MET FENSIOjM- EN WONINGGIDS 1 I Nieuwsblad B B voor B AERDENHOUT - BLOEMENDAAL B OVERVEEN - VOGELENZANG en omliggende B gemeenten B misdrijfstatistiekea. agustus hebbeD we van de aoff, den 14den Augustas te lering van den Algemeenen Noordholland, een verslag ïr zaak door zijne beknopt- h heer Overhoff had onder de statistische behandeling inder verschillende invloeden larmeue eenig>y leerzame en dezer Jateu wij 2' jaargang ZATERDAG, 31 OCTOBER 1908 No. 44 choolinj Vales. m mrc a plaats Vmevnuxga over het letaal van So. 4(1I 27 3 22.1 4 2 Too o 190 117 95 18 429 447 876 op demisilüud blijkt hieruit •n bijzonder koude Kebruari- >en, dat ter kennis van de met 8-88 gedaald is, sn het cijfer weel" gestadig bruari tot het zijn hoogste )e gemiddeld' temperatuur aden, terwij, in het bewuste 10 gr. verschil, bedroeg, sdaden ei papara- ucr iu Ferri. Pei outage berekend MISDADEN LU FBANKBLTK 1827—6:, Aan kinderen. Aantal. 7 09 1106 5.57 6 84 1041 6.24 7 82 1366 6 8? 7.39 1700 8 51 2175 10.9 10.98 2585 18.0 .2.67 2459 12.4 10.45 2208 11.1 9 64 1773 8 9 7 63 1447 72 6 46 983 1.9 6 24 939 5.1 6.49 16 ;0 zolgens bet j ir en laats gevonden hebbes sche Rijk). F. Bd. 88 II, p. 5; 100 strafbare handel jn lag in de ma ,;d; 81021 951 80 B 116 124 134 BIK! 118 133 406 98 104 11317 3 93 92 93 l 88 88 92 1 98 98 94 3 100 I 103 101 92 92 93 106 104 104 92,106 117 9cjl06 112 98jl04('105j 90 88 1021 !2. 99 83 I n misdrijf el jaargetijde, •g een grapbischo kaart :be Rijk. (N. ,3, II p. Ie idéé van Holt. Schoo- olgende misd ven in de Duitsche Rijk voor 'anuari 64 óm te stijgen n daar weer te dalen in tand Januari tij in de 55 loodslag enz.) ,;i dc maand 5 132 en in Deeenibe: 78; nuari, 135 in Augustus, Augustus, 'a Decembei aan: «het vermeerderen in Duitschland evenals imum ligt in Juli, dan een geheel gelijke boog enbare ergern doov on- hoogtepunt is hier reeds is verbazingwekkend, m aantal sexueele misdrijven Wordt irvolgtl Het Bloemendoolsch Weekblad Prijs per halfjaar f 1.25 hij vooruitbe taling. Prijs per nummer f 0.10 Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMA.N te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiëu 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing kortiug. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- II Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende: Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. Het auteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Bloemendaal. Agenda Hotel Welgelegen". Woensdag 11 November, Christel. Geheel-onthou ders Vereeniging (afdeeling Bloemendaal), voordracht door freule Hartsen. Huize «II on ka." Zondag 1 November 1 uur. Bloe mendaalsche Gezelschapsbond." Eerste gezellige bijeenkomst. Hotel »Zomerzorg" (voormalig Klein-Zomerzorg). Vrjjdag 6 November 8 uur, Vrijzinnige Kiesvereeniging. Buitengewone algemeene vergadering. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de ge meente-ontvanger, behalve de zitdagen ten raadhuize te Over- veen, gedurende de maanden September, October, November en December te Bloemendaal zitting houden op Vrijdag van edere week, van des v.m. 10 uur tot des n.m. 1 uur, in het kantoor van den gemeente-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in het verbouwde perceel, laatst bewoond dooi den Inspecteur van Politie, gelegen aan het einde van den Bloetnendaalschen weg, bij Wildhoef. Veilingen in Bloemendaal. Dinsdag 3 November 1 uur. in hotel «Kennemerland". Heerenhuis aan de Rustenburgerlaan. Zaterdag 14 November, 's avond 7 uur. Weiland. Maandag 23 November 1 uur, in «De Weiman" te Santpoort. Bouwterreinen. Woestduin. Zondag I