m xxxxxx ■xxxx X X 2 X X X X X X X X voor hun moord en brand schreeuwen en. met het oog op de komende verkiezingenenz. Maar het is gelukkig dat het overgroote gedeelte van ons volk zich met een oprecht gemoed verheugt in den zegen dien ons Koninklijk Huis te wachten is, dat overgroote deel, het mag zich dan gioepeeren zoo het wil, dat toch verre van republi- keinsch is. Voegen ook wij dan onze beste wenschen bij die der millioenen die de aloude leus Oranje bovennog liefhebben. Ben ander verblijdend feit, hoewel in veel geringer mate, is de oplossing van het geschil met Venezuela. De groote Castro is gevallen en wij bekennen dat wij met genoegen zijn val aanschouwen. In Venezuela is reeds een nieuwe regee ring en een telegram uit Willemstad bracht ons de mede- deeling, dat het besluit hetwelk de overlading te Willemstad van voor Venezolaansche havens bestemde goederen verbood, is opgeheven. Deze maatregel was de voornaamste oorzaak der gespannen toestand tusschen Nederland en Venezuela met de hieruit ontstane gevolgen. De samenstelling van het nieuwe kabinet, dat de vice-president Gomez heeft gevormd, is: Guinard, buitenlandsche zaken Alcantara, binnenlandsche zakenTebar, financiënOlivares, oorlogObrad, handel en nijverheid; Vargas, openbare werken ;Maldonado, onderwijs. Verscheiden voorname aanhangers van Castro, waaronder ook zijn broeder, heeft Gomez reeds laten gevangen nemen, onder beschuldiging van medeplichtigheid aan een complot om Gomez en anderen te vermoorden en zich van de regeering meester te maken, terwijl, zooals een telegram luidt, een voornaam rechtsgeleerde voor het hooggerechts hof van Venezuela een akte van beschuldiging heeft opge maakt, waarbij ook aan Castro medeplichtigheid aan de poging tot moord ten laste gelegd wordt en voorgesteld wordt, hem in staat van beschuldiging te stellen. Namens onze regeering is thans bevel gegeven de demon straties in de Venezolaansche wateren te staken, zoodat, alles te zamen genomen, de vreedzame oplossing zoo goed als tot stand gekomen kan worden beschouwd. Het zal Castro waarschijnlijk een streep door de rekening zijn, dat de hem meegegeven blanco credietbrieven inge trokken zijn en dus van de in Duitschland eventueel te geven orders voor bestellingen voor leger en vloot niets terecht komt. Hij wordt thans verpleegd in de kliniek van professor sraël te Berlijn. Omtrent den aard zijner ziekte loopen de )erichten zeer uiteen. Er zijn monsters van slecht humeur, ze hebben steeds allerlei luimen en daarmee wisselende neigingen. Duitschland. Omtrent het verblijf Bllitenlaildscll van Castro in Berlijn zal men onder overzicht. het binnenlandsch overzicht", het een en ander vinden en behoeven we ons in ,eze rubriek dus niet met onze zieken", onsympathieken •riend bezig te houden. Een andere al even onsympatieke en ook ziekelijke figuur, Eulenburg, die onlangs de geheele wereld van zich liet spreken, vraagt thans weder onze aandacht, nu de diagnose door de gerechtelijke geneeskundige commissie gesteld, na in opdracht van het openbaar ministerie den patient onder zocht te hebben, gepubliceerd is. De diagnose luidt: Toe nemende slagaderverkalking, die met de reeds in de Charité Berlijn geconstateerde organische hartgebreken voortdurend levensgevaar opleveren. De eveneens dezen zomer gediagno- -eerde bronchitis en trombose zijn nog aanwezig. De prins s apathisch en neemt niet genoeg voedsel tot zich." Toen de commissie zich wilde overtuigen hoe het met zijn lichaams- ichten gesteld was, bleek dat de patient niet loopen kon, ,nt bij een poging daartoe zakte hij reeds met de tweede schrede in elkaar. Indien het bericht van de Nowoje Wremje waarheid vat, zal Duitschland voortaan van den Trans-Siberischen lorweg gebruik maken om troepen naar het verre oosten zenden. Een eerste contingent van 600 man zal in 1909 vei trekken. Een ongewoon geval heeft zich voorgedaan bij de ver zingen in Lippe-Detmold. Om te verhinderen dat de libe- .en in den Landdag de meerderheid zouden krijgen hebben de conservatieven op een sociaal-democraat gestemd, die ge kozen werd, zoodat de Landdag te De.tmold thans uit 10 ralen, 10 conservatieven en 1 sociaal-democraat bestaat. Turkije. Het herstel van de grondwet met