ROSS, ichtii OOM .VIET PENSION" ooping. WONINGGIDS an Bloemendaai o Nieuwsblad a voor B AERDENHOUT - BLOEMENDAAL - OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten KMiM i cherij ver- de zullen np 17 Octobe lokaal „De Goude >rengen met de makelaa „Boschhoek" ei tuis en paarden- in 5740, tezamen d „Eikenheuvel'1 ctie A No. 4925, ingericht en zeer aangn. ;edeelte van het Bloemer- linpartijen, aan de Noora- ;s en Donderdags, zoo ,m. en zijn te aan vaar dei de bezichtiging bij bov en Woningbureau »Ruït- ïullen drie dagen voor en van de Notarissen voor Den vlaag genwoordigcr v, Dr langesteld de Heer -gang ZATERDAG, 10 OCTOBER 1908 No. 41 reau ion 1107. \MPEN. fOON-INSTAL' Haarlem. esemann Jr., .bloemendaal. Kleverlaan, Bloemendaal weg, Bloemendaal richting (handwerk): nt. v. d. Weiden, voorheen ef. 700 Haarlem, rden. Kachels enFor- aat 22, Haarlem, Telef. 408. Haarlem's sporthandel, rasscherij: C. Hoeing, Kampen, Bloemendaal. Zijlstraat 47, Haarlem. 34, Haarlem. .dhorst Jr., Bloemendaal- uvoordestraat 12. lephoon Interc. 1511. Bloemendaal. Tel. 1106. Zoon, Bloemendaal. silgymnastiek: Cajsa ng, Noorder Stationsweg, Hel Bloemendaolsch (Mblad Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 jiislodeeiingen Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. 300M te Haarlem. -:- van ihldrlei b'ard aan de redae'we schriftelijk: Bloemendaalsehe weg 227. Advertentiëu 10 cents per regel hij herhaalde plaatsing korting. Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- uteursreclit van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig 4e wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. 3 verontschuldiging en nog eens de raa^s-candidatuur Rouwens. leer De Stürler bieden wij onze verontschuldiging en over de wijze waarop wij in ons vorig hoofd- ijn naam hebben genoemd, mede is die zaak uit en de veronderstelling, dat de jdaalsche §-correspondent der Stads-Editie, boe hij dan ,oge heeten, het voor de candidatuur van den heer ns had opgenomen, van de baan. r die candidatuur zelve, moet evenwel nog iets gezegd den heer De Waal Malefijt is eene nieuwe strooming ;ollege van B. en W. van Bloemendaal gekomen, ■■en indien de heer Rouwens een bepaald gemeente-pro- aft, anders dan dit van B. en W., en hij dit program, ik niet in het publiek, dan voor enkele vertrouwden om het door dezen ter kennis te doen komen van rs, kan er onzes inziens sprake van zijn, hem voor zijn heengaan opengevallen plaats opnieuw in aan- te doen komen, riodiciteit der verkiezingen, zoo voor als in den raad nu eenmaal als wettelijke instelling, die telkens weder 'ugorij en de door de burgerij gekozenen in staat stelt, van alle persoonlijke gevoeligheden en belangen, de laron zij het gemeente-belang behartigd willen zien, i voorgrond te brengen. .cdig wachten leidt tot juist besluiten en doet geheimen jen. Bloemendaal. Ingevolge raadsbesluit van 1 September genda 1908 zal de gemeente-ontvanger, behalve de zitdagen ten raadhuize te Overveen, ie de maanden September, October, November en r te Bloemendaal zitting houden op Vrijdag van ?eek, van des v.m. 10 uur tot des n.m. 1 uur, in k toor van den gemeente-opzichter. Dit kantoor is 1 in het verbouwde perceel, laatst bewoond door ipecteur van Politie, gelegen aan het einde van den daalschen weg, bij Wildhoef. ■tel W el g el e g e n". Dinsdag 13 October, 8 uur. ;ing Bloemendaal's Bloei", buitengewone algemeene "leving. a I Ion ka: Zondag 11 October 2 uur, »Bloemen- a, Gezelschapsbond". Bijeenkomst. Woest duin. g 11 October lx/s uur. «Courses Woestduin". Haarlem. louw burg, JanswegZaterdag 10 October 8 uur: nsche Maagdenroof. 