276 Burgemeester en Wethouders der Ge- Ambtelijke meente Bloemendaal; Gelet opartikelll mededeelillgen. van het Kiesreglement voor de Kamers van arbeid; Herinneren de hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: het bloembollen kweeken aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari a s. eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van arbeid als patroons of in hun dienst als werklieden werkzaam zijn geweest gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat het bloembollen kweeken betreft, gedurende het laatste tijd vak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari a.s. te zenden, wanneer de daarop Vermelde personen slechts in ééne Gemeente werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die Ge meente en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan ééne Gemeente werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den bovenaangegeven tijd niet binnen het gebied der Kamer van arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet te worden vermeld zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op den 15 Februari a s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die niet gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat het bloembollenkweeken betreft, niet gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder wprhs.™ ziin cpwppst; öw. 278 En bij voorkomende gelegenheden P.c. worde m.r. (met rouwbeklag). P.p.c. t.a. (ten afscheid). Geeft ook aan nederlandsche Kerstmiskaarten de voorkeur. Een jaar zonder zomer noemt de Revue Scientifique het jaar 1908, want de temperatuur is onveranderlijk zacht ge weest. Dat die weersgesteldheid invloed moet gehad hebben op de flora, laat zich begrijpen. In het tijdschrift van de Sociélé de Biologie zegt Henri Coupin opgemerkt te hebben, dat tegen het midden van hetgeen dan zomer had moeten zijn en ook tegen het begin van den herfst sommige lente- planten weer begonnen te bloeien, zoodat men naast elkaar een zonderling mengelmoes van bloeiende planten kon zien, behoorende tot de lente, tot den zomer en tot den herfst. De heer Coupin merkte tevens op, dat de lenteplanten door hem waargenomen, als bloeiende voor de tweede maal, dit geheel normaal deden, behalve «Centaurea cyanus," die kleinere bloemhoofdjes hadden dan anders en «Viola syvestris" (het boschviooltje), waarvan de bloemkelken zich ternauwernood openden, net alsof zij de zaak maar half vertrouwden. Gedurende den laatsten tijd kwam een groote toeloop van landverhuizers zich bij de politie te Utrecht aanmelden voor nachtverblijf, schrijft het U.D.d. Om aan dien stroom het hoofd te bieden, werd van ge meentewege naast het hoofdbureau van politie aan de te weeg; tengevolge waarvan de bijen, zcc /.e al niet naar buiten komen, zich verplaatsen buiten het nest, vaar zo ook kunnen verkleumen. Om dezelfde reden n en bijenwoningen niet dicht bij werkplaatsen, nabij een snu- eri, of «en pk ats waar gedorscht wordt, staan. Geschreeuw, geraas, elk stork geluid nabjj den stal moet voorkomen w rrdei iere rust verstoring werkt nadeelig op het wel de. bijen en is schadelijk ook voor den imker doordat zij grooter huuigverbrnik tengevolge heeft. Men moet weten te weigeren. Kerknieuws. Ned' He"' Gem®f'r) voorm. 10 uur. Ds te Haarlem. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 20 De 8J uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 20 December Kerkeli, dienst te 7^ en 10 uur. Alle roekeloosheid wordt door het verstand verworpen, ofsohooL het geluk haar soms begunstigt. Plaatselijk Het bestuur der anti-revolutionnaii kiesvereeniging «Nederland- n laatste opvoering vooral alle zorgen besteed zijn en die wij met een enkel woord hier aanbevelen, daar bekend is welk uitnemend spel door vele leden van «Cremer" gegeven wordt. Er zijn dingen die men met alle inspanning van zijn geest moet onderzoeken en daarna in de diepte daarvan bewaren. Uit andere ge meenten. t t d e si O V, z< w u g' ei tl st d. In de rotonde van het museum van kunstnijverheid is thans eene tentoon stelling geopend van eenige bronswerken, welke gegoten werden op de werkplaats van onzen stadgenoot den heer Sneltjes, alhier. Merkwaardig is daarbij te vermelden dat een gietvorm met gietstukken op de tentoonstelling aanwezig is, teneinde te doen zien op welke wijze het gieten plaats heeft. Eenige gebruiksvoor werpen in koper, op dezelfde werkplaats vervaardigd, zijn daaraan toegevoegd. Zondag is de toegang kosteloos- IJsvereeniging Haarlem en Omstreken. Op verzoek van het bestuur van bovenstaande ijsvereeniging nemen wij onderstaand artikel uit de Stads Editie van 8 December over, in het vertrouwen hierdoor ook een steentje bij te dragen tot het welslagen der nuttige pogingen van het bestuur, waardoor bonderden personen een genoegen en werk wordt verschaft. Bij eenige duizendtallen wordt de komende dagen een circulaire in deze stad verspreid, waa.rin met slechts weinig woorden de aandacht wordt gevestigd op bet belang voor deze gemeente voor het onderhouden van goede ijsbanen en het daardoor verschaffen van werk. Die taak nam het vorige jaar de IJsvereeniging Haarlem en Omstreken reeds op zich; toen hield zij behalve de stads- wateren ruim veertig K. M. ijsbaan berijbaar en gaf zij daar door werk aan ongeveer 180 werkloozen, aan wie een bedrag van omstreeks ƒ2000 aan arbeidsloon werd uitbetaald. Deze enkele feiten spreken, deze eenvoudige cijfers toonen meer dan voldoende den werkkring door de IJsvereeniging aan zicbzelve voorgeschreven. En eigenaardig is die werkkring; eenerzijds wordt beoogd nuttig te zijn voor den werklooze, anderzijds verschaft zij den schaatsenrijder genot door.den aan leg en het onderhoud van ijsbanen. In dubbelen zin is dat in het belang der gemeente Onweerlegbaar is het feit, dat door goede ijsbanen naar en door de stad het vreemdelingenverkeer aanmerkelijk wordt bevorderd, 't Is daarom noodzakelijk vooral voor den winkelstand dat de IJsvereeniging bij voort during haar taak kan voortzetten, dat zeer velen dus zich als lid bij haar aansluiten. Reeds zijn er velen, die tot de vereeniging toetraden alleen om het doel der werkverschaffing, tal van anderen melden zich aan voor het lidmaatschap, om de bijzondere voordeelen daar aan verbonden. De IJsvereeniging is namelijk toegetreden tot den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, een breed opgezette organisatie, die in de acht jaren van haar bestaan het voorrecht heeft, dat niet minder dan 120 vereenigingen zich bij baar aansloten. Elk dezer vereenigingen afdeelingen zorgt voor haat- eigen banen, die kosteloos mogen worden bereden door de leden van andere tot den Ijsbond toegetreden vereenigingen. Als kenteeken ontvangt elk lid een ronde kaart, ter grootte van een gulden, die zichtbaar dient te worden gedragen. Door geheel Noord-Holland heeft hij zich het recht verschaft vrij te rijden, door geen enkelen baanveger zal hij dan worden lastig gevallen, alleen aan enkele overgangen of op punten waar de eisch van veiligheid bijzondere kosten met zich brengt, kan een geringe bijdrage van hem gevraagd worden. Het groote geheim der organisatie is de samenwerking der aangesloten afdeelingen en daarom beeft de IJsvereeniging Haarlem en Omstreken, afdeeling van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, aansluiting gezocht en verkregen van de omliggende afdeelingen. Elk voor zich werkt nu op een be paald aangewezen baanvak en dat „elk voor zich" vormt het raderwerk voor een uitnemend