"hTlemstf van beusei FoTsteént A. van VELTHOVEN, Bloemendaal 5^1' Haarlemsche Incassobank Openbar; Verkoop; Openbare Verkoo Fotogr a 178 tiégens Sterfgev Schoenen magazijn uJW te Versailles en vooral dat hij geen doodvonnissen wil be krachtigen, maar steeds gratie verleent. De moorden in Parijs en verder in Frankrijk nemen zeer in aantal ioe, de voorstanders der doodstraf schrijven dit op rekening van Fallières' handelwijze. De luchtvaarder Wright die met zijn vliegmachine thans in Frankrijk vertoefd, heeft aldaar zeer veel succes en brengt de zaak der luchtscheepvaart weder een eind verder. Farman, zijn fransche concurrent, erkent de superioriteit van Wright, wiens broeder in Engeland proeven aflegt voor een enthousiast publiek. De ge broeders Wright zijn bezig, hunne patenten te verkoopen. De bekende Zweedsche reiziger en ontdekker Sven Hedin die sinds 2ya jaar niets van zich liet hooren heeft uit Thibet aan den engelschen consul te Kopenhagen, zeer belangrijke mededeelingen gezonden over een gedeelte van Thibet dat nog geheel onbekend was. Hij heeft o.a. een bergketen ontdekt, evenwijdig loopende aan de Himalaya, wier toppen even hoog zijn als die der Himalaya, terwijl hij het bij de Hindoes bekende heilige meer Manasarobar even eens heeft bezocht en in kaart gebracht. De opperpriester der boedhisten, de Dalai Lama zal dit jaar Peking bezoe ken, en vertrekt in de volgende maand uit Thibet. In Peking worden groote toebereidselen gemaakt om dit gees telijke opperhoofd met luister te ontvangen. Het on bekende Thibet begint langzamerhand zich te ontsluiten. Een bad in het heilige meer maakt den Hindoe ongevoelig voor de macht der zonde en bevrijdt de Thibetanen van alle pijnen in het vagevuur. De Chineezen organiseeren zich meer en meer, zenden hunne zonen om te studeeren naar vreemde landen vooral thans naar N. Amerika, aan welk laatste land zjj verplich ting hebben, omdat het de nog achterstallige oorlogsschat ting heeft vrijgeschonken. Dit voorbeeld zal door Engeland worden gevolgd, waardoor dit land ook in het gevlei komt. De kapitein die indertijd het japansche smokkelschip de Tatsoe Maroe opbracht, en daarom op aandrang dei- Japanners gestraft werd, is thans door de chineesche regee ring tot chef van het vlootstation te Suning benoemd. In Tokio is men daarover niet erg te spreken. Met het telefoneeren zonder draad is men reeds zoo ver gekomen dat het mogelijk is, van uit den Eifeltoren te Parijs te spreken met schepen op de reede van Marseille, terwijl van uit Denver in N. Amerika over Omaho, Chicago Pittsburg gesproken is met Baltimore, een afstand van 500 kilometer. De belgische kamer heeft het laatste artikel aan genomen van de wet tot overname der Congo. Koning Leopold heeft als goed politicus en koopman, in de laatste weken, verschillende partijhoofden bij zich in Laeken ge- noodigd, en aan de heeren alles haarfijn uitgelegd, en hen zoo bepraat, dat velen der felste tegenstanders geheel be- keeid zijn geworden. De 2de stemming over de Congo-wet is thans aangevangen. Hierbij worden de artikels weder afzonderlijk behandeld en toegelicht. Bij behandeling van art. I, waarbij sprake is van de overname van de schulden der Congo, heeft het ministerie een groote nederlaag ge leden, en dit heeft thans zijn ontslag ingediend. Adieu Congo-wet. In Paragay, Z. Amerika, is een revolutietje uitgebroken en te Anuncion, de hoofdstad, een nieuwe president aan het roer gekomen. Een man van eer vergeet nooit wie hij zelf is om wat anderen zijn Burgerlijke Stand. Van Donderdag 13 Augustus tot Donderdag 20 Augustus. Bevallen. A. Brouwer-Planting z.M. S. van der Veldt- Natrop z.J. A. J. Heyning-Voigt z. Getrouwd: M. Otte en J. M. Jansen. Overleden te Meerenberg: D. Oldenburg 64j. Tegen de valsch© sleutel op onze ziel