MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad voor AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende gemeenten ZATERDAG, 17 OCTOBER 1908 No. 42 1 sen en junr behalve Zon- en Feest- spreekuren. dagen 2" jaargaiig Prijs per halfjaar f 1.25 bij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 9et Bloemendülseh (ileekblod Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEM AN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. -:- Advertentiën 10 cents per regel bij herbaalde plaatsing korting. Modedeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. -:- Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De oriënteer-tafel. De vereeniging Bloemendaal's bloei" heeft reeds menig maal wat men noemtgoed werk geleverd, niet door vele verzoeken tot het gemeentebestuur te richten, door op of aanmerkingen te maken maar, zooals het behoort, door zelf de handen uit den mouw te steken. Nu weder met de oriënteer-tafel. Het .plan die ten geschenke te geven aan de gemeente is innemend. Wij hadden gelegenheid enkele raadsleden hierover te spreken die de o.i. juiste meeningen waren toegedaan: le dat de oriënteer-tafel niet behoeft te bestaan uit één tafel2e. dat zij in geen geval in het midden van de verhooging op 't Koninginneduin moet worden aangebracht. Met deze twee beginselen zal de ver eeniging allicht ietwat duur uitkomen, doch welk bezwaar zou er voor de gemeente bestaan om, mits een goed ge heel werd verkregen, zelve een kleine bijdrage te geven bij hetgeen de vereeniging beschikbaar heeft? Ook op den Drachenfels moeten bovenstaande beginselen in acht zijn genomen. Men komt dan tot 4 cirkelsectors, gericht naar de vier windstreken en elk aangebracht in de zijwanden der omwalde verhooging; de omwalling der verhooging kan bij voorbaat met het oog daarop worden ingericht. De nagemaakte veldkeien op het Koninginneduin. Een nederlandsch industrieel is er in geslaagd natuurge trouwe nabootsingen in cementijzer te maken van de groote steenen of veldkeien welke onder meer veel worden opge graven in de diepere zandlagen onder onze heidegronden. Het dagelijksch bestuur onzer gemeente heeft nu voorgesteld een rotspartij van dergelijke nabootsingen op het Koninginne duin aan te brfngen ter bevestiging van de zandophooging van eenige meters waarop te zijner tijd te genieten zal vallen van het meest eigenaardige, misschien in veler oogen ook het schoonste, in ieder geval het rijkste uitzicht dat Noord holland bezit. Jhr. Boreel heeft daartegen bezwaar gemaakt, en wij herkennen daarin den man van gevormden smaak, wiens sympathieën waar hij het schoone zoekt uitgaan naar het natuurgetrouwe, in dit geval naar het eigenaardige onzer liefelijke en in het geheel niet kei-achtige duinstreek met haren teeder beboschten en zacht bemosten zoom. Wij ook vernamen reeds van vele zijden sympathie met ons oor deel dat er, men vergeve het leelijke woord, iets parvenu achtigs ligt in de vertooning van groote steenblokken zóó hoog boven den zeespiegel, dat zij, waren ze echt, slechts met opoffering van een zeer groote geldsom daarheen konden zijn vervoerdook het gedachte onechte hek rond om de verhooging, oogenschijnlijk van hout, inderdaad van steen, kan ons nog niet bekoren, een houten hek moet als hout aanvoelen. Waarheid en oprechtheid zijn nu eenmaal leuzen van dezen tijd. Is voor het in stand blijven der ver hooging een steenen bevestiging noodzakelijk, welnu dat men aan de zeezijde aanbrenge een wal in zandsteen van de kleur van het zand en aan de landzijde een bemosten steenen wal niet ongelijk aan de oploopende duinen waarvan b.v. de tuin van den heer Uhlenbroek zoo voortreffelijke voor beelden bevat; ware kunst bestaat in het niet meer te zien zijn van het kunstmatige, ware verhevenheid heeft als ken merk eenvoud. De tweede Kleverlaan. De raad heeft Donderdag ten aanzien van Kleverlaan en Korte Kleverlaan het eerste genomen van een belangrijke veeks besluiten, waardoor de verbinding van Haarlem net Bloemendaal zoowel uit een oogpunt van verkeer van schoonheid, te zijner tijd zal worden grootsch, en c genschap tot dusver in onze streek, waar met kleine P' vlakten moet worden gewoekerd, te vaak gemist. Aan '.ene zijde der trambaan is evenwijdig aan den bestaanden t vorkeiweg een 20 meter breede open strook ontwor- P'.ii, «vaarvan 12 meter bestemd voor openbaren weg, te