SLOT, leigh HIT ser prijzen. utstraat III m endaal. HAARLEM. Koek= en endaalsche Dtenbakkerij N E. loon 671. bijvoegsel van „}(et Jloemenöaalsch "Weekblad" ^pstraat ïph. 1373 en smakelijke EVERANCIERS, Telefoon 1543. rt irvoor bij onze ver- geleverd, kan onze nd nemen, ng voor den electro- I geschiedt de reini- vertrouwd gemaakt. egrip van transport- alle volge de uren >0.wenschen te unent van minimaal ffen. ïblik dat het toestel [eerdere inlichtingen .riem. :mann Jr Bloemendaal. everlaat), Bloemend aal eg, Bloemendaal chting (handwerk): v. d. Weiden, voorheen 700 Haarlem, en, Kachels enPor- 22, Haarlem, Telef. 408. Haarlem's sporthandei, s ach er ij: C. Hoeing, ampen, Bloemendaal. bijlstraat 47, Haarlem. Haarlem. mrst Jr., Bloemendaal. 'oordestraat 12. >hoon Interc. 1511 oemendaal. Tel. 1100. Zoon, Bloemendaal. 'gymnastiek: Cajsa Noorder Stationsweg, van Zaterdag 26 September 1908. t,, Van Donderdag 17 Septem ber Burgerliike Stanu. Q s tot Donderdag 24 September. Bevallen: A. van Twisk-Pfeiff :r d. Overleden te Meerenberg: Cent van der Snee 31 j. Wenken en toespelingen begrijpen en er profijt van trekken is een punt van groot belang in den omgang. Kerknieuws. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 27 Sep tember voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. Het spreekuur van Ds. van Leeuwen zal voortaan zijn Woensdagmorgen 9ll'/j uur, inplaats van 9 12 uur. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 27 September voorm. 7 en 8:j uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; o uur Vespers. R.K. Kerk te Vogeleuzang. Zondag 27 September Kerkelijke dienst te 7| en 10 uur. Is hü een dwaas, die zich pas op zyn veertigste jaar ter wille van zjjn gezondheid tot Hippocrates wendt, hjj is het nog veel meer, die dan pas om wisheid tot Seneca komt. W eldadigheidsvereeniging Kinderverzorging. Trei® 8.28 h.U.S.M. Het was in September van het jaar 1903, dat eenige heeren, gezeten in een waggon -2de klasse van den trein die 's morgens om 8.28 uur uit Amsterdam naar Brussel vertrekt, door een klein voorval een gesprek over liefda digheid begonnen en wel meer in het bijzonder over lief dadigheid bewezen aan zwakke, arme kinderen. Een der heeren kreeg naar aanleiding van dit gesprek, zoo .tusscben het praten dooi plotseling een schitterend denkbe ld, in onbestemde vormen tooverde zijn geest hem een grootsche gedachte in en zich tot zijn medereizigers wendende, zeide bij: «heeren, 'n ideewe moesten een vereeniging oprichtende man een kleinigheid per weekveel leden wervenzwakke kin deren naar buiten sturen". De gedachte was nog niet geheel uitgesproken of de instemming er mee was reeds op de gelaatstrekken der verschillende heeren te lezen; eenig heen en weer gepraat volgde en de eerste steen van het gebouw, welks titel wij boven dit stuk schreven, was zoo g<>ed als gelegd. Een paar dagen later kwamen de heeren (latei: wij er tusschen haakjes bijvoegen, dat ze elkander dik wijls in den trein ontmoetten) te Amsterdam bij elkaar, werd een voorloopig bestuur gekozen, een soort van beginsel program vastgesteld, de eerste contributie gestort en de zaak stond op pooten. Zóó ijverig hadden de oprichters gewerkt, dat in dien korten tusschentijd reeds een bedui dend getal leden kon worden ingeschreven. Het doel der vereeniging was en is thans nog, kinderen van mingegoeden, die tot versterking hunner gezondheid eenigen tijd naar buiten zouden moeten, onder haar toe zicht daartoe voor zooverre mogelijk in staat te stellen, welk doel zij tracht te bereiken door de daartoe in aanmerking komende kinderen jaarlijks één of meermalen huiten, hetzij bij daartoe geschikte personen of inrichtingen te plaatsen, hetzij door hen in een door de vereeniging te exploiteei'en gebouw op te nemen. Bij velen vond dit schooue doei instemming; in verschillende steden van ons land wer den ijverig leden gewonnen en niet lang duurde liet of Trein 8.28 (de