Leest „Het Bloemendaalsch Weekblad". 210 Hieronder kwamen de onderteekeningen, terwijl op een vervolg-oorkonde de handteekeningen der mede belangstel lenden en genoodigden geplaatst werden. Na de steenlegging hield de Prins tot den heer Daniëls de volgende toespraak „Mijnheer de voorzitter der Witte-Kruisafdeeling Veleen! Met genoegen werd door mij voldaan aan de nitnoodiging van het bestuur den eersten steen te leggen van het wijkgebouw, hetwelk hier ter plaatse zal worden opgericht, en opnieuw ge tuigenis zal afleggen van de werkzaamheid der afdeeling op het gebied van ziekenverpleging. Doch niet alleen daarom was het mij aangenaam aan het verzoek van het bestuur gevolg te kunnen geven. Gaarne uit ik bij deze plechtigheid tevens mijne waardeering voor het streven dezer afdeeling, welke door haar reddings brigade en door de bijzondere bestemming van dit wijkgebouw hulp wil brengen aan die schipbreukelingen en drenkelingen, welke niet alleen liefderijke doch ook deskundige behandeling en verpleging van noode hebben. Ik zou willen wenschen dat onze kust in de toekomst mocht gespaard blijven voor zulke vreeselijke rampen als waarvan ik in Februari 1907 getuige was, maar mocht wat God ver hoede weder zulk een ongeluk plaats grijpen en wel binnen de werkingssfeer dezer afdeeling, dan hoop ik, dat er zegen zal mogen rusten op haar edel pogen. Ik ben overtuigd dat de afdeeling zelf hierin hare schoonste belooning zal vinden. En tevens hoop ik van harte dat het gebouw, waarvan ik zooeven den eersten steen heb gelegd, ook in zijne meer algemeene bestemming moge strekken tol zegen van allen, die hier omwoneo". is nog wat onzeker en zenuwachtig voor doel. De middenlinie zwak op den rechtervleugel, waarin echter verbetering zal aangebracht worden. De achterhoede is nog niet erg zeker, maar heeft een betere taktiek. Flink oefenen zij 't geheel aangeraden. Het programma voor de maand October door 11. V. V. te spelen wedstrijden is als volgt: Derde klasse B. 27 Sept. A. V. V., AmsterdamBloemendaal te Am sterdam. 4 Oct. BloemendaalNeerlandia, Amsterdam te Bloemen daal. 11 Oct. Mach. V. V. Swift, AmsterdamBloemendaal te Bloemendaal, 18 Oct BloemendaalVictoria, Hilversum te Bloemendaal. 25 Oct. D. O. S., UtrechtBloemendaal te Utrecht. Een goede zin kruidt het heele leven. Schouwburg J a n s w e g. N. V. Het Tooneel. Tooneel", dir. Willem Royaards en Wil lem Stumpff Jr. Mevrouw Warrens Bedrijf. Er was een deftig publiek gekomen om te zien en te luisteren naar wat Royaards en de zijnen zouden geven. Mevrouw Warrens Bedrijf moet voorstellen een modern, quasi-, realistisch stuk waarin twee uitersten tegenover elkander staan, maar het is als zoo vele andere stukken van een zgn. modern gehalte, feitelijk niets dan een variatie op een oud en afge zaagd thema, en heeft bovendien een gebrekkigen opzet en tegenstrijdig verloop. De zes medespelenden hebben allen, voor zoover dit in een dergelijk stuk mogelijk is, fijn spel gegeven, waardoor aan het nagenoeg ontbreken van handeling veel vergoed werd. De dames van KerckhovenJonkers en Staas hadden geen gemakkelijke rollen. Mevrouw van Kerckhoven speelde met een prachtige radheid van tong en oogengebaar, terwijl haar dialect als geknipt voor deze rol was. Mej. Staas, hoewel een goede actrice, kon echter van haar voor het grootste gedeelte onnatuurlijke rol, niets beter maken dan zij deed. Van de heeren had de heer Ko Arnolde de minst ge makkelijke doch zeer dankbare rol, waartegen hij was op gewassen Die van den heer Royaards was voor den ver tolker kinderspel. Bij