Slechts een keer Badinrichting VAN VEEN Go. - HOFLEVERANCIER Badhuisstraat - Haarlem. jaging of nog erger, als hij niet aan Oostenrijk den oorlog verklaart. Koning Peter weet te goed dat de Serviërs niet tegen Oostenrijk kunnen optreden, en dat zij, zoo zulks ge schiedt, gewoon zouden worden vermorzeld. De groote mogend heden geven Servië den goeden raad zich kalm te houden daar zij vreezen en te recht, dat als Oostenrijk tegen de Serviërs gaat vechten, dit een hron van allerlei ellende zal worden, daar Rusland en Turkije dan licht ook partij gaan kiezen, terwijl alsdan de gevolgen niet' te overzien zullen zijn. Tot overmaat van ramp hebben thans de Cretenzers zich ook vrij verklaard, en overal de grieksche vlag op het eiland van Minos geplant. De Grieken komen daardoor tegenover Turkije ook in een valsche positie, daar dit volk, verbitterd als zij zijn op Serven en Bulgaren, den Turken reeds steun had aangeboden zoo het tot vechten mocht komen. Thans moet Griekenland, dat zoo gaarne Creta wil annexeeren, zijn excuus maken tegenover Turkije, en moet of het wil of niet een echte grieksche rol spelen. De Turksche regeering houdt zich wonderlijk kalm en bepaalt zich tot protesten tegenover Bulgarije, en tegenover Oostenrijk Dit laatste land is nu druk bezig om zijn houding, die in flagranten strijd is met het verdrag van Berlijn goed te praten, en heeft om zoo als het zegt zijn onbaatzuchtige neigingen te bewijzen, aan Turkije het Sandsah van Novibazar, gelegen tusschen Servië en Herze- gowina geheel overgedragen, en trekt zijne troepen daaruit terug, aan Turkije overlatend om dat land verder onder den duim te houden. De Serviërs vinden hierin ook weder aanleiding om de Oostenrijkers te haten, daar zij dit land gaarne hadden ingepakt. Montenegro is in eens goede vrienden met Servië geworden, omdat ook dat vorstendom vreest dat nu Oostenrijk voor goed Bosnië en Herzegowina heeft ingepakt, het geheel zal geïsoleerd blijven en van de zee worden afgesloten. Montenegro hoopt nu maar op steun van Italië, dat zoo gaarne aan de Adriatische Zee bij Anti- vari een steunpunt voor zijn vloot zouden hebben, en dit door het tractaat van Berlijn verboden wordt. Italië, de bondgenoot van Oostenrijk, zal nu wel moeite doen om een congres bijeen te krijgen, daar alsdan allicht compensaties zullen uitgedeeld worden voor de teleurgestelde groote mogendheden die met scheeve oogen aan moesten zien, dat Turkije zelve in Macedonië de orde zal herstellen, iets waaraan de groote machten reeds zonder eenig merkbaar succes jaren bezig waren. Engeland is de drijver om een congres bijeen te roepen, en krijgt daardoor en door zijn uitlatingen meer eu meer een wit voetje in Turkije zijn Middellandsche Zeevloot is op weg naar Turkije. Duitschland is er in Turkije geheel uit, daar de Turk maar niet wil gelooven, wat de Duitschers ook mogen be weren, dat het niets van oostenrijks plannen heeft geweten. Men beweert dat de intellectueele vader van al deze oosten- rijksche buitensporigheden niemand minder is dan de oosten- rijksche troonopvolger, Frans Ferdinand, die in Baron Aeren- thal een willig werktuig heeft gevonden om zijn imperialis tische plannen uit te werken en te volvoeren. In Turkije worden de oostenrgksche koopwaren even als die van Duitschland door bet volk geboycot. Turkije toont wel een merkwaardig zelfbedwang, te meer te waar- deeren daar de oude reactionaire partijen reeds begonnen zijn bij den sultan op terugkeer