het parlemen t. re stelsel is thans een feit geworden. Het heeft echter heel voeten in de aarde gehad aleer dit resultaat bereikt Hoewel reeds driemaal uitgesteld, was het zelfs den id van te voren nog niet zeker of de opening van het pc' ement zou doorga?n omdat men het niet eens kon wor den waar de plechtigheid zou plaats hebben en omdat er bi] het comité verschil van meening bestond omtrent het gram dat de Padisjah daarbij zou hebben te volgen. De vcurleziug der openingsrede door den eersten keizerlijken retails duurde slechts 6 minuten. Een gedeelte er van k in het bijzonder aller aandacht en wel dat waarin mel ding gemaakt werd van de jongste gebeurtenissen op het Balkanschiereiland op een voor de daaraan schuldigen zoo scherpe wijze, dat de diplomatieke vertegenwoordigers van de rechtstreeks genoemde landen er geheel door overstuur waren. Het bedoelde gedeelte luidde woordelijk als volgt »Op het oogenblik, dat het kabinet zich onder voorzitter schap van Kiamil pasja bezig hield met de inrichting van het nieuwe constitutionneele bestuur, heeft de Vorst van Bulgarije, wali van Oost-Roemelië, zijn plicht en trouw tegenover ons verzakende om de een of andere reden, de onafhankelijkheid van Bulgarije afgekondigd, welke verklaring is gevolgd door die van Oostenrijk-Hongarije aan de Ver hevene Porte en de andere groote mogendheden omtrent het voornemen tot de inlijving van Bosnië en Herzegowina. Deze schendingen van de bestaande tractaten, die de goede ver standhouding moesten verstoren en de bestaande rechten te niet doen, hebben ons buitengemeen leed gedaan In aan merking genomen de goede verstandhouding en de bestaande vriendschap met alle andere staten, hopen we vast, dat met medewerking van de bevriende mogendheden de hangende, politieke kwesties een gelukkige oplossing zullen vinden." Ook onder de afgevaardigden was de ontsteltenis groot en wel omdat zij, toen de sultan goed en wel weg was, pas tot de ontdekking kwamen dat hij den verwachten nieuwen eed op de grondwet niet had afgelegd. Een algemeen tumult ontstond, en velen weigerden den eed als volksvertegenwoor diger af te leggen. Me. veel moeite werd ue formaliteit der geloofsbrieven eindelijk in orde gebracht en ging men tot Zaterdag, wanneer de tweede zitting zal plaats hebben, uiteen. Met ziet, dat de eensgezindheid in dit lichaam nog ver te zoeken is. VereenigdeStaten. Omtrent de vermoedelijke vorming van het kabinet hetwelk door Taft zal gevormd worden publiceeren de bladen het volgende lijstje der aanstaande ministersde oud minister van justitie senator Knox wordt secretaris van Staat, d.i. minister van buitenlandsche zaken Myron T. Herrick krijgt financiën, T. Wickersham justitie, Charles E. Magoon oorlog, R. M. Thomson marine, R. A. Ballinger binnenlandsche zaken, M. R. Hitchcock posterijen, James Wilson landbouw, J. A. Knight handel en arbeid. In New-York, de reuzenstad en stad van reusachtige dingen heeft thans weder een merkwaardig schouwspel plaats gevonden. De National City Bank namelijk verhuisde van haar oude kantoren naar het vroegere douanekantoor, det ver bouwd is om de bank te kunnen huisvesten In het geheel is Zondag voor een bedrag van 45,000,000 aan goud en 500,000,000 aan geldswaardig papier van het oude kan toorgebouw overgebracht naar het nieuwe, welk laatste ge bouw grooter moet zijn dan de gebouwen van de Bank van Engeland. Portugal. Volgens de Kölnische Ztg. zijn er moeilijk heden gerezen tusschen Beirao, die thans formeel belast is met de vorming van een nieuw kabinet, en diens partijge- nooten over de verdeeling van den buit, de bezetting der ambten. Beirao toch wil niet overgaan tot benoeming van nieuwe ambtenaren in 't groot. Indien Beirao's combinatie op het laatst nog uit elkaar zou vallen, zal 't waarschijnlijk Vilhena zijn, die den koning een nieuw kabinet moet voordragen. "Engeland Door den minister Burns is medegedeeld, dat zich in het graafschap Londen 40.578 personen heblen aangemeld om te worden gesteld in het genot van ouderdoms pensioen. Dit wil dus zeggen dat in Londen op elke 118 zielen 1 aanvrager is. Een zware doch gerechte strat is over een marine matroos uitgesproken, die een zwaar onderdeel van een ka non op den kruiser Amethyst" in