Ham ning, ZOON, ^pothceïi Zoon :he Smederij ichels, en artikelen. ander emicaliën, verpleging. gijvoegsel van „}(et Jloemenöaalsch Weekblaö" EM RN DA AL. AAL. oleumkachels. "paletots, i» rokken. a nmimantels, Uloffen. lendaal. jfi. Jaarsma's Brandstoffen. 237 van Zaterdag 31 October 1908. H FOTOGRAFIE TOESTELLEN 'jteMi oo ÏLEFOON 1106 >000«X>00«3 1 A 1660. kachels erkend LPLATEN enz. istreken van de i':itis verkrijgbaar. iaarlem. esemann JrBloemendaal. Kleverlaan, Bloemendaal i weg, Bloemendaal irichting (handwerk); nt. v. d. Weiden, voorheen lef. 700 Haarlem, rden, Kachels enFor- aat 22, Haarlem, Telef. 408. Haarlem's sporthandei, vasscherij: 0. Hoeing, Kampen, Bloemendaal. straat 47, Haarlem.Tel. 156- 34, Haarlem. Haarlem. Tel. 1259. idhorst Jr., Bloemendaal- mvoordestraat 12. lephoon Interc. 1511. Bloemendaal. Tel. 1106. i Zoon, Bloemendaal. ei 1 gymnastiek: Cajsa ng, Noorder Stationsweg, azijn Schoollaan .OEMENDAAL Weg 217h. 'eleplioon No. 937. om Honing's bekende 1.50 per H.L. te pro- ir zijn. Logement «van ouds het Raadhuis". Afd. OverveenBloemendaal van de Algemeene Vereeniging van Bloem bollencultuur, Dinsdag 3 November, Agenda. (Vervolg). 8 uur, Vergadering. Waar een diepe grond is, liggen de geheimen ook in de diepte, want daar zijn ruimten en holten waarin de dingen van gewicht verborgen liggen. Ambtelijke flededeeliugen. De Burgemeester der Gemeente Bloemen daal brengt hiermede ter openbare kennis, dat vanaf heden tot en met den 20sten November d. a. v. op de gemeente secretarie voor een ieder ter visie is nedergelegd een ontwerp- raadsbesluit met uitvoerige kaart of grondteekening, betref fende het leggen van een bouwverbod op een gedeelte van den grond gelegen aan de Kleverlaan en de Korte Kleverlaan. Bloemendaal, De Burgemeester voornoemd, 23 October 1908. (w. g.) A. Bas Backer. Al 't volkomene hangt van tijdperken af In de concertzaal der sociteit Vereeni- Muziek. g'ng'' werd Donderdagavond een con cert gegeven, dat onder de hier ter stede zeldzaam voorkomende mag worden gerekend. De heer Willem Andriessen als pianist, met medewerking van het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van den heer Wouter Hutsehenruyter, was de gevierde held van den avond. Het programma bevatte, behalve de Mephisto-Wals ven Fr. Liszt, welk moeilijk nummer met een volmaakt heid van techniek gespeeld werd, die de grootste bewon dering afdwong, (al kan men met het werk zelf niet dwee- ee.u drietal composities van Kees en twee van Willem dr>ssen-, orkest van den heer Hutsehenruyter heeft zich op- veder laten kennen als een der beste van ons zitten goede krachten in. Trouwens, met een als de H. is, schijnt feitelijk alles eenvoudig om leren, zoo rustig en met volkomen zekerheid staat U ,rigeeren. Het eerste uitgevoerde werk van den Andriessen, Aan Zee, door den componist zelf ge- vond ik het schoonst. Het bezit aangrijpende en staat muzikaal zeer hoog. Van de muziek componist zelf dat hij getracht heeft deze een aogelijk hollandsch karakter te geven. Of hij hierin is, durf ik niet te beoordeelen Dat «hollandsche" wel wat dwars. Het programma bevatte een «toe- waarin van Aan Zee gezegd wordt, dat het is een dramatische arbeid, welke nog niet voltooid is. zegt de heer A., «met dit toonwerk den indruk weer te geven, die men bij het zien der immer zee verkrijgt. De zee met haar geweldige, overdon- kracht, haar sombere dreuning, haar valsehe vrien- id, die heden ons verleidelijk