200 zoo verdient het den dank der geheele natie, want suiker is een der beste en goedkoopste voedingsmiddelen (van accijns ontdaan). Suikergebruik doet alkoholgebruik afnemen. Het japansche leger heeft steeds op marsch een zekere hoeveelheid suiker in den ransel, omdat de japanners geleerd hebben dat er geen goedkooper en gemakkelijker te ver voeren voedingsmiddel bestaat dan suiker. Op een kwart mijl van Djeddah in Arabië is een javaan- sche pelgrimskaravaan totaal uitgeplunderd door roovende Bedouinen. 25 kameelen, al de bagage en geld, te zamen 25.000 pond sterling f 300.000, werden door de pelgrims verloren. Het ware te wenschen dat door dit ongeval de lust bij onze Javanen, om ter pergrimstocht te gaan naar Mekka, be koelde wij hebben toch in Indië en in onzen geheelen Archipel steeds last van de Hadsis, die de bevolking, waar het kan, tegen ons gouvernement opzetten en op kosten der bevol king leven. Sommige stoomvaartlijnen zouden er schade bij lijden, maar dit weegt niet op tegen den slechten invloed die de Hadsis op de bevolking uitoefenen. De sultan van Assahan doet een tocht door ons land volgens berichten uit het oosten en noorden van ons land heeft hij kunnen ondervinden, hoe de spoorwegregelingen niet moeten zijnhij zelve werd gedwongen overal zich op te houdt n, en kwam eerst 's nachts 12 uur in Groningen aan. Het mag een gunstig teeken des tijds genoemd worden als de inlandsche vorsten ons land bezoeken, daardoor wordt de onderlinge band steviger en hechter. De sultan van Riouw ook indertijd in ons land, verbaasde zich dat bij een groote buitenpartij, door den toenmaligen minister van koloniën Cremer gegeven, het hollandsche publiek zich zoo fatsoenlijk bij de buffetten gedroeg, hij scheen niet veel gewend te zijn van de Europeanen in zijn land. De hoofdredacteur van het Handelsblad, Charles Boissevain gaat nog door op de hem eigenaardige wijze te causeeren over Indië. Hij doet daarmede een goed werk, want bedroe vend mag het genoemd worden hoe weinig de gemiddelde Nederlanders van ons Indië afweten, en hoe weinig hun eigenlijk Indië interesseert. Door de stormen die wij in de laatste weken gehad hebben is er aan de boomvruchten overal groote schade toegebracht. In de Betuwe, Utrecht enz. is er voor ettelijke duizenden schade. De zalmvisscherij op onze groote rivieren levert weder slechte resultaten op, in Bonn klaagt men nota bene dat in Nederland te veel zalm wordt weggevangen. De personen die veel voor vogels voelen en de vischkweekers, zijn in lijnrechten strijd met elkaar, de eene partij pleit voor het beschermen van musschen, reigers en schollevaars, de andere partij waaronder de Heide-maatschappij wil ze vernietigen en liefst met rijkssubsidie. De heer G. F. ten Houten, zelf een deskundige op het visscherij-gebied, acht het gevaar dat schollevaars en reigers opleveren niet zoo groot, de mensch zelve is de grootste vernietiger van den visch-rijkdom onzer zeeën en rivieren, door het onoordeelkundig opvangen van kleine visch en kuit. De heer ten Houten doet zeer interes sante mededeelingen in het jaarverslag der Ned. Visscherij over de zeehonden, die onze zalmen buitengaats op de erbarme lijkste wijze vermoorden en verminken. Die oogenschijnlijk logge dieren kunnen zich in het water zeer vlug bewegen, zien voortreffelijk, hun gehoor is zeer scherp, hun reuk eveneens. Op de zalmmarkt te Kralingen kwamen 62 duizend gebeten zalmen voor, de vraag is nu hoeveel zijn er in zee verslonden. Op zeehonden moet volgens ons, dus zooveel mogelijk jacht worden gemaakt, hier in ons land wordt het vleesch niet gegeten, wel in Zweden en noordelijker landen, waai de geheele zeehond wordt gebruiktin Groenland bijv. worden de darmen gegeten