244 Haarlem. Het Museum van Kunst- Uit andere ge- nijverheid werd gedurende de maand meenten. October bezocht door 452 belangstel lenden. Uit de aan het Museum ver bonden boekerij werden 215 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden De aan het Museum verbonden school voor Kunstnijverheid wordt thans bezocht door 140 leerlingen. In het Museum zijn op het oogenblik twee tentoonstel lingen geopendde eene bevat de ingekomen antwoorden op de prijsvraag uitgeschreven door de Maatschappij van Bouw kunst betreffende ééngezins-woningende andere omvat de schetsen, ontwerpen, teekeningen en fotograf!ën van betim meringen, meubelen en huisraad die sedert 1900 door de heeren van den Bosch en Berlage te Amsterdam werden vervaardigd. Beide tentoonstellingen zullen zeker de belang stelling van het publiek en van de werklieden trekken. De beide verzamelingen, die thans in het museum van kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn zullen zeker in ruime mate de aandacht trekken. De verzameling schetsen, teekeningen en fotografieën, ont werpen van de h.h. Berlage en van den Bosch, van meubelen en huisraad geeft ons een overzicht van de nieuwere beweging op het gebied der kunsten en ambachten, waarin genoemde artisten ten onzent zeker eene voorname rol spelenzoowel de interieurs als de onderdeelen ervan geven blijk van hun goed inzicht en juisten smaak. Dè tentoonstelling van ontwerpen en teekeningen der ééngezins-woningen is Zondag a.s. nog geopend (in het trap portaal van het museum) zij geven ons een overzicht omtrent het streven om de arbeiders-woningen zoo sanitair en ruim mogelijk te maken, opdat het oude spreekwoord oost, west, thuis best" weer in eere hersteld worde en de ambachts man voor niet te hooge huur en aangenaam en gezellig te huis zal verkrijgen. Zondag is het museum geopend van 104 uur. Voor het Lighalfonds. In de week van 1828 October wei-den de volgende giften ontvangen f 4.gecollecteerd door een gast op een partijtje ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van den heer B.bus lighal f5.bus vreemdelingenverkeer alhier f8.70 en een postwissel van f4 50, afgezonden van Bosch en Duin" te Santpoort. Hartelijk dankbaar voor het geschonkene, 't stemt het lig- halfondsbestuur tevens tot hoopvolle tevredenheid, te ervaren, dat zijn onlangs gedaan beroep op de menschlievendheid van vereenigingen en particulieren in onze stad en hare om streken reeds hier en daar weerklank heeft gevonden. Met medelijden vervuld voor onschuldige slachtoffers eener treurige ziekte, wier maatschappelijke toestand hen verplicht, af te wachten, of men hen helpen zal. Moge het zoo voortgaan met bovenvermelde gilten en het getal menschen- vrienden zich uitbreiden, opdat het seizoen 19081909 voor velen dier tuberculoselijders, mannen, vrouwen en kinderen, moge worden een dankbaar lighal fonds -s eiz oe n. In de week van 25 tot 31 October j.l. werd het lighal- bestuur verblijd met eene gifte van f 3.50 van het bak- kersgilde St. Hubrecht en een van f 11.77, opbrengst eener collecte, gehouden bij gelegenheid van eene uitvoering der zangvereeniging Polyhymnia. Hartelijk dankbaar voor het geschonkene. blijft het bestuur voornoemd hopen op meer medewerking om steeds meer patiënten te kunnen verplegen van het getal dat geduldig, maar zielig op een beurt staat te wachten. Men moet geen behagen scheppen in overgroote beleefdheid, want dat is een soort van bedrog Eenige belangwekkende inisdrijfstatistierken. (III.) Verhouding tusschen man en vrouw met betrekking tot de misdaad. Mannen. Vrouwen. Totaal. Wreedheid gepleegd aan kin deren en het stelen van kin- 30 70 100 Vergrijpen tegen eigendommen van anderen zonder geweldple ging (eenvoudige diefstal enz.) 81 19 100 Valsche munters 82 18 100 Allerlei misdaden (oproer enz.). 