oorspronkelijke naam der vereeniging) was bij nagenoeg iederen Nederlander bekend en het ledental klom bij de week. Reeds in het eerste jaarverslag kon het .lestuur met voldoening wijzen op een flinken vooruitgang en tevreden terugblikken op de eerste resultaten Thans is de vereeniging in haar vijfde levensjaar. Veel nut heeft zij reeds gesticht Honderden kinderen heeft zij en groot gedeelte hunner gezondheid weergegeven, enkelen zelfs van een wissen dood gered. Ontelbaar, neen, dit is maar overdrijving, maar dan toch zeer veel dankbetuigingen heeft het bestuur reeds van ouder,van kinderen en van de kinderen zelf ontvangen en elk jaar als de vacanties afgeloopen zijn en het vergevorderd seizoer geen uitzenden meer toelaat, komen telkens nieuwe den grooten stapel vermeerderen. Hoe kan het trouwens ook anders? Laten we eens nagaan waarom. Stadskinderen ontberen in den regel veel wat de kinderen van het land of van het strand in overvloed bezittenge zonde lucht en beweging. Het ravotten op straat met al de ellendige nasleep hiervan, kan niet als een lichaamversterkende beweging worden beschouwd en de gymnastiek op school (en hoeveel scholen zijn er nog niet waar dit onderdeel van het onderwijs ontbreekt), kan niet vergoeden wat het kind in dit opzicht tekort komt. Gelegenheden om een flinke wandeling te maken ontbreken doorgaans en al zijn ze hiel en daar, dan wordt er veelal toch geen gebruik van ge maakt. Het voedsel is, wat de zwakke kinderen betreft, meestal onvoldoende, terwijl in vele gezinnen met beperkte inkomens helaas dikwijls uit den mond gespaard wordt om aan weelde-uitgaven meer te kunnen besteden dan bet bud get toelaat. En het is een algemeen bekende waarheid zui vere lucht en goed voedsel zijn voor de zwakken dan ook zoo goed als de eenige geneesmiddelen, zoodat lijders aan neurasthenie, malaria, bloedarmoede, tuberculose aandoeningen en nog heel wat ziekten meer door de eenvoudige levenswjjze buiten de steden, in de herstellingsoorden doorgaans in en kele maanden genezen. Maar... voor vele ouders is het een onmogelijk iets hun kinderen, die beslist behoefte hebben eenigen tijd in een betere lucht door te brengen, naar buiten te zenden indien dit van vaders weekloon moet betaald worden. Gezegend zij daarom de gelegenheid door zoovele vereenigingen verstrekt hierin te voorzien. Gekeurd door den dokter van school, vereeniging of ziekenfonds, wordt het zwakke kind aan het bestuur van een der hier bedoelde genootschappen voorgedragen en het mag als de kas het gedoogt, eenige weken naar heide, bosch of zee. Dan komt het kind in een andere wereld en het ordelijke gestichtsleven legt de weldadige hand op hem. Spoedig wordt de vreemde omgeving prettig en stemt tot zingen. Dan komt het gejubel uit het hart. Op den schoonen, nooit zóó geken- den zomermorgen zullen zij als van zelve instemmen in een hun bekend morgenlied, en dan eerst zullen ze woorden als deze hegrijpen 't Is morgen, 't is morgen, de haan heeft gekraaid, De vogeltjes zingen, de morgenwind waait, O zie, hoe de dauwdrop op 't klaverveld praalt, O zie eens, hoe prachtig het zonnetje Btraalt. 209 Dan eerst gevoelen ze, wat de woorden uitdrukken en het zingen beteekent. Dan wordt het zingen van een school versje vaak een blijde gewoonte en vergeten is voor een tijd bet afschuwelijke straatlied, dat alle gevoel en smaak voor het lieve, dikwijls zoo melodieuse, eenvoudige wijsje van de schoolbanken bederft. »Men kan zich den gezichtskring der kinderen en vooral van zulke, die vooi de gezondheids-kolonies in aanmerking komen, niet te beperkt voorstellen" zegt de heer A. C. Bos in een brochure: Gezondheids-kolonies. In den trein hebben ze zelden of nooit gezeten, een stoomboot nooit van binnen ge zien, van een villa hebben ze geen begrip, evenmin van een hut. In den schapenkoopman op de markt zien ze een herder, en het woord boer is een klank voor hen. Een zonsondergang kennen ze