MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad o voor E AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten H 2ejaargang ZATERDAG, 22 AUGUSTUS 1908 No. 34 Het Bloemendatdsch (deekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal by den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsehe weg 227. -:- O II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig <le wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Aan medewerkers, pensionhouders en andere in zenders wordt beleefd verzocht de copie, gedurende de maand Augustus, niet te bezorgen aan het huis van den redacteur, maar aan de administratie of, met bericht aan de administratie, de copie ter afhaling gereed te leggen. De voordeelen zijn verschillend. Als 't need'rig heidekruid. Simplex veri sigillum. Zij, die, als 't need'rig heidekruid Naar praal noch opschik streven In soberheid, maar waar en goed, Zich aan de menschheid geven, Zijn niet bet minst van geest bedacht, Ja, op de hoogste sport gebracht Yan 't ideaal van 't leven. Zij houden niet van klatergoud, Van bombast of sophisten, Die, klinkend als het holle vat, Al sehett'rend redetwisten Maar stellen al dat marktgeschreeuw Gelijk aan taal van kraai of spreeuw En noemen 't woordverkwisten. Bij velen is dit juist gewild, Die 't oppervlak slechts schouwen Doch komt het aan op 't deeg'lijk woord, Geen rede kunnen bouwen. Het leekendom leent hun soms oor En schettert meê dan in het koor Met sympathiek vertrouwen. Het matigt soms een macht zich aan Wil hier en daar dan laken, Dat voor zijn brein te wichtig is En gaat dan bokken maken, Ten spot van elk eenvoudig man, Die walgt van al wat schett'ren kan, Doch zelf zoo niet kan kwaken. Van boven af wordt slechts met loon of straf gewerkt. Hotel Duin en Daal: Zondag 23 ASenda' Aug. Matinée". De verbeeldingskracht worde nooit machtig over het hart. Ambtelijke mededeelingen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Bloemendaal maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1908, ge durende vijf maanden, van den 18en Augustus 1908 tot en met den 17en Januari 1909 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Bloemendaal, den 18en Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van der Flier. A. Bas Backer. De domme veracht iedereen, omdat hjj het goede niet kent en het slechte kiest. De NoDvlinderplaag die thans ook onze Binnenlandscll boomgaarden bedreigt, wordt overal ge- OVCl'zicht. signaleerd, dan komen hier dan daar berichten van daan, dat het schadelijk insect gevonden is. Men zij dué op zijn hoede en rapporteere dadelijk naar het departement van landbouw, naar Wageningen aan 's rijks boschbouw6chool, of heidemaatschappij te Utrecht N-Gracht. De Electrische Spoorwegmaatschappij tusschen Rotter dam en Scheveningen heeft haar eersten proefrit gedaan, zoo dat deze lijn nu wel spoedig in exploitatie zal komen. Het duurde anders lang genoeg. Het Hugo de Groot-poortje te Goriohem hetwelk naar het buitenland stond verkocht te worden zal voor Gorichem en ons land behouden blijven, als de eigenaar genoeg geld er voor ontvangt. In Amsterdam is thans in den Hortus Botanicus de Victoria Regia in al haar luister te zien, men verzuime niet dit wonder-blad te gaan aanschouwen. Een enthousiast Amsterdammer schreefhet is nu een voorrecht om in Amsterdam te zijn, en die tropische weelde te kunnen genieten. In Leeuwarden wordt eene tentoonstelling gehouden van Friesland voorheen en thans. Tegels, beeldhouwwerk van Pier Pandei, stroomattenindustrie, pottenbakkerij, oud goud en zilverwerk, borduursel en kantwerk van Anna Maria Schuurman enz., zullen aan deze tentoonstelling eene groote bekoring geven en doen zien, wat Friesland deed en thans nog doet op het gebied van nijverheid en kunst. In Goirle (N-Brabant) is een werkstaking uitgebroken omdat de firma H. van Pyenbroek het behangsellinnen het welk tot nu toe met de hand werd geweven, machinaal gaat maken. Wij vreezen dat dit een vechten tegen de bierkade zal blijken te zijn, want een dergelijk machinaal bedrijf als het weven van dit eenvoudige doek, kan natuurlijk beter en goedkooper met machines geschieden dan met de hand. In het grootste gedeelte der wereld is dit feit reeds beslist, alleen waar kunstzin bij te pas komt, kan het handwerk nog zijn terrein behouden, én zelfs nieuw terrein veroveren. Het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam zal in de maand September de internationale tentoonstelling herbergen voor het koffiehuis- en restauratiebedrijf. Er zal voor de vakmenschen veel interessants te zien zijn. De bekende Sesam-deuren zullen aldaar op ware grootte worden tentoongesteld en zee zeker de aandacht trekken. Voor amusementen wordt ruimschoots zorg gedragen zoodat het aan belangstelling van het publiek wel niet zal ontbreken. -De onvermoeide kapitein Christoffel is weder in Atjeh bezig, aan het vangen van onv'ndbare weerspannige vijandige hoofden. De heer Colyn. steeds de rechterhand van gouverneur- generaal Van Heutz, is thans in Atjeh ter assistentie van den gouverneur Zwart, maar *zar .