdag: puré met haché; Woensdag: erwtensoep, aard appelen, vleesch, groenten; Donderdag: stamppot met toespps Vrpdag: puré met groenten en vleesch (of eieren voor de katholieken) en Zaterdag: stamppot met toespijs. In de middagvoeding der verplegenden werd een niet onbelangrpke wpziging gebracht, n.l. zoowel bp de mannen als bp de vrouwen werd het biergebruik afgeschaft, waar voor iets anders in de plaats werd gesteld. In dit verband merkt het verslag op, dat voor de fabrikage van alcohol- vrpe dranken in eigen regie, ook in ons gesticht een dankbaar gebied bestaat. Andere gestichten, vooral buiten- landsche, met name Duitsche, hebben in deze reeds het voorbeeld gegeven, (om een voorbeeld te noemen zp hier vermeld, dat de Groszherzoglich Badische Heil- und Pflege- anstalt «Emmendingen" in patiëntenaantal ongeveer met Meerenberg vergelpkbaar) in 1906 voor eigen verbruik fabriceerde 175.000 kogelflesschen sodawater en limonade. De productieprps (rente en amortisatie in rekening gebracht) was voor het eerste 1.518 Pfn. (0.9108 cent) voor de laatste 4.258 Pfn. (2.55 cent). De voor de bereiding ge bruikte grondstoffen waren uitstekend zooals uit de recepten blijkt. Ook in de broodvoeding der laagste klasse kwam van af 1 Juli bp wijze van proef eene verandering, terwijl de centrale koffiehaard dit jaar geheel in functie kwam, zoodat sedert Mei alle koffie en thee voor de patiënten der 4e en 5e klasse, voor het aldaar werkzame personeel, zoomede voor alle uitwonende werklieden en het dienstpersoneel daaruit betrokken wordt. Op het punt van verstrekken van koffie en thee aan de werklieden bestond groote ongelpkheid. Sommigen ontvingen dit per dag driemaal, anderen tweemaal, weer anderen eens en verscheidene in het geheel niet. Ingevoerd is nu, dat alle werklieden des voormiddags koffie en des namiddags thee ontvangen. Door de grootere zuinig heid, die het centraliseeren met zich brengt, kon ondanks de uitbreiding, welke het doen deelen van alle werklieden in het ontvangen van koffie en thee met zich medebracht, eene besparing verkregen worden. Het bedrag toch der noodige koffie bedroeg in 1905, 9251.27 K.G., in 1907, 8928.60 K.G. dat der thee in 1905, 2157 K.G., in 1907, 2111.42 K.G. Het maalbedrpf werd mede gecentraliseerd en geschiedt onder toezicht van den magazpnmeester in een aan het magazpn grenzende lokaliteit. Het verbruik van alcoholhoudende dranken verminderde in den loop dezes jaars hoofdzakelpk ten gevolge van ge nomen maatregelen, belangrpk. Dit blijkt uit de hiervol- gende statistische gegevens Wat het bier verbruik betreft: JAAR. Totaal verbruik. Verbruik per dag. Gemiddeld aantal personen aan wie bier volgens tarief moet worden ver strekt. Verbruik per hoofd en per dag. Alcohol ver bruik berekend op abs. alc. per hoofd en per dag. L. L. L. c.M.3 1902 56.720 155.40 492 0.315 6.30 1903 57.827 158.40 503 0.314 6.28 1904 56.920 155.50 500 0.311 6.22 1905 50.250 137.70 515 0.267 5.34 1906 49.632 135.90 522 0.260 5.20 1907 36.854 100.90 508 0.193 3.86 Volgens tarief 0.400 8 In gelpken zin spreken de cpfers van het wpnverbruik van gestichtswege (representatie keuken). Er wordt uit sluitend een lichte roode wpn gebruikt (Laval Pauillac). In het laatste zevental jaren waren de cpfers: 1901 116; 1902—112; 1903—86; 1904—90; 1905—511/,,; 1906— 39; 1907 16 flesch. Ook het wijnverbruik door de patiënten hoogere klassen vertoont dezelfde verschynselen. Ziehier de cpfets over de laatste zeven jaren: 1901262; 1902 269; 1903—203; 1994—164; 1905—148; 1906—1071/»; 1907—971/,, flesch. Wordt vervolgd.) Nederlandsche NatuurhistorischeVereeniging. De tentoonstelling van duinplanten en wetenswaardigheden, de duinflora betreffende, mag volkomen geslaagd heeten. Heel goed was het gezien van het bestuur de tentoonstelling meerdere dagen open te stellen, zoodat het op Zondag niet bovenmatig druk was. Honderden belangstellenden, zoowel van Amsterdam als Haarlem hebben de gelegenheid aange grepen, om eens een kpkje in de duinen te nemen. Ze wisten nog wel zoowat, hoe het vroeger was, maar de kantjes waren er nu wat af, nu de duinen slechts van achter prik keldraad te zien zpn Het slöjdlokaal der Bloemendaalsche schoolvereeniging leende zich uitmuntend voor die tentoonstelling. Langs de kanten waren de planten in flesschen geplaatst, zoodat voor den liefhebber de planten één voor één te bestudeeren waren. De naam met een of andere merkwaardige bpzon- derheid stond er bp vermeld. Mooie vergelpkingen konden getrokken worden tusschen planten afkomstig uit de duinen van Wpk aan Zee of Noordwpk en onze duinen. Gene planten forsch en rpk in bloei, deze schraal en spichtig Prachtige photo's van onzen watertoren, waaronder stond «Het grafmonument van onze duinflora", van het aanvoer kanaal der waterleiding in de duinen met het onderschrift «de meest schadelpke rups, die aan de duinplanten knaagt",

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1