84 16 100 Moedwillig vernielen van een andermans eigendom (brand stichting enz.). 85 15 100 Misdaden van geweld tegen den persoon (moord enz 89 11 100 Roof en afzetting (chantage, roof op den openbaren weg enz.l. 90 10 100 Bedrog en valschheid in geschrif- 91 9 100 Misdaden tegen de zeden (sexueele vergrijpen) 96 4 100 Inbraak in huizen (brandkasten 97 3 100 Op de 10.000 mannen zijn er 10 verdachten die los rondloopen; op de 10.000 vrouwen zijn er 2. In een volks menigte van 10.000 personen zijn er 6 verdachten die losloopen. Onder deze verdachte personen zijn niet begrepen reeds te voren veroordeelde personen, ook niet de lastige en habitueele dronkaards, noch de prostituees, enz., die de wetten gehoorzamen. De verhouding van den misdadigen man en misdadige vrouw in verschillende landen Aantal veroordeelden van beide seksen Naam van het land. op 100 veroordeelden. Vrouwen. Mannen. Totaal. Engeland en Wales 18 82 100 18 82 100 17 83 100 16 84 100 14 86 100 11 89 100 9 91 100 Vereenigde Staten 9 91 100 8 92 100 Gemiddeld getal personen van allerlei ouderdom tegenover één vakman, die een misdrijf heeft begaan. 1 Onderwijzer (van allerlei soort) op de 1 Predikant, priester, geestelijke, enz. 1 Rechtsgeleerde (rechters, advocaten, notarissen, deurwaarders enz.) 1 Dokter (artsen enz.) 1 Verdachte persoon Hieruit volgt dat het aantal boeven het midden houdt 156 personen. 786 1499 1577 1532 tusschen de wet en de wetenschap, want intellect is zeer zeker noodig om een goed misdadiger te zijn. De kans op vrijspraak. De aangeklaagden voor de navolgende misdrijven hebben de minste kans op vrijspraak. Misdrijf: 0/o Aanranding 97 Diefstal van brieven enz96 Bigamie93 Heiligschennis90 Huis- en winkelinbraak90 Inbraak89 Diefstal binnenshuis87 Bedrog87 Valschheid in geschrifte87 Kinderdiefstal83 Diefstal van paarden of vee83 Valsche munters83 Diefstal van een persoon (zakkenrollerij)82 Diefstal door een bediende82 Ontvangen van gestolen goederen (heeler)82 Moedwillige verwonding81 De aangeklaagden voor de navolgende misdrijven hebben de meeste kans op vrijspraak. Misdrijf Manslag en doodslag53 Brandstichting 55 Meineed59 Intimidatie en molestatie (chantage en afdreiging). 63 Moord64 Poging tot moord68 Dooden en verminking van vee70 Wreedheid aan kinderen74 Verbergen van de geboorte van kinderen74 Oproermaken74 Roof met geweldpleging75 Bedrog in kantoorboeken ter verrijking75 Frauduleus bankroet75 Slechts in één geval op de 336 inbraken gebruikt de inbreker geweld bij wie hij inbreekt, want de inbreker is meer op zijn hoede om zonder letsel na ontdekt te zijn wi te komen, dan dat hij tijd heeft om nog verzet te plegen. Daarbij zijn de meeste misdadigers van nature lafhartig. Van 9 uur 's avond tot 9 uur 's ochtends komen op do 100 inbraken 12 voor tusschen 9 uur en 12 uur, 13 tus schen 122 uur, 41 tusschen 24 en 34 tusschen 46 uurvan 6 uur tot 9 uur is een tijd waarin niet ingebro ken wordt. Van de 100 inbraken verschaffen de inbrekers zich toegang tot een perceel als volgt: 7 pet. met een valsche sleutel, 19 pet. door een deur of tuimelraam, 72 pet. door een raam en 2 pet. door een kelderraam. Ingeslopen wordt en hebben diefstallen plaats: 16 pot. 68 s' morgens van 8 10 u. 2 pet., van 101 u. 2 pet., van 14 u. 16 pet. van 4—7 u. 31 pet. van 7 u. 33 pet., dit zijn de toonbank- en ladelichters enz. over dag; daarbij moet opgemerkt worden dat het hooge percentage van 7 9 uur de tijd is waarop diners plaats hebben. {Wordt vervolgd.) 