de volgende voorstelling van dit gezelschap, wanneer Adam in Ballingschap gespeeld wordt, moet de zaal geheel ge vuld zijn. Men weet met welk succes dit treurspel van Vondel in de hoofdstad is opgevoerd. Ook zij die het reeds gezien hebben, zullen ongetwijfeld met verlangen het oogenblik ver beiden, waarop zij voor de tweede maal door dit stuk den geest van onzen dichterprins op zich kunnen laten inwerken. Van het bestuur van het Algemeen Nederlandsche Verbond, afdeeling Haarlem, ontvingen wij een circulaire die wij in verband met de aanstaande opvoering van Adam in Ballingschap hier in haar geheel laten volgen. «Het bestuur van de Haarlemsche afdeeling van het Alge meen Nederlandsch Verbond heeft het genoegen aan de leden dier afdeeling een voorrecht te kunnen aanbieden, waarvan het hoopt, dat een groot gebruik gemaakt zal worden. Ongetwijfeld ligt het op den weg van ons verbond om naast bevordering van Nederlandsche handel en nijverheid ook de Nederlandsche kunst te ondersteunen. Nu schijnt de Nederlandsche kunst dien steun niet zoo zeer te behoeven, wanneer men slechts let op de voortreffe lijke werken die uit de banden komen van onze schilders en schrijvers, werken, welke den toets met buitenlandsche producten schitterend doorstaanook onze toonkunstenaars, onze tooneelspeelders verwerven zich een goeden naam. Maar te dikwijls wordt vergeten, dat, indien niet door de omge ving belangstelling wordt getoond, de kunstuitingen weer moeten verzwakken. Ziedaar een taak voor het Algemeen Nederlandsch Verbond op te wekken tot belangstelling in Nederlandsche kunst, zoo dat zij ook de middelen krijgt, waardoor zij zich kan blijven handhaven op het eens bereikte hooge standpunt, ja zelfs nog hooger stijgen kan. De steun van het A. N. V. is nergens meer noodig dan bij het tooneel, dat waarlijk al te zeer door ons volk wordt verwaarloosd, door de regeering al te weinig wordt geholpen en dat daardoor genoodzaakt om publiek te strekken" zich bijna uitsluitend moet inlaten met vertaalde, veelal minderwaardige Duitsche of Fransche stukken. De schuld ligt hier niet aan de tooneellisten telkens weer wordt een proef genomen met voortreffelijk Nederlandsch werk het publiek dwingt telkens weer om terug te keeren tot de buitenlandsche kluchten of draken. En nu bieden wij u een voorrecht aan, waarvan velen onzer wil het stand houden gebruik zullen moeten maken, en dat mogelijk wordt ons streven op prijs gesteld later nog uitgebreid kan worden. Het is voorloopig dit: Ieder lid van de Haarlemsche afd. van het Algemeen Neder landsch Verbond zal op vertoon van diploma op alle rangen zijn schouwburgplaats kunnen koopen voor s/4 van den ge wonen prijs, indien in den schouwburg aan den Jansweg door een Nederlandsch gezelschap een oorspronkelijk Neder landsch tooneelspel zal worden vertoond. Bij zoo'n gelegen heid kan men dus krachtens zijn lidmaatschap A. N. V., voor 3 kwartjes op een guldens plaats de vertooning bij wonen, voor f 1.50 toegelaten worden op een rang die voor anderen ƒ2.kost. Nu treft het, dat juist de eerste maal dat dit voorrecht voor de afd. Haarlem ingaat, gespeeld zal worden: Adam in Ballingschap"een treurspel in verzen van onzen grootsten dichter Vondel. De wijze waarop dit spel door Rooyaards en zijn gezelschap wordt vertoond, is allerwege zeer geroemd. Dezer dagen reeds gaat het in Haarlem, en wij achten ons gelukkig dat wij vóór dien tijd onze overeenkomst met den beheerder van den schouwburg alhier hebben kunnen af sluiten. Laten nu onze leden in het komende speelseizoen toonen dat zij het