uit een boekje en van dauw hebben ze in school wel eens gezongen. Eb en vloed, branding en het lichten der zee, daar hebben ze zelfs geen flauwe voorstelling van en geen onderwijzer zal zich vleien, het begrip duin te heb ben aangebracht door eene vertelling, een plaat en een hoopje zand. Hoogstens is het een rij zandhoopen, waar hoe wonderlijk het water niet tusschendoor stroomt. Ze kennen een hagedis.... in een fleschje, een maaierop een prentje. Een boerderij is een huis, waar melk gedronken en pannekoeken gegeten worden, een visscher iemand die visch verkoopt, hoogstens een hengelaar." Dit alles is zeer juist gezegd en niemand zal het moeilijk vallen deze voorbeelden nog met een lange reeks aan te vullen. Door de vacantie-kolonies nu wordt een strijd gevoerd tegen al de hier genoemde en nog zoo veel meer ongenoemde gebreken, tegen een naar geest en lichaam ontaard geslacht en allen zullen het met de stelling van dr. Goetze, den bekenden duitschen opvoedkundige, wel eens zijnals de vacantie kolonies 20 jaar onafgebroken in de groote steden bestaan hebben, zal er ongetwijfeld in het hart der bevolking meer kracht en gezondheid, meer natuurlijke opgewektheid en vroolijkheid bestaan. De kinderen leeren veel goeds buiten. Verdraagzaamheid en plichtsbesef worden gekweekt, haat en afgunst verdwijnen misnoegdheid en knorrigheid worden verdreven om plaats te maken voor opgewektheid, vroolijkheid en levendigheid. Orde, netheid en zindelijkheid leeren ze met vrucht betrachten ze ondervinden de heerlijke gewaarwording die reinheid en frischheid brengen. Bij de kinderen wordt ontwikkeld het gevoel van gelijkheid en rechtvaardigheid; ze worden hulp vaardig en gedienstig, beleefd en voorkomend en bovenal gehoorzaam. Daar ze vriendschap ondervinden, wint hun karaktervorming hierdoor. Dit alles komt door de machtige werking der liejde, der zuivere liefde voor het arme, zwakke kind. En deze liefde, die hulpvaardigheid voor onze ziekelijke kinderen wordt in zoo ruime mate door de Weldadigheids- vereeniging Trein 8.28 H.IJ.S.M. beoefend. Hoeveel tranen van doodsbeangste moeders en bekommerde vaders zijn reeds niet gedroogd door de onbaatzuchtige wijze waarop hun zwak kind door deze vereeniging van edel- en weldenkende mannen beschermd werd en zijn gezondheid terug kreeg, dank zij de vereenigde invloeden van geld, lucht en voedsel! Daarom, om alles wat zij reeds tot stand gebracht hebben, zij het mij vergund hier eenige woorden van groote waardeering te uiten aan die leden van het bestuur, die met volharding hun flinken en stevigen kop rechtop hebben gehoudentoen de verschrikkelijke storm van oneenigheid hun gebouw trachtte omver te werpen. Aan hen die met onverflauwden ijver, met zuivere gevoelens van oprecht medelijden, zonder eenige oneerlijke nevenbedoeling, hun beginsel getrouw en hun woord gestand bleven. Edele figuren hoor. Hun ons aller eeresaluut Laten we thans nog het een en ander mededeelen uit het 4de jaarverslag der vereeniging loopende van October 1906 October 1907, Allereerst zij dan vernield dat de ver eeniging dit jaar een vasten zetel kreeg en wel een eigen kantoor, in de passage Wijnand Fockink, Damstraat 19, kamer 21 Amsterdam, van waar uit aan ieder belangstel lende in de vereeniging volgaarne inlichtingen worden ver strekt. Secretaris is de heer H. J. van Zanten. Het ledental ging flink vooruit: van 1 October 1906 tot 30 September 1907 traden 308 nieuwe leden toe. Er werden dit jaar 140 kinderen uitgezonden en wel in negen afdee- lingen. Van iedere groep werd een photographisohe opname gemaakt, waarvan wij een reproductie in dit nummer af drukken. Hoe meer zich de vereeniging ontwikkelt, wordt door het bestuur het gemis van een eigen koloniehuis gevoeld. Had het bestuur reeds in den beginne met groote moei lijkheden te kampen om de kinderen in geschikte inrich tingen geplaatst te krijgen, des te bezwaarlijker wordt het thans, nu het bestuur