2«' jaargang FEUILLETON. Geestesvergift. De heer E van Dieren, arts, wijst in een uitvoerig artikel in de Telegraaf op het gevaar voor psychische besmetting, dat er schuilt in het voortdurend prediken van haat tegen bepaalde personen en autoriteiten en in de stelselmatige ondermijning van het gezag, zulks in verband met de kwestie van het drievoudig ontslag te Amsterdam. Van dit artikel heeft de N. Crt. het volgende overzicht gegeven Aanhalende de woorden van TroelstraVoor verseheidenen heeft het socialisme den borrel vervangenhet gevoels socialisme, de prediking van haat tegen bepaalde personen en autoriteiten, het werken op oogenblikkelijk succes, op de lach- en traanzenuwen, dat alles is voor menig naar over prikkeling snakkend proletariër een heilzame verkwikking. (Van leed en strijd, pag. 67) meent de heer v. D. dat die woorden vrijwel (dus niet geheel 1) van toepassing zijn op wat in Amsterdam bij voortduring valt waar te nemen. Ik ken er bij hoopen zegt hij die iederen avond hunke ren naar de hatelijke lectuur, welke in het blad van «de partij" geregeld te vinden is, die daarnevens iedere week nog een buitengewonen prikkel noodig hebben, waarvoorde redactie van het vakvereenigingsblad PrinsenhofVolksonder wijzerVolksschool enz.) te zorgen heeft, en die dan boven dien nog tal van vergaderingen bijwonen, waar ze door een of ander grooter of kleiner kopstuk in het gewenschte hu meur" worden gebracht. De heer Troelstra stelde het voor, als zou zulk een „kunst matige, kwnsierevolutionaire opwinding" alleen tieren op den bodem, die het gevolg is van den langen werkdag! Het is echter van algemeene bekendheid, dat de overgroote meerderheid onzer gemeente-beambten en -arbeiders zich niet „dood werkt" ja zich zelfs niet „druk maakt"; bovendien be hoeft men slechts weinig aan zielkunde gedaan te hebben, om te weten, dat de vatbaarheid voot psychische infectie (want daar géét het om), die bij de z.g. ner veuzen gevonden wordt, niet alleen dddrdoor, d.w z. door overmatigen arbeid, ontstaat. Tal van factoren zijn hierbij van invloed: de een heeft zijn z g. zenuwzwakte te wijten aan zijn ouders of voorouders (die zich bijv. aan drankmisbruik schuldig maakten), de ander aan zich zelf (bijv. en dat komt, helaas, héél dikwijls voor door het toepassen van de zenuwverslindende middelen, die aanbe volen worden ter beperking van het kindertal); ook de voeding kan een zéér ongunstigen invloed hebbenzoo kunnen zich in allerlei meelbevattende voedingsmiddelen, zooals rogge, tarwe, maïs., enz., bij ondoelmatige behandeling vergiften vormen, die het zenuwstelsel en daarmede den zetel van de ziel ziek maken of belangrijk verzwakken, en het is de vraag of de wijze, waarop het hoofdbestanddeel van het dagelijksch brood behandeld wordt, ons wel altijd daartegen vrijwaart. Deze nerveuzen geraken nu ozoo licht onder de bekoring van wat door Troelstra zélf genoemd werd: prediking van haat tegen bepaalde personen en autoriteiten," en zulks geschiedt Let gemakkelijkst, als er velen bijeen zijn! Zoo liet de «leider" Troelstra zelf in 1903 zich meesleuren in het z.g. «anarchistische avontuur"; ja, waarlijk, hij zelf bleek toen niet meer opgewassen tegen het «prediken" en de »leuzen" van de anarchisten, met wie hij dan ook be loofde «schouder aan schouder" te zullen staan en nog wel tot aan de tanden toe gewapend 1 tegenover de dito uit geruste bourgeoisie. De schrijver noemt het opmerkelijk dat. dezelfde man, die een dergelijke prediking het hardst afkeurt, en zich bij voortduring mede onledig hield en houdt, betgeen hij met tal van citaten van Troelstra staaft. Als mijn lezers zoo gaat hij voort al dien „revolutio nairen bombast", al die van „wreedheid, zelfzucht, diefstal, moord, hongerdood" en daartegenover van „haat, wraak, heiligen strijd en bloed" (maar vooral van galoverloopende zinnen doorworsteld hebben, dan zullen zij zich verbazen, als ik hun mededeel, dat de auteur Pieter Jelles Troelstra op een andere bladzijde van zijn brochure de volgende bewering ten beste gaf: „Acht de liberale bourgeoisie