MET PENSION- WONINGGIDS Nieuwsblad B voor B AERDENHOUT - BLOENIENDAAL O OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten ZATERDAG, 3 OCTOBER 1908 No. 40 2e jaargang Het Bloemendanlsch Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. T IDEM AN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk Bloemendaalsche weg 227. M Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. ,it nummer behoort een Bijvoegsel. De open plaats in den Baad. Stads-Editie bevat een bericht, dat er Bloemendalers ;e den beer Bouwens opnieuw candidaat zouden willen voor den raad. Denkelijk komt dit nieuwtje uit den van den heer De Sturler, die er eene bloemendaalsche ,ek op zijn eigen handje op na houdt. Wij schreven Is: de oude Bloemendalers zullen ongetwijfeld den keer ens, als hij als raadslid aftreedt een blijk van belang- Tig geven; wij bedoelden daarmede een geschenk, een of iets van dien aard. Intusschen heeft de heer Bou- het onmogelijk gemaakt, dat hij opnieuw met succes i gecandideerd, door in zijn ontslagbrief aan den raad lellen: dat hij weg ging omdat de voorzitter en enkele •leden zijne niet herbenoeming hebben bewerkt. Wij weten r. dat slechts zeer weinig raadsleden vóór 1 September op de hoogte waren van het teit, dat de burgemeester den heer Bouwens niet al te best opschoot, terwijl van bewerken van raadsleden door raadsleden, hetgeen dan en de vergadering had moeten geschieden, op geenerlei .8 is gebleken. Door zich geraakt te toonen, heeft de heer ivvens eene eventueele samenwerking dus te veel bemoeilijkt )ns lijkt het de aangewezen weg, dat de heer Hogenbirk ns, zoo mogelijk bij enkele candidaatstelling, een plaats in raad hoort in te nemen. De kiezers wenschen een werk- j, althans geen villa-bewoner, dat is in den laatsten tijd delijk gebleken de heer Hogenbirk is een bescheiden man, zich zelf niet op den voorgrond geeft gedrongen om in t oog te vallen en die ook niet zich zelf voor een raads- lats als 't ware heeft aangeboden. Tegen den heer De Waal alefijt heeft hij het niet kunnen bolwerken, maar hij ver- eeg een vrij groot aantal stemmen. Wat goed geschiedt, geschiedt snel genoeg. Haarlem. Agenda. Schouwburg, Jansweg: Zondag 4 October, 2 uur, Hans en Grietje. 8 uur Oe Fabrieksbaas. Dinsdag 6 October, 8 uur, »De Hagespelers". Dir. Ed. ferkade. Hamlet. Brongebouw: Zondag 4 October, tooneelwedstrijd. Sociëteit De Ver'eeniging: Woensdag 7 October 8 uur, Concert, te geven door den heer Max Orobio de Castro. De Kroon: Vrijdag 9 October 8 uur, le Séance voor Kamermuziek door den heer Joh. Steenman. Amsterdam. Café Parkzicht: Dinsdag 6 October v. m. 11 uur, 50ste algemeene vergadering van de Noordhollandscke Ver- eeniging »Het Witte Kruis." Men verkwiste niets noch van zyn kennis, noch van zyn krachten. De sultan van Assahan vertoeft nog Binnenlandsch steeds in ons land, en toont in vele Overzicht. zaken belangstelling; o. a. werd aan de tentoonstelling Boeatan, te 's Gravenbage, een bezoek gebracht en beloofde de sultan te zullen zorg dragen, dat ook uit zijn land voorwerpen ten verkoop zouden gezonden worden. Zooals men weet, is het doel van deze permanente tentoonstelling om de inlandsche nijverheid aan afnemers te helpen, een streven wat niet genoeg kan wor den gesteund. De eerste kamer der staten generaal nam Woensdag in behandeling het contract met de Maatschappij Zeeland, de visscherijwet, motorwet, en vervolgens de exploratiewet. Het beroemde haarlemsche Frans Hals-museum zal zoo men weet, verhuizen naar het door de gemeente