geheel, zoodat in den komenden winter bij voldoende draagkracht van het ijs, aan elk lid der Afdeeling is gewaarborgd langs goede banen tochten te kunnen doen van ettelijke kilometers lengte. Door deze uitmuntende samenwerking is tot stand gebracht een ijsverbinding over een aanzienlijke uitgestrektheid, doch zóó, dat het verkeer gecen traliseerd wordt op Haarlem. Om dkt te verkrijgen heeft de vereeniging toezegging moeten doen van steun, financieeien steun aan de omliggende afdee lingen; om dat te kunnen volhouden is het noodzakelijk, dat zeer velen als lid toetreden met een contributie, die men zelf kan bepalen tot een minimum van 50 cent Hoe meer personen toetreden hoe beter, omdat dan ieder belang heeft bij goed ijs, ieder meewerkt om onnoodige ver nieling te voorkomen, ieder het zijne doet om de vereeniging in stand te houden, want het in orde brengen en -houden van het ijs kost enorm veel geld. De vereeniging stelt zich ten doel niet alleen te verzorgen het ijs voor banen naar en van elders, maar ook dooi- de stad en op de singels, waar dubbele banen zullen worden aangelegd, Verder wordt getracht alles te doen wat bevorderlijk kan zijn aan een spoedig en goed ijsverkeer. Daarom is het, goed gezien en ons aangenaam dit te kunnen melden, dat het eere lidmaatschap van de vereeniging is aanceboden en aanvaard door de beeren rnr. D. E van Lennep, burgemeester van Heemstede; jhr. mr. E H. E. Teding van Berkhout, burge meester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, W. D. Haitsma Muiier, burgemeester van Spaarndammr. B. J. D. Zubli, mrgemeester van Bennebroek; F. F. F. Fuhrhop. burgemees ter van Schotenjhr. A. Bas Backer, burgemeester van Bloemendaal, en mr. G. C. Everwijn Lange, dijkgraaf van Haarlemmermeer; eere-voorzitter is de burgemeester van Haarlem. Mede--en samenwerking is verkregen vande ijsclubs te Spaarn dam, Haarlemmerliede, Halfweg, Zuid-Schalkwijk en Heemstede met Bennebroek, terwijl ze zeer waarschijnlijk tot stand zal komen met die te Vijfhuizen en te Velsen. Het bestuur der IJsvereeniging Haarlem en omstreken, be staande uit de heeren J. Schreuders, voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven, 2e voorzitter. G. A. JRovers, secretaris, mr. J. Lieftinck, 2e secretaris, H. Cremer, penningmeester, en C. L. F. Sarlet, heeft zich len taak gesteld zoo nauwgezet mogelijk te betrachten het doel der vereeniging: doelmatige werkverschaffing op het openbare ijs en bevordering van ge legenheid tot bet doen van ijstochten door aanleg van goede banen. Te dien einde is aangesteld een b anchef en het bestuur vleit zich in dezen te hebben gevonden een man, volkomen geschikt voor hetgeen van hem verlangd en geëischt wordt. Verder zijn gekozen eenige baanopzichters die zelf hebben te zorgen voor een aantal baanvegers, waarvoor ze verant woordelijk zijn. Deze mannen vormen de kern, bedoeld in het verslag be treflende de laatste vergadering der IJsvereeniging, opgenomen in de S.-E. van 25 November 1,1. Bovendien verzekert het bestuur zich van de medewerking van een aantal werkloozen om zeker te zijn dat de banen tijdig en flink in orde zijn. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij de leden van het bestuur en bij den heer J. Wentholt, Jansweg 11, die zich welwillend bereid heeft verklaard ieder, die omtrent de IJsvereeniging inlichtingen wensclit, op de hoogt» te stel len. Bij hem kan men de „IJsmedailles" bekomen, alsmede de door den Ijsbond uitgegeven uitmuntende kaart, waarop zijn aangegeven de banen der aangesloten vereenigingen; bij ijs zal men ook aan zijn kantoor zich op de hoogte kunnen stellen van den toestand der banen van andere afdeelingen. Sommige menschen zjjn zulke kameleons der volksgunst, dat ze hun genot niet