plaatsvoorrecht bij nederlandsche stukken naar waarde weten te gebruiken. Het Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond, Afdeeling Haarlem. Heden (Zaterdag)avond komt van Eysden met zijn gezel schap uit Rotterdam. Van Simone zij hier medegedeeld wat De Telegraaf van 6 September er van zegt: Men schrijft ons uit Rotterdam In den Grooten Schouwburg te Rotterdam gaf het Rotter - damsch Tooneelgezelscliap, directie P. D. van Eysden, de vorige week de première van Brione s laatste tooneelspel „Simone' B\j de eerste opvoering te Parijs, is over dat stuk veel ge schreven, en later zult u wellicht nog gelegenheid krijgen, daar over een eigen oordeel te vellendus kan ik volstaan met den indruk weer te geven, welken het te Rotterdam gemaakt heeft. En dan gelooven we, te mogen zeggen, dat, waar na elk bedrijf driemaal gehaald werd bij de 2de opvoering, dit voor het allergrootste deel betrof het spel der hoofdvertooners, voor een matig deel slechts het stak zelf Zeker komen er frappante scènes in voor, doch de vraag, welke de schrijver zich gesteld heeft, wordt slechts ten deele door hem beantwoord. Behalve verschillende waarschijnlijkheden laat het slot een onbevredi- genden indruk achter. Welk een keurig, diep doordacht spel gaven de heer en mevrouw Tartaud te aanschouwen! Zij beiden weten de toe schouwers te doen meeleven in den toestand waarin zij ver- keeren, en weten daardoor ook de scherpe kanten van veel onwaarschijnlijks weg te nemen. Hun in de eerste plaats komt een warm woord van hulde toe. Maar ook de overige medespelenden gaven blijk, dat zij door hoogst correct spel willen bijdragen tot een zoo goed mogelijk verzorgde opvoering. Donderdag I September komt het «Neerlandsch Tooneel" met Francillon, tooneelspel van Alex. Dumas fils. De groote bladen roemen als om strijd dit fransche stuk en zijn vol lof over de opvoering er van. Plaatsgebrek dwingt ons tot kort zijn, waarom we volstaan met te herhalen wat de N. Rott. Crt. onder meer er van schrijft: «En zoo was het geen wonder, dat een actrice van het ras waartoe mevrouw Mann-Bouwmeester behoort, die de rol vóór 22 jaar hier creëerde, ook thans in de uitbeelding der heldin uitblonk boven haar omgeving want haar talent heeft de veerkracht der jeugd behouden. Ook de heer Clous wist aan zijn rol het gewenschte relief te geven. Met waar deering mogen voorts ook worden genoemd mevr. Holtrop, mej. Morel en de heer van Schoonhoven." Juist denken is de vrucht der verstandige natuur. Haarlem. Onder veel blijken van Uit andere ge- belangstelling heeft 11. Maandag op de meenten. begraafplaats aan den Schoterweg de ter aarde bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen dr. B. Tideman Jzn., in leven emeritus-predikant der Remonstrantsche Broe derschap. Reddingwezen „Witte Kruis". IJ muiden. Het was Zaterdag 19 dezer feest in IJmuiden. Prins Hendrik zou komen. Een gebeurtenis van internationaal belang en karakter zou plaats vin den. De eerste steen zou nl. gelegd worden voor een gebouw waaraan sinds lang behoefte bestond, voor een reddingstation, officieeier genaamd: wijkgebouw-verplegings- inrichting voor schipbreukelingen, van het Witte Kruis". Dat de Prins dit wilde doen is wel een bewijs dat het vorstelijk huis met de stichting van dit gebouw sympathi seerde en uit het feit dat ministers, hoofden van departe menten en vele andere hoog waardigheidsbekleders de plech tigheid bijwoonden en er het stempel hunner officiëele waardigheid op drukten, blijkt wel dat ook onze regeering hare goedkeuring en medewerking aan het doel