of tot ramen kleeren of gordijnen ge maakt, het met zeewater gemengd bloed wordt gekookt en als soep gegeten, of men laat het bevriezen en gebruikt het als lekkernij. De hoop vervalscht dikwijls de waarheid. Denemarken maakt thans een moei- Buiteillandsch lijke crisis door, omdat gebleken is, dat overzicht. de gewezen minister van Justitie, Alberti, het land sinds ettelijke jaren op de ergste manier heeft bestolen en bedrogen. De Boerenspaarbank Zeeland is voor 9 millioen kronen er bij tekort gekomen men is thans bezig het geheele bedrjjf van Alberti te onderzoeken, en vreest dat het bij de 9 millioen niet zal blijven. Alberti had het volle ver trouwen van den koning en van den tegenwoordigen minister president Christenzen, die Alberti steeds de hand boven het hoofd heeft gehouden. Het geheele ministerie heeft zijn ont slag genomen, welk ontslag door den koning is aangenomen. Het is nog niet bekend wie het roer van het deensche schip van staat in de hand zal nemen. In Italië is men niet alleen in de rechterlijke macht maar ook bij de politie bezig schoon-schip te maken. Ergelijke misbruiken, vooral in de gevangenissen, zijn aan het licht gekomen, en dat terwijl men nog nauwlijks be komen was van den schrik, die alom heerschte over de mis bruiken bij de vloot en het leger. De koning en de ministers zijn van goeden wille, het is zoo het schijnt in Italië zeer moeilijk eerlijke ambtenaren te krijgen. In Sicilië is natuur lijk de dief-minister Nasi weder in het parlement herkozen, met dergelijke kiezers moet een gedeelte van het land ge regeerd worden. Zoo langzamerhand komt er licht in de finantieele plannen der duitsche regeering. Geen inkomsten-belasting, geen afschaffing der spoorkaartjes-belasting, maar verhooging der successie-belasting, zelfs invoering dier belasting in de rechte lijn, verder belasting op alkoholische dranken, tabak, elec- triciteit, voedingsmiddelen enz. De rijkskanselier en de minister van finantiën zullen een harde dobber hebben om hun plannen te doen slikkener wordt in de regeeringsbladen wel gewezen op terugkeer tot den ouden duitschen eenvoud, op het dure bouwen wat de regeering tot nu toe deed, evenwel wordt niet gesproken over de noodzakelijkheid van minder kanonnen, minder schepen niet wordt gewag gemaakt van 's keizer's voornemen om van zijn traktementsverhooging af te zien. Vergete men toch niet dat Duitschland in 1877, 16 millioen schuld had, in 1900, 2300 millioen en in het jaar 1908, 4J/4 milliard; waarvoor 'sjaarlijks 160 millioen rente moet betaald worden. Geen wonder dan ook dat zoo vele Duit- schers, het sliebe Vaterland" verlaten en elders hun heil zoeken, alwaar zij niet zoo »gemassregelt" worden, en niet zoo veel belasting moeten betalen. De duitsche keizer heeft zich in den Elsas verlustigd in de groote manoeuvres, die zeer goed van stapel liepen het in- en uitladen van duizenden manschappen met materiaal en paarden ging alles even correct en snel. Een oogenblik is er sprake van geweest dat de keizer de fransche grens zoude passeeren, om een mooien uitkijk te hebben op de Vogesen. Op het laatste oogenblik is het bezoek weder afgecommandeerd. In Marocco kunnen de Duitschers niet nalaten Moulah-Hafid tegen de Franschen op te zetten, anders kan men het toch kwalijk noemen. Want waar alle mogendheden geduldig wachten wat de voorstellen zullen zijn van de europeesche mandatarissen, Frankrijk en Spanje, gaat Duitsch land zijn eigen politiek volgen, een politiek die met Abdul Azis reeds zoo verderfelijke gevolgen had. Het voorstel van Frankrijk en Spanje is thans ingekomen, en daarin worden de voorwaarden medegedeeld waarop de mandatarissen voor stellen, dat Moulah-Hafid als keizer van Marocco door de