-poedig lepatiiceren omdat Lij door de anti revolutionaire partij is aangezocht om bij de aanstaande verkiezing candidaat gesteld te worden. Voor de kamer kan dit zeker een aanwinst genoemd worden, om in haar midden iemand te hebben die O. Indië in allerlei rich tingen doorkruist heeft en dus met oordeel des orrderscbeids over de vele hangende militaire en andere kwesties kan medespreken. Dit is meestal helaas niet het geval. Naar wij met genoegen uit de Javabode vernemen neemt de imigratie der Javanen naar de Lampongsche Districten meer en meer toe, Java wordt daardoor ontlast van hare overbevolking, en de Lampong krijgen zoo langzamerhand eene bevolking die wil en kan werken. Dit uitgestrekte vruchtbare land wacht maar op arbeidskrachten, om zich te ontwikkelen. In de suikerdistricten op Java verwacht men een zeer ruimen oogst. De hoofdredacteur van het Handelsblad die thans in Indië vertoeft ijvert zeer voor het idee, om de Chineezen gelijk te stellen met de Europeanen. De Japanners hebben dit voorrecht reeds sedert eenigen tijd, en nu bestaat de vrees bij den heer B. dat vele Chineezen door een kort ver blijf in Japan of japansche bezittingen, zich tot Japanners zullen laten overschrijven en dan eischen wat thans nog kan gegeven worden. Gouverner c'est prévoir is nog niet genoeg in onze ambtenaarskringen doorgedrongen. Het oor deel van den heer B. over de Chineezen is zeer gunstig. Jammer dat het gouvernement er nog niet toe is overge gaan om scholen voor de Chineezen, alwaar hollandsch wordt onderwezen,te openen.Thans ziet men chineesche scholen openen alwaar engelsche onderwijzers zijn aangesteld. Waarom niet van de Chineezen onze bondgenooten gemaakt, en meer partij getrokken van het intellect dat bij dit volk sluimert. De Chineezen in onze koloniën hebben het in alle opzichten veel beter dan in hun eigen land, alwaar door overbevolking en overstrooraing veel hongersnood en ellende heerscht. Het chi neesche gouvernement begint nu in te zien dat regularisatie harer rivieren gewenscht is, en heeft daarom de hulp ingeroepen van nederlandsche ingenieurs en aannemers, die op waterbouw kundig gebied hun sporen verdiend hebben. Dit wordt even eens in Ruslandingezien, alwaar eene nederlandsche firma, »de Internationale", met nederlandsch werkvolk aan de Newa- werken nu reeds jaren bezig is. Niet alleen op waterbouw kundig gebied maar ook op dat der baggermachines is de naam van Nederland alom met eere bekend, en ziet men zoowel in Z-Amerika, in Rusland, in China, Japan overal onze baggermachines werken. Voor de riviervaart zelfs in Duitschland leveren de nederlandsche werven vele schepen. Toen laatst in Keulen de spoorwegbrug in aanbouw in gestort was, waren het lichters uit Dordrecht, die de gezonken deelen weder boven moesten brengen. Als men de Nederlanders zich maar vrij laat ontwikkelen, en hen niet zoogenaamd gaat beschermen, kunnen zij op de wereldmarkt nog heel wat prestereen. Veel druk- en litografiewerk, wat door het groote publiek van zoo echt engelsch wordt aangezien, wordt geleverd in ons land. Komt er ergens een Oriëntalisten congres bijeen, zoo is het de nederlandsche nijverheid die het drukwerk in al de vreemde talen tot ieders verbazing correct en snel voor hare rekening neemt en goed uitvoert. Een groot man heeft van goed doen meer genot dan van het goede te ontvangen; dit is een gave zijner edelmoedigheid. T u r k ij e blijft nog steeds zorg dragen Buitenlandsch dat de politieke wereld aan geen Overzicht. vaeantie kan denken. De gebeurtenissen volgen aldaar elkaar met ongekende snelheid op; de sultan wordt als hij zoo doorgaat lang zamerhand de populairste man in het rijk der Ottomanen van Turken mag niet meer gesproken worden. Mahomedanen, Christenen, Joden, Armeniërs enz., zij allen zijn Ottomanen, hebben dezelfde plichten en rechten. Tot voor korten tijd waren alleen de