MET PENSION- EN WONINGGIDS Nieuwsblad o voor a AERDENHOUT - BLOEMENDAAL OYERYEEN - VOGELENZANG en omliggende h gemeenten i aar gang (■MMEISRC»! ZATERDAG, 12 DECEMBER 1908 No. 50 ■V per r f 1.25 u-uitbe- ing. per r f 0.10 Bloemendnnlsdi Ueeftblad Dit nieuwsblad verschijnt wekelijks onder redactie van Mr. P. TIDEMAN te Bloemendaal bij den uitgever J. A. BOOM te Haarlem. Advertentiën 10 cents per regel; bij herhaalde plaatsing korting. Mededeelingen van allerlei aard aan de redactie schriftelijk: Bloemendaalsche weg 227. -:- ei il m Alle mededeelingen de administratie, advertentiën enz. betreffende Klein Heiligland 5, Haarlem. Telefoon 457. et acteursrecht van den inhoud van dit blad wordt verzekerd overeenkomstig de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad 124) tot regeling van het auteursrecht. «£»MRE3iS9Hl lit ••v u: >ier behoort een Bijvoegsel. Agenda. r<. Bloemendaal. Ingevolge raadsbesluit van 1 September 1908 zal de gemeente-ontvanger, be de dagen ten raadbuize te Overveen, gedurende de en September, October, November en December te eudas'l zhtiny houden op Vrijdag van iedere week, v 10 uur tot des n.m. 1 uur, in het kantoor ge meen te-opzichter. Dit kantoor is gevestigd in het wde perceel, laatst bewoond door den Inspecteur van gelegen aan het einde van den Bloemendaalseiien bij Wbdhoef. Haarlem. houwburg Jansweg: Zaterdag 12 December 1908. a'damscbe Tooneelgezelscbap. Dir. P. D. van Eysden. t.heldingAanvang 8 uur. ondag 13 December 1908. De Negerhut van Oom Tom. ovang 8 uur. Dinsdag 15 December. Dir. Willem Royaards en Willem pmff. Mercadet. Aanvang 8 uur. >ensdag 16 December 1908 Cagliostro Theater Kinder- elling 2 uur. Avondvoorstelling 8 uur aanvang, mderdag 17 December 1908. Kon. Vereeniging Het Tooneel. Jubileum Voorstelling, Marcel Myin, Trilby. vang 8 uur. "ijdag 18 December 1908. Koninklijke Letterlievende eresniging »J. J. Cremer." Groote Stadslucht. Aanvang 8 uur. Concertzaal Sociëteit „Vereeniging." Maandag 14 December, 8 uur, 2e liederenavond te geven door Gerard Zalsman. Concertzaal >be Kroon". Donderdag 17 December 8 uur. Concert Lizzie Wijsmuller, Marie Warmer en Hein- rich Fiedler. Dammen. Café ^Suisse'' (bovenzaal), Smedestraat 19. Eiken Maandagavond van 8 12 uur Clubavond met introductie der Haarlemsche Damclub". Inlichtingen te bekomen bij den heer J. Meyer, Kruis straat 34, Haarlem. Café »Neuf" (bovenzaal), Groote Houtstraat 176. Eiken Donderdagavond van 8 12 uur, Clubavond met introductie der Damclub Haarlem". Inlichtingen te bekomen bij den beer H C. van Oort, Nassaustraat 145, Haarlem. Voetbalwedstrijden: Te Bloemendaal: BloemendaalSwift Amsterdam, 2 uur, Meerenbergsche weg. Te Haarlem: HaarlemAjax, Leiden, 2 uur, Schottrweg. Reserve le klasse: H. F. C. IIH. V. V. II den Haag, 2 uur, Spanjaardslaan. 2e klasse: Edo Voorwaarts, den Haag, 2 uur, Schoterweg. Veilingen in en om Bloemendaal. Alle ten overstaan van den notaris J. H. Wildervanck de Blécourt. Dinsdag 22 December, 12 uur. Huis waarin brood bakkerij te Zandvoort; huizen met erven te Zandvoort. Woensdag 23 December. Houtveilingen hofstede »Els- wout' en aan den Zijlweg te Overveen. Vrijdag 8 Januari, huizenveiling te Schoten. Dinsdagen 12 en 19 Januari, 12 perceelen bloem bollenland met arbeiderswoningen en bergplaatsbollenschuur met kantoren en bovenwoning; het heerenhuis Oud Berken roede" met koetshuis, stal en koetsierswoning, benevens een complex bouwterreinen alles staande en gelegen aan den Heerenweg, Koediefslaan, Zandvoortsobe laan en Leidsche Vaart te Heemstede. Tegen den stroom in te willen zwemmen kan geen dwalingen wegnemen, wel iemand in gevaar brengen. B. en W. van Haarlem en het M. O. Het voorstel van B. en W. van Haarlem in zake het middelbaar onderwijs beeft in de buitengemeenten groote ontroering gewekt. Wat is het geval De H. B. S. en de middelbare school voor meisjes worden :,,or 1 JO leerling uit omringende gemeenten bezocht. Bij grooten bloei vaarop deze omringende gemeenten kun- m bogen kan nen verwachten, dat het cijfer van 160 g>'stadig stijgen ;-.»U B. zeggen dat de kostende prijs per leerling f 300. >ec';-,a'gt, hef schoolgeld daarentegen slechts f 60.en daarom kuur.» den