November 11/„ uur. «Courses Woestduin". Haarlem. Schouwburg, JanswegZondag 1 November 8 uur, Aapje 117. Maandag 2 November 8 uur, «de Hagespelers" onder leiding van Eduard Verkade, op verzoek 2e opvoering van Hamlet. Woensdag 4 November 8 uur. Voordracht van mevrouw Marie E. Arntzen Wafelbakker: Quitilia. Zaterdag 7 November uur, Rotterdamsch tooneel, Dir. P. D. v. Eysden, De laatste Vonk, gevolgd door Ken Kus. Concertzaal Sociëteit Vereeniging: Dinsdag 3 November 8 uur, Concert Zalsman-Kwartet. Zondag 1 November, 8 uur, Koninklijke Liedertafel Apollo". Concert, met medewerking van Mej. Job. Cam- bier van Nooten, sopraan; den heer Sam Swaap, violist en den heer W. L. Doortmont, accompagnateur. Café Neuf, Groote Houtstraat. Eiken Donderdagavond van 8—12 uur, Damclub «Haarlem". Clubavond met introductie. Het grootste weten is soms niet weten, of doen alsof men niets weet. De B o s c hl a an-q u es t i e. L'histoire se répète. Vervolg) II. Wat de uitspraak der rechtbank is geweest hebben wij niet kunnen nagaan, doch kan alsnog worden nagezocht in de archieven der haarlemsche rechtbank. Waarschijnlijk is beklaagde ontslagen van alle rechtsvervolging, althans omstreeks 1884 heeft de gemeente aan de toenmalige eige nares der Boschlaan de toestemming gevraagd om de laan als voetpad ter breedte van 2.22 M. te bestraten. Deze toestemming is verleend krachtens eene op 15 October 1884 geteekende, aan burgemeester en wethouders van Bloemendaal afgegeven en door hen voor de gemeente aan genomen verklaring der eigenares, de wed. P. Roemer, blijkens welke verklaring de eigenares aan hare toestemming de volgende voorwaarden verbondhet onderhoud der be strating zou zijn en blijven voor de gemeente, de tolboom aan het begin der laan aanwezig, zou door de gemeente worden verwijderd doch worden vervangen door een paal, geplaatst in een koker (beide te onderhouden door de ge meente) als teeken, dat het recht van rij weg over de laan erkend werd met uitsluiting van alle anderen toe te komen aan den bewoner van het aan het einde van gezegde laan gelegen perceel, destijds bewoond door den veehouder Petrus Johannes Maas. Het door Petrus Johannes Maas bewoond perceel aan het einde der laan was 14 December 1870 reeds door hem gekocht, met de, later behoorlijk in de openbare registers ingeschreven erfdienstbaarheid om over de laan te loopen, te rijden en vee te drijven ten behoeve van zijn N.B. Deze eene paal is later in overleg met liet gemeentebestuur ver vangen door twee palen. gekochte, en ten laste van den grond, deel uitmakende van de laan. De laan is naderhand bij gedeelten in verschillende handen overgegaan. Blijkens aanteekening in de openbare registers is daarbij telkens in overleg met de gemeente over en weder een erfdienstbaarheid van voetpad geves tigd om over de Boschlaan den Bloemendaalschen weg te bereiken, terwijl tevens ten behoeve van perceel sectie A, no. 3230, (zie het kaartje) als erfdienstbaarheid is inge schreven de nodweg, ten einde daarover te loopen, te rijden en vee te drijven van af den openbaren weg over bet gedeelte Boschlaan, uitmakende de zuidelijke gedeelten der perceelen de herberg «De Weiman" (no. 3456) en de naastgelegen perceelen, thans bekend sectie A, nos. 3445, 3528, 3820, 3453 en 3452. In diezelfde inschrijving is melding gemaakt van de tusscken de weduwe Roemer en de gemeente Bloemendaal getroffen overeenkomst. Dit een en ander volgt o.i.dat de Boschlaan niet is openbaar dan als voetpad, dat de eigenaar van het achterste gelegen perceel, thans bewoond door mej. de wed. Maas, behalve recht van voetpad, recht van rijweg en vee drijven over de Boschlaan heeft en dat de gemeente Bloemendaal, voor zoover in hare macht is te goeder trouw verplicht is te doen wat in haar vermogen is om de palen aan bet begin der Boschlaan staande, aldaar te houden en te onder houden. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat er reeds eene over eenkomst tusschen de gemeente en den eigenaar van den grond, waarin de palen staan, krachtens welke die grond op eerste vordering der gemeente aan haar kosteloos in eigendom moet worden overgedragen, mits de laan geheel wordt bestraat. De laan is geheel bestraat, zoodat de gemeente totdat zij eene nadere overeenkomst met de eigenaar van het perceel, bewoond door mej. de wed. Maas, heeft gesloten o.i. gehouden is al wat zij kan in bet werk te stellen le. om die palen aldaar in stand te houden; 2e. om te voorkomen, dat anderen dan die daartoe toestemming hebben van gezegden eigenaar te beletten van de laan, die privé- eigendom is gebleven, een ander gebruik te maken dan van voetpad. Waarde hebben en die weten te toonen ia dubbele waarde hebben. De Castro, de president van Venezuela Hinneillaildsch weigert op de tweede nederlandsehe nota, overzicht. (waarbij ontheffing wordt verzocht van het dekreet waarbij de verscheping van goederen van Curaijao naar Venezuela wordt verboden) in te trekken. De Castro vindt het van Nederland vreemd die intrekking te eischen, nadat Nederland eerst het recht van Venezuela om bet dekreet uit te vaardigen heeft erkend. Hij, De Castro, wil een confidentieelen, afzonderlijken nederland- schen gezant naar hem afgevaardigd hebben, ten einde de voor waarden voor een minnelijke schikking te ïegelen Zooals men ziet is er met De Castro geen weg te bezeilen, en zal ons gouvernement of het wil of niet tot andere maatrege len moeten overgaan, misschien gaat dit nu des te gemak kelijker, nu Engeland pas weer door de Castro beleedigd is geworden, doordat zijn gouvernement de equipage van een engelschen schoener in de gevangenis heeft geworpen. In Amsterdam heeft eene zeer druk bezochte vergadering plaats gehad van nederlandsehe industriëelen onder voor zitterschap van mr. Joh. Enschedé, president der Maat schappij van nijverheid. Het doel er van was: nu de nederlandsehe volksvertegenwoordiging het gevraagde sub sidie van f 400.000 heeft geweigerd voor de brusselsche wereldtentoonstelling, te overleggen wat de houding der nederlandsehe industriëelen zal zijn. Er werd nu onder alge meene instemming en na ampele discussie besloten uit de vergadering een comité ie benoemen, dat bij de tweede kamer er op zal aandringen om alsnog eene officieels deelname van nederland aan de tentoonstelling te Brussel mogelijk te maken. Tot comitéleden werden benoemd de heeren Dufour, van den Bosch, Krelage, Collot d'Escury, Mouton, E. G. Duyvis en G. S. de Clercq, de laatste secretaris dei- maatschappij van nijverheid,' die tevens als secretaris van het comité zal optreden. Het volgende concept-adres aan de tweede kamer werd in overweging gegeven. Geven ondergeteekenden met allen eerbied te kennen, dat zij indertijd met groote voldoening hadden gezien hoe de regeering aan de wenschen van vele nijveren en kunstnijveren was tegemoet gekomen door het indienen van een ontwerp van wet, waarbij een belangrijke som werd uitgetrokken om eene officieele commissie in staat te stellen voor een waardige vertegenwooi-diging van Nederland op de tentoonstelling te Brussel in 1910 zorg te dragen; dat zij daarop met groote teleurstelling hebben kennis ge nomen van het niet goedkeuren van dit ontwerp van wet door uwe hooge vergadering, o.a. op grond dat de nijverheid zelve