1st 11 October, specialiteiten voorstelling 8 uur: jen. .vrdag 15 October, 8 uur: De Demi-monde. V lag 17 October, 8 uur: Operette De Fideele Boer. rmoeden en onzekerheid omtrent de hoegrootheid van talenten geeft meer vereering dan nauwkeurige bekend- Hrmee. hoe groot die talenten cok zyn. Burgemeester en wethouders der ge- Tü Jtelijke meente Bloemendaal brengen ter open- 'ledeelillgen. bare kennis, dat op 5 October 1908 bij hen is ingekomen een verzoekschrift 'tv ts Theodorus Vogel, van beroep vrachtrijder, wonende tv: een B 168. om vergunning tot verkoop van sterken -ia u het klein in de navolgende localiteiten koffiekamer waranda van het perceel, kadastraal bekend gemeente emendaal, sectie A, no. 3456, plaatselijk gemerkt A 216, gelegen aan den Bloemendaalsehe weg aldaar, linnen twee weken na de dagteekening dezer bekend- :ing kan een ieder tegen bet verleenen van deze ver- ning schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders engen. lloemendaal, den 5 October 1908. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester, •get.) A. J. van der Flier. (get.) A. Bas Backer. -'on korrel vrooljjkheid kruidt alles. De beer Brender a Brandis beeft bij inenlandsch de opening zijner colleges te Delft een lyerzicht. zeer merkwaardige rede gehouden over bet belang en den omvang der neder- ohe gasindustrie. •it aantal gasfabrieken bedroeg in 1906: 150, daarvoor werden gebruikt 878.000 ton kolen, of om dit cijfer in een bevattelijker beeld te brengen, een aantal wagens (van 15 ton elk) zoo groot dat al de eerste wagen stond in Amsterdam de laatste wagen z.cb nog in Parijs zoude be vinden. Tegen den prijs van 61/2 een' per kubieke meter bracht het daaruit geproduceerde gas etn som op van millioen, aan cokes 6 millioen, aan amn-oniak 1 millioen, aan teer l/2 millioen guldens, een ronde som van 25 millioen. Een cijfer dat volgens spreker steeds - stijgende is. De heer Brender wijst verder op de nieuwe bronnen van verbruik, het hangend gloeilicb en het gas onder hoogen druk en put daaruit de conclude, dat niettegenstaande of liever door bet electrisch licht, het gasverbruik steeds stijgende zal blijven. De meeste kolen komen uit Duitseh- land en merkwaardig mag be genoemd worden, dat in Duitschland de kolen op de plaats van winning duurder zijn dan bier te lande, een e.i ander te danken aan bet beschermende stelsel waardoor trusts de prijzen hoog kun nen houden niet alleen maar geheel de prijzen bepalen voor het binnenlandscb verbruik. Dit feit kan niet genoeg onder de oogen gebracht worden van de Nederlanders die protec tionistische neigingen in zich voelen opwellen. Uit Venezuela komen berichten dat de 2de nota van de nederlandsche regeering door den duitschen gezant niet aan zijn adres is kunnen bezorgd worden, omdat de presi dent de Castro weigert bet uit diens handen aan te nemen. Het pantserscbip de Ruijtar gaat een bezoek brengen aan de Kaapstad, wanneer dit >ip in Feijenoord gerepa reerd is. De de Ruijter gaat eerst naar West-Indië, en zal dan over de Kaap zijn bestemming volgen naar Oost Indië. In 1907 had de Noord-Brabant eveneens de Kaap zullen bezoeken maar bet bezoek van keizer Wilhelm in Nederland bracht verandering in deze plannen. Nog steeds is bet niet zeker waar het standbeeld, van den stadhouder koniDg Willem III, waarvoor bet geld met zooveel moeite is bijeengebracht, zal geplaatst worden. Breda en 's Gravenbage vragen ieder voor zich de eer. Te Goirle in N.