door den grooten omvang der uit zending zich genoodzaakt ziet, sommige inrichtingen bijna geheel in beslag te nemen, waartoe vele inrichtingen zich niet gaarne willen verbinden omdat zij ook aan aanvrager van anderen moeten voldoen. Hoe langer hoe meer wordt dus de dringende behoefte van een eigen koloniehuis te bezitten ingezien. Door verschillende middelen was het reeds aan het bestuur gelukt de finantiën voor het eigen gebouw benoodigd, te versterken, maar het duurt te lang voor het kapitaal bijeen is groot genoeg om een gebouw te stichten zooals benoodigd is. Het is daarom, dat zich uit het bestuur een commissie heeft gevormd, bestaande uit de heeren mr. Fuldauer, L. van Weeren, J. L. Cohen, bij wie zich gevoegd heeft de heer A. van der Stempel Jr., en waarvan de heer mr. Fuldauer voorzitter is, die zich zal beijveren grootere giften te bemachtigen. Hoewel de vereeniging dus tevreden kan zjjn over het verloop harer geschiedenis, wil zij echter nog meer doen dan zij reeds deed. Daarvoor is, als voor al dit soort van dingen geld en medewerking noodig. Laten onze lezeressen zich eens goed bedenken en bij al het vele hetwelk zij reeds tot stand hielpen brengen en in stand helpen houden, ook een penningske afzonderen voor deze weldadige instelling en laten onze lezers zich bij al hun drukke werkzaamheden en zaken- beslommeringen één oogenblikje bezighouden met de eigenlijke norm van dit artikel: steunt Trein 8.28 en steunt daardoor het zwakke kind, en ze zullen hierdoor opnieuw bewezen hebben te huldigen het edele beginsel van Toynbee: «Elk mensch, zedelijk of verstandig hooger staande dan een ander, moet trachten dien ander tot dezelfde hoogte op te heffeD." pieteii Simpel. Men zette nooit de deur open voor het kleine kwaad, want ach ter dit aan sluipen steeds vele andere en grootere rampen binnen. Zaterdagavond 3 October a.s. zal in de Muziek. bovenzaal der Soc. Vereeniging door mejuffrouw Jeanne Bosch uit Wiesbaden een voordracht worden gehouden over de klaviermethode van mevrouw Marie Jaëll. Directie firma A. Vernout. Verschenen en uitgegeven door den Algemeenen Muziek handel A Kuyper, Gierstraat 19, te Haarlem, is de muziek catalogus voor 1908 1909, versierd met portretten van componisten. Deze lijvige uitgave, 71 pagina's groot, bevat de titels van muziek voor gemengd koor, mannen- vrouwen en kinderkoor, duetten, solo's, muziek voor harmonium, orgel of piano, koraalboeken, studieboeken enz., benevens eene opgave van de meest voorkomende operettes. De cata logus is op aanvraag gratis verkrijgbaar. Dinsdag 29 September heeft in de groote kerk te Haar lem een uitvoering van gewijde muziek plaats, te geven door mevrouw Anna StronekKappel en den heer Louis Robert, organist. Van een dergelijk den 18deD Sept. in Dordrecht gegeven concert lezen we o. m. het volgende: i Dadelijk toen de bekwame organist Robert Bach's Fan tasia en Fuga G. kl. t. inzette, was het auditorium in aandacht gevangen. En in die aandacht zijn we gebleven, ook gedurende het aanhooren van het le gedeelte van Handel's Concert F gr. t. «Koekoek en nachtegaal". Want Robert heeft voortdurend onze bewondering afgedwongen door zijn kunstige register-belichting en zijn door detail- releveering duidelijk spel. Wel een héél gevoelig en muzikaal organist is hij «Hoe prachtig heeft zich de stem van «onze" Anna Kappel (men vergeve ons een oogenblik deze met zekeren trots neergeschreven benaming) nog ontwikkeld sinds we haar de laatste maal hoordenHoe nobel en warm klinkt het 'n paar octaven omspannende geluid en vooral ook, hoe duidelijk hoorden we in den zang van deze door God begenadigde zangeres het in eenvoud van klanken uitge drukt Godsvertrouwen. En de heer Robert wist zijn instru ment aan alle stemmingen te doen aanpassen. Ja, wèl is er «Wijding" uitgegaan van deze uitvoering. Jammer dat niet meerderen het genot hebben gemaakt daarvan onder den iudruk te zijn gekomen." De