schenkt. Er was een aardige tent opgericht, met veel vlaggen en groen versierd, waar de gewichtige gebeurtenis zou plaats vioden. Een flink ijmuider muziekkorps had zich opgesteld om aan de plechtigheid meer luister bij te zetten. Te 2.46 spoortijd kwam de Prins aan, gekleed in de fraaie uniform van vice-admiraal en vergezeld van zijn adjudant, baron van Asbeck. Hij werd welkom geheeten door de heeren J. C. A. Weerts, burgemeester van Velsen en Wijnoldy Daniëls, voorzitter-secretaris van het «Witte Kruis" afdeeling Velsen. De weg naar het terrein werd te voet afgelegd, waar bij aankomst van het hooge gezelschap als eerewacht stonden opgesteld de leden van de reddings brigade «Prins Hendrik". Door het spelen van het oude Wilhelmus begroet betrad de Prins het plekje grond waar eerlang menschlievendheid en barmhartigheid zullen worden beoefend als hevige stormen en woeste zeeën spreken van hun overmacht op den nietigen zeebodem die het gewaagd heeft hen te trotseeren en op den armen aan land geslagen schipbreukeling. De plechtigheid had vervolgens het bij dergelijke gelegen heden gebruikelijke verloop Nadat de reddingsbrigade, het bestuur van de Witte Kruis-afdeeling, de consuls en de leden van den gemeenteraad aan den Prins waten voor gesteld, waarbij velen de eer hadden zich eenigen tijd met Z. K. H. te onderhouden en waarbij de Prins zich hartelijk betoonde, heette de heer Daniëls in een kernachtige rede den Prins welkom, en had in zijn redevoering juist van pas een vers van De Genestet ingelascht, hetgeen hij gevoelvol voordroeg en waarmede hij blijkbaar zijn hoogen toehoorder boeide. Hij sprak van de scheepsramp aan den Hoek en hoe toen Hare Majesteit de Koningin de staatscommissie voor het reddingswezen op de nederlandsche kust instelde met Z. K. H. den Prins als voorzitter, het bestuur dei- Witte Kruis-afdeeling zich met deze commissie en met de autoriteiten in contact stelde met het doel het wijkgebouw in te richten mede tot verpleging van schipbreukelingen, drenkelingen enz. De heer Daniëls eindigde zijn rede met de woorden „Evenwel, door deze daad zal Uwe Koninklijke Hoogheid een hooge wijding geven aan ons werk, waarvoor wij U erken telijk zullen zijn. Op dien steen zal worden opgetrokken de bescheiden tempel van naastenliefde, waarin een plaats zal zijn voor de zonen van alle volkeren. Mag ik thans Uwe Koninklijke Koogheid eerbiedig verzoeken tot deze plechtigheid te willen overgaan, en de oorkonde daar van te willen onderteekenen 'i Ik veroorloof mij Uwe Koninklijke Hoogheid aan te bieden een troffel, die door U moge worden aanvaard en bewaard, als eene herinnering aan de stichting van deze eerste verplegings- inrichting aan de Nederlandsche kust, tot stand gekomen onder de werking der staatscommissie voor het reddingwezen". Daarna had de plechtige steenlegging plaats en wel op de plek waar de noordhoek van den voorgevel zal ver rijzen, nadat in een deksteen in een looden koker een oorkonde was gevoegd. Deze oorkonde, vervaardigd dooi den heer J. C. Cramer, architect te IJmuiden, bevat aan de eene zijde in sierlijke letters den volgenden tekst: OORKONDE. Op heden is de eerste steen van dit gebouw, bestemd voor Witte Kruis en Reddings wezen, gelegd door Z. K. Hoogheid den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg, enz. enz. IJmuiden (gemeente Velsen), 19 September 1908. Vervolgens richtte de heer Daniëls zich weder tot den Prins en bracht Z. K. H. den dank over van de Witte- Kruis-afdeeling en bracht daarna een dronk uit op het wel zijn van Hare Majesteiten onze