-Brabant kan het werkvolk zich nog maar niet schikken in het besluit der firma H. van Puyenbrock om behangsellinnen machinaal te gaan vervaardigen. Steeds zijn er relletjes op straat zoodat de aanwezige politiemacht met 6 marecbausées is versterkt geworden. Het lid van den raad van state prof. mr. Oppenheim houdt een reeks van voordrachten over het nederlandsche gemeenterecht aan de Ned -Indische Bestuursakademie, eene instelling in bet leven geroepen om de met verlof zijnde controleurs uit Oost-Indië verder te ontwikkelen. In verband met de in te voeren decentralisatie in Ned.- Indië, is dit college een zaak van veel belang voor onze ambtenaren. Te Wageningen heeft een zeer plechtige gebeurtenis plaats gehad; de beer Staring werd bier door het dankbare nageslacht met zijn bondersten geboortedag op de meest geestdriftvolle wijze herdacht. De voorzitter van het ned. landbouwcomité, de heer de Bruïne, verklaarde, dat als de landbouwstand in zijne ver schillende sohakeeringen krachtiger is opgetreden, als meest door noeste vlijt, arbeid en studie zijn vruchten vermeer deren, dat te danken is aan Staring, het nageslacht beeft u begrepen o Caesar, zeide de spreker, en belooft u te zullen navolgen. Ministers, oud-ministers, en vele autoriteiten namen aan deze plechtigheid deel. Een prachtig gedenkboek van Starings werken en streven werd aan de aanwezige familieleden uitgereikt. Met de diamant-industrie in Amsterdam gaat bet weder beter. In Amerika bedroeg de invoer van diamanten in de afgeloopen wetk de som van 664.000 dollars. Ver leden jaar werd er in die zelfde week in Amerika maar een waarde van 270.000 dollars aan diamanten ingevoerd. Aan den Hoek van Holland is de motor van den misthoorn defect. Voorloopig worden weder de mistseinen gegeven door mannen die op misthoorns blazen. Een toe stand die o. i. onmiddellijk voorziening behoeft, daar de dagen van avond- en ochtendmist weder zijn aangevangen, en bet gevaar aan den Hoek met de enorme scheepvaart zeer groot is. Men is overal druk bezig met bet bieten rooien, het mooie, droge weer maakt de grond hard zoodat de be werking er van moeilijkheden oplevert, met dat gevolg, dat bij Biesbosch bet werk van rooien tijdelijk is gestaakt. Onkunde is zeer grof; niets verfijnt meer dan kennis. Maar zelfs kennis is grof, als ze zonder beschaving is. Het groote nieuws dezer dagen is dat Buitenlaildsch vorst Ferdinand van Bulgarije zich overzicht. zelve tot koning heeft doen uitroepen van dit vorstendom, en tevens verklaard heeft dat Bulgarije thans volkomen onafhankelijk is van Turkije. Weinig konden wij de vorige week vermoeden dat het tijdstip van dit uitroepen te Timova, de oude kronings plaats, reeds zoo nabij was. Om den in beslag genomen Oriënt-lijn, in Bulgarije gelegen en toebehoorende aan Turkije, terug te geven, is vooreerst geen sprake, en doen Engeland en Rusland alle moeite den parmantigen Ferdinand tot reden te brengen. Oostenrijk schijnt Bulgarije te steunen in zijn houding tegenover Turkijedit land zelve schijnt van plannen zwanger te gaan om Bosnië en Hei-zegowina voor goed in te lijven, en beeft natuurlijk vrijer spel als Turkije elders bezig wordt gehouden. De Turksche regeering verkeert in een moeilijke positie, daar zij met de regeling der bin- nenlandsche zaken de banden vol beeft, en ongaarne thans ten oorlog zoude trekken. Bulgarije had evenwel welverdiend dat het eens een gevoelige les kreeg. Hare houding toch strijdt met alle regelen van goede trouw. Bulgarije is ongeveer 3 maal zoo groot als Nederland, en heeft eene bevolking van ruim 3 millioen menschen. Het grootste deel der bevolking belijdt de Grieksche-Orthodoxe godsdienst, verder vindt men er Mahomedanen, Israëlieten en Katholieken. Het land is vruchtbaar en rijk aan mineralen, terwijl het leger goed geschoold is en op een sterkte van 200.000 man