iitstraat lil TEIT- MET PENSION- EN WONINGGIDS II 1 ging am. 1 uu ioon 671. zet Nieuwsblad 8 voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten I -I ch Weekblad". IT. te Bloemec.ile teiulaal, in v ii <i? n gebruik alt langs ongeveer ue 3H in de gemeem Delft en de spoo n van die spoorbaai en in combinatiëa 'GRAAF, overleden aan den Zijl weg te en smakelijke .EVERANCIERS, Telefoon 1543, 2e jaargang ZATERDAG, 12 SEPTEMBER 1908 No. 37 Het Bloemendoolsdi Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Wh Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. 5 Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. tting waarvan niet ani® I kende invloed op ons hi I ige verslag vonden wij ii I md 3 September 1.1. in 't klein" (de mensch], i jedurende de maand At museum van kunstnijvc loor 836 belangstellende e tentoonstelling van oris •bereiding, die in de tweel worden. Zij. die door it tentoonstelling wenscln den directeur van genoen boekerij is op 1 Septe: ikken en opnieuw inve en is thans afgeloopen ereedheid gebracht. Voor t de drie deelen van de: atwerken, die kosteloos if igen. [us, dat uitverkocht is kas ijl de beide volgende deelec istelde vergoeding kunnet dt op aanvrage gratis toe- eum verbonden school voor weder hervat, n uit verschillende plaatsen aten inschrijven, et onderwijs voornamelijk :h de noodzakelijkheid tot lenden cursus ernstig ge- werk gesteld dien cursus en inrichten. ir school worden op aan- toegezonden. um van kunst-nijverheid rzameling afbeeldingen b :- >che en vlaamsche bouw- ne onderdeelen, torens als n en meubelen enz. zijn ie eenen algemeenen indruk tige aspect, hetwelk dezen et genoegen deze collectie lijkheden, 't middelpunt van t lij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Godsdienst. Kan men de witte roos der rozen sieraad noemen, Als 't sieraad van den mensch kan men den Godsdienst roemen. Deez' dienst in 't hart geplant, met zuiverheid beleden, Maakt van 't individu een mensch van plicht en eeden. Maar ach zoo menigmaal ziet men dien dienst misbiuiken En komt dan niet van 't hart, Maar uit den zak opduiken. Dit schaadt niet 's Heeren dienst, maar wel de lage zielen, Die door zulk valsch bestaan hun eeuwig heil vernielen. Het zijn de huichelaars, die ons het meest bedotten En vroom in ons gezicht, toch met de vroomheid spotten. De richting gaan zij na. vanwaar de wind zal waaien En vloeken waar het moet, of gaan met Godsdienst paaien. Waar 't voordeel het gebiedt, belast'ren zij de vrinden, Bij wie ze gastvrijheid en 't vol vertrouwen vinden En met gepantsert hart, waar 't Waar' niet in kan dringen, Gaan zij het Godshuis in, om daar het luidst te zingen. Een waarheidlievend man, zien zij niet graag in d' oogen Wijl daar 't verwijt in staat: >üw leven is een logen". Zij zijn aan 't kaf gelijk, dat men van 't graan moet scheiden De slangen rond om ons, wier beet men moet vermijden. Wel hem, die als waar mensch, zijn leven wil gaan ,-icbten En onbaatzuchtig steeds, zijn medeschepsel mint; Door 't woord en met de daad humaniteit wil stichten En met de koorde meet, die zijn geweten bindt. Zijn Ja of Neen beschouwt, als d' eed door hem bezworen De zielenadel kweekt door zijn moreele kracht; De huieh'iarij verfoeit en wrok en haat wil smoren, Waar hem zijn vijand smeekt en op vergeving wacht. De uiterlijke waardigheid van een mensch is de voorgevel van zijn ziel. Bloemendaal. gen a. Hotel Hartelust: Dinsdag 15 Sep tember: 8 uur. Bloemendaalsche Amateur-fotografen ver- eeniging. Vergadering van werkende en kunstlievende leden. IVoestduin. Zondag 13 September: lx/2 uur. «Courses Woestduin". Haarlem. B r o n g e h o u w Zeedag 13 Septemberfi uur. Concert 10e Regement Infanterie. Donderdag 17 September: 8 uur. Concert Haarlemsch muziekkorps. Schouwburg Jansweg: Zondag 13 September8 uur. «Haar Thuis" tooneelspel van Sudermann. Concertzaal de Kroon. Dinsdag 22 September: 8 uur. Afscheids-Concert, Henri Wilhelmus. IJdelheid ie meest altjjd aanstootelijk, in vele gevallen belachelijk. Wanneer men de sterftecijfers van onze Binnenland sell «roote steden vergelijkt met die van Overzicht. het buitenland, zoo valt de vergelijking voor ons land in de afgeloopen maand Augustus zeer voordeelig uit. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Groningen bijv. hebben een gemiddeld cijfer van 11.37, alleen den Haag wijst 16.2 aan. Het buitenland komt met cijfers van 19, 21, 24, 26 en 33 voor den dag ditmaal is Stettin het hoogste, en niet Petersburg en Moskou. Ons klimaat is dus nog niet zoo ongezond zal men zeggen, en Nederland zoude zeker nog een schitterender figuur maken als de rijkskeuring op levensmiddelen ware ingevoerd. President de Castro heeft het nu ook met Duitschland's consul-generaal aan de stok gekregen en moet als zijne mee ning te kennen hebben gegeven, dat hij blijde zal zijn als hij van alle vreemde vertegenwoordigers verlost is. Presi dent de Castro is niet bepaald een aangenaam mensch om mede te onderhandelen. Onze regeering laat ons in het duister en bevordert daarmede, dat het weekdiergedeelte van ons volk zijn slapheid voelt groeien en dat meer en meer de vrees rijst of de eer van ons volk bij de regeering wel in goede handen is. De heer De Reus is intusschen eervol ont heven van zijne taak al consul-generaalde post te Caracas is komen te vervallen. In dit op non-activiteit stellen van den heer De Reus ligt dus niets dat wijst op ontevreden heid der regeering te zijnen opzichte. Wij verwijzen verder naar een artikel van generaal Den Beer Portugaei in de V. Et. Ct. over blokkade of oorlog (beide door hem afgeraden). In Atjeh zal men het nu eens gaan probeeren met een regeerings-commissaris, die den gouverneur Swart terzijde moest staan in het pacifieeeren van Atjeh. De benoeming van den heer Liefrinck, raad van Indië, moet geschied zijn tegen het advies van den gouverneur-generaal in de verschillende groote bladen zijn niet eenstemmig in de appreciatie van deze benoeming. In de tweede kamer zal men wel spoedig meer van deze zaak vernemen. Op de tentoonstelling in de Agricultural-Hall te Lon-i den trekt de inzending der nederlandsche zuivelbereiding zeei de aandacht, welke, zooals de engelsche bladen beweren de clou der tentoonstelling uitmaakt. De nederlandsche regeering heef de inzenders op allerlei wijze geholpen om tot dit resultaai te geraken. Nederlandsch's naam als zuivelprodncent kan er in Engeland niet dan wel bij varen en Nederland zijn ouden naam weder doen herkrijgen, een naam die in de laatste jaren veel geleden had. De friesche maatschappij van landbouw is in Engeland thans bezig, de beroemde Lincolnrammen aan te koopen. ter verbetering van het friesche schapenras. De beruchte inktwerper in Amsterdam die ettelijke dames-toiletten heeft bedorven, is door de deskundigen ontoe rekenbaar verklaard, en zal dus wel weder worden vrijge laten. Dames past op uw kleedij. De ontstemming in Rotterdam onder de stuwadoors firma's over den aanslag in de gevurenklasse duurt voort. Van andere zijde verneemt men nu dat er onder de firma's zijn die zelve veel schuld hebben, daar zij de loonlijsten niet goed hebben ingevuld, en zoodoende voor minder loon premie betaalden dan zij werkelijk verplicht waren. De goeden moe ten nu met de kwaden lijden, en misschien zal het latei- mogelijk blijken, als werkelijk de loonlijsten goed worden gedeclareerd het percentage der gevarenklasse weder te verminderen. Hoe een dergelijke foutieve opgaaf zoolang door de vingers is gezien geworden zal eens tot klaar heid gebracht moeten worden, daar hieruit dunkt ons blijkt, FEUILLETON. Stotteren in verband gebracht niet vrees. 3) Hft ontwikkelings-proces van het stotteren door nabootsing dat verreweg het grootste gebied bezit, heeft ongeveer net volgende verloop. Bijv Men zal een knaapje, levendig, aannemelijk en intel ligent van aard en wiens ouders, broers, zusters, of familie leden nimmer hebben gestotterd, bij wie zelfs stotteren geheel vreemd is, eenigen tijd in gezelschap brengen van een stotteraar. Wat gebeurt nu? Het knaapje zal, hij het spreken van den stotteraar, dezen om zijne vreemde mondvertrekkingen, oplettend aankijken en daar hij dit spreken begrijpelijkerwijs vreemd en belache lijk vindt (wat ook het geval kan zijn met het verkeerd articuleeren van medeklinkers, woorden en volzinnen) dat spreken met een wilskracht, een betere zaak waardig, na bootsen, zijne gedachten er voortdurend mede bezighouden en daatdoor juist die spiertjes in werking brengen, waardoor een ieder, als hij wil kan stotteren. Men beproeve het slechts. Dit opwekken der stotterspieren wordt bij vorming van het stotteren geïnfluenceerd door de gedachte, eene onwille- :eurige oefening treedt nu in, de neiging wordt sterker en Kerker en het knaapje is bezig zich tot stotteraar 1e vor men. (Het stotteren zich aanwennen.) Onderdrukt men nu die neiging niet spoedig en laat men 1 knaapje den tijd aan deze