toelacht door haar vreed- ischen en heerlijke kleur en morgen ons plotseling gapenden afgrond sleurt en in een oogenblik het n honderden verwoest. eerste lang uitgehouden klanken geven het min of ilfe geloei weer, dat wij bij het naderen der zee de verte hooren. Daarna vangt een figuur aan dat mmotief opgevat kan worden. motief begint in breede tonen, wordt echter ge. vlugger en blijft verder bijna onafgebroken door - k heen klinken, weergevende de eeuwige beweeg- hoid der zee. ».it het hoofdthema ingezet is, uitdrukkende de on- ibare en onverbiddelijke macht en kracht der zee, :1e melodische figuren, waarmede het verleidelijk iiidefijke der zee wordt aangegeven, zich hebben laten •en, t rukt een geweldig fortissimo de macht der golven- uit. Het tweede hoofdthema kan opgevat worden als b»e:i van de illusiën en geluksdroomen die door de etigd zijn. Vervolgens wordt de grootscbe beweging geschilderd, daarna treden nog eenmaal het eerste twe le hoofdthema in hun oorspronkelijken vorm op elijk het werk te besluiten met het eerste hoofd- iia a groote terts voor het koper, waarmede de com- eeft willen aangeven, hoe de natuurkrachten als neutraal heengaan over het lief en leed der men ie laatste maten geven verder een verbreeding van 'enmotief en het werkt eindigt op een leege quint, i9 het oneindige der zee bedoeld is." componist geslaagd is, bij den al of niet muzikaal i.Iden toehoorder deze indrukken te verwekken, be- 1 Het was daarom goed dat hij door de toelichting 'j neling duidelijk heeft gemaakt, die zonder deze zeer et tot ons doorgedrongen zoude zijn, want (door 1 levoegde beoordeelaars is dit niet reeds aangetoond) ;an niet, of slechts in zeer beperkte mate, de ver- r zijn van natuurkrachten als hier bedoeld, noch van re. —aar hoe dit ook zij, het toonwerk is een machtige en aangrijpende compositie en vlekkeloos als het door dit voortreffelijke orkest werd uitgevoerd, verdiende het ten volle het geestdriftige applaus waarmee het ontvangen werd. Van den heer Willem Andriessen bevatte het programma een Klavier-Concert Des-dur, hetwelk door den componist werd voorgedragen. Voor de zooveelste maal bleek weder de weinige schoonheid die er uitgaat van samenspel van concertvleugel en orkest. De klanken sluiten zich niet ge heel bij elkander aan, en als na een sterk orkestfortissimo de dunne, doordringende tonen der piano plotseling weder uit den geluidchaos te voorschijn treden, bezitten ze voor het oor iets pijnlijks en zelfs onwelluidends dat een kort oogenblik .min of meer ontstemt. Zoo althans gaat het mij. De heer Willem Andriessen werd na de uitvoering zijner schoone compositie, waarin hij ongetwijfeld zijn geheele kunstenaarsziel heeft gelegd, met een zeldzaam enthousiasme toegejuicht. Het publiek hield niet op met klappen en stam pen en rustte niet voor de geliefde plaatsgenoot herhaalde malen naar voren was getreden. Na de pauze kwam In Gooilands dreven, suite voor orkest, van den heer K. Andriessen. Dit uit vier gedeelten bestaande toonwerk haalt niet bij Aan Zee, al bevat het eerste ge deelte »in de vrije natuur" zeer schoone gedachten, met prachtige klankeffecten. Het slotnummer Fantaisie op een Gooisch Boerendans-thema kon ik tot mijn leedwezen niet bijwonen. En nu gaat de heer W. Andriessen ons misschien voor geruimen tijd verlaten. Het zij zoo. Zijn opleiding is schit terend voltooid en van het groote succes, hetwelk hem ongetwijfeld in het verwende buitenland" wacht, zullen