rechtschapene staat steeds aan de zijde der waarheid met zulk een beslistheid, dat noch de hartstocht der groote menigte, noch het geweld van den despoot hem er toe kan brengen de gren zen van het recht te overschrijden. Politiehondwedstrijd. Politie. Op Zondag 13 en Maandag 14 Sept., is te Duisburg (Duit.schland) een groote politiehondenwedstrijd gehouden. Beschikbaar waren 8 hoofd prijzen en 80 eereprijzen. De wedstrijden waren verdeeld in open klasse en begrensde klasse. In de open klasse waten 21 en in de begrensde klasse 20 honden ingeschreven, dus te zamen 41 honden die op een paar na alle" opgekomen waren om zieh met elkander te meten. De wedstrijd werd gehouden op een uit gestrekt stuk weiland, begroeid met boschjes en boomen, terwijl bet terrein zeer golvend was. De werkzaamheden waren verdeeld in werkzaamheden te land en te water. Er werd uitstekend gewerkt en er viel menig staaltje van groot vernuft der dieren en zeer goede dresuur waar te nemen. Onder de honden merkten wij er een paar op, waar wij onlangs te Scheveningen reeds kennis mede maakten en die ons daar minder goed voldeden, doch nu uitstekend werk ver richtten. Het zoeken van verloren en verstopte voorwerpen zoowel als het revieren van den verbreeker en het verdedigen van den politiebeambte verwekten bewondering. Ook te water werd goed werk verricht b. v. bij het redden van een drenkeling. In Duitschland is de politiehond bijna algemeen en hebben zij reeds met, veel succes gewerkt en het wordt dan ook meer dan tijd, dat wij hier te lande het goede voorbeeld gaan volgen. Afgaande op het feit, dat ook bij de opsporing van Frans Rosier gebleken is, dat de politiehonden werkelijk nuttig zijn en in dienst der politie zeer veel goeds kunnen verrichten, willen wi; hopen, dat de autoriteiten op wiens weg zulks ligt, spoedig er toe mogen overgaan eenige goede honden aan te schaffen. Overmaat van bijval en toejuiching doet den verstandige geen ge noegen. Sport. De bloemendaalsche voetbal vereeniging «Bloemendaal", die dit jaar is toegelaten tot de derde klasse van den Neder- landscüen Voetbal-Bond, heeft haar seizoen ingewijd met het spelen van eenige vriendschappelijke oefenwedstrijden. Was 13 Sept. de machinisten V. V. Swift" de verliezende gast, 1.1. Zondag werd de amsterdamsche V. V. «Amstel" een indirecte concurrente uit de 3e klasse, met een nederlaag naar huis gestuurd. Een matig publiek was opgekomen om deze match bij te wonen. De B. V. V., die door vertrek van eenige oudere spelers, eenige jongere krachten in haar elftal heeft, pakte van meet aan flink aan, zoodat de Amstel-doelman druk werk kreeg. Vele goede schoten retourneerde hij in 't veld, maar toch duurde het niet lang of de kleine linksbinnen had door vlug inloopen de eerste goal voor zijn vereeniging gemaakt. Door het harde werken der voorhoede was de score spoedig tot 30 opgevoerdtoen begon Amstel zich echter los te werken en met een goed schot maakte zij een tegenpunt. De vierde goal van B. V. V. liet hierna niet lang op zich wachten, met een hard schot zorgde de middenvoor voor verandering. Van een misverstand in de B. V. V. verdediging maakte Amstel handig gebruik om den stand op 4 2 te brengen. Zoo trad de rust in. Na half-time zette Amstel enorm op en wist zelfs gelijk te maken. Nu werd het een strijd om de leiding. De B. V. V. voorhoede zwermde geregeld om het vijande lijke doel, maar vond steeds den doelverdediger op zijn post. Deze moest ten laatste echter toch voor een mooien uitzet van den linksbinnen zwichten. Amstel probeerde hierna nog wel op te halen, maar de middenlinie harer tegenpartij was in te goeden vorm, om hare aanvallen gevaarlijk te doen worden. Toen B. V. V. haar 6e punt maakte was de strijd beslist. 64 was de eindstand. B. V. V. Bloemendaal kan van dit elftal veel verwachten. De voorhoede speelt beter samen dan het vorig seizoen, maar

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5