MET PENSION- EN WONINGGIDS 1 Nieuwsblad AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende h gemeenten Jijvoegsel van „J(et JloemenDaalsch Weekblad' ZATERDAG, 19 SEPTEMBER 1908 No. 38 2" jaargang Het Bloemendotdsch (Mblad Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- a li Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem. Agenda. Brongebouw: 21 September. Algem. vereeniging voor Bloembollencultuur te i'aarlem. Bloemenkeuring. Zondag 20 September. 21/a uur. Matinée, «Harmonie". Vrijdag 25 September. 8 uur. Haarlemsch Muziekkorps. Schouwburg: Zondag 20 September. 8 uur. Jan Smees. insdag 22 September. 8 uur. Mevrouw Warrens bedrijf. Vöensdag 23 September. 8 uur. Koninklijke Letterlievende enigiDg J. J. Cremer. Zonnestraaltje en Frans Hals. Donderdag 24 September. 8 uur. Die Lustige Wittwe. Zaterdag 20 September. 8 uur. Simone en De gemoedelijke Commissaris. o u c e r t z aal de Kroon. Dinsdag 22 September: 8 uur. Afsaheids-Concert, Henri Wilhelmus. Wie niet licht iets verstaat, kan niet heel verstandig zijn. Nationale Mi li t i e. Ambtelijke Keuring van Lotelingen. Mededeelingen. De Burgemeester der Gemeente Bloemen daal Gevolg gevende aan een namens den Minister van Binnen- landsche Zaken tot hem gericht verzoek; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister ingekomen ambtsberichten personen zijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen water, is verplicht te gedoogen en toe te laten, dat daarin, mits met inachtneming dezer verordening, buizen worden gelegd of geplaatst, gehouden en onderhouden ten behoeve van werken en inrichtingenin het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid opgericht, en dat te dien einde de weg- of brug bedekking wordt opgebroken, in gravingen worden gemaakt, tijdelijk materialen worden opgeslagen en opmetingen worden verricht, in één woord, alles gedaan wat voor het leggen en de instandhouding der buizen en andere geleidingen wordt vereischt. De in het eerste lid van dit artikel opgelegde verplich tingen gelden evenzeer voor het hebben en herstellen van buizen welke, bij het inwerking treden dezer verordening, reeds in een weg, brug of water ten behoeve van werken en inrichtingen, in het belang der openbare orde, zedelijk heid en gezondheid opgericht, zijn gelegd. Art. 2. Met de in art. 1 dezer verordening bedoelde werkzaam heden wordt niet aangevangen vóórdat Burgemeester en Wethouders ten minste tweemaal vier en twintig uien te voren daarvan schriftelijk hebben kennis gegeven aan den eigenaar of gebruiker van of aan hem, die eenig zakelijk of persoonlijk recht uitoefent op den weg, de brug of het water, voorzooveel deze personen aan Burgemeester en Wethouders bekend zijn uit den legger der wegen en voet paden der gemeente Bloemendaal of uit andere bescheiden, welke ter gemeentesecretarie berusten. T d i» L/.4- nnim4n KJ Kn/Jr 1 In lrn n n i ortn tri n nrnvdf tTOl'. heden zijn bij voortduring van den meest vriendsehappelijken aard. Veel is er in moederland en koloniën dat tot erkentelijkheid stemt. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijn selen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen be vredigend is. Het gevaar dat door het optreden van het mond- en klauwzeer den veestapel bedreigde, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de moei lijkheden op de geldmarkt, de toestand van handel en nijverheid. Het scheepvaartverkeer over enkele nederlandsche havens is in dit jaar geringer dan in 1907. Dientengevolge geeft het scheepsvaartbedrijf, in het bijzonder de algemeene vracht vaart, onbevredigende uitkomsten. In meer dan eene gemeente trof door deze oorzaken werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting-invoering in het gouvernement Sumati'a's Westkust heeft in dat gewest ongeregeldheden doen ontstaan, die de regeering diep betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers. De kolonie Curasao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient de wijze waarop zoo hier te lande als in de koloniën burgerlijke en militaire landsdienaren zich van hun plicht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vordert, afge- van Zaterdag 12 September 1908. Burgemeester en Wethouders der ge- V j?' meente Bloemendaal maken bekend.dat mededeelingen. n een alschritt van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1908, ge durende vijf maanden, van den 18en Augustus 1908 tot en met den 17en Januari 1909 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. bloemendaal, den 18en Augustus 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, A. J. van deb Flier. A. Bas Hacker. Wat het verstand goed doordacht heeft, voert de werkzaamheid snel uit. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van 1 sen en j2 uur behalve Zon- en Feest- spreetnren. dagen. H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 1"2 uur. J. Th. Bornwater, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 1 2 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 12l uur Wie hebben dikwijls van anderen een afkeer, zelfs vóór we hen in hun karakter hebben leeren kennen. Nu het «speelseizoen" als begonnen.kan Tooneel. worden beschouwd en er overal weder leven in de brouwerij komt, vraagt ook de tooneel-rubriek een wat minder stiefmoederlijke behan deling van ons dan zij in het stille zomerseizoen onderging. En hieraan kan gevoeglijk worden voldaan, daar er naar wij vertrouwen, voldoende stof zal zijn om dit gedeelte van ons weekblad te geven wat het toekomt. Begmnen wij met te wijzen op de ijverige en volhardende pogingen van den heer G. J. van Gasteren, pachter van den schouwburg aan den Jansweg te Haarlem. In ons nummer van 11 April 1.1. schreven we nog dat deze heer zich in den loop van den verschenen winter, niet altijd tot zijn voordeel, geregeld veel moeite heeft getroost te Haarlem datgene te geven, wat op de hoogte was van den tijd, en dat, hoe meer Bloemendaal den heer Van Gasteren steunt, des te meer zekerheid wij hebben, dat in onze nabijheid steeds meer werkelijke kunst zal worden gegeven. Dit laatste nu, mag wel eens tweemaal gelezen en daarna behartigd worden, want niet voor niets klaagt de heer Van Gasteren over de ontzettende concurrentie, die hem door Amsterdam wordt aangedaan en die o.i. toch niet van zooveel gevolg behoefde te zijn, daar in den hier besproken schouwburg de nieuwste stukken gegeven worden en men hierheen gaande, onder meer het groote en niet te miskennen gemak heeft vroeg thuis te zijn. 197 Wat, den schouwburg zelf aangaat, herinneren we ons nog een uitspraak van mevrouw Kleine-Gartman, een tot oordeelen bevoegde dus, die verklaarde dat de accoustiek der zaal zoo goed is als men maar wenschen kan. Daar nu de eerste tooneelgezelschappen van ons land in het komend seizoen hier voorstellingen zullen geven, en de nieuwste stukken op hun repertoire hebben, is dit volgens onze meening een grondige reden den schouwburg te Haarlem boven dien te Amsterdam de voorkeur te geven. Des te meer klemt dit nu de heer Van Gasteren voor abonnementskaarten een naar het ons voorkomt, zeer voor- deelig tarief heeft vastgesteld, zoodat balconkaarten f 24. stalleskaarten f21.parketkaarten f 18.front-logekaar- ten f 15.parterrekaarteu f 12.zijlogekaarten f9. en amphitheaterkaarten f 6.per dozijn kosten. Deze abonne- mentsvoorwaarden zijn geldig voor de voorstellingen van «Het. NederlandsciiTooneel", dat met 1 October komt, van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap", onder directie van P. D. van Eijsden, (komt 10 October) van de Nederlandsche Tooneel vereeniging, van de Naamlooze Vennootschap «Het Tooneel", onder directie van Willem Rooijaards en Willem Stumpff Jr. (die 22 September alhier een eerste voor stelling geeft met Vondel's Aclam in Ballingschapi en van «De Hagespelers", onder leiding van Eduard Verkade. Vermelden wij nu ten slotte nog, dat morgen (Zondag) avond een, naar ons werd verzekerd, goed verzorgde voor stelling gegeven wordt door het «Groninger Tooneelgezel schap" onder directie van Corn. Smits. Opgevoerd zal worden Haar Thuis, van Herman Sudermann, met mevrouw Smits- Grader als Magda Genoemd gezelschap treedt dezen winter op in den grooten schouwburg te Groningen en beschikt over goede tooneelkrachten. Piet er Simpel. Hoffelijkheid is het grootste politieke toovermlddel der grooten. Avondcursus. Uit andere ge- Haarlem. De winteravondcursus, die meenten. aan de school voor kunstnijverheid ge geven wordt, zal Maandag 5 October worden hervat. Leerlingen, die een of ander kunstambacht beoefenen en in de praktijk werkzaam zijn, kunnen dezen cursus bijwonen, mits zij aan de eischen van toelating kunnen beantwoorden. Daar de behoefte zich in Haarlem sterk deed gevoelen zal aan den avondcursus eene afdeeling voor het teekenen naar het naakt en gekleed model worden verbonden. Teneinde tot dezen cursus te worden toegelaten moet de candidaat de gewenschte voorstudies hebben doorloopen. De directeur der school geeft daaromtrent nader inlich tingen. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is thans tentoongesteld eene reeks afbeeldingen betrekking hebbende op de binnenarchitectuur die ons een over zicht geeft omtrent de opvatting, welke op dit gebied in Dresden, Stuttgart, Darmstadt en andere plaatsen van Duitschland in den laatsten tijd heerschende is. Wij zien er de meest duidelijke voorstelling van binnen huizen met hunne verschillende vertrekken, hunne meubi leering en stoffeering. Zondag is de toegang kosteloos. Haarlemsche onderwijzers. Wij meenden tot nu toe, dat, indien haarlemmers in de prak tijk van het leven iets leeren wilden zij b.v. naar rotterdammers moesten zien en niet naar amsterdammers, die onder voorgaan van het Handelsblad verslapte lieden. De afdeeling Haarlem van den doorluchtigen bond van nederlandsche onderwijzers, dacht daar anders over en bracht 1.1. Dinsdag te Haarlem twee amsterdamsche ras-bonders te gast aan wier optreden en ontvangst Haarlem en omstreken hebben kunnen zien en hooren van wat allooi (afgezien van de meerdere of mindere bruikbaarheid van zijne leden) de bond is. Men ziet, men hoort, men voelt het, die bond is van hetzelfde allooi als de sociaal democratische arbeiderspartij en dus dat hij in naam een ideaal doel najagend, inderdaad niet anders beoogt dan machtsverplaatsing en bezit voor zich de bond is een politiseerende vakvereeniging, voor wie het onderwijs niet anders is dan het stramien waarop zij de figuren harer op roerige en hebzuchtige 'bedoelingen borduurt. Of dit van de zijde harer leden zal worden tegengesproken is van even weinig gewicht als hun spreken over de belangen van het onderwijs, waarbij zij bedoelen hunne eigene. Er ging 1.1. Dinsdagavond telkens een grijns van hebzucht dooi de bovenzaal der Vereeniging als Ketelaar of Lamers met geflikflooi van de aanwezige onderwijzeressen en onderwijzers het woord salarisregeling maar noemden, en met verbazing werd daar getroffen iedereen, die wat afweet van het open bare maatschappelijk leven en de onbruikbaarheid van de meeste onderwijzers daarin, over het feit, dat onder die honderden edelaardige juffrouwen en geniale zich opwindende jonge mannen geen enkele zoo geniaal en zoo edelaardig was om op te springen en uit te roepen: «zit ons toch «niet te pluimstrijken, hengel toch niet met misselijke aardig- heden naar ons kinderachtig applaus, maar kom met cijfers, «betrouwbare immers bewijsbare gegevens ons voorrekenen «en aantoonendat in dezen tijd, in ons land, eene veror- «dening gelijk de haarlemsche raad staat aan te nemen, «onredelijk dus onnut, en onrechtvaardig is". Woorden om te beschrijven de ploertige wijze waarop achter in de zaal de heeren van der Ley (zelfs door oudere onderwijzers) en mr. Tiel stiekem gehoond werden terwijl zij spraken en daarentegen aan de lippen werd gehangen van een Ketelaar met zijn platte amsterdamsche uitspraak door menschen die de kinderen van ons volk moeten leeren spreken, van Kete laar en van Lamers die gewone laag-bij-de-grondsche politici als zoovéle typen van rechts en links, van den katheder liegende en vleiende, die woorden 1 wij hebben ze niet. Ons volk verkeert in een toestand van overgang, in het oude zit veinzerij en het is voor een deel rot, het nieuwe is voor een deel voos of zuiver hebzucht, in zulk een tijd perk het gezag aan te vallen is laf, dat laffe te doen is het gewone werk der sociaal-democratie en onder meer ook van den bond van Nederlandsche onderwijzers. Waar gaat dit heen Naar een onderdrukking van die beide of van eene algemeene reactie bestaande in een stugge handhaving van het gezag en een gestrenge toepassing van onze ge brekkige wetgeving, naar formalisme en verharding in plaats

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3