ïdaal nderd. MEN DAAL. ial 573 OVINCIEN Denker en bouwer. ooo-oo"» <r> ïFOLN 1106 4' I 4' 4 4 4 C 4 4> 4> m m 4 paler of Alpha- n Klapper. geograaf Dr. H. Blink, lidelijke bewerking. De 3 dorpje of gehuchtje te der Gerechtshoven, de urendruk is deze Kaart tIJS: in plano, gedrukt rt, voorzien van gepoli- id linnen omslagf2.75 Drenthe, Noord van elk der Provineie- 0op linnen geplakt, ppen f 3. op papier aaat f 2.50. 3t, door F. Bruins. ok rechtstreeks emann Jr., Bloemendaal. .leverlaan, Bloemendaal peg, Bloemendaal ie hting (handwerk): st, Frans Halsstraat 49. :m. v. d. Weiden, voorheen 700. Haarlem, en, Kachels enFor- t 22, Haarlem, Telef. 408. Haarlem's sporthandei, isscherij: C. Hoeing, lampen, Bloemendaal. Zijlstraat 47, Haarlem. 1, Haarlem. Wed. J. Swaanswijk, horst Jr., Bloemendaal. voordestraat 12. loemendaal. Tel. 1106. k Zoon, Bloemendaal. iz.M. L. van Holst, Igymnastiek: Cajsa Noorder Stationsweg, 2e jaargang ZATERDAG, 1 AUGUSTUS 1908 No. 31 Het Bloemendoolseh (iMblüd B IJ VOEGSEL. Zonder eigen cultuur zijn wij in dezen tijd in Nederland bezig stof te verzamelen voor een cultuur der toekomst. Misschien dat het ook in andere landen zoo is, maar wij kunnen ons tot dit landje bepalen en hebben dan nog ge noeg te doen, te veel helaas; te veel immers ontbreekt bij 1. Raadhuis te Halfweg, ons aan wat wij bedoelen met een beschaafde samenleving, Deze en dergelijke gedachten bezielden ons, toen wij de door genoemde maatschappij uitgegeven zeven voordrachten over bouwkunst" doorbladerden om een antwoord te vinden op de ons warm belang inboezemende vraag wat hebben wij te denken en te verwachten van onzen buurman-architect, den te Haarlem ge vestigden bouwer en denker J. London. Want, verwondert u voorzichtige haarlemmers, die voorwaar niet weinig aan het bokjes-stelsel en aan den kringetjes-geest lijdende zijt, ge hebt een jong bouwei en denker in uw midden. London is nu 36 jaar oudals kleine jongen ging hij op de bijzondere school van den heer Van Dapperen, timmeren en teekenen leerde hij onder leiding van Jacques Leyh, »een paleizenbou- wer," volgens London en die z.i. in Oostenrijk en vooral in Weenen waar hij in prijsvragen vele over winningen behaalde, had moeten blijven. Het doet goed over Jacques Leyh zoo te hooren spreken. Jacques Leyh is ook London's vriend ge worden. Ook onder den rijksbouw meester Van Lokhorst is London werkzaam geweest als teekenaar aan de verschillende gebouwen van onder wijs, terwijl hij veel privaatlessen nam; hij heeft ook in Antwerpen geteekend en een tijd lang de teekenacademie te Brussel doorloopen. In Frankrijk en in Engeland heeft hij gewerkt eveneens als teekenaar, eer hij bij zijn vader in de aannemerszaak kwamdat overal neuzen, dat in verschillende omstandigheden werken, het op het werk omgaan met vaklieden van allerlei landaard, verklaart London's veelzijdigheid en zijn eerzucht om wat spoediger is de moeite waard. Onder de meest bekende behoorenhet gebouw van den Nederlandschen Jongelingsbond, Margare- thastraat (bekroonde prijsvraag en 2e prijs gevelwedstrijd 1907), het Tehuis voor militairen (bekroonde gevel in den gevelwedstrijd 2e prijs) aan den Jansweg in oud-hollandsche renaissance; de bakkerij van den beei Brakenhoff, bekroon de gevel le prijs aan de Koningstraat; de stallen der Haarlem- sche Rijtuig-maatschappijhet huis van den heer F. Ontwerp van een nieuw raadhuis voor Bloemendaal door J. London. 3. Landhuis in empire-stijl. Pelten burg in het Haarlemmerhoutpark, waarmede Lon don den eersten prijs behaalde in een omstreeks 1902 te Haarlem gehouden gevelwedstrijd, en dat een poging is in de richting om de zakelijke bedoeling die bij den bur ger woonhuizen-bouw voorzit, in eenvoud van logischen samenhang op voor het oog harmonische wijze tot uiting streven zit voor in 30 werkmanswo- on- en winkelhuis die de heeren Ion lieten bouwen aan de Zijlstraat istraat te Haarlem. Meer naar het pireerd op hollandsch-fransche motieven eente Haarlemmerliede en Spaarnwoude •gsmotief zich uitend in strengheid en geheel andere bron spruitende lande- jn daarin op gelukkige wijze gecombi- oeelding 1. Het huis van jhr. van Riems- it, sRijnegom", ziet de lezer op onze 2e met de gebouwen van London niet altijd ving passend voor het kasteelachtig ge- n drukke landwegen,terwijl de bijbehoo- ,ls bij andere perceelen in de omstre- klein is voor het huis. Een twee- echter de terreinbeschaving nog acht, toont het landhuis in empire- rloren weg bij de Zandvoortsche tol geheel in blank pleisterwerk opge- als een droompaleisje, een schoon terugroepend, is van een te intieme te worden van af den schuin er en weg vlak bij. voordracht, de zevende van gemelde een kunst in haar nood grijpt naar labijheid vindt, geldt ook voor London. Ier den nood der Tijden, die het ver- ide gevoelt, zonder het nieuwe in een te kunnen uitspreken, bij zoekt en AANGEBODF N DOOR HET BLOEM ENDAALSCH WEEKBLAD. Nu ken ik (en dit zal wel met een ieder zoo zijn, die zich met de opvoeding van het kind bezig houdt) geen belangrijker periode bij den mensch dan zijne kinderjaren den tijd waarin hij moet worden voorbereid voor zijn toe komstig bestaan in de maatschappij. Van het besteden van dien tijd hangt geheel zijn volgende loopbaan af. Is hij nuttig bestepd, 't zij in theoretischen of in practischen zin, dan is het kind ook voldoende bekwaam gemaakt om te worden opgeleid voor een of ander ambt of betrekking, waardoor het later in staat gesteld wordt zijn brood te verdienen. 