is geen beter tegenlist, dan de sleutel der voorziohtigheid er van binnen op te laten. Diversen. hier verwacht. De heer De Reus, de uit Caracas vertrokken minister-resident van Neder land in Venezuela, wordt heden of morgen Bescherming van vogels. In de Staatscourant van Woensdag is opgenomen het koninklijk besluit van 18 Juli (Stbl. 231) waarbij de be paalde soorten van meeuwen, in een vroeger koninklijk besluit genoemd en waarover de bescherming der Vogelenwet zich uitstrekt, worden vervangen door alle soorten van meeuwen Larusen sterns of zeezwaluwen sterna en hijdro- chelidon). Deze uitbreiding strekt blijkbaar om tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde klachten over de uitroeiing van deze vogelsoorten op de noordhollandsche en friesche eilanden (vogelinoord op Terschelling enz.) waarop in de laatste jaren zoo herhaaldelijk de aandacht is gevestigd. Het besluit treedt heden in werking. Het hoofdbestuur van de regelingscommissie voor het XXXe nederlandsch taal- en letterkundig congres verzoekt, wegens de vele aanvragen, de volgende adressen bekend te maken Hoofdbestuur: prof dr. L. Knappert, Rijnsburger- weg 6 C. Algemeen penningmeester: D. Hartevelt, Nieuwe Rijn .64. Commissie voor ontvangst: mr. F. R. Grommelin, Breestraat 82. Commissie voor logies: H. C. Leemhorst, Morsch- singel 21. .Persbureau: G. H. Sijthoff, Witte Singel 95. Wat. is er in een naam? Johanna van Linden van den Heuvell, zoo is de naam van een jonge nederlandsche zangeres, reeds vermaard in eigen land en in den vreemde. Maar dien naam, dien goeden vaderlandschen naam, die al klonk van zelf en waaraan kaar klankrijke stem nieuwen klank had gogeven, dien naam gaat zij afleggen. Want, zoo staat er in de krant, zij moet in het buitenland zingen, en om verwarring te voorkomen met namen, die op den hare lijken, heeft zij een kunstenaarsnaam aangenomen. Zij zal voortaan Tilia Hill heeten. Dat is niet zoo mooi als Johanna van Linden van den Heuvell, vinden wijmaar het is engelsch. En aan de Angelsaksen schijnt het halve heden en misschien de heele toekomst te hooren. Een jaar of twintig geleden, zou onze kunstenares zich allicht Jeanne de la Montague of Tiglia Collina hebben genoemd. Nu is zij Miss Tilia Hill. Zou 't haar ook op haar loopbaan baat brongen, dat zij haar hollandschen naam heeft afgelegd? jammer dan, dat Messchaert, van Rooy en anderen er niet aan hebben gedacht. Is de engelsche naam een hulde aan de opkomende angel- saksisehe muziek Er worden al meer zangeressen en zangers met engelsche namen bekend in de concertzaal en in de opera. Amerika zal weldra de wereld met zijn zoete keelen" overstroomen, zei onlangs een musicus uit deVereenigde Staten. En een Amerikaan, pas van de Filippijnen gekomen, hoorden wij voorspellen, dat geen volk zoo muzikaal is als de Filipino's, amerikaansche onderdanen, en mettertjjd de wereld vervuld zou zijn van den roem van hun zang en spel. Die Filipino's dragen wel meest spaansche namen, maar zij kunnen die voor engelsche veruilen. Met dat al, wij Hollanders zijn nog niet zoo verwend door den roem van onze kunstenaars van spel en zang al is die roem niet meer van gisteren dat wij niet liever zouden zien, dat een onzer begaafde zangeressen haar ronden hollandschen naam behield of er een aannam van dietschen klank. (Neertandia.) Men deele last en droefenis, want wie alleen staat heeft dubbel ongeluk en dit wordt ondragelijk. Donderdagmiddag 20 dezer was de Gemeentebestuur, raad onzer gemeente bijeengeroepen ter- behandeling van de volgende agenda 1. Ingekomen stukken; 2. Geven van namen aan eenige wegen; 3. Verordening tot regeling van het verkeer op den Koninginneduinweg4. Kohier schoolgeld; 5. Kohier Hondenbelasting 6. Voorloopige vaststelling genreentereke- ning; 7. Vaststelling van instructiën voor den gemeente architect en den gemeenteopzichter; 8. Nadere regeling van de zitdagen van den gemeenteontvanger 9. Schoolbouw te Bloemendaal. Aangezien er echter slechts vier leden n.l. de heeren jhr. Boreel, Van der Hulst, De Waal Malefljt en Roozen Sr., benevens de voorzitter en een wethouder, de heer Rouwens, aanwezig waren, zoodat er dus geen besluiten konden worden genomen wegens onvoltalligheid, werd de vergadering uitgesteld. Om veel vrienden te verliezen, is niets anders noodig, dan ze over matig te verplichten. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 23 Augus tus voorm. 10 uur, Ds. H. H. Bar- ger, pred. te Utrecht. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 23 Augustus voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang, Zondag 23 Augustus Kerkelijke dienst te 7* en 10 uur. Men weigere niet naar de stem des harten te luisteren, want ztf zegt dikwijls vooruit waaraan het meest gelegen is. Wij vestigen de aandacht onzer kunstlie- Kunst. vende lezers op de Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten" onder beheer van bestuurderen der maatschappij Arti et Amicitiae", te Amsterdam. Opgericht in het jaar 1845, verspreidde zij gedurende haar 63-jarig bestaan onder hare leden p. m. 3600 kunst werken. Bovendien deed zij 48 gravures waaronder ver schillende etsen vervaardigen, die als premie zijn uitgereikt. Met recht kan dus gezégd worden, dat zij een belangrijk deel heeft gehad in het verspreiden van beeldende kunst hier te lande. Sedert hare oprichting werd alleen voor 't aan- koopen van kunstwerken als prijzen der verloting een be drag van ruim 51/2 ton gouds besteed Voor de verloting zullen alleen kunstwerken worden aangekocht, vervaardigd door nederlandsche meesters. Van eiken verkoop wordt 5 pet. gestort in het weduwen- en weezenfonds der maatschappij »Arti et Amicitiae'', waardoor eene niet onbelangrijke som aan gemeld fonds ten goede is gekomen. Door de belanglooze medewerking van 365 correspondenten hier te lande, in de indiën en op onderscheiden plaatsen in 't buitenland, blijft het ledental bij voortduring toenemen en bedraagt het thans ruim 5800. Het behoeft geen betoog dat, hoe grooter bet aantal leden, hoe beter de vereeniging aan haar nuttig doel zal kunnen beantwoorden. Het lidmaatschap bedraagt niet meer dan ƒ5.'sjaars, waarvoor men een lot in de, tegen het einde van December te houden, verloting ontvangt, beneveus als premie 1908 het plaatwerk, inhoudende 6 photogravures naar schilderijen van Johannes Vermeer, berustende in het Rijksmuseum, het Mauritshuis en het Kabinet Six, van welke premie-uitgave wij kunnen inededeelen, dat bestuurderen der bovengenoemde vereeniging in het feit, dat het zoo terecht vermaarde Melkmeisje" van Johannes Vermeer gelukkig voor ons land behouden bleef, gereede aanleiding vonden, in overleg met de commissie van aankoop, voor de leden een Vermeer-album samen te stellen, waarin een 6-tal reproducties naar werken van dien grooten zeventiende-eeuwschen schilder zullen wor den opgenomen, en waartoe de heeren dr. Abr. Bredius, jhr. B. W. F. van Riemsdijk, jhr. W. Six en jhr. prof. dr. J. Six hun welwillende medewerking zullen verleenen, terwijl de bijschriften zijn van de hand van dr. Jan Veth, die bereid willig de vervaardiging ervan op zich nam. Het Vermeer-album zal de volgende reproducties bevatten Diana en hare gezellinnen (Mauritshuis). Allegorische voor stelling van het nieuwe testament (Mauritshuis). Meisieskopje (Mauritshuis). Het melkmeisje (Rijks-Museum). Het lezende vrouwtje (Rijks-Museum). Het straatje (Kabinet Six). Gedrukt op Oud-Hollandsch papier ter grootte van 35 X 45 cM., zal het album het formaat hebben van de vorige uitgaven van denzelfden aard. Men zegge niet wat men doen moet en