zoeken in de zachte zephyrs van Apollo, maar in den viezen adem van 't gepeupel «Ga, vlied met uv, Van den hak Waar niemand ze zie op den tak. Of ïeeft ieder harte Zijn bitterheid niet?' Deze woorden kwamen mij te binnen, toen in een locaal blaadje de volgende advertentie onuitsprekelijke droefheid overleed heden inijn echtgenootewier afsterven mij diep heef in diepen rouw heeft gedompeld. De Heer dood trooste mjj en mijn kinderen, die de l ledene steeds zullen blijven beweenen". Waarom zijn droefheid zoo aan de groote kb- Onwillekeurig ook rijst de vraag: Zou zóó ec - i voelde smart zich uiten? Ik kan het mij moe p i i len, maar „De schijn bedriegt; peil diep, tot op de- Of gij den eehten diamant hier vindtze-r <1 Men leest echter zoo af en toe uitingen vat. droefheid, welke aan ce oprechtheid van de- eens twijfel doen ontstaan. Wat dunkt u van wanhoopsbetuiging, welke te lezen stond in Haarlemmer, maar laat ik er bijvoegen in het 23 Januari 1870: «Heden stoitte het gebot echtelijk heil jammerlijk ineen. Mijn lieve gac Versteeg, met- wie ik gedurende 6^2 jaar zr lukkig was, ontsliep na een langdurig en bijna baar lijden in den ouderdom van 50 jaren. Be voortreffelijkste hoedanigheden van geest en I- met kinderlijk geloof een Hooger Bestuur en met zeldzame scherpzinnigheid over zaken en ou wetende te oordeelen en daarmede eene bewonde geestkracht parende, en bovendien mij imm< openbarende, waarvan de herinnering steeds a- delijke star aan den duisteren gezichteinder mij blinken, was zij mij alles. Neenik vergeten. Ik zal haar beweenen, totdat ik meer zal hebben om te schreien. totdat de i tranen zal zijn uitgedroogd. In stomme dr- neder op de puinhoopen mijner verstorvene Mijn onwaardeerbaar aardsch geluk ging zie onder in een nacht van rouw, toen het mo- eeuwig, hemelsch heil lieflijk voor haar aan de In Mooi, niet waar, ik bedoel: mooi gezegd? woorden-rijkdom van iemand, die «in stomu nederzit! 't Is waar, de schijn kan bedriegen, zulke gevallen toch moeilijk «den echten diamai Zoo ook bij het volgende. Iemand vroeg met oude weldadige dame te spreken. Wat hij zei pathiek. «Mevrouw," sprak bij, «ik kom u een treurig geval. Er verkeert een gezin in nood. De vader, die de kostwinner was, is c moeder is te zwak om te werken voor haar omkomen van honger en ellende. En elk oog dezen ongelukkigen de laatste verschrikking, d:. .voniug op straat inzet zullen worden. Ze moi worden, mevrouw, hun achterstallige huurpen gen vijf en twintig gulden." «Het, is ver zei de oude dame, «bier is hst geld. Maar n vragen wie u is, dat u zich zoo voor die 1 inIdresseert?" •-•Ik ben de huisbaas, mevroi of net niet voor hun eigene landgenooten weggelegd is, om hun zulks op tastbare wijze te beduiden. De toestand te Caracas is nu v-el ernstig. De in woede ontstoken menigte heeft voor goed Castro's heerschappij ver nietigd. Men verbrandde hem in effigieverwijderde zijn naam van «deuren en glazen"; koelde zijn woede aan zijn portretten en vernielde de bureau's van Castro's lijfblad El Constituoional, die steeds zijn getrouwe tolk is geweest. Dat Castro naar zijn land zal terugkeeren, is hoogst on waarschijnlijk. En onder die omstandigheden is het bij het grappige en belachelijke af te lezen, hoezeer de duitsche pers en zelfs, naar het schijnt, de duitsche regeering zich in allen ernst met dit staatshoofd bezig houdt. Aan het bericht omtrent een oorlogsverklaring door Vene zuela aan Nederland moet niet te veel waarde worden ge hecht. Men moet bedenken, dat de betrekkingen tusschen Columbia en Venezuela sedert jaren verbroken zijn en Colum bia geen vertegenwoordigers te Caracas heeft, die een dergelijk nieuws aan zijn regeering of aan den collega te Washington zou hebben kunnen seinen. In