mogendheden zal erkend worden. Frankrijk heeft ondertusschen erg veel last met de onaf hankelijke noorsche stammen en is zoo gelukkig geweest bij Bou-Nenib een groot leger (Harka) van 20.000 man met 5000 man te verslaan, en op de vlucht te jagen. Moulah Hafid is nu ook uit den hoek gekomen, en heeft door zijn grootvizier een circulaire aan de vertegenwoordigers der mogendheden te Tanger gezonden, een circulaire of mede- deeling, die zeer veel tusschen de regels doet lezen, en niet precies duidelijk kan genoemd worden. Turkije's sultan doet al zijn best om zijn oude euveldaden te doen vergeter,, en geeft uit eigen beweging veel waarde terug door hem aan zijn geliefde onderdanen vroeger, op raad van valsche vrienden zooals hij zegt, ont nomen. Erg dankbaar is de sultan niet voor de trouwe, blinde volgelingen van zijne vroegere uitzuigingspolitiek. Vele bezadigde Ottomanen zijn wel bevreesd dat alles te gauw van stapel loopt en vreezen voor eene reactie, als het heirleger ontslagen gunstelingen niet meer te eten heeft. De Turkomannen aan de perzische grens zijn nog maar matig ingenomen met de aanstaande constitutie, en moeten met geweld worden bedwongen. De shah reageert nog niet op den goeden raad van Rus land en Engeland, om aan Perzië weder een parlement te geven. Bij de geboorte van een zoon heeft de shah amnestie beloofd aan vele politieke gevangenen, mits ze Perzië ver laten, en dus hun vaste eigendommen achterlaten. Wij zouden een dergelijke amnestie een verbanning noemen. De shah zal wel meesmuilen over rusland's raad, en denken aan de vos die de passie preekt. In Tabriz is de regeering nog niet de baas en wordt af en toe met ongelijk succes gestreden tus schen revolutionairen en regeeringstroepen. Alle handel en nijverheid staat ondertusschen in Perzië stil, en het land verarmt met den dag. Het encharistisch congres is den lOden September in Londen geopend. Zondag 11. heeft de groote optocht in de straten plaats gehad, op verzoek van minister Asquith is de heilige hostie niet medegedragen, daar dit door een wet, nog onder Elisabeth bekrachtigd, verboden was, de wet zelve dateert uit den tijd van Karei II. Alles is in de beste orde afgeloopen, de katholieken hebben, even als de protestanten, hun zin gehad, waardoor ernstige ongeregeldheden zijn voor komen. Zondag heeft de Duke van Norfolk, het hoofd dei- katholieken in Engeland, de grootwaardigheidsbekleeders die ten congresse waren opgegaan, bij zich op Arundel aan een maaltijd vereenigd. De aartsbisschop van Utrecht was ook onder de genoodigden. De processen maakten een grootschen indruk. De kardinaal Vanutelli, 14 aartsbisschoppen, 6 bisschoppen, 20 abten, honderden priesters en duizenden geloovigen uit alle landen der aarde overgekomen, schreden voort in Westminster onder begunstiging van prachtig September weer. In het noorden van groot Brittannië heerscht nog veel werkeloosheid, vooral in Glasgow, waar het tot een botsing met de politie kwamde iersche bevolking is daar zeer talrijk en protesteert gaarne. De hopoogst in Kent valt niet mede, de tallooze paupers uit Londen, die jaarlijks naar Kent trekken om iets te ver dienen, lijden groote ontbering en armoede, waartegen de publieke liefdadigheid weinig vermag. Het bouwen van groote schepen voor de koopvaardij- of liever passagiers-vloot gaat steeds zijn gang. Thans is er weder een schip voor de White Star-Line op stapel gezet 280 Meter lang, en 38 Meter breed. De Lusitania en Mauritania waren 240 M. lang en 23 M. breed, met hen dacht men het maximum bereikt te hebben. De nationale party in Frankrijk kan het maar niet verkroppen dat de Dreifus-zaak beëindigd is. Ter gelegen heid van het geding tegenover Gregory, die een aanslag