het geheim overboord wierp. De man werd veroordeeld tot twee jaar dwangarbeid en verwijdering uit de marine. De crisis in het Oosten. Over den boycot blijven de berichten hardnekkig ongunstig luiden, niet tegenstaande er in den laatsten tijd verslapping geconstateerd kon worden. Vooral in Saloniki wordt voor ernstige onlusten gevreesd. De ge zant der Donau-monarchie blijft maar doorgaan met het in dienen van betoogen, maar 't helpt niet veel. Omtrent de Servische bestellingen in Duitschland schrijft De Post dat agenten der Servische regeering in Berlijn en andere duitsche steden doende zijn met het aankoopen van oorlogsbenoodigdheden voor Servië. Het heet, dat reeds met een linnenfabriek in Landshut, alsmede met munitie fabrieken, electrieiteitsfabrieken enz, contracten tot lever antie van tenten, schietvoorraden, lichtapparaten enz. afgesloten zijn. In verband met het nauwe bondgenoot schap tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije schijnt het optreden der betrokken leveranciers in hooge mate bedenkelijk. Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn dat bet te Weenen groote' ontstemming moet wekken, als duitsche fabrieken de Serviërs van oorlogsbenoodigdheden tegen Oostenrijk-Hongarije voorzien. Het optreden der be trokken fabrieken schijnt dus uit politiek oogpunt in allen deele ondoordacht. Overigens zou het stoffelijke risico voor de leveranciers zeer aazienlijk kunnen zijn, daar men op grond van de ervaring een prompte afdoening van zaken van de zijde der Servische regeering twijfelachtig mag achten. Mochten er later, hetgeen zich voorzien laat, geschillen rijzen in zake de betaling, dan zouden de betrokken leveranciers vergeefs een beroep doen op den steun der duitsche re geering. De Keizerlijke regeering zal dien leveranciers bij de invordering van het hun verschuldigde diplomatieken steun moeten ontzeggen. Den duitschen firma's wordt daar om dringend afgeraden thans aan de Servische regeering oorlogsbenoodigdheden te leveren. Een groot man, die nooit door voorbijgaande indrukken be- heerscht wordt. 0. Van Donderdag 17 December Burgerlijke Stand. tot Donderdag 2g4 December. Bevallen: L. Hartevelt Kohier d. Overleden: G. Smit 90 j. Velen laten na te doen wat aan de orde is, omdat ze er niet aan denken; laat dan een vriend den weg wjjzen. Ned. Herv. Gemeente, Vrijdag 25 Dee. iteriuiieuws. (le Kerstdag) voonn 10 uur. Ds. a.j. Montijn, pred. te Haarlem, 's Avonds 6J uur, Ds. J. D. J. Idenburg, pred. te Amsterdam Zaterdag 26 Dec. (2e Kerstdag) voorin. 10 uur, Ds. G. J. A. Jonker, pred. te Utrecht. Zondag 27 Dec. voorin. 10 uur, Ds. P. A. Klap, pred. te Amsterdam. Donderdag 31 Dec. (Oudejaar) 's avonds 7 uur Dr. P. A. Klap. pred. te Amsterdam. Vrijdag 1 Jan. (Nieuwejaar) voorm. 10 uur, Ds. J. H. Wiersma, pred. te Amsterdam. R.K. Kerk te Overveen. Zondag 20 December voorm. 7 en 8| uur Gelezen H. Missen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers. R.K. Kerk te Vogelenzang. Zondag 20 December Kerkelijke dienst te 74 en 10 uur. Het is heel wat beter te doen begrijpen dan te herinneren. Naar men ons mededeelt, zal de le Muziek. opvoering van »de Meikoningin" plaats hebben op Zaterdag 16 Januari 1909. De repetities zijn in vollen gang. O. tr>. zal ook mej. Fieta IJdo, die vorige jaren hier met zooveel succes is opgetreden, bij dit werk een hoofdrol vervullen. Er wordt een ballet uitgevoerd door 12 dames, 8 meisjes en 8 jongens. Een en ander belooft een genotvollen avond te worden. Het hart en hoofd zijn de beide polen van de zon onzer voor treffelykheid. Plaatse*.i- an ^gt be_ ïeuw.o. gjU yau den ZjjlWeg is geveld,. Tot brandmeester aan de spuit te Overveen is benoei de heer E. Strietman alhier. Wij vestigen de aandacht op het concert der Bloei daalsche Harmonievereeniging Crescendo", onder dir van den heer D. Couwenhoven. Het concert wordt aanst den Zondag 27 Dee. in hotel »Zomerzorg" gegeven. Door zyn bedoeling niet terstond kenbaar te maken, prikkelt x- de verwachting. Ter verbreiding der kennis van Bis, Sport. laten we hieronder de spelregels gen, zooals die zijn uitgegeven den Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikké (Deze spelregels zijn tegen toezending van 11 een postzegels