beharden or Bloemendaal met berijd- en bewaudelbare stoffen, en 8 me ter voor voortuinen der te bouwen huizenreeks dwars door het p J''< eel van mevrouw Van Eldik Thieme eenerzijds en door de her- erg aan de overzijde mondt de nieuwe dubbele Kieverlaan uit in hare beide armen, terwijl de Korte Kleverlaan op voldoende breedte wordt gebracht om het te verwachten groote ver keer zonder gevaar in zich op te nemende tuin-punt voor den nieuwen politiepost wordt afgerond. Gegadigden naar een of meer der perceelen met de kadestrale nummers vermeld in ons raadsverslag zullen wel doen met een en ander rekening houdendat de waarde dier gronden in hun geheel stijgen is buiten kijf; het beste ware indien een of meer bouwmaat schappijen zich tot de exploitatie dezer terreinen aangordden. Nu nog een troonrede, een plan om de reeds gevoteerde en nog te verwachten groote uitgaven verstandig over tal van jaren te verdeelen en Bloemendaal gaat eene groote toe komst te gemoet. Gezond verstand bestaat in een natuurlijke neiging tot al wat 't meest met de rede strookt, zoodat men zich in alle gevallen aan het juiste houdt. Bloemendaal. Agenda Raadhuis. Dinsdag 20 October, 11 uur. Audiëntie van Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de ge meente-ontvanger, behalve de zitdagen ten raadbuize te Over- veen, gedurende de maanden September, October, November en December te Bloemendaal zitting houden op Vrijdag van iedere week. van des v.m. 10 fur tot des n.ra. 1 uur, in het kantoor van den gemeente-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in het verbouwde perceel, laatst bewoond door den Inspecteur van Politie, gelegen aan het einde van den Bloemendaalschen weg, bij Wildhoef. Hotel «Hartelust", Donderdag 22 October 8 uur, Bloemendaalsche Amateur-Fotografen Vereeniging, vergade ring van werkende en kunstlievende leden. Bloemendaalsche weg 227, Zondag 18 October 2 uur, Bloemendaalsche Gozelschapsbond". Tweede vergadering. Hotel We 1 ge 1 egen". Vrijdag 23 October 8 uur. Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht, openbare ver gadering. Woestduin. Zondag 18 October l1^ uur. Courses Woestduin". Haarlem. Groote Kerk. Dinsdag 20 October 8 uur. Concert Gemengde Zangvereeniging «Jacob Kwast", met medewer king van den heer Ezerman, organist. Schouwburg, Jansweg: Zaterdag 17 October 8 uur: Operette De Fideele Boer. Zondag 18 October, 8 uur: R K. tooneelvereeniging, Mijnheer Mouton de Kwakzalver. Woensdag 21 October. 8 uur: »De Hagespelers", Dir. Ed. Verkade, Een ideaal Echtgenoot. De dingen hangen af van velerlei omstandigheden en wat op eene plaats bjj een gelegenheid zegevierde, liep bij een andere mis. Dr. Bakker, Bloemendaalscheweg, van H. L. van Beusekom, Zomerzorgerlaan. Dagelijks van 89 uur en 12 uur. J. Th. Born water, Overveenscheweg, van 12 uur, behalve 's Zondags. S. H. Brongersma, Kleverlaan hoek Korte Kleverlaan, van 12 uur, behalve Zon- en Feestdagen. W. C. J. Verhulst, Noorderstationsweg. Dagelijks van 121 uur. De wijsbegeerte is niet meer in aanzien, en toch was zjj de hoogste zaak der wyzen. De tweede kamer der staten-generaal Binnenlandsch heeft het voorstel van de regeering overzicht. met 44 tegen 28 stemmen verworpen, om uit de schatkist 4 ton disponibel te stellen voor de aanstaande wereldtentoonstelling in België, eene tentoonstelling die van particulieren uitgaat en waar van men weinig nut verwacht voor de nederlandsche industrie. Vaktentoonstellingen zijn thans meer noodig, en niet de groote internationale termissen met hun nasleep. Het was geen partij-stemming, daar rechts en links op dit punt verdeeld waren. Eenontwerp van wet werd aange nomen b treffende voorschriften voor de toepassing der akte van Algeciras, nadat e, n amendement van het lid Van Styrum door de regeerii was overgenomen. Met de candidaa an dr. Knijper gaat het niet erg voorspoedig, In Sneek bben dc christelijk historischen zich ongenegen betoond d. is candidatuur te steunen, terwijl in Ommen de christeli,k-historischén den liberalen candidaat Mr. Th. H. de Meester hebben overgenomen en dien candidaat warm aanbevelen. Dr. Kuijper is bij enkele candidaatstelling in Sneek gekozen. Het bekende bekwame kamerlid mr. Tydeman zal wegens ongesteldheid (hij is geopereerd geworden) de eerstvolgende kamerzittingen niet kunnen bijwonen. Met de scheveningsche electriciteits maatschappij blijft het nog steeds sukkelen, de met September en October vervallende termijnen van retributie aan de gemeente 's Gra- venhage zijn niet betaald geworden. In den haagschen gemeenteraad is er zwaar gediscussieerd over het principe of behalve aan oud-wethouders, pensioen uit te keeren, het volgens de gemeentewet geoorloofd is om aan raadsleden presentiegeld uit te keeren voor com missie-vergaderingen enz. Tot een besluit is het in den raad niet gekomen. Op Sumatra's westkust schijnt langzamerhand weder de orde terug te keeren, het twintigste bataljon keert eerst daags naar Java terug. De wees- en boedelkamers in Ned.