tot den ouden toestand aan te dringende sultan heeft de reactionairen naar zijn ministers verwezen. (Zeer constitutioneel). De duitsche keizer heeft van al zijne bezoeken en toasten nog niet veel succes beleefd. Frans Joseph heeft hem niets verteld van de plannen, terwijl Italië's ministers zich eveneens van den domme hebben gehouden. Iswolski, de minister van buitenlandsche zaken van Rusland, is in Engeland druk aan het confereeren om als er een congres komt, voor Rusland de vrije vaart in de Dardanellen te bedingen. Engeland, thans weder de vriend van Turkije, tracht Rusland van dit denkbeeld af te brengen, gesteund door bondgenoot Frankrijk. Goede diplomaten zijn thans goud waard, maar waar ze te vinden Zoude Aerenthal alleen de baas wezen Pichon, minister van buitenlandsche zaken in Frank rijk schijnt thans Parijs middenpunt te maken van de europeesche politiek. De conferentie zoo die mocht komen, zal wel te Parijs of te Brussel plaats hebben Aan Berlijn wordt heelemaal niet gedacht, goed om Duitschland wat nederig te stemmen; officieel heeft de duitsche regeering zich nog niet over de hangende kwesties in het oosten uit gelaten, communiqués aan de Kölnische Zeiting doen wel zien, dat keizer Wilhelm verrast, verbaasd en geërgerd is door al dat gekonkel buiten hem om, waarvan hij zoo gaarne de leiding had gehad. De duitsche diplomaten in het oosten zijn niet genoeg op hun qui vivegeweest. Clemenceau komt nu weder in de volle parlementaire drukte, en heeft, voor geheel uit den hoek te komen, al vast op een feestmaal in de provincie zijn anathema uitge sproken over de onvaderlandslievende Franken, die het leger niet alleen willen desorganiseeren, maar afschaffen. Tevens is hij heftig te velde getrokken tegen de anarchistische woelingen onder de werklieden, waardoor Frankrijk werd geplaatst voor het feit, te kiezen tusschen revolutie en republiek, een prachtige zin die het noodige effect op zijn toehoorders had. L'art de ne rien dire avec de grand discours is Clemenceau uitmuntend toevertrouwd, en zal hem bij de aanstaande kamerzitting goed te pas komen, want dan zal het vooral over Marokko, de Bourse du Travail," het gevaarlijke kruit bij de marine in gebruik, met interpellaties regenen. Voor de publieke moraliteit zal het een zegen wezen als in Noord-Amerika de verkiezingen voor het presi dentsschap zijn afgeloopen. Het woordenboek wordt met tallooze scheldwoorden verrijkt en de couranten worden onleesbaar door de vele persoonlijke beleedigingen die de candidaten of hun bladen elkaar toevoegen. De vuile wasch wordt in de groote republiek te veel in het openbaar ge- wasschen, bij het plukharen laat iedereen bijna een veer. Hearch, de candidaat die het minste kans, maar een groot aantal bladen onder zijn beheer heeft, kleedt achtereen volgens Bryan en Taft geheel uit. Is het hen zelve niet, dan worden er familieleden en vrienden bijgehaald, om zoo door deductie te bewijzen, dat die beide candidaten geen steun verdienen van eerlijke menschen. Bryans kansen gaan weder wat vooruit, bij de verkiezings-weddenschappen gaat het even als bij wedrennen met punten. Taft 80, Bryan 60. Uit Egypte komen verontrustende berichten omtrent den grooten dam te Assouan. Zooals men weet hebben de Engelschen dit grootste waterwerk der wereld gemaakt om het nijlwater tegen te houden en zoodoende dit water gelijkmatig over het land te kunnen laten vloeiendoor talrijke sluizen wordt het nijlwater thans doorgelaten