«koloniën Cui^ao, Bonaire. Aruba, St. Martin, St. Eustatius »en Saba, de ter zake bestaande formeele instructiën her- nieuwen." Nadat de diplomatieke betrekkingen met Venezuela 19 jaren waren afgebroken geweest, gaf Venezuela gevolg aan bet in het protocol uitgedrukt voornemen tot het wederaan- knoopen der diplomatieke betrekkingen. Op 4 Sept. 1894 (zie staatsalmanak 1905) trad genei-aal Tosta Garcia op als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Vereenigde Staten van Venezuela. Wie werd benoemd tot diplomatiek-vertegenwoordiger van Nederland bij de regeering te Caracas 1 Het schijnt dat het venezolaansche gezantschap korten tijd opgeheven is geweest, want de staats almanak van 1897 vermeldt, dat op 27 Juli 1896 opnieuw generaal Tosta Garcia als gezant is opgetreden. Ten slotte schijnt het gezantschap voor goed te zijn opgeheven, tenminste er wordt nergens meer melding van gemaakt. Om den schijn van onvolledigheid te vermijden voegen wij er aan toe dat Venezuela op de tweede vredesconferentie, op 15 Juni 1907 in den Haag geopend, vertegenwoordigd was, maar deze vertegenwoordiging gold niet onze-regeering, maar de ter conferentie vereenigde mogendheden. Zijn wij juist ingelicht, dan werden gedurende verschil lende jaren de nederlandsche diplomatieke belangen bij ont stentenis van een vertegenwoordiger waargenomen dooi den minister-resident van het duitsche keizerrijk. In dezen toe stand kwam verandering toen in 1900 onzerzijds een con sul-generaal werd benoemd/ wien als ressort werd aange wezen de republieken V'enezuala, Columbia en Ecuador en het eiland Trinidad. Later is dit ressort gewijzigd en Ecuador daaraan ontnomen terwijl de republiek Panama daaraan is toegevoegd. Dit was geen uitbreiding van bet ressort, daar Panama vóór zijne onafhankelijkheid tot den statenbond van Columbia behoorde, en als zoodanig te voren onder de ambtsbemoeiingeu van den consul-generaal viel. Aan dezen consul-generaal wei-d tevens de persoonlijke titel van zaakgelastigde verleend, later werd hij tot minister-resident vei-heven. Intusschen blijft het consulair karakter bij derge lijke ambtenai-en overwegend en wijzigt het verleenen van ovengenoemde persoonlijke titels niets aan zijne bevoegd heden, daar reeds de consulgeneraal, wiens staat niet door een diplomatiek agent is vex-tegenwooi-digd, geroepen is de diplomatieke belangen van zijn land bij den minister van buitenlandsche zaken in het land zijner vestiging te behar tigen. Vei-schillende europeesche staten hebben consuls généraux chargés d'affaires bij de i-epublieken in Centraal en Zuid Amerika geaccrediteerd. Waarschijnlijk hangt dit samen met het feit dat deze republieken volkenrechtelijk niet voor vol gelden. Intusschen meenen wij, dat, nu deze staten door het toedoen der V. S. van Noord-Amerika ter vredesconferentie zijn verschenen, er in dit opzicht wel iets is verandei-d. Waar de daarvoor onmisbare gegevens ons ten eenen male ontbraken, zijn in het bovenstaande onze betrekkingen tot Venezuela zeer onvolledig weergegeven. Het is zeer te hopen dat onze regeering, hetzij uit eigen beweging, hetzij door de kamers aangezocht, er toe zal ovex-gaan een overzicht onzer diplomatieke aani-akingen met en onze commex-cieel-politische verhouding tot Venezuela te doen samenstellen en als officieele uitgave in den voi-m van een ox-anje-boek het licht te doen zien. Van Wesel. Wie zich onnoodig verontschuldigt, wekt sluimerend wantrouwen. Bloemendaal. Agenda. Hotel Duin en Daal: Zondag 9 Augustus «Matinée Vóór men begint met schertsen, moet men weten, hoever men gaan kan. Uit