aangekochte gereformeerde weeshuis, de verbouwkosten eerst geraamd op f134.000, zijn thans geschat op f210.000. De Frans Hals schilderijen zullen in vier kabinetten met zijlicht geplaatst worden, omdat een proef heeft aangetoond dat zijlicht beter voldoet dan bovenlicht. In het district Ommen moet een verkiezing plaats hebben tengevolge van het bedanken van den heer Van Alphen voor het lidmaatschap der tweede kamer. Dr. A. Kuyper, Jth. Krap en N. Oosterbaan worden van antirevolutionaire zijde genoemd. Bij de behandeling van de interpellatie Plate in de tweede kamer over de verhooging der gevaarklassen der bootwerkers bij stuwadoors en cargadoors, heeft de minister Talma schuld beleden in zoo verre, dat de vertraging in het mededeelen v": dia verhooging zijn oorsprong vond in het feit, dat de rmnister buitenslands was. Do minister gaf de toezegging dat eene wetswijziging van deze niet goed werkende wet in aantocht was. De minister Talma meende te mogen consta- teeren dat het de wensch was van alle partijen om het schip van de arbeiders-verzekering in veilige haven te brengen en wanneer het mocht zijn vastgeloopen, weder vlot te bren gen. De heer Plate en de andere sprekers gingen met deze verklaring mede. Het friesche fok vee handhaaft gelukkig zijn alouden roem. Nu Italië zijn contingent heeft geboekt schijnt thans Busland aan de beurt te komen. Wij vernemen dat 60 runderen, koeien, stieren en kalveren van de puikste soort gereed staan om naar Warschaw gezonden te worden. Voor een stierkalf van drie maanden werd te vergeefsch f 1000 geboden. Dit vee mag niet in Duitschland en Engeland ingevoerd worden omdat men vreest voor besmetting zooals men zegt. Com mentaar dunkt ons is overbodig. Een vermakelijk verhaal komt tot ons uit Egmond, alwaar men meende inkt-werpers ontdekt te hebben, de inkt werpers waren evenwel spreeuwen die zich te goed hadden gedaan aan vlaarbessen. Deze inktwerpers kunnen dus gerust ontoerekenbaar geacht worden. De bekende LocomotieJ, een der bekendste bladen in Ned.-Indië, klaagt over de behandeling der javaansche koelies in Suriname. De eerste vijf jaren gaat alles goed zegt ge noemde courant, maar dan' begint voor de koelies de misère, daar men hen dan slecht voedsel geeft en niet genoeg loon. De ijverigste koelies hebben, zegt de Locomotief in hun tweede contract een armoedig en ellendig bestaan. Koelies die 10 jaren in Suriname zijn geweest (het eerste contract duurt 5 jaar) keeren nimmer naar Suriname terug. Het is te hopen dat deze zaak door de west-indiscbe regeering, die zich zoo veel moeite geeft om koelies te krijgen uit Java, grondig zal onderzocht woiden; met het koelie-vraagstuk valt of staat de kolonie. De baccoven-cultuur gaat steeds vooruitde gouverneur Fock drukt geheel de voetstappen van zijn voorganger. Uit Curaqao is niet veel nieuws te vermelden. Het antwoord der nederlandsche regeering is thans aan de Castro door den duitschen gezant overhandigd. Alleen Duitschland is nog hoffahig bij de Castro. Fransche, engelsche, amerikaansche consuls zijn allen of reeds weggegaan uit Venezuela of verkeeren op een voet van oorlog met dien onhandelbaren president. De bewoners van Curasao hebben aan de regeering een request ingediend ten einde vrijen uitvoer van wapenen uit de kolonie te ver krijgen. Een ieder begrijpt dat het te doen is om wapenen naar Venezuela uit te voeren, alwaar zooals in alle zuid- amerikaansche kleine-groote republieken een partij is, die het tegenwoordige bestuur wil wegjagen. De ontegen