Be Üuxe- voor de er door ten dienste vaart moet opperrabijn ter verantwoording geroepen. En al schijnt voorloopig de rust weer wat hersteld, de prediker gaat voort zijn afwijkende meeningen te verkondigen en zijn aanhang neemt toe, zoodat we wel spoedig meer van deze zaak zullen hooren. Dat het onze nederlandsche scheepsbouw-industrie niet ontbreekt aan ijver om belangrijke werken in Nederland uitgevoerd te doen krijgen blijkt uit het volgende. Door de tweede kamer is goedgekeurd een overeenkomst met de maatschappij «Zeeland" wegens het vervoeren van den mail tusschen Vlissingen en Queensborough. In die overeenkomst was ook de bepaling opgenomen, dat nieuwe stoomschepen overeenkomstig de daartoe door den minister van waterstaat goed te keuren plannen en, zoo mogelijk, in Nederland ge bouwd moesten worden. Indien de maatschappij in strijd met di ze bepaling handelt, verbeurt zij een boete van ƒ15.000.voor elke overtreding. In De Nederlander kwam dezer dagen het bericht voor, dat een drietal nieuwe booten in Engeland zou worden gebouwd. De directie van de «Zee land" sprak dit bericht tegen, doch de N. Crt. ging op onderzoek uit en haar bleek dat, zoo al niet tot een besluit in zake het bouwen in Engeland genomen is, de kans toch groot is, dat de nederlandsche industrie achter het net vischt De «Zeeland eischt namelijk, en moet op zeer aannemelijk schijnende technische gronden eischen, dat de drie booten op éénzelfde werf gebouwd zullen worden en in 1909 gereed moeten zijn. Verder weet het blad mede te deelen, dat de maatschappij «De Schelde" te Vlissingen, de maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw «Feyenoord" te Rotterdam en de «Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij" te Amster dam aangeboden hebben, elk een schip te bouwen volgens dezelfde plannen. Een belangrijk werk, waaraan geruimen tijd is gearbeid, is dezer dagen tot stand gekomen, n 1. het nieuwe kanaal aan de overzijde van het IJ. Het loopt van het oost- zaansche gat tot achter het Tolhuis bij het Noordhollandsch Kanaal. De afsluitdam is weggegraven, zoodat het kanaal scheepvaart geopend is. Reeds is het eerste schip gevaren. Het kanaal is grootscheepsch vaarwater der industrieterreinen. Bij toenemende snbeep- het plan bestaan, dit kanaal later door te trekken tot Nieuwendam, zoodat het ook gebruikt zou kunnen worden voor zeebooteu, bestemd naar IJ en Riet landen. In de tweede kamer is Troelstra deze week, naar de meening zijner partijgenooten, kranig aan den gang geweest, hetwelk in onze oogen beteekent, dat hij nu reeds heel han dig voor de verkiezingen van het volgend jaar heeft ge werkt. Zijn motie, als uitvloeisel zijner interpellatie, viel echter. Die van Treub, ontdaan van enkele bramen en scherpe kantjes, werd zonder stemming aangenomen. Tweemaal groot is hy die alle bekwaamheden heeft, maar naar eigen meening geen enkele. De gespannen toestand op het Balkan- Buitenlandscll Schiereiland houdt nog steeds aan. Zoo Overzicht. lang de groote mogendheden het nog niet eens zijn wat wel en wat niet op het programma der conferentie zal behandeld worden, loopt Turkije nog kans om op het congres het kind van de rekening te worden. Bij het vorige congres zijn ten haren koste heel wat beleefdheden bewezen. Oostenrijk wil de inbezitneming van Bosnië en Herzegowi- na niet in discussie gebracht hebben, Bulgarije wil niet gepraat hebben over schadeloosstelling in geld voor het missen door Turkije der Oost-Rumelische schatting (eene schatting die in de laatste jaren trouwens vergeten was op te brengen De Bulgaren zouden, nu zij een koningrijk zijn geworden, het liefst aan Turkije ook geen schadevergoeding betalen voor den door hen in beslag genomen spoorweg. Dit is zelfs den Grooten mogendheden wat sterk en dat zegt wat. Italië zoude gaarne nu maar Tripoli inpakken en vasten voet in Albanië