tegenwoordigen toestand met bet sfygende cijfer van leerlingen niet langer handhaven. Zij ban zich tot het rijk gewend ter verkrijging van een t. H B S. en nadat deze poging mislukt was, hebben zij getracht het zeer matige rijkssubsidie van f 7000.ver hoogd te krijgen. Ook hierop heeft de minister afwijzend beschikt en zoo zijn B. en W. ertoe gekomen een maatregel voor te stellen, die ons, inwoners der buitengemeenten, als een soort dreigend ultimatum in de ooren klinken moet. Het voorstel luidt om na 31 Augustus 1909 slechts leer lingen van buiten toe te laten, zoolang er plaatsruimte beschikbaar is en deze leerlingen mogen hunne toelating wel bijzonder apprecieeren, want het schoolgeld zal voor hen bedragen (in plaats van f 60.f 250.indien zij heen en weer reizen, en f 100.indien zij in Haarlem bij anderen inwonen. De forens, tegenwoordig algemeen als béte noir bekend, wordt hier scherp getroffen, doch niet alleen de forens, ook vele ingezetenen die uit hoofde van hun beroep of om andere redenen in de buitengemeenten gevestigd zijn. Wat moeten deze anders met hun kinderen beginnen? De tijd van kostscholen is voorbij de koffers pakken en bet domicilie verplaatsen is voor velen niet zoo eenvoudig aan het Rijk requestreeren om een R. H. B. S. voor de buitengemeenten zal tijd, misschien wel jaren aan onder handelen kosten. Wat moeten de ouders doen die niet weg kunnen en ook bet exorbitante schoolgeld van f 250.niet kunnen op brengen Inderdaad is de maatregel, zooals deze door B. en W. wordt voorgesteld onredelijk en onbillijk; onredelijk, omdat de buitengemeenten als 't ware met Haarlem samenvloeien en zij aan Haarlems middenstand groote voordeelen bezor gen onbillijk in hooge mate, wegens het ontzettende klasse- verschil, dat een gevolg zal zijn van het buitensporig hooge schoolgeld Wanneer men dit alles goed beschouwt, moet men tot de conclusie komen, dat de voorgestelde maatregel tot een onhoudbaren toestand leiden moet, en men vraagt zich af welke toch wel de motieven mogen zijn, die het rijk ge noopt hebben zoo weinig toegevendheid te betrachten in deze hoogst belangrijke zaak. En ook rijst de vraag of hier geen overleg tusschen Haarlem en de buitengemeenten had kunnen worden gepleegd. Misschien zijn er commercieel aangelegde Haarlemmers, die het voorstel van B. en W. levendig zullen toejuichen en er wellicht in de verre toekomst reeds een belastingver laging in tneenen te zien, doch hun juichkreet is niet zuiver, want wordt het voorstel aangenomen en krijgen de buiten gemeenten geen hulp, dan zal hun bloei tot staan komen, de amsterdamsche forensen zullen zich verspreiden in Haarlem, Amsterdam of Gooi en zeer velen zullen wegtrekken om zich te vestigen in andere streken van ons vaderland, waar men begrijpt, dat goed onderwijs een eerste vereischte van voorspoed en welvaart moet zijn Dat alles zal niet in het voordeel van Haarlem zijn. W. B. v. B. Wij plaatsen het bovenstaande aan bet hoofd van ons blad, omdat wij de belangrijkheid der zaak erkennen. Van Haarlem's standpunt bezien zijn de een afgerond geheel vormende schoolplannen eene bestudeering ten volle waard; de overweging der tegen de buitengemeenten gerichte bepa lingen doet ons evenwel met den geachten inzender vragen wat stelt Haarlem zich eigenlijk daarmede voor Wij spreken van Haarlem omdat wij ook dat deel der plannen au sérieux moeten nemen en overtuigd zijn dat de raad van Haarlem mir niebts dir niohts deze plannen zal aannemen in volledig vertrouwen op den bekwamen wethouder van onderwijs voor zooveel betreft hunne noodzakelijkheid uit een oogpunt van onderwijs, op het college B. en W. als geheel voor zooveel betreft hunne ongevaarlijkheid voor Haarlem's bloei. De uitzonderingsmaatregelen, geldend voor de bestaande jongens- en meisjes-H. B. S. met 5-jarigen cursus en de te stichten H. B. S met 3-jarigen cursus en daaraan verbon den Handelsschool met tweejarigen cursus, zijn 1°. Jongelieden niet in de gemeente Haarlem woonachtig, worden alleen dan toegelaten, wanneer naar bet oordeel van B. en W. genoegzaam plaatsen en onderwijskrachten beschik baar zijn 2°. in Haarlem bij anderen inwonende wettig elders ge domicilieerde