MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad 0 voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten Bijvoegsel van „JCet jjloeitienöaalsch Weckblaü" 2»' jaargang ZATERDAG, 22 AUGUSTUS 1908 No. 34 Het Bloemendoabch Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 E Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Aan medewerkers, pensionhouders en andere in zenders wordt beleefd verzocht de copie, gedurende de maand Augustus, niet te bezorgen aan het huis van den redacteur, maar aan de administratie of. met bericht aan de administratie, de copie ter afhaling gereed te leggen. De voordeelen zyn verschillend. Als 't need'rig heidekruid. Simplex veri sigillum. Zij, die, als 't need'rig heidekruid Naar praal noch opschik streven In soberheid, maar waar en goed, Zich aan de menschheid geven, Zijn niet bet minst van geest bedacht, Ja, op de hoogste sport gebracht Van 't ideaal van 't leven. Zij houden niet van klatergoud, Van bombast of sophisten, Die, klinkend als het holle vat, Al schett'rend redetwisten Maar stellen al dat marktgeschreeuw Gelijk aan taal van kraai of spreeuw En noemen 't woordverkwisten. van Friesland voorheen en thans. Tegels, beeldhouwwerk van Fier Pandei, stroomattenindustrie, pottenbakkerij, oud goud eu zilverwerk, borduursel en kantwerk van Anna Maria Schuurman enz., zullen aan deze tentoonstelling eene groote bekoring geven en doen zien, wat Friesland deed en thans nog doet op het gebied van nijverheid en kunst. In Goirle (N-Brabant) is een werkstaking uitgebroken omdat de firma H. van Pyenbroek het behangsellinnen het welk tot nu toe met de hand werd geweven, machinaal gaat maken. Wij vreezen dat dit een vechten tegen de bierkade zal blijken te zijn, want een dergelijk machinaal bedrijf als het weven van dit eenvoudige doek, kan natuurlijk beter en goedkooper met machines geschieden dan met de hand. In het grootste gedeelte der wereld is dit feit reeds beslist, alleen waar kunstzin bij te pas komt, kan het handwerk nog zijn terrein behouden, èn zelfs nieuw terrein veroveren. Het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam zal in de maand September de internationale tentoonstelling herbergen voor het koffiehuis- en restauratiebedrijf. Er zal voor de vakmenschen veel interessants te zien zijn. De bekende Sesam-deuren zullen aldaar op ware grootte worden tentoongesteld en zee zeker de aandacht trekken. Voor amusementen wordt ruimschoots zorg gedragen zoodat het aan belangstelling van het publiek wel niet zal ontbreken. De onvermoeide kapitein Christoffel is weder in Atjeh bezig, aan het vangen van onvindbare weerspannige vijandige hoofden. De heer Colyn. steeds de rechterhand van gouverneur- generaal Van Heutz, is thans in Atjeh ter assistentie van den UOUverneür Zwart, maar *zai ouöedig icuatiiëeren omual Lii T u r k ij e blijft nog steeds zorg dragen Buiteillaildscll dat de politieke wereld aan geen overzicht. vacantie kan denken. De gebeurtenissen volgen aldaar elkaar met ongekende snelheid opde sultan wordt als hij zoo doorgaat lang zamerhand de populairste man in het rijk der Ottomanen van Turken mag niet meer gesproken worden. Mahomedanen, Christenen, Joden, Armeniërs enz., zij allen zijn Ottomanen, hebben dezelfde plichten en rechten. Tot voor korten tijd waren alleen de Turken dienstplichtig, en betaalden de andere volken in plaats van hun persoonlijken dienst, een hoofdgeld. Dit alles staat te veranderen. Iedereen zal moeten dienen, en zelfs de inwoners van Constantinopel worden ingelijfd. Die waren van dienstplicht geheel vrijge steld. Oud-ministers, groot-viziers, gezanten, gunstelingen van den sultan, allen die in den loop der jaren 's lands schatkist hebben bestolen, worden gevangen genomen en gedwongen het gestolene terug te geven. Aan de nieuwe regeering komt dit geld goed te pas, daar, wil men de troepen betalen, er veel geld noodig is. De sultan heeft reeds geld disponibel gesteld voor het bouwen van een paleis voor de volksvertegenwoordiging. In Macedonië heerscht, vergeleken met den toestand van eenige maanden geleden, pais en vrede. De Bulgaren probeeren wel af en toe roet in het eten te gooien, maar worden dadelijk op hun plaats gezet, en zullen zonder vorm van proces worden neergeschoten. In Smyrna heeft de jong-turksche partij reeds zooveel invloed, dat grieksche en mahomedaansche priesters elkaar ten aanschouwe van het publiek broeder- I 1"1» UnhVinvi nmVinlnd hnlrtrron/ln oio linf nnnrliiY urno ollroovc van Zaterdag IS Augustus 1908. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 sen en J2 uur behalve Zon- en Feest- spreekuren. r dagen. H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12—1 uur. Iedere domme is vast overtuigend, en ieder vastovertuigde is dom In de Nederlandsche Politie, orgaan van Politie. den »Nederlandschen Politie-Bond" von den we het volgende stukje omtrent het nut van den politiehond. De politiehond Bruno van Lichel- gartes, een mooie herdershond, doet sedert Maart 1907 dienst te Hagen in Dnitschland en men kan tevreden over hem zijn, immers reeds 27 Maart, toen zijn patroon aange- gevallen werd door een troep brooddronken lieden, verdedigde hij hem zoo goed, dat de hoofddaders gearresteerd konden worden. Den löden Juni stelde" hij twee Italianen die zich aan ernstige ordeverstoring schuldig gemaakt hadden en op de komst van de politie aan den haal gingen. Ook deze twee konden gearresteerd worden. Den 12den Juli hadden 2 personen een gaslantaarn stuk geslagen en zetten het op een loopen om zich na het door- loopen van een paar straten in een wagenpoort te verbergen. Bruno volgde hen en spoorde hen op waarna ze gearres teerd werden. In den nacht van 19 op 20 Juli vond deze hond een dronken man die zich op ongeveer 80 meter van den weg in een stuk land te slapen gelegd had terwijl de regen in stroomen neerviel. Op 3 September deed hij een wielrijder halt houden, die zonder licht rijdende, weigerde halt te houden op het hevel van de politie. Toen kort daarop een ernstige vechtpartij plaats vond en een der vechtenden Bruno te lijf ging met een mes, wist de hond achter dien persoon te komen, pakte hem in zijn kuiten en wierp hem ter aarde. Zijn meester deed toen van zelf het overige. Bij een hevig verzet ter gelegenheid van de arrestatie van een gevaarlijk heerschap, toen de kameraden van den arrestant de politie-beambten te lijf gingen, sprong Bruno er tusschen en wierp al de aanvallers tegen den grond, zoo dat het gelukte allen te arresteeren. Zoo komt de schrik er in bij de deugnieten ten bate van de politie en niet minder ten bate van het rustige publiek. Alg. Ned. Pol. Bond, afd. N.-Holland. Vergadering te Beverwijk. Van onzen medewerker voor de politierubriek ontvingen wij een uitvoerig verslag van de gisteren te Beverwijk ge houden vergadering van de afdeeling Noord-Holland van Ir* r 15 den »Algemeenen Nederlandschen Politiebond", welk verslag wij tot ons leedwezen nu niet kunnen opnemen doch in ons volgend nummer geplaatst wordt. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering werd gekozen de heer A. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaal. De heer H. F. Overhoff, te Bloemendaal, hield voor een aandachtig gehoor een boeiende lezing. In ons volgend nummer komen wij ook hierop uitvoerig terug. Men verliest door één leugen zyn geheel onbesproken naam. Haarlem. Door de firma Sabelis wordt Uit andere ge- op het oogenblik in het museum van meenten. kunstnijverheid alhier eenetentoonstelling gehouden op het gebied van geschilderd glas, die zeer de aandacht verdient. Behalve een groot ge schilderd raam, dat in de middenzaal werd opgesteld, be vinden zich in de rotonde verschillende specimen, bestaande uit kleinere ramen, alsook eenige 17e-eeuwscbe wapens van bekende haarlemscheamsterdamsche-, en friesche ge- geslachten benevens allerlei fragmenten op verschillend gebied. Het groote raam bestaat uit acht paneelen met verschillende symbolische voorstellingen. In het eerste bovenpaneel links 2 medaillons waarvan één met vuurspuwenden draak als symbool van het vuur. In het tweede een visch als symbool van het water. In het vierde bovenpaneel rechts een vogel, symbool van de lucht en de slang, symbool van de aarde. De beide middenbovenpaneelen met attributen van handel en nijverheid, voorgesteld door den gevleugelden Mercurius, staf met kronkelende slangen en de bijenkorf met als achter grond de zonnebloem en zwermende bijen. Het eerste onderpaneel links bevat symbolische voorstel lingen: de tijd, de volmaaktheid, de oneindigheid en