Vrij groot was het aantal inspecteurs, brigadiers en agenten van politie, zoo lezen we in de N. Crt., dat blijk gaf belang te stellen in deze lezing, vooral met het oog op de binnenkort hier ter stede te nemen proef met politie honden. Ofschoon voor Nederland iets vreemds is in het buitenland op talrijke plaatsen het nut van de politiehonden erkend en worden bv. in Duitschland op 150 plaatsen reeds met succes honden voor den politiedienst gebezigd. De heer Hodenpijl achtte het niet noodig over de dressuur te spreken en eigenlijk behoeft de hond ook weinig aan te leeren. Vooral de herdershond kent reeds veel van wat van den politiehond verlangd wordt en is het meer dat de geleider moet leeren, zich verstaanbaar te maken voor zijn hond en hiervoor wordt vereischt veel geduld en minzaamheid voor het dier. Nooit mag men den hond trappen, rukken of slaan. In Duitschland prefereeren vele agenten 's nachts op ronde een hond tot gezelschap liever dan een collega. Een hond toch hoort, ziet en ruikt reeds onraad eer de geleider iets bemerkt. Elke hond mag maar één meester hebben, die hem zelf geheel verzorgt. In Duitschland beschouwt men de honden in politiedienst als een bezuinigings-maatregel. Een resumé van het met de politiehonden behaalde succes, gedurende een maand op verschillende plaatsen in Duitschland, toonde het groote nut dezer zaak aan. Naar aanleiding van het bovenstaande vinden wij het meer dan tijd, dat ook de politie in onze gemeente in het bezit van eenige goede exemplaren van den boven besproken hond komt, hetgeen ook daarom voor hier zoo wensehelijk is, omdat de boschrijke terreinen om de villa's het den be wakers zonder goede hondeir uiterst moeilijk maken, dieven of stroopers te pakken. Voor een fiinken hond hebben ze respect. Reserve is bij alle dingen een groote levensregel om te overwin nen, en het meest voor hooggeplaatsten. In ons jongste raadsverslag komt een Gemeentebestuur, 'zin voor, die onduidelijk is en op tweeër lei wijze kan uitgelegd worden. Bij de aan beveling van den heer Messchaert door B. en W. nl. deelde de voorzitter op een desbetreffende vraag van den heer Tideman mede, dat het eene gewone aanbeveling was vaD 2 personen. Wij voegden hieraan toe, alleen door een komma afgescheiden, bij de stukken had voorzoover wij weten, geene aanbeveling gelegen." Als de lezer hierachter nu in gedachten Red. wil lezen en den zin tusscben wil plaatsen, wordt de bedoeling duidelijker. Een oogenblik van woede of vroolykheid brengt ons verder dan vele uren van bedaardheid, en zoo kan dikwerf één oogenbdk de beschaming van 't gansche leven bewerken. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 2 Augustus voorm. 10 uur, de Eerw. Heer van de Poel, Cand. tot den H. D. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 2 Augustus voorm. 7 en 8-| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 2 Augustus Kerkelijke dienst te 7-| en 10 uur. Vlijt en inspanning maken het onmogelijke dikwijls mogelijk. Wij wekken onze vermogende plaats- Kluist. genooten op, het bestuur der vereeni- ging »Elckerlyc« bestaande uit: Ary Prins, voorzitterHerman Robbers, plaatsvervangend voor zitter Top van RhijnNaeff, eerste secretaressedr. A. Aletrino, tweede secretaris; dr. P. C. Boutens, penning meester; K. J. L. Alberdingk Thijm; Jac. van Looy Joh de Meester; Maria de Klerk Viola, ter zijde te staan door beschermend of kunstlievend lid der genoemde vereeniging te worden en hierdoor finaneieelen steun te verleenen aan het thans verwezenlijkt plan, dat de heer Willem Royaards reeds vele jaren koestert, namelijk een gezelschap bijeen te brengen, hetwelk onder zjjne leiding naar eischen van schoon heid waardevolle tooneelwerken zal opvoeren. Het gezelschap van den heer Willem