-Indië zullen eene reorganisatie ondergaan, men spreekt er van die van Sema- rang en Padang op te heffen. De wees- en boedelkamers zelve zijn niet bijster met die reorganisatie ingenomen. Thans zijn er vele leden die het lidmaatschap meer als een bijbaantje beschouwen. De regeering wil meer speoiaal daarvoor bezoldigde ambtenaren aanstellen. Van regeerings- wege zal de irrigatie der Lampongsche districten (wat be treft de gronden geschikt voor den rijstbouw) tor hand worden genomen. Bravo Het engelsche kapitaal interesseert zich meer en meer voor de rubber-cultuur in onze O. I. bezittingen, reeds is een kapitaal van 1.500.000 pond sterling er in vastgelegd, een merkwaardig verschijnsel als men bedenkt hoeveel nederlansch kapitaal er voor amerikaansche sporen, rus- sische fondsen etc. steeds beschikbaar is. Waarom zoekt het nederlandsch kapitaal zijn emplooy niet voornamelijk in onze eigen koloniën? Aan de Engelschen kunnen wij in deze gerust een voor beeld nemen, die, voorgelicht door hun flnantieele en land bouwende specialiteiten, hun geld beleggen in landbouw en industrieele ondernemingen in onze zoo vruchtbare koloniën. Dikwijls is ons gevraagd waarom plaatsen de Engelschen hun geld niet in hun eigen Indië, zoo groot en zoo vruchtbaar het antwoord moet daarop luiden, men heeft goed, betel en best, en dan zijn onze koloniën vooral Java en Sumatra onder de laatste categorie te rangschikken, zoowel wat aan gaat klimaat, bodem, en ook wat bevolking betreft, ter wijl voorl.1 in de laatste decennien ons gouvernement blijk heeft gegeven, dat het beter weet om te gaan met inlanders dan het dikwijls zoo hoi ggeroemde engelsch-indiscbe gouvernement. Een Engelschman blijft steeds de Romein die alle rassen van een andere gelaatskleur als minderwaardig beschouwt. De Hollanders zijn meer opportunistisch aange legd en verzetten de bakens als het getij verloopt, een eigenschap die de Engelschen in hunne kolonies maar niet kunnen leeren, getuige hiervan hun indisch rijk en Egypte, dat materieel door hen is ontwikkeld, maar alwaar zij nog even vreemd staan tegenover de inlanders als toen de occupatie begon. Engelsche schrijvers beginnen dit zelve ook in te zien en wijzen op het gevaar van deze specifiek engelsche eigenschap. De Prins-Hendrik der maatschappij Zeeland is dooi den sterken mist misleid, en door het ontbreken van de misthoornsignalen te Nieuwersluis gestrand, maar gelukkig zonder eenige averij weder vlot gekomen. De passagiers zijn allen in booten overgebracht naar de sleepboot Directeur Gerling, die hen in Vlissingen ontscheepte. Hoe het met het seintoestel aan den Hoek gesteld is hopen wij de volgende week te kunnen melden. Het gevaar van ongelukken is op onze kusten steeds zeer groot, en nu te meer met den dikken mist 's avonds op zee. Weinigen zijn zij die tot het innerlijke doordringen velen die naar den schijn oordeelen. De toestand op het Balkan-schier- Buiteillandsch eiland wordt hoe langer hoe verwarder, Overzicht. daar thans behalve Bulgarije ook Bosnië en Herzegowina naar het schijnt voor goed voor Turkije verloren zijn niet alleen, maar de Serviërs, teleurgesteld als zij zijn, dat Bulgarije ook een koninkrijk is geworden, in dien staat een geduchten concurrent zien voor eventueele veroveringen in Macedonië. Servië is thans de gevaarlijke plek in het oosten, daar de Serviërs zoo, plotseling opgeschrikt uit hun droom om een groot Ser visch rijk te stichten, zeer goed weten, dat Oostenrijk nim mer meer Bosnië en Herzegowina zal loslaten, dat dus de menigte Serviërs aldaar woonachtig, Frans Joseph of diens opvolger als chef zullen moeten erkennende Serviërs maken veel kabaal, en dreigen hun koning Peter met weg-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 3