MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad AERDENHOUT BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende n gemeenten 2« jaargang ZATERDAG, 19 SEPTEMBER 1908 No. 38 Het Bloemendaalsch Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe-"- taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- «I II [53 Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Haarlem. Agenda. Brongebouw: 21 September. Algem. vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Bloemenkeuring. Zondag 20 September. 2l/!t uur. Matinée, «Harmonie". Vrijdag 25 September. 8 uur. Haarlemsch Muziekkorps. Schouwburg: Zondag 20 September. 8 uur. Jan Smees. insdag 22 September. 8 uur. Mevrouw Warrens bedrijf. Vóensdag 23 September. 8 uur. Koninklijke Letterlievende eniging J. J. Cremer. Zonnestraaltje en Frans Hals. Donderdag 24 September. 8 uur. Die Lustuje Wittwe. Zaterdag 20 September. 8 uur. Simone en De gemoedelijke Commissaris. Concertzaal de Kroon. Dinsdag 22 September: 8 uur. Afscheids-Concert, Henri Wilhelmus. Wie niet licht iets verstaat, kan niet heel verstandig zijn. Nationale Militie. Ambtelijke Keuring van Lotelingen. Mededeelingen. De Burgemeester der Gemeente Bloemen daal Gevolg gevende aan een namens den Minister van Binnen- landsche Zaken tot hem gericht verzoek Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er blijkens bij voornoemden Minister ingekomen ambtsberichten personen zijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voorspiegelen iu staat te zijn, tegen betaling van eene som gelds, de af keuring van lotelingen voor den dienst der militie te verkrijgen waarschuwt de lotelingen dezer Gemeente voor bovenbedoelde praktijken onder ver wijzing naar artikel 206 van het Wetboek van Strafrecht, onder meer inhoudende Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat maken 2o. hij die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien in het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd vestigt er voorts hunne aandacht op: dat de bemoeiingen van de hiervoren bedoelde personen in geen enkel opzicht de afkeuring kunnen bevorderen. De raadpleging dier personen zal den lotelingen niet anders dan noodelooze kosten berokkenen, omdat bij werkelijke on geschiktheid voor den dienst, ook zonder hunne bemoeiingen, de afkeuring niet kan uitblijven. Bloemendaal, den 17 September 1908. De Burgemeester voornoemd, A. Bas Backer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal maken bekend, dat een afschrift van het le aanvullingskohier der belasting op de bonden voor het dienstjaar 1908, ge durende 5 maanden, van den 17 September 1908 tot en met den 16 Februari 1909, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Bloemendaal, den 17 September 1908. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, (w.g.) A. J. van der Flier, (w.g.) A. Bas Backer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemendaal m' ken bekend, dat een afschrift van het kohier der school- dbelasting over het dienstjaar 1908, 2e kwartaal, goed gekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, bij i besluit van den 9 September 1908, No. 30, gedurende l maanden, van den 17 September 1908 tot en met den 16 Februari 1909, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Bloemendaal, den 17 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, (w.g.) A. J. van der Flier. (w.g A. Bas Backer. De Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne ver gadering van 23 Juli 1908 is vastgesteld de volgende verordening Verordening betreffende bet 1 eg gen, plaat sen en houden van buizen en andere gelei dingen ten behoeve van werken en inrich tingen in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid opgericht. Art. 1 De eigenaar of gebruiker van benevens degene, die eenig zakelijk of persoonlijk recht uitoefent op een weg, brug of water, is verplicht te gedoogen en toe te laten, dat daarin, mits met inachtneming dezer verordening, buizen worden gelegd of geplaatst, gehouden en onderhouden ten behoeve van werken en inrichtingenin bet belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid opgericht, en dat te dien einde de weg- of brug bedekking wordt opgebroken, in gravingen worden gemaakt, tijdelijk materialen worden opgeslagen en opmetingen worden verricht, in één woord, alles gedaan wat voor het leggen en de instandhouding der buizen en andere geleidingen wordt vereischt. De in bet eerste lid van dit artikel opgelegde verplich tingen gelden evenzeer voor het hebben en herstellen van buizen welke, bij het inwerking treden dezer verordening, reeds in een weg, brug of water ten behoeve van werken en inrichtingen, in het belang der openbare orde, zedelijk heid en gezondheid opgericht, zijn gelegd. Art. 2. Met de in art. 1 dezer verordening bedoelde werkzaam heden wordt niet aangevangen vóórdat Burgemeester en Wethouders ten minste tweemaal vier en twintig uien te voren daarvan schriftelijk hebben kennis gegeven aan den eigenaar of gebruiker van of aan hem, die eenig zakelijk of persoonlijk recht uitoefent op den weg, de brug of het water, voorzooveel deze personen aan Burgemeester en Wethouders bekend zijn uit den legger der wegen en voet paden der gemeente Bloemendaal of uit andere bescheiden, welke ter gemeentesecretarie berusten. Iu de in het eerste I'd bede. 1de kennisgeving wordt ver meld, welke werkzaamheden zullen worden verricht benevens door wie, de wijze waarop en de tijd, binnen welken. Art. 3. Wanneer voor bet verrichten van de in art. 1 dezer verordening bedoelde werkzaamheden, krachtens wettig voor schrift, eene publiekrechtelijke vergunning wordt vereischt van het rijk, de provincie Noordholland of eenig geheel of gedeeltelijk binnen de gemeente gelegen waterschap, zoo kunnen deze werkzaamheden niet worden verricht, voordat deze vergunning is verleend. Art. 4. Onder weg of brug wordt in deze verordening verstaan iedere weg, brug, straat, voetpad, berm, trottoir, steeg, plein, markt, plantsoen, open plaats of slop, dewelke of hetwelk al of niet voor den publieken dienst bestemd, feitelijk voor een ieder toegankelijk is. Onder water wordt verstaan ieder kanaal, gracht, sloot, waterleiding of ander water, dewelke of hetwelk voor een ieder bevaarbaar is. Art. 5. Als werken en inrichtingen, in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid opgericht, worden onder meer beschouwd gasfabrieken, waterleidingen en rioleerings- werken, al zijn of worden zij door particulieren aangebracht en wat de laatste betreft, ook al dienen zij tot afvoer van vuil uit particuliere woningen. Art. 6. Overtreding van art. 1 dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal, gehouden den 23sten Juli 1908. De Secretaris, De Voorzitter, (get.) A. J. van der Flier. (get.) A. Bas Backer. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland volgens hun berigt van den 5den Augustus in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 18den Augustus 1908. Er zijn regelen voor het geluk: want voor den wijze is niet alles toeval. De zitting der kamers der staten generaal Hilllieillandsch is door den minister van binnenlandsche Overzicht. zaken mr. Heemskerk gesloten, en door de ministers bij monde van mr. Heems kerk namens H. M. de Koningin geopend met de volgende rede. Mijne Heeren! De Koningin, tot Haar leedwezen verhinderd in uw mid den te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zitting der staten-generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de regeering der republiek Venezuela is eene storing gekomen, naar welker vreedzame opheffing door Harer Majesteits regeering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige buitenlandsche mogend heden zijn bij voortduring van den meest vriendschappelijken aard. Veel is er in moederland en koloniën dat tot erkentelijkheid stemt. Nochtans zijn er ook eenige minder gunstige verschijn selen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeld dat de toestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen be vredigend is. Het gevaar dat door het optreden van het mond- en klauwzeer den veestapel bedreigde, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de moei lijkheden op de geldmarkt, de toestand van handel en nijverheid. Het scheepvaartverkeer over enkele nederlandsche havens is in dit jaar geringer dan in 1907. Dientengevolge geeft het scheepsvaartbedrijf, in het bijzonder de algemeene vracht vaart, onbevredigende uitkomsten. In meer dan eene gemeente trof door deze oorzaken werkloosheid een deel der arbeidende bevolking. De belasting-invoering in het gouvernement Sumatra's Westkust heeft in dat gewest ongeregeldheden doen ontstaan, die de regeering diep betreurt, ook met het oog op de gevallen slachtoffers. De kolonie Curasao ondervindt schade door de verstoring van het verkeer met Venezuela. Lof verdient de wijze waarop zoo hier te lande als in de koloniën burgerlijke en militaire landsdienaren zich van hun plicht kwijten. De toestand van 's lands financiën eischte zooveel mogelijk beperking bij de voorstellen tot uitgaven en vordert, afge zien nog van hetgeen later noodig zal zijn voor de uitvoering van sociale hervormingen, duurzame versterking der middelen tot behoud van het financieel evenwicht. Daartoe zullen u wetsontwerpen worden aangeboden tot herziening en verhooging van het recht van successie en tot invoering van eene algemeene inkomstenbelasting met eene kapitaalsbelasting als aanvulling, ter vervanging dei- vermogens- en bedrijfsbelasting. Ten einde te voorzien in het tekort voor het volgend dienstjaar, zullen u voorstellen bereiken tot heffing van een matig aantal opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, waarvan de opbrengst in de toekomst zal kunnen strekken tot aequivalent van eene verlaging van den accijns op de suiker. Verschillende wetsontwerpen, behalve de reeds te voren toegezegde, zullen u eerlang bereiken, waaronder tot herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennootschappen tot wijziging van het zeerechttot herziening van de bepa lingen van het Burgerlijk Wetboek, ten aanzien van de verplichting tot vergoeding van schade door onrechtmatige daad ontstaantot regeling van de aansprakelijkheid voor schade door automobielen veroorzaakt; tot gedeeltelijke her ziening van het Eerste Boek van het Wetboek van Straf recht tot regeling van de banken van leeningtot het vaststellen van bepalingen omtrent de toekenning van pen sioen aan de weduwen en weezen van militairen beneden den rang van officier behoorende tot de zee- en landmacht tot wijziging van de wet op het militair onderwijstot herziening der wet tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht en de veeartsenijkundige politietot beperking van den Zondags- en den nachtarbeid in het broodbakkers bedrijf, alsmede eenige voorstellen van bijzonder dringenden aard ter herziening der Ongevallenwet. Plannen tot verbetering van de Maas tusschen St. Andries en Hedikhuizen, zoomede van den Gelderschen IJsel, zijn in overweging. Voortgegaan wordt met het bevorderen van de totstand koming van spoorweglijnen, welke aan de locale verkeers- behoeften voldoen. Van de bestuursbemoeiingen met het financieel beheer in de zelfbesturende landschappen van den oostindischen Ar chipel mogen voor de welvaart dier landschappen goede vruchten worden verwacht. Het bezoek van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië aan Atjeh heeft tot een helder inzicht in den gang van zaken aldaar geleid en duidelijk den weg tot bevrediging van dat gewest aangewezen. Gewichtige aangelegenheden zullen ook dit jaar uwe aandacht en toewijding vragen. Moge God Zijn zegen op uwen arbeid doen rusten. In naam der Koningin verklaren wij de zitting der staten- generaal te zijn geopend. Den ministers wordt na het uitspreken dezer rede door de commissie uitgeleide gedaan en, nadat zij in de zaal is terug gekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. Om over de voorgestelde maatregelen die genomen moeten worden om de finantiën te versterken, thans een oordeel ten beste te geven, zoude op zijn minst genomen voorbarig kunnen genoemd worden. Ons trof in het bijzonder een zin waar sprake is van de vermindering van den suikeraccijns. Kan deze tot stand worden gebracht door dit ministerie,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5