Royaards, waarvoor hij reeds verschillende goede krachten heeft kunnen winnen, zal in het komend speelseizoen van 1 Sept. '08 tot 31 Mei '09 optreden met zoo mogelijk vijftien, maar stellig niet minder dan tien verschillende programma's. De opvoeringen zullen plaats vinden te Amsterdam in de gerestaureerde tooneelzaal van het Paleis voor Volksvlijt (althans voor- loopig); te Rotterdam in den Tivoliscbouwburg; te 's Gra- venhage in den grooten schouwburg, terwijl het gezelschap ook verscheidene andere plaatsen geregeld bezoeken zal. Wie de vereeniging „Elckerlyc" wil helpen vervoege zich daartoe aan de eerste secretaresse Mevrouw Top van Rhijn- Naeff, Van Beverenstraat 3, Dordrecht. In het vorige nummer hebben we in deze rubriek een beschouwing over zomerspelen in Engeland geplaatst, welks inhoud we in overdenking gaven aan die, ons bekende, artisten en andere belangstellenden, om iets verder te kunnen ge raken tot echt nederlandsche opvoeringen in denzelfden geest. Tot ons leedwezen hebben we verzuimd te vermelden dat we genoemde beschouwing hadden ontleend aan de Nieuwe Courant. Naar wij vernemen werd aan onzen plaatsgenoot, den pianist Henri Wilhelmus, die gedurende de zomermaanden deelnam aan den meester-cursus voor klavier onder leiding van den beroemden pianist Wilhelm Backhaus in Sondershauze (Duitsch land) 't diploma voor buitengewone pianistische eigenschappen toegekend. Gewijde muziek. Woensdagavond gaf het Zalsman-kwartet in de groote kerk te Haarlem een uitvoering van gewijde muziek. De kerk was vol, zelden hebben we tijdens een concert zooveel pu bliek op deze plaats bijeen gezien. Ook merkten we veel vreemdelingen op. Het was van den heer Zalsman ean gelukkige gedachte dit concert te openen met het doen zingen van 3 coupletten van ons nooit volprezen Wilhelmus. Heerlijk schoon werd dit lied gezongen. De fijnste snaren der ziel trilden bij 't luisteren naar deze prachtige klanken, want alles is in dit heerlijke lied vereenigdhartstocht, liefde, geloof, vertrouwen en bovenal een levenwekkende blijmoedigheid. O, uitverkoren Wilhelmus. Hoeveel duizenden hebben zich niet reeds met uw melodie verkwikt en versterkt, zijt ge in bange wanhoopstijden eeD plechtanker geweest en hoevelen zult ge nog onder de bekoring van uw koninklijk schoonen zang brengen. Want koninklijk schoon, onverwoestbaar en onsterflijk is uw heldenzang. Er heerschte in de kerk een devote aandacht, toen het kwartet na het krachtige slot-accoord van Bach's Pre ludium op het orgel, met den eigenaardiger., bekenden aan hef van het Wilhelmus aanving. Het programma bevatte 13 zang- en 3 orgelnummersop het Wilhelmus volgdeBede voor het Vaderland, welk oud- hollands lied we eenige maanden geleden, den 29en April, door het Amsterdamsch Vrouwenkoor", onder leiding van mevrouw W. de Veer-de Lange ook hebben hooren uit voeren. Als wij een vergelijking mogen maken, dan valt deze in het voordeel van het kwartet uit; er zat meer uitdrukking en gloed in. Tusschen haakjes gezegd, meenen wij, dat dit lied ten onrechte aan Valerius toegekend wordt; 'tis n.l. e«n oud-engelsch minneliedje, beginnende metSweet Margrete" van een onbekenden componist. Hoe dit echter zij, de uit voering er van was prachtig. Van de andere nummers kwam No. III b, Adoramus Te van G. Corsi ons het schoonst geslaagd voor. Met een bij zondere welluidendheid en klankvol als een orgel werd deze muziek gezongen. Lief en muzikaal klonk het bekende kerstlied vaD Prütorius: »Es ist ein Reis entspringen". De uitvoering van de Bach-nummers leed onder de lokale ongeschiktheid van de plaats waar het kwartet opgesteld was. De zware, ineenloopende, koraalachtige motieven van Bach kregen iets verwards, hetwelk niet geheel kon vergoed worden door de glasheldere zuiverheid, waarmede