krijgen, terwijl Egypte's onderkoning bij Engeland er op aan dringt, nu maar voor goed Egypte van Turkije los te scheuren. Dit is ook weder een kwestie van jaarlijkscke schatting betalen. Naar Samos hebben de Turken voor de zekerheid een paar scheepjes gezonden omdat dit eiland ook gaarne van Turkije af zou willen zijn. De Turken houden zich wonderlijk kalm, men beweert evenwel dat zij in stilte zich beginnen te wapenen om hun argumen ten wat kracht bij te zetten, dit stemt met de logica die de Groote mogendheden er op na houden. De Serviërs werken steeds met betoogingen tegen Oostenrijk, de zoo befaamde Kroonprins doet erg nationaal en poseert als aanvoeder der oorlogspartij, ofschoon hij toch ook weet of moest weten, dat de reeds betaalde fransche kanonnen en de amunitie voor die kanonnen, door de Oosten rijkers worden opgehouden, en de Serviërs dus vrij wel weer loos zijn tegenover de goed uitgeruste Oostenrijkers. Het leger is nu nog verdeeld; er wordt evenwel door de konings- 2'2 8 moordenaarspartij alles aangewend opdat de- twee vijandige partijen zich in deze omstandigheden zullen vereenigen, en zoodoende die geheeie treurige moord geschiedenis zal ver geten worden. De kroonprins behoort tot de anti-konings moordenaarspartij, dus een tegenstander van zijn vader Pe ter, wiens plaats de waardige zoon zoo gaarne zoude innemen Peter begint bang te worden. Er gaan geruchten dat hij reeds al zijn hebben en houwen naar Oostenrijk heeft gezonden, en den een of anderen dag zal verdwijnen. Het is dan nog zeer de vraag of zoonlief zal opvolgen, want een vrij sterke partij wil de uked of Counaught, broeder van koning Eduard, tot koning uitroepen, in de hoop natuurlijk zoodoende van het onbaatzuchtige Engeland steun te verkrijgen. De duke of Connaught zal zich, dunkt ons, nog wel twee maal bedenken eer hij zich in het Servische wespennest steekt. Door de troebelen op het Balkan-Schiereiland wordt uit den aard der zaak veel minder attentie gewijd aan Marocco dat nog kort te voren de aandacht der geheeie wereld in beslag nam. In dit rijke maar ongelukkig bestuurde land is Moulab- Hafid nu de baas, zoo lang als het duurl, want zooals wij reeds vroeger meldden, is er een derde broer opgestaan, die .van geen Algeciras wil weten, en de Maroccanen belooft, de christenhonden te zullen verjagen, wanneer de verschillende hoofden maar aan hem hun steun willen verleenen. Een en ander komt den Franschen goed te pas, want door de Balkan geschie denis en door den nieuwen pretendent,, kan Frankrijk in Marocco meer zijn gang gaan en wordt niet zoo op de vingers gekeken. De kwestie der duitsche deserteurs uit het vreemden-legioen, die steun vonden bij den duitschen consul, is nog niet uit de wereld en zal misschien voor het haagsche hof van arbitrage gebracht worden. In Oostenrijk wordt niet bij alle nationaliteiten de in lijving van Bosnië en Herzegowina goed opgenomen. In Bobeme, voornamelijk in Praag, alwaar de Duitschers en Ozechen in den landdag elkaar hebjen afgeranseld en met inktpotten gegooid en bevuild, hebben de Czechen bij een broer van den minister-president Aerenthal de ruiten ingegooid onder het roepen van «weg met de inlijving van Bosnië. De handels kringen in Vt'eenen zijn ook niet erg verrukt over de daad van Frans Joseph en wel omdat de oostenrijksche goede ren alom in Turkije worden geboycot, waarvan de Engel- schen dadelijk met veel tact hebben geprofiteerd In het noorden van Korea dreigt eene ernstige on- eenigheid te ontstaan tusschen C h i n a en J a p a n, chineesche en japansche troepen hebben verscheidene uren met elkaar gevochten. De Chineezen zijn begonnen, zeggen de Japanners en hebben deswege een aanklacht te Peking ingediend en voldoening geëischt. Wordt die niet gegeven zoo trekken de Japanners de grenzen van China over. De amerikaansche wereldvloot is thans in Yokohama