zich gerechtigd een mensch, die tegen de zeden handelt, daarvoor te straffen... het socia listische proletariaat zal zich niet als zederechter over zijn medemenschen opwerpen." Schrijver verwondert zich over dergelijke dingen niet meer, maar betreurt ze daarom wel. Hij beseft maar al te goed, dat de «naar overprikkeling snakkende" nerneuzen door dergelijk geestesvergift, dat ze ten onrechte als een heilzame verkwikking" beschouwen, nog véél vet der van streek ge raken, en er allicht door tot daden verleid worden, waaitoe zij in norna'ien toestand onmogelijk zouden kunnen besluiten, daden, die.... de achterlijke bourgeoisie nog altijd beschouwt als zijnde niet in overeenstemming met de heerschende «zeden" en die zij dus niet zal mogen dulden en zeker niet op den duur. Dergelijk geestesvergift w ordt tegenwoordig, helaas, op allerlei manieren in dag-, week- en maandbladen, in romans, op het tooneel, in vergaderingen, cursussen, meetings ja, waar al niet? ruimschoots verspreid; zelfs de jeugd moet er op aanraden van mevr. Roland Holst reeds vroeg kennis mede maken; deze dame verheugt zich dan ook over 'n opgroeiend socialistenkroost, dat er van kindsbeen af mee doortrokken werd! Onlangs is door de sociaal-democratische onderwijzersvereeniging een brochure uitgegeven, gericht tot de cede-landscbe arbeiders. Zij bevat méér zenuwvergift, dus méér geestesvergift, dan er in een jaar tijds in de delftsclie spirituslabriek bereid kan worden; maar zij bevat bovendien de afdoende bewijzen, dat de menschen, wier geestestoestand door mij geschetst werd, slecl ts op de vei lige gelegenheid wachten, om de aan hun zorgen toevertrouwde kindeizieltjes op de door mevr. Holst gewenschte manier te gaan bewerken. Het publiek mag daaromtrent wel eens het een en ander ver nemen. Zoo kan men in het schotschrift lezen, dat, volgens de op vatting van deze S. D. O. V -era, onderwijzers, zooals zij zijn, het niet met hun geweten kunnen overeen brengen een kind te leeren, dat het zich bij ijverig en volhardend streven kan „op werken", d w.z. een plaats kan veroveren op een hoogere trap van de maatschappelijke ladder. Zij vinden het namelijk noodig, dat een arbeiderskind „niet open en onbevangen de wereld inziet"; en daaronder wordt verstaan, dat het dus reeds op de schoolbanken moet leeren begrijpen dat de „groote massa gedoemd is op de laagie te blijven, waar zij staat", ja, dat velen (alléén de arbeiderskinde ren? vraag ik) door de oeconomische ontwikkeling omlaag gedrukt worden. Door sommigen is wel eens de vrees uitgesproken, dat onderwijzers met dergelijke begrippen ongeschikte opvoeders zouden zijn. Wie zooiets waagde te zeggen, kreeg er van langs; en tot slot werd hem zalvend toegevoegd: «Vrome broeder, wij vallen den kinderen niet met dergelijke kwesties lastigdaarvoor hebben wij te veel respect voor de kinder ziel wij geven het kind alleen wat des kinds is." Met dergelijke phrases kunnen zij na het verschijnen hunner brochure echter niet meer voor den dag komen; géén hunner kan thans meer ontkennen, dat zij het er, al beoogen zij wel licht anders, feitelijk op aanleggen, de kinderzielen omlaag te drukken, te bezoedelen met hun ontevredenheid, haat en afgunBt, en de fut er uit te redeneeren; ja zeker, zonder dat ze dit zelt inzien (ik voer dit tot hun excuus aan) leggen zij het erop uén om lijnrecht tegen het christendom in, den kinderen het beste te ontnemen, den lust tot streven, tot omhoog werken, de zucht om ie woekeren met de geschonken gaven, den plicht om te trachten het ontvangen talent te vermeerderen. Ziedaar, welk geestesvergift zelfs aan de schoolgaande kinderen zal worden toegediend, ais de autoriteiten niet doortasten en niet. gesteund worden door allen, die tot dusverre vrij ble ven van de psyBische besmetting, welke