op Dreifus pleegde ter gelegenheid van Zola's bijzetting in het Pantheon, werd weder hevig tegen Dreifus uitgevaren. Gregory werd vrijgesproken door de jury, niet omdat men diens daad goedkeurt, maar om niet weder de Dreifus-ge- schiedenis aan de orde te krijgen. Een jury doet soms erg raar, en nooit is vooruit te bepalen, naar welken maatstaf zij zal oordeelen. Vele jury-leden zoowel in Frankrijk als in Duitschland hebben als vast beginsel aangenomen nooit iemand schuldig te verklaren. Dit vernamen wjj van de per sonen zelve. Gelukkig land dat nog niet met deze fraaigheid begiftigd is. Orville Wricht de luchtvaarder in Amerika, heeft met zijn aereo-plane gedurende 1 uur 5 minuten bij Washington in de lucht gevlogen. De senaat in B el gie heeft het ontwerp tot inlijving van den Congo-staat aangenomen; Engeland en Amerika juichen dit zeer toe, zooals zij beweren; willen even wel dat uitdruk kelijk bepaald wordt, dat de vrije handel zal worden gehul digd en de inboorlingen gewaarborgd zijn tegen mishandeling. In de akte van overneming wordt over dit punt huns inziens heen gegleden. In aziatisch Turkije is de lijn Damascus Medina thans gereed en moet nog worden doorgetrokken naar Mekka en aangesloten aan den Bagdad-spoorweg. De aanleg heeft van 19011906 geduurd en kostte 25 millioen francs, grooten- deels bijeengebracht door de geloovigen in Engelsch-Indië, de Bedouinen bewaken de lijn en worden daarvoor betaald door het fransche gouvernement, vroeger vernielden zij steeds de lijn, en zijn nu er bij geïnteresseerd, hetgeen een wijze politiek mag genoemd worden. Elk overtreffen is gehaat, maar zyn heer te overtreffen is of dom of noodlottig. Burgerlijke Stand. +Vtann donderdag 10 September tot Donderdag 17 September. Bevallen: K. Gerritsen-Oldenkamp d; Ondertrouwd: A. F. Franse en A. C. Pander. Getrouwd: N. J. Mouthaan en S. J. J. Zimmerman; J. Ascherman en E. P. Wesseling. Overleden: A. G. Venings 4 m.E. H. van Leeuwen lij.; J. de Looff 8 j. Het is het gewone ongeluk van al het hooggeroemde, dat het niet voldoen kan aan de overdreven voorstellingen* die men zich ervan maakt. De overwintering is een zaak van groote Bijenteelt. beteekenis, waarvan goeddeels het voort bestaan der kolonie en de welvaart van den imker afhangt. Ook nu geldt nog wat in een oud werk over bijenteelt, verschenen in 1S29, te lezen staat: »Het overwinteren der bijen is overal en bij alle systemen het meesterwerk van de bijenteelt." Dit woord van den schrijver, baron von Ehrenfels, is nog waar, hoeveel er sinds dien op het gebied der bijenteelt ook is verbeterd en uitgevonden, want de levensvoorwaarden der bijen zijn nog dezelfde. In den zomer gaat het met de bijen als 't ware van zelf men behoeft er weinig naar om te zien, maar één strenge winter kan in den bijenstal groote verwoestingen aanrichten en den imker gevoelig treffen, indien hij niet de noodige voorzorgen, met zorgvuldigheid en zaakkennis heeft genomen. Allereerst dan moet er in den stok een jonge, gezonde vruchtbare koningin zijn en, zooals we de vorige maal reeds zeiden, een flink aantal jonge werkbijen. Heeft men veel slecht of bochel broed opgemerkt, d. w. z. leege cellen of darrenbroed in werkbijencellen, dan verwijdere men de koningin en zorge voor een hetere: Waar te veel darren zijn, is mogelijk het volk moerloos Zeker is dit echter niet, want zelfs einde September of nog later kan men soms bij normale volken darren opmerken, en zelfs moet het voorkomen, dat darren in den winter mede overblijven. Vooral zorge men voor vrij sterke volken, die naar evenredigheid minder voedsel behoeven dan zwakke men handelt dus in zijn voordeel door zwakke volken op te ruimen, d. w. z. te vereenigen met andereeen zwak