al meer en meer toe tegeven, 5 worden die spiertjes, bovengenoemd, uiterst gevoelig, zijn niet zoo spoedig wêer te onderwerpen aan den wil niet te stotteren. Als hij met zijn vriendje in gesprek is, t hij dit van tijd tot tijd onwillekeurig en treedt nu het 'duiglijk stotteren in. (u komt de vrees, die op het gestel zulk een grooten oed uitoefent, om een volslagen stoLteraar van hem te en. Het knaapje is sinds eenigen tijd op schoolechter nog in de Fröbel klasse, of in die van het voorbereidend onderwijs. Doch straks wordt het verhoogd en treedt er nu voor hem eene ernstige phase van zijn kindertijd in. Het komt bij den onderwijzer, die dikwijls, wat uiterlijk en stem betreffen, het kind imponeert. Deze richt, nu, met het oog op hem gevestigd, eene eenvoudige vraag tot het kind. Het knaapje wil antwoorden, doch wordt nu, zooals te begrijpen is, bevreesd (timide); dat gewoonlijk met kinderen het geval is, en dan met een bevend stemmetje, niet zelden met tranen in de oogen, maar toch niet stotteren antwoorden. Bij ons stotteraartje is dit niet het geval. Deze, ook zeer timide, zal daardoor de krampachtigheid der stotterspiertjes opwekken en stotterend antwoorden. Bemerkt bet nu, dat de onderwijzer over zulk een ant woord niet tevreden is, de wenkbrauwen fronst en verlangt, dat hij het antwoord zal herhalen, dan gebeurt het niet zelden, dat de spraak geheel en al weigert. Groeit het knaapje in deze stotterperiode verder opduldt de onderwijzer hem in zijne klasse en heeft hij medelijden met hemwordt hij gespaard bij het lessen-opzeggen, lezen en wat dies meer zij, dan wordt de ontwikkeling belemmerd en vormt er zich eindelijk eene gedachte bij den knaap, omtrent zijn stotteren. Hij wordt bevreesd bij het overhooren der lessen, stottert daardoor al meer en meer en vormt er zich zoodoende iets vreesachtigs in hem, dat voor den dag komt, telkens als hij een gesprek moet voeren en een zie kelijk karakter heeft. In dit verloop liggen 3 stadiums opgesloten waarin wij dit soort stotteren kunnen verdeelen in een le Stadium: Het zich aanwennen van het stotteren of het stotteren nog als aanwendsel beschouwd, onderworpen aan den wil van het individu. Als zoodanig kan het spoedig over wonnen worden, daar hier geen langdurige vorming dei- spieren, die bij het spreken haren arbeid verrichten, heeft plaats gehad en ook de gedachte door de vrees niet is aangetast. 2e Stadium: Hel stotteren als werktuiglijk iets (Onwillekeurig stotteren). Dit kan ontstaan, a. doordat me n het niet tijdig genoeg bestreed, waardoor reeds eene zekere spiervorming is ontstaan, die op eigen gezag alreeds arbeidt en ook op het gemoedsleven ten deele heeft kun nen inwerken; wijl teekenen van vrees zich al reeds voor doen bij sommige gelegenheden, bijv. bij boodschappen, waar bij veel gesproken moet worden, b Door erfelijkheid; bijv. als de vader of de moeder stottert of dit gedaan heeft zeer waarschijnlijk dat dan ook in hun kind, of in meer hunner kinderen zelfs, de kiem bij de geboorte reeds aan wezig was en bij de spraakontwikkeling werktuigelijk voor den dag komt. Dit stotteren heeft natuurlijk een ernstiger karakter, dan dat van rubriek a van dit stadium en wel om zijne aangeboren neiging. Wil men dezen toestand met succes behandelen, dan is het m.i. noodig dat het kind uit de ouderlijke omgeving eenigen tijd verwijderd worde, zoodra dit zijn leeftijd toelaat. Het zien van het stotterend spreken van vader of moeder werkt belemmerend op de behandeling tehuis. 3eStadium: Iets ziekelijk vreesachtigs bij de gedachten- uiting, ontstaan door veroudering van het stotteren, waar door gedachtenuiting, zenuwgestel, spraakspieren en gemoeds leven zich geheel naar het stotteren gevoegd hebben. Dit stadium is wel het hardnekkigste in zijn genezing, tenmin ste kan het zijn, te meer nog als het van hereditairen oor sprong is en eischt gewoonlijk een zeer langen tijd van herstel, ja is wel eens niet te genezen door de groote zwakte van wilskracht, nog gevoed door een zoogenaamd idee fixe, dat zich in den lijder eindelijk ontwikkelde. Immers kan het ook anders, als men hij eiken keer, wanneer men moest spreken, zich gekweld heeft met de gedachte: «Als ik er nu maar uit kan komen" of iets dergelijks en voor het feit staande, telkens echec leed? Dit moet wel eind.lijk ons de overtuiging schenken, van het stotteren nooit bevrijd te zullen worden. Wordt vervolgd.)

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3