en wel zoo veel als noodig is. Door den zeer sterken nijlwas is de massa water, die millioenen kubieke meters bedraagt, meer dan verdubbeld, zoodat men angst en vreezen uit staat, dat de dam het niet zal kunnen houden. Daardoor zoude niet alleen een kostbaar werk vernield worden, maar tevens Egypte's nijldal overstroomd worden, zooals dat in vorige jaren het geval was. De schade daardoor veroorzaakt, is zeer groot en zoude Egypte weder jaren achteruit zetten. Een nijlwas zooals thans voorkomt, schijnt nog nooit bij menschengeheugenis voorgekomen te zijn. Scherts moge haar oogenblikken hebben, alle overige tyd hoort aan den ernst. Wij ontvangen van de administratie van Bestrijding der het lighalfonds der tuberculosebestrij- Tllbercillose. ding voor Haarlem en omstreken het verzoek tot plaatsing van onderstaand artikel. Niet alleen voldoen wij hieraan gaarne, maar achten ons hiertoe zelfs verplicht met het oog op den krachtigen steun, dien genoemd fonds van de bloemendaalsche ingeze tenen tot nog toe mocht ontvangen, en verdient. Het voorloopig resultaat van het lighalfonds. Nu het ongeveer een jaar geleden is, dat de eerste po gingen werden aangewend voor de oprichting van een lig halfonds en dit streven met een aanmoedigend succes werd bekroond, zullen velen ongetwijfeld gaarne vernemen, welke steun in het afgeloopen jaai door het lighalfonds aan de vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor Haarlem en Omstreken is verleend. Ten lste konden alle 8 in de maand September van het vorige jaar in de lighal aanwezige patiënten hun kuur voleindigen of bleven zij in de lighal, ten 2de onderging de lighal eene kostbare, doch noodige en nuttige verbetering, en ten 3de werd een grooter aantal patiënten verpleegd, ongeveer geregeld 20. Een en ander heeft veel geldelijke offers geëischt. De verpleging per patiënt komt op f 5.in de week. Als men weet dat de meeste patiënten niets, een enkele slechts een kleinigheid kon bijdragen, dan is gemakkelijk na te gaan, welke sommen benoodigd waren uitsluitend voor verpleging. Er is dus flink geholpen, dank zij de milde giften aan het lighalfonds geschonken. Het 4de jaarverslag van de vereeniging bovengenoemd, onlangs verschenen, gewaagt dan ook van groote dankbaar heid en tevredenheid, terwijl het aldus eindigt Alles te zamen genomen, ziet de toekomst van de be strijding der tuberculose in onze gemeente aangevuld als haar werk nu wordt door het lighalfonds, er rooskleurig uit en biedt deze stand van zaken de beste vooruitzichten voor de komende jaren." Het lighalfonds heeft dus in korten tijd den toestand aan merkelijk verbeterd, het wordt dankbaar erkend, zijn behoud zeer gewenscht. Trouwens de allereerste eiseh voor eene doeltreffende tuberculosebestrijding luidt: tracht de zieke individuen te genezen. Evenwel heeft het fonds niet alle tuberculoselijders, wien een kuur in de lighal onder Schoten was voorgeschreven, kunnen opnemen. Dat is hard, 't is ook half werk. Maar een nog bedenkelijker verschijnsel heeft zich voorgedaan. Wij zijn aan het interen. Wel pas begonnen, maar met be dragen als hier, gaat het snel achteruit. De jaarlijksche in komsten vloeien uiterst langzaam. Zij vertegenwoordigen nog slechts een paar honderd gulden van de f 6000, die per jaar noodig geacht worden. Wie helpt in dien tusschentijd Aan geld ontbreekt het niet. Duizenden guldens worden voor genoegen" uitgegeven, men lijdt duizenden guldens voor vgenoegen" schade. Wel