zeggelijke verdienste van de Castro is, dat hij alle revolutie ge durende zijn bewind met energie en beleid heeft onderdrukt. Enkelen worden wijs geboren. Buiteulandsch overziclit. Ferdinand de vorst van B u 1 g a r ij e, is te Pesth de gast geweest van keizer Frans Joseph en aldaar niet alleen zeer goed, maar met meer ceremonieel dan anders het geval was, ontvangen. Des te meer heeft dit de aandacht getrokken, daar Bulgarije met zijn leenheer den sultan thans in een min aangename verhouding verkeert, een gevolg van het feit, dat de agent van Bulgarije te Con- stantinopel niet even als de vertegenwoordigers der andere mogendheden aan een maaltijd is uitgenoodigd, omdat, beweert de grootvizier, Bulgarije een vazalstaat van Turkije is. Dit was door Bulgarije in den laatsten tijd wel wat over het hoofd gezien, en nu wordt het op onzachte wijze daaraan herinnerd. Als wraak op de bovengenoemde behandeling heeft het bulgaarsche gouvernement beslag gelegd op den Orient-trein, die uit Constantinopel kwam, toen deze het bulgaarsche territoir binnenkwam, en eischfe nu dat voortaan de turksche beambten, zoo de trein in Bulgarije komt, door Bulgaren zal worden vervangen, terwijl het tevens aanspraak maakt op een deel der vracht. De politieke agent van Bulgarije te Londen heeft aan het agentschap Beuter verklaard, dat het meer dan tijd werd als de feitelijke onafhankelijkheid van Bulgarije, gevolgd werd door een erkenning der mogendheden. Bulgarije denkt in het jong-turksche troebele water te kun nen visschen, maar kon wel eens van een koude kermis thuis komen, daar het turksche rijk thans niet meer met zich zal laten sollen zoolang tenminste de Jong-Turken de baas zijn. Wij stonden bij deze bulgaarsche kwestie langer stil, omdat naar ons gevoelen, in het oosten steeds gevaar dreigt, en er weinig noodig is, om het allegaartje van nationaliteiten tegen elkaar te zien opvliegen. Oostenrijk heeft natuurlijk belang er bij, dat de kleine en groote machten op het Balkan-Schiereiland elkaar zoo wat neutraliseeren, te meer daar Oostenrijk, .behalve in zijn eigen kroonlanden, last begint te krijgen van Bosnië en Herzegowina. In Krain, en vooral in de hoofdstad Laibach, vechten de Slovenen en Duitschers tot bloedens toe met elkaar, zoowel op straat als in de kamer, de oostenrijksche lappendeken, zooals wel eens die monarchie genoemd wordt, vertoont overal hare naden, en mag wel door een uiterst bekwaam werkman hersteld worden, wil hij niet bij de eerste de beste gelegenheid aan flarden worden gerukt. In Bohemen, Galizië, Hongarijë, overal dezelfde oneenigheid der nationaliteiten, die zich streng afgezonderd houden, en in den loop der eeuwen zich niet hebben vermengd. Het eigenlijke Opper en Neder-Oostenrijk alwaar de meerderheid duitsch is, is niet veel grooter dan Sicilië of Bosnië. In Marocco heeft de fransche regeering thans weder last van de Duitschers, doordat duitsche deserteurs van het vreemdenlegioen bescherming zochten en verkregen bij den duitschen consul te Casablanca. Bij het transporteeren van de deserteurs naar het duitsche stoomschip Cintra, sloeg de kustboot om, en werden de duitsche deserteurs weder opge pikt door de fransche autoriteit, die daarop volgens de regelen van het fransche militaire wetboek nog zeer zachtzinnig han delde, daar zij de deserteurs dadelijk kon fusileeren en ze nu maar voorloopig heeft gevangen gezet. De andere consuls geven de franschen gelijk, zoodat hiermede Duitschland weder in een valsche, scheeve positie komt. In D u i t