volk overwintert slecht en wordt in den regel het volgend jaar een schadepost. Te weinig wordt dit door imkers bedacht. Als gemiddelde hoeveelheid honig, door een bijen volk voor den winter benoodigd, kan men rekenen 2025 pond beter is het iets te veel dan te weinig, want zuinig heid of hebzucht wreekt zich. De honig moet in verzegelde cellen voorhanden zijn, anders neemt hij licht vocht op, kan zuur worden en de roerziekte veroorzaken. Tijdige voedering is derhalve gewenscht, opdat de bijen de voorraad nog kunnen verzegelen. Niet alle cellen mogen gevuld zijn, dit zou voor de bijen te koud vezen, men geven daarom raten, alleen van boven met honig gevuld en van onderen met ledige cellen. Bevinden zich in de kast halfraampjes, dan lette men er op dat de bijen steeds gemakkelijk bij den honig kunnen komen, door passende strooken raat in te voegen als de tusschenruimte meer dan 7 millimeter bedraagt. Om te voor komen, dat de bijen gedurende de winterkou langs de koude zijkanten der raampjes behoeven te gaan om den honig te krijgen, maken wij in de bovenste raten met een mes eenige doorgangen. Zoo zij men op alles bedacht. Nog enkele wenken geven we in het volgende stukje. Er bestaat geen schoonheid zonder verzorging. De twee schepen, die er nu voor de Diversen. White Star Line worden gebouwd bij Harland and Wolff te Belfast, zijn beide grooter dan de Onoverwinnelijke V1 0 01. De Spaan- sche Armada mat, alle schepen bijeengenomen, 59,120 ton, de Olympic en Titanic, de twee White Star-monsters, zullen elk ongeveer 60,000 ton meten. Ter verdere vergelijking zij nog vermeld, dat de Mauretania nagenoeg 32,000 ton meet, de Lusitania 31,500, de Rotterdam ruim 24,000 ton. De lengte van Olympic en Titanic zal ongeveer 300 M. zijn, de breedte 24 M. De vaart zal 21 zeemijl bedragen. Ze zullen elk ongeveer 21 millioen kosten. Het is een dubbel genot om te gaan met menschen van helder oordeel, bijval oogstend van hetgeen men zegt, en nut van hetgeen men hoort. Feuilleton Wegens plaatsgebrek moest het vervolg feuilleton blijven liggen tot een volgend nummer. Vriendschappelijke omgang moet een leerschool der kennis zijn. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 20 Sep tember voorm. 10 uur, Ds. J. W. Knottenbelt, pred. te Haarlem. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 20 September voorm. 7 en 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 20 September Kerkelijke dienst te 7£ en 10 uur. Wie vlijt en gave mist, blinkt nooit uit. Op het concert den 22sten September Kunst. a. s. in de Kroon worden voorgedragen door den heer Henri Wilhelmus piano- werken vanJ. S. Baeh-RusoniF. SchubertL. van Beet hoven A. ScriabineH. de Jonge v. C. N. Witsen en F. Chopin. Liederen door Mej. Marie Bies van F. Schubert, R. Schu mann, R. Strauss, P. Cornelius, H Sommer. Liederen door den heer Jac. van Kempen van J. Brahms, Ida v. Malden en Henri Wilhelmus. Niet de vergulder maakt den afgod maar de aanbidder. Pl r'lr B 1 0 e m e n d a a 1 sche Bond voor FlaatsenjK Lichamelijke Opvoeding, i ïeuws. gr jg rïjt seizoen flink gespeeld op het terrein van den B. B. v. L. O. achter het hotel Duin en Daal. Minstens twee keeren per week werden onder leiding op dat terrein openluchtspelen gehouden, waaraan geregeld door een 30 a 40 tal kinderen werd deelgenomen. Waar het seizoen van die geregelde oefenbijeenkomsten op het einde loopt, wordt den kinderen, die getrouw die spelen meemaakten, door het bestuur bij goed weder a.s. Zondag een feestje bereid. Van 2 4 uur zullen verschillende spelen worden uitge voerd, terwijl enkele prijsjes beschikbaar worden gesteld en de kinderen onthaald worden op versnaperingen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 6