doe niet wat men zeggen moet De onderafdeeling Kennemerland" van Plaatselijk den Algemeenen Nederlandschen Politie- Nieuws. bond, gevestigd te Bloemendaal, hield j.l. Dinsdag den jaarlijkschen grooten schietwedstrijd met de revolver onder de leden, op het terrein van de renbaan Woestduin. Des voormiddags om 10 uur ving de wedstrijd aan, van 12 tot 2 uur werd gepauseerd en omstreeks zeven uur des avonds liep hij ten einde. Door mevrouw de weduwe Visser van Hazerswoude geb. van Merlen, alhier, waren twee gouden horloges beschik baar gesteldeen voor de gewone leden van de onderafdee ling en een voor de leden van de onderafdeeling, tevens actief dienend politiebeambte der gemeente Bloemendaal. Voorts waren nog 47 andere prijzen door de onderafdee- lingen alsmede ook door belangstellenden ter beschikking gesteld. De prijzen door een deskundige in de bestuurskamer van het rencomité uitgestald, op met vlaggen versierde tafels leverden een prachtig gezicht op en men was het er algemeen over eens, dat de commissie die belast geweest was met het aankoopen der prijzen, met haar moeielijke taak zeer goed geslaagd was. Er was veel belangstelling, daar van de onderafdeeling die 55 leden telt, niet minder dan 49 leden waren opgekomen. Ook van andere zijde werd veel belangstelling betoond, zoo vereerden de burgemeester van Heemstede, alsmede eenige heeren uit den omtrek den schietwedstrijd met een bezoek. De wedstrijd had een regelmatig verlooop en er werd over het algemeen goed geschotende uitslag was, dat de eerste prijs, het gouden horloge, uitgeloofd door mevrouw Visser van Hazerswoude geb. van Merlen, voor de onder afdeeling gewonnen werd door den heer H. de Wilde, brigadier der rijksveldwacht te Haarlemmermeer met 58 punten, maximum te behalen punten 60. Het andere eveneens door genoemde mevrouw voor de bloemendaalsche politie, viel ten deel aan den heer W. Lokerse, politieagent te Vogelenzang met 53 punten. De tweede prijs, luxe voorwerp, werd behaald door den heer A. Lokerse, inspecteur van politie te Bloemendaal met 57 puntende derde prijs na gekampt te hebben, werd gewonnen door den heer H. Wezenaar met 57 punten, en viel dezen ook ten deel een zilveren medaille, voor het grootst aantal rozen. De vierde prijs, eveneens met 57 punten, na gekampt te hebben, viel ten deel aan den heer H. Heitlager, gemeentebode te Bloemendaal en de vijfde prijs met 57 punten na gekampt te hebben aan den heer A. J. Reinders, brig tit. der rijks veldwacht te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Verder waren er nog 12 schutters die meer dan 50 pun ten geschoten hadden. De overige prijzen werden door de opvolgende schutters gewonnen. Over het geheel was het een mooi geanimeerde wedstrijd en werd er bij de kampen, die plaats moesten hebben, vin nig gestreden. Na afloop van den schietwedstrijd vereenigden de leden zich in het hotel >Sportlust" te Woesduin ten einde aldaar een feest vergadering te houden. De voorzitter, de heer Frugte, opende met een kort woord de bijeenkomst en betuigde namens de onderafdeeling hartelijk dank aan allen, die er toe hadden medegewerkt om dezen schietwedstrijd te doen slagen. Hierbij bracht hij ook een woord van dank en hulde aan die belangstellenden, die door hun financieelen steun gezorgd hadden, dat een zoo groot aantal prachtige prijzen ter beschikking wasook de leden die hierin een leeuwenaandeel hadden gehad, om door hunne bemoeiing een en ander gedaan te krijgen, werden door hem herdacht. Verder bracht hij hulde aan de schietcommissie voor de uitstekende regelingen gedurende dezen wedstrijd en niet minder omdat zij zich zoo goed gekweten hadden van de taak, het aankoopen der prijzen. Hierna verklaarde de voorzitter de vergadering voor ge opend en werd overgegaan tot het zingen van een