een bewijs hoeveel «genoegen" waard is, dat men slechts genieten kan bij gezondheid. Hoeveel méér is dus gezondheid waard. En hoeveel nog méér is zij waard voor menschen, voor wie zij onmisbaar is voor hun levensonderhoud. Zou er nu van al die duizenden aan genoegen" besteed, niet een gedeelte af kunnen voor wat toch tot het grootste genoegen moest behooren n. m. tuberculoselijders uit eigen omgeving bij te staan. Herinnert ge uw verlangen naar gezondheid, toen ge zelf ziek waart Herinnert ge u al het geld, dat ge daarvoor uitgegeven hebt? Welnu, dat zelfde verlangen bezitten ook de lighalpatiönten, maar zij missen uw geld. Op dan, vermogenden van Haarlem en omstreken, steunt dit christelijk liefdewerk. Laat mijn stem uw hart bereiken. En wie uwer neemt de lighalverpleging in zijne of hare bijzondere bescherming. Op dan, vereenigingen van tooneel, muziek, sport enz. enz. Laat het niet alleen bij goede voornemens blijven, maar voert ze ook uit. De winter staat voor de deur. De tijd van uitvoeringen, gezellige avondjes, wedstrijden enz. enz. is aangebroken. Er zal heel wat geld aan die genoegens worden uitgegeven en ontvangen, maar denkt dan onder al dat genoegen eens aan het lighalfonds. Zonder voor zijn behoud een gedeelte af, gij zult dubbel genoegen smaken en gij werkt in uw eigen belang mede ons allen te verlossen van de verschrikkingen der tuberculose, de longtering enz. Wij zijn op den goeden weg aan de winnende hand, voorwaarts dus. Mij zal het genoegen doen spoedig te kunnen vermelden, welke giften wekelijks inkomen. Th. Limperg, Administrateur lighalfonds. Gedempte Oude Gracht 63. Penningmeester lighalfonds W. J. Reiningh, Zijlweg 21 I. Comité van bijstand voor de oprichting van een kwartjes-lighalfonds .- Mevr. W. C. Haitsma Mui.iekBaresse. van Sijtzama, Florapark 10. Jonkvr. A. M. H. Quarles van Ufpord, Florapark 4. J. H. C. Th. Limperg, Ged. Oude Gracht 63. "Wie altijd gekscheert is nooit naar waarheid man. Burgerlijke Stand. 7" Donderdag 8 October tot Donderdag 15 October. Bevallen: M. KamermanVan Schoten z. Overleden: A. M. Bredemeyer 18 j.M P. Goeman 82 j. Stroomend water bederft niet zoo als stilstaand. Zaterdag, 10 October. Nog altoos is Bijenteelt. het 't prachtigste zomerweer, de laatste dagen en ook heden zijn de bijen den geheelen dag buiten den korf en de laatste 14 dagen is nog heel wat nieuw werk bijgebouwd. Deze bizonder gunstige weers gesteldheid is oorzaak, dat de inwintering later dan gewoon lijk geschiedt. Evenwel, iedere zomersche dag kan de laatste zijn en eensklaps kunnen we volop in den herfst verkeeren. Men neme dus zijn maatregelen om onverwijld de laatste zorgen aan zijn volken te kunnen wijden, opdat ze zonder gevaar en zonder gebrek den winter kunnen doorkomen Wij hebben in ons laatste artikel gezegd, dat de imker in de eerste plaats dient te zorgen voor een passenden was- bouw, - zonder bizondere onderbrekingen en met een voldoend aantal leege cellen de noodige hoeveelheid honig minstens 14, hoogstens 20 a 24 pond op de juiste plaats en een voldoende hoeveelheid stuifmeel, dat vooral in 't voorjaar noodig is ter bereiding van het voedersap van het broed. Als de allereerste eisch stelden weeen gezonde, jonge, vruchtbare koningin, een volkrijke kolonie met vooral veel jonge werkbijen. Ten slotte heeft de bijenhouder nu nog te zorgen voor een warme, welheschutte woning op een veilige, passende plaats. Met het oog op het laatste meenen sommige imkers wél te