en de bemanning wordt zooals te verwachten was op de schitterendste wijze ontvangen. De keizer van Japan heeft den admiraal en zijn staf aan tafel genoodigd en een paleis ter hunner beschikking gesteld. Het bezoek aan de Philippijnen is zonder ongelukken afgeloopen, niemand der bemanning is door de cholera besmet geworden. Deze ziekte heerscht in hooge mate op de Philippijnen. In Frankrijk is de kamer van afgevaardigden geopend en heeft, zooals wij vermoedden, het ongeluk op de Jena,waarbij velen omkwamen, een punt van interpellatie uitgemaakt. Tengevolge van het aannemen der motie-Delcas'é (de oud minister van buitenlandsche zaken, bekend om zijn uittartende houding tegenover Duitschlandl is de minister van Marine Thompson afgetreden, en zal er nu een specialiteit in marine zaken moeten gevonden geworden. Thompson was een bur ger-minister en geen zeeofficier. In de marine schijnt eene verbijsterende onachtzaamheid te heerschen, en vooral het ammunitiemateriaal verouderd te zijn en niet deugen. Een 200 millioen francs zoude noodig zijn om goed materiaal aan te schaffen. Jarenlang is men volgens minister Thompson te zuinig geweest, welk euvel zich thans wreekt. De nationalistische partij heeft weder in de kamer de Dreyfus zaak aan de ,orde gesteld, een barer leden heeft de rechtelijke macht uitgescholden en is daarom door de kamer- politie uitgezet geworden, waarvoor de zitting geschorst moest worden. De bovengenoemde partij loopt op zijn einde. r. i-i ox j Van Donderdag 15 October Burgerlijke Stand. tot Donderdag 22 October. Bevallen: J. Ch. AnkersmitLugt z.M. Drommel Lodeweegs d. Overleden: A. van der Laarse 61. j.M. A. E. Wij- nants 79 j. De wuze maakt uit de haat een spiegel, reiner dan die der liefde, voorkomt de blaam van z\jn fouten of verbetert die; want groot wordt de behoedzaamheid, als mededinging en kwaadwilligheid haar buren zijn Voor het lighalfonds. Bestrijding der Na een lange rustkuur kan de weke- Tuberculose. lijksche vermelding van giften voor bovengenoemd fonds op eene zeer aan gename wijze weder begonnen worden. Moge het onderstaande goede voorbeeld vele navolgers vinden. In de week van 11 17 dezer werd den heer Th Lim- perg. Ged. Oude Gracht 63, administrateur van het lighal fonds, een rijksdaalder ter hand gesteld door eene dame, die onbekend wenschte te blijven. Het lighalfondsbestuur betuigt die weldoenster zijn hartelijken dank. In een der komende raadsvergaderingen Gemeentebestuur, zal de begrooting voor 1909 worden behandeld. Het zal voor menigeen onzer lezers belangrijk zijn de cijfers van nu en van vóór 5 jaren te vergelijken, waartoe wij het volgende overzicht samen stelden, daarbij eenige grepen doende uit de breede rij der cijfers, uit de oude begrooting voor 1905 en de aanhangige voor het volgend jaar. Het aantal inwoners op l Jan. '05 bedroeg: 6424, op denzelfden dag in 1909: 7408. De eindcijfers van hegroote uitgaven gedekt door inkomsten 80 697.02 en 140 800. De inkomsten waren geraamd als volgt: I. Ontvangsten wegens vroe gere diensten hoofdzakelijk ba- 1905 1909 tig saldoƒ3931 395 resp. 17710.94 Het batig saldo overl909 vindt zijn grond in de in 1908 geslo ten leening van ƒ84000. II. Inkomsten van gemeente eigendommen, enz352.752. III. Opbrengst van belastingen en heffingen49 382.98 88 451.41 IV. Ontvangsten van verschil lenden aard en toevallige baten 27 004.646 33 170.64 V. Buitengewone ontvangsten 26.718. Bij III verdient vermelding dat de 40 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de ge bouwde eigendommen bedroeg» 8 228.92 11 499.— De hoofdelijke omslag-ramin gen luiden resp15 000.29 652 4) De reinigingsbelast.-ramingen 2 000.4 800. Bij IVdat de ontvangsten van geleverd duinwater geraamd zijn op5 000.10 000 - De twaalf hoofdstu kken der uit gaven sluiten voor gezegdejaren met de volgende ramingscijfers I Huishoudelijk bestuur. 