Turken dienstplichtig, en betaalden de andere volken in plaats van hun persoonlijken dienst, een hoofdgeld. Dit alles staat te veranderen. Iedereen zal moeten dienen, en zelfs de inwoners van Constantinopel worden ingelijfd. Die waren van dienstplicht geheel vrijge steld. Oud-ministers, groot-viziers, gezanten, gunstelingen van den sultan, allen die in den loop der jaren 's lands schatkist hebben bestolen, worden gevangen genomen en gedwongen het gestolene terug te geven. Aan de nieuwe regeering komt dit geld goed te pas, daar, wil men de troepen betalen, er veel geld noodig is. De sultan heeft reeds geld disponibel gesteld voor het bouwen van een paleis voor de volksvertegenwoordiging. In Macedonië heerscht, vergeleken met den toestand van eenige maanden geleden, pais en vrede. De Bulgaren probeeren wel af en toe roet in het eten te gooien, maar worden dadelijk op hun plaats gezet, en zullen zonder vorm van proces worden neergeschoten. In Smyrna heeft de jong-turksehe partij reeds zooveel invloed, dat grieksche en mahomedaansche priesters elkaar ten aanschouwe van het publiek broeder lijk hebben omhelsd, belovende als het noodig was eikaars bedehuizen te zullen verruilen. In Arabië, alwaar de sultan met de fanatieke woestijnbewoners had te strijden, is alle verschil bijgelegd en trekken de voormalige turksche troepen terug. Perzië zal ongemoeid worden gelaten, ofschoon zooals de Jong-Turken zeggen dat vele Perzen gaarne nu Ottomaan zouden willen zijn. Het pleit dunkt <ms niet erg voor de scherpzinnigheid der vreemde diplomaten in Turkije, dat geen enkele iets heeft gemerkt van eene be weging, die zoo lang voorbereid en goed georganiseerd blijkt te zijn als die der Jong-Turken. Daag'lijks komen uit alle deelen van Europa Turken aan, die jaren in balling schap leefden, zelfs de vrouwen uit de harems nemen aan de nationale beweging deel. Het is als men alles leest, of er een nieuwe uitgaaf der Duizend en één Nacht werke lijkheid is geworden. De Engelschen blijven populair bij de Jong-Turken, van de Duitschers, die voornamelijk in den laatsten tijd dooi de nu verjaagde gunstelingen concessies machtig werden, moeten zij niets hebben. De Bagdad spoorweg-concessie zouden de Duitschers nu niet krijgen, evenmin als de Pransehen hunne concessies in Heraklea. Uit Maroceo komen de berichten zeer onvolledig binnen. Moulah Hafid heet thans ernstig ziek te zijn, terwijl, als men de berichten gelooven mag, de troepen van Abdul Azis meer succes hebben. Wij voor ons houden het er voor, dat het in Maroceo niet is cherchez la femmemaar cherchez la banqueFrankrijk zal wel Abdul Azis finantiëel steunen, terwijl Moulah Hafid zijn hulpbronnen langzaam ziet uit drogen. De consul van Italië te Fez heeft een zeer waardeerénd artikel geschreven over Frankrijks werken in dit belangrijke land de fransche bladen nemen zeer gracieuse lij k nota van dezen on verwachten steun. Duitschland is nog te veel vervuld met Zeppelin, met het samenzijn van koning Edward en keizer Wilhelm te Cronberg, en met het vooruitzicht dat oom Edward in het najaar neef Wilhelm in Berlijn zal komen bezoekenom thans veel attentie te wijden aan Maroceo. In Turkije heeft zij ook nog vele andei-e belangen te behartigen en te zorgen dat de Engelschen de Duitschers aldaar niet geheel ver dringen.De duitsehe gezant heeft den sultan reeds bizon der geluk gewenscht met diens goede voornemens. Voor koning Peter van Servië breken bange dagen aan, daar bij een proces tegen de belagers van den vorst van Montenegro de kroatisohe justitie de draden in handen heeft gekregen van een groot-servische bewe ging, die ten doel had Macedonië, Oud-Servië, Servië, Bosnië, Herzegowina, Kroatië, Dalmatië, Istrië, de Alpen landen en Hongarije tot een groot rijk te vereenigen. Koning Peter schijnt die beweging met geld gesteund te hebben en in Servië in de staatsfabrieken de bommen te hebben laten maken, die moesten dienen om de bewe ging meer kracht bij te zetten. Over die zaak is reeds eene brochure uitgegeven door Nastitsj, een der hoofdgetuigen in het proces en een der personen die meer van den moord op koning Alexander en koningin Draga af weten dan koning Peter wel lief kan zijn. Vooral de Servische kroon prins schijnt met die zaak zeer gecompromiteerd te worden (als zulks nog mogelijk is). In Frankrijk neemt men president Fallières kwalijk dat hij zijn schoonzoon benoemd heeft tot receveur génè'ral

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3