s c h 1 a n d zal de minister van financiën, von Sydow, de Berlijners en andere belangstellenden in een open bare vergadering de plannen der regeering ontvouwen. Wan neer von Billow met von Sydow dit fiaantiaele programma door den Bijksdag weet te doen aannemen, mag hij wel door keizer Wilhelm tot hertog worden verhevenhij zal evenwel wijs doen te informeeren of von Bülow niet evenals von Bismarck voor die eer bedankt. (Men herinnert zich dat von Bismarck door keizer Wilhelm in hertog von Lauenburg werd herdoopt, maar dat deze voor de eer bedankt heeft, omdat hij als Bismarck bekend genoeg was.) In Berlijn heerscht groote ontroering door het ongeluk hetwelk op de electrische viaductspoor heeft plaatsgegrepen alwaar, door botsing van 2 treinen, ettelijke menschen gedood en gewond zijn geworden door van eene hoogte van 18 Meter naar beneden te storten. Er was door een onveilig sein heengereden. De beruchte vorst van Eulenburg is uit de Charité wegens ziekte ontslagen en overgebracht geworden naar zijn eigen slot Liebenberg, alwaar hij merkwaardig snel bijkomt. Het Berliner Tugeblad zegt dat wanneer een prins een ziek been heeft, de gerechtigheid uit meewarigheid een beetje mede hinkt. De cholera in Petersburg eischt meer en meer offers, thans ook onder de gegoede klassen, er is geconsta teerd geworden, dat in het drinkwater cholerabaccillen zijn. Men had dit eerst geheim gehouden, maar nu brengt dit feit nog meer schrik onder de bevolking. Een ieder die Petersburg kan verlaten doet zulks zoo spoedig mogelijk. De politie vindt te midden van deze ellende altijd nog tijd, revolutionairen op te sporen, en zonder vorm van proces te deporteeren. De minister Stolypin maakt zich zeer verdienste lijk door persoonlijk de hospitalen te gaan inspecteeren, z:>o- dat aldaar onder het personeel de schrik is gekomen, en zij beier voor choleralijders zullen zorg dragendit liet zoo wat alles te wenschen over. In Engeland is de regeenngsj rtij niet gelukkig. Bij de tussckentijdsche verkiezingen verf st zij meer au meer terrein, thans is weder te New-Castle n >ra lid ver vangen door een unionist, hetgeen voora oe) tee, e breven worden aan de stemming onder de Ieren, ii de regeering kwalijk nemen dat de processie in Londen iet is gehouden geworden, zooals men zich dat van katholieke .ijde had voorgesteld. De drankwet en de onderwgsw ton zetten eveneens veel kwaad bloed, de eerste bij de kroeghou bisky-stoo- kers, bierbrouwers en de tweede bij de g< olipoeid. De werkeloosheid in Lancashire v. ordt. eveneons door de oppositie op de rekening geschoven dor libei .Je regeeriug, die het kiezersvolk tracht wijs te maken nat met zoogenaamde beschermende rechten alles in orde zal komen Het mag een merkwaardig verschijnsel genoemd worden dai anr.eer er in een land malaise heerscht, dadelijk het protectionisme zijn hoofd opsteekt, en dezelfde taktiek wordt gevolgd als door de socialisten overal tijde lijk met succes wordt beoefend. Beide partijen heeten het geheim te hebben ontdekt om in eens alles ten goede te keeren. Lord Tweedmouth, president van den privy counsil, (een lichaam dat zoo ongeveer de functiën ver/uit als onze raad van state) en vroeger eerste-lord der ad iraliteit, heeft ooi gezondheidsredenen ontslag genomen. L >rd Tweedmou' 's naam werd indertijd nog al genoemd rehekeld om de brieven die deze met keizer Wilhelm wisselde over de uitbreiding der vloten. De shah van Perzië heeft bepaald beloofd, de vorkie-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1