Neerlandia vinden we den volgenden goeden raad: Nog enkele dagen en vele Nederlanders zullen weer onna denkend de dwaasheid begaan kaartjes te verzenden of een advertentie te plaatsen als tolk van hun beste wenschen, met afkortingsletters aan een vreemde taal ontleend. Laten de leden van het A. N. V. het voorbeeld geven, door ook in dit opzicht het Nederlandsch de voorkeur t,e gever P.f. worde m g. (met gelukwensch). F.f. m.d. (met dankzegging). in mei weinige gevallen de oorzaak van een slechte over wintering, van beschimmelde korven en verzwakte of zieke lijke volken. Sneeuw kan dus voor onze bijen gevaarlijk worden, maar een zorgzaam imker zal deze ook niet voor zijn stal laten liggen, doch ze over een breedte van eenige meters wegruimen of bestrooien met asch of roet. Dit be strooien of bedekken, 't zij met roet, asch, zaagsel of met stroo of planken, is trouwens, ook al ligt er geen sneeuw, gewenscht, daardoor redt men vele bijen, die uit den korf komende om doode bijen of afval naar buiten te brengen en zich daartoe meestal op den grond vóór den stal neerzetten, anders op dieD onbedekten en bevroren of natten grond verkleumen. Rustverstoring kan voorts plaats hebben door muizen, vogels en hoenders. De veld en de spitsmuis zijn beide vij anden van de bijenee eerste komen af op den honig, de laatste op de bijen zelf en deze laatste verstoren vooral der bijen winterrust. Niet door katten verdrijve men de lastige roovers, want dit middel zou niet minder erg zijn dan de kwaalde spitsmuis vangt men in vallen of, daar ze als insectenverdelger nuttig is, men verjaagt ze slechts door met terpentjjn bevochtigde lappen. De veldmuis kan men met strychninehaver of phosphorbrij vergiftigen of ook vangen. Meezen en spechten, eveneens nuttig omdat ze schadelijke insecten wegvangen, verjage men. De meezen komen in den winter tegen de bijenwoningen, pikken met het doel de bijen naar buiten te lokken en ze alsdan te vangen. Wie zijn stal ven schermen heeft voorzien, kan ze daardoor keeren. Vaak ziet ipen bij in en .bovenop den stal'de hoenders zich vrijelijk bewegendoor hun gescharrel en gekakel brengen zij onrust .cccuigiugen, uiugescnreven door de Amsterdamsebe Ama teur Vereeniging. Als ontegenzeggelijk voordeel werd ons daar bij voorgehouden het feit, dat alle ingezonden plaatjes ook alhier in de vergadering zullen worden geprojecteerd; zee- interessante en schoone projection staan ens daardoor te wachten. De vele werkzaamheden hadden het bestuur doen besluiten den heer de Kruijff uit.tenoodigen den door hem toegezegd' voordracht met lichtbeelden over Algiers tot een volgende bijeenkomst uit te stellen, aan welk verzoek bereidwiü werd voldaan, Met grooten lof maken wij melding van de reproductie van een zestal naar de bovengemelde tentoonstelling inge zonden foto's, door de lichtdrukinrichting van de heeren Roeloffzen, Hilbner en van Santen vervaardigd, en door het bestuur van Bloemendaals Bloei" als herinneringsblal aan zijne leden aangeboden. De keurige uitvoering wordt terecht allerwege geroemd. Door den inspecteur der directe belastingen te Haarlem en het college van zetters te Bloemendaal, zijn als deskundigen voor de opneming der waarde van meubilair, ten behoeve var de heffing der personeele belasting in deze gemeente over het belastingjaar 1909 benoemd de heeren: G. L. Smit 0. J. Cramer; P. A. Poppink; A. Konijn Mz. allen te Haarlem. Het politieposthuis aan het begin van den Kleverlaan is thans gereed en zal spoedig in gebruik worden genomen. Tegen den stucadoor v. K. alhier is proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van art. 7 der Bouwveror- -ente, het zonder vergunning van B. en Vv

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 4