9 825.11 655.-- II. Invordering pl. belast, en teruggave deswege1 323.326 1 913.- III. Onderh. gemeente-eigen dommen11 330.20 085. IV. Openbare veiligheid en brandweer15 330.27 830. V. Plaats, gezondheidspolitie 4 015.6 515. VI. Onderwijs15 915.21 050.— VU. Armwezen1 680.2 810. VIII. Renten en aflossingen. 8 211.72 17 034. IX. Pensioenen en wachtgelden 958. 3 183. X. Andere uitgaven8 989.9 957 XI. Buitengewone uitgaven. 891.15 700. XII. Onvoorziene uitgaven 2 228.976 3 050.7 De staten met de gemeentelijke schuldenlast op 1 Janu, 1905 en 1 Januari 1909 zullen wij in ons volgend nt mer opnemen. Men wekke geen tegenzin op, want ook ongezocht komt d." gauw genoeg. Ned. Herv. Gemeente, Zondag 25 Kerknieuws. B, tober voorm. 10 uur en s avonos ë1/^ uur, Ds. J. A. van Leeuwen R.K. Kerk te Overveen. Zondag 25 October voorm. 7 en 8-) uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; o u Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 25 October Kerkelijk dienst te en 10 uur. De Wognummers. Muziek. Hoe kan uit Wognura zooveel g> komen is men geneigd zich ai vragen als men in stomme verbazing dit zoo voortreffeiij koor hoort, 't Is dilettantenwerk, natuurlijk, want wa bestaat een koor van zoodanige samenstelling uit bero' zangers? Maar, dilettanten of niet, ze doen voor geen koor van waar ook onder Deze natuurstemmen gaven een zoo volmaakt muz:,.. genot, als op dit gebied zelden gehoord wordt En die lie o van beschaving verricht, waartoe ik voorheen militaire troepen niet in staat heb geacht. Ook ten opzichte van het nederlandsch-indische leger is het nederlandsche volk ondankbaar. Het wenscht dat zijn troepen oorlogvoeren <»n wanneer zij dit doen, zegt het «zachtjes aan," «niet zoo hardhandig." Het wenscht oorlog te zien voeren met zachte, met lieve, met ethische middelen. P h menschen, die in de steden en dorpen van ons land in He sociëteiten en koffiehuizen onder den bitter en het bier, in de redactiebureau's onder de bezieling van een goedkoope, maar edele menschenliefde, in de tweede kamer onder het gehoor van onbenullige kiezers met zooveel gemakkelijke welsprekendheid, in losse houding op uw stoelen lof en blaam uitdeelt over het doen, dat naar uw zin niet genoeg laten is, van de nederlandsch-indische troepen, gij spreekt en gij weet niet waarover gij babbelt en gij doet onrecht, gij praat en gij zijt enkel raak in uw ondankbaarheid. Mijn God, ik heb óók niet geweten wat in deze jonge- krachten verslindende landen van onze troepen gevergd wordt, voor dat ik op Java. op de schepen met troepentransporten, hier op Celebes officieren, onderofficieren en soldaten heb hooren vertellen wat de expeditiën zijn, waarop dat veel pratende, meevittende, meest ondankbare volk van Nederland hen uitzendt. Daar is niets bij, dat tot de verbeelding spi eekt van de praters en babbelaars thuis, geen groote veldslagen met wapperende vaandels, kanongedonder, geen fanfares van dapperheid en vaderlandsche welsprekendheid, geen snorkende getuigenissen van gegalonneerde generaals en telegrafeerende oorlogsreporters. Dit is niet de oorlog a grand spectacle. Dit zijn expeditietjes van een groepje soldaten onder een luitenant of een kapitein, dagenlang met voedsel op vast rantsoen, dat soms uitloopt op honger, do nachten doorgebracht op den steengrond, of in den modder, onder het geplons van tro pische regens, de dagen gemarcheerd over de bergen, door de wouden, door de moerassen, waarin men zich 's nachts moet ophijsehen aan een boom om in de takken een droge en vaste plek te vinden om te rusten, sieeds achter een onnaspeurlijken vijand aan, die, zegt men, eigenlijk geen vijand is, die in Nederland, zelfs althans vrienden, verde digers, gevoelige zielen vindt om te verkondigen, dat hij toch zoo'n dappere en edele man is, strijdende voor zijn vrijheid, voor zijn gezin, voor zijn ideaal, tegen