de kracht; het vierde on'lerpaneel rechts de attributen van glasschilderkunst, terwijl de beide middenpaneelen ons de voorstelling geven van het oude en het nieuwe haarlemsche wapen. Het oude wapen, de boom op zwarten achtergrond, wordt gedragen door een vrouwenfiguur met afgewend ge laat, terwijl het nieuwe wapen door een figuur, en face wordt gehouden. In het eerste stel ramen is de lelie, en het tweede de eikel, in het derde de kastanje, in het vierde de roos aan gebracht. Het is een verblijdend teeken, dat het nederlandsche kunst ambacht zich ook wat het glasschilderen betreft, krachtig begint te ontwikkelen, zoo bezitten wij thans in ons land te Delft, Amsterdam en 's Gravenhage verschillende werk plaatsen, die op dit gebied zeer goed werk leveren en wij kunnen op deze tentoonstelling waarnemen, dat ook Haarlem niet achter blijft. De pogingen door de firma Sabelis in het werk gesteld verdienen alleszins waardeering en wij hopen, dat, zij door ruime bestellingen in de gelegenheid zal worden gesteld dezen tak van het kunstambacht, welke in de 17e en 18e eeuw in ons land zoo zeer in bloei stond, te bevorderen. Zondag is de toegang kosteloos. XXXe Nederlandsch Taal-,en Letter kundig Congres. Het programma van het congres is thans verschenen en aan de leden rondgezonden. De gelegenheid zich als lid op te geven blijft tot in de congresdagen bestaan. Men geeft zich op als lid door 2 50 of 5 franken te zendeD aan het adres van den heer D. Harteveld, Nieuwe Rijn 64 te Leiden. Ter gelegenheid van het congres houdt de Maatschappij der nederlandsche letterkunde een tentoonstelling van zeld zame handschriften en boeken uit haar beroemde boekerij. De gids, door dr. Boekenoogen opgesteld, zal voor de leden van het congres kosteloos verkrijgbaar zijd Bestrijding tuberculose. De Staatsct. bevat de kon. goedgekeurde statuten der Noord-Holl. vereen tot bestrijding der tuberculose, geves tigd te Haarlem. Zij stelt zich ten doel, in de provincie Noord-Holland de bestrijding van de tuberculose als volks ziekte te bevorderen. De vereeniging tracht dit doel te bereiken a. door, in samenwerking en overleg met de Nederlandsche centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose, het op richten van plaatselijke vereenigingen tot bestrijding van de tuberculose in de provincie Noord-Holland in de hand tewerken b. door in gemeenten, waar eene plaatselijke vereeniging tot bestrijding van de tuberculose niet bestaat en voorloopig niet zal worden opgericht, de afdeelingen van de Noord-Hol- landsche vereeniging »Het Witte Kruis", commissies voor wijkverpleging en soortgelijke vereenigingen aan te sporen, de bestrijding van de tuberculose ook in haar werkplan op te nemen c. door in plaatsen, waar geen vereeniging, als bedoeld in b bestaat, de oprichting er van, ten behoeve van de tu- berculose-bestrijding daar ter plaatse, te bevorderen d. door een band te vormen tusschen alle vereenigingen of afdeelingen van vereenigingen in Noord-Holland, welke zich de bestrijding van de tuberculose ten doel stellen e. door alle zoodanige vereenigingen, in overleg en samen werking met de Nederlandsche centrale vereeniging tot be strijding der tuberculose, met raad en daad bij te staan, o.a. met de geldmiddelen, welke te harer beschikking worden gesteld. Voor de eerste maal zijn er slechts 5 bestuursleden, voor een deel (3) door de 3 bestaande plaatselijke vereenigingen tot bestrijding van de tuberculose (te Amsterdam, Haarlem en Den Helder), voor een ander deel (2) door het hoofd bestuur van de Noord-Hollandsche vereeniging »Het Witte Kruis" aangewezen. Kwade dingen zijn aaneengeschakeld evenals gelukkige. Vrachtrijder Alders v/h Duineveld Sant- Vrachtrijder. poort, Jan Gijzenvaart, Bloemendaal, Overveen, Haarlem. Vertrek Bloemendaal 101/2 uur v. m.Overveen 1 D/a uur v. m.Haarlem, Kaasmarkt 4 uur n. m. Op de navolgende plaatsen zijn busjes geplaatst, die on geveer op de er achter geplaatste uren geledigd worden. Bij 't Wapen van Bloemendaal 10 uur, Bloemendaalsche straatweg over Hartelustlaan lO'/a uur, Parkweg bij de villa van Mevr. Huijsser 10y2 uur, Bloemendaalsche weg bij de villa van Mevr. Huijsser Gompertz 11 uur, Over veen villa Zwaansvliet Zijlweg 12 uur.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1