niet genoegzaam van hare ingenomenheid met het voorstel zou hebben blijk gegeven dat dit zwijgen eerder verklaard moet worden uit de stellige verwachting dat dit voorstel, dat een groote natio nale reclame ten doel had, op geen bezwaren van ernstigen aard zou stuiten; dat zij er thans prijs op stellen aan uwe vergadering mede te deelen, dat indien de regeering in staat ware gesteld aan haar voornemen uitvoering te geven, zij ondergeteekenden bereid zou hebben gevonden hunne beste krachten in te spannen om ons land in dezen wedstrijd der volken niet achter te doen blijven, deels gedreven door hun eigen be lang, deels uit zucht om daar waar de regeering voorgaat mede te werken tot hetgeen ongetwijfeld een nationaal be lang genoemd mag worden. Ondergeteekenden hopen dat bovenstaande verklaring uwe hooge vergadering een nieuw inzicht in de zaak zal geven en dat uwe hooge vergadering alsnog eene gelegenheid zal weten te vinden om de regeering in staat te stellen aan haar oorspronkelijk voornemen gevolg te geven. Naar verluid, heeft mr. P. J. Troelstra persoonlijk en ter plaatse een onderzoek ingesteld naar de papendrechtsche rechtzaak en zal hij haar bij de behandeling der staats- begrooting in de tweede kamer ter sprake brengen. De nederlandsehe vereeniging voor armenzorg en wel dadigheid, beschermvrouw H. M. de Koningin, heeft tegen Maandag en Dinsdag 16 en 17 November een vergadering uitgeschreven. Het lokaal alwaar de vergadering zal worden gehouden wordt nader opgegeven. De volgende sprekers zullen de navolgende onderwerpen behandelen. Prof. P. Beisterveld, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdam. «Samenwerking en trouw aan eigen beginsel". Mr. R. J. H. Patijn, lil der tweede kamer der staten-gene- raal over: «Samenwerking en eerbeid voor anderer over tuiging". Mevrouw M. G. Muller-Lulofs, voorzitster van de ver eeniging tot verbetering van armenzorg te Utrecht over; «Samenwerking in het belang der armen". Mgr. Dr. W. N. Nolens, lid der tweede kamer der staten- generaal over «Samenwerking en onze volkseenheid". Di. J. Th. de Visser, lid der tweede kamer der staten gene raal over: «Samenwerking en de overheid". J. R. Snoeek Henkemans, oud-diaken te )s Gravenhage over: «De praktijk der plaatselijke samenwerking". De vereeniging waarvan alle partijen in den lande deel nemen (behalve de socialisten) stelt zich ten doel Kennisneming van de verspreide pogingen, die op het gebied der armenzorg en weldadigheid verbetering ten doel hebbenvoorlichting van de openbare meening, de regee ring, de openbare colleges en de besturende lichamen in zake van armenzorg en weldadigheid door mededeeling van de inzichten, welke ter vergadering zijn verdedigd. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij gaarne naar de dd. 15 October 1908 verspreidde circulaires en kunnen onze lezers niet genoeg opwekken van een en ander kennis te nemen en tot het lidmaatschap toe te treden, het adres is Nederlandsehe vereeniging voor armenzorg en weldadigheid, Vondelstraat 95, Amsterdam. De minister van binneDlandsche zaken heeft aan de gedepu teerde staten der verschillende provinciën eene missive gericht, om, waar eenigzins mogelijk, aan nederlandsehe gegadigden de voorkeur bij aanbestedingen te geven, zijnde een en ander een ki-aehtig wapen tegen werkeloosheid. De minister doet daarbij een krachtig beroep op de gemeentebesturen door middel der gedeputeerde staten opdat aan deze aangelegenheid aanstonds de volle aandacht wordt geschonken. De motie Treub in de tweede kamer heeft dus]jreeds resultaten gehad.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1