ook wij genieten door de gedachte, dat hij een der edelste spruiten van onzen stam is, waarop wij allen die nog prat gaan op onzen goeden, hollandschen naam trotsch mogen zijn. Zoo ga dan, schitterende ster, en voeg uw licht bij dat der velé anderen die ook in ons lieve Nederland groot werden, en houd uw hollandschen naam in eereblijf: Willem Andriessen. P. S. Het Zalsman Kwartet. Het concert van bovengenoemd kwartet op 20 October j.l. in den Haag is een beslist succes geweest «HetVader- derland" schrijft hierover het volgende, hetgeen een goed getuigenis aflegt van de groote hoogte waarop dit kwartet thans staat Reeds nu is de zuiverheid van den zang bij dit kwartet verrassend. Het leidt geen twijfel dat met zulke elementen, onder beproefde leiding en met veel toewijding, dit kwartet een schoone toekomst tegemoet gaat." Dinsdagavond 3 November geeft het kwartet hier ter stede een concert in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging. Naar wij vernemen, heeft de violist C. A. Cats dezen zomer een cantate gecomponeerd voor dameskoor, soli en orkest genaamd «Tulipa". De tekst is geschreven door Fabiës (W. H. Kirberger). De heer Cats heeft het plan opgevat deze cantate ten ge- hoore te brengen op zijn leerlingenuitvoering in de maand Februari. Gebreken van het verstand ssjjjrË ongeneeslijk, want daar de on wetenden zichzelf niet kennen, zoeken ze ook niet wat hun ont breekt. De vrijzinnige kiesvereeniging alhier zal Plaatselijk op Vrijdag 6 November 's avonds te Nieuws. 8 uur, in hotel «Zomerzorg", (het voor malig »Klein-Zomerzorg", eigenaar de heer H. Hupkes) te Bloemendaal, eene buitengewone alge meene vergadering houden met de volgende agenda Noutulen ingekomen stukken verkiezing penningmeester agenda voor de vergadering der Centrale te Beverwijk; wat verder ter tafel zal worden gebracht. Als een bijzonderheid en ter illustreering van bet zachte weder der laatste dagen, kunnen wij mededeelen, dat in den tuin van den heer Doemen aan den Tetterodeweg, een madeliefje met 3 bloemstengels weder is gaan bloeien. Ook kan worden medegedeeld, dat op het Brouwerskolkje thans nog een goudenregen staat te bloeien. Dat het een goed jaar voor het kweeken van faisanten is geweest, blijkt wel hieruit, dat op een drijfjacht, gehouden door 6 jagers op de jachtvelden van mevrouw v. d. Vliet Borski, jl. Dinsdag niet minder dan 260 faisanten zijn ge schoten. De veiling van den boedel van wijlen den heer Ramaer in villa Erica" was zeer opgewekt'; een groot getal opkoopers van oudheden verheugden verbaasde Boemendaal met, zijne bewegelijke om niet te zeggen luidruchtige tegenwoordigheid. Een ouderwetsche kleine staan-klok bracht f 800 op. Van verschillende zijden vernamen wij tot ons genoegen tevre denheidsbetuigingen over het optreden van den heer Over- akker bij het doen bezichtigen en behandelen van deze eerste door hem in Bloemendaal in orde gemaakte veiling. Bij genoegzame deelneming zal er een concert gegeven worden door de dames Hermine Scholten, zang, Ré Levie, piano, en den heer Jacques van Kempen, zang, met mede werking van den heer J. A. W. Dahmen, viool, op Vrijdag 20 Nov. in de concertzaal Welgelegen" te Bloemendaal. Nadere inlichtingen geven gaarne de concertgevers, terwijl er ook gelegenheid bestaat bij hen op de lijst in te teekenen tot 5 Nov. Alleen daD wanneer er vóór dien datum vol doende inteekenaren zijn kan het concert plaats vinden. Op Woensdag 11 