doen door de korven over te brengen naar een rustige, vorstvrije ruimte. Wij achten dezen omslag ten onzent niet noodig: mits overigens alle voorzorgen worden genomen, kan men de bijen gerust in den stal laten Welke zijn die voorzorgen Heeft men een enkele kast, met dunne wanden, niet dikker dan I1/,2y2 c.M., dan pakke men ze aan alle zijden goed in, met stroo, houtwol of andere verwar mende stof; niet slechts aan één kant, want dan gaan de bijen uit beur nest naar de warmste zijde. Heeft men meer der gelijke kasten, dan plaatst men ze dicht bij elkaar en vuile de tusschenruimten aan. Evenzoo handele men met de ge wone korven, waarvan vele te dunne wanden bezitten de wanden der gravenhorster boogkorven bieden voldoende beschutting. Ook het vlieggat, zoo noodig, verkleine men, niet zooals nog vele bijenhouders doen, door het bjjna ge heel toe te smeren met leem, koemest of andere slof, zoo dat slechts een enkele bij uit- en in kan. Dit is niet noo dig en zelfs niet wenschelijk, daar alsdan de bijen gebrek aan versche lucht krijgen, wat ziekte en verstikking ten gevolge kan hebben. Wel kan men de opening door pen netjes verkleinen of verdeelen, ten einde de muizen buiten te houden. Frissehe lucht is onontbeerlijk, tocht moet evenwel veimedpn worden. De korf of kast moet dus goed dicht zijn, zonder reten, evenals de bodemplank, terwijl de woning overal op den bodera goed moet aansluiten. Verder moet zooveel mogelijk tegen warmteverlies gewaakt worden. Men late daarom aan de bijen geen te groote over winteringsruimtezijn ze talrijk, dan geve men ze 16 18 halve raampjes, is het een middelmatig volk, dan zijn 1012 halve raampjes voldoende. Wij noemen opzettelijk halve raampjes, omdat enkele van oordeel zijn, dat het ge bruik van deze oorzaak zou kunnen zijn van den dood dei- bijen, bij genoegzame voorraad honig. Wij gelooven dat deze meening door de ervaring voldoende is gelogenstraft. De ruimte, welke in korf of kast overblijft, vuile men aan met mos, papier, kaf, houtwol, enz.een 5 c.M. dikke stroomat achter de schutplank is ook voldoende. Leg onder de raampjes in uw kast, dus op den bodem, een stuk karton of vilt, dit vergemakkelijkt u later het schoonmaken. In verstandszaken is veranderlijkheid leelijk. De Wognummers Muziek. Dinsdagavond 20 October a.s. zal de ge mengde zangvereeniging Jacob Kwast" een groot concert geven met medewerking van den heer W. Ezerman, organist, in de groote kerk te Haarlem. Dit belooft een bijzonder mooie uitvoering te worden en zal zeer veel bezoekers trekken vooral uit de omstreken, te meer, daar het de vereeniging, wegens de vele aanvragen, niet mogelijk is om in kleine plaatsen op te treden. Een schoone gelegenheid dus voor de bewoners van haarlet, omstreken om dit beroemde koor thans te gaan hocni'i Twee jaar geleden gaf het koor eveneens een uitvoer!' in de groote kerk en was deze bij die gelegenheid stampv' Wie licht heeft, deele daarvan mee, en wie het noodig heeft, doe moeite het te krygen, gene met spaarzaamheid, deze met aandacht. ADVERTENTIËN Inrichting van den eersten rang. Dagelijks geopend. KUIPBADEN, GENEESKRACHTIGE BADETV. Ook bij abonnement. - Rijtuig- en - Wagenmaker, BLOEMEND AAL. Opgericht 1897. Boschlaan - BLOEM EN DAAL. - RIJTUIG-eu WAO' NMAKERIJ Specialiteit .a het smeren w .'Rijtuigen. een proef en U blijft onze geurige en smakelijk thee gebruiken. Kruisstraat 34. Haarlem. Telefoon 15

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4