's Levensdoel is dan in zooverre bereikt en het had dit te danken aan bet nuttig besteden zijner kinderjaren. Doch, om zijn tijd nuttig te kunnen besteden, te kunnen leeren, te studeeren, in welk vak dan ook. moet men gegevens bezitten en die zijn in één woord vervat in Intelli gentie. Wij moeten in de eerste plaats de geschiktheid hebben om te kunnen leeren, zich te kunnen ontwikkelen, op welke wijze dan ook, om eenmaal een nuttig lid in de maatschappij te worden, vooral toegerust met de zoo noodige welbe spraaktheid, om zijne gedachten zonder vrees, met kalmte en oordeel te kunnen uiten. Welk eene blijdschap, welk eene verrukking moet het lus voor de ouders zijn, zoo zij bij de geboorte van hun ind, van den deskundige vernemendat het normaal naar (est en lichaam is. Wjj gevoelen het: de melodieën der choonste opera's wegen niet op tegen dit, dikwijls klankloos er net keelgeluid of z.g. grog-stem geuit advies. :t innige verrukking neemt de moeder het krachtig „,„u,5u wuiuen en einaelgk moeten berusten in den menigwerf hopeloozen toestand van hun kind, wat aangaat de verstandelijke vermogens of de spraak. Vreeselijk is het voor het kind, dat achterlijk van geest of spraak blijkt te zijn in dezen tijd van toenemende ont wikkeling en verscherping van den geest 1 Niet alleen dat het ouderhart daardoor verschrikkelijk lijdt, maar het wordt ook gefolterd door de gedachte Wat zal er van ons kind in de toekomst moeten worden, zwak van geest en hulpeloos als het is, wanneer wij onze oogen voor altijd zullen gesloten hebben en het geen voldoend kapitaal kunnen achterlaten Zij, die bogen kunnen op geestelijk en physiek gezonde kinderen, kunnen zich van het pijnlijke, van het angstwek kende dier gedachten bezwaarlijk een denkbeeld vormen. Men kan het dus vergoêlijken en dit gevoelen wij ook, zoo er ouders zijn, die de afwijkende toestanden van hun kind, en vooral als het hun eenigst kind geldt, zooveel mogelijk mas- keeren of verkleinen en het als normaal kind willen be handeld zien, al zou dit zelfs zeer ten nadeele van het kind zijn. Dikwijls aandoenlijk is het om te zien hoe vooral de moeder alles aangrijpt om dat afwijkende, dat abnormale, dat achterlijke, om het bij den rechten naam te noemen, in haar kind te bestrijden door het zich aanschaffen van allerlei soort van voorwerpen in den vorm van speelgoed meestal, om nog ontwikkeling aan te brengen. Verwonderen moe ons dan ook niet, als een dusdanig kind dikwijls verwend en zeer humeurig wordt en onder den invloed komt eener min of meer i voeding. Hierbij komt, dat de moeder soms ook nog tegen den vader maar niet van zich kan zetten, dat sen kind toedacht en liever zou gezien at het kind betreft, op Spartaanschen d geweest. duldig als hij is, gewoon zich in den gen, waarin een ieder hem direct be an zijn kind, dat hem ten eenemale niet verstaat niet komt als hij hem roeptniet iets laat, als hij het verbiedtniet zich stilhoudt als hij rusten wil enz. enz. De reeds zware taak der moeder wordt dan nog zwaarder en zij lijdt zoodoende nog meer. Over zulk een vader echter spreekt de humaniteit haar doodvonnis uit. In 1858 reeds werd in ons land naar middelen uitgezien om de belemmeringen, afwijkingen, zwakke en achterlijke toestanden, die bij hot kind al kunnen voorkomen, met gunstig gevolg te kunnen bestrijden. De behoefte daaraan werd toen al gevoeld en sedert is die behoefte ontzaglijk grooter geworden, waardoor het stichten van speciale scholen noodzakelijk werd. Ik cursi veer speciaal, want het onderwijs aan achterlijken is zoo geheel anders; het moet in de eerste plaats een aanvullend karakter dragen, daar de achterlijke zoo ontzaglijk veel te kort schiet bij de vatbaren en vluggen van geest, die het ons zoo gemakkelijk maken door hun snelle begrip, waardoor wij niet zoozeer in herhalingen behoeven te vervallen één wenk slechts en zij begrijpen veelal. De kracht der aan schouwing hoeft hier niet zoozeer te domineeren. In de leekenwereld vormt men zich dikwijls een veel te vaag begrip van het woord achterlijk en bestempelt men het dan met den naam van idiotie. Tusschen achterlijkheid nu en dit laatste ligt nog een groot gebied, welks grond voot een belangrijk deel met gunstig gevolg bewerkt kan worden. Bij deze bewerking echter, en dit is maar al te waar, moet de paedagoog zijn leerplan geheel wijzigen en inrichten naar de behoeften der achterlijken.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 7