ik in dit artikel beschreef. Hoever de zielsziekte reeds is voortgeschreden, blijkt wel het best uit het laatste nummer van De Nieuwe Tijd. De socialistische «dichter" Gorter meent daarin te kunnen aantoonen, dat zelfs de geboden van zelfopoffering, eerlijkheid en trouw niet gelden tegenover «den vijand der klasse!" Deze waan gelijkt precies op de heksenwaan uit de middel eeuwen. Toen kwam 11e kwaad uit den duivel, thans komt alle kwaad voort uit «het kapitaal." En wét is er aan te doen? Niemand mag er licht over denken, iedereen moet er zijne familie, zijne kinderen vooral, voor trachten te beveiligen Wie er toe in staat is, die moet er tegen te velde trekken, gewapend met „de rede." Dat deden de geneesheer Jan Wies, en de predikant Halthasar Bekker, die in hun tijd eveneens tegen de heksen warenEn ze hebben succes gehad In die dagen waren er nog geen journalisten; anders zonden die een machtigen invloed hebben kunnen uitoefenen. Dat zij thans niet hun plicht verzuimen! Op de autoriteiten rust een moeilijke taakeen groot deel van de gemeentebeamhten en arbeiders zijn aangetast; deze menschen zijn wel degelijk als zieken, als geïnfecteerden te be schouwen, aan wie men zooveel mogelijk gelegenheid tot herstel moet geven; het stellen van een paar schrikwekkende voor beelden kan echter noodig blijken! Toen op een plaatsjein Duitschland een zelfmoord epidemie onde de meisjes beerschte, faalden alle middelen; eindelijk dreigde men de lijken ontk'eed te zullen tentoonstellen; en toen dit eenmaal gebeurd was,hield de epidemie plotseling op. Het is reeds al te lang met z g. goedheid, met afwachten struisvogelpolitiek, vergoelijking enz geprobeerd en do toe;t: is hoe langer hoe ernstiger geworden. De autoriteiten zier thans inen dat zij niet voor kras ingrijpen terug zul h' zen, is eveneens gebleken. Misschien zoo besluit de hee- rn Dieren zijn likci- is zulks als een reden te beschcvoor nog eens én 1 zacbtkens te behandelen, mits... - uetrokken parui middels onder invloed van de ondervonden emotie dutdelj) bewijzen van herstel hebben vertoond. De waarschuwinp erbij gegeven moeten worden, dat in het vervolg niet c 1 van de «zieken" op een dergelijke behandeling uoov te rekenen. Maar is die voorwaarde niet vervuld, dan lac men zit- door de «gevoelsargumenten" niet van de wijs ringen Prijs per halfjaar f 1 hij vooruit! taling. Prijs per nummer f O Mededeelinger Het auteursrecht Bij dit nummer Wi Aan de lezers. het sed aan de redactie van ons Agenda Co dap Hermine Scholten, zanj J. A. W. Dabmen, vio Villa «Erica," Ho November, 1012 v. n ling van foto's, ingezon Sociëteitslokaal Zaterdag 14 November wone algemeene vergad Ingevolge raadsbeslui meente-ontvanger, behal veen, gedurende de maa en December te Bloemt iedere week, van des v het kantoor van den gevestigd in het ver! den Inspecteur van Pi Dloeiricrimaal?)Ciaen "weg, Zondag 15 Novembe Café Neuf, Groo van 812 uur, Di introductie. Café Brinkman Repetitie van De Melk Heden Zaterdag ge Concertzaal «D uur. Concert Flescb Woensdag 18 Nove Van Vlader acken en 1 Concertzaal So dag 26 November L Reddingius. Begeleidin Schouwburg Ja 2 uur, De Kleine Lor Zondag 15 Nov. 8 Dinsdag 17 Nov. 1 Royaards en Stumpff Zaterdag 21 Nov. I Madame Sans-Gène. Voetbalwedstr den Haag, 2 uur, Sp 2 e klasse Edo R. Reserve le klasse; Museum van I gelegen". Dagelijks tentoonstelling van i ontwerp teekeningen H. P. Berlage en Jac het bestaan van 't Veilingen Zaterdag 14 1 ouds het Raadhuis", Dinsdag 17 No Hotel «Van ouds hi Donderdag 1£ te Zandvoort Zaterdag 21 1 in Aerdenhout Maandag 23 «De Weijman" te Dinsdag 24 N Hotel «Van ouds De wjisgeeren heb .j kundigen meenden, Binnenlandsch overzicht. overledene was al waardigste magistr

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 6