kan gebracht worden. In den Turkscben-Russiscben oorlog hebben de Bulgaren onder hun vorst Alexander vai. Battenberg dapper meegevochten. De Bulgaar-cbe kwestie kan de lont zijn die het kruit in bet Oosten doet ontbran den. Voor Turkije kon bet tijdstip niet ongelukkige gekozen worden. In Marokko is nu een derde broer als orot.endei opgestaan, die beweert dat Moulah Hafid, doordat de;: concessies doet aan de Europeanen, denzelfden weg zal opgaan als Abdul Azis. Hij, de oudere broer, belooft zich i; het geheel niet aan de mogendheden te zullen storen, en geen erkenning te zullen vragen aan die groote mogend heden. Moulah Hafid's moeilijke dagen beginnen reecis zeer spoedig. De kwestie van het vreemdenlegioen wordt thans nader door de ministers van buitenlandsche zaken in Frankrijk en Duitschland zelve geregeld. Duitschland krijgt in deze kwestie bijna overal ongelijk, en zal wel weder bakzeil moeten halen, met de finantieele plannen schiet het nog niet hard op, er wordt druk vergaderd door de verschillende commissies uit de bondsstaten. In Ltideritzland schijnen toch werkelijk diamanten te zijn gevonden. Minister Dernburg heeft reeds een partijtje mede gebracht om het oordeel te vernemen van deskundigen. Voor de particuliere industrie is het zoeken naar en exploi- teeren van diamantvelden voorloopig verboden. Uit Frankrijk zal men thans wel weder spoedig berichten krijgen van interpellaties in de Kamer, die weldra staat geopend te werden. Clemenceau's rust is dan uit, en hij kan zich thans reeds prepareeren op de beantwoording van allerlei netelige vragen, die gedaan zullen worden door de nooit rustende nationalisten en socialisten. De stemming in Frankrijk is volgens de nationalistische partij veel te vredelievend, en wordt door hen op allerlei wijzen gepoogd de oude antipathie tegen Duitschland weder gaande te maken. Wanneer Delcassé nog minister van buitenland sche zaken was, zoude alles niet een zoo kalm verloop hebben. Frankrijks positie is in den laatsten tijd steeds sterker geworden, dank zij de kalme, voorzichtige wijze van handelen van Clemenceau's ministerie. Met de Algerijnen hebben de Franschen nog al te tobben, daar deze er niets op gesteld zijn, aan den dienstplicht te zullen moeten gelooven. Een deputatie van Algerijnen te Parijs heeft geen succes gehad bij Clemenceau. De koning van Spanje is met zijne gemalin de gast van den ouden Frans Joseph te Pesth, en wordt aldaar als familielid der Habsburgers zeer hartelijk ontvangen. De Servische koning Peter wil met alle geweld de buitenlandsche hoven gaan bezoeken, steeds krijgt hij hetzelfde antwoord, eerst de koningmoordenaars ontslaan en anders thuis blijven. Van deze zoo vurig door hem gehoopte reis zal dus wel vooreerst niets komen, daar meer en meer blijkt, dat koning Peter niet vrij is tegenover die onverlaten, en niet tegen hen durft op te treden. Zooals men zich zal herinneren is ons land een der laatste mogend heden geweest die Peter hebben erkend, en nooit is het con amore geschied. De cholera in Rusland woedt nog steeds voort, men hoopt nu maar op spoedig invallen der vorstde minister Iswilski heeft bewerkt, dat er twee zeer reactionaire bis schoppen der Heilige Synode verplaatst zijn, wel met een hoog traktement, maar toch zoo verre verwijderd zijn ge worden, dat zij niet meer aan de beraadslagingen der Synode kunnen deelnemen. De Haute Finance wil nog niet bijten in de nieuwe russische leening. Er zullen nog voordeeliger cijfers, wat betreft Ruslands finatieele positie, moeten gepubliceerd worden. De Japanners zijn, nu Korea ten onder is ge-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1