verkrijgbaar bij den 2en Secretaris van B. B, v. L. O., den heer B. Hofman te Bloemendaai). Voorwoord. De tijd, waarvan de ouderen verhalen, dat m volwassen mannen met opgestroopte mouwen op de opc ruimten binnen onze vaderlandsche vestingen kon zien stun met een knuppel in de hand om een kleinen bal te slaan v ver, dat hij geheel uit het gezicht was, hebben wij nog id terug, maar toch zijn wij op den goeden wegl Het oud-hollandse Kasliespel, dat zoozeer geliefd was, zullen we zeer zeker we- gaan beoefenen! Moge het uitgeven van de spelregels vai Slagbal, dat als een voorlooper van het Kastiespel kan bescho worden, het zijne daartoe bijdragen! Uit een combinatie van Honkbal en Slagbal mit Freisi en door den drang der behoefte is ontstaan het Slagbalsp* Nadat dit Slagbal met kleine wijzigingen ruim een jae Bloemendaai is gespeeld, durven we de beoefening ervan gi aanbevelen, omdat het een echt zomerspel is, dat groote,', deelen heeft boven andere spelen. Het spel toch kan op i niet al te klein terrein gespeeld wordenhet spelmateriaal men zelf vervaardigen en waar het een alleszins geschik mengd spel is, zullen de sterkeren niet overheerschen, oi ieder speler om de beurt in de gelegenheid is het zijr presteeren Waar ik het spel met veel succes en groote animo heb spelen op schoolspeelplaatsen door 2040 schoolkinderen 917 jaar, kan ik de kennismaking ermede ten sterkste aanra M. VRIJ. Voorzitter vjd B. B. v. L. O. Opmerking. Deze regels zijn ontworpen voor alleszins nori ,st' omstandigheden, waaronder een wedstrijd plaats heeft, we men dus geen moeilijkheden heeft met de grootte van speelterrein. HOOFDSTUK I. Technisch gedeelte. Speelterrein 1. Slagbal wordt het best gespeeld op vlak, rechthoekig speelterrein, ter grootte van 50 X 2. Volgens teekening worden door witte breede linten rechthoekig vak 3 X 6 M. en de tip lijn op 5 M. voo: het vak uitgezet. 3. In het midden van het vak bevindt zich een vierkn b r an d plankj eter grootte van 20X20 cM. 4. Honkpalen. Deze staan ten getale van 47, zoo moge op den omtrek van een cirkel van 1216 M. straal, bij voorkeur rond of achthoekig met een diameter van 1 M en staan j M in, 2 M. boven den grond. Boven in de p; is een gat gehoord, waarin een vlaggetje staat van de oi vangende club. 5. Het slaghout is 50 cM. lang, waarvan slechts 30 benut mag worden voor slagvlak (20 oM. uient dus v handvat). De breedte van het slagvlak is 10 cM. Het s hout is bij voorkeur van esschen, iepen, of eikenhout vi vaardigd. 6. De bal, waarmee gespeeld wordt is hol, met een middel! van 67 cM. en een maximum zwaarte Van 100 gr (Een omwoelde tennisbal doet heel goed dienst). 7. Voor het gemakkelijk tellen der behaalde punten, d uitstekenden dienst kartonnen kaartjes 4X6 oM. waa gedrukt staat I »run" met den naam der ontvangende clnr V. HOOFDSTUK II. Officiëele personen. 1 De spelenden, vormen twee partijen, ieder bestaande 912 personen 2. De scheidsrechter moet een volledig bevoegd en onparti;< persoon zijn. Hij moet zich voor den aanvang van het t=p> overtuigen of speelveld en spelbenoodigdheden aan de ;s stelde voorwaarden voldoen, om het spel te kunnen be;, nen. Hij fluit, wanneer het spel een aanvang neemt en f telkens, wanneer de brander brandt (d i. den bal op brandplankje werpt.) De scheidsrechter kan een speler weg wangedrag de verdere deelname aan het spel ontzeggen. SLAGPARTIJ 5 M 6 5 M 1 TIPLIJN. VANGPARTIJ. 5 3. 3. Minstens twee onpartijdigepaalrechters staan den scheii rechter bij, om te zien, of de loopende spelers van de sis partij bij een honkpaal staan, wanneer de scheidsrecht f fluit. Door opsteken van een vlaggetje geven zij den scheid* rechter te kennen, dat een speler uit is. 4. Ieder der strijdende partijen kiest uit' haar midden een aanvoerder, die zijne partij vertegenwoordigt. HOOFDSTUK III. Het spel. 1. Het doel van het spel is, op niet strafbare wijze, den bal het veld in te slaan en de laatste honkpaal (teekening no. 6) te bereiken, waarna door den scheidsrechter aan dien speler een runkaart (1 punt) wordt toegekend. 2. De partij, die na twee malen aan slag te zijn geweest, de meeste runkaarten heeft behaald, wint het spel

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1908 | | pagina 2