New-York wordt aan de Frankforter Binnen land sell Zeitung geseind, dat te La Guyara aan overzicht. ons oorlogsschip de „Gelderland" is belet geworden, met den vasten wal verbinding te krijgen. De Vtnezolaansche autoriteiten wei geren, de mail, waai-onder de brieven voor den Duitschen diplomatieken vertegenwoordiger, in ontvangst te nemen. Zooals men weet is aan den Duitschen vertegen woordiger de behartiging van onze belangen opgedragen. Antwerpen begint weder Rotterdam vooruit te streven, een tijd lang was de tonnenmaat die in Antwerpen en vóél de Nieuwe Waterweg werd ingeklaai-d, zoo wat het zelfde. Thans is Rotterdam in de eerste 6 maanden van 1908, 271.000 ton achteruit gekomen. Men verzuime niet in Amstei-dam de Internationale ten toonstelling van photografie te gaan zien, welke aldaar in de maand Augustus in het stedelijk museum (Suasso) woi-dt gehouden. Nederland heeft het leeuwenaandeel in deze tentoonstelling, zoowel quantitatief als qualitatief. H.M. de Koningin heeft eenige zeer welgeslaagde photo's ingezonden, die in een apart zaaltje zijn tentoongesteld. Velen onzer bekende photografen hebben het hunne er toe bijgedragen om deze tentoonstelling het succes te be zorgen wat zij verdient. Wanneer men toch in het Stedelijk Museum is, verzuime men tevens niet, de antwoorden te bezichtigen, die inge komen zijn op de prijsvraag, uitgeschreven voor de ver bouwing van het oude Beursteri-ein in Amsterdam. Alom in den lande maakt men zich op, om den aanstaanden Koninginnedag zoo luisterijk mogelijk te vieren. In het noorden, midden en zuiden van ons land vormen zich ovei-al commissies om dien dag tot een echt nationale feestdag te maken. Het bestuur der onderlinge risico-vereeniging van neder landsche gemeenten heeft besloten bij de leden van die vex-eeniging een ondei-zoek in te stellen betreffende het wettelijk risico, ten einde te kunnen overwegen of het wenschelijk is om het initiatief te nemen, tot het oprichten eener onderlinge verzekei-ing voor wettelijk risico, opdat ook deze vei-zekering door- de gemeenten langs onderlingen weg wordt tot stand gebi-acht. Uit Java komen weder zeer slechte berichten over de toekomst der koffiecultuur. De gedwongen koffiecultuur door de inlanders zal nu wel weldra tot het verledene behooren. De coffea robusta waaromti-ent zeer gunstige verwachtingen wei-den gekoestei-d, vertonnen dezelfde ziekten als de andere koffiesoox-ten. 's Lands kas, die uit de koffie cultuur jaarlijks nog 1 millioen 70 duizend gulden trekt, zal deze inkomsten spoedig geheel missen, en zal er naar een andere bron van inkomsten moeten worden omgezien. De rijkspostspaarbank in Ned. Indië gaat langzaam maar zeker vooruit. Op 1 Juni 1908 bedroegen de inleggelden ï-eeds de som van f 35.317.000. In tien jaren tijds werd er in de Rijkspostspaarbank ingezet de som van ruim 64 millioen gulden. Er bestaat het plan voor Java en Madoera een vei-laagd posttai-ief in te voeren. De afgetreden gouverneur van Atjeh, genei-aal Van Daalen schijnt bestemd te zijn, om als legercommandant op te treden. De kwestie Van Heutz-Van Daalen zoude daardoor gelukkig weder in vreedzame banen geleid zijn, en een onzer verdienstelijkste hoofdofficieren voor het nederlandsch indisch leger behouden blijven. Het gerucht dat prins Hendrik een bezoek aan onze neder landsche indische koloniën zal brengen neemt een meer vaste voi'm aan, en zal, wij twijfelen er niet aan, alom in den lande met vi-eugde begroet worden. De oude Prins Hendi-ik, roemrijker nagedachtenis, heeft indertijd zoo als men weet eveneens onze koloniën bezocht. Aan