gezongen werd. De accoustiek, de slechte achtergrond van de stand plaats naast het orgel was een beletsel, dat deze klankeffecten tot hun recht kwamen. Het Ave Verum van Mozart daarentegen was beter en on berispelijk werd dit lang niet gemakkelijke lievelingsnummer van zoovele zanggezelschappen uitgevoerd. Bij het korte doch welluidende lied van llortniansky, Du Hirte Israels, werden de pianissimo's o.i. iets te veel verwaarloosd, waardoor het ff invallen minder effect verkreeg. Deze kleinigheid echter daargelaten, kunnen we voor ons getuigen dat het een avond van groot muzikaal genot is geweest. De heer Ezerman was als altijd dezelfdeook nu weder liet hij zich aan zijn talrijk auditorium kennen als een onzer uitstekende organisten. Slimheid heeft meer gedaan gekregen dan geweld en de slimmen hebben meer de dapperen overwonnen, dan omgekeerd. De heer H. W. A. van de Koppel, te Plaatselijk Overveen, is geslaagd bij het voorberei- NieutVS. dend examen, bedoeld in art. 13 lid 4 der wet op het notarisambt. De boven den grond uitkomende wortels der boomen hebben al menigeen een leelijke tuimeling doen maken. Ook Zondagmiddag overkwam dit in het bosch alhier een jongen uit Haarlem. In de drukte van zijn spel geen erg in de verraderlijke wortels hebbende, struikelde hij en kwam met een geweldigen smak op den grond. Daar hij niet opstond maakte men zich al dadelijk ongerust en snelden een paar mannen toe, die hem opnamen en in een villa binnen droegen. Hier bleek dat een arm gebroken was en dat de arme jongen uit een hoofdwonde hevig bloedde. Nadat een voorloopig verband was gelegd werd hij per rijtuig naar zijne woonplaats in Haarlem gebracht. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen J. A. v. B. wegens overtreding van het Motor- en rijwielregle ment; tegen H. W. v. W. C. te Amsterdam; C. Z. te Wijk aan ZeeD. de Z. te Haarlem allen wegens overtreding Motor en rijwielreglement; tegen J. de Kusten te Haarlem wegens Jachtwet overtreding en overtreding van art. 401 W. v. S. en tegen L. D. B. wegens het in gebruik nemen van een gebouw, zonder schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders. Bij de politie is gedeponeerd een valsche gulden dragende de beeltenis van H. M de koningin en het jaartal 1892. De smid L. v. d. N., in dienst van den heer Hogenbirk alhier, had het ongeluk bij het versjouwen van u ijzer den duim van zijn linkerhand te verwringen, tengevolge waarvan hij zijne werkzaamheden niet kon blijven voortzetten en hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Bij de politie alhier is aangifte gedaan van het verliezen van een gouden steekspeld geëmailleerd met diamanteen bruin lederen portemonaieeen ceintuureen zweepeen kindertaschje; een taschje; een zilveren dameshorloge en een zilveren armband. Gevonden en aan het politiebureau te bevragen een zil veren kinderarmband en een bos sleutels. Vrijdagmiddag overkwam den heer C. J. van Tienhoven, uit den Aerdenhout, een ongeluk hetwelk bijzonder gelukkig is afgeloopen. Terwijl de heer v. T., gezeten in een dogcard, 1 aan het afrijden was van een jong paard, gebeurde het dat op den Zijlweg de leidsels onder den staart van het vurige dier geraakten, hetwelk hierdoor zoo schrok, dat het op hol sloeg en zich met een zijsprong blindelings op den zich aan den kant van den weg bevindenden heg wierp, met zoo'n kracht dat hij de dogcard door den taaien heg trok, zoodat deze aan den anderen kant ervan in een ondiepen modder sloot terecht kwam en op zijde kantelde, waardoor de inzit tenden er uit werden geslingerd. Gelukkig hadden er geen verdere persoonlijke ongelukken plaats, zoodat alles met den schrik en een modderbad afliep. De dogcard is beschadigd. Het concert van Donderdagavond door de muziek van het 