November a.s zal in hotel «Welgelegen" een voordracht gehouden zal worden door freule Hartsen uit Hilversum (den Haag) voor de afdeeling Bloemendaal der Christelijke Geheel Onthouders Vereeniging. Deze voor dracht is voor een ieder toegankelijk, en is bedoeld om propaganda te maken voor de idee van vorengenoemde ver eeniging. Heeft men verleden jaar beproefd om uit den vijver op Elswout de snoek weg te vangen, thans blijkt dat men daarin niet geheel is geslaagd, daar nu weder een dertigtal snoeken uit dezen vijver zijn gevangen. De timmerman Cassee werd op den Zomerzorgerlaan zoo danig door een fietser aangereden dat hij viel en zijn pols brak. Tegen J. v. d. M. te Zandvoort is proces-verbaal opge maakt, omdat hij zich te Aerdenhout op den openbaren weg bevond, verkeerend in een kennelijken staat van dron kenschap. C. van E. te Haarlem, die in eenzelfden toestand te Over veen op den Bloemendaalschen weg werd aangetroffen, zal zich daarover later voor den kantonrechter te verantwoorden hebben. T. R. V. en G. L. A. v. Kbeiden te Overveen, die zich rijdende bevonden resp. met een handwagen en een rijwiel, zonder dat die voertuigen van een helder brandende lantaarn waren voorzien op een tijdstip waarop zulks behoort, zijn deswege bekeurd geworden. Voorts zijn niet minder dan elf personen, allen zeer bekende wildstroopers, bekeurd geworden wegens het loopen over verboden gronden (overtr. art. 461 W. v. S.). Vrijdagavond had om 8 uur in het hotel «Welgelegen" een vergadering van den Nederlandschen Bond voor Vrou wenkiesrecht plaats voor ongeveer een 25-tal belangstellenden. Nadat de presidente, mevrouw A. C. Lorentz Kaiser, een inleidend woord gesproken had, waarin zij het doel van den bond uiteenzette en den wensch uitsprak, dat de aanwe zigen door hetgeen zij dezen avond zouden hooi'en, over tuigd zouden worden van het nut om ook hier ter plaatse eene afdeeling te vestigen, gaf zij het woord aan den heer O. Nijpels uit 's Gravenhage, die een zeer welsprekende, beschaafde voordracht hield over het vrouwenkiesrecht. De spreker die reeds jarenlang aan de zaak van het vrouwen kiesrecht zijn beste krachten heeft gewijd, begon met uiteen te zetten de verschillende omstandigheden, drijfveeren en motieven, welke de hedendaagsche vrouwen er toe geleid hebben te sti-ijden voor het verkrijgen van kiesrecht, daarbij aanstippende, dat indien de grondwetsherziening zooals door ons vorig ministerie voorgesteld, werkelijkheid was geworden de vrouw hoewel geen stemrecht krijgende toch verkiesbaar was. Verder deed hij de onbillijkheid uitkomen dat waar hoogst intelligente vrouwen belangrijke plaatsen bekleeden op wetenschappelijk en maatschappelijk gebied zij geen kies recht hebben, terwijl de eerste de beste belasting betalende ondergeschikte het wel bezit. Zoo zal mejuffrouw Mr. E. C. van Dorp het kiesrecht niet bezitten, terwijl haar tuin man het wel heeft. Na een vluchtig overzicht gegeven te hebben van het standpunt der verschillende politieke partijen tegenover het vraagstuk, waarbij hij deed uitkomen dat in deze van de linkerpartij veel, doch van de recht erpartij niets te verwachten was in deze, zette hij de plaats van den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht uiteen tegenover de Nederlandsche vereeniging en tegenover den pas opgerichten mannenbond voor vrouwenkiesrecht. Daarbij deed hij uitkomen dat in den Bond zoowel mannen als vrouwen gelijke rechten hebben, tegenover de