diens initiatief was het te danken dat Nederland in dii-ecte stoomvaai-tverbinding met Nedei'landsch Indië kwam, en dat Billiton's tinmijnen met energie wei-den ontgonnen. De grootste twisten ontstaan meestal uit gekheid. In de Vereenigde Staten van Blliteillaildsch N. Amerika neemt de aanstaande Overzicht. verkiezing van een president nog aller aandacht in beslag. De groote in- dustrieelen en handelaren verzekeren thans de kans, dat Taft voor de verkiezing overlijdt, of dat hij binnen het jaar nadat de verkiezing zal zijn afgeloopen zal komen te vallen. De assurantiepremie bedraagt 5°/0 voor een jaarpolis. Wordt Bryan gekozen zoo verwachten de groot-handelaren een sterke depressie in de zaken. Zij die iets naders omtrent Taft willen vernemen, verwijzen wij naar de Augustus aflevering der Wetenschappelijke Bladen, waarin een zeer trouw beeld wordt gegeven van Taft als mensch en als politiek persoon. Argentinië en Brazilië zijn thans niet al te beste vrienden en schijnen zich beiden te wapenen, zij koopen ten minste allerlei krijgsmateriaal in Europa, schepen, geweien, amunitie, kanonnen enz. Brazilië heeft gepoogd eene leening te sluiten, waarmede de groote emittenten thans vrijwel op gescheept zitten. Het publiek heeft gelukkig er niet in willen bijten, en de Rotschilds c. s. zullen dus gunstiger tijden moeten afwachten, alvorens de leening verder te kunnen onderbrengen bij het geldbeleggend publiek. In Frankrijk steken de anarchisten weder hun hoofd op, anders zijn zij toch niét te noemen, die werklieden, die met duizenden van uit Parijs naar Villeneuve St. Georges trekken om daar de grondwerkers die in staking waren te gaan steunen. De gewapende macht heeft na herhaalde sommaties, en na met steenen en andere projectielen en zelfs met revolvers bedreigd te zijn geworden eindelijk vuur gegeven en eenige stakers gedood en verwond. Een 24 uurs werkstaking is in Parijs voor vele bedrijven uitgebroken. Eenige raddraaiers zijn voorloopig gevangen gezet. Alleen de Humanité en consorten verdedigen de houding der stakers, de andere bladen (natuurlijk niet de nationalistische) juichen het toe, dat de regeering met kracht is opgetreden. De kamers zijn nu gelukkig naar huis, anders zoude er zeker weder een interpellatie van Jaurèz c. s. op volgen, waarin de stakers als engelen en de gewapende macht als duivels zouden worden voorgesteld. Tegen dat de kamers wed^r bijeenkomen, is er wel weder andere stof tot interpelleeren. President Fallières heeft zijn bezoek bij den czar volbracht en heeft Noorwegen bezocht, alwaar hij allerhartelijkst werd ontvangen. Van een samenkomst van Faillières met keizer Wilhelm in Monaco schijnt niets te zullen komen. Het tekort voor den dienst van 1900 in Duitschland bedraagt thans 400 millioen Mark, eerst heette het 160 millioen. Duitschland zal nu wel gedwongen zijn of het wil of niet, zijne uitgaven in te krimpen. Voor den europeeschen vrede is het een zegen dat Duitschland zoo slecht in zijne finantiën zit, want waar de zenuw van den oorlog ont breekt is het slecht vechten. De stemming in Duitschland is anders zeer boozerig op Engeland en Rusland, te meer nog nu het prestige van Duitschland in T u r k ij e zeer heeft geleden door de jongste gebeurtenissen die in dat Rijk een omvang hebben genomen welke niemand kon voorspellen. De jong-turksche partij krijgt thans in alles haar zin, want op een verzoek om politieke gevangenen de vrijheid te hergeven, heeft de sultan alle gevangenissen wijd open laten zetten om toch geen enkel politiek gevangene te vergetende meest vertrouwde gunstelingen worden