10e regiment infanterie gegeven vóór hotel »Van ouds het Raadhuis", mocht zich in veel belangstelling verheugen. Omstreeks één uur in den middag reed trein 192, komende van Zandvoort, het station Overveen met volle kracht langs, terwijl het signaal op onveilig stond en de boomen aan den Bloemend*aalschen straatweg bijgevolg niet neergelaten waren. De hoofdconducteur, het gevaar bemerkende, remde terstond, maar de trein kwam eerst tot staan toen de laatste wagen den overweg reeds gepasseerd was. Er zijn gelukkig geen ongelukken gebeurd, hetgeen te verwonderen is daar in dezen vacantietijd dit gedeelte van den weg druk begaan wordt. Door de politie is tegen den machinist van den trein G. F., te Haarlem, proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden door een onveilig signaal. Het harmouiegezelschap »Crescendo" alhier, herfi derdag in de derde afdeeling van den te Baarn gei. wedstrijd den 2den prijs behaald. Vreemdelingen in Bloemen daal. Aangekomen. Hotel KennemerlandMevrouw wed. Kok en familie 5 personen, Amsterdam. Mevrouw Niessen, Haarlem De he... Schogt, Amsterdam. Zich schikken naar den tijd, is beschikken over den t J Kegelen. Sport. De Amsterdamsche Kegelbond l>. ditmaal zijn groote jaarlijks 10 strijden van 16 tot en met 24 Augustus aan het Toiln over het IJ, op vijf versierde en electrisch verlicht ra banen. De wedstrijden bestaan uit korps, personeele-cl n en paren wedstrijd, kampioenschap van Arasterdam 190' Vrije baan en gratis wedstrijd voor de leden. Het nc daagsch feest wordt besloten met een bal-champêtro. certen en matinée's op Zondag 16 Aug., Donderdag 26 en Zondag 23 Augustus. Voor feestgidsen vervoege men zich schriftelijk aan secretariaat Ceintuurbaan 23, Amsterdam. De ze v en-mij Ier s. Er is toch altijd wat nieuws onder de zon. Despro zeven-mijlslaarzen van Duimpje hebben menigeen heg- gemaakt zich ook eens in deze dingen te kunnen verpi; en daarom was het goed gezien om te trachten een sooi model schoen te vervaardigen, waarin men al reed aardig geslaagd is, en, al loopt men hier nu juist p mijlen per stap mede, 't werktuig, waarvan we ter vei delijking hierbij een paar afbeeldingen voegen, bren toch sneller vooruit dan men 't op de gewone ouderwetse1; manier, nl. per pedes apostolorum, gewoon is te doen 't Is de heer D. de Clercq alhier, die dit nieuwste sportgebied" tot ons brengt. De groote optocht eau A.N.W.B. te Haarlen was voor den heer de C. een ge- gelegenheid om de eigenschappen van dit soort schoener duizenden te toonen en dat hij hierin geheel naar v geslaagd is, ten minste het resultaat heeft bereikt de alp nieuwsgierigheid op te wekken, (iets wat al heel wat zeg; wil) kan niet ontkend worden, daar het een algemeene haalde vraag naar de beteekenis en herkomst dezer scho- nen De zeven-mijlers zijn een vernuftige vinding. De e. er van is een sport te geven, waarbij het lichaam natuurlijke bewegingen evenals bij het loopen behoudt en waar alle lichaamsdeelen aan moeten medewerken, hetgeen een verschil is bij het wielrijden, waarbij het bovenlichaam weinig of niet aan de beweging deelneemt. De bedoeling is bovendien ook nog dat de loopschoen ook in het verkeer zal worden gebruikt. Het loopen op den zeven- m ij Ier is spoedig te leeren en dus niet moeilijk. Met een balf uurtje oefenen is men al een heele piet op die din gen, hoewel oppassen de bood schap blijft en men zich in den beginne geen bokkespron- gen behoeft te veroorloven. Als men pas begint te loopen op deze schoeneD, worden ze zittend aangebonden, doch weldra is men zoo behendig het aanbin den zonder steun te kunnen bewerkstelligen. De naar boven loopende stang wordt langs de kuit bevestigd. Het doel hiervan is de voeten in de

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4