geëerbiedigde Koningin en beminde Koningin Moeder, van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins en van de staatshoofden en volken voor wier zeelieden dit gebouw gesticht werd, welke dronk met een driemaal krachtig herhaald hoera! door de aanwezigen werd beantwoord. Nadat de Prins nog Zijne hooge belangstelling voor ver schillende aangelegenheden op deze plechtigheid betrekking hebbende, betoond en eenige ververschingen gebruikt had, werd de terugtocht naar het station te voet aanvaard en behoorde ook deze gebeurtenis weder tot het verledene. Victoriabron-Oberlahnstein. Op de internationale tentoonstelling voor het koffiehuis- en restauratiebedrijf, thans gehouden te Amsterdam, werd het Victoriawater uit de bron te Oberlahnstein bekroond met het eere-diploma (hoogste onderscheiding), benevens extra medaille aangeboden door de directie van het Paleis voor Volksvlijt, terwijl op de «Grosse Gastwirtsgewerbliche Fach- Kochkunstausstellung", gehouden van 514 Sept. te Bad-Kreuznach, een gouden medaille werd toegekend. Beide bekroningen zijn zeker weder een bewijs voor de uitstekende kwaliteit van het Victoriawater-Oberlahnstein. De tentoonstelling van Orientaa'sch borduurwerk, thans in het museum van Kunstnijverheid te Haarlem geopend, vormt een klein doch interessant geheel. Uit den aard dei- zaak kan een dergeljjke tentoonstelling niet te uitgebreid worden doch dat wordt ruimschoots vergoed door de goed geslaagde kleurencombinatiën, waarvan op deze tentoonstelling te genieten valt. Zoo vinden wij in het trapportaal do uitgebreide verva- meling ingezonden door de bekende import-firma van Veen en Co. te Amsterdam, die hoogst belangrijk is. De uitge zochte inzending van mejuffrouw E van Kerckhoff te Laren biedt eveneens veel belangrijks. De verzameling turksche en egyptische borduursels zijn zeer merkwaardigterwijl de chineesche vrouwencostuums met hun overvloedig borduursel in het bijzonder de aan dacht trekken. De veelvuldige motieven, zoowel wat compositie als wat uitvoering betreft, zullen zeker velen, die zich met de vrouwelijke handwerken bezighouden, belang inboezemen. Met moeite verkregen geluk wordt dubbel genoten. Varia «Nu 't weer tijd wordt te vertrekken. Kan 'k alléén op reis slechts gaan, Al mijn trouwe reisgezellen Zag 'k door menschenhand verslaan. Niet uit moordlust, doch uit winzucht, Velde men mijn makkers neer; Dag aan dag zag 'k velen vallen, Ik ontkwam slechts telkens weer. Als ik dra vertrek naar 't zuiden, Is 't met weemoed in het hart Maar toch is er veel verzachting Voor mijn diep gevoelde smart. 'k Hoorde door de menschen lezen, Dat 'k weldra beschermd zal zijn, Als ik eens naar Texel weerkeer, Bij de lente-zonneschijn. Voor 't be-luit: ons te beschermen, Past de diepste erkentelijkheid, Ik betuig dus vóór 'k ga scheiden, Thans mijn groote dankbaardheid" Sterna. Men late het onbetamelijke meer uit eerbied voor eigen inzich ten en overtuiging, dan voor het strengste gezag van buiten. Naar wij vernemen heeft Dr. A. H. de Weteuscliap en Hartog uit Heemstede zich wederom be- Techlliek. reid verklaard winterlezingen te houden over de volgende onderwerpen Nietzsche, Plato, de Muziek als kunst, het Materialisme, de Theosofie, Christian Science, het Christendom als wereldoeschouwing. De datums worden op nader te bepalen Donderdagavond vastgesteld. De firma A. Vernout belast zich met de regeling. Het innerlijk moet altijd tweemaal zoo aanzienlijk alB het uiter lijk wezen. Heel buitengewone dingen zyn zeldzaam.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 6