jongelieden betalen jaarlijks voor alle vakken f 40.extra, voor een of meer afzonderlijke vakken, van f5. tot f 15.extra; 3°. dagelijks van buiten komende jongelieden betalen jaarlijks voor alle vakken f 190.extra, voor een of meer afzonderlijke vakken van f30.tot f75.extra; 4°. de verhoogingen sub 2° en 3° hebben terugwerkende kracht, ten aanzien van alle leerlingen als daar bedoeld, die zich reeds op 1 Januari a.s. op de scholen bevinden, met deze uitzondering dat B. en W. een (met f 60 als minimum onbepaalde) vermindering van dat verhoogd school geld telkens kunnen toestaan, indien (aan te vullen meten in zoover) ten genoege van B en W. blijkt dat de betaling van het eigenlijk verschuldigde schoolgeld te bezwarend is 5°. terwijl leerlingen van binnen de gemeente gevestigde scholen door B. en W. van het afleggen van toelatings examen voor de laagste klassen vrijgesteld kunnen worden, is dit niet het geval met leerlingen die van buiten-scholen komen ook al zijn deze nog zoo voortreffelijk. Deze uitzonderingsmaatregelen komen ons voor ten op zichte der 100 buitenleerlingen maatregelen te zijn van uitsluiting. Immers: Ad lum: in hunne toelichting zeggen B. en W.de toelating geschiede alleen indien en zoolang de besohikbare plaatsruimte en de aanwezige leerkrachten dit veroorloven (te weten niet naar het oordeel van den directeur, maar naar dat van B. en W.) Wij kunnen dezen zin niet anders lezen dan dat, zoodra naar het oordeel van B. en W. al is het gedurende een cursus plaats- of onderwijskrachten ongenoegzaam zijn (geworden) de buitenleerlingen kunnen worden verwijderd. Bedoelt men dit niet dan moge het alsnog blijken maar blijft dit overwegend bezwaar, dat ieder geval afzonderlijk zal worden beoordeeld naar den stand van het oogenblik nemen wij dus het voorbeeld van te Hilversum of Bussum wonende ouders die op geld niet behoeven te zien, gaarne f 250 voor hun kind betalen en naar Bloemendaal, Heemstede of Velsen willen en om welke reden ook niet naar Haarlem kunnen verhuizen dan zullen deze personen bij het maken hunner verhuisplannen (men doet dit toch eenigen tijd te voren) niet op onderwijs-gelegenheid voor hun kind kunnen rekenen en derhalve blijven waar zij zijn of een ander deel des lands kiezen (Nijmegen, Breda, Den Haag, Apeldoorn of dergelijke plaats). Ad. >2um het hooge schoolgeld komt den kostenden prijs nabij. Het belang der ouders die hunne kinderen wat reis- en verblijfkosten betreft goedkooper in een der buitenge meenten te school kunnen zenden, brengt dus mede te zien in een der buitengemeenten een H. B. S. te doen ver- rijzen, al moet het schoolgeld daar wellicht hooger zijn dan het minimum te Haarlem thans is; Ad.^um de desbetreffende ouders zullen ieder jaar opnieuw hun vermogenstoestand aan B. en W. van Haarlem moeten blootleggen, een norm van vermindering wordt zelfs niet aangegeven Ad. Sumbuiten wonen juist tal van ouders, die de toe latingsexamens voor hunne kinderen van 12 jaar verfoeien. Onze slotsom is dat Haarlem zich blijkbaar voorstelt op deze wijze de ouders van te Hillegom tot Beverwijk school gaande kinderen te dwingen ter wille van hunne kinderen in Haarlem te komen wonen. Is dit juist dan zien wij in deze voorstelling eene misvatting. Enkele ouders die het zich finantieel konden veroorlooven naar Haarlem te verhuizen zullen eenvoudig het koogere schoolgeld betalen en buiten blijven, maar het meerendeel van de ouders der 100 is door beroep of bedrijt, om gezondheidsredenen e. d. aan het buiten wonen gebonden, en kan zich ook de weelde van het koogere schoolgeld niet in de mate als wordt voorgesteld veroorloven. J. O. P. noemt in Haarlem's Dagblad de houding die Haarlem aanneemt vastberaden. Zij zou ten gevolge moeten hebben, dat de ouders.van buitenleerlingen gingen klagen in Den Haag. Alsof dit kiagen vóór Mei a.s. van eenige uitwerking zou zijn, de staatsbegrooting voor 1909 is aan genomen en de ouders buiten moeten toch vóór Mei omtrent het nemen hunner maatregelen beslissen. Eene dergelijke vastberadenheid moge door Haarlem's nood zijn voorge schreven (wat wij nog niet bewezen hebben gezien) ze zal

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 1