vereeniging waarin alleen de vrouwen recht hebben en mannen uitge sloten zijn, terwijl in den mannenbond de vrouwen uitge sloten zijn ook legde hij er den nadruk op dat handelingen als in den geest der Engelscbe suffragettes uitdrukkelijk afgekeurd worden en artikel 5 aan alle leden de verplichting oplegt nimmer in den geest dier suffragettes te handelen. Ook zegt artikel 5 dat de Bond als zoodanig zich nimmer mengt in eenige politieke actie, alle leden, zoowel bestuur ders als gewone leden, zijn persoonlijk geheel vrij te propa- geeren voor een politieke partij. Na een woord van dank van de presidente werd een minuut of 10 gepauseerd en daarna gelegenheid gegeven tot debat en zich aan te sluiten bij den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door een der aanwezigen, den heer Veltman, van hier, welke hoewel geen tegenstander van het vrouwenkiesrecht, de ge huwde vrouw er van uitgesloten wenschte te zien, waarop de heer De Clercq er op wees dat juist de gehuwde vrouw als moeder van de toekomstige geslachten zeer zeker er toe zou kunnen bijdragen, dat hare kinderen een betere maat schappij zouden vinden dan welke zij zelve gevonden hadden. De heer Nijpels, den heer De Clercq dankzeggende dat hij reeds een gedeelte van de beantwoording van de vraag van den heer Veltman op zich genomen had, deed uitkomen dat het voor den bond geen kwestie is hoe het vrouwen kiesrecht verdeeld en toegepast moet worden, doch dat het streven van den bond is alle voorstanders in zich te ver eenigen en dat waar de heer Veltman blijkt te zijn voor stander van het vrouwenkiesrecht, zij het dan ook dat hij zich plaatst op het standpunt van de Liberale Unie, zijn plaats aan de zijde van den bond is. Hierop verzocht de presidente de nieuw aangesloten leden nog even te willen blijven om een korte huishoudelijke vergadering te honden. Z mdag j.l. had de jaarlijksche schietwedstrijd plaats uit geschreven door Bloemendaal-Commando. Het weder werkte niet medehet was koud en nevelig, terwijl de wind schuin op de banen stond. Toch werd er met veel animo ge schoten. De uitslag is als volgt: le. afdeeling. Personeele wedstrijd. 200 Meter. le. Prijs. J. van Item43 punten. 2e. L. H. Koolhoven42 3e. J. Koolhoven41 4e. D. Houtgraaf39 5e. H. Beekman37 6e. J. Lindeman36 7e. A. J. van der Flier35 8e. P. Roozen33 9(. J. Barnhoorn32 10e. M. Poldermans31 11e. F. van Buggenum28 2e afdeeling. 200 Meter. le. Prijs. A. Kruup40 punten. 2e. H. A. Tweehuijsen35 3e. J. van Buggenum34 4e. G. van Apeldoorn30 5e. B. Stachelhausen30 6e. K. van Apeldoorn28 7e. M. Kokkelkoorn28 8e. Jac. Koelemij26 9e. H. de Vries26 10e. J. Hekker26 lie. C. W. Kramer25 12e. Lokerse23 3e afdeeling. 200 Meter. le. Prijs. B. Vader33 punten. 2e. J. Iking32 3e. M. Thoolen31 4e. A. Hekker30 5e. J. van Kleef23 6e. E. van Leuven22 7 e. M. Kokkelkoorn21 8e. C. Lindeman20 9e. D. Vader15 PoedelprijsP. Dekker D. Kramer en H. Roozen. Vrij e baan. le. prijs. D. Houtgraaf30 punten. 2e. J. Koolhoven29 3e. J. van der Kop29 4e. J. Barnhoorn (bij loting)29 5e. L. H. Koolhoven..»29 6e. H. A. Tweehuijsen.»28 7e. J. van Item28 8e. M. Kokkelkoorn28 9e. S. Roozen27 10e. J. Lindeman27 lie. P. J. Hekker27 12e. J. van Buggenum27 13e. H. de Vries26 In deze afdeeling waren 3 schootkaartenhet hoogste aantal te behalen punten was 30. Tijdens den wedstrijd liet in den middag de bloemendaalsche muziekvereeniging zich hooren.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 5