lied, uit eenige door den voorzitter voor deze gelegenheid vervaardigde gedrukte en in aardigen boekvorm uitgegeven liederen. Na het zingen van het eerste lied werd het woord gevraagd door den heer Bouman te Heemstede, die mededeelde, dat een dame, die hij tot nu toe niet had mogen noemen, maar die hij nu bekend wilde maken. n. 1. mevr. Visser van Hazers woude, een som beschikbaar bad gesteld om dezen avond feestelijk door te brengen. Deze mededeeling werd met applaus begroet evenals het voorstel van het bestuur, om mevrouw Visser van Huzers- woude een telegram van dankbetuiging te zenden en baai- het beschermvrouwschap der onderafdeeling Kennemerland" aan te bieden. Verder werd de avond gezellig doorgebracht, zoowel door' het zingen van eenige liederen uit bedoelden bundel als door de luimige voordrachten van den bekenden couplet zanger Vrugt uit Haarlem. De onderafdeeling Kennemerland" kan met voldoening op dezen prettigen dag terug zien. Door de politie te Overveen werd aangehouden als staande gesignaleerd in het Algemeen Politieblad voor het moeten ondergaan van eenige dagen hechtenis de bekende wildstrooper H. Verspeek. Ook werd aangehouden en ter beschikking gesteld van de Justitie te Haarlem C. Otte, los werkman te Amsterdam en zulks terzake van openbare bedelarij. (Zie vervolg Plaatselijk Nieuws op het bijblad.) ADVERTENTIËN. DUIJNI SPRU1JT. Kindei-liuissingeKiS (o.d. Zijlbrug) Int. Tel. 1342 Effecten - Coupons - Prolongatiën - Vreemd Geld. Buitenl. Wissels - Rekening Courant, Deposito's en alle mogelijke Assurantiën. Belast zich speciaal met het ineasseeren van Wissels en Kwitantiën voor H.H. Pabrikanten, Grossiers, Winkeliers en Vereenigingen tegen uiterst concurreerende conditiën. De Heer en Mevrouw E U pYNINGVOIGT geven deze kennis van de geboorte een ZOON. Bloemendaal, 1" Aug. Ten overstaan van de Notai POLI ONES en SMITS te Amste Mr C J. BOERLAGE te Heem: £,M0p Woensdag 26 flugu 1308 en volgende dagen in CORNELIA", aan den Vogelen I gclien Weg te Vogelenzang do< Makelaars A. C. L. en J. J. SA te Haarlem worden verkocht heel.- INBOEDEL, Oude Schilde Staand Horloge, Oud Porselein, en Zilverwerk, Rijtuigen, enz behoorende tot de nalaten van" Wijlen Vrouwe Douainèr RENDORR, geb. Baronesse LOJ d KSCURY. Bezichtiging Maandag en Dl 24 en 25 Augustus, telkens v: tot 4 uur. De Catalogus is verkrijgbai kantore van de Makelaars bal Nassaulaan 1, te Haarlem. bloeiwendaa Notarissen LOEFF WIL. zullen Donderdag 27 Aug 1908, 's namiddags 1 uur, in ln „Kennemerland" te Bloemei publiek verkoopen: Een HUIS, ERF en T TJE, te Bloemend nabij de Kleverls kad. Sectie A no. 2 groot I are 50 c.fl Het perceel is bewoond g door Heem anus van der FJ terwijl tot gebruik en ten nutt van bestaat de erfdienstbaarhe uit- en overpad over de kad perceelen van Bloemendaal, Se nos. 2583 en 2584, respectieve bet kadaster ten name staam J. R. HOUTGRAAF enG. F.G. I GRAAF. Breeder bij biljetten en nadi lichtingen ten kantore van voorn Notarissen te Haarlem, Gr. Hou te Bloemenda in het Hotel „Kennemerland" Bloemendaalschen weg, op D dag 24 September 1908, d dags te 1 uur, ten overstaan notarissen J. WILLEMS te I en J. H. WILDERVANCK E COURT te Bloemendaal van TWEE naast elkand« legen HUIZEN in stijl aan den zi van de Korte KI' laan te Bloemen te zamen groot 92 centi-are. De perceelen zullen afzond gecombineerd worden geveild Te bezichtigen des Dinsdag Donderdags van 2 tot 4 ui den dag van verkoop. Een en ander breeder bij omschreven. Inlichtingen te bekomen bi; rissen bovengenoemd en bij 1 daal's woningbureau „Rustho ARTS is tot nadere aanl ging AFWEZIG. Bloemendaal, 19 Aug. hervat 1 Sept. zijne vioolles Spreekuur des Vrijdags van A. J. BOVER1 firma CORDE Groote Houtstra HAARLER

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4