onze mili tairen, afmakers van gewonden, beulen van vrouwen en kinderen, bloedhonden aan de hielen van vluchtenden. De vijandOnze troepen gaan op die expeditiën achter een vijand aan, dien zij als zoodanig kennen. Maar zij hebben een vijand in den rughet zijn die gevoelige Nederlanders die voor hun digestie thee slurpen in een luie houding op hun stoel en met deugdzame verontwaardiging de krant lezen, waarin het staat te lezen wat in de tweede kamer gesproken wordt over het bloeddronken geweld van het indische leger. Neen, ik heb het niet geweten, niemand weet het in Nederland, wat van onze troepen gevorderd wordt op die expeditiën, uittrekkende zonder fanfares of oorlogsgescbal, die zoo weinig zeggen tot de verbeelding van de onwetende en dus hard en onredelijk oordeelende thuisblijvers. Daartoe moet men uit den mond van officieren en minderen het on opgesmukte verhaal hooren van zooveel toewijding, zoo< doodsverachting, zooveel doorzettingskracht en vastbera heid, gepaard aan zooveel ellenden van ziekte, ontbering, putting en slapelooze nachten. En dan eindelijk de pacificatie van een landstreek wa; 'bij officier en soldaat plotseling een geheel anderen kant van karakter moeten toonen, dien men in ons praatzieke evenmin naar waarde weet te schatten Hoe zij door jo iale tegemoetkoming, door rechtvaardigheid, door ridderlijke het vertrouwen der bevolking moeten winnen opdat deze m- haar dorpen terugkeere en den vreedzamen arbeid hervat Hoe officier en soldaat zelf aan dien vreedzamen arbeid g en bewijzen van alles te kunnende officier als bestuurd rechter, vredestichter, de soldaat als aanlegger van wee; bouwer van' bruggen, graver van bronnen, oprichter v huizen, in één woord, officier en soldaat, man des vren verkondiger van een nieuwen dageraad van rustigen arbei toekomstigen welvaart. Ook dit heb ik niet geweten, oo L' weet niemand in Nederland, die niet gezien heeft wat or troepen in het zuiden van Celebes hebben verricht. Wa zf elders doen, hoe zij elders doen ik weet het niet, ik moet daarover de praters laten praten, en de schrijvers late11 schrijven, en de schenders laten schenden. In dit land hebben zjj in twee of drie jaren tijds een glorieus werk van aan vankelijke beschavingsorde verricht en zonder ophef, ma- blijmoedig en tevreden over de resultaten van hun arbeid zij voort het te doen, roemende den nu zoo fel en zoo boos aardig aangeblaften man, die hen ertoe geroepen heeft, gouverneur-generaal Van Heutsz. sopraanstemHoe onzegbas luid door de ïuime gewelvi togenheid brengend. We durven gerust verl een van de beste van N< zegge het maar Komt het spoedig weer i De he Politiek. (men zi van 11 zijne verkiezing in Ommen zetten als een «prachtige eenige persoonlijke ijdelheii Standaard zou schuilen E doet voorkomen, of in 191 door Kuyper met zijne an kelijke en godsdienstige tv gebracht als middenpuntei verheffende beeldspraak zeg aan liberale zijde) spelen i daarbij denken aan de kol fanatisme" (stel u voor (met deze «haar" is bedoi 't woord". «Puur een rui ten" was het enz., enz. Kv keld candidaat". Wat moe van het bijvoegelijk naamw Kuyper een eenvoudig mi over zich laat spieken al Het is niet du delijk. Ma: weer noodig schijnt de trou poken, de toeleg om de w door vrijzinnigen, die kei de politiek juist willen v fanatici, om daarna we bedoeld heeftanti-kerk maar weer de woorden 1 kerkelijk te drijven in d hoofden in 1909 voor c meen belang, burge: vred Kuyper, die nu zich op Lobman, geeft eene eene herhaling worden k worden ingeluid v aclie, opnieuw moet .Line luyden" beter k laatst- afstammelinge va het bestier des lands le o; riieuw moet des Zwi i ndJ innerlijk verdeel own pauvre peuple. Dit ïeer het waar is, dat t door recht, en dat daar of de zoogenaamde an Kuyper niets heeft geds 'au zijn ware ideaal,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2