zonder vorm van proces ontslagen, terwijl vrijheid van drukpers, vrijheid van vergaderen alom wordt toegestaan. Het is alles haast al te mooi, om duurzaam te kunnen wezen, daarom zijn er nog velen die den toestand niet vertrouwen en vreezen dat de sultan plotseling zijn draai zal nemen. In Macedonië verbroederen de vijandige volken zich met elkaar. Turkije een en onverdeeld voor de Osmanen, is de leuzeEuropa moet buiten de zaken blijven. De groote mogendheden hebben hun hervormingsplannen van Macedonië voorloopig ter griffie gedeponeerd. Italië is in italiaansch Somaliiand (Afrika) druk met de inboorlingen aan het vechten, terwijl in Perzië de reactie hoogtij viertde shah is vooreerst zijn russische vrienden nog niet kwijt, de knoet gecombineerd met galg en rad voert in dat ongelukkige land thans den scepter. De nationalistische partij in Egypte heeft opgewon den telegrammen aan de jong-turksche partij in Constantinopel gezonden, om de partij geluk te wenschen met haar succes. In Macedonië gaat het verbroederen van buigaren, Serviërs, tui ken en grieken steeds door, sommige bandieten hoofdmannen veroorlooven zich de luxe om er op aan te dringen, thans ook den sultan te verwijderen. Dit levert voor de beweging een groot gevaar op, daar de turken en vooral het leger den zoo plotseling liberaal geworden sultan niet willen wegjagen. De nieuwe ministers in Turkije zullen nog heel wal te doen krijgen met hun nieuwe bondgenooten. Europa, zegt het Berliner Tagehlat begrijpt van Turkije even weinig als een herkauwend dier in de weide van een trein die voorbij vliegt. Wij gelooven dat de hoofdredacteur Theodoor Wolff het in deze bij het rechte eind heeft. Het zelfde is van toepassing op Maroceo, vanwaar de meest tegenstrijdige berichten elkaar opvolgen. Wie plagerij verdragen kan, toont verstand te hebben. Burgerlijke Stand. ^an,D°fderRdag 30 tJuH tot Donderdag o Augustus. B e v a 11 e n T. J. de Goede-Ylstra, d.E. Roozen-de Graaff, d Overleden: J. H.C. Bernhard 21 d.C. A. Ruigrok64j.; C. E. Wins 51 j. te Watergraafsmeer. Overleden te M eer e n b er gJ. M. Herfst 65 j.A. Rijke 48 j. J. van der Meulen 67 j. Het geeft weinig wys bij dommen en verstandig by gekken te zijn. Men spreke tot een ieder in zyn eigen taal. Dat nog altijd slavenhandel gedreven Diversen. wordt blijkt o.a. uit het volgende, dat wij lazen in De Transvaler Majoor Rocadas heeft te Lissabon verklaard dat de Boeren in Angola naar het binnenland trekken, daar de kaffers halen en naar de slaven depots aan de kust brengen. De Boeren zouden dus de werfagenten zyn voor de slavenhoudende Portugese u Tegen deze voorstelling, die door sommige Engelse bla den met niet weinig genoegen werd geplaatst, komt tans Henry W. Nevinson in de Westminster Gazette van 26 Mei 1.1. op. Hy zegt dat de Boeren vestiging de enige werkelike ver dediging is tegen den opstand der verdrukte naturellen in Angola. «Ik zou amper zeggen, verklaart hy, dat één Boeren gezin net zoveel waard is als een half dozyn forten, wanneer het tot een opstand komt. Het is niet waar verzekert hy. dat de Boeren voornamelik aansprakelik zyn voor de slavernij in Angelo en op de Kakao eilanden. Alleen de Portugesen zyn daarvoor verantwoordelik en zy alleen kunnen er een einde aan maken Maar het gevangennemen of kopen van naturellen in het binnenland en ze dan naar de kust brengen om ze daar te verkopen, is een zeer winstgevend bedryf. Toen he! Engelse departement van Buitenlandse zaken zich het vorige jaar in November er mee bemoeide beloofde de Portugese regering, die inmiddels alweer afgetreden is, afdoende ver betering aan te brengen. Maar het nieuwe ministerie komt die belofte niet na, klaagt de heer Nevinson, die men dank baar moet zyn, dat hy het verhaal van slavenhalen door di Boeren in Angola zo afdoende heeft weerlegd. Vooral in Engeland gelooft men al te gauw dat de Boeren grote voor standers der slaverny en tegenstanders der zending zyn." Wie meent kersen met de hoogeren te eten, krijgt alleen de pitter naar zijn hoofd. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 9 Augustus Kerknieuws. r. n T voorm. 10 uur, Ds Drost, uit Loenen voorbereiding H. Avondmaal. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 9 Augustus voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 9 Augustus Kerkelijk» dienst te 7J en 10 uur. De bereiding te zien der kostelijkste spijzen wekt meer walginj. dan eetlust op. Willem Andriessen. Muziek. Naar wi; vernemen, zal de pianist en com ponist Willem Andriessen den 29sten October een concert geven in de concertzaal van de soc. Ver- eeniging met medewerking van het orkest van den heer Hutschenruyter uit Utrecht en van den heer C. Andriessen, componist te Hilversum, die persoonlijk een paar werken van hem zal dirigeeren De heer Willem Andriessen zal 2 pianoconcerten spelen waaronder één van hem zelf Ongelukkig het paard, welks heer geen oogen heeft, want dat zal moeilijk vet worden. Het zgn. «laantje van Meurs" is door Plaatselijk de zorg van het gemeentebestuur ge- NieilWS. ducht opgeknapt. Rioleering is aange bracht en eene flinke klinkerbestrating. Jammer is het dat de lage hekjes vóór de middelste groep woningen van den Werkmansbond er nu zoo slordig bij staan, of liever bij liggen. Uitslag der aanbesteding van een politieposthuis te Bloe mendaal. Winnebst, 5497 P. Boxs, ƒ6650; Schrikkema en Zwaan, Zandvoort, 6294; H. J. Roogers, ƒ6580; C B. Meerman, Schoten, /6200; T. M. van Deursen, 6040 J Kroon van Diest, 6755; Cornelissen en Kreuger, ƒ5824; J. W. Lassing, Bloemendaal, 5334; J. J. Koning, f 5930 Gebrs Verduin, Bloemendaal, f 5994W. Hoek, 5650Derr, ƒ7420; H. London, 7183G. L. Zandvoort, f 6099 C. Rol, 5967 H. Schornagel, ƒ5940; Turkenburg, ƒ5945. De overige inschrijvers wonen te Haarlem. Door de politie is proces- verbaal opgemaakt tegen den wildstrooper J. de K. te Haarlem, wegens overtreding van art. 461 W. v. S. en het plaatsen van wildstrikken tegen P. Z. te Jan Gijsenvaart en A. J. te Haarlem eveneens wegens overtr. van art. 461 W. v. S. Door de rijksveldwachters Kleynjan en Bakker is proces verbaal opgemaakt tegen den bekenden wildstrooper H. Ver speek en diens huisvrouw L Arts wegens overtreding van art. 461 W. v. S. die, dank zij den voogdijraden, hun kinderen ontnomen zijn en nu beiden er op uit trekken om konijnen te vangen in het duin door middel van wildstrikken. Ver meld wordt dat de vrouw de strikken vervoert, hetgeen dan straffeloos kan gebeuren, omdat het niet aangaat dat de jachtopzieners die vrouw aan den lijve visiteeren daarvoor zal men vrouwelijke jachtopzieners moeten aanstellen. Tegen den koopman G. Jonker te Haarlem is proces-ver baal opgemaakt, wegens het rijden met ongemuilkorfde honden, en tegen den agent in boekwerken H. J. Leutholff wegens het rijden met een rijwiel zonder licht in den nacht. Tegen den zwerver C. Bruinzeelt wegens openbare dron kenschap. De politie is ter hand gesteld een valsche gulden dragende den beeltenis van Z M. Koning Willem